NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Shirley Boys High School's approved colours
#67: Shirley Boys High School


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2008 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2008 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:07:821.1.3
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:15:621.1.7
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:17:981.1.8
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:24:961.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:21:981.2.3
6thKings High School 1[ crew ]7:33:571.2.4

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndMarian College 1[ crew ]8:33:002.1.1
7thJames Hargest College 2[ crew ]8:56:732.1.4
8thSt Andrew's College 1[ crew ]9:02:882.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:43:572.2.3
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]8:49:832.2.2
4thNelson College For Girls 3[ crew ]8:51:802.2.4
5thKaiapoi High School 1[ crew ]8:52:462.2.6
7thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:55:812.2.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:02:283.1.4
6thWaimea College 1[ crew ]8:25:703.1.1
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:40:803.1.2
Scratched crews (Finals) 
SCRNCOG 1[ crew ]_:__:__3.1.2

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:56:664.1.5
3rdDunstan High School 1[ crew ]6:56:994.1.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:03:864.1.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:05:734.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:06:724.2.6
6thAshburton College 1[ crew ]7:12:654.2.2
7thDunstan High School 3[ crew ]7:16:884.2.8
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:18:154.2.3

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:03:255.1.3
2ndNelson College 1[ crew ]7:04:135.1.7
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:15:395.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:17:715.2.6
3rdChrist's College 1[ crew ]7:21:235.2.7
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:31:725.2.8
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:42:815.2.2

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:20:406.1.6
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:29:026.1.5
6thNelson College 1[ crew ]7:30:236.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:36:656.2.1
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:45:716.2.7
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:46:046.2.4

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]7:58:467.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:59:997.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:01:267.1.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:11:097.1.1
8thSt Margaret's College 1[ crew ]8:15:107.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:09:067.2.2
4thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:15:497.2.5
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:19:557.2.1

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:03:158.1.3
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:04:088.1.5

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:40:089.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:41:519.1.5
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:49:869.1.7
7thChrist's College 1[ crew ]6:54:259.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]6:57:059.2.7

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:55:0010.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:57:1910.1.3
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:59:3310.1.2
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:02:1910.1.4
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:08:0710.1.6
8thSt Margaret's College 1[ crew ]8:19:0510.1.8

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:14:7911.1.4
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:21:7111.1.5
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:39:5611.1.2
7thVilla Maria College 1[ crew ]7:44:4511.1.6

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:56:0112.1.5
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:13:5312.1.1
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:13:9712.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:15:7812.2.5
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:25:8912.2.3
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:28:5212.2.2
8thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:39:8412.2.8

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:30:1213.1.2
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:32:8613.1.6

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:55:9514.1.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:00:5714.1.2

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:07:3015.1.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:08:8915.1.3
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:23:1715.1.2
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:32:0115.1.4
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:34:5915.1.7
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:17:8215.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
6thLogan Park High School 1[ crew ]8:53:2715.2.8
7thMarian College 1[ crew ]9:06:6215.2.7

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:03:7516.1.4
7thChrist's College 3[ crew ]7:17:4816.1.6
8thChrist's College 1[ crew ]7:28:9616.1.8

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:51:3417.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:54:9617.1.3
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:57:1617.1.1
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:05:0117.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
7thSt Kevin's College 1[ crew ]7:29:2417.2.7

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thMarian College 1[ crew ]8:57:1218.1.1
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:04:9218.1.2
8thSt Margaret's College 1[ crew ]9:22:3818.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
7thMarian College 2[ crew ]9:23:6518.2.5

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:31:3619.1.7
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:34:4319.1.2
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:46:9019.1.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:53:2719.1.8
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:00:4719.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:43:0519.2.3
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:43:1819.2.4
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:53:7119.2.2
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:02:2819.2.5
7thTwizel Area School 1[ crew ]9:04:7519.2.8
8thMarian College 1[ crew ]9:07:1619.2.1

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
7thSt Andrew's College 1[ crew ]6:58:8020.1.1
8thChrist's College 1[ crew ]7:01:1620.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:04:8020.2.4
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:31:8220.2.7

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:28:5221.1.5
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:36:8121.1.3
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:44:7221.1.1
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:49:3921.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:50:2721.2.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:06:2021.2.2
Scratched crews (Finals) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__21.2.5

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:56:4822.1.5
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:24:3822.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:55:7722.2.6
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:02:2522.2.4
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:11:7522.2.5
8thSt Andrew's College 2[ crew ]8:20:6022.2.8

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 7[ crew ]7:36:9423.1.2
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:37:8923.1.3
7thRoncalli College 1[ crew ]7:58:7323.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 3[ crew ]7:55:4523.2.5
2ndRoncalli College 2[ crew ]7:56:3323.2.3
5thKaiapoi High School 1[ crew ]8:02:8623.2.4
6thSt Andrew's College 1[ crew ]8:03:5223.2.8
7thChrist's College 1[ crew ]8:04:1323.2.2

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:07:4824.1.3
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:11:4424.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:17:6424.1.2
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:31:2724.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:33:6324.2.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]7:40:0624.2.1
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:00:4924.2.2

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thChrist's College 1[ crew ]7:18:9125.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:16:3825.2.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:26:6025.2.6
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:27:0425.2.2
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:30:1125.2.8

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:51:5426.1.4
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:03:5126.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:15:4326.2.3
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:22:2426.2.8
6thTwizel Area School 1[ crew ]8:24:4926.2.5
Scratched crews (Finals) 
SCRMARN 1[ crew ]_:__:__26.2.6

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:47:3127.1.5
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:52:9127.1.4
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:54:1227.1.2
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:55:2227.1.3
8thRoncalli College 1[ crew ]8:02:1427.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:57:6327.2.5
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:04:4427.2.7
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:21:1427.2.6
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:24:8827.2.3

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:39:9528.1.4
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:46:5428.1.2
8thAshburton College 1[ crew ]8:04:1728.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 2[ crew ]8:01:4328.2.7
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:14:0628.2.8
---Timaru Girls High School 1[ crew ]SCR28.2.2
Scratched crews (Finals) 
SCRNCOG 1[ crew ]_:__:__28.1.7
SCRCGHS 1[ crew ]_:__:__28.2.5

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:15:1929.1.5
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:21:5629.1.6
8thDunstan High School 1[ crew ]6:34:1429.1.8

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:57:8730.1.4
7thRangiora High School 1[ crew ]7:10:3430.1.7
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:16:2230.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:09:9630.2.4
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:15:3930.2.2
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:16:7130.2.7
5thJames Hargest College 3[ crew ]7:17:5430.2.3
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:22:1030.2.8
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:24:4030.2.1

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:29:1331.1.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:36:8731.1.5
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:38:6831.1.1
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:41:4331.1.3
6thMarian College 1[ crew ]7:46:0431.1.8
7thMarlborough Girls College 2[ crew ]7:49:0731.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndAvonside Girls High School 1[ crew ]7:56:1031.2.3
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:01:4831.2.5
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:02:2031.2.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:11:6431.2.7

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 1[ crew ]6:55:6832.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]7:09:2432.1.7
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:18:6932.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:14:7432.2.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:22:4332.2.2
7thSt Bede's College 2[ crew ]7:38:1432.2.7

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 1[ crew ]6:21:6233.1.8
7thChrist's College 2[ crew ]6:36:5033.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:34:0433.2.4
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:38:2733.2.6
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:43:1533.2.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:43:5933.2.2

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:12:1034.1.3
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:18:9734.1.4
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:24:9634.1.2
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:36:2734.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:07:6934.2.6
Scratched crews (Finals) 
SCRCGHS 1[ crew ]_:__:__34.2.6

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:45:4935.1.2
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:50:5535.1.8
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:52:1935.1.1
8thChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:54:2835.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:12:4735.2.5
7thMt Aspiring College 1[ crew ]8:13:6335.2.7
8thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:17:3135.2.8

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdRangiora High School 1[ crew ]6:57:9836.1.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:07:4336.1.6
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:07:7636.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:02:7036.2.1
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:05:0136.2.3
6thSt Andrew's College 2[ crew ]7:10:6736.2.2
8thRangiora High School 2[ crew ]7:16:4436.2.7

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 4[ crew ]7:20:4537.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:25:1737.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stNelson College 5[ crew ]7:31:7137.2.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:33:9137.2.5
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:36:1037.2.2

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:23:3638.1.2
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:29:5138.1.6
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:29:9538.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stAshburton College 1[ crew ]7:43:0938.2.6
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:43:6938.2.4
8thRoncalli College 1[ crew ]8:16:9838.2.8

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:32:6439.1.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:40:1139.1.7
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:40:7739.1.1
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:42:5939.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 3[ crew ]7:52:6439.2.3
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:55:5539.2.4
3rdColumba College 1[ crew ]7:55:8239.2.2
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:12:7439.2.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:15:4339.2.8
8thVilla Maria College 2[ crew ]8:27:2939.2.1

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:16:1040.1.4
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:21:9840.1.8
6thNelson College 1[ crew ]7:24:4040.1.6
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:35:3840.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:32:9240.2.3
4thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:39:7840.2.7
Scratched crews (Finals) 
SCRNELB 2[ crew ]_:__:__40.1.1

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]6:39:6341.1.4
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]6:45:9041.1.3
5thSt Margaret's College 1[ crew ]6:54:5741.1.7
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]6:57:5441.1.1

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 1[ crew ]6:03:2842.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:05:4742.2.4
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:13:7642.2.5
8thSt Andrew's College 1[ crew ]6:39:4742.2.7

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:27:591.1.2
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:54:891.1.6
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:22:151.2.5
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:22:701.2.3
6thSt Kevin's College 2[ crew ]7:52:031.2.8
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:19:571.3.4
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:41:051.3.3
6thWaitaki Boys High School 3[ crew ]7:50:381.3.1
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:35:331.4.3
3rdKings High School 1[ crew ]7:40:391.4.7
5thJames Hargest College 2[ crew ]7:44:891.4.5
6thChrist's College 1[ crew ]7:49:721.4.1
8thBurnside High School 1[ crew ]8:23:561.4.8

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndMarian College 1[ crew ]8:36:962.1.5
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:39:822.1.3
6thVilla Maria College 1[ crew ]9:04:482.1.1
7thJames Hargest College 1[ crew ]9:12:282.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:55:692.2.2
3rdKaiapoi High School 1[ crew ]8:59:482.2.7
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:09:212.2.1
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:15:472.2.3
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:25:572.2.5
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:51:852.3.6
3rdNelson College For Girls 3[ crew ]8:54:052.3.4
4thMt Aspiring College 1[ crew ]9:03:052.3.2
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:08:112.3.8
7thQueens High School 1[ crew ]9:15:192.3.3
8thColumba College 1[ crew ]9:20:252.3.7
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
4thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:57:282.4.6
6thJames Hargest College 3[ crew ]9:15:742.4.2
7thOtago Girls High School 1[ crew ]9:31:562.4.8

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:49:787.1.2
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:55:277.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:56:217.1.4
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:01:437.1.6
7thBurnside High School 1[ crew ]8:16:207.1.3
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:18:577.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]7:50:227.2.3
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:08:357.2.2

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:56:9715.1.5
5thAshburton College 1[ crew ]8:32:1215.1.3
6thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:34:2115.1.7
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:40:8015.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]8:11:7015.2.4
4thLogan Park High School 1[ crew ]8:23:5015.2.6
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:25:9215.2.7
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:30:0415.2.2
7thSt Margaret's College 1[ crew ]8:35:3715.2.8
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:16:3715.3.5
2ndAvonside Girls High School 1[ crew ]8:17:9615.3.4
6thRangiora High School 1[ crew ]8:34:7115.3.3
---St Andrew's College 1[ crew ]DNF15.3.1
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:51:0515.4.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:16:7615.4.6
4thMarian College 1[ crew ]8:17:0915.4.2
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:32:2415.4.3
7thBurnside High School 2[ crew ]8:34:1115.4.8
8thMarian College 2[ crew ]8:34:4415.4.1
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRMLBG 3[ crew ]_:__:__15.4.1

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:25:3718.1.1
5thKaiapoi High School 1[ crew ]8:53:7218.1.2
7thBurnside High School 1[ crew ]9:03:8818.1.7
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:07:5618.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
5thOtago Girls High School 1[ crew ]8:50:6418.2.1
8thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:06:4618.2.8
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:37:8918.3.5
3rdMarian College 2[ crew ]8:41:5818.3.1
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:48:8318.3.3
7thTwizel Area School 1[ crew ]9:01:9518.3.6
8thQueens High School 1[ crew ]9:12:1718.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndMarian College 1[ crew ]8:27:0718.4.6
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:34:8718.4.3
6thWaimea College 1[ crew ]8:49:7518.4.5
8thDunstan High School 1[ crew ]9:15:0718.4.8
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRJHAR 1[ crew ]_:__:__18.1.7

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]8:01:4219.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:02:9019.1.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:08:2319.1.5
4thMarian College 1[ crew ]8:16:7519.1.7
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:22:2919.1.2
7thSt Kevin's College 2[ crew ]8:24:8719.1.8
8thVilla Maria College 3[ crew ]8:40:5819.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:58:1319.2.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:03:4619.2.3
4thTwizel Area School 1[ crew ]8:14:9419.2.8
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:16:9219.2.6
6thNelson College For Girls 2[ crew ]8:30:2119.2.2
8thLogan Park High School 1[ crew ]8:44:9319.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:58:0819.3.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:03:0219.3.7
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:15:5419.3.3
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:20:4919.3.6
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:21:7019.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:14:6219.4.3
5thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]8:20:6619.4.4
7thQueens High School 1[ crew ]8:34:5019.4.7

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:57:1922.1.7
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:11:0422.1.2
7thWakatipu High School 1[ crew ]8:11:7022.1.3
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:50:7722.2.4
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:02:0322.2.2
7thAshburton College 1[ crew ]8:17:4622.2.1
8thJames Hargest College 2[ crew ]8:29:3822.2.8
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:52:0822.3.4
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:57:5222.3.6
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:16:6922.3.7
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:24:1622.3.2
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:59:5022.4.6
5thNelson College For Girls 2[ crew ]8:00:1622.4.3
7thColumba College 1[ crew ]8:19:4922.4.7

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdRoncalli College 2[ crew ]7:53:6223.1.7
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:02:6823.1.5
6thKavanagh College 1[ crew ]8:02:9623.1.8
8thNayland College 1[ crew ]8:13:0123.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndJames Hargest College 7[ crew ]7:47:8023.2.4
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:52:6923.2.6
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:59:1723.2.2
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:42:4223.3.8
3rdKaiapoi High School 1[ crew ]7:52:5823.3.7
4thChrist's College 1[ crew ]7:59:0623.3.2
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:02:0823.3.4
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:39:1323.4.3
3rdJames Hargest College 3[ crew ]7:45:1723.4.5
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:59:1723.4.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:04:8923.4.4

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:48:5726.1.5
3rdMarian College 1[ crew ]8:02:6926.1.4
7thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:35:3726.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:55:9326.2.5
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:09:3326.2.2
5thOtago Girls High School 1[ crew ]8:14:1626.2.7
6thBurnside High School 1[ crew ]8:18:5626.2.1
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
3rdTwizel Area School 1[ crew ]8:11:5426.3.5
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:14:4526.3.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:17:5826.3.1
8thWakatipu High School 1[ crew ]9:00:3726.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:20:3326.4.1
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:22:9126.4.7

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:02:9830.1.4
5thNelson College 1[ crew ]7:05:8430.1.2
6thJames Hargest College 3[ crew ]7:09:4630.1.7
7thWakatipu High School 1[ crew ]7:17:5930.1.8
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:19:0830.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:59:1330.2.3
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:00:9530.2.4
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:27:5330.2.1
8thSt Kevin's College 1[ crew ]7:41:5930.2.8

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:35:8831.1.5
2ndMarian College 1[ crew ]7:43:9031.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:54:1731.1.2
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:55:9331.1.3
5thBurnside High School 1[ crew ]8:03:2931.1.1
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:09:5531.1.6
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:10:7031.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:43:0331.2.5
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]7:51:4931.2.4
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:08:1331.2.1
7thOtago Girls High School 1[ crew ]8:15:3231.2.7
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:42:9731.3.4
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]7:47:4731.3.3
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:56:1531.3.5
5thQueens High School 1[ crew ]8:07:5231.3.1
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:12:3031.3.2
8thLogan Park High School 1[ crew ]8:22:9631.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:47:6331.4.2
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:14:3331.4.1

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
4thRangiora High School 2[ crew ]7:17:9836.1.5
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:21:1736.1.2
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:07:7736.2.6
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:10:0836.2.5
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:15:9636.2.1
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:25:0236.2.3
6thMt Aspiring College 1[ crew ]7:29:8536.2.2
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:25:5536.3.3
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:06:4436.4.3
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:06:7236.4.4
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:14:1936.4.7

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 4[ crew ]7:29:1837.1.4
3rdNelson College 5[ crew ]7:45:9937.1.7
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:53:4037.1.6
6thKaiapoi High School 1[ crew ]7:59:4437.1.8
8thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:21:6937.1.2
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:27:6537.2.4
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:37:8637.2.1
7thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:02:1937.2.7
8thKavanagh College 1[ crew ]8:15:3237.2.8
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:35:0637.3.4
6thNelson College 1[ crew ]7:40:3437.3.3
7thJames Hargest College 3[ crew ]8:04:7237.3.7
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
5thNelson College 3[ crew ]7:47:8037.4.1
6thChrist's College 2[ crew ]7:55:6537.4.6
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:02:4137.4.3

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
4thNelson College 2[ crew ]7:24:6240.1.5
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:24:9540.1.6
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:35:5040.1.7
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:18:0840.2.4
2ndNelson College 1[ crew ]7:21:2740.2.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:26:3840.2.2
7thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:42:0840.2.1
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndWaitaki Boys High School 3[ crew ]7:52:911.1.6
3rdSt Kevin's College 2[ crew ]7:56:101.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 1[ crew ]7:58:131.2.7
4thBurnside High School 1[ crew ]8:06:861.2.2
6thKings High School 2[ crew ]8:16:751.2.4

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]9:06:072.1.4
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:12:332.1.5
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]9:24:252.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:18:202.2.5
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]9:22:822.2.3
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:25:402.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
4thTwizel Area School 1[ crew ]9:26:342.3.3
5thDunstan High School 1[ crew ]9:41:552.3.4
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
5thSt Andrew's College 3[ crew ]9:26:072.4.3
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:27:882.4.6

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:10:383.1.5
3rdWaimea College 1[ crew ]8:20:383.1.6
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:24:443.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
5thBurnside High School 1[ crew ]8:43:713.2.2

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:24:304.1.4
4thAshburton College 1[ crew ]7:32:654.1.7
8thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:47:684.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:30:574.2.3
5thDunstan High School 3[ crew ]7:34:304.2.1

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:24:355.1.4
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:58:185.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:25:665.2.4
3rdChrist's College 1[ crew ]7:36:705.2.6
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:30:775.4.5
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:40:935.4.6
Scratched crews (Repechages) 
SCRCBHS 1[ crew ]_:__:__5.1.2

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:31:766.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:40:936.1.6
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:49:566.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:49:786.2.6

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:07:967.1.4
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:12:087.1.3
7thBurnside High School 2[ crew ]8:31:967.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:29:887.2.6
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:50:367.2.7

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:01:238.1.4
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:32:928.1.2

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]6:57:339.2.6

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:53:1310.1.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:00:6010.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:53:0210.2.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:58:1310.2.6
6thVilla Maria College 1[ crew ]9:12:7210.2.7

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:25:2911.1.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:38:9611.1.2
7thNelson College For Girls 1[ crew ]7:45:8311.1.3

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:06:0612.1.4
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:12:8712.1.7
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:13:5312.1.1
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:19:3012.1.6
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:28:2612.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:58:1012.2.4
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:58:7612.2.6
6thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:27:0012.2.7
8thChrist's College 1[ crew ]7:32:2112.2.1

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:29:0213.1.5
4thNelson College 1[ crew ]7:33:5213.1.6
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:50:6013.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:25:4513.2.4

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:52:1114.1.6
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:54:9114.1.2

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:30:3715.1.6
2ndMarlborough Girls College 3[ crew ]8:31:1915.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:33:8315.1.2
5thMarian College 2[ crew ]8:39:8215.1.3
6thQueens High School 1[ crew ]8:41:9615.1.5
7thBurnside High School 1[ crew ]8:45:3615.1.8
8thJames Hargest College 2[ crew ]8:53:1615.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:26:9015.2.4
3rdBurnside High School 2[ crew ]8:31:0815.2.6
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:35:9715.2.1
7thAvonside Girls High School 2[ crew ]8:43:6615.2.5

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 2[ crew ]7:15:4016.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 3[ crew ]7:05:0216.2.5
3rdChrist's College 1[ crew ]7:17:2716.2.3
4thAshburton College 1[ crew ]7:22:7616.2.6

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:54:6417.1.4
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:17:8117.2.6
Scratched crews (Repechages) 
SCRMLBB 2[ crew ]_:__:__17.2.7

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:35:9218.1.4
2ndMarian College 2[ crew ]8:52:3918.1.5
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:59:5918.1.3
4thQueens High School 1[ crew ]9:06:4018.1.2
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:16:8918.1.7
6thRangiora High School 1[ crew ]9:35:1818.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]8:59:5818.2.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:04:9118.2.7
4thDunstan High School 1[ crew ]9:05:7418.2.3
5thBurnside High School 1[ crew ]9:08:0418.2.5
6thNelson College For Girls 1[ crew ]9:22:3218.2.6

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndTwizel Area School 1[ crew ]8:34:1019.1.4
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:40:1519.1.1
4thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:47:2319.1.3
6thSt Margaret's College 4[ crew ]9:04:5919.1.7
7thSt Margaret's College 3[ crew ]9:11:7319.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:34:3819.2.2
2ndSt Kevin's College 2[ crew ]8:35:7019.2.3
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:44:3819.2.1
5thBurnside High School 1[ crew ]8:48:7719.2.6
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:56:4119.2.5

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:00:2320.1.4
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:05:7220.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:15:0120.2.3

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:46:6521.1.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:52:4121.1.6
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:12:2421.1.3
6thBuller High School 1[ crew ]9:07:7221.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:46:3721.2.6
Scratched crews (Repechages) 
SCRNCOG 2[ crew ]_:__:__21.1.4

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:27:7322.1.1
5thTimaru Girls High School 2[ crew ]8:37:8322.1.2
7thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:54:9722.1.4
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:26:8522.2.2
4thRangiora High School 1[ crew ]8:35:4822.2.4
6thMarian College 1[ crew ]8:59:2622.2.7

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 5[ crew ]8:19:5523.1.5
5thChrist's College 2[ crew ]8:26:9723.1.3
7thSt Andrew's College 3[ crew ]8:49:8723.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:02:8523.2.4
2ndKavanagh College 1[ crew ]8:11:3723.2.6
3rdSt Andrew's College 4[ crew ]8:17:4623.2.2
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:41:6923.2.5
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTAN 2[ crew ]_:__:__23.2.7

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:46:9824.1.3
5thNelson College For Girls 1[ crew ]7:48:5724.1.6
6thSt Margaret's College 2[ crew ]7:49:8924.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:33:5324.2.4

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:04:7925.1.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:14:3025.1.3
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:25:8325.1.2
8thBurnside High School 1[ crew ]7:47:3625.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:19:8425.2.1
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:32:2025.2.4
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:56:7025.2.7

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:17:6826.1.4
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:20:5926.1.6
5thNelson College For Girls 2[ crew ]8:25:4226.1.5
6thOtago Girls High School 3[ crew ]8:54:7526.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:13:6726.2.5
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:24:6626.2.6
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:38:5626.2.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:14:4826.2.3

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:04:3927.1.2
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:18:5627.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:49:8327.2.2
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:52:9127.2.3
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:53:5727.2.5
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:02:0327.2.7
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:04:0627.2.4

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:42:0928.1.4
3rdAshburton College 1[ crew ]7:57:8028.1.2
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:03:4628.1.5
7thSt Margaret's College 1[ crew ]8:12:7428.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:44:4528.2.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:50:8828.2.5
6thNelson College For Girls 2[ crew ]7:59:0628.2.7

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
4thDunstan High School 1[ crew ]6:27:7329.1.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:38:1729.1.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRMLBB 1[ crew ]_:__:__29.1.1

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 3[ crew ]7:07:1630.1.5
2ndJohn McGlashan College 1[ crew ]7:10:3530.1.4
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:14:6330.1.6
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:22:4830.1.3
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:27:2130.1.2
7thAshburton College 1[ crew ]7:29:1930.1.1
8thJames Hargest College 1[ crew ]7:35:2830.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:14:4630.2.6
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:16:0030.2.5
4thChrist's College 1[ crew ]7:16:7730.2.1
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:21:7130.2.4
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:28:1930.2.2
8thSt Bede's College 2[ crew ]7:59:3330.2.3

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:03:1831.1.3
2ndQueens High School 1[ crew ]8:09:3331.1.2
4thLogan Park High School 1[ crew ]8:12:1331.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:03:1331.2.5
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:10:2131.2.4

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:11:7132.1.5
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:16:3832.1.1
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:21:9332.1.6
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:24:2432.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:39:6732.2.1

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:39:4333.1.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:49:2133.1.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]6:52:2333.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:19:6133.2.3
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:42:9533.2.4

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]7:24:3434.1.4
6thOtago Girls High School 1[ crew ]7:56:9234.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:37:0434.2.5
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:56:8734.2.6

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:50:7135.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:54:4535.1.1
7thNelson College For Girls 1[ crew ]8:16:3135.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:51:3835.2.6
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:55:8835.2.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:58:9635.2.3
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:11:9235.2.2
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:26:2035.2.1

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
5thBurnside High School 1[ crew ]7:45:0536.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 2[ crew ]7:16:2836.2.3
5thAshburton College 1[ crew ]7:41:6036.2.6

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:56:9337.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stJohn McGlashan College 1[ crew ]7:44:1337.2.3
2ndNelson College 3[ crew ]7:59:7937.2.4
3rdKaiapoi High School 1[ crew ]8:04:4037.2.5
5thKings High School 1[ crew ]8:19:3937.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__37.2.6

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:42:8638.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:29:1338.2.6
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:31:4338.2.5
4thAshburton College 1[ crew ]7:44:5638.2.4
6thRoncalli College 1[ crew ]7:58:5138.2.1
8thAshburton College 2[ crew ]8:03:8438.2.8

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:47:2039.1.8
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:49:3439.1.3
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:51:7039.1.7
4thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]7:53:1339.1.4
5thColumba College 1[ crew ]7:56:0939.1.5
6thVilla Maria College 2[ crew ]8:13:2939.1.2
7thSt Margaret's College 2[ crew ]8:14:5539.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:37:6939.2.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:09:1139.2.1
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:11:4239.2.2
8thNelson College For Girls 1[ crew ]8:42:1239.2.6

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:35:9440.1.4
2ndTimaru Boys High School 2[ crew ]7:37:8640.1.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:40:3940.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:29:4040.2.5
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:33:9040.2.4
6thRoncalli College 2[ crew ]7:43:0840.2.7

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]6:51:6241.1.4
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:04:7541.1.5
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:07:0641.1.2

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:12:2342.1.2
6thSt Bede's College 2[ crew ]6:29:1542.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:12:9542.2.3
4thSt Andrew's College 1[ crew ]6:23:3342.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRCHCO 2[ crew ]_:__:__42.1.1
SCRDUNS 1[ crew ]_:__:__42.1.8
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thChrist's College 1[ crew ]7:38:801.1.6
8thSt Andrew's College 2[ crew ]7:43:461.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndJames Hargest College 2[ crew ]7:41:541.2.2
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:47:861.2.6
5thKings High School 2[ crew ]8:05:271.2.8
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:22:681.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:24:131.3.8
4thKings High School 1[ crew ]7:49:451.3.4
5thSt Kevin's College 2[ crew ]7:58:511.3.3
6thBurnside High School 1[ crew ]8:05:701.3.7
7thChrist's College 2[ crew ]8:10:541.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:36:931.4.1
7thSt Bede's College 3[ crew ]8:21:691.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:49:731.5.7
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:34:821.5.6
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:35:991.6.3
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:36:821.6.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:37:701.6.7
6thWaitaki Boys High School 3[ crew ]8:07:301.6.5
Scratched crews (Heats) 
SCRSTBD 4[ crew ]_:__:__1.3.2

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:07:392.1.2
3rdColumba College 1[ crew ]9:11:292.1.8
4thVilla Maria College 1[ crew ]9:12:392.1.6
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:36:172.1.1
8thNelson College For Girls 1[ crew ]9:36:662.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndJames Hargest College 2[ crew ]8:57:452.2.1
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:17:552.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 3[ crew ]8:56:842.3.2
3rdJames Hargest College 1[ crew ]9:09:532.3.5
4thDunstan High School 1[ crew ]9:21:282.3.6
5thOtago Girls High School 1[ crew ]9:24:802.3.7
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]9:26:782.3.3
7thTwizel Area School 2[ crew ]10:08:142.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:58:172.4.6
5thTwizel Area School 1[ crew ]9:10:092.4.1
6thMarian College 2[ crew ]9:24:092.4.3
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stMarian College 1[ crew ]8:45:312.5.2
3rdKaiapoi High School 1[ crew ]8:52:612.5.6
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:03:052.5.5
6thVilla Maria College 2[ crew ]9:06:622.5.4
7thLogan Park High School 1[ crew ]9:11:232.5.7
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:01:902.6.4
2ndQueens High School 1[ crew ]9:04:042.6.7
3rdJames Hargest College 3[ crew ]9:06:072.6.6
5thSt Andrew's College 3[ crew ]9:12:442.6.1
6thNelson College For Girls 2[ crew ]9:13:492.6.5
7thWakatipu High School 2[ crew ]9:23:212.6.3
Heat 7[ race results || race reproduction ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:57:782.7.5
5thSt Andrew's College 2[ crew ]9:11:842.7.7
6thColumba College 2[ crew ]9:16:402.7.4
Heat 8[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:44:932.8.5
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]8:55:142.8.2
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:03:332.8.1
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:20:852.8.7
6thRangiora High School 1[ crew ]9:35:842.8.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCGHS 2[ crew ]_:__:__2.2.3
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__2.3.4
SCRWTKG 3[ crew ]_:__:__2.6.5
SCRWAKA 1[ crew ]_:__:__2.8.4
SCRWTKG 2[ crew ]_:__:__2.8.8

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:56:703.1.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:19:113.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:07:823.2.8
5thWaimea College 1[ crew ]8:16:793.2.5
6thBurnside High School 1[ crew ]8:29:103.2.4

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:02:334.1.1
7thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:11:314.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:50:684.2.8
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:55:084.2.1
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:02:984.2.2
7thDunstan High School 3[ crew ]7:09:744.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]6:50:794.3.7
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]6:54:644.3.1
6thAshburton College 1[ crew ]7:10:134.3.4
Scratched crews (Heats) 
SCRCHCO 2[ crew ]_:__:__4.1.5

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 1[ crew ]6:58:975.1.4
4thChrist's College 1[ crew ]7:11:445.1.2
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:44:285.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:29:535.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:00:525.3.4
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:14:205.3.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:20:245.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:13:095.4.3
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:39:675.4.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:16:496.1.4
4thNelson College 1[ crew ]7:23:856.1.6
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:44:506.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:18:586.2.2
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:36:436.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:33:476.3.3

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:41:327.1.1
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:43:417.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:49:627.2.5
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:29:227.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:50:887.3.6
2ndAvonside Girls High School 1[ crew ]7:56:647.3.1
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:00:437.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:57:147.4.6
5thBurnside High School 2[ crew ]8:10:497.4.3
6thAshburton College 1[ crew ]8:21:587.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]7:41:327.5.1
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:00:057.5.7
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:04:497.5.5
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:29:547.5.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCGHS 1[ crew ]_:__:__7.4.4

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]6:54:748.1.2
6thSt Margaret's College 1[ crew ]7:20:788.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]6:54:158.2.1

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:34:549.1.6
2ndChrist's College 1[ crew ]6:38:399.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:35:359.2.3
5thSt Bede's College 2[ crew ]6:53:379.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:41:129.3.5

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:36:6010.1.7
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:39:9510.1.5
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:55:3810.1.4
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:37:4010.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:46:9810.2.7
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:48:8510.2.4
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:56:0410.2.3

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:06:4411.1.7
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:22:1511.1.2
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:36:7111.1.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:37:9711.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:12:1011.2.6
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:20:2911.2.4

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:47:9312.1.6
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:10:3412.1.8
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:12:3212.1.3
8thWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:20:4412.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:48:8212.2.8
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:59:0912.2.2
4thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:18:3112.2.1
6thKings High School 1[ crew ]7:21:5512.2.6
8thBurnside High School 1[ crew ]7:42:8112.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:05:6212.3.7
5thChrist's College 1[ crew ]7:17:7612.3.6
6thOtago Boys High School 2[ crew ]7:28:1412.3.3
8thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:59:1712.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:54:0912.4.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:10:4512.4.6

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:38:7413.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:16:7813.2.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:20:6813.2.2
5thNelson College 1[ crew ]7:24:5813.2.5

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:48:7614.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:05:4014.2.4

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:12:0215.1.7
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:42:5115.1.3
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:48:7115.1.5
4thMarlborough Girls College 3[ crew ]8:54:5415.1.4
7thVilla Maria College 3[ crew ]9:22:7715.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:32:5115.2.1
2ndAshburton College 1[ crew ]8:40:2515.2.3
3rdMarian College 1[ crew ]8:43:6615.2.7
4thQueens High School 1[ crew ]8:52:1215.2.2
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:56:5715.2.5
6thOtago Girls High School 1[ crew ]9:07:0015.2.6
7thVilla Maria College 2[ crew ]10:03:1415.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:09:6615.3.5
2ndLogan Park High School 1[ crew ]8:45:7515.3.8
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:49:6515.3.1
4thMarian College 2[ crew ]8:49:9815.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]8:24:9315.4.3
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:38:2215.4.4
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:46:9515.4.7
6thVilla Maria College 1[ crew ]9:24:9615.4.5
7thOtago Girls High School 3[ crew ]9:29:2515.4.1
Heat 5[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:24:9315.5.4
4thBurnside High School 2[ crew ]8:43:0015.5.2
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:48:6615.5.7
6thJames Hargest College 3[ crew ]8:56:0715.5.8
7thWaitaki Girls High School 2[ crew ]8:56:6815.5.5
Heat 6[ race results || race reproduction ]
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:58:8815.6.2
8thChristchurch Girls High School 4[ crew ]9:06:5715.6.6
Heat 7[ race results || race reproduction ]
1stAvonside Girls High School 1[ crew ]8:24:2715.7.5
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:43:3815.7.8
4thAvonside Girls High School 2[ crew ]8:58:6515.7.4
5thJames Hargest College 2[ crew ]9:00:4115.7.7
6thCraighead Diocesan School 2[ crew ]9:03:8715.7.2
Heat 8[ race results || race reproduction ]
4thSt Andrew's College 1[ crew ]9:01:6215.8.3
5thBurnside High School 1[ crew ]9:03:9915.8.4
7thSt Margaret's College 2[ crew ]9:37:0515.8.7
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:40:5715.8.6
Scratched crews (Heats) 
SCRTWIZ 1[ crew ]_:__:__15.6.1

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:08:9716.1.3
3rdChrist's College 3[ crew ]7:21:7116.1.1
5thAshburton College 1[ crew ]7:35:0616.1.7
6thChrist's College 2[ crew ]7:37:2016.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 1[ crew ]7:34:3016.2.4

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:56:0117.1.6
7thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:20:9317.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:56:9917.2.4
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:06:1117.2.7
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:20:0117.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:54:7417.3.5

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:55:6418.1.1
3rdMarian College 1[ crew ]8:57:2918.1.5
5thSt Margaret's College 1[ crew ]9:02:7218.1.8
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:25:2418.1.6
7thBurnside High School 2[ crew ]9:31:4518.1.3
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:49:5818.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndWaimea College 1[ crew ]9:12:3918.2.2
6thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:40:8418.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thMarian College 2[ crew ]9:12:8218.3.4
6thOtago Girls High School 1[ crew ]9:32:6018.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdTwizel Area School 1[ crew ]9:14:8518.4.6
4thJames Hargest College 1[ crew ]9:21:6118.4.3
5thBurnside High School 1[ crew ]9:29:1418.4.8
6thQueens High School 1[ crew ]9:29:6318.4.4
8thWaimea College 2[ crew ]9:58:1918.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]9:02:5518.5.8
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:22:6018.5.1
6thNelson College For Girls 1[ crew ]9:31:8318.5.4
Heat 6[ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]9:06:1818.6.2
3rdKaiapoi High School 1[ crew ]9:13:4318.6.4
5thDunstan High School 1[ crew ]9:29:7518.6.3
6thRangiora High School 1[ crew ]9:46:0618.6.1

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]8:16:9619.1.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:17:2919.1.7
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]8:17:6819.1.4
5thTwizel Area School 1[ crew ]8:25:1519.1.1
6thBurnside High School 1[ crew ]8:35:2519.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:09:0019.2.2
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:12:5219.2.7
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:14:6019.2.1
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:30:8619.2.5
7thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:59:2619.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:12:6919.3.6
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:19:6119.3.1
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:46:1419.3.4
7thVilla Maria College 2[ crew ]9:08:0019.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:32:6319.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:00:9319.5.7
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:26:4119.5.1
4thLogan Park High School 1[ crew ]8:41:1919.5.3
6thSt Margaret's College 3[ crew ]9:02:7219.5.5
7thBuller High School 1[ crew ]9:15:9619.5.4
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 4[ crew ]8:14:2219.6.3
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:17:1919.6.5
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]8:31:8019.6.1
4thVilla Maria College 3[ crew ]8:33:1719.6.2
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:41:0819.6.7
6thSt Margaret's College 4[ crew ]8:48:1119.6.6
7thMarlborough Girls College 3[ crew ]8:59:7619.6.4
Heat 7[ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:09:9419.7.5
3rdMarian College 1[ crew ]8:19:1719.7.1
4thQueens High School 1[ crew ]8:24:7119.7.3
5thSt Kevin's College 2[ crew ]8:26:0919.7.4
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:29:7719.7.7
7thVilla Maria College 4[ crew ]9:29:0919.7.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCGHS 2[ crew ]_:__:__19.3.2

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:43:0920.1.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:53:0920.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:53:0420.2.7
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:58:8620.2.6
Scratched crews (Heats) 
SCRDUNS 1[ crew ]_:__:__20.1.7

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:30:2321.1.6
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]7:35:0621.1.1
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:44:0721.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:18:5821.2.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:33:0321.2.4
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:42:3721.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:27:4321.3.7
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:08:0221.3.6
6thBuller High School 1[ crew ]8:46:6821.3.3

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:01:1522.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:07:4122.1.5
4thAshburton College 1[ crew ]8:16:8622.1.3
5thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:33:9922.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:17:1922.2.3
5thRangiora High School 1[ crew ]8:24:7622.2.2
6thTimaru Girls High School 2[ crew ]8:29:7622.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 2[ crew ]7:56:4322.3.1
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:12:9622.3.5
7thTwizel Area School 1[ crew ]9:32:9322.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:52:9122.4.1
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:15:8122.4.4
4thColumba College 1[ crew ]8:16:4222.4.7
7thAshburton College 2[ crew ]8:53:6522.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:50:8322.5.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:04:6122.5.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:09:2822.5.7
6thMarian College 1[ crew ]8:39:4422.5.1
Heat 6[ race results || race reproduction ]
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:27:2422.6.3
Heat 7[ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:59:2822.7.3
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:02:1922.7.6
Scratched crews (Heats) 
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__22.7.1

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:44:8423.1.3
6thKavanagh College 1[ crew ]8:01:4823.1.8
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:14:6623.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 7[ crew ]7:32:0923.2.2
4thKaiapoi High School 1[ crew ]7:50:7123.2.3
5thRoncalli College 1[ crew ]7:54:1723.2.7
6thSt Andrew's College 3[ crew ]8:21:5223.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stJohn McGlashan College 1[ crew ]7:39:6723.3.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:44:7323.3.1
3rdChrist's College 1[ crew ]7:46:2623.3.7
5thJames Hargest College 5[ crew ]7:49:3423.3.3
6thSt Andrew's College 4[ crew ]8:00:0523.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
5thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:22:9623.4.8
8thKings High School 1[ crew ]9:10:6923.4.4
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:47:2623.5.8
2ndJames Hargest College 3[ crew ]7:50:1223.5.5
5thChrist's College 2[ crew ]8:11:5923.5.7
6thSt Andrew's College 2[ crew ]8:14:7823.5.1
8thSt Bede's College 1[ crew ]8:33:7323.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:50:0723.6.7
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]8:03:1423.6.2
4thNayland College 1[ crew ]8:05:1723.6.3
8thTwizel Area School 1[ crew ]8:50:2723.6.5
Heat 7[ race results || race reproduction ]
3rdRoncalli College 2[ crew ]7:53:5723.7.5
4thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:53:8923.7.3

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:03:2024.1.2
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:17:5924.1.7
5thNelson College For Girls 1[ crew ]7:31:5424.1.5
6thSt Margaret's College 2[ crew ]7:35:1124.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]6:49:3624.2.3
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]6:57:9924.2.7
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:23:9124.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]6:51:0124.3.3

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:02:2225.1.5
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:11:6725.1.4
6thNelson College 1[ crew ]7:19:3625.1.1
7thSt Bede's College 2[ crew ]7:23:5325.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:08:6425.2.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:15:3425.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:30:9425.3.4
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:34:1225.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 1[ crew ]6:57:3325.4.5
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:05:5125.4.3
7thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:39:2425.4.6
Scratched crews (Heats) 
SCRMLBB 2[ crew ]_:__:__25.2.4

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMarian College 1[ crew ]7:48:9126.1.3
2ndTwizel Area School 1[ crew ]7:49:4026.1.2
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:56:9326.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
5thNelson College For Girls 2[ crew ]8:26:7526.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:59:7826.3.3
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:05:9926.3.5
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:06:5926.3.1
7thWaimea College 1[ crew ]8:10:2226.3.8
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:56:2426.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:01:4826.4.4
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:22:8426.4.1
6thOtago Girls High School 3[ crew ]8:44:8726.4.2
7thBuller High School 1[ crew ]9:30:9526.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:40:5026.5.5
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:57:5326.5.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:00:8826.5.6
7thBuller High School 2[ crew ]9:00:2026.5.1
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:49:2326.6.2
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:12:1426.6.3
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:16:3626.6.1

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:48:0227.1.5
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:52:0827.1.8
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:56:0927.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:43:5727.2.7
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:48:1327.2.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:48:5227.2.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:50:7727.2.2
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:15:1527.2.1
8thVilla Maria College 3[ crew ]8:55:3627.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:37:4727.3.4
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:54:0627.3.2
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:15:2027.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:37:4227.4.1
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:43:5727.4.5
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:12:4127.4.7

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:31:9828.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:28:1428.2.5
4thAshburton College 1[ crew ]7:46:9828.2.3
7thMt Aspiring College 1[ crew ]8:08:3528.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:42:1928.3.4
4thNelson College For Girls 2[ crew ]7:47:1428.3.3
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:18:6128.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:28:4228.4.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:40:3428.4.7
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:58:9728.4.5

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thDunstan High School 1[ crew ]6:22:6729.1.3
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:46:4629.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:06:8029.2.5
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:09:0529.2.3
5thOtago Boys High School 1[ crew ]6:26:1329.2.2

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:01:1130.1.6
3rdSt Bede's College 2[ crew ]7:07:8730.1.4
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:10:0130.1.7
5thChrist's College 1[ crew ]7:12:5430.1.1
6thSt Bede's College 3[ crew ]7:22:7030.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:01:6630.2.3
2ndNelson College 1[ crew ]7:05:5630.2.2
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:14:4630.2.1
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:20:9930.2.4
5thAshburton College 1[ crew ]7:27:4830.2.6
7thBuller High School 1[ crew ]8:41:3030.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:03:6530.3.5
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:16:0630.3.7
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:17:9330.3.4
6thMt Aspiring College 1[ crew ]7:34:0230.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdJames Hargest College 3[ crew ]6:59:5730.4.1
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:23:0830.4.2
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:26:6030.4.5
6thKings High School 1[ crew ]8:10:0430.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:02:6530.5.8
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:05:7230.5.6
6thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:14:6230.5.1
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:28:9030.5.5

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMarian College 1[ crew ]7:46:9831.1.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:06:8631.1.3
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:23:3431.1.7
7thAshburton College 1[ crew ]8:42:2931.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAvonside Girls High School 1[ crew ]7:57:8631.2.8
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:07:5831.2.6
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:11:8131.2.1
7thBurnside High School 2[ crew ]8:25:4831.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:49:5131.3.8
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:01:2631.3.7
8thVilla Maria College 3[ crew ]8:42:6731.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:09:5631.4.4
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:10:8231.4.7
6thQueens High School 1[ crew ]8:20:6031.4.2
8thVilla Maria College 2[ crew ]8:33:6731.4.1
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:41:2131.5.1
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]7:55:5531.5.6
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:57:4731.5.7
5thBurnside High School 1[ crew ]8:06:2131.5.2
7thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:29:9331.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:48:5831.6.7
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:04:3931.6.5
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:10:6631.6.3
6thLogan Park High School 1[ crew ]8:17:1431.6.2
Scratched crews (Heats) 
SCRTWIZ 1[ crew ]_:__:__31.1.4

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:17:9232.1.4
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:44:6732.1.2
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:49:2332.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:33:1532.2.2
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:34:5232.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:22:6132.3.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:32:3832.3.3
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:22:5832.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
6thSt Bede's College 3[ crew ]8:13:5132.4.3

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndChrist's College 2[ crew ]6:38:1633.1.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:46:8933.1.7
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:54:9133.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thChrist's College 1[ crew ]6:32:3433.2.2
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:52:8833.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:45:2933.3.4

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:23:4134.1.3
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:32:8134.1.4
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:33:0834.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:29:6734.2.5
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:07:4134.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:19:5734.3.3
6thOtago Girls High School 1[ crew ]8:03:3034.3.2

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:58:3535.1.6
4thMt Aspiring College 1[ crew ]8:23:7335.1.1
5thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:36:9135.1.4
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:41:0835.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:01:2135.2.7
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:05:7635.2.4
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:13:0135.2.6
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:28:0635.2.3
8thBuller High School 1[ crew ]9:34:5835.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:15:3235.3.6
6thBuller High School 2[ crew ]8:49:8735.3.4
7thVilla Maria College 2[ crew ]9:16:2335.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:59:8435.4.7
6thNelson College For Girls 2[ crew ]8:56:7535.4.5

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:17:5336.3.2
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:19:2936.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:14:0336.4.5
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:15:7336.4.6
6thBurnside High School 1[ crew ]7:45:9436.4.7
7thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:58:0836.4.4
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 2[ crew ]7:22:3836.5.6
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:27:8736.5.7
4thMt Aspiring College 1[ crew ]7:35:4536.5.1
6thAshburton College 1[ crew ]7:43:0336.5.3
7thBuller High School 1[ crew ]9:10:1936.5.8
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:17:1536.6.6
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:19:8436.6.1
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:25:5036.6.4
5thSt Andrew's College 2[ crew ]7:29:4036.6.7
7thSt Bede's College 1[ crew ]8:19:6636.6.3

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 4[ crew ]7:44:7837.1.6
3rdChrist's College 2[ crew ]8:06:4737.1.4
4thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:10:3737.1.7
7thSt Andrew's College 1[ crew ]8:19:7137.1.8
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:46:5137.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:52:4837.2.5
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:03:5737.2.2
4thJames Hargest College 3[ crew ]8:15:8737.2.6
6thKings High School 1[ crew ]8:38:6737.2.8
7thTwizel Area School 1[ crew ]8:55:1537.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:45:0137.3.3
6thSt Bede's College 1[ crew ]8:04:3937.3.2
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:19:8337.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
4thNelson College 5[ crew ]7:45:0537.4.4
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:54:2837.4.3
7thChrist's College 1[ crew ]8:06:7537.4.8
8thNayland College 1[ crew ]8:19:0537.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College 1[ crew ]8:08:2337.5.8
5thKaiapoi High School 1[ crew ]8:13:5137.5.3
6thKavanagh College 1[ crew ]8:30:2037.5.1
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:46:4137.5.6
Heat 6[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]8:50:0337.6.1
3rdJohn McGlashan College 2[ crew ]8:55:0337.6.4
5thNelson College 3[ crew ]9:01:1837.6.7
7thAshburton College 1[ crew ]9:07:2837.6.3
8thWakatipu High School 2[ crew ]10:15:9437.6.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSTAN 2[ crew ]_:__:__37.2.7

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:18:5738.1.4
5thRoncalli College 1[ crew ]8:45:1638.1.1
8thTwizel Area School 1[ crew ]10:17:1638.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndAshburton College 1[ crew ]8:45:0938.2.7
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:51:8438.2.2
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:13:5438.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thAshburton College 2[ crew ]9:22:1638.3.2
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:46:3838.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:46:8538.4.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:56:7938.4.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:14:9138.4.5
7thSt Margaret's College 1[ crew ]9:23:2138.4.7

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:23:8739.1.1
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:54:2939.1.8
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:54:6839.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:35:8639.2.7
2ndRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:47:4039.2.5
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:54:2139.2.6
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:12:7239.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndColumba College 1[ crew ]8:40:9339.3.3
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:55:9239.3.5
4thVilla Maria College 1[ crew ]9:06:9639.3.4
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:14:9339.3.6
6thChristchurch Girls High School 3[ crew ]9:26:6839.3.7
7thBuller High School 1[ crew ]10:06:2339.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:46:6939.4.2
4thVilla Maria College 2[ crew ]9:16:1939.4.5

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]8:10:2740.1.3
5thRoncalli College 2[ crew ]8:19:0640.1.6
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:19:4440.1.7
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:28:3440.1.2
8thSt Bede's College 2[ crew ]8:31:7440.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:57:6940.2.4
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]8:03:5640.2.6
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]9:10:3540.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:50:4940.3.5
5thSt Bede's College 1[ crew ]8:17:6240.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:41:8140.4.7
3rdNelson College 1[ crew ]7:47:5840.4.1
6thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:16:5840.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stNelson College 2[ crew ]7:44:6240.5.4
3rdTimaru Boys High School 2[ crew ]8:00:4340.5.3
6thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:32:2940.5.6
---St Bede's College 3[ crew ]DNF40.5.7

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:02:3841.1.6
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:20:1241.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]6:57:1641.2.5
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:16:4441.2.6

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thSt Bede's College 2[ crew ]6:33:4442.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:05:7042.2.4
7thDunstan High School 1[ crew ]7:12:6542.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:12:1242.3.1
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:17:4042.3.2
6thChrist's College 2[ crew ]6:26:4642.3.4
7thSt Andrew's College 1[ crew ]6:38:7642.3.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad08 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad08 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA