NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Raphael House's approved colours
#161: Raphael House


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2011 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2011 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:32.171.1.2
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:34.601.1.4
7thWellington College 1[ crew ]7:43.451.1.7
B Final [ race results ]
1stAotea College 1[ crew ]7:41.521.2.5
5thDilworth School 1[ crew ]7:53.151.2.3
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:53.251.2.8

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25.392.1.4
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:34.982.1.7
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:38.672.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:42.552.1.6
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:50.242.1.8
B Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:44.502.2.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:56.412.2.7
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:59.972.2.2
5thWentworth College 1[ crew ]8:02.932.2.6
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:04.592.2.5
7thCarmel College 1[ crew ]8:12.542.2.1
8thOnslow College 2[ crew ]8:20.072.2.8

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:12.823.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27.983.1.8
6thKings College 1[ crew ]7:29.553.1.1
B Final [ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:32.693.2.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:34.353.2.3
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:38.223.2.6
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:47.173.2.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:47.373.2.1

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:40.874.1.4
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]7:40.874.1.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:44.214.1.1
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:49.544.1.8
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:06.224.1.3
B Final [ race results ]
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:57.714.2.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:59.114.2.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:00.904.2.7
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:02.034.2.8
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:07.834.2.3
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:24.474.2.1

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:55.575.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:00.275.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:14.955.1.8
B Final [ race results ]
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:42.005.2.6
---St John's College (Hamilton) 1[ crew ]NRR5.2.4
---Wellington College 1[ crew ]NRR5.2.5

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:34.986.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:35.496.1.5
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:43.246.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]7:48.356.1.1
B Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:44.506.2.4
4thTauranga Girls College 21[ crew ]7:55.616.2.3
5thSt Orans College 1[ crew ]8:01.666.2.1
6thBethlehem College 2[ crew ]8:01.766.2.7
7thAlbany Senior High School 1[ crew ]8:12.186.2.8

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:38.067.1.3
2ndKings College 1[ crew ]6:39.127.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.927.1.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:39.947.1.8
6thKings College 2[ crew ]6:44.937.1.7
8thMacleans College 1[ crew ]6:56.247.1.1
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:50.957.2.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:55.397.2.2
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:56.347.2.3
6thWhakatane High School 1[ crew ]6:58.007.2.6
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:58.897.2.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:17.128.1.2
4thCullinane College 1[ crew ]8:18.378.1.7
6thGlendowie College 1[ crew ]8:30.098.1.1
B Final [ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:33.258.2.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37.808.2.3
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:43.878.2.2
8thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:49.578.2.1

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]6:59.939.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:07.129.1.6
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:10.079.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:13.659.1.3
5thGlendowie College 1[ crew ]7:15.729.1.7
7thLytton High School 1[ crew ]7:28.799.1.2
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:40.859.1.8
B Final [ race results ]
2ndFraser High School 2[ crew ]7:21.499.2.6
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:28.729.2.4
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:36.999.2.3
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:37.449.2.8
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:47.609.2.1

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:03.5310.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:06.4710.1.6
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:06.9210.1.5
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:09.6210.1.3
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:22.7410.1.1
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:23.3910.1.8

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:25.3311.1.1
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:30.4111.1.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31.8511.1.2
B Final [ race results ]
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:44.3111.2.1
6thQueen Margaret College 1[ crew ]7:48.1311.2.7

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:49.4312.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]6:54.9612.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:58.9512.1.2
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03.3512.1.6
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:11.9512.1.7
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:12.7712.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:03.9412.2.4
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:12.9312.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:14.9012.2.5
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:16.9512.2.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:28.6912.2.3

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45.6213.1.6
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:58.8113.1.3
6thWaikato Diocesan School 3[ crew ]8:11.8213.1.7
7thBaradene College 1[ crew ]8:18.7113.1.1
B Final [ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:04.3113.2.4
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]8:12.4113.2.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:20.8413.2.1
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:27.8513.2.7
---Westlake Girls High School 1[ crew ]NRR13.2.2

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:43.9414.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:48.5514.1.6
7thKings College 1[ crew ]6:55.3414.1.1
8thKings College 2[ crew ]7:00.3914.1.8
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:55.7414.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:56.8314.2.5
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:05.3114.2.6

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:05.1815.1.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:20.8915.1.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:21.2915.1.8
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:27.2115.1.6
7thRosehill College 1[ crew ]8:32.6315.1.1
B Final [ race results ]
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:48.8915.2.6
4thBethlehem College 1[ crew ]8:48.9615.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:57.0815.2.5

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:06.0616.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:09.2016.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:10.0716.1.6
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:16.2016.1.8
5thOnslow College 1[ crew ]7:20.5616.1.2
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:23.7216.1.7
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:19.8916.2.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:20.1616.2.5
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:30.0316.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:35.9216.2.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:37.6716.2.3

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:20.2417.1.5
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]7:28.4917.1.6
6thWanganui High School 1[ crew ]7:33.8917.1.1
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42.3617.1.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]7:46.5117.1.8

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]7:59.4818.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:02.8318.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:07.1218.1.1
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:20.3918.1.8
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:27.5418.1.7
B Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:23.9318.2.2
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:24.5218.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:38.5418.2.3
---St Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]NRR18.2.6

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:18.2019.1.1
7thRosehill College 1[ crew ]7:25.7019.1.8
8thSt Peter's College 2[ crew ]7:35.4419.1.5
B Final [ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:25.8719.2.7
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:29.9419.2.8
5thLytton High School 1[ crew ]7:30.3519.2.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:34.0219.2.3
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:39.9719.2.5
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:40.0319.2.1

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:34.3820.1.4
5thWoodford House 1[ crew ]9:02.0820.1.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:03.2020.1.3
B Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:51.4420.2.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:52.3220.2.5
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:04.7220.2.3
5thIona College 1[ crew ]9:13.1320.2.7
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:16.6020.2.8

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:27.5121.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:30.0421.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:30.5521.1.3
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:40.6021.1.2
6thKings College 1[ crew ]6:46.0221.1.7
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:50.6121.1.6
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:04.1721.2.5
2ndOnslow College 1[ crew ]7:07.0021.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:15.3121.2.3
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:21.8721.2.7
7thWellington College 1[ crew ]7:23.2021.2.8
8thKings College 2[ crew ]8:01.7821.2.1

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:54.1722.1.5
4thBethlehem College 1[ crew ]8:08.4322.1.6
5thAlbany Senior High School 1[ crew ]8:10.3922.1.7
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:22.6222.1.8
B Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:14.4622.2.2
2ndKings College 2[ crew ]8:18.2422.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:20.5722.2.6
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:26.0522.2.3
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:28.9922.2.8
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:42.7322.2.7
8thGlendowie College 1[ crew ]8:49.3022.2.1

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:36.9923.1.6
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]6:39.7423.1.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:47.8923.1.7
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:48.6923.1.8
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49.0823.1.3
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55.3223.1.1

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:48.0724.1.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:54.0624.1.3
B Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:05.3624.2.4
2ndMacleans College 1[ crew ]8:17.0924.2.5
3rdWentworth College 1[ crew ]8:23.2324.2.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:38.0724.2.3
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:47.8424.2.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:08.8424.2.2

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWellington Girls College 2[ crew ]7:29.7825.1.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:32.8625.1.1
7thTauranga Girls College 21[ crew ]7:34.8325.1.2
8thWellington Girls College 1[ crew ]7:40.1725.1.8
B Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:34.5125.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:35.5825.2.1
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:39.5625.2.4
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:51.4425.2.3

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:54.0326.1.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]6:55.3226.1.1
5thTawa College 1[ crew ]7:01.4926.1.2
6thNapier Boys High School 1[ crew ]7:03.9126.1.6
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:05.6726.1.3
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:02.0226.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:06.0826.2.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:07.8326.2.6
5thKings College 2[ crew ]7:09.0426.2.3
6thWellington College 1[ crew ]7:12.7226.2.7
---Tauranga Boys College 1[ crew ]NRR26.2.8

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:59.5927.1.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:01.1727.1.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:07.5627.1.5
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:13.7927.1.7
B Final [ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:14.0327.2.6
4thSt Orans College 1[ crew ]8:19.3327.2.8
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:23.3027.2.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:30.6327.2.7
8thTauranga Girls College 21[ crew ]8:33.4327.2.1

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:17.3028.1.6
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:23.4728.1.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:34.6028.1.2
B Final [ race results ]
1stAotea College 1[ crew ]7:29.5528.2.5
5thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:42.0328.2.3
6thDilworth School 1[ crew ]7:44.6728.2.2
7thCambridge High School 1[ crew ]8:10.9628.2.1
---Tauranga Boys College 1[ crew ]NRR28.2.8

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:46.6329.1.3
4thTauranga Girls College 21[ crew ]7:57.1329.1.8
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:02.8529.1.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:07.1329.1.2
7thTauranga Girls College 22[ crew ]8:18.3429.1.6
B Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:02.9029.2.6
2ndTrident High School 1[ crew ]8:08.0929.2.4
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:16.4729.2.8
6thWestern Heights High School 2[ crew ]8:19.1829.2.7
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:30.6429.2.3

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:44.2630.1.5
4thWhakatane High School 1[ crew ]6:50.9430.1.6
5thKings College 1[ crew ]6:54.8730.1.2
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:01.5830.1.8
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:01.9230.2.7
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:02.7830.2.4
5thRosehill College 1[ crew ]7:03.5930.2.2
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:08.9030.2.8
---Westlake Boys High School 2[ crew ]NRR30.2.1
---Westlake Boys High School 1[ crew ]NRR30.2.6

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:39.6131.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]6:47.4731.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:47.7231.1.6
7thWentworth College 1[ crew ]7:08.6931.1.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]7:11.2831.1.1

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:25.1732.1.3
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:31.9832.1.5
3rdMacleans College 1[ crew ]6:33.8632.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:36.2832.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:36.3132.1.8
B Final [ race results ]
2ndMacleans College 2[ crew ]6:45.0732.2.4
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:54.4332.2.7
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:56.7732.2.3
6thOnslow College 2[ crew ]7:04.5832.2.1
7thOnslow College 1[ crew ]7:15.7732.2.8

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:04.6433.1.1
8thMacleans College 1[ crew ]8:04.7433.1.8
B Final [ race results ]
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:10.3833.2.3
4thMacleans College 2[ crew ]8:11.0533.2.8
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:13.8033.2.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:15.2233.2.7
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:19.6533.2.1
---Gisborne Girls High School 1[ crew ]NRR33.2.1

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:52.5634.1.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:05.6234.1.3
7thGlendowie College 1[ crew ]7:11.4734.1.8
8thSt Peter's School 2[ crew ]7:23.4234.1.2
B Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:03.6834.2.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:04.0634.2.4
3rdWellington College 2[ crew ]7:05.3634.2.6
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:14.0034.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:17.8834.2.1
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:24.4334.2.7

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:23.1835.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:36.3835.1.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:45.4135.1.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:01.8435.1.6
B Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:54.2835.2.6
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]8:00.1435.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:00.1535.2.8
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:05.8535.2.4
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:06.6935.2.1

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:13.6536.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:18.6336.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:19.8336.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:21.3636.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:23.8436.1.1
8thKings College 1[ crew ]6:26.8436.1.6

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:04.4337.1.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:06.0137.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18.1337.1.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:20.9837.1.2
7thTauranga Girls College 21[ crew ]7:25.5537.1.8
B Final [ race results ]
4thCambridge High School 1[ crew ]7:33.7037.2.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.0037.2.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:31.0237.2.1

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:59.7538.1.2
6thWestern Heights High School 1[ crew ]7:01.4138.1.8
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:01.5338.1.6
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:05.2238.1.1
B Final [ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.0238.2.7
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:05.5538.2.1
5thLytton High School 1[ crew ]7:14.0538.2.5
6thWanganui High School 1[ crew ]7:15.4938.2.2
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:16.4038.2.8
8thCambridge High School 1[ crew ]7:17.8338.2.6
---Kings College 1[ crew ]NRR38.2.3

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:02.9239.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:17.5939.1.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:27.5339.1.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:30.3539.1.8
7thBaradene College 1[ crew ]7:37.9039.1.1

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00.0040.1.6
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00.7640.1.1
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:04.8640.1.5
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:05.3940.1.7
5thOnslow College 1[ crew ]7:06.7540.1.3
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:16.1040.1.8
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:19.6540.1.2
B Final [ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]7:16.4140.2.5
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:25.4840.2.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:29.4040.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:43.0040.2.7

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:41.2341.1.7
6thRosehill College 1[ crew ]7:45.1741.1.3
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53.8441.1.1
B Final [ race results ]
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]7:46.7341.2.5
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]7:49.2141.2.6
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:54.4141.2.4
5thTauranga Girls College 21[ crew ]7:54.8341.2.8
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:58.9341.2.2

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:34.0842.1.1
8thMacleans College 1[ crew ]6:41.9642.1.4
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:43.6142.2.2
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:45.3242.2.1
3rdWellington College 1[ crew ]6:46.1042.2.4
4thKings College 1[ crew ]6:46.5642.2.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:52.0242.2.6
7thOtumoetai College 1[ crew ]6:53.0942.2.7
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]6:54.9142.2.8
---Wanganui High School 1[ crew ]NRR42.2.5

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:28.7943.1.4
5thKings College 1[ crew ]7:38.8643.1.6
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:46.9243.1.5
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:48.4643.1.7
8thHillcrest High School 1[ crew ]7:50.9543.1.1
B Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:52.4143.2.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:04.7443.2.6
6thGlendowie College 1[ crew ]8:18.3743.2.3
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:22.1843.2.1

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:46.5344.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.7644.1.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:53.5744.1.6
5thEdgewater College 1[ crew ]6:58.6644.1.1
7thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:09.4744.1.7
8thFraser High School 1[ crew ]7:10.2444.1.2
9thJohn Paul College 1[ crew ]7:11.7844.1.9
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:07.4144.2.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:14.5144.2.2
5thGlendowie College 1[ crew ]7:16.7044.2.5
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:17.4344.2.1
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:19.7644.2.8
---Pukekohe High School 1[ crew ]NRR44.2.7
---New Plymouth Boys High School 1[ crew ]NRR44.2.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:45.3245.1.5
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:01.4445.1.3
8thTauranga Girls College 21[ crew ]8:14.9545.1.7
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:51.8745.2.6
5thTauranga Girls College 22[ crew ]8:02.3045.2.5
6thTauranga Girls College 23[ crew ]8:05.6645.2.2
7thBethlehem College 2[ crew ]8:08.3245.2.7
8thGlendowie College 1[ crew ]8:13.4745.2.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:31.5946.1.8
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:33.7146.1.6
4thKings College 1[ crew ]7:39.3946.1.4
6thHavelock North High School 1[ crew ]7:48.3646.1.2
7thRutherford College 1[ crew ]7:51.8046.1.1
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:52.4546.1.3
B Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:42.7946.2.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:48.7046.2.1
5thLytton High School 2[ crew ]7:53.1346.2.5
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:03.7246.2.8
8thCambridge High School 1[ crew ]8:06.1046.2.7

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:46.4047.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:59.3147.1.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:59.7847.1.8
7thBaradene College 1[ crew ]7:02.4247.1.3
B Final [ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]7:08.7547.2.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09.0847.2.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:17.0347.2.3
5thBaradene College 2[ crew ]7:17.6647.2.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:17.7947.2.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:43.2247.2.8
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:56.8947.2.1

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]5:55.7248.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:00.9648.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:03.2748.1.3
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:03.6148.1.5
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:10.1448.1.1
8thKings College 1[ crew ]6:11.6848.1.8
B Final [ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:13.0448.2.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:15.3348.2.2

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:43.941.1.3
6thTrident High School 1[ crew ]7:52.781.1.2
7thWellington College 2[ crew ]8:03.471.1.8
8thSt Peter's College 2[ crew ]8:13.051.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:33.681.2.4
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:54.161.2.1
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:04.951.2.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:11.501.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:31.271.3.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:32.511.3.2
3rdAotea College 1[ crew ]7:33.521.3.3
Semi-final 4[ race results ]
3rdDilworth School 1[ crew ]7:42.391.4.2
6thHavelock North High School 1[ crew ]7:57.031.4.6
7thNapier Boys High School 1[ crew ]8:07.401.4.7
---Wellington College 3[ crew ]NRR1.4.8

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:17.853.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:22.223.1.2
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:31.433.1.6
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:44.613.1.7
Semi-final 2[ race results ]
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:25.163.2.6
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:26.993.2.3
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:31.703.2.8
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:35.753.2.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:33.876.1.5
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:37.976.1.6
5thNapier Girls High School 1[ crew ]7:43.446.1.7
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:00.136.1.2
7thBethlehem College 2[ crew ]8:02.036.1.1
8thSt Orans College 1[ crew ]8:09.796.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:41.876.2.5
4thRosehill College 1[ crew ]7:46.156.2.6

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:27.508.1.3
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:41.618.1.5
8thIona College 1[ crew ]9:29.428.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndCullinane College 1[ crew ]8:25.088.2.4
4thCambridge High School 1[ crew ]8:40.848.2.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:55.228.2.2
7thHillcrest High School 1[ crew ]9:00.258.2.7
8thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:34.028.2.8
---Hastings Girls High School 1[ crew ]NRR8.2.7
Semi-final 3[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:35.268.3.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37.778.3.3
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:45.558.3.7
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:46.698.3.6
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:50.398.3.2
Semi-final 4[ race results ]
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:46.438.4.6
7thBethlehem College 2[ crew ]9:09.048.4.8
8thBethlehem College 1[ crew ]9:11.458.4.1

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:04.389.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:07.329.1.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:15.389.1.7
6thFraser High School 2[ crew ]7:30.999.1.8
8thTauranga Boys College 2[ crew ]7:41.469.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:06.429.2.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:10.169.2.5
3rdLytton High School 1[ crew ]7:20.649.2.2
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:29.719.2.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:30.799.2.6
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:31.139.2.8
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:43.969.2.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]7:08.0119.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:09.5519.1.5
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:09.8419.1.7
5thCambridge High School 1[ crew ]7:17.3019.1.2
6thWanganui High School 1[ crew ]7:23.8119.1.4
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:30.0519.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]7:06.6519.2.2
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:12.7219.2.3
5thWanganui High School 2[ crew ]7:17.4819.2.6
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:22.5619.2.8
Semi-final 3[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22.6219.3.1
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:24.3819.3.7
6thHutt Valley High School 1[ crew ]7:31.2519.3.2
7thKings College 1[ crew ]7:32.8519.3.6
Semi-final 4[ race results ]
3rdLytton High School 1[ crew ]7:21.1619.4.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:24.3219.4.1
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:32.1619.4.5
8thOtumoetai College 2[ crew ]7:38.9019.4.8

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
5thRangitoto College 1[ crew ]9:04.7720.1.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:15.8320.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]9:20.2720.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:37.8820.2.3
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:59.9220.2.5
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:10.2720.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:12.0820.2.8
6thTauranga Girls College 22[ crew ]9:14.2220.2.7
8thNapier Girls High School 1[ crew ]9:45.9520.2.6
Semi-final 3[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:47.4220.3.6
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:48.9420.3.3
4thIona College 1[ crew ]9:15.2020.3.5
6thKings College 1[ crew ]9:24.6620.3.7
8thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:38.6520.3.1
Semi-final 4[ race results ]
2ndWoodford House 1[ crew ]9:02.1020.4.5
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:11.4820.4.6
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:53.0120.4.7

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:25.0022.1.4
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:54.2722.1.7
5thKings College 2[ crew ]9:02.4222.1.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:12.1722.1.8
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:14.1622.1.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:22.4422.1.2
Semi-final 2[ race results ]
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:38.8822.2.2
3rdAlbany Senior High School 1[ crew ]8:39.5722.2.5
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:52.8622.2.6
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:03.2622.2.1
8thGlendowie College 1[ crew ]9:27.0422.2.8

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:03.4225.1.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.1125.1.2
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:13.0225.1.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:19.8525.1.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:29.5725.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:08.2125.2.3
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:08.2925.2.1
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:14.8225.2.6

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:42.2726.1.6
3rdKings College 2[ crew ]7:54.4226.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:55.8226.1.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:59.8026.1.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:04.9126.1.7
Semi-final 2[ race results ]
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:53.3426.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54.4626.2.8
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:03.6926.2.6
7thLytton High School 1[ crew ]8:07.8526.2.1
Semi-final 3[ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:42.0326.3.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:45.1626.3.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:52.9026.3.3
4thWellington College 1[ crew ]8:02.7826.3.7
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:08.3326.3.1
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:22.2226.3.8
8thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:24.2926.3.2
Semi-final 4[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:46.6626.4.2
2ndTawa College 1[ crew ]7:49.0026.4.4
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:05.1726.4.1
7thCambridge High School 1[ crew ]8:08.7526.4.8
8thKings College 1[ crew ]8:12.6626.4.5

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:59.8427.1.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:17.0227.1.6
5thWoodford House 1[ crew ]9:23.1427.1.8
6thRosehill College 1[ crew ]9:27.5927.1.2
7thSt Peter's School 2[ crew ]9:30.1027.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:57.4827.2.2
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]9:10.3027.2.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:16.9327.2.3
4thSt Orans College 1[ crew ]9:17.4827.2.6
6thBethlehem College 1[ crew ]9:31.6727.2.1
7thNga Tawa Diocesan School 3[ crew ]9:37.8427.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:02.5027.3.5
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:42.3427.3.2
6thRangitoto College 1[ crew ]9:49.5327.3.8
---Hillcrest High School 1[ crew ]NRR27.3.1
Semi-final 4[ race results ]
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:12.4327.4.6
4thTauranga Girls College 21[ crew ]9:20.1227.4.5
5thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:23.8427.4.7
6thWestern Springs College 1[ crew ]9:28.7827.4.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:59.1827.4.8

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
6thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:33.3728.1.2
7thDilworth School 1[ crew ]8:37.4228.1.8
8thCambridge High School 1[ crew ]8:40.1028.1.4
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]8:12.2528.2.5
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:14.1028.2.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:18.9428.2.4
5thAotea College 1[ crew ]8:23.7728.2.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:24.2828.2.1

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9:02.1129.1.6
3rdTrident High School 1[ crew ]9:05.0729.1.3
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:55.1029.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:47.6029.2.4
4thWestern Heights High School 2[ crew ]9:08.7129.2.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:12.5629.2.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:23.1329.2.6
8thWanganui High School 1[ crew ]10:16.5829.2.8
Semi-final 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 22[ crew ]8:59.2929.3.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]9:00.8729.3.4
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]9:10.4429.3.2
4thWestern Heights High School 1[ crew ]9:12.4529.3.6
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:12.4629.3.7
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:32.8729.3.3
7thHillcrest High School 1[ crew ]9:36.5429.3.1
8thCambridge High School 1[ crew ]9:42.9229.3.8
Semi-final 4[ race results ]
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:55.5329.4.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]9:04.4429.4.3
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:19.3929.4.6
7thSt Peter's School 2[ crew ]9:44.4129.4.1
8thTauranga Girls College 23[ crew ]10:06.5029.4.8

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:27.2230.1.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:28.8830.1.3
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:40.1430.1.6
7thRosehill College 1[ crew ]7:55.2930.1.1
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:55.7230.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdKings College 1[ crew ]7:30.0430.2.3
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:39.3030.2.2
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:41.2130.2.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:45.3930.2.7
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:08.1430.2.8

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:43.4733.1.4
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:19.5133.1.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:25.7333.1.8
Semi-final 2[ race results ]
4thMacleans College 1[ crew ]8:42.9733.2.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:54.9233.2.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:04.6733.2.8
8thMacleans College 2[ crew ]9:06.5733.2.1

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:35.7034.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:47.6934.1.2
7thNapier Boys High School 1[ crew ]8:01.4334.1.8
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:05.5734.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:41.4034.2.5
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:42.8634.2.2
4thGlendowie College 1[ crew ]7:43.3234.2.1
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:43.6134.2.6
6thWellington College 2[ crew ]7:46.7734.2.3
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:11.9134.2.8

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:22.2441.1.4
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:38.7341.1.1
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:39.4541.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:18.5041.2.4
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:56.2441.2.6
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:17.6541.2.8
Semi-final 3[ race results ]
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:40.8041.3.3
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]9:09.1941.3.1
Semi-final 4[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.6541.4.2
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:33.6441.4.5
4thTauranga Girls College 21[ crew ]8:40.2741.4.6
6thIona College 1[ crew ]9:14.3241.4.7
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:20.3441.4.1
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:32.3441.4.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:23.3545.1.7
4thGlendowie College 1[ crew ]8:28.3545.1.3
7thCarmel College 1[ crew ]8:43.0645.1.6
Semi-final 2[ race results ]
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:42.0345.2.1
8thTe Awamutu College 1[ crew ]9:02.1045.2.2
Semi-final 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:11.1845.3.5
4thBethlehem College 2[ crew ]8:32.0345.3.3
5thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:42.5345.3.1
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:48.5545.3.2
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:50.4445.3.7
8thSt Peter's School 3[ crew ]8:52.0245.3.8
Semi-final 4[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:28.9745.4.4
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:29.3245.4.2
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]8:32.4945.4.3
4thTauranga Girls College 23[ crew ]8:35.8945.4.7
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:36.1945.4.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41.2445.4.6
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:02.2945.4.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]8:15.2146.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:34.7046.1.7
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:48.6546.1.1
8thWanganui High School 2[ crew ]9:00.9946.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:06.2546.2.4
2ndRutherford College 1[ crew ]8:08.2646.2.5
3rdLytton High School 2[ crew ]8:08.8346.2.3
6thNapier Boys High School 2[ crew ]8:37.8646.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:11.0946.3.3
2ndHavelock North High School 1[ crew ]8:19.0246.3.4
3rdRosehill College 1[ crew ]8:24.0646.3.6
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:24.1646.3.5
6thWellington College 2[ crew ]8:42.1246.3.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:54.4346.3.8
8thWhakatane High School 1[ crew ]8:56.5446.3.7
Semi-final 4[ race results ]
2ndTrident High School 1[ crew ]8:08.5246.4.4
4thCambridge High School 1[ crew ]8:23.5646.4.1
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:24.7746.4.5
7thLytton High School 1[ crew ]8:52.5246.4.6
8thWellington College 3[ crew ]9:14.0946.4.8
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWellington College 2[ crew ]8:03.271.1.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]8:03.831.1.1
4thPiopio College 1[ crew ]8:15.701.1.7
5thLytton High School 1[ crew ]8:16.991.1.3
7thCampion College 1[ crew ]9:57.251.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:08.051.2.5
2ndWellington College 3[ crew ]8:09.051.2.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]8:11.131.2.1
5thCambridge High School 1[ crew ]8:30.151.2.3
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:33.301.2.6
7thAquinas College 1[ crew ]8:57.271.2.7

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]8:00.932.1.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:17.072.1.3
5thCarmel College 1[ crew ]8:17.592.1.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:19.562.1.7
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:44.062.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50.692.2.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:09.592.2.6
4thWentworth College 1[ crew ]8:10.622.2.2
5thOnslow College 1[ crew ]8:12.912.2.7
6thOnslow College 2[ crew ]8:35.322.2.1

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:42.603.1.6
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:27.613.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:38.293.2.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:43.973.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]7:46.803.2.2

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]7:46.914.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:47.894.1.6
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:04.584.1.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:21.554.1.8
7thCambridge High School 1[ crew ]8:25.944.1.2
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:35.944.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:51.284.2.6
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]7:57.604.2.1
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:04.154.2.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:04.184.2.2
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.034.2.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:13.164.2.7
8thWanganui High School 1[ crew ]8:50.634.2.8

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:22.235.1.5
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:34.605.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:00.195.1.6
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]NRR5.1.1
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR5.1.2
---Westlake Boys High School 1[ crew ]NRR5.1.4
---Hillcrest High School 1[ crew ]NRR5.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]7:20.795.2.4
---St Kentigern College 1[ crew ]NRR5.2.6

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:49.986.1.5
3rdSt Orans College 1[ crew ]7:58.086.1.4
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:11.716.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndBethlehem College 2[ crew ]7:59.366.2.3
4thCambridge High School 1[ crew ]8:05.126.2.2
6thAlbany Senior High School 1[ crew ]8:11.976.2.7

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stKings College 2[ crew ]6:54.837.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]6:57.057.1.7
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:00.457.1.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:07.577.1.6
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:31.697.1.8
---Westlake Boys High School 1[ crew ]NRR7.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:50.477.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:54.487.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:58.437.2.6
4thWhakatane High School 1[ crew ]6:59.847.2.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:00.837.2.2
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12.437.2.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdBethlehem College 2[ crew ]9:17.408.1.4
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:31.708.1.2
5thGisborne Girls High School 3[ crew ]9:54.728.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndBethlehem College 1[ crew ]9:17.258.2.4
4thIona College 1[ crew ]9:29.258.2.1
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:45.198.2.2

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:22.199.1.3
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:40.069.1.5
3rdFraser High School 2[ crew ]7:41.549.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]7:47.539.1.6
7thGlendowie College 2[ crew ]8:07.369.1.8
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:09.789.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]7:33.529.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:37.379.2.3
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:58.569.2.2
6thAquinas College 1[ crew ]8:04.219.2.7

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:23.0510.1.3
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:27.3610.1.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:41.0410.1.7
7thTauranga Boys College 1[ crew ]6:45.1910.1.6
8thOnslow College 1[ crew ]6:53.5210.1.8

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:35.2711.1.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]7:45.5411.1.6
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.0111.1.8
8thCarmel College 1[ crew ]8:25.5511.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:35.6511.2.5
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:49.7011.2.2
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:13.8011.2.7
7thWentworth College 1[ crew ]8:18.7311.2.1

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02.3112.1.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:03.8212.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:08.5012.1.3
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:17.7712.1.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:19.0012.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:52.6112.2.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:56.0712.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:07.8212.2.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:16.6312.2.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:44.8012.2.7
---Kings College 1[ crew ]NRR12.2.3

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 3[ crew ]7:47.8113.1.5
2ndBaradene College 1[ crew ]7:53.9013.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:56.8313.1.3
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:07.3613.1.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:09.5513.1.8
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:10.8913.1.2
Repechage 2[ race results ]
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7:51.1013.2.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.0113.2.6
7thWanganui High School 1[ crew ]8:22.0513.2.1
---Wellington Girls College 1[ crew ]NRR13.2.2

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:27.2914.1.5
3rdKings College 1[ crew ]6:36.4914.1.6
4thKings College 2[ crew ]6:39.9014.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:40.1514.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:40.5214.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]6:46.6714.1.1

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:49.1615.1.4
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:34.9815.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:05.0215.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:12.4515.2.5
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:17.7315.2.2
4thBethlehem College 1[ crew ]8:22.0015.2.6
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:20.6415.2.7

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:57.6316.1.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:09.3816.1.7
5thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:10.0216.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13.1116.1.6
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:16.7816.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.0616.2.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]6:54.9616.2.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:01.2716.2.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:10.5116.2.6
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:14.0316.2.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:37.9716.2.1
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]NRR16.2.8

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:05.0417.1.5
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:57.8817.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]6:59.3917.2.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:00.7517.2.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:03.7217.2.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:04.4317.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]7:46.7417.2.2
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:14.5917.2.7

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:49.6918.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.1318.1.7
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:55.5118.1.2
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]NRR18.1.1
---St Peter's School 1[ crew ]NRR18.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:44.9118.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:54.3418.2.2
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:54.3718.2.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:04.2018.2.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:15.3618.2.1

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:23.3619.1.6
---Kings College 2[ crew ]NRR19.1.2
---Wellington College 2[ crew ]NRR19.1.4
---Wellington College 1[ crew ]NRR19.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]7:18.8019.2.5
2ndOtumoetai College 2[ crew ]7:20.6319.2.1
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:29.6619.2.3
6thDilworth School 1[ crew ]7:46.4119.2.7

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:51.4020.1.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:00.0620.1.3
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:05.4820.1.5
6thStratford High School 1[ crew ]9:10.6220.1.4
Repechage 2[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:54.0920.2.5
5thWhakatane High School 1[ crew ]9:07.8720.2.2
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:37.0420.2.6

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:32.8321.1.4
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:48.8621.1.6
5thKings College 2[ crew ]7:09.3621.1.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:19.5921.1.2
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:43.5221.2.6
4thOnslow College 1[ crew ]6:45.5421.2.5
5thWellington College 1[ crew ]6:51.3421.2.7
6thWanganui High School 1[ crew ]6:57.2721.2.2

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:06.4722.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:10.7422.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:19.6722.1.3
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:23.8822.1.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:28.7322.1.1
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:56.3322.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:15.2822.2.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:26.7222.2.5
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:08.2122.2.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:18.3422.2.7
---Kings College 3[ crew ]NRR22.2.6

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:32.5023.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:36.1623.1.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:36.4523.1.4
---St John's College (Hamilton) 1[ crew ]SCR23.1.8

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thMacleans College 1[ crew ]7:52.4324.1.2
5thWentworth College 1[ crew ]8:11.9424.1.6
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:24.1824.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:22.5524.2.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:33.6924.2.6
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:29.4324.2.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:52.6624.2.7

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:31.0825.1.3
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:32.8225.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:38.5025.1.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:42.1425.1.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:53.7925.1.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:19.5425.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]7:32.0825.2.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:44.9625.2.7
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:02.7325.2.1
7thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:21.1125.2.6

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:19.1626.1.5
3rdSt Peter's School 3[ crew ]7:26.4326.1.2
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:34.5126.1.4
7thWellington College 2[ crew ]7:40.6126.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:06.8626.2.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:23.4126.2.5
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:24.0126.2.7
4thBethlehem College 1[ crew ]7:24.8526.2.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:25.1826.2.4
6thWanganui High School 2[ crew ]7:48.7526.2.1
7thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:08.5426.2.2

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:30.7927.1.4
2ndRangitoto College 1[ crew ]8:36.7727.1.5
7thWhakatane High School 1[ crew ]9:24.1627.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:42.0027.2.3
3rdBethlehem College 2[ crew ]8:43.7727.2.2
5thKings College 1[ crew ]9:04.6527.2.4
6thPiopio College 1[ crew ]9:12.1327.2.6
7thCampion College 1[ crew ]9:28.9427.2.7

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:37.8028.1.3
3rdDilworth School 1[ crew ]7:41.0928.1.6
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:52.3128.1.8
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:52.6428.1.2
---Napier Boys High School 2[ crew ]NRR28.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:26.3128.2.4
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:41.3028.2.7
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:49.6828.2.6

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:20.3029.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:26.4829.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:42.8129.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]8:47.7129.1.7
6thTrident High School 2[ crew ]9:15.8929.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:16.3929.2.4
4thTauranga Girls College 23[ crew ]8:49.8029.2.2
5thWentworth College 1[ crew ]8:55.9129.2.7
---Whanganui Girls College 1[ crew ]NRR29.2.6

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.9630.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:11.1130.1.6
4thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:25.0530.1.8
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:26.8030.1.3
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:30.5930.1.7
8thWellington College 2[ crew ]7:42.6930.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:00.7230.2.5
2ndRosehill College 1[ crew ]7:03.6330.2.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:10.4530.2.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:13.5730.2.4
5thCambridge High School 1[ crew ]7:23.3230.2.7
6thWanganui High School 1[ crew ]7:29.7630.2.1

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]6:46.0031.1.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:52.1731.1.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:08.4831.1.2
6thWentworth College 1[ crew ]7:13.9031.1.7
7thOnslow College 1[ crew ]7:24.0331.1.1

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:07.1332.1.6
5thOnslow College 2[ crew ]7:14.2532.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:37.2932.2.4
2ndMacleans College 2[ crew ]6:44.5732.2.3
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:03.1232.2.2
5thOnslow College 1[ crew ]7:34.9232.2.7
6thOnslow College 3[ crew ]7:47.5632.2.6

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMacleans College 2[ crew ]8:01.6433.1.3
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:08.2033.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:09.7333.1.2
5thWanganui High School 1[ crew ]8:16.0633.1.5
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:23.9933.1.8
8thHauraki Plains College 2[ crew ]8:51.4333.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:02.4033.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:03.8833.2.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05.5333.2.6
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:11.4233.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:16.5733.2.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:22.0833.2.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:36.9133.2.1

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:04.3934.1.3
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:07.9634.1.5
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:13.0934.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:23.7934.1.7
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:26.6034.1.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:33.9234.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.7734.2.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10.3134.2.4
4thKings College 1[ crew ]7:11.9034.2.5
---Wellington College 1[ crew ]NRR34.2.3

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:39.8435.1.3
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:40.9835.1.5
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:49.8535.1.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:51.6835.1.8
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:04.5435.1.6
8thTauranga Girls College 22[ crew ]8:26.4035.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]7:42.2235.2.1
5thWanganui High School 1[ crew ]7:58.6135.2.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:59.4035.2.2
7thWellington Girls College 2[ crew ]8:27.1635.2.7

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:12.6336.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:16.6236.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:19.9336.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:19.9536.1.6
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:26.5036.1.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:52.6636.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:17.6436.2.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:38.0836.2.2
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]6:51.0236.2.7

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:15.0737.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:27.2637.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:50.8837.1.6
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:29.8137.1.2

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:53.5638.1.5
3rdKings College 1[ crew ]7:06.1238.1.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:09.0438.1.7
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09.9438.1.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:12.0338.1.2
7thHutt Valley High School 1[ crew ]7:25.0538.1.1
8thWestern Heights High School 2[ crew ]7:28.1738.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]6:50.9038.2.4
2ndLytton High School 1[ crew ]6:57.6438.2.6
4thCambridge High School 1[ crew ]7:01.3638.2.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:02.7238.2.5
6thGlendowie College 1[ crew ]7:03.8438.2.7

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:00.6239.1.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:05.3239.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:16.9039.1.3
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:24.2539.1.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36.2539.1.6
Repechage 2[ race results ]
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:19.2139.2.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]7:26.9239.2.6
5thTauranga Girls College 21[ crew ]7:49.7439.2.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:54.5839.2.7

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]7:05.5340.1.6
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:09.6140.1.7
3rdWellington College 1[ crew ]7:10.9240.1.8
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:11.3540.1.4
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:18.4540.1.3
7thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:22.4940.1.1
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:23.0640.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:50.6140.2.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.9540.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:18.0640.2.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:43.3840.2.2
---Hamilton Boys High School 3[ crew ]NRR40.2.8

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:49.6541.1.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:58.7941.1.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:00.7541.1.3
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:11.7141.1.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:35.4441.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]8:03.2241.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:11.2641.2.6
5thOnslow College 1[ crew ]8:15.2041.2.5
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:26.3341.2.7

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:27.5242.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]6:29.8542.1.5
5thSt Peter's College 1[ crew ]6:36.3942.1.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:37.5142.1.7
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]6:41.5242.1.1
8thSt Peter's School 2[ crew ]6:48.2042.1.8
Repechage 2[ race results ]
3rdWellington College 1[ crew ]6:40.2942.2.6
4thKings College 1[ crew ]6:40.6742.2.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:41.6542.2.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]6:43.9642.2.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]6:51.9342.2.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:38.0543.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:44.4043.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:48.0843.1.3
4thGlendowie College 1[ crew ]8:00.4143.1.2
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:10.8143.1.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:12.1743.1.1
8thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:30.9343.1.8
Repechage 2[ race results ]
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:59.0943.2.6
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:09.6343.2.7
8thKings College 2[ crew ]8:39.5143.2.8

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]6:57.2344.1.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:01.4944.1.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:03.3544.1.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:12.8044.1.7
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:17.2144.1.6
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:24.6544.1.2
7thOnslow College 3[ crew ]7:52.7744.1.1
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]NRR44.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:04.6144.2.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:17.4544.2.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:26.8144.2.6
7thWanganui High School 1[ crew ]7:27.7944.2.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndRotorua Girls High School 2[ crew ]8:09.0145.1.4
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:10.9145.1.5
5thCambridge High School 1[ crew ]8:12.9745.1.8
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:18.7245.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]7:57.7745.2.1
4thSt Peter's School 3[ crew ]8:02.9645.2.3
6thPukekohe High School 2[ crew ]8:09.3945.2.5
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:18.5245.2.2
8thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:22.3745.2.8
---Tauranga Girls College 23[ crew ]NRR45.2.5

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:52.0746.1.3
2ndWellington College 2[ crew ]7:55.8146.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:58.0346.1.2
5thLytton High School 3[ crew ]8:35.8146.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:52.7446.2.3
3rdWanganui High School 2[ crew ]8:01.3746.2.7
4thWellington College 3[ crew ]8:06.9646.2.4
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:12.0746.2.6

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]6:42.6147.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:43.6247.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:49.0147.1.5
5thBaradene College 2[ crew ]7:02.2947.1.6
6thKings College 1[ crew ]7:11.4147.1.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:30.3747.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:54.0047.2.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:10.5647.2.7
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:18.7647.2.2
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:58.5747.2.1

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdKings College 1[ crew ]6:00.3548.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:14.9448.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]5:51.3648.2.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]5:51.8448.2.4
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]5:58.1048.2.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:04.3148.2.2
---Westlake Boys High School 2[ crew ]NRR48.2.7
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:51.011.1.5
---Kings College 4[ crew ]NRR1.1.8
Heat 2[ race results ]
3rdHavelock North High School 1[ crew ]7:49.971.2.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:04.711.2.7
6thCampion College 1[ crew ]9:24.301.2.3
---Kings College 3[ crew ]NRR1.2.5
Heat 3[ race results ]
3rdTrident High School 1[ crew ]7:25.731.3.2
5thWellington College 2[ crew ]7:32.221.3.5
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:48.941.3.4
7thRosehill College 1[ crew ]7:51.421.3.8
Heat 4[ race results ]
2ndAotea College 1[ crew ]7:38.181.4.6
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:56.591.4.3
5thWellington College 3[ crew ]7:57.011.4.7
6thPiopio College 1[ crew ]8:06.021.4.8
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:25.691.4.1
---Kings College 2[ crew ]NRR1.4.4
Heat 5[ race results ]
3rdWellington College 1[ crew ]7:48.061.5.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:49.761.5.1
5thLytton High School 1[ crew ]8:34.721.5.7
6thAquinas College 1[ crew ]8:45.311.5.3
---Kings College 1[ crew ]NRR1.5.4
---St Peter's College 1[ crew ]DNS1.5.5
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50.671.6.5
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:00.941.6.2
3rdDilworth School 1[ crew ]8:08.431.6.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:34.981.6.1
---Onslow College 1[ crew ]NRR1.6.7
Heat 7[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:42.841.7.7
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:04.311.7.5
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:10.701.7.6
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:11.461.7.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:29.522.1.1
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:37.462.1.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:13.442.1.3
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:44.662.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:43.572.2.2
3rdBaradene College 1[ crew ]7:48.722.2.1
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:11.372.2.4
6thCarmel College 1[ crew ]8:25.342.2.7
7thOnslow College 2[ crew ]8:29.912.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:44.672.3.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:47.342.3.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:12.172.3.7
5thWentworth College 1[ crew ]8:14.752.3.3
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:32.432.3.4

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:18.993.1.2
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:42.933.1.4
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:06.763.1.7
8thTauranga Boys College 1[ crew ]8:19.643.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]7:25.023.2.1
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:46.213.2.2
7thCambridge High School 1[ crew ]7:56.773.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:35.473.3.7
4thOnslow College 1[ crew ]7:37.003.3.3
7thWanganui High School 2[ crew ]8:29.873.3.6
Heat 4[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:32.453.4.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:33.013.4.2
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:44.543.4.7
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:00.673.4.8
---Westlake Boys High School 1[ crew ]DNS3.4.1
Heat 5[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:25.243.5.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:51.223.5.5
7thWanganui High School 1[ crew ]7:59.713.5.3

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42.414.1.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05.434.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]8:18.854.1.5
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:22.364.1.8
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:26.004.1.7
8thTauranga Girls College 23[ crew ]8:53.834.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]7:48.124.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:59.334.2.7
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:08.014.2.8
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:26.404.2.3
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:28.344.2.6
8thWentworth College 1[ crew ]8:50.614.2.2
Heat 3[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:44.104.3.2
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]7:48.144.3.6
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:58.394.3.8
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:59.394.3.7
5thTauranga Girls College 21[ crew ]7:59.484.3.3
6thTrident High School 1[ crew ]8:03.854.3.4
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:44.484.3.5
8thCambridge High School 2[ crew ]8:45.844.3.1
Heat 4[ race results ]
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:52.934.4.3
4thCambridge High School 1[ crew ]8:07.694.4.2
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:12.774.4.8
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:51.714.4.4

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:16.895.1.3
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:36.845.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:19.275.1.4
Heat 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:00.575.2.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:27.355.2.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:21.545.2.6
---Auckland Grammar School 2[ crew ]NRR5.2.5
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04.595.3.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:20.685.3.6
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:31.105.3.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:33.435.3.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:42.765.3.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]7:47.966.1.6
4thBethlehem College 2[ crew ]8:04.096.1.1
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:26.176.1.5
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:41.366.1.3
8thFraser High School 1[ crew ]8:47.506.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:00.286.2.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:23.546.2.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:39.016.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:43.526.3.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:45.876.3.7
3rdSt Orans College 1[ crew ]8:02.476.3.5
4thCambridge High School 1[ crew ]8:08.306.3.6
7thWanganui High School 1[ crew ]8:27.106.3.1
Heat 4[ race results ]
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:03.116.4.6
5thAlbany Senior High School 1[ crew ]8:05.096.4.2
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:14.986.4.5
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:41.506.5.2
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:50.366.5.7
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:48.596.5.1

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:56.747.1.1
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:58.897.1.5
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:07.967.1.4
6thWestern Heights High School 1[ crew ]7:23.467.1.8
8thRosehill College 1[ crew ]7:31.337.1.6
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:45.917.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:57.577.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:00.927.2.6
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:19.157.2.3
6thBethlehem College 1[ crew ]7:30.927.2.1
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:51.527.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndKings College 2[ crew ]6:56.037.3.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00.287.3.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08.007.3.2
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11.057.3.5
6thCambridge High School 1[ crew ]7:17.887.3.6
Heat 4[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:47.067.4.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:57.817.4.6
4thMacleans College 1[ crew ]7:04.347.4.7
6thWanganui High School 1[ crew ]7:10.527.4.5
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:39.077.4.3

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:48.668.1.7
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:09.468.1.2
5thBethlehem College 2[ crew ]9:31.628.1.6
7thLytton High School 1[ crew ]11:10.338.1.1
Heat 2[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:40.388.2.3
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:02.988.2.6
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:03.688.2.7
5thBethlehem College 1[ crew ]9:25.448.2.4
Heat 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:48.448.3.3
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:55.388.3.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:06.268.3.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]9:33.268.3.7
7thGisborne Girls High School 4[ crew ]9:55.608.3.2
Heat 4[ race results ]
4thHastings Girls High School 1[ crew ]9:10.978.4.7
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:25.548.4.6
7thGlendowie College 2[ crew ]9:34.428.4.1
Heat 5[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:35.328.5.6
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:01.448.5.4
6thGisborne Girls High School 3[ crew ]9:42.628.5.3
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:58.078.5.1
Heat 6[ race results ]
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:50.928.6.7
6thIona College 1[ crew ]9:35.478.6.3

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:16.459.1.7
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:51.709.1.5
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:01.719.1.6
6thWanganui High School 1[ crew ]8:38.489.1.1
7thOnslow College 2[ crew ]9:02.429.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:28.769.2.7
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:47.969.2.1
4thFraser High School 2[ crew ]7:56.579.2.3
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:08.049.2.6
6thWestern Heights High School 2[ crew ]8:36.449.2.2
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]11:13.159.2.5
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:26.579.3.3
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:47.109.3.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:47.819.3.1
5thGlendowie College 2[ crew ]8:21.819.3.7
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:25.159.3.2
7thFraser High School 1[ crew ]11:59.389.3.6
Heat 4[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:38.689.4.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:51.169.4.7
5thAquinas College 1[ crew ]7:54.319.4.5
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:55.299.4.2
7thWentworth College 1[ crew ]8:13.069.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16.989.5.5
2ndLytton High School 1[ crew ]7:23.409.5.1
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:26.449.5.3
7thOnslow College 1[ crew ]8:53.209.5.4

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:13.8310.1.7
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:16.3410.1.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:39.4410.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:41.6810.1.4
6thOnslow College 1[ crew ]6:53.1310.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:14.1910.2.2
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:15.3110.2.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:26.7110.2.3
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:29.3010.2.6

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:36.6511.1.8
5thQueen Margaret College 1[ crew ]7:46.1211.1.4
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:51.0811.1.7
7thCarmel College 1[ crew ]8:14.5911.1.2
8thOnslow College 1[ crew ]8:24.5611.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:37.9411.2.8
7thWentworth College 1[ crew ]8:14.4711.2.1
8thOnslow College 2[ crew ]8:31.0711.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:35.3411.3.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:48.3211.3.7
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.1011.3.5
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:05.1511.3.1

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:05.4712.1.1
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09.6512.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:10.1412.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:15.7812.1.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:24.1612.1.5
7thWanganui High School 1[ crew ]7:55.0112.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:54.0912.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:01.0012.2.7
4thKings College 1[ crew ]7:10.7712.2.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10.9512.2.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18.8112.2.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:51.8512.2.3

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 3[ crew ]4:57.1013.1.4
---Hillcrest High School 1[ crew ]NRR13.1.2
---Westlake Girls High School 1[ crew ]NRR13.1.5
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]NRR13.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:39.3213.2.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:14.1813.2.6
6thTe Awamutu College 2[ crew ]8:17.6213.2.4
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:08.0613.2.7
8thTauranga Girls College 22[ crew ]9:35.0413.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]8:14.4013.3.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:20.6013.3.8
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:27.7713.3.4
5thWanganui High School 1[ crew ]8:46.0013.3.2
6thTe Awamutu College 1[ crew ]9:00.1513.3.6
7thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:25.5413.3.7
8thWentworth College 1[ crew ]9:28.7613.3.1
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:51.2113.4.7
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]8:00.6513.4.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:05.9013.4.1
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:11.2713.4.4
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:50.8013.4.2
8thTauranga Girls College 21[ crew ]9:17.0313.4.3

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:34.6914.1.2
4thKings College 1[ crew ]6:43.7514.1.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:47.7914.1.3
6thGlendowie College 1[ crew ]6:57.8814.1.7
Heat 2[ race results ]
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:42.0014.2.2
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:50.3014.2.5
5thKings College 2[ crew ]6:54.6314.2.6

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:00.4315.1.6
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:06.5015.1.3
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:11.8815.1.1
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:30.3915.1.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:27.2915.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:04.2315.2.5
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:30.3515.2.6
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:43.2415.2.7
Heat 3[ race results ]
3rdRosehill College 1[ crew ]8:09.2115.3.4
5thBethlehem College 1[ crew ]8:49.6215.3.3

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]7:18.4116.1.7
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:26.0416.1.3
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:29.8516.1.1
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:35.4616.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:04.0216.2.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:05.0616.2.7
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:14.9716.2.4
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:21.9616.2.1
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:22.9416.2.2
6thOnslow College 2[ crew ]8:23.2516.2.3
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]NRR16.2.6
Heat 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:06.1416.3.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:27.1516.3.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:34.4616.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:53.5416.4.6
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:10.6316.4.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:13.5816.4.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:24.8216.4.7
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:51.4116.4.2

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:18.1617.1.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:35.0317.1.1
7thTauranga Girls College 22[ crew ]8:37.6717.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:58.8417.2.6
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:16.0717.2.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:17.6017.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:27.4817.2.1
6thOnslow College 1[ crew ]8:00.6817.2.3
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:02.9917.2.7

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:50.0618.1.4
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:07.7318.1.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:10.2418.1.6
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:17.5818.1.5
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:50.1818.2.8
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:00.5018.2.3
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:04.0518.2.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.7918.2.4
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:13.3118.2.5
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:30.0918.2.7
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:19.6818.2.6

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:20.7619.1.2
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:26.4419.1.8
5thWellington College 1[ crew ]7:35.6019.1.4
8thWentworth College 1[ crew ]8:14.1419.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdLytton High School 1[ crew ]7:17.8219.2.3
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:18.9219.2.2
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:48.5519.2.4
8thLytton High School 2[ crew ]7:51.9719.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndWanganui High School 2[ crew ]7:13.7719.3.8
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:16.7719.3.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:25.0119.3.1
5thWellington College 2[ crew ]7:31.1319.3.3
6thOtumoetai College 2[ crew ]7:35.7319.3.4
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:43.9119.3.6
8thFraser High School 2[ crew ]8:17.2319.3.2
Heat 4[ race results ]
3rdRosehill College 1[ crew ]7:16.0919.4.8
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:23.5719.4.4
7thKings College 3[ crew ]7:52.2019.4.6
---Napier Boys High School 1[ crew ]NRR19.4.7
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:14.3919.5.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:18.1819.5.7
3rdKings College 1[ crew ]7:22.9519.5.4
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:31.1519.5.8
7thOnslow College 1[ crew ]7:51.7519.5.6
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]NRR19.5.1
Heat 6[ race results ]
2ndSt Peter's College 2[ crew ]7:09.3919.6.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15.2519.6.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.3319.6.1
6thKings College 2[ crew ]7:29.9519.6.4
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:36.3619.6.5
Heat 7[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:15.9119.7.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:22.3419.7.2
6thDilworth School 1[ crew ]7:49.8719.7.5
7thFraser High School 1[ crew ]8:02.2319.7.6

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndIona College 1[ crew ]8:35.5420.1.1
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:35.8420.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:38.2020.1.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:46.4820.1.4
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:57.0520.1.5
Heat 2[ race results ]
4thKings College 1[ crew ]8:49.6820.2.8
7thCampion College 1[ crew ]9:18.0920.2.1
8thLytton High School 2[ crew ]10:57.5920.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]8:56.5120.3.6
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:59.0820.3.2
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:05.7220.3.8
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:08.5420.3.7
6thWhakatane High School 1[ crew ]9:35.5420.3.3
7thLytton High School 1[ crew ]9:40.2520.3.5
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:09.4420.3.1
Heat 4[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:38.0020.4.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:42.7720.4.2
4thRangitoto College 1[ crew ]8:47.2220.4.8
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:08.9520.4.4
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:26.1420.4.1
8thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:34.1720.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:41.1120.5.1
4thTauranga Girls College 22[ crew ]8:57.0420.5.7
5thStratford High School 1[ crew ]9:11.8820.5.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:16.6320.5.4
7thHastings Girls High School 1[ crew ]9:26.5920.5.2
8thGisborne Girls High School 3[ crew ]10:05.9620.5.8
Heat 6[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:35.7820.6.5
2ndWoodford House 1[ crew ]8:41.8620.6.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:55.7120.6.7
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:09.0220.6.2

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:31.5721.1.2
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:36.6621.1.7
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:59.9721.1.4
6thWellington College 1[ crew ]7:10.1121.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:34.1521.2.4
2ndKings College 1[ crew ]6:41.0721.2.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:42.5521.2.2
4thOnslow College 1[ crew ]6:43.2721.2.7
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:11.5621.2.5
6thKings College 2[ crew ]7:35.1921.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:31.2021.3.7
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:37.6421.3.5
5thWanganui High School 1[ crew ]6:57.8221.3.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:33.7921.3.3

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:02.2222.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:29.1922.1.2
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:38.1522.1.3
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:50.7422.1.1
6thGlendowie College 2[ crew ]9:10.0622.1.4
7thOnslow College 1[ crew ]9:36.7422.1.6
Heat 2[ race results ]
1stAlbany Senior High School 1[ crew ]8:13.4822.2.4
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:31.3822.2.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:34.4822.2.7
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:06.5822.2.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:05.2922.2.1
Heat 3[ race results ]
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:24.7522.3.3
4thKings College 3[ crew ]8:32.0622.3.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:46.6922.3.1
6thTrident High School 1[ crew ]9:18.6422.3.5
7thOnslow College 2[ crew ]9:37.5422.3.7
Heat 4[ race results ]
1stKings College 2[ crew ]8:19.2822.4.6
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:20.9922.4.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:46.2322.4.2
Heat 5[ race results ]
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:07.7622.5.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:24.4022.5.6
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:28.2822.5.2
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:50.4822.5.3
6thKings College 4[ crew ]9:16.7822.5.4

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:28.9923.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:32.5423.1.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:38.1323.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.7923.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:30.0123.2.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:33.8723.2.3
---St John's College (Hamilton) 1[ crew ]EXC23.2.5

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:17.1824.1.7
5thWanganui High School 1[ crew ]7:46.7524.1.6
6thMacleans College 1[ crew ]7:56.4524.1.4
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:48.8524.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:27.5424.2.1
5thWentworth College 1[ crew ]7:59.7824.2.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:15.1224.2.7
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:16.4724.2.2

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:44.1325.1.4
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]7:50.4525.1.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:54.7225.1.6
6thWanganui High School 1[ crew ]8:02.6725.1.8
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:13.9725.1.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:42.6525.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:36.5525.2.2
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:41.4925.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.0225.2.5
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:53.9925.2.6
7thWellington Girls College 3[ crew ]8:18.5625.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndWellington Girls College 2[ crew ]7:33.0825.3.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:35.5225.3.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:44.6925.3.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:06.5625.3.8
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:15.2125.3.1
Heat 4[ race results ]
5thCambridge High School 1[ crew ]7:52.8525.4.2
7thOnslow College 1[ crew ]9:01.3125.4.5
---Bethlehem College 1[ crew ]NRR25.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:37.3925.5.7
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:40.7625.5.5
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:18.0625.5.4
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:20.4925.5.3
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR25.5.2

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:05.3526.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]7:39.9126.1.8
7thWestern Heights High School 2[ crew ]7:52.9226.1.2
8thTauranga Boys College 3[ crew ]8:38.3626.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:56.3126.2.1
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:04.1926.2.2
4thWellington College 1[ crew ]7:09.9926.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10.5826.2.8
7thAquinas College 1[ crew ]7:37.1526.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:04.5826.3.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:08.3326.3.8
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:23.1026.3.7
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:30.4326.3.4
6thBethlehem College 1[ crew ]7:33.7426.3.2
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:01.3626.3.1
Heat 4[ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:05.8226.4.7
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:10.0526.4.6
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:18.2726.4.1
5thCambridge High School 1[ crew ]7:26.9326.4.2
6thSt Peter's School 3[ crew ]7:32.9026.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]7:18.3626.5.1
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:19.0626.5.6
4thLytton High School 1[ crew ]7:21.1226.5.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:25.3226.5.2
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:36.4626.5.4
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:45.0326.5.3
Heat 6[ race results ]
2ndKings College 2[ crew ]7:13.8226.6.1
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:26.3126.6.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:26.5026.6.7
6thWellington College 2[ crew ]7:50.0926.6.4
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:02.1826.6.2
Heat 7[ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:05.3326.7.7
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:08.2426.7.1
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:09.9526.7.4
6thWanganui High School 2[ crew ]7:49.1526.7.2
7thBethlehem College 2[ crew ]8:02.2926.7.6

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:17.1627.1.7
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:37.0727.1.3
4thNga Tawa Diocesan School 3[ crew ]8:40.3527.1.2
6thBethlehem College 2[ crew ]8:51.2627.1.5
Heat 2[ race results ]
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:03.9027.2.4
6thWhakatane High School 1[ crew ]9:15.0427.2.5
7thLytton High School 1[ crew ]9:45.6827.2.2
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:16.4127.3.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:21.6227.3.5
3rdRosehill College 1[ crew ]8:30.1427.3.4
4thWestern Springs College 1[ crew ]8:35.7427.3.6
5thWoodford House 1[ crew ]8:42.5427.3.3
6thPiopio College 1[ crew ]9:11.4627.3.1
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]10:05.4827.3.2
Heat 4[ race results ]
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:25.4827.4.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:44.8127.4.4
5thKings College 1[ crew ]9:07.9227.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:21.1527.5.7
4thBethlehem College 1[ crew ]8:35.1027.5.6
5thRangitoto College 1[ crew ]8:42.7627.5.3
6thCampion College 1[ crew ]8:54.7327.5.4
7thStratford High School 1[ crew ]9:04.6727.5.5
Heat 6[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:16.7327.6.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:21.6427.6.2
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:25.9427.6.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:27.3227.6.7
Heat 7[ race results ]
2ndSt Orans College 1[ crew ]8:27.1227.7.3
4thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:29.9327.7.4

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndAotea College 1[ crew ]7:33.0328.1.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:35.2828.1.5
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:53.7228.1.1
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:55.8128.1.2
7thHillcrest High School 1[ crew ]7:58.8328.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:28.8128.2.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:51.6928.2.6
6thPiopio College 1[ crew ]7:57.9028.2.5
Heat 3[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:31.3628.3.4
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:33.0428.3.3
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:41.4228.3.5
6thKings College 2[ crew ]7:52.5728.3.6
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:24.2228.4.3
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:36.2028.4.1
4thDilworth School 1[ crew ]7:46.2228.4.2
6thWellington College 1[ crew ]8:16.7928.4.5
---Kings College 1[ crew ]NRR28.4.6
Heat 5[ race results ]
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:48.5828.5.4
5thNapier Boys High School 2[ crew ]7:59.7728.5.6

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 22[ crew ]8:20.3229.1.4
4thWestern Heights High School 2[ crew ]8:26.8829.1.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:44.1529.1.8
6thWentworth College 1[ crew ]9:13.8329.1.6
7thRotorua Lakes High School 2[ crew ]9:22.8329.1.2
Heat 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:05.8629.2.2
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:10.2229.2.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:11.9029.2.6
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:20.1429.2.3
6thWanganui High School 1[ crew ]9:03.8929.2.4
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:17.1029.3.4
2ndTrident High School 1[ crew ]8:19.6829.3.1
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:29.4629.3.5
6thTauranga Girls College 23[ crew ]8:47.9929.3.2
7thCambridge High School 2[ crew ]9:10.6829.3.7
Heat 4[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:19.5229.4.5
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:27.1329.4.1
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:33.8429.4.4
6thCambridge High School 1[ crew ]8:36.4329.4.6
7thOnslow College 1[ crew ]9:09.2429.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:34.4629.5.7
3rdPukekohe High School 2[ crew ]8:34.7729.5.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:45.6529.5.1
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:06.4729.5.6
Heat 6[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:18.8929.6.5
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:35.8229.6.4
6thTrident High School 2[ crew ]9:10.3129.6.6
7thWanganui High School 2[ crew ]9:51.2829.6.2

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:25.7230.1.1
5thWanganui High School 1[ crew ]7:35.9030.1.3
7thKings College 3[ crew ]7:52.9530.1.7
Heat 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:03.7030.2.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.4730.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:25.8530.2.2
7thWellington College 1[ crew ]7:42.3830.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:05.4330.3.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:09.4030.3.4
4thRosehill College 1[ crew ]7:14.4530.3.3
5thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:20.0230.3.7
6thKings College 2[ crew ]7:33.9030.3.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54.0730.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:00.0330.4.7
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:11.5330.4.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:25.0330.4.6
5thCambridge High School 1[ crew ]7:30.1330.4.2
7thKings College 4[ crew ]9:18.7630.4.3
Heat 5[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:02.4230.5.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:19.9530.5.7
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:28.3930.5.5
5thWellington College 2[ crew ]7:45.2730.5.4
6thOnslow College 1[ crew ]8:16.4030.5.3

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:53.5131.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00.5131.1.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:16.2731.1.3
5thOnslow College 1[ crew ]7:38.4331.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]6:57.7531.2.5
4thWentworth College 1[ crew ]7:24.3331.2.3

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:37.6932.1.3
4thMacleans College 2[ crew ]7:10.2032.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:13.5232.1.5
6thOnslow College 1[ crew ]7:46.8632.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:42.7832.2.7
2ndMacleans College 1[ crew ]6:44.2232.2.4
5thOnslow College 3[ crew ]7:49.1732.2.6
---Auckland Grammar School 1[ crew ]NRR32.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:42.0932.3.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:42.2032.3.4
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:11.8932.3.7
6thOnslow College 2[ crew ]7:15.4232.3.3

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdMacleans College 2[ crew ]8:19.9633.1.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:24.7233.1.7
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:40.2033.1.8
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:55.8833.1.3
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:04.7933.1.2
---Epsom Girls Grammar 1[ crew ]DNS33.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]8:16.6733.2.2
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:29.5233.2.1
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:39.9633.2.6
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:46.0033.2.5
Heat 3[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:30.0833.3.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:39.4233.3.5
5thHauraki Plains College 2[ crew ]9:07.9333.3.4
Heat 4[ race results ]
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:24.9933.4.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:31.7133.4.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:42.3833.4.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR33.4.1
Heat 5[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:02.0733.5.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.1933.5.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:20.9733.5.2
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:36.6333.5.6
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:34.7233.5.5

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:56.5334.1.2
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:07.5634.1.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:29.3034.1.1
8thFraser High School 1[ crew ]8:05.2134.1.5
Heat 2[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:10.6034.2.8
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:14.8934.2.1
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:18.5934.2.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:18.9034.2.4
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:43.9234.2.3
Heat 3[ race results ]
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:14.8634.3.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:15.7534.3.2
5thTauranga Boys College 2[ crew ]7:22.7234.3.1
7thEdgewater College 1[ crew ]7:57.4134.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:20.2434.4.3
3rdKings College 1[ crew ]7:26.6734.4.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:28.9234.4.6
6thWentworth College 1[ crew ]8:04.7834.4.2
---Lytton High School 1[ crew ]NRR34.4.5
Heat 5[ race results ]
2ndWellington College 2[ crew ]7:13.5934.5.2
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:14.2734.5.1
4thWellington College 1[ crew ]7:20.4334.5.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.2834.5.7
6thWanganui High School 2[ crew ]7:28.4134.5.3
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:36.9634.5.4

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:41.8435.1.1
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:57.8935.1.7
4thWanganui High School 1[ crew ]8:07.5135.1.6
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:15.5635.1.8
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:20.1235.1.3
7thTauranga Girls College 22[ crew ]8:20.4035.1.5
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:28.1335.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:33.6735.2.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.9835.2.5
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:08.2235.2.4
7thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:15.4835.2.2
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:20.4635.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:50.8535.3.8
4thTauranga Girls College 21[ crew ]8:04.0835.3.7
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:12.1235.3.5
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13.5935.3.4

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:19.9936.1.2
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:27.6136.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:30.5136.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:32.6836.1.1
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:42.5836.1.8
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:03.7036.1.7
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:25.7336.2.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:33.4836.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:40.6936.2.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:42.1236.2.7
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:12.6836.2.1

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]7:33.1137.1.5
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:17.0237.1.4
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:16.2537.2.7
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:27.9637.2.4
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:53.0337.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:15.9037.3.2
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:33.5737.3.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:56.7237.3.5

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:02.9838.1.1
3rdKings College 1[ crew ]7:10.7038.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:17.0838.1.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:19.9538.1.4
6thGlendowie College 1[ crew ]7:33.1138.1.5
7thWestern Heights High School 2[ crew ]7:50.9238.1.6
8thWellington College 1[ crew ]7:55.7838.1.2
Heat 2[ race results ]
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10.3938.2.4
5thCambridge High School 1[ crew ]7:21.4738.2.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:23.4038.2.1
8thDilworth School 1[ crew ]7:56.7838.2.8
Heat 3[ race results ]
2ndSt Peter's College 2[ crew ]7:03.8938.3.3
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:07.7838.3.2
5thLytton High School 1[ crew ]7:21.6238.3.1
6thWanganui High School 1[ crew ]7:22.1238.3.7
7thHutt Valley High School 1[ crew ]7:26.3238.3.4

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:15.9039.1.5
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:32.0439.1.2
4thBaradene College 1[ crew ]7:37.5339.1.4
5thTe Awamutu College 1[ crew ]7:38.7739.1.3
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:41.6539.1.7
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:14.3239.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:02.7339.2.3
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:26.2539.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58.3139.2.5
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:19.6839.2.4

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:20.0740.1.8
5thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:29.4640.1.5
6thWanganui High School 1[ crew ]7:44.3440.1.6
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:48.0040.1.2
8thWellington College 2[ crew ]7:55.5440.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:03.8040.2.6
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:08.6840.2.2
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:21.3040.2.3
5thWellington College 1[ crew ]7:30.7240.2.8
Heat 3[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:10.9640.3.4
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:24.3640.3.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:28.9540.3.5
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:37.6940.3.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:42.7640.3.1
6thOnslow College 2[ crew ]7:43.4740.3.7
Heat 4[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:09.1040.4.6
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:09.1140.4.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:31.9440.4.7
5thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:37.9940.4.5

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:51.4041.1.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.6541.1.6
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:29.5141.1.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:45.3241.1.3
7thWentworth College 1[ crew ]9:08.0841.1.8
Heat 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:03.7241.2.5
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:08.4141.2.8
5thOnslow College 1[ crew ]8:35.7441.2.2
8thLytton High School 1[ crew ]9:21.8641.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:11.2341.3.7
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:21.6941.3.4
4thIona College 1[ crew ]8:26.6741.3.8
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:36.1041.3.3
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:39.4941.3.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:49.7341.3.1
Heat 4[ race results ]
6thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:48.1341.4.4
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:02.6941.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:10.7041.5.4
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:14.0041.5.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:24.5341.5.7
7thFraser High School 1[ crew ]9:11.5341.5.2
Heat 6[ race results ]
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:51.9541.6.4
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:58.5541.6.1

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:51.9542.1.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]6:56.1742.1.7
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:03.7242.1.2
7thOnslow College 2[ crew ]7:25.1742.1.8
---Onslow College 1[ crew ]DNS42.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdWellington College 1[ crew ]7:04.3642.2.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:11.0242.2.2
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:15.9342.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:51.6342.3.2
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:58.7642.3.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:04.9842.3.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:10.8142.3.3
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:14.4642.3.6
Heat 4[ race results ]
3rdKings College 1[ crew ]6:55.0742.4.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:55.8842.4.2
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:02.7442.4.4
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:18.2642.4.7

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:49.6443.1.7
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:06.5243.1.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:07.9843.1.6
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:33.6343.1.2
Heat 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:49.2043.2.4
4thGlendowie College 1[ crew ]8:29.3643.2.7
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:31.8243.2.1
6thOnslow College 1[ crew ]8:56.9643.2.5
7thHillcrest High School 2[ crew ]9:10.3543.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:06.5043.3.3
5thKings College 2[ crew ]8:46.4643.3.7
Heat 4[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:01.1943.4.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:17.3143.4.2
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:42.7143.4.3
5thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:01.2243.4.5
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:42.8243.4.4

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:20.1344.1.6
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:21.0644.1.3
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:44.4944.1.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:49.7244.1.4
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:59.7544.1.5
8thOnslow College 1[ crew ]8:07.4644.1.8
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:18.4844.2.4
2ndSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:28.8144.2.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:36.4644.2.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:48.2844.2.2
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:49.5844.2.7
8thOnslow College 2[ crew ]8:05.0544.2.1
Heat 3[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:07.5244.3.4
2ndFraser High School 1[ crew ]7:23.0644.3.7
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:30.2544.3.8
4thGlendowie College 1[ crew ]7:35.4244.3.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:42.2644.3.5
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:45.0144.3.3
7thOnslow College 3[ crew ]8:44.3644.3.1

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:23.6445.1.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:31.2745.1.3
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:39.7345.1.5
5thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:42.9045.1.1
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:49.5445.1.4
7thTauranga Girls College 24[ crew ]9:43.3045.1.2
Heat 2[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:27.8545.2.4
4thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:35.7345.2.5
6thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:49.9245.2.3
7thOnslow College 1[ crew ]8:56.1845.2.2
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:05.4845.3.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:35.5145.3.6
6thHauraki Plains College 2[ crew ]8:56.2045.3.2
7thOnslow College 2[ crew ]9:31.7245.3.7
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:17.6345.4.3
2ndCarmel College 1[ crew ]8:23.3045.4.1
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:37.6245.4.7
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:38.3545.4.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:50.5845.4.6
---Hauraki Plains College 1[ crew ]NRR45.4.5
Heat 5[ race results ]
2ndTauranga Girls College 22[ crew ]8:18.9645.5.5
6thQueen Margaret College 2[ crew ]9:07.8645.5.7
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:15.0945.5.6
Heat 6[ race results ]
2ndBethlehem College 2[ crew ]8:13.7445.6.1
3rdTauranga Girls College 23[ crew ]8:16.2545.6.2
5thPukekohe High School 2[ crew ]8:45.8245.6.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNS45.6.7
Heat 7[ race results ]
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:17.5045.7.7
4thSt Peter's School 3[ crew ]8:27.3945.7.4
5thCambridge High School 1[ crew ]8:27.8645.7.1
7thBethlehem College 1[ crew ]8:35.2045.7.3
Heat 8[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:15.7445.8.5
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:22.4145.8.7
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:28.1445.8.1
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:36.8045.8.6
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:58.9145.8.4

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]8:14.5446.1.7
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:31.2546.1.3
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:43.8646.1.5
7thAquinas College 1[ crew ]8:46.8446.1.1
8thAquinas College 2[ crew ]8:53.2946.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:55.2946.2.4
5thCambridge High School 1[ crew ]8:16.2846.2.8
7thWellington College 1[ crew ]8:28.5446.2.3
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:51.5546.2.6
Heat 3[ race results ]
1stHavelock North High School 1[ crew ]8:01.0546.3.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]8:03.7646.3.3
5thWellington College 2[ crew ]8:25.9946.3.2
6thWanganui High School 2[ crew ]8:37.1446.3.8
7thBethlehem College 2[ crew ]8:57.1846.3.1
8thCambridge High School 2[ crew ]9:40.1646.3.7
Heat 4[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:53.9546.4.7
2ndLytton High School 2[ crew ]8:00.7746.4.1
3rdRosehill College 1[ crew ]8:03.4646.4.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05.9646.4.8
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:26.8446.4.6
8thCampion College 1[ crew ]9:36.7746.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]8:15.9546.5.7
3rdLytton High School 1[ crew ]8:16.3046.5.2
4thNapier Boys High School 2[ crew ]8:20.1046.5.3
7thBethlehem College 1[ crew ]8:40.0846.5.5
8thAquinas College 3[ crew ]9:01.0046.5.6
Heat 6[ race results ]
1stRutherford College 1[ crew ]8:03.4946.6.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]8:04.0846.6.1
4thWhakatane High School 1[ crew ]8:24.7446.6.2
5thWellington College 3[ crew ]8:26.5646.6.6
6thLytton High School 3[ crew ]8:59.3446.6.3
---St Peter's School 1[ crew ]NRR46.6.7

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:58.6747.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:06.7647.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]7:13.3647.1.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:21.1947.1.3
6thKings College 1[ crew ]7:25.1447.1.4
7thWanganui High School 1[ crew ]7:29.4647.1.7
Heat 2[ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:09.3547.2.2
5thBaradene College 2[ crew ]7:37.7047.2.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:40.7247.2.6
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:11.0947.2.4
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:11.6947.2.5

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:05.7448.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:11.4548.1.2
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:16.8448.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:25.2348.1.7
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:26.0348.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:12.1048.2.1
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:16.2348.2.4
5thKings College 1[ crew ]6:25.0148.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:39.6648.2.2
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]NRR48.2.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA