NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Huanui College's approved colours
#115: Huanui College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2005 AON Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2005 AON Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:07:321.1.6
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]7:10:291.1.3
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:15:451.1.2
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:20:831.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:22:051.2.5
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:34:111.2.7
---Queen Charlotte College 1[ crew ]DNS1.2.3
Scratched crews (Finals) 
SCRBURN 1[ crew ]_:__:__1.2.6

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
8thQueens High School 1[ crew ]8:54:312.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:36:682.2.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:37:782.2.7
3rdJames Hargest College 2[ crew ]8:42:282.2.6
4thColumba College 1[ crew ]8:45:202.2.4
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:48:332.2.8
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:51:682.2.2

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:51:103.1.4
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:05:383.1.6
8thNelson College For Girls 1[ crew ]8:18:233.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:29:603.2.6
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:49:153.2.1

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:49:584.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stNelson College 2[ crew ]7:08:544.2.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:18:824.2.1
6thNelson College 1[ crew ]7:22:934.2.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]7:02:715.1.4
6thRoncalli College 1[ crew ]7:11:055.1.1
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:11:885.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:24:855.2.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]6:58:976.1.5
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:18:036.1.6
4thBurnside High School 1[ crew ]7:24:566.1.7

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:38:577.1.5
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:44:067.1.6
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:44:787.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndColumba College 1[ crew ]8:01:987.2.5
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:11:437.2.8

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:03:428.1.7
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:03:698.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:11:118.1.4
7thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:19:138.1.6
8thVilla Maria College 1[ crew ]7:23:088.1.1

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:36:129.1.3
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]6:41:399.1.1
7thSt Bede's College 1[ crew ]6:48:209.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:01:009.2.7
Scratched crews (Finals) 
SCRCHCO 1[ crew ]_:__:__9.2.5

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:39:2910.1.4
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:00:7710.1.2

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:02:1111.1.4
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:04:5211.1.2
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:10:3411.1.3
6thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:22:1511.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:32:2111.2.8
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:39:0711.2.3
7thNelson College For Girls 1[ crew ]7:41:3211.2.6
Scratched crews (Finals) 
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__11.2.5

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:38:4312.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:41:4012.1.3
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:47:8812.1.8
8thSouthland Boys High School 1[ crew ]6:54:5812.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:50:2412.2.5
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:54:5812.2.3
---Queen Charlotte College 1[ crew ]SCR12.2.6

Event 13 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:59:0813.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:20:4613.2.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:25:7913.2.1

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Andrew's College 1[ crew ]6:34:8614.1.7
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:43:7014.1.8

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:59:7815.1.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:07:3015.1.8
6thRangiora High School 1[ crew ]8:15:8115.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:11:9115.2.6
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:23:3715.2.8
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:24:5515.2.4
Scratched crews (Finals) 
SCRSTMG 2[ crew ]_:__:__15.2.8

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:01:8316.1.2
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:11:5516.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:05:8516.2.4
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:13:5216.2.5
6thChrist's College 1[ crew ]7:16:2316.2.6
7thBurnside High School 1[ crew ]7:21:5116.2.2
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:41:2316.2.1

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:35:8517.1.6
8thChrist's College 1[ crew ]6:53:2117.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:49:8017.2.5
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]6:53:9717.2.1
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]6:55:6217.2.6
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:56:3317.2.3
Scratched crews (Finals) 
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__17.2.1

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:24:7618.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:20:9718.2.4
2ndColumba College 1[ crew ]8:24:1018.2.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:27:3418.2.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:34:2718.2.7
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:41:4618.2.2
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:51:2418.2.1

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:57:5819.1.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:57:9719.1.3
3rdTwizel Area School 1[ crew ]8:09:7819.1.4
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:23:4019.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:15:3819.2.7
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:20:9319.2.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:21:4819.2.1
8thRoncalli College 1[ crew ]8:36:7519.2.2

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
---Christ's College 1[ crew ]DIS20.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndKings High School 2[ crew ]7:03:5820.2.6
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:03:8620.2.3

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:29:1821.1.5
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:36:2621.1.6
7thSt Margaret's College 2[ crew ]7:39:2321.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:06:6421.2.6

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:55:0522.1.2
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:55:7622.1.3
6thTwizel Area School 1[ crew ]7:59:1122.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:53:3622.2.2
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:03:2422.2.7
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:08:5222.2.4

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:35:7723.1.8
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:40:3323.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]7:52:1923.2.5
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:53:1823.2.7

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]6:55:8524.1.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:03:1024.1.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]7:05:5724.1.3
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:11:0724.1.2
7thSt Margaret's College 1[ crew ]7:13:9224.1.1
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:16:5624.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:17:1524.2.5

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:44:1925.1.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:46:3325.1.2
5thChrist's College 1[ crew ]6:50:9525.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:06:9425.2.5
4thNelson College 1[ crew ]7:15:1825.2.2
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:49:5625.2.7
Scratched crews (Finals) 
SCROBHS 1[ crew ]_:__:__25.1.6

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:42:8526.1.7
6thNelson College For Girls 1[ crew ]7:48:2926.1.5
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:08:4526.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndColumba College 1[ crew ]7:47:9726.2.4
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:57:0926.2.5
7thTwizel Area School 1[ crew ]8:11:0426.2.1
Scratched crews (Finals) 
SCRCRAI 1[ crew ]_:__:__26.2.1

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:26:9327.1.5
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:34:3427.1.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:35:4427.1.6
8thNelson College For Girls 1[ crew ]10:25:3727.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:54:6127.2.5
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:09:6127.2.1

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:35:1728.1.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]7:39:0728.1.2
6thSt Margaret's College 1[ crew ]7:42:9128.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:41:0028.2.7
6thColumba College 1[ crew ]8:01:2128.2.2

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:08:2229.1.1
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:14:6029.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:17:4029.1.8
8thNelson College 1[ crew ]6:23:1129.1.7

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]6:37:5630.1.5
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:57:3330.1.6
5thBurnside High School 1[ crew ]7:06:5030.1.7
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:10:5730.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:07:7130.2.5

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:32:3731.1.7
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:34:0731.1.4
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:41:2131.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:43:3731.2.7
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:45:5631.2.4

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:13:3632.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:09:7932.2.4
8thNelson College 1[ crew ]7:26:7632.2.8

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:12:7833.1.5
4thChrist's College 1[ crew ]6:26:5633.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:43:8633.1.1

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:36:1134.1.8
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:39:7334.1.7
7thNelson College For Girls 1[ crew ]7:54:0734.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:38:8634.2.4
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:59:6734.2.1

Event 35 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:36:0435.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:45:7635.1.5
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:07:6835.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:08:1835.2.4
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:13:7335.2.8

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:23:9636.1.4
8thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:30:6636.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:13:8136.2.3
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:20:2336.2.4
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:20:5636.2.8
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:31:0536.2.1

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:54:7837.1.5
2ndQueen Charlotte College 2[ crew ]7:57:5337.1.7
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:59:9537.1.4
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:03:0237.1.3
8thBurnside High School 1[ crew ]8:40:1037.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]8:34:2137.2.5

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:31:6538.1.5
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:38:5738.1.8
6thSt Margaret's College 1[ crew ]7:45:2738.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:46:3238.2.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:47:3638.2.3

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:38:0839.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:40:3939.1.5
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:44:5639.1.6
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:45:5039.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:46:5339.2.6
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:50:7139.2.2
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:53:5139.2.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:54:7239.2.3
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:07:6339.2.8

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:09:8040.1.5
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:22:5440.1.1
7thQueen Charlotte College 1[ crew ]7:29:3040.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
5thRoncalli College 1[ crew ]7:33:3140.2.4
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:47:6440.2.8
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:53:8540.2.6

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]6:47:1641.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]6:52:8241.1.2
5thNelson College For Girls 1[ crew ]6:55:9541.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
7thSt Margaret's College 2[ crew ]7:18:7541.2.7

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thChrist's College 3[ crew ]6:04:5442.1.6
7thSt Bede's College 1[ crew ]6:12:4542.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdKings High School 1[ crew ]6:23:6042.2.7
4thChrist's College 2[ crew ]6:27:0642.2.1
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:28:3842.2.2
7thNelson College 1[ crew ]6:32:1142.2.5
8thChrist's College 1[ crew ]6:51:7742.2.6

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:12:051.1.4
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:29:571.1.6
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College 1[ crew ]7:15:121.2.4
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:22:101.2.2
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]7:09:681.3.4
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:12:261.3.3
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]7:12:921.3.5
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:26:871.3.8
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:36:041.3.1
8thSt Bede's College 2[ crew ]7:58:291.3.7
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:02:101.4.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:20:551.4.1

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stQueens High School 1[ crew ]8:31:962.1.3
3rdColumba College 1[ crew ]8:34:102.1.5
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:37:072.1.6
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:41:182.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:32:462.2.3
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:33:282.2.6
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:58:332.2.2
7thTwizel Area School 2[ crew ]9:06:072.2.7
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:52:122.3.1
6thTwizel Area School 1[ crew ]8:54:432.3.7
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 2[ crew ]8:37:022.4.2
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:39:762.4.1
8thSt Kevin's College 1[ crew ]9:15:962.4.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:47:203.1.4
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:52:233.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:56:213.2.3
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:00:763.2.2
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:21:753.2.1

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:13:804.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]6:44:534.2.3
5thNelson College 2[ crew ]6:56:344.2.7
6thNelson College 1[ crew ]7:03:264.2.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]6:55:315.1.5
4thRoncalli College 1[ crew ]7:02:235.1.7
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:20:525.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:04:795.2.3

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:08:156.2.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:09:796.2.2
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:23:196.2.3

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:43:967.1.4
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:41:657.2.5
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:45:397.2.4
5thColumba College 1[ crew ]7:55:337.2.2
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:04:237.2.6

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:29:219.1.2
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]6:31:029.1.5
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:34:499.2.5
5thChrist's College 1[ crew ]6:42:189.2.1
7thJames Hargest College 1[ crew ]6:55:319.2.2

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:02:4311.1.5
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:07:0511.1.3
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:10:2311.1.4
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:14:0811.1.6
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:24:4611.1.2
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:20:8911.2.5
6thNelson College For Girls 1[ crew ]7:22:5911.2.1
8thSt Margaret's College 2[ crew ]7:28:9611.2.8

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:37:1612.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:40:9512.1.3
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:55:5612.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]6:49:7512.2.3
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:50:6812.2.6
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:51:8912.2.7
6thQueen Charlotte College 1[ crew ]6:55:7912.2.2

Event 13 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:54:4613.1.4
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:12:2113.1.2
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:23:5213.1.6

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:11:9815.1.2
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:16:5415.1.1
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:19:1215.1.3
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:21:8115.1.6
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
6thSt Margaret's College 3[ crew ]8:20:5515.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:01:3115.3.4
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:07:3015.3.7
8thVilla Maria College 2[ crew ]8:44:2115.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:07:7915.4.3
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]8:08:8415.4.4
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:12:9015.4.6
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:17:1315.4.1
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRRONC 1[ crew ]_:__:__15.1.8

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:59:9016.1.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:04:4616.1.2
7thBurnside High School 1[ crew ]7:25:8316.1.7
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:40:6016.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:09:2416.2.7
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:10:1816.2.5
6thChrist's College 1[ crew ]7:13:3616.2.8

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 1[ crew ]6:52:1617.1.6
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:00:7317.1.7
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:06:2817.1.1
8thSt Andrew's College 2[ crew ]7:06:2817.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:45:2917.2.3
5thRoncalli College 1[ crew ]6:58:3117.2.5
6thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:05:5617.2.6

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
5thJames Hargest College 2[ crew ]8:41:8518.1.6
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:58:2818.1.8
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:59:4318.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:35:5318.2.5
5thColumba College 1[ crew ]8:40:8618.2.1
6thSt Andrew's College 1[ crew ]8:50:6918.2.7
7thNelson College For Girls 1[ crew ]8:54:5918.2.4

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stTwizel Area School 1[ crew ]8:21:7519.1.5
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:25:4819.1.4
4thRoncalli College 1[ crew ]8:36:5819.1.7
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:38:0619.1.3
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:18:2419.2.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:44:0019.2.3
6thSt Margaret's College 3[ crew ]9:00:9219.2.7
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:30:3319.3.4
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:49:3319.3.5
6thSt Kevin's College 2[ crew ]8:58:7819.3.2
7thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:13:3319.3.1
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:34:6519.4.7
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:02:2219.4.3

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:28:6920.1.6
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 1[ crew ]7:02:1620.2.4
6thKings High School 2[ crew ]7:33:3020.2.1

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:57:6321.2.3
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:06:3621.2.4
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:11:5821.2.5
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:30:4721.2.2

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:40:3122.1.6
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:47:7822.1.2
4thRoncalli College 1[ crew ]8:49:7622.1.4
7thSt Kevin's College 1[ crew ]9:08:3822.1.3
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndTwizel Area School 1[ crew ]8:40:4222.2.3
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:47:4022.2.7
5thNelson College For Girls 2[ crew ]9:01:2922.2.8
7thVilla Maria College 2[ crew ]9:15:4622.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:40:3122.3.4
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:58:9322.3.5
6thRangiora High School 1[ crew ]9:00:5822.3.1
8thNelson College For Girls 3[ crew ]9:20:7322.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:57:6122.4.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]9:02:9922.4.1

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]8:16:9723.1.4
7thKings High School 1[ crew ]8:53:3823.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:22:9523.2.1
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:23:9923.2.6
7thSt Bede's College 2[ crew ]9:23:8123.2.7
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:20:7123.4.1
6thOtago Boys High School 1[ crew ]8:44:2223.4.8
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRSLDB 1[ crew ]_:__:__23.2.3

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:28:4724.1.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:33:4724.1.7
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:33:9624.1.4
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:18:5824.2.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:28:9024.2.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:36:4324.2.1
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:40:6024.2.3

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:14:4625.1.2
4thChrist's College 1[ crew ]7:15:7825.1.6
7thNelson College 1[ crew ]7:38:5725.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:10:6125.2.4
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:20:7725.2.5
5thBurnside High School 1[ crew ]7:36:3225.2.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:46:2125.2.3
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRSTBD 2[ crew ]_:__:__25.2.2
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__25.2.3

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdColumba College 1[ crew ]8:26:0326.1.2
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:54:9226.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:07:3226.2.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:08:7526.2.5
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:20:3926.2.3
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:27:2926.3.7
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:41:7426.3.2
7thTwizel Area School 1[ crew ]8:55:2026.3.6
8thChristchurch Girls High School 3[ crew ]9:01:9526.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:35:1526.4.5
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:52:3426.4.8
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:57:1726.4.1
7thRoncalli College 1[ crew ]9:12:7726.4.7

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:35:7527.1.2
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:00:2227.2.4
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:20:7627.2.6
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:13:4727.3.5
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:33:6227.3.2
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:58:1227.3.8
7thCraighead Diocesan School 2[ crew ]9:04:6627.3.1
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:13:0727.4.5
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:32:0227.4.4
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:48:8327.4.3

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:02:4728.1.1
7thColumba College 1[ crew ]8:32:5728.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:03:5228.2.4
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:10:2228.2.5
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:20:6528.2.1

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:25:4530.2.3
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:26:3330.2.6
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:26:7730.2.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:32:5930.2.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:45:9430.2.2

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:03:2931.1.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:20:9731.1.4
5thBurnside High School 1[ crew ]8:33:6131.1.6
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:08:5631.2.5
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:22:1331.2.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:27:6831.2.2
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:28:0131.2.7
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:13:1331.3.3
6thVilla Maria College 2[ crew ]8:46:1931.3.8
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:54:6531.3.1
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:34:0431.4.5

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:31:6532.1.3
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:41:1532.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
8thNelson College 1[ crew ]8:03:8532.2.8

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:00:5534.1.2
5thRoncalli College 1[ crew ]8:12:4634.1.6
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:34:5434.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:59:0634.2.3
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:01:8034.2.5

Event 35 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:23:7835.1.5
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:39:4935.1.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:39:8835.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:19:6635.2.5
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:00:5335.2.8

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:30:2236.1.5
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:31:8736.1.4
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:32:1536.1.3
6thRoncalli College 1[ crew ]7:49:7836.1.7
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:10:7036.1.2
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:47:9236.3.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:54:0736.3.1
5thOtago Boys High School 2[ crew ]7:55:4436.3.2
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:12:3636.3.7
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:15:0336.3.4
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:46:8736.4.3
8thOtago Boys High School 1[ crew ]8:07:2436.4.6

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:13:1237.1.3
8thSt Bede's College 1[ crew ]9:07:0737.1.4
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]8:00:9437.2.4
2ndQueen Charlotte College 2[ crew ]8:01:7137.2.5
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]8:12:2637.2.6
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:57:7437.2.8
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:07:5937.3.4
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:13:2337.4.5
7thSt Andrew's College 2[ crew ]8:44:0437.4.6
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]9:06:6237.4.8

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:16:0438.1.6
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:31:3638.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:04:0038.2.3
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:13:8438.2.6
6thRoncalli College 1[ crew ]8:26:3638.2.2

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:23:8839.1.4
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:37:3439.1.7
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:38:5539.1.6
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:45:7439.1.3
8thVilla Maria College 2[ crew ]9:05:5739.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:21:4839.2.5
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:55:0939.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:30:5939.3.3
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:42:6139.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:15:1039.4.2
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:30:4239.4.6
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:37:5039.4.1

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:51:9240.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]8:05:3740.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:42:5240.2.2
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:46:8040.2.5
6thSt Bede's College 1[ crew ]8:05:1540.2.3
8thOtago Boys High School 1[ crew ]8:20:3140.2.8

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:07:4341.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:11:9941.1.3
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:12:6541.2.5
7thSt Margaret's College 2[ crew ]7:33:6941.2.1

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:21:1342.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:42:6042.1.8
8thChrist's College 2[ crew ]6:49:1442.1.2
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 3[ crew ]6:22:3342.2.4
5thNelson College 1[ crew ]6:38:5942.2.1
6thChrist's College 1[ crew ]6:42:1642.2.8
7thKings High School 1[ crew ]6:42:8242.2.3
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:59:611.1.3
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:23:091.3.5
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:32:321.3.4
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]7:23:581.4.6
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:29:341.4.5
3rdNelson College 2[ crew ]7:30:391.4.2

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:50:102.1.5
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]9:05:042.3.4
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:57:562.4.4
4thSt Andrew's College 1[ crew ]9:19:262.4.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:27:513.1.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:44:983.1.2
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:57:783.1.1
---Craighead Diocesan School 2[ crew ]SCR3.1.3

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]6:47:834.1.5
5thBurnside High School 1[ crew ]7:28:584.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:15:294.2.3
5thChrist's College 1[ crew ]7:34:624.2.7
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:03:974.3.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:07:544.3.5
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 2[ crew ]6:59:584.4.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:15:454.4.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:35:275.1.2
6thNelson College 1[ crew ]7:42:915.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:22:375.2.5
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:35:445.2.4

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndColumba College 1[ crew ]8:01:877.2.3
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:02:417.3.6
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:07:527.3.5
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:23:017.3.7
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:47:747.4.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRBURN 1[ crew ]_:__:__7.2.6

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:22:438.1.5
5thBurnside High School 1[ crew ]7:36:388.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:05:468.2.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:05:848.2.4

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:59:309.1.4
5thKings High School 2[ crew ]7:29:469.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:51:949.2.4

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:51:0410.1.5
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:12:6210.1.1
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:15:4810.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:00:3310.2.3
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:34:5510.2.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRRRGS 1[ crew ]_:__:__10.1.3

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:24:1311.1.6
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:26:4411.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:05:4611.2.4
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:29:5111.3.4
4thVilla Maria College 2[ crew ]7:38:8511.3.6
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:13:7511.4.4

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:02:2712.1.5
4thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:22:2012.1.6
5thNelson College 1[ crew ]7:31:1012.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:58:4312.2.4
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:03:1512.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:07:2712.3.5
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:08:2612.3.3
4thBurnside High School 1[ crew ]7:13:8612.3.4
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:08:4212.4.4
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:15:5612.4.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRCHCO 1[ crew ]_:__:__12.2.2

Event 13 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:19:7713.1.2

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:56:9414.2.5
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:58:7014.2.2

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:47:2915.1.5
4thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]9:24:7515.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 3[ crew ]8:49:4215.2.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]9:01:1215.2.5
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:17:5515.3.2
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:56:6415.4.4
2ndVilla Maria College 2[ crew ]9:07:1815.4.3

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdChrist's College 1[ crew ]7:26:3316.1.4
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:35:0116.1.6

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:00:6317.1.4
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]7:07:8817.1.5
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:11:1717.1.2

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:05:7218.1.4
2ndColumba College 1[ crew ]8:06:8118.1.5
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:03:1618.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:14:0518.2.4
3rdQueens High School 1[ crew ]8:24:4818.2.5
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:29:0018.3.5
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:32:7918.3.6
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:50:8618.3.3
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:33:4518.4.3
5thOtago Girls High School 2[ crew ]8:59:2618.4.6

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:26:9719.2.3
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 2[ crew ]8:17:4119.3.6
3rdSt Margaret's College 4[ crew ]8:33:6119.3.5
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:13:5119.4.6
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:56:7919.4.5
5thSt Andrew's College 2[ crew ]9:14:7519.4.4
Repechage 5[ race results || race reproduction ]
4thBurnside High School 1[ crew ]8:48:9319.5.3
Repechage 6[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 3[ crew ]8:17:3519.6.3
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]8:45:0919.6.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]10:03:9119.6.2
Repechage 8[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:05:8319.8.5
Scratched crews (Repechages) 
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__19.5.6

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stKings High School 2[ crew ]7:22:0020.1.3
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:45:1220.1.5

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
---Craighead Diocesan School 1[ crew ]DNS21.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:02:8021.2.5

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:01:4322.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
5thBurnside High School 1[ crew ]8:44:9322.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 2[ crew ]8:10:9222.3.2
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:06:9822.4.4
Repechage 5[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:18:5622.5.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:36:8522.5.2
Repechage 6[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:07:1922.6.3
4thSt Margaret's College 3[ crew ]8:31:0822.6.4
Repechage 7[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 2[ crew ]8:12:2522.7.4
Repechage 8[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 3[ crew ]8:25:0522.8.6

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:51:8723.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]8:01:8623.2.5
2ndKings High School 1[ crew ]8:05:4323.2.4
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]8:12:3523.3.3
5thJames Hargest College 2[ crew ]8:37:5123.3.2
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]8:06:4823.4.3
5thChrist's College 1[ crew ]8:28:5023.4.2
6thSt Bede's College 3[ crew ]8:30:2623.4.7

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:13:2524.1.4
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:25:1724.1.3
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:18:2324.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:15:6224.2.5
6thVilla Maria College 2[ crew ]7:52:7524.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:10:9024.3.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:34:3524.3.2
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
5thBurnside High School 1[ crew ]7:38:3024.4.2

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:50:1225.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:59:6825.1.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:27:5825.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 2[ crew ]7:00:2925.2.2
3rdNelson College 1[ crew ]7:11:5525.2.5
5thChrist's College 2[ crew ]7:36:6525.2.3
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:04:5825.3.5
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:01:3325.4.3
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:08:6925.4.6

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:06:8626.1.2
2ndChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:10:1626.1.3
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:17:2426.1.4
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:39:0526.3.6
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:12:6326.4.4

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:19:9927.1.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:45:0927.3.3
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:29:2227.4.3

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:49:7828.1.3
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:21:8028.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:56:2028.2.4
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]8:20:4228.2.5
4thBurnside High School 1[ crew ]8:29:4928.2.3

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:24:2029.1.5
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:26:9529.1.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]6:28:0529.1.3
5thChrist's College 1[ crew ]6:42:7129.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 1[ crew ]6:27:3429.2.6
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:27:7729.2.3

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:24:8530.2.5
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]7:35:5030.2.2
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:37:7030.2.6
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:51:3230.2.4
6thSt Bede's College 3[ crew ]8:20:5930.2.7
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:28:2930.4.4
Repechage 5[ race results || race reproduction ]
4thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:04:8830.5.6

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:54:4831.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:19:3931.3.6
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 2[ crew ]8:23:1831.4.3

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:40:3332.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:17:6032.2.5
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:27:5932.3.5
3rdNelson College 1[ crew ]7:32:8632.3.3
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:34:6732.3.2
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:00:1632.3.7

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:29:4433.1.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:36:0833.1.6

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:51:3134.1.7

Event 35 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:18:0735.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
6thVilla Maria College 2[ crew ]9:14:4235.2.2
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:15:9235.3.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:21:5235.3.4
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]9:26:2835.3.7
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:07:9135.4.4
6thBurnside High School 1[ crew ]9:20:3535.4.2

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]8:00:3636.1.5
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:35:1136.3.6
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
4thBurnside High School 1[ crew ]8:05:6636.4.6
5thSt Bede's College 3[ crew ]8:21:5936.4.3

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 3[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 2[ crew ]8:17:5737.3.4
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:25:5337.4.3
3rdSt Bede's College 1[ crew ]8:28:2837.4.4
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:43:6037.4.6

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:44:1238.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:52:9138.2.3
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:44:0738.3.5
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:38:1738.3.7
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:41:3238.4.4
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:53:6238.4.5
5thBurnside High School 1[ crew ]8:13:9438.4.6

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 3[ crew ]8:26:1039.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:19:7839.3.6
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]8:26:8739.3.5
4thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:30:6039.3.4
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:53:2839.4.5
Repechage 5[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:04:5539.5.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:12:8439.5.3
4thSt Andrew's College 1[ crew ]9:19:0339.5.2
Repechage 6[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 2[ crew ]8:14:8839.6.5
Repechage 8[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:48:4639.8.3
3rdRangi Ruru Girls School 4[ crew ]8:03:6239.8.6

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:25:8940.1.4
4thQueen Charlotte College 2[ crew ]7:43:1340.1.3
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:17:4640.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:22:4840.2.5
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
5thChristchurch Boys High School 3[ crew ]7:55:0540.3.5
6thChristchurch Boys High School 4[ crew ]8:20:7640.3.7
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:38:9740.4.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:07:9740.4.3
Repechage 5[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:50:6740.5.4
4thRoncalli College 2[ crew ]8:00:7740.5.5
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:19:9440.5.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTBD 2[ crew ]_:__:__40.1.7

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:13:0341.1.6
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:31:5441.1.7

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]6:24:5942.1.3
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:25:4242.1.5
5thBurnside High School 1[ crew ]6:30:6442.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:26:8442.2.6
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:37:1142.2.3
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:37:061.1.7
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]6:43:321.1.1
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]6:49:151.1.4
8thNelson College 2[ crew ]6:59:361.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:07:871.2.8
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:13:091.2.7
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:25:061.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]7:13:201.3.7
7thBurnside High School 1[ crew ]9:27:441.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:07:051.4.1
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:29:681.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:17:211.5.4
5thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:39:231.5.7
Heat 6[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:55:001.6.2
6thSt Andrew's College 2[ crew ]8:22:131.6.3
Scratched crews (Heats) 
SCRRONC 1[ crew ]_:__:__1.3.3

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:32:792.1.7
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:34:652.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:32:532.2.5
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:37:202.2.1
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:57:352.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndQueens High School 1[ crew ]2.3.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]2.3.7
4thJames Hargest College 2[ crew ]2.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]4:28:752.4.8
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stColumba College 1[ crew ]2.5.2
4thTwizel Area School 2[ crew ]2.5.7
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]2.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
4thTwizel Area School 1[ crew ]2.6.6
5thJames Hargest College 1[ crew ]2.6.1

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:40:473.1.1
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:50:853.1.7
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:01:733.1.3
7thVilla Maria College 1[ crew ]9:00:613.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:45:983.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:13:183.3.2
5thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:39:273.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__3.1.3

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:14:254.1.4
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:16:554.1.2
5thBurnside High School 1[ crew ]7:26:334.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:10:294.2.5
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:24:734.2.6
7thChrist's College 1[ crew ]7:45:934.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:05:134.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College 2[ crew ]7:15:904.4.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:39:345.1.3
8thNelson College 1[ crew ]7:53:955.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thRoncalli College 1[ crew ]7:21:105.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:11:775.3.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:19:625.3.5
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:46:315.3.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:54:995.3.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:15:346.1.7
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:29:346.1.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:33:966.3.2

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:53:297.1.1
5thBurnside High School 1[ crew ]8:47:737.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:58:467.2.5
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:22:957.2.3
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:48:497.2.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:54:187.4.8
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:11:217.4.4
4thColumba College 1[ crew ]8:12:757.4.7
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:35:827.4.2

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:15:458.1.2
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:22:378.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:14:258.2.3
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:20:298.2.2
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:29:628.2.7
5thBurnside High School 1[ crew ]7:41:608.2.6

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:50:579.1.2
4thJames Hargest College 1[ crew ]6:52:779.1.5
5thChrist's College 1[ crew ]6:53:439.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:52:159.2.3
7thKings High School 2[ crew ]6:53:759.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]6:43:819.3.1
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:45:909.3.5

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:55:5410.1.6
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:20:2610.1.5
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:44:9810.1.4
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:46:0810.1.1
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:50:8010.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:14:0910.2.4
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:23:1010.2.2

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:34:4111.1.4
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:47:8111.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:22:7511.2.1
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:38:6811.2.7
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:48:0711.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:15:5611.3.4
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:21:6011.3.5
5thVilla Maria College 2[ crew ]7:54:4511.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:33:1911.4.3

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:42:1512.1.2
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]7:43:6912.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:44:0412.2.6
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:48:6012.2.2
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]6:56:5712.2.4
4thOtago Boys High School 1[ crew ]6:58:6012.2.1
6thChrist's College 1[ crew ]7:20:1312.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:04:5212.3.4
4thNelson College 1[ crew ]7:24:0712.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:57:0012.4.5
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:04:5212.4.7
5thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:17:9812.4.1

Event 13 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:55:8413.1.7
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:12:3713.1.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:09:1913.3.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:37:1413.3.3

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:31:7814.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:05:5614.2.7

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:11:6415.2.6
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:18:0115.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:51:6515.3.1
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:13:6215.3.8
5thSt Margaret's College 3[ crew ]8:20:0415.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:08:4515.4.8
5thRoncalli College 1[ crew ]8:22:8415.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:06:8115.5.8
6thVilla Maria College 2[ crew ]8:36:4115.5.4
8thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]8:50:0315.5.6
Heat 6[ race results || race reproduction ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]1:08:8315.6.4
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]1:11:1915.6.6
4thRangiora High School 1[ crew ]1:13:1115.6.7
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]1:14:3015.6.8
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]1:50:4615.6.5

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:02:2716.1.7
2ndSt Bede's College 2[ crew ]7:03:3716.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:03:4816.2.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:09:6316.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
4thBurnside High School 1[ crew ]7:08:2016.3.7
5thChrist's College 1[ crew ]7:15:1216.3.3
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:34:2916.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCBHS 1[ crew ]_:__:__16.1.2

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]6:49:1417.1.4
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:51:8917.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:44:2017.2.3
3rdChrist's College 1[ crew ]6:47:3817.2.5
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:57:4917.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:35:7417.3.1
5thSt Andrew's College 2[ crew ]6:57:1017.3.6
7thSt Kevin's College 1[ crew ]7:05:7817.3.4
Scratched crews (Heats) 
SCRNELB 1[ crew ]_:__:__17.1.4
SCRSTAN 1[ crew ]_:__:__17.3.6

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndJames Hargest College 2[ crew ]8:32:9518.1.5
3rdQueens High School 1[ crew ]8:40:9218.1.3
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:47:5618.1.4
5thOtago Girls High School 2[ crew ]9:17:8318.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:29:8818.2.6
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:36:7518.2.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:42:2418.2.2
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:44:3318.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
Heat 4[ race results || race reproduction ]
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:12:0518.4.3
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:31:7418.5.4
Heat 6[ race results || race reproduction ]
2ndColumba College 1[ crew ]8:35:6418.6.6
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:50:3118.6.2
Scratched crews (Heats) 
SCRRRGS 1[ crew ]_:__:__18.3.6
SCRCGHS 3[ crew ]_:__:__18.5.6

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:14:3319.1.3
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:28:1219.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]8:41:4719.1.5
7thSt Andrew's College 1[ crew ]9:59:5119.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:17:7419.2.5
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:50:9119.2.7
5thSt Kevin's College 2[ crew ]8:52:6119.2.3
6thSt Andrew's College 2[ crew ]9:28:2119.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:22:0819.3.6
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:28:4019.3.4
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]8:39:1619.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 2[ crew ]8:50:9119.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stTwizel Area School 1[ crew ]8:49:9319.5.5
Heat 6[ race results || race reproduction ]
4thSt Margaret's College 3[ crew ]9:29:1419.6.5
Heat 7[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 2[ crew ]9:00:4719.7.3
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]9:36:3419.7.2
4thBurnside High School 1[ crew ]9:41:0119.7.5
Heat 8[ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 4[ crew ]9:20:9119.8.2
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:34:3219.8.5
6thNelson College For Girls 2[ crew ]10:09:0819.8.3
Scratched crews (Heats) 
SCRCRAI 2[ crew ]_:__:__19.2.3
SCRRRGS 1[ crew ]_:__:__19.3.2
SCRNCOG 1[ crew ]_:__:__19.6.5

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:33:5820.1.1
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:43:0820.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
5thKings High School 2[ crew ]7:38:6320.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:09:9020.3.7

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:21:4121.1.6
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:41:7421.1.3
6thVilla Maria College 1[ crew ]9:03:6021.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:05:5421.2.1
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:45:3621.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:05:9821.3.7

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:53:4322.1.3
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:55:0822.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]9:08:8322.2.5
6thSt Margaret's College 3[ crew ]9:33:6622.2.7
---James Hargest College 1[ crew ]DNS22.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:46:0222.3.2
2ndTwizel Area School 1[ crew ]8:48:7722.3.7
6thNelson College For Girls 2[ crew ]9:13:4822.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:54:3722.4.5
4thNelson College For Girls 1[ crew ]9:02:0622.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
5thNelson College For Girls 3[ crew ]9:21:2322.5.4
Heat 6[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:39:4822.6.4
7thVilla Maria College 2[ crew ]9:22:8822.6.1
Heat 7[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:52:1222.7.4
5thBurnside High School 1[ crew ]9:31:4422.7.6
Heat 8[ race results || race reproduction ]
6thRangiora High School 1[ crew ]9:25:3022.8.5
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:32:2222.8.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCRAI 2[ crew ]_:__:__22.3.2

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
8thChrist's College 1[ crew ]10:06:3823.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:45:9223.2.8
8thSt Bede's College 3[ crew ]9:51:7723.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]8:52:1223.3.5
4thSt Bede's College 2[ crew ]8:53:6023.3.3
5thKings High School 1[ crew ]8:54:7023.3.7
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]9:08:2723.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]8:40:2023.4.2
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:08:1623.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:50:5323.5.2
6thOtago Boys High School 1[ crew ]9:18:0523.5.5
Heat 6[ race results || race reproduction ]
7thJames Hargest College 2[ crew ]9:53:6523.6.2
Scratched crews (Heats) 
SCRRONC 1[ crew ]_:__:__23.2.7
SCRSTBD 4[ crew ]_:__:__23.6.2

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:57:4124.1.3
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:04:6124.1.6
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:41:0224.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
7thVilla Maria College 1[ crew ]9:25:0724.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:46:3224.3.5
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:48:8424.3.4
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:57:9624.3.7
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:06:4824.3.6
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:21:8024.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:38:8424.4.4
6thBurnside High School 1[ crew ]8:38:7724.4.3

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:27:3125.1.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:45:2225.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:49:5025.2.2
4thChrist's College 1[ crew ]7:51:3725.2.5
6thSt Bede's College 2[ crew ]8:15:8725.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College 1[ crew ]8:07:1925.3.4
5thBurnside High School 1[ crew ]8:11:4225.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:50:7625.4.6
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]8:09:4925.4.2
4thChrist's College 2[ crew ]8:27:7325.4.3
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:30:8625.4.7

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:53:2226.1.4
4thRoncalli College 1[ crew ]9:46:3926.1.6
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:47:4426.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdColumba College 1[ crew ]8:58:9426.2.8
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:59:2726.2.4
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:30:0326.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:53:0526.3.4
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]9:31:0626.3.8
Heat 4[ race results || race reproduction ]
4thSt Margaret's College 2[ crew ]9:21:1226.4.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]9:40:7326.4.2
7thVilla Maria College 1[ crew ]10:27:9126.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]9:08:0026.5.2
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:31:6726.5.5
Heat 6[ race results || race reproduction ]
3rdTwizel Area School 1[ crew ]9:32:7726.6.1
4thSt Margaret's College 1[ crew ]9:40:6726.6.7

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:18:5427.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]9:36:6127.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]9:18:0427.3.3
6thSt Andrew's College 1[ crew ]10:10:8827.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]9:07:0127.4.6
4thSt Margaret's College 2[ crew ]9:26:1327.4.3
7thChristchurch Girls High School 2[ crew ]10:29:1827.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:44:1127.5.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:58:3427.5.3
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:09:4927.5.7
6thCraighead Diocesan School 2[ crew ]9:52:6627.5.1

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:33:9028.1.3
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:48:2928.1.2
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:48:8428.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:39:7628.2.4
4thColumba College 1[ crew ]8:50:2028.2.1
6thBurnside High School 1[ crew ]9:38:3728.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
6thNelson College For Girls 2[ crew ]9:27:2728.3.5
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:33:9228.3.1

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:05:5629.1.3
5thNelson College 1[ crew ]7:06:6629.1.2
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:09:5729.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:12:7629.2.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:17:9729.2.6
5thChrist's College 1[ crew ]7:31:5429.2.7

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thSt Bede's College 3[ crew ]8:52:2330.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]8:05:8230.2.5
2ndMarlborough Boys College 2[ crew ]8:35:9730.2.3
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]9:06:3430.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]8:26:1430.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:02:2530.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]8:41:4230.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:33:9730.6.6
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]8:04:6830.6.2
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:51:7530.6.3
Scratched crews (Heats) 
SCRSTAN 1[ crew ]_:__:__30.1.5

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:55:3031.1.6
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]9:07:1731.1.1
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:45:6731.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:58:2731.2.7
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:05:9031.2.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]9:11:7331.2.1
7thVilla Maria College 1[ crew ]10:08:3031.2.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:45:5331.5.4
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:05:1431.5.6
4thNelson College For Girls 1[ crew ]9:12:5631.5.7
6thVilla Maria College 2[ crew ]9:42:2231.5.1
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:39:3831.6.6

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thNelson College 1[ crew ]8:22:3532.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:18:8532.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]8:00:0632.3.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:24:3932.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:10:4932.4.4
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:42:9532.4.6

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:54:3033.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:42:6133.2.2
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:07:6633.2.3

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:55:4434.1.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:17:9634.1.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:52:6934.3.2
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:56:9234.3.5
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:27:6234.3.6

Event 35 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]35.1.6
6thBurnside High School 1[ crew ]35.1.5
7thChristchurch Girls High School 3[ crew ]35.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]35.2.5
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]35.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]35.3.5
6thVilla Maria College 2[ crew ]35.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]35.4.1
4thNelson College For Girls 1[ crew ]35.4.2

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]36.1.4
7thSt Bede's College 1[ crew ]36.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 2[ crew ]36.2.5
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]36.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]36.3.6
2ndJames Hargest College 1[ crew ]36.3.3
7thBurnside High School 1[ crew ]36.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
4thRoncalli College 1[ crew ]36.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 2[ crew ]36.5.7
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]36.5.4
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]36.5.1
6thSt Bede's College 3[ crew ]36.5.5
Heat 6[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 2[ crew ]36.6.5
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]36.6.1
4thSt Kevin's College 1[ crew ]36.6.3

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 2[ crew ]37.1.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]37.3.6
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]37.3.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]37.5.4
2ndBurnside High School 1[ crew ]37.5.5
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]37.5.3
5thSt Bede's College 2[ crew ]37.5.6
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]37.5.7
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]37.6.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]37.6.6
5thSt Bede's College 1[ crew ]37.6.3

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]38.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]38.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thBurnside High School 1[ crew ]38.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]38.4.1
3rdJames Hargest College 1[ crew ]38.4.4
4thRoncalli College 1[ crew ]38.4.5
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]38.4.3

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]39.1.7
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]39.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 3[ crew ]39.2.4
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]39.2.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]39.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thSt Margaret's College 3[ crew ]39.3.3
6thCraighead Diocesan School 2[ crew ]39.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]39.4.4
4thSt Margaret's College 2[ crew ]39.4.3
Heat 5[ race results || race reproduction ]
3rdVilla Maria College 2[ crew ]39.5.2
5thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]39.5.5
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]39.6.3
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]39.6.5
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]39.6.6
Heat 7[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]39.7.2
4thVilla Maria College 1[ crew ]39.7.6
Heat 8[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]39.8.5

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]40.1.1
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]40.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Boys High School 3[ crew ]40.2.3
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]40.2.5
6thSt Bede's College 2[ crew ]40.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdRoncalli College 1[ crew ]40.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]40.4.7
3rdRoncalli College 2[ crew ]40.4.6
4thSt Andrew's College 1[ crew ]40.4.2
6thChristchurch Boys High School 4[ crew ]40.4.4
Heat 5[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]40.5.2
3rdQueen Charlotte College 2[ crew ]40.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]40.6.6
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]40.6.2
Scratched crews (Heats) 
SCRNELB 1[ crew ]_:__:__40.3.3
SCRCBHS 2[ crew ]_:__:__40.5.7

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]41.1.6
6thSt Margaret's College 2[ crew ]41.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]41.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]41.3.5
6thVilla Maria College 1[ crew ]41.3.3

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thNelson College 1[ crew ]6:25:3042.1.2
7thChrist's College 1[ crew ]6:26:0742.1.1
8thBurnside High School 1[ crew ]6:40:5742.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndKings High School 1[ crew ]6:25:0342.2.5
3rdChrist's College 2[ crew ]6:27:3442.2.4
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:40:2542.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 3[ crew ]6:11:9642.3.2
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:17:0742.3.6
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:27:5642.3.1

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA