NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Verdon College's approved colours
#120: Verdon College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2010 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2010 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWanganui High School 1[ crew ]7:36.141.1.3
7thTrident High School 1[ crew ]7:47.471.1.8
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:52.811.1.7
B Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9:08.101.2.3
3rdSt Peter's School 2[ crew ]9:21.761.2.4
---Otumoetai College 1[ crew ]DNS1.2.5

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:45.002.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:46.422.1.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:54.402.1.1
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:13.132.1.6
B Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]9:07.172.2.1
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:11.982.2.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:11.072.2.2
6thWellington Girls College 2[ crew ]9:11.392.2.4
---Carmel College 1[ crew ]DNS2.2.9

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:53.763.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:55.553.1.2
7thMacleans College 1[ crew ]9:10.693.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:11.853.1.6
B Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:42.853.2.4
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:05.843.2.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:22.723.2.7
6thTrident High School 1[ crew ]9:28.953.2.6

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:13.784.1.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:20.224.1.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:20.434.1.4
---St John's College (Hamilton) 1[ crew ]SCR4.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:28.284.2.3
2ndWellington College 1[ crew ]7:36.364.2.7
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:40.674.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:48.324.2.5
5thWellington College 2[ crew ]8:08.374.2.8
---Westlake Boys High School 2[ crew ]SCR4.2.1

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:25.115.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:27.075.1.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:32.185.1.1
7thWellington College 1[ crew ]7:48.465.1.8
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:54.755.1.7
---Hamilton Boys High School 1[ crew ]SCR5.1.9
B Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:38.445.2.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.585.2.5
5thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:53.955.2.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:05.715.2.7
7thSt Kentigern College 2[ crew ]9:09.595.2.6

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:44.886.1.8
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:46.856.1.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:02.516.1.5
---Hamilton Boys High School 1[ crew ]SCR6.1.3
B Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:03.196.2.4
3rdFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:14.466.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:17.706.2.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:19.406.2.7
6thOnslow College 2[ crew ]8:25.136.2.6
7thOnslow College 1[ crew ]8:36.426.2.1

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:18.557.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]8:32.067.1.7
7thMacleans College 1[ crew ]8:32.217.1.1
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:35.527.1.8

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:21.198.1.6
7thBaradene College 1[ crew ]7:48.068.1.7
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:53.498.1.8

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:40.669.1.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55.549.1.4
B Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:03.149.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:08.919.2.1
4thOnslow College 1[ crew ]7:12.709.2.2
5thDilworth School 1[ crew ]7:17.449.2.7

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWanganui High School 1[ crew ]8:02.9910.1.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:19.1710.1.7
6thBaradene College 1[ crew ]8:20.6510.1.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:29.8910.1.1
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:30.4410.1.8
B Final [ race results ]
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:36.2710.2.3
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:21.9510.2.6

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:28.1211.1.5
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:30.3511.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:45.7911.1.2
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:59.2411.1.7
8thMacleans College 1[ crew ]8:00.2911.1.8

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]7:04.5212.1.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:13.9412.1.1
8thWellington College 1[ crew ]7:15.9512.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:20.5212.2.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:22.0412.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:29.1212.2.1
---Wanganui High School 1[ crew ]12.2.4

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:13.5413.1.4
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:36.6513.1.2
7thMacleans College 1[ crew ]7:38.3413.1.7
8thWellington College 1[ crew ]7:43.8413.1.8
B Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:50.6113.2.4
2ndWellington College 2[ crew ]7:54.6713.2.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:58.4813.2.2
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:02.7113.2.3
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:08.7113.2.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNS13.2.7

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:45.8614.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:51.0114.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:56.6714.1.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:57.6714.1.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03.9714.1.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:05.0114.1.6

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:29.4015.1.6
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:35.9415.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]8:44.2815.1.3
B Final [ race results ]
2ndTrident High School 1[ crew ]8:35.7015.2.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:41.4215.2.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:54.0515.2.7

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:16.5416.1.5
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:17.3316.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]7:29.5916.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:31.4116.1.2
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:48.6316.1.8
B Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:33.9716.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:44.0416.2.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:49.5116.2.3
4thSt Patrick's College 1[ crew ]8:04.6116.2.2

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:59.4117.1.2
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10.9217.1.6
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:11.5317.1.4
B Final [ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:19.9517.2.2
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:22.7217.2.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:25.6517.2.1
5thWellington College 1[ crew ]7:32.3817.2.8
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]SCR17.2.3

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:46.0318.1.6
4thEdgecumbe College 1[ crew ]8:46.1118.1.3
6thCarmel College 1[ crew ]8:58.7718.1.8
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:02.2618.1.2
B Final [ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:57.7518.2.2
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:07.2318.2.1
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:08.3918.2.8
---Napier Girls High School 1[ crew ]SCR18.2.3
---Waikato Diocesan School 1[ crew ]SCR18.2.5

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:27.2019.1.2
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:32.6019.1.8
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:39.8619.1.1
---Tauranga Girls College 1[ crew ]SCR19.1.9
B Final [ race results ]
1stJohn Paul College 2[ crew ]8:37.6119.2.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:51.3019.2.2
---Tauranga Girls College 2[ crew ]SCR19.2.5

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.9620.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:53.2520.1.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:00.0620.1.1
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02.5620.1.5
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:10.6720.1.6
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]SCR20.1.9
B Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:18.6520.2.6
4thOnslow College 1[ crew ]7:47.9120.2.7
---Westlake Boys High School 2[ crew ]SCR20.2.4

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:49.7321.1.4
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:53.0021.1.1
7thWanganui High School 1[ crew ]7:59.3821.1.7
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:03.2321.1.8
B Final [ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:10.8321.2.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:11.4821.2.6
4thMacleans College 1[ crew ]8:15.9521.2.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:27.8521.2.8
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:28.4521.2.4
---Westlake Girls High School 2[ crew ]21.2.1
---Westlake Girls High School 1[ crew ]21.2.9

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:01.7622.1.3
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:08.6822.1.4
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:17.4622.1.8
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:21.0422.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:25.2322.1.7
B Final [ race results ]
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:38.7022.2.2
4thBethlehem College 1[ crew ]8:39.2222.2.5
6thIona College 1[ crew ]8:48.6422.2.7
7thKings College 1[ crew ]8:52.5122.2.8
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:58.5722.2.6

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:41.1023.1.4
3rdHorowhenua College 1[ crew ]7:44.6523.1.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:49.1623.1.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:52.2423.1.2
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:56.6023.1.8
B Final [ race results ]
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:07.8623.2.7
4thHorowhenua College 2[ crew ]8:11.3223.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:11.6923.2.2

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:07.1824.1.3
7thMacleans College 1[ crew ]7:28.0724.1.2
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:38.4124.1.4
---Tauranga Girls College 1[ crew ]SCR24.1.9
B Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:19.3724.2.5
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:25.1624.2.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:32.0224.2.2
4thOnslow College 1[ crew ]7:37.3124.2.8
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:37.6524.2.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.6524.2.7

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:49.2525.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:51.8025.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]7:04.4125.1.7
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:15.4625.1.1
B Final [ race results ]
---Auckland Grammar School 1[ crew ]SCR25.2.2
---Westlake Boys High School 1[ crew ]SCR25.2.4

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:43.2426.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:47.8126.1.4
B Final [ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:03.9426.2.2
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:08.0426.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:25.7526.2.7
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]SCR26.2.1
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR26.2.4

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:40.3827.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:47.3627.1.1
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:50.3427.1.5
7thWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:55.9827.1.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:09.5627.1.7
B Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:55.9527.2.3
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:05.3827.2.4

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:33.2728.1.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:33.3528.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:39.4428.1.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:44.5528.1.1
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:46.7228.1.8
8thHillcrest High School 1[ crew ]7:48.7828.1.2
B Final [ race results ]
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]7:41.4228.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:51.3928.2.4
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:54.9828.2.6
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:55.0328.2.1

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:09.0429.1.3
4thKings College 1[ crew ]6:13.0629.1.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:16.5129.1.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:23.6029.1.8
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:23.7229.1.1
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:27.6429.1.7

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:43.7730.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:58.0730.1.7
7thLindisfarne College 1[ crew ]7:01.7030.1.1
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:06.5730.2.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:10.4130.2.8
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:11.8330.2.6
6thDilworth School 1[ crew ]7:26.4430.2.7

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:33.3231.1.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:42.4731.1.7
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43.0131.1.2
7thMacleans College 1[ crew ]7:47.1431.1.8
B Final [ race results ]
5thRosehill College 1[ crew ]7:49.2231.2.8

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:01.7432.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:05.5932.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.6232.1.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:09.9532.1.2
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:21.2932.1.7
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:23.6332.1.1
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:17.2432.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:27.5232.2.7
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:27.5332.2.1
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:42.5532.2.8

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:11.9633.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:13.5533.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:20.8333.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:23.9433.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:27.2133.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:31.2433.2.8
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:35.2933.2.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:37.8933.2.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]6:56.6233.2.2
---St Kentigern College 1[ crew ]SCR33.2.4

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:10.2634.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:18.6134.1.2
B Final [ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:40.5334.2.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:44.4334.2.2
7thBethlehem College 1[ crew ]7:52.9934.2.7
8thWanganui High School 1[ crew ]8:08.9834.2.8
---Whanganui Girls College 1[ crew ]DNS34.2.9
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEKGCA 1[ crew ]_:__:__34.2.8

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:36.8435.1.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:00.3135.1.6
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:12.0635.1.8
B Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:02.3435.2.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:19.8235.2.5
5thCambridge High School 1[ crew ]8:23.9835.2.7
8thOnslow College 1[ crew ]8:40.3635.2.8

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:00.7336.1.6
6thWestern Heights High School 1[ crew ]7:16.2736.1.8
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:22.9736.1.7
9thTakapuna Grammar School 4[ crew ]7:31.0236.1.3
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:08.8736.2.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:12.7036.2.3
4thHorowhenua College 1[ crew ]7:18.3136.2.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:24.8236.2.8
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:25.0236.2.7

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:26.2537.1.6
7thCullinane College 1[ crew ]7:41.0837.1.3
8thNapier Boys High School 1[ crew ]8:20.4637.1.7
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:32.3137.2.8
3rdOnslow College 1[ crew ]7:43.8537.2.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:51.1637.2.7
6thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:56.7137.2.1
---Kings College 1[ crew ]SCR37.2.3

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:19.1438.1.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:29.9438.1.5
6thNapier Girls High School 1[ crew ]7:42.0938.1.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:37.4138.1.4
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:42.0438.2.2
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]7:42.7238.2.6
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]7:45.9638.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:53.2538.2.7
---Cambridge High School 1[ crew ]SCR38.2.8

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:37.4639.1.5
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:39.8439.1.3
3rdBaradene College 1[ crew ]7:41.9039.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:45.9139.1.2
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:01.0339.1.8
B Final [ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:56.8839.2.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:02.0339.2.6
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:02.5639.2.3
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:08.3939.2.2
6thJohn Paul College 1[ crew ]8:17.7139.2.1

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:19.2540.1.6
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:21.4940.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:44.9640.1.4
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:49.6340.1.7
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:58.6440.1.8
B Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:29.8940.2.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:41.0140.2.6
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:44.9740.2.2

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]6:48.5341.1.6
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:50.4141.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]6:53.3541.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:06.1541.1.8
B Final [ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:14.2441.2.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:21.9541.2.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:46.5341.2.7
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:09.9041.2.2

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:55.6442.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]5:57.8342.1.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:02.5242.1.5
5thKings College 1[ crew ]6:10.0142.1.8
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:14.3342.1.2
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:15.6942.1.1
B Final [ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:16.5642.2.6
3rdOnslow College 1[ crew ]6:24.7542.2.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:25.9242.2.3
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:26.5842.2.1
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:28.1642.2.5
7thKings College 2[ crew ]6:33.2142.2.7

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:59.161.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:16.211.1.2
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:46.221.2.5
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:51.241.2.6
7thOtumoetai College 2[ crew ]8:14.021.2.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:53.021.2.1
Semi-final 3[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:35.561.3.4
2ndTrident High School 1[ crew ]7:40.061.3.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:41.271.3.1
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:08.581.3.7
7thCambridge High School 1[ crew ]8:13.251.3.8
Semi-final 4[ race results ]
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:48.351.4.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:55.931.4.8
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:12.601.4.1
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:25.111.4.7

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9:00.922.1.5
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:06.622.1.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:23.422.1.8
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:42.172.1.6
8thJohn Paul College 2[ crew ]9:56.172.1.7
Semi-final 2[ race results ]
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:57.142.2.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]9:04.812.2.5
7thTauranga Girls College 1[ crew ]9:24.272.2.7
8thOtumoetai College 2[ crew ]9:30.712.2.1
Semi-final 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:45.582.3.6
3rdCarmel College 1[ crew ]8:54.382.3.3
6thBethlehem College 2[ crew ]9:20.432.3.2
7thIona College 1[ crew ]9:33.302.3.4
---Napier Girls High School 2[ crew ]SCR2.3.8
Semi-final 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:42.002.4.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:44.162.4.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:55.302.4.7
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:58.062.4.8
---Napier Girls High School 1[ crew ]SCR2.4.1

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:55.137.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.717.1.6
Semi-final 2[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:03.027.2.3
4thMacleans College 1[ crew ]8:05.597.2.6

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]7:12.8912.1.4
4thWellington College 1[ crew ]7:15.3312.1.5
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:22.0012.1.7
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:23.4312.1.6
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:33.3012.1.8
Semi-final 2[ race results ]
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:14.3912.2.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:16.9712.2.7

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:09.9315.1.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:19.6715.1.6
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:40.4815.1.5
Semi-final 3[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:14.7515.3.5
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:28.4315.3.1
6thRosehill College 2[ crew ]8:32.7015.3.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:49.8715.3.6
Semi-final 4[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:14.6015.4.6
3rdTrident High School 1[ crew ]8:17.2015.4.5
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:25.4315.4.2
5thCambridge High School 1[ crew ]8:38.0615.4.3
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:50.5615.4.7
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR15.4.1

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:47.1818.1.5
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:00.0218.1.6
5thAquinas College 1[ crew ]9:09.2218.1.4
7thNapier Girls High School 2[ crew ]9:20.7418.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:37.5818.2.4
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:47.4418.2.6
4thBethlehem College 1[ crew ]8:50.5118.2.2
7thSt Peter's School 2[ crew ]9:19.4818.2.1
Semi-final 3[ race results ]
2ndCarmel College 1[ crew ]8:57.7418.3.3
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:04.3218.3.5
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:15.9118.3.1
8thWellington Girls College 1[ crew ]9:33.2318.3.2
Semi-final 4[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:55.4318.4.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:02.8118.4.4
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:14.4818.4.8

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:24.7219.1.5
5thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:44.9119.1.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:45.9619.1.3
---St Peter's School 1[ crew ]SCR19.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:37.2519.2.6
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:02.4119.2.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]9:08.2519.2.8
Semi-final 3[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:35.9719.3.5
3rdJohn Paul College 2[ crew ]8:43.0119.3.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]9:05.8519.3.1
Semi-final 4[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:40.6719.4.3
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:42.5219.4.2
4thGlendowie College 1[ crew ]8:57.4619.4.5
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR19.4.7

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:19.1422.1.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:23.1822.1.3
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:39.6622.1.7
5thAquinas College 1[ crew ]8:41.7122.1.8
---Cambridge High School 1[ crew ]SCR22.1.5
---Samuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]NRR22.1.6
Semi-final 2[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:28.8422.2.3
4thIona College 1[ crew ]8:51.3522.2.8
6thQueen Margaret College 2[ crew ]8:53.8422.2.7
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:03.5322.2.1
Semi-final 3[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:37.8222.3.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:44.9722.3.7
---Trident High School 1[ crew ]SCR22.3.6
Semi-final 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:23.9022.4.4
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:46.6922.4.2
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:54.0122.4.6
5thKings College 1[ crew ]8:54.8422.4.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]9:04.0722.4.1

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]8:07.5523.1.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:14.8723.1.2
3rdHorowhenua College 2[ crew ]8:17.0723.1.7
8thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:38.9123.1.1
Semi-final 2[ race results ]
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:23.7623.2.6
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:25.5523.2.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:39.1323.2.2
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:53.2223.2.1
Semi-final 3[ race results ]
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:13.0523.3.4
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:19.3823.3.7
5thWhangarei Boys High School 2[ crew ]8:33.1923.3.6
6thOnslow College 1[ crew ]8:45.5723.3.8
7thOtumoetai College 3[ crew ]8:49.4523.3.1
Semi-final 4[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:59.0923.4.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]8:10.5623.4.2
8thOtumoetai College 2[ crew ]8:43.5723.4.6

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:23.7725.1.3
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:24.3825.1.5
6thWanganui High School 1[ crew ]7:28.3225.1.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:47.6325.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:15.4225.2.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:24.7625.2.5
---Wellington College 1[ crew ]SCR25.2.1
---Hamilton Boys High School 1[ crew ]SCR25.2.3

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:39.4526.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]9:10.3226.1.4
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:13.9526.1.2
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:25.2026.1.1
Semi-final 2[ race results ]
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]9:07.3826.2.2
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:28.4426.2.8
7thBethlehem College 1[ crew ]9:40.6726.2.1

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thSt Peter's School 1[ crew ]27.1.7
6thJohn Paul College 1[ crew ]27.1.4
Semi-final 2[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]27.2.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]27.2.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]27.2.2
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]27.2.1
5thTauranga Girls College 2[ crew ]27.2.3

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndLindisfarne College 1[ crew ]30.1.3
3rdOnslow College 1[ crew ]30.1.2
4thSt Peter's School 2[ crew ]30.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]30.1.7
7thBethlehem College 1[ crew ]30.1.1
8thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]30.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]30.2.5
8thSt Peter's School 3[ crew ]30.2.8
Semi-final 3[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]30.3.3
8thNapier Boys High School 1[ crew ]30.3.7
Semi-final 4[ race results ]
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]30.4.2
4thDilworth School 1[ crew ]30.4.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]30.4.1
6thWhakatane High School 1[ crew ]30.4.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]30.4.7

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]31.1.4
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]31.1.6
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]31.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]31.2.3
4thRosehill College 1[ crew ]31.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]31.2.6
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]31.2.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]31.2.7
Semi-final 3[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]31.3.6
5thWanganui High School 1[ crew ]31.3.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]31.3.7
8thTe Awamutu College 1[ crew ]31.3.8
Semi-final 4[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]31.4.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]31.4.1
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]31.4.8
9thWellington Girls College 1[ crew ]31.4.7

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thTauranga Boys College 1[ crew ]36.1.8
5thWhangarei Boys High School 1[ crew ]36.1.5
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]SCR36.1.6
Semi-final 2[ race results ]
3rdSt Peter's College 1[ crew ]36.2.5
4thHorowhenua College 1[ crew ]36.2.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]36.2.7
Semi-final 3[ race results ]
2ndSt Peter's College 2[ crew ]36.3.5
3rdTakapuna Grammar School 4[ crew ]36.3.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]36.3.2
5thWellington College 1[ crew ]36.3.4
6thDilworth School 1[ crew ]36.3.6
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]36.3.8
Semi-final 4[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]36.4.4
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]36.4.2
3rdOtumoetai College 1[ crew ]36.4.1

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdKings College 1[ crew ]37.1.6
4thCambridge High School 1[ crew ]37.1.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]37.1.7
7thMacleans College 1[ crew ]37.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]37.2.1
4thSt Peter's School 2[ crew ]37.2.3
5thLindisfarne College 1[ crew ]37.2.2
Semi-final 3[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]37.3.5
5thTauranga Boys College 1[ crew ]37.3.6
6thDilworth School 1[ crew ]37.3.2
7thSt Peter's School 3[ crew ]37.3.7
8thWellington College 1[ crew ]37.3.8
Semi-final 4[ race results ]
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]37.4.4
3rdOnslow College 1[ crew ]37.4.3
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]37.4.1
5thLindisfarne College 2[ crew ]37.4.6

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]39.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]39.1.3
4thTauranga Girls College 2[ crew ]39.1.1
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]39.1.2
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]39.1.7
8thJohn Paul College 1[ crew ]39.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]39.2.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]39.2.2
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]39.2.1
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]39.2.8

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]40.1.4
5thWellington College 1[ crew ]40.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]40.2.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]40.2.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]40.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]40.2.6
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]40.2.5
Semi-final 3[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]40.3.5
2ndSt Peter's School 2[ crew ]40.3.3
Semi-final 4[ race results ]
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]40.4.2
4thSt Peter's College 1[ crew ]40.4.6
7thHauraki Plains College 2[ crew ]40.4.8
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:49.331.1.8
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:02.521.1.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:08.101.1.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:24.621.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stOtumoetai College 2[ crew ]7:44.571.2.3
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:51.811.2.5
3rdSt Peter's College 3[ crew ]7:58.271.2.4
7thBethlehem College 1[ crew ]8:11.441.2.7

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:57.412.1.4
4thWestern Springs College 1[ crew ]9:12.392.1.5
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:45.952.1.1
7thHorowhenua College 1[ crew ]10:02.402.1.6
8thOnslow College 1[ crew ]10:36.392.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]9:07.772.2.5
3rdAquinas College 1[ crew ]9:35.242.2.2
5thAquinas College 2[ crew ]9:40.392.2.6
Repechage 3[ race results ]
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:23.562.3.1
4thKings College 1[ crew ]9:33.112.3.4
5thIona College 2[ crew ]9:34.892.3.5
6thWellington Girls College 3[ crew ]9:44.452.3.7
7thWellington East Girls College 1[ crew ]9:50.862.3.2
Repechage 4[ race results ]
1stNapier Girls High School 2[ crew ]9:14.912.4.4
3rdSt Orans College 1[ crew ]9:38.792.4.5
---Bethlehem College 1[ crew ]SCR2.4.1
Repechage 5[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]9:26.842.5.1
2ndTakapuna Grammar School 3[ crew ]9:34.962.5.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:14.612.5.6

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]9:10.313.1.5
---Bethlehem College 1[ crew ]SCR3.1.2
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]SCR3.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]9:19.533.2.4
3rdTrident High School 1[ crew ]9:42.783.2.7
4thQueen Margaret College 1[ crew ]10:02.693.2.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]11:52.573.2.2
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]SCR3.2.3

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:45.834.1.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:20.964.1.7
6thWellington College 2[ crew ]8:29.914.1.2
7thKings College 1[ crew ]8:39.354.1.8
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:50.804.1.1
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:56.874.2.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:59.884.2.7
5thWellington College 1[ crew ]8:03.264.2.1
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:13.624.2.8
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:14.134.2.2

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:07.875.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]8:15.785.1.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:21.265.1.1
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:28.245.1.8
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:46.605.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:06.585.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]8:17.615.2.3
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:22.345.2.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:25.005.2.8
5thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:30.775.2.6
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:45.625.2.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]8:34.956.1.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:50.696.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:39.326.1.6
5thOnslow College 1[ crew ]9:41.736.1.7
---Hamilton Boys High School 3[ crew ]SCR6.1.4
Repechage 2[ race results ]
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]9:19.166.2.6
3rdOnslow College 2[ crew ]9:28.536.2.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]9:34.816.2.7
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]SCR6.2.3
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]SCR6.2.5

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:58.047.1.2
5thOnslow College 1[ crew ]9:01.377.1.1
7thOnslow College 2[ crew ]9:49.867.1.8
8thWellington Girls College 2[ crew ]10:02.957.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:26.287.2.1
6thBaradene College 2[ crew ]9:32.037.2.2
7thTauranga Girls College 1[ crew ]10:09.937.2.7

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:55.628.1.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:00.348.1.2
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:06.368.1.5

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thOnslow College 1[ crew ]7:37.329.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55.279.1.3
Repechage 2[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]7:19.609.2.5
4thDilworth School 1[ crew ]7;38.789.2.6

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:41.6310.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:49.4310.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:57.6610.1.2
4thTauranga Girls College 1[ crew ]9:01.8510.1.4
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:16.8310.1.7
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:48.2810.1.8

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:11.7211.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:13.5611.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:18.0111.1.2
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:25.4811.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:22.2311.2.7
3rdMacleans College 1[ crew ]8:26.9211.2.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:26.9311.2.5
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:40.2311.2.2

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:34.0512.1.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:38.3112.1.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:46.0512.1.8
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:51.3112.1.6
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:53.5912.1.4
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:57.0212.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:33.2212.2.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:42.7512.2.4
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:50.8612.2.6

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]7:49.2913.1.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:56.6613.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:07.9213.1.2
5thWellington College 2[ crew ]8:08.8413.1.6
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:10.7813.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:40.9813.2.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:05.8613.2.3
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:11.1113.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:55.7113.2.2

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:07.3414.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:11.0714.1.2
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:12.0914.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:20.8014.1.6
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:37.8414.1.1

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:04.3515.1.4
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:21.4715.1.2
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:36.7615.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]9:05.6415.2.4
5thHauraki Plains College 1[ crew ]9:25.3315.2.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:34.3915.2.1

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:40.7116.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:43.4416.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:45.3016.1.2
Repechage 2[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:41.8316.2.6
4thKings College 1[ crew ]7:44.2916.2.5
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:57.4816.2.2
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:33.5916.2.7

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:23.8117.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:25.2517.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:32.9417.1.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:36.9717.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:05.9817.2.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:19.3817.2.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:22.4417.2.7
6thWellington College 1[ crew ]7:23.8917.2.8
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:43.4017.2.2

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:40.1918.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]9:22.9918.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:32.2318.2.6
5thWestern Springs College 1[ crew ]9:35.0318.2.1
7thHorowhenua College 1[ crew ]9:57.7118.2.5

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]10:05.1419.1.6
4thOnslow College 1[ crew ]10:18.3019.1.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]10:33.4219.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]10:35.3819.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 2[ crew ]10:32.1219.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]10:57.3619.2.1

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:48.0020.1.4
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]8:04.1420.1.3
---Kings College 1[ crew ]SCR20.1.1
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DNS20.1.2
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]SCR20.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdWellington College 1[ crew ]8:15.3620.2.7
5thOnslow College 1[ crew ]8:45.3320.2.2

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:49.9021.1.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:50.7721.1.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]9:08.4721.1.7
5thMacleans College 1[ crew ]9:14.8921.1.1
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:20.4921.1.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]10:01.4021.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:08.6621.2.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]9:24.4121.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:29.7321.2.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:51.3121.2.1
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:04.9121.2.8

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:18.2922.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stIona College 1[ crew ]7:25.7322.2.2
3rdQueen Margaret College 3[ crew ]7:47.8322.2.1
4thNapier Girls High School 2[ crew ]7:52.0522.2.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:44.1022.2.4
7thSt Orans College 1[ crew ]8:49.5022.2.5

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]23.1.3
4thBethlehem College 1[ crew ]23.1.4
7thSt Patrick's College 2[ crew ]23.1.6

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdBaradene College 1[ crew ]24.1.4
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]24.1.7
6thOnslow College 1[ crew ]24.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]24.2.2
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]24.2.5
4thWellington Girls College 1[ crew ]24.2.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]24.2.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]24.2.7

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]25.1.4
2ndWellington College 1[ crew ]25.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]25.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]25.1.1
6thWellington College 2[ crew ]25.1.6
8thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]25.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thPukekohe High School 1[ crew ]25.2.7
5thSt Patrick's College 2[ crew ]25.2.3
6thWestlake Boys High School 3[ crew ]25.2.5
---Westlake Boys High School 2[ crew ]DNS25.2.6

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndBethlehem College 1[ crew ]26.1.8
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]26.1.2
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]26.1.1
8thKings College 1[ crew ]26.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]26.2.2
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]26.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]26.2.4
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]26.2.5
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]26.2.8
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]26.2.1

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]27.1.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]27.1.3
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]27.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]27.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]27.2.5
7thTauranga Girls College 3[ crew ]27.2.1

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]28.1.6
2ndWellington Girls College 1[ crew ]28.1.3
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]28.1.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]28.1.4
7thTauranga Girls College 1[ crew ]28.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]28.2.3
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]28.2.5
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]DNS28.2.7

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]CAN29.1.1
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]CAN29.1.3
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]CAN29.1.4
1stKings College 1[ crew ]CAN29.1.5
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]CAN29.1.6
1stSt Kentigern College 1[ crew ]CAN29.1.7
---Wellington College 1[ crew ]SCR29.1.2

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]30.1.3
3rdSt Peter's School 3[ crew ]30.1.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]30.1.6
6thTakapuna Grammar School 3[ crew ]30.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]30.2.2
3rdFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]30.2.3

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thTe Awamutu College 1[ crew ]31.1.7
5thQueen Margaret College 1[ crew ]31.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]31.2.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]31.2.6
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]31.2.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]31.2.2
5thWellington Girls College 2[ crew ]31.2.7

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]32.1.1
2ndPukekohe High School 1[ crew ]32.1.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]32.1.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]32.1.4
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]32.1.3
8thAuckland Grammar School 3[ crew ]32.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]32.2.3
6thHamilton Boys High School 3[ crew ]32.2.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]32.2.8

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]33.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]33.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]33.1.3
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]33.2.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]33.2.2
4thTauranga Boys College 1[ crew ]33.2.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]33.2.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]33.2.6

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]34.1.1
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]34.1.6
7thMacleans College 1[ crew ]34.1.7
8thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]34.1.9
9thWellington Girls College 1[ crew ]34.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]34.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]34.2.4
6thBethlehem College 1[ crew ]34.2.2
7thKings College 1[ crew ]34.2.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]34.2.8

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]35.1.3
2ndHillcrest High School 1[ crew ]35.1.4
4thCambridge High School 1[ crew ]35.1.5
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]35.1.2
Repechage 2[ race results ]
3rdBaradene College 1[ crew ]35.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]35.2.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]35.2.7

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]36.1.1
2ndTakapuna Grammar School 3[ crew ]36.1.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]36.1.7
4thCambridge High School 1[ crew ]36.1.6
7thOnslow College 1[ crew ]36.1.4
Repechage 2[ race results ]
Scratched crews (Repechages) 
YET TO RACETAKA 2[ crew ]_:__:__36.2.2
YET TO RACEWTLB 1[ crew ]_:__:__36.2.3
YET TO RACESPTW 1[ crew ]_:__:__36.2.7

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
6thTauranga Boys College 2[ crew ]37.1.9
8thWellington College 2[ crew ]37.1.7
9thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]37.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]37.2.5
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]37.2.1
3rdMacleans College 1[ crew ]37.2.3
4thWellington College 1[ crew ]37.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]37.2.4

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thQueen Margaret College 2[ crew ]38.1.7
5thHauraki Plains College 1[ crew ]38.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]38.2.5
4thQueen Margaret College 1[ crew ]38.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]38.2.2
6thCambridge High School 1[ crew ]38.2.8
7thTauranga Girls College 1[ crew ]38.2.1
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]38.2.7

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 2[ crew ]39.1.2
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]39.1.5
3rdJohn Paul College 1[ crew ]39.1.7
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]39.1.6
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]39.1.4
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]39.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]39.2.7
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]39.2.4
4thMacleans College 1[ crew ]39.2.6

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thBethlehem College 1[ crew ]40.1.4
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]40.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]40.2.3
4thHauraki Plains College 2[ crew ]40.2.6

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:20.5641.1.4
5thBaradene College 1[ crew ]7:52.4341.1.5
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:16.2241.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:25.1241.2.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:26.3741.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:35.4641.2.5
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:46.0841.2.3
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:50.4641.2.7

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:31.2142.1.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]6:37.0542.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:39.8342.1.4
4thOnslow College 1[ crew ]6:51.0842.1.2
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]SCR42.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:33.3442.2.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:45.4742.2.2
4thKings College 2[ crew ]6:56.3242.2.5
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]SCR42.2.6
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
---Westlake Boys High School 1[ crew ]SCR1.1.3
Heat 2[ race results ]
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:29.991.2.6
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:43.861.2.2
---Cambridge High School 1[ crew ]SCR1.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:36.341.3.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:50.191.3.8
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05.101.3.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:05.141.3.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:10.841.3.4
Heat 4[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:54.981.4.6
5thSt Peter's College 3[ crew ]8:07.541.4.4
Heat 5[ race results ]
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:47.681.5.1
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]8:14.441.6.1
4thSt Peter's College 2[ crew ]8:40.471.6.7
5thOtumoetai College 2[ crew ]8:45.841.6.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]9:06.301.6.5
7thSt Patrick's College 2[ crew ]9:08.081.6.2
Heat 7[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:22.421.7.1
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:24.561.7.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:27.341.7.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:47.901.7.6
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:54.111.7.7
6thBethlehem College 1[ crew ]9:17.881.7.2
7thWellington College 1[ crew ]10:08.191.7.5

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]9:48.112.1.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]10:08.242.1.3
7thWellington Girls College 3[ crew ]11:15.292.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:47.982.2.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]9:54.692.2.4
6thTakapuna Grammar School 3[ crew ]10:07.072.2.1
7thBethlehem College 1[ crew ]11:01.222.2.5
8thOtumoetai College 1[ crew ]11:23.112.2.7
Heat 3[ race results ]
4thKings College 1[ crew ]10:23.702.3.7
5thAquinas College 2[ crew ]10:37.092.3.5
---Kings College 2[ crew ]NRR2.3.8
Heat 4[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:34.152.4.2
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]9:43.942.4.7
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:44.742.4.5
4thNapier Girls High School 2[ crew ]9:45.292.4.8
8thKings College 3[ crew ]11:18.442.4.3
Heat 5[ race results ]
6thWellington East Girls College 1[ crew ]10:57.682.5.2
---Napier Girls High School 1[ crew ]DNS2.5.6
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]9:25.202.6.4
2ndCarmel College 1[ crew ]9:29.192.6.3
4thWestern Springs College 1[ crew ]9:41.752.6.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:08.652.6.1
Heat 7[ race results ]
1stIona College 1[ crew ]9:28.822.7.1
3rdJohn Paul College 2[ crew ]9:40.852.7.3
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:46.992.7.7
5thHorowhenua College 1[ crew ]9:47.202.7.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:54.122.7.6
Heat 8[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]9:28.972.8.2
3rdOtumoetai College 2[ crew ]9:42.552.8.4
4thIona College 2[ crew ]9:44.632.8.7
6thOnslow College 1[ crew ]11:02.302.8.5
Heat 9[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:14.552.9.5
2ndWellington Girls College 2[ crew ]9:23.742.9.7
3rdBethlehem College 2[ crew ]9:30.392.9.6
4thSt Orans College 1[ crew ]9:37.542.9.4
6thAquinas College 1[ crew ]9:56.582.9.1
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]10:05.672.9.3

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:34.793.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:07.863.1.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:17.833.1.3
6thTrident High School 1[ crew ]9:26.213.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:48.033.2.7
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:55.963.2.4
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:36.583.2.6
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR3.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:53.833.3.5
3rdMacleans College 1[ crew ]8:59.593.3.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:12.763.3.7
6thBethlehem College 1[ crew ]9:28.603.3.3

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:24.454.1.1
5thWellington College 1[ crew ]7:29.564.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:33.684.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:52.964.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:14.834.2.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:29.834.2.3
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:49.644.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:54.094.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00.934.3.4
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:03.014.3.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:12.524.3.5
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:27.964.3.2
6thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:31.434.3.7
Heat 4[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04.134.4.5
4thWellington College 2[ crew ]7:26.374.4.2
5thKings College 1[ crew ]7:30.204.4.7

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:06.765.1.8
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17.255.1.4
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:25.445.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:17.735.2.8
3rdSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:23.955.2.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:39.475.2.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:40.245.2.4
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:19.845.2.3
Heat 3[ race results ]
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:42.845.3.4
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:10.505.3.5
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]9:31.455.3.6
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:05.535.4.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:12.315.4.1
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:22.005.4.4
4thWellington College 1[ crew ]7:26.265.4.6
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:40.825.4.2

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]8:02.326.1.7
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:06.916.1.6
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]8:21.206.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:51.526.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:55.946.1.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:08.786.1.1
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]SCR6.1.5
Heat 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:47.546.2.6
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]8:08.856.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:36.396.2.5
5thOnslow College 2[ crew ]8:42.036.2.4
Heat 3[ race results ]
4thWanganui High School 1[ crew ]8:37.826.3.4
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:53.686.3.7
6thOnslow College 1[ crew ]8:58.066.3.5

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:29.537.1.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]9:00.247.1.4
6thBaradene College 1[ crew ]9:05.627.1.1
Heat 2[ race results ]
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:44.807.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]9:03.647.2.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:11.907.2.4
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:25.967.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:15.917.3.6
4thBaradene College 2[ crew ]8:43.477.3.7
5thOnslow College 2[ crew ]9:00.237.3.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:03.747.3.5
Heat 4[ race results ]
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:44.077.4.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:52.417.4.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:54.167.4.3
Heat 5[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:00.527.5.5
2ndMacleans College 1[ crew ]8:09.167.5.2
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:07.987.5.3

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:22.498.1.5
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:42.538.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdBaradene College 1[ crew ]7:31.628.2.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:38.858.2.5

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:37.969.1.6
---Takapuna Grammar School 3[ crew ]SCR9.1.3
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]SCR9.1.7
Heat 2[ race results ]
5thDilworth School 1[ crew ]7:15.249.2.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15.759.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02.599.3.3
4thOnslow College 1[ crew ]7:15.069.3.6
5thWellington College 1[ crew ]7:15.789.3.5

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]8:22.0310.1.2
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:29.9610.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:50.8610.1.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:18.1410.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:22.5110.2.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:27.4510.2.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:36.9410.2.4

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:36.6111.1.1
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:41.5211.1.8
5thMacleans College 1[ crew ]8:41.7811.1.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45.9611.1.3
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:00.7111.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:36.1511.2.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:59.9211.2.4
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:38.5611.2.5
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:59.3311.2.6

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:15.6112.1.4
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:30.8012.1.6
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:37.7512.1.8
Heat 2[ race results ]
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:14.8112.2.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:26.0812.2.8
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:33.8612.2.2
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]8:01.5912.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:07.0012.3.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:13.1812.3.6
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:16.8412.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:12.2712.4.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:16.3312.4.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:16.6712.4.3
7thSt Patrick's College 2[ crew ]7:49.7912.4.5
8thSt Patrick's College 1[ crew ]8:08.7312.4.1
Heat 5[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:37.6612.5.1
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00.2712.5.5
6thBethlehem College 1[ crew ]8:33.1412.5.7

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]8:23.5813.1.7
4thMacleans College 1[ crew ]8:28.5813.1.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:53.2713.1.3
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]9:02.3313.1.5
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]9:03.4913.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:40.8213.2.3
3rdWellington College 1[ crew ]8:20.6813.2.1
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:37.3413.2.5
5thWellington College 2[ crew ]8:42.9913.2.4
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:26.4713.2.6

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:06.5214.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:24.3714.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:09.5514.2.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:09.9414.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17.3514.2.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:18.3014.2.4
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:46.7614.2.2

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]9:01.7215.1.1
2ndHillcrest High School 1[ crew ]9:09.6215.1.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:21.2515.1.5
6thWanganui High School 2[ crew ]10:05.6715.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]10:34.5115.1.8
8thOnslow College 2[ crew ]11:11.7115.1.7
Heat 2[ race results ]
7thOnslow College 3[ crew ]11:34.0915.2.5
Heat 3[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]9:19.6915.3.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]10:09.5215.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]9:22.4415.4.5
Heat 5[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:52.6915.5.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]9:02.7515.5.1
4thWanganui High School 1[ crew ]9:20.2115.5.2
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:46.8515.5.6
6thOnslow College 1[ crew ]10:00.2615.5.4
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]13:43.0315.5.7
Heat 6[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:10.4015.6.1
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]9:26.5615.6.2
4thHauraki Plains College 1[ crew ]9:27.3315.6.7
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]10:13.3515.6.6
7thWellington Girls College 2[ crew ]10:14.4215.6.5
Heat 7[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:56.1115.7.7
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:23.0715.7.2
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]9:41.0915.7.6
Heat 8[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:53.8915.8.3
3rdRosehill College 2[ crew ]9:10.9515.8.2
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]10:07.6615.8.1

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:28.3316.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:36.0416.1.2
3rdKings College 1[ crew ]7:41.4816.1.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:43.9116.1.1
5thWanganui High School 1[ crew ]7:44.0416.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:57.0816.1.6
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:24.7816.1.4
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:09.6716.2.4
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:38.4016.2.3

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:07.3517.1.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:39.3517.1.4
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:42.7717.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:21.3617.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:46.1417.2.6
6thOnslow College 1[ crew ]7:51.9717.2.7
7thOtumoetai College 2[ crew ]7:59.5017.2.4
Heat 3[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:24.2817.3.6
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:25.9217.3.5
5thWellington College 1[ crew ]7:32.7617.3.3
Heat 4[ race results ]
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:23.7217.4.1
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:35.7017.4.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:39.5017.4.2
6thCambridge High School 1[ crew ]7:53.8817.4.6
---Tauranga Boys College 1[ crew ]SCR17.4.4

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]9:50.9618.1.2
2ndCarmel College 1[ crew ]9:51.3918.1.3
4thBethlehem College 1[ crew ]10:18.7518.1.6
7thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]11:00.7518.1.5
---Onslow College 1[ crew ]NRR18.1.1
Heat 2[ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]10:00.9018.2.6
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]10:21.8318.2.2
5thSt Peter's School 2[ crew ]10:42.6418.2.7
7thSt Orans College 1[ crew ]11:13.1418.2.3
Heat 3[ race results ]
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]10:45.4318.3.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]11:49.4718.3.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]12:12.8818.3.5
---Bethlehem College 2[ crew ]SCR18.3.8
Heat 4[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]10:21.4418.4.1
4thNapier Girls High School 2[ crew ]10:54.6618.4.4
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]11:04.6918.4.7
7thWestern Springs College 1[ crew ]11:33.7718.4.8
Heat 5[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:33.5818.5.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:34.5018.5.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:36.6818.5.4
7thKings College 1[ crew ]9:25.2218.5.7
8thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:43.2318.5.1
Heat 6[ race results ]
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:13.0018.6.7
5thHorowhenua College 1[ crew ]9:14.0118.6.6
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]SCR18.6.1

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:18.4919.1.3
3rdJohn Paul College 2[ crew ]8:23.9219.1.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:41.4119.1.8
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:05.4119.1.4
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:11.0119.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:28.7919.2.5
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:51.6219.2.8
8thPukekohe High School 3[ crew ]9:13.9319.2.3
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:16.4519.3.4
3rdRotorua Girls High School 2[ crew ]8:38.8719.3.8
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:44.7919.3.1
7thBethlehem College 2[ crew ]9:20.2419.3.3
8thPukekohe High School 2[ crew ]9:23.4919.3.2
Heat 4[ race results ]
7thHauraki Plains College 2[ crew ]9:06.1819.4.5
8thQueen Margaret College 1[ crew ]9:13.4519.4.1
Heat 5[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:05.3819.5.1
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:19.5519.5.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:34.2219.5.3
5thOnslow College 1[ crew ]8:38.8519.5.7
Heat 6[ race results ]
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:11.9019.6.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:32.1219.6.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:43.5619.6.3
7thBethlehem College 1[ crew ]9:05.3019.6.7
Heat 7[ race results ]
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:15.1119.7.2
4thWanganui High School 1[ crew ]8:20.6619.7.7
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:58.6119.7.5

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:29.9620.1.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:30.8920.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:44.3920.1.2
6thWellington College 1[ crew ]7:05.8720.1.1
7thKings College 1[ crew ]7:55.5820.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:39.1320.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]7:26.9020.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:28.2620.2.6
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:43.0720.3.7
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:46.4620.3.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:46.7020.3.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:12.0020.3.6

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:34.2021.1.4
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]7:48.3421.1.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:48.6421.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:02.8121.1.3
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:24.0021.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:45.1021.2.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:52.5521.2.5
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:02.7921.2.7
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:06.2721.2.3
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]*:08.5021.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:38.4821.3.1
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:11.2821.3.5
6thHillcrest High School 2[ crew ]8:14.1721.3.6
7thPiopio College 1[ crew ]8:20.5621.3.4
Heat 4[ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:46.7421.4.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:51.7821.4.7
5thMacleans College 1[ crew ]7:54.4521.4.3

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:00.0722.1.3
2ndKings College 1[ crew ]8:10.1822.1.7
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:11.4422.1.4
6thIona College 1[ crew ]8:20.9822.1.1
7thJohn Paul College 2[ crew ]8:29.5122.1.5
8thTauranga Girls College 2[ crew ]8:38.0222.1.8
Heat 2[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:08.3922.2.4
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:32.5222.2.3
Heat 3[ race results ]
4thTauranga Girls College 1[ crew ]22.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:48.5122.4.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:56.5822.4.7
5thSt Orans College 1[ crew ]9:01.0522.4.4
Heat 5[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:53.7622.5.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:10.7122.5.2
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:14.9822.5.1
5thAquinas College 1[ crew ]8:21.4422.5.6
Heat 6[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:51.1622.6.1
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:57.0522.6.4
4thBethlehem College 1[ crew ]8:08.9822.6.7
5thNapier Girls High School 2[ crew ]8:15.1422.6.2
Heat 7[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:49.5822.7.1
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:04.3622.7.3
6thQueen Margaret College 3[ crew ]8:23.9422.7.7

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]7:41.3223.1.1
3rdWhangarei Boys High School 2[ crew ]8:03.7023.1.2
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:07.8823.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:49.7423.2.6
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:57.0623.2.8
7thHutt Valley High School 1[ crew ]8:10.3623.2.1
8thOnslow College 2[ crew ]8:11.5123.2.2
Heat 3[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:49.2223.3.7
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:51.1023.3.6
3rdHorowhenua College 2[ crew ]7:54.9223.3.2
5thOnslow College 1[ crew ]8:03.0323.3.8
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:37.8023.4.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:57.6423.4.5
4thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:04.4623.4.1
7thOnslow College 3[ crew ]8:17.6523.4.2
Heat 5[ race results ]
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:52.6823.5.6
Heat 6[ race results ]
3rdOtumoetai College 2[ crew ]8:15.4423.6.2
4thOtumoetai College 3[ crew ]8:22.3223.6.4
Heat 7[ race results ]
2ndSt Peter's College 2[ crew ]7:52.3323.7.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:53.6123.7.1
5thBethlehem College 1[ crew ]8:23.8723.7.2
7thSt Patrick's College 3[ crew ]23.7.7

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:11.2024.1.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:39.6224.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:47.3124.1.1
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:20.2624.2.2
2ndMacleans College 1[ crew ]7:22.7224.2.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:26.9624.2.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:29.7724.2.6
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:37.5624.2.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:48.1224.2.3
Heat 3[ race results ]
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:28.7224.3.5
6thOnslow College 1[ crew ]7:48.1924.3.2

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:58.7125.1.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.5525.1.7
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:09.2425.1.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:15.8825.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:05.1725.2.3
4thWellington College 2[ crew ]7:19.3125.2.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:26.4125.2.5
6thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:35.6925.2.6
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:49.3525.2.2
Heat 3[ race results ]
4thSt Patrick's College 2[ crew ]7:33.7425.3.3
5thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:35.4925.3.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.7625.3.6
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:17.7725.3.7
Heat 4[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:09.5725.4.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:26.3425.4.2
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:41.6325.4.6
Heat 5[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:16.2525.5.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:32.9825.5.1
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:44.0625.5.3
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:34.2425.5.5

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:25.3726.1.1
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:56.0126.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:59.8026.2.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:07.8526.2.5
4thKings College 1[ crew ]9:17.5726.2.4
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:28.2726.2.6
7thOnslow College 1[ crew ]9:55.1326.2.1
Heat 3[ race results ]
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:59.7726.3.8
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:07.4726.3.4
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:10.3726.3.6
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:49.2726.3.7
Heat 4[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]9:09.1326.4.3
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:28.5626.4.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:32.2226.4.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:12.3626.4.6
---Sacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]DNF26.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]9:01.0426.5.1
5thBethlehem College 1[ crew ]9:21.5626.5.3
7thHauraki Plains College 1[ crew ]9:28.1926.5.6

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]9:14.7227.1.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:16.1527.1.5
7thPukekohe High School 1[ crew ]10:25.9527.1.2
Heat 2[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:15.6827.2.2
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:02.3327.2.4
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]9:12.3227.3.5
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:43.9327.3.3
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:57.8027.3.6
6thBethlehem College 1[ crew ]10:55.9827.3.7
---Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]SCR27.3.1
Heat 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:19.3427.4.7
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:35.6027.4.5
5thTauranga Girls College 3[ crew ]8:48.8927.4.6
Heat 5[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:31.3727.5.7
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:31.5227.5.4
7thTauranga Girls College 4[ crew ]9:42.3027.5.3

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:05.5228.1.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:10.2928.1.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.2028.1.1
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:19.6828.1.7
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:20.2628.1.5
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:33.5128.1.4
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:33.8128.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:34.6228.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:58.0428.2.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:58.4828.2.8
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:08.1228.2.7
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:45.5728.2.2
Heat 3[ race results ]
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:06.9528.3.7
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:21.1528.3.2

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]6:32.5629.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:33.7529.1.6
4thWellington College 1[ crew ]6:54.0229.1.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:02.5529.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:34.7029.2.6
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37.6429.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:48.5729.2.4

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:32.6730.1.6
3rdDilworth School 1[ crew ]7:41.0630.1.2
Heat 2[ race results ]
3rdOnslow College 1[ crew ]7:29.4130.2.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:55.9830.2.4
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:05.3430.2.6
6thTakapuna Grammar School 3[ crew ]8:12.6630.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:30.1030.3.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:52.3830.3.4
5thSt Peter's School 3[ crew ]7:57.5730.3.1
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:58.3430.3.6
Heat 4[ race results ]
4thWanganui High School 1[ crew ]7:34.7330.4.1
7thSt Patrick's College 2[ crew ]8:12.0530.4.4
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:09.3230.5.7
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:21.2730.5.6
5thBethlehem College 1[ crew ]7:32.3730.5.5
---Hauraki Plains College 1[ crew ]SCR30.5.3
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:54.7730.6.7
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:04.1130.6.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:45.3230.6.4
7thKings College 1[ crew ]8:09.6730.6.5

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]7:41.1531.1.3
4thRosehill College 1[ crew ]7:57.4631.1.2
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:38.9031.1.4
7thSt Peter's School 1[ crew ]31.1.5
Heat 2[ race results ]
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:05.1831.2.2
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:16.9831.2.5
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:18.0931.2.6
Heat 3[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:46.3131.3.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:03.2331.3.1
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13.5631.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45.9131.4.7
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:49.1331.4.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:06.6631.4.5
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:27.8531.4.3
7thOnslow College 1[ crew ]8:31.3031.4.4
Heat 5[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:39.5431.5.2
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:12.9631.5.3
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:32.6731.5.6
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:56.5331.5.1
Heat 6[ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:55.1131.6.2
4thWanganui High School 1[ crew ]8:03.8431.6.4

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:04.9732.1.1
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16.8132.1.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:16.9032.1.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:28.3832.1.3
6thSacred Heart College (Auckland) 3[ crew ]7:29.3432.1.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:32.7832.1.6
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:11.1632.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 3[ crew ]7:32.2332.3.7
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:34.3132.3.2
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:35.3732.3.3
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:39.9832.3.5
Heat 4[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10.7832.4.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:19.3832.4.6
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:25.2332.4.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:25.8732.4.4
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:28.8932.4.7

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:27.8133.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:32.0133.1.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:54.1533.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:27.3833.2.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:33.9033.2.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:46.1633.2.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:47.1933.2.4
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:32.8033.3.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:49.5233.3.3
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]6:58.8433.3.6
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:15.0633.3.4

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thBethlehem College 1[ crew ]7:54.2734.1.1
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:18.4834.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:31.0034.2.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:48.5834.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:17.5534.2.5
6thPiopio College 1[ crew ]8:32.0934.2.7
Heat 3[ race results ]
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:02.2134.3.6
4thKings College 1[ crew ]8:26.5034.3.7
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:36.2134.3.3
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]SCR34.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:42.5734.4.2
4thMacleans College 1[ crew ]7:57.4034.4.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:18.8534.4.4
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:24.2634.4.6

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:22.9035.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:34.3635.1.2
4thBaradene College 1[ crew ]8:35.6935.1.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45.1835.1.3
7thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:43.9035.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:17.1335.2.2
5thOnslow College 1[ crew ]8:35.7835.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:57.3835.3.7
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:35.0835.3.4

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:32.2336.1.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:33.5636.1.8
5thCambridge High School 1[ crew ]7:38.0436.1.2
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:47.0036.1.1
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:15.6836.2.6
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:26.2836.2.1
6thWanganui High School 1[ crew ]7:36.0936.2.5
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]7:19.1236.3.1
2ndHorowhenua College 1[ crew ]7:20.1736.3.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:23.6636.3.2
5thTakapuna Grammar School 3[ crew ]7:28.7436.3.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:42.6436.3.6
7thNapier Boys High School 1[ crew ]7:44.8836.3.8
8thOtumoetai College 2[ crew ]7:56.5436.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]36.4.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]36.4.3
Heat 5[ race results ]
1stWhangarei Boys High School 1[ crew ]36.5.8
3rdDilworth School 1[ crew ]36.5.5
5thOnslow College 1[ crew ]36.5.3
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]36.5.6
8thTauranga Boys College 2[ crew ]36.5.4
Heat 6[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:32.2536.6.1
4thTakapuna Grammar School 4[ crew ]7:42.7436.6.7
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:48.1236.6.4
Heat 7[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:22.5936.7.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:52.1736.7.7

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:58.1637.1.2
2ndOnslow College 1[ crew ]7:59.2837.1.3
3rdDilworth School 1[ crew ]8:08.2437.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:54.1237.2.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:59.1137.2.8
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:16.8537.2.3
7thKings College 2[ crew ]9:08.9837.2.1
Heat 3[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:08.2637.3.1
6thBethlehem College 2[ crew ]8:28.2437.3.7
---Tauranga Boys College 2[ crew ]NRR37.3.8
Heat 4[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]8:02.1437.4.7
8thSt Patrick's College (Silverstream) 1[ crew ]8:40.1237.4.3
Heat 5[ race results ]
2ndLindisfarne College 2[ crew ]8:18.9537.5.4
3rdLindisfarne College 1[ crew ]8:21.8037.5.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35.1137.5.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41.2837.5.2
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:41.8037.5.5
8thHutt Valley High School 1[ crew ]8:56.4437.5.7
Heat 6[ race results ]
4thWellington College 1[ crew ]8:35.9137.6.7
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:49.7737.6.6
Heat 7[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:18.1737.7.4
4thMacleans College 1[ crew ]8:35.9137.7.2
5thWellington College 2[ crew ]8:48.3837.7.6
Heat 8[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]8:23.2537.8.5
3rdSt Peter's School 3[ crew ]8:28.3837.8.6
4thCullinane College 1[ crew ]8:34.3937.8.4
7thOnslow College 2[ crew ]9:29.9037.8.1

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:01.2438.1.2
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:01.3138.1.7
8thOnslow College 1[ crew ]9:41.1038.1.1
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:58.4838.2.5
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:12.6838.2.4
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:16.4138.2.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:35.8438.2.8
Heat 3[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:02.0238.3.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:12.5638.3.5
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:16.3438.3.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:19.5738.3.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:30.3438.3.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:41.4838.3.2
Heat 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:08.7238.4.4
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:18.0138.4.3
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:26.8038.4.1
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:06.1738.4.8

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:41.1139.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:15.1839.1.7
7thTauranga Girls College 3[ crew ]9:52.0639.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:28.3839.2.2
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:34.7839.2.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:38.0539.2.5
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:38.7139.2.3
7thMacleans College 2[ crew ]9:12.7639.2.6
Heat 3[ race results ]
4thMacleans College 1[ crew ]8:36.1739.3.7
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:43.6839.3.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:54.7339.3.6
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:00.9439.4.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:04.0939.4.7
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:11.1339.4.2
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:20.2239.4.6
5thTauranga Girls College 2[ crew ]8:35.2939.4.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:51.1939.4.1
7thTauranga Girls College 4[ crew ]9:46.2839.4.4
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:10.2539.5.7
2ndBaradene College 1[ crew ]8:17.2339.5.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:35.4439.5.6

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:29.4540.1.2
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:43.3540.1.5
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:46.5440.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:37.7340.2.4
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:17.2040.2.6
Heat 3[ race results ]
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]8:06.3040.3.7
6thHauraki Plains College 2[ crew ]8:40.0740.3.3
7thWellington College 2[ crew ]8:40.6840.3.6
Heat 4[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:30.3540.4.7
4thWellington College 1[ crew ]7:37.2740.4.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:38.2040.4.6
7thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:55.3640.4.3
Heat 5[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:28.9340.5.7
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:35.3240.5.2
5thBethlehem College 1[ crew ]7:59.5840.5.3
Heat 6[ race results ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]7:32.8640.6.4

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:53.7341.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00.6441.1.1
5thWanganui High School 1[ crew ]7;05.2741.1.4
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]DNF41.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:01.6441.2.1
3rdBaradene College 1[ crew ]7:19.2541.2.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:20.0141.2.3
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42.6241.2.5

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:16.1142.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:34.7042.1.4
4thKings College 2[ crew ]6:58.6442.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:03.1742.1.7
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:14.3842.2.6
3rdKings College 1[ crew ]6:32.7242.2.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:49.9742.2.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:50.8042.2.7
6thOnslow College 1[ crew ]6:53.7542.2.4
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:23.0342.3.2
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:28.8242.3.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:34.4342.3.7
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:38.6042.3.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad10 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad10 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA