NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Mount Roskill Grammar School's approved colours
#148: Mount Roskill Grammar School

SISSC 2019

NISSC 2019


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2012 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2012 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdRutherford College 1[ crew ]7:40.811.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:48.181.1.3
8thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:56.141.1.5
B Final [ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:57.301.2.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:00.061.2.2
4thCambridge High School 1[ crew ]8:01.191.2.8
7thTawa College 2[ crew ]8:02.711.2.4
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:12.271.2.7

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:42.752.1.8
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:49.392.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:54.512.1.7
6thWanganui High School 1[ crew ]7:56.452.1.6
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:01.602.1.3
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:09.502.1.2
B Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:57.052.2.7
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:59.242.2.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:00.592.2.4
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:07.592.2.5
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:22.972.2.2
---St Peter's School 1[ crew ]SCR2.2.2

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:22.893.1.8
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:31.183.1.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:34.243.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:52.673.1.4
B Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:45.453.2.2
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:48.383.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:51.003.2.1

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:59.344.1.2
B Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:11.114.2.7
3rdMacleans College 1[ crew ]8:16.004.2.2
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:17.304.2.5
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:18.234.2.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:18.274.2.4

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:01.845.1.6
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:09.775.1.8
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:16.825.1.3
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:20.435.1.5
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31.285.1.2
---Westlake Boys High School 1[ crew ]SCR5.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]7:28.245.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:28.495.2.7
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:39.315.2.3
6thWentworth College 1[ crew ]7:42.085.2.2
7thOnslow College 1[ crew ]7:50.795.2.1

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:39.546.1.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:50.126.1.3
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:54.276.1.5
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:59.186.1.2
B Final [ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:56.696.2.8
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00.216.2.7
4thRosehill College 1[ crew ]8:03.116.2.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:06.606.2.5
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:12.116.2.1

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:43.107.1.6
4thWhakatane High School 1[ crew ]6:49.047.1.8
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:50.467.1.7
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:52.217.1.3
8thKings College 2[ crew ]6:59.157.1.2
B Final [ race results ]
2ndWanganui High School 1[ crew ]6:56.507.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]6:58.827.2.8
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:04.177.2.1
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:07.107.2.2
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:17.907.2.5

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:20.368.1.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:23.628.1.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:29.958.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47.628.1.4
8thNapier Girls High School 1[ crew ]8:57.768.1.6
B Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:31.358.2.6
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:38.608.2.7
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:38.678.2.3
4thRosehill College 1[ crew ]8:39.858.2.5
5thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:44.618.2.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:45.088.2.4

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:14.769.1.7
3rdNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:17.929.1.3
4thACG Strathallan College 1[ crew ]7:19.649.1.5
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:22.209.1.4
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:40.699.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.009.1.1
B Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 2[ crew ]7:21.669.2.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:35.239.2.6

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:05.0510.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:09.4010.1.5
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:13.5810.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:21.9910.1.2
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:32.1510.1.3
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:39.6910.1.1

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:20.1811.1.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:29.8411.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]7:37.0011.1.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:42.3311.1.3
B Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:38.5211.2.8
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:41.5711.2.3
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:41.7911.2.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:42.4511.2.7
5thWellington Girls College 2[ crew ]7:46.5111.2.2
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:47.5311.2.4
8thKings College 1[ crew ]7:49.5511.2.6

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:46.1812.1.6
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:59.1012.1.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01.6712.1.4
6thWanganui High School 1[ crew ]7:08.5412.1.3
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:10.1312.1.1
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:11.1812.1.2
B Final [ race results ]
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:05.8812.2.5
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:36.8012.2.4

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:45.1713.1.8
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:49.5813.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:49.6113.1.3
B Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:08.3413.2.7
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:11.6513.2.4
4thBaradene College 1[ crew ]8:11.9913.2.5
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:14.0713.2.3
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:14.6413.2.8
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:19.1513.2.1

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:29.5014.1.7
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:41.7014.1.6
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51.1414.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:44.3014.2.6
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:50.2514.2.2
3rdKings College 1[ crew ]6:52.9614.2.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:00.0214.2.4
5thTauranga Boys College 2[ crew ]7:07.1614.2.7
6thTauranga Boys College 3[ crew ]7:13.2514.2.1

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:03.9615.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]8:04.4815.1.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.0015.1.8
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:14.8015.1.3
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:20.2615.1.2
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:23.5015.1.1
B Final [ race results ]
1stWellington Girls College 2[ crew ]8:22.0315.2.3
3rdWentworth College 1[ crew ]8:25.7315.2.2
4thOnslow College 1[ crew ]8:31.0815.2.5
6thWanganui High School 2[ crew ]8:42.3115.2.4
7thWentworth College 2[ crew ]8:42.8915.2.1
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:52.8515.2.6

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:50.6516.1.6
2ndSt Peter's College 1[ crew ]6:52.6316.1.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:55.1116.1.5
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:04.2616.1.3
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:14.9916.1.2
B Final [ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:06.6516.2.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:07.7216.2.6
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:09.1416.2.5
4thWellington College 1[ crew ]7:12.9516.2.8
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:19.0516.2.4
8thOnslow College 1[ crew ]7:29.0716.2.1

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:00.3017.1.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:06.8517.1.4
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:13.6417.1.3
B Final [ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:19.6617.2.8
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:22.8717.2.6
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:29.1317.2.5
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:59.2017.2.1

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]7:42.6718.1.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:50.3118.1.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:54.6818.1.1
8thWanganui High School 1[ crew ]7:57.1018.1.5
B Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:08.1818.2.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:19.4318.2.5

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:44.6019.1.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:52.0919.1.3
5thTawa College 1[ crew ]6:56.9619.1.8
8thKings College 1[ crew ]6:59.8919.1.5
B Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]6:59.4519.2.8
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:00.1819.2.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:00.5119.2.5
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:06.7319.2.1
8thSt Peter's School 3[ crew ]7:16.7619.2.7

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:09.0320.1.4
4thWoodford House 1[ crew ]8:18.6520.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]8:23.4220.1.1
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:28.7820.1.5
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:40.8920.1.3
B Final [ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:28.3120.2.6
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:29.5820.2.5
3rdAquinas College 1[ crew ]8:31.6120.2.4

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:19.6321.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:25.6421.1.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:28.3621.1.4
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:32.4421.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:36.0021.1.3
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:41.4521.1.8
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:44.2221.1.1

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:48.8222.1.7
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:07.4222.1.5
B Final [ race results ]
4thPiopio College 1[ crew ]8:16.9022.2.6
5thKings College 1[ crew ]8:18.0522.2.5
6thMacleans College 1[ crew ]8:24.3822.2.1
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:30.0922.2.8

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:29.4023.1.8
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:31.2123.1.7
4thNapier Boys High School 1[ crew ]6:33.3023.1.5
5thMacleans College 1[ crew ]6:36.6123.1.3
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:38.5923.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:41.7823.1.4
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:41.9723.1.2
B Final [ race results ]
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:05.9423.2.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:12.0023.2.6

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:20.1524.1.7
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25.8224.1.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:36.8724.1.4
8thWanganui High School 1[ crew ]7:50.1824.1.8
B Final [ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:43.8924.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:45.9324.2.6
4thWentworth College 1[ crew ]7:56.1124.2.3

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:43.9525.1.6
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:48.0725.1.4
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:53.1425.1.3
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:54.9325.1.2
B Final [ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:48.9325.2.8
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:55.1325.2.4
5thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:00.6925.2.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:01.6125.2.1
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:09.4225.2.3

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:09.0426.1.2
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:10.1126.1.5
8thKings College 1[ crew ]7:39.8726.1.6
B Final [ race results ]
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:30.2626.2.1
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:33.4226.2.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:35.7526.2.4
6thCambridge High School 1[ crew ]7:35.8026.2.6

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:28.6727.1.7
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:35.7527.1.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:37.4527.1.2
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:42.1827.1.1
B Final [ race results ]
1stIona College 1[ crew ]8:35.6627.2.5
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:45.3427.2.1
5thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:46.2727.2.8
6thCullinane College 1[ crew ]8:48.7027.2.7
7thAquinas College 1[ crew ]8:54.6827.2.4
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:34.2927.2.3

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thRutherford College 1[ crew ]7:39.5828.1.1
8thHutt Valley High School 1[ crew ]7:55.4528.1.2
B Final [ race results ]
2ndNapier Boys High School 2[ crew ]7:46.8628.2.2
4thSt Patrick's College 2[ crew ]7:48.7928.2.7
6thDilworth School 1[ crew ]7:58.9028.2.5
7thNapier Boys High School 1[ crew ]8:03.6928.2.4
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:15.6028.2.3

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:12.0829.1.6
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:29.3229.1.7
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:44.7129.1.1
B Final [ race results ]
5thPiopio College 1[ crew ]8:41.5429.2.6

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:02.5330.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:04.4030.1.8
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12.0830.1.6
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:16.2530.1.1
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:25.4330.1.2
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:16.9330.2.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:26.6130.2.3
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:29.0730.2.7
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:39.0430.2.1

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:09.5431.1.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:15.1531.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:20.5631.1.8
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:25.3931.1.1
7thTauranga Girls College 1[ crew ]7:30.0431.1.2

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:48.3632.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55.8032.1.1
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:59.1232.1.4
5thMacleans College 1[ crew ]6:59.6032.1.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:00.0732.1.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:06.0532.1.3
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:09.6132.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:03.0632.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:03.3332.2.7
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:04.1132.2.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:09.7532.2.3
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:10.8232.2.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:12.1932.2.1
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:19.8632.2.8

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:01.8033.1.7
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:19.9333.1.8
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]8:22.3933.2.3
2ndMacleans College 1[ crew ]8:22.6833.2.7
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:26.8733.2.4
6thMacleans College 2[ crew ]8:33.0133.2.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:33.1233.2.8
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:39.3233.2.1

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:56.0134.1.6
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:08.4834.1.4
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:14.6634.1.8
6thKings College 1[ crew ]7:18.5534.1.3
B Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:18.7534.2.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:24.1134.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:24.5134.2.5
6thWentworth College 1[ crew ]7:31.7534.2.7
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:36.7134.2.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:43.9535.1.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:47.4035.1.3
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51.9135.1.5
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:57.4235.1.4
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:59.9735.2.6
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:04.8135.2.7
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:07.7635.2.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:17.9535.2.8
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:18.3235.2.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:20.5735.2.2
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:31.1235.2.5

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:15.9536.1.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:19.2236.1.8
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:19.9036.1.5
8thKings College 1[ crew ]6:42.1836.1.2

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31.8737.1.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:34.0337.1.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]BUW37.1.3
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:37.6737.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:51.1937.2.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:51.6937.2.4
6thOnslow College 1[ crew ]7:52.3337.2.3
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:55.3237.2.5

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:51.9638.1.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:03.3438.1.8
5thTawa College 1[ crew ]7:03.7938.1.3
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:17.2338.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:13.6738.2.7
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:20.5838.2.3
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:20.6838.2.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:21.4138.2.8
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:24.5238.2.5
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:35.8238.2.2

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:10.5839.1.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:14.6739.1.7
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:18.1239.1.8
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:39.3139.1.1

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.2340.1.7
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:07.4140.1.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:11.7640.1.2
6thMacleans College 1[ crew ]7:15.2840.1.4
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:16.0040.1.5
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:17.8840.1.3
B Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:18.1140.2.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:22.1440.2.3
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:22.4040.2.7
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:28.2540.2.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:34.7140.2.8
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]SCR40.2.2

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:47.1041.1.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:57.7241.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00.5941.1.2
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:08.0641.1.4
B Final [ race results ]
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:06.8041.2.7
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:13.8541.2.2
8thWellington Girls College 2[ crew ]8:28.2541.2.8

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:36.0442.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:37.7542.1.4
4thKings College 1[ crew ]6:41.6842.1.5
8thSt Peter's College 1[ crew ]6:50.2142.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:50.6342.2.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:52.3442.2.6
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:57.3442.2.1
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:58.0542.2.4
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:58.4842.2.2
7thKings College 2[ crew ]7:01.0042.2.5

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:37.4443.1.1
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:46.9143.1.6
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:08.6443.1.4
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13.5343.1.8
B Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:05.1243.2.7
2ndKings College 1[ crew ]8:11.5243.2.8
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:16.9643.2.4
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:20.8343.2.3
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:22.5143.2.5
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:38.7543.2.6

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:53.2444.1.6
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:05.5244.1.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:09.1244.1.7
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:11.5844.1.4
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:20.0244.1.1
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:22.8844.1.8
B Final [ race results ]
1stNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:21.4544.2.6
2ndMacleans College 1[ crew ]7:24.0844.2.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:34.3844.2.4
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:49.7844.2.1

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:44.6745.1.8
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:52.2045.1.5
5thBaradene College 1[ crew ]7:53.7745.1.3
6thNapier Girls High School 1[ crew ]7:54.8845.1.6
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:56.8745.1.1
B Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:59.2745.2.7
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:00.7945.2.1
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:03.6645.2.3
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:04.7445.2.5
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:10.1645.2.4
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.1645.2.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:29.2546.1.6
6thNapier Boys High School 1[ crew ]7:49.0046.1.4
7thMana College 1[ crew ]7:55.1546.1.2
8thKings College 1[ crew ]8:05.9946.1.3
B Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:47.2846.2.7
5thWaiuku College 1[ crew ]8:05.0246.2.5
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:07.8446.2.4

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:48.6547.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:51.5247.1.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:58.5647.1.8
6thBaradene College 1[ crew ]7:00.2547.1.3
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:06.6647.1.2
B Final [ race results ]
3rdWentworth College 1[ crew ]7:29.2247.2.5

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]5:58.1148.1.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]5:59.4348.1.6
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:05.2048.1.5
7thMacleans College 1[ crew ]6:06.8248.1.3
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:10.5548.2.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:11.9348.2.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:24.4048.2.7
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:25.2748.2.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:33.1648.2.2

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:42.921.1.3
3rdTawa College 1[ crew ]7:44.831.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:49.281.1.6
6thNapier Boys High School 2[ crew ]7:56.991.1.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00.971.1.7
8thSt Peter's School 3[ crew ]8:33.261.1.1
Semi-final 2[ race results ]
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:45.201.2.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:46.621.2.6
5thRosehill College 1[ crew ]7:47.831.2.8
7thWellington College 1[ crew ]8:06.591.2.7
Semi-final 3[ race results ]
2ndRutherford College 1[ crew ]7:33.881.3.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:48.891.3.3
4thTawa College 2[ crew ]7:52.941.3.2
6thNapier Boys High School 1[ crew ]8:02.141.3.7
7thSt Patrick's College 2[ crew ]8:05.181.3.8
8thLindisfarne College 1[ crew ]8:05.191.3.1
Semi-final 4[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:41.341.4.4
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:48.371.4.1
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:59.221.4.6
6thTrident High School 1[ crew ]8:05.391.4.5
7thKings College 2[ crew ]8:06.811.4.8

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:26.128.1.2
3rdWoodford House 1[ crew ]8:29.568.1.5
4thWanganui High School 1[ crew ]8:29.728.1.4
5thKings College 1[ crew ]8:34.158.1.3
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:48.948.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:31.068.2.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:31.088.2.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:31.438.2.5
6thRosehill College 1[ crew ]8:40.068.2.3
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:42.618.2.2
8thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:49.478.2.8

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:51.5919.1.4
2ndKings College 1[ crew ]6:57.5419.1.5
5thSt Peter's School 3[ crew ]7:06.5319.1.1
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:08.2519.1.6
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:26.5419.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndTawa College 1[ crew ]7:00.7819.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:01.3019.2.2
6thCambridge High School 1[ crew ]7:08.3519.2.6
7thWhakatane High School 1[ crew ]7:10.2419.2.1

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:22.2420.1.5
4thAquinas College 1[ crew ]8:41.2020.1.2
7thIona College 1[ crew ]9:04.3120.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]8:27.0920.2.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:31.7020.2.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:44.1420.2.1
8thTauranga Girls College 1[ crew ]9:01.7620.2.8
Semi-final 3[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:36.1720.3.7
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:38.6520.3.5
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:56.9920.3.3
Semi-final 4[ race results ]
2ndWoodford House 1[ crew ]8:27.9220.4.5
3rdCullinane College 1[ crew ]8:29.2920.4.3
6thBethlehem College 1[ crew ]8:56.9720.4.1
7thWellington Girls College 3[ crew ]9:06.5320.4.7
8thPukekohe High School 2[ crew ]9:22.7120.4.8

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:59.5122.1.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:15.3422.1.5
5thPiopio College 1[ crew ]8:19.7422.1.4
6thKings College 1[ crew ]8:25.2022.1.1
Semi-final 2[ race results ]
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:34.4722.2.1
8thMacleans College 1[ crew ]8:37.9622.2.8

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:04.6326.1.4
5thCambridge High School 1[ crew ]7:25.7926.1.7
6thRosehill College 1[ crew ]7:29.7726.1.2
Semi-final 2[ race results ]
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:20.0726.2.6
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:38.3826.2.7
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:39.3626.2.8
Semi-final 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:04.1526.3.4
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:23.7826.3.7
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25.8626.3.6
6thKings College 2[ crew ]7:33.3026.3.2
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:44.4326.3.8
Semi-final 4[ race results ]
3rdKings College 1[ crew ]7:21.7926.4.2
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:23.7126.4.3
7thSt Peter's School 3[ crew ]7:42.8826.4.1
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.5326.4.8

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:21.6927.1.4
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:39.0727.1.7
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:40.3227.1.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:51.4627.1.6
7thBethlehem College 1[ crew ]9:00.2027.1.2
8thHillcrest High School 1[ crew ]9:33.1327.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:19.3027.2.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:21.0627.2.6
3rdCullinane College 1[ crew ]8:32.2427.2.4
4thAquinas College 1[ crew ]8:33.7427.2.1
6thRosehill College 1[ crew ]8:53.8627.2.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:54.4627.2.8
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:15.3527.2.3
---Woodford House 1[ crew ]SCR27.2.3
Semi-final 3[ race results ]
3rdIona College 1[ crew ]8:29.9727.3.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:32.8227.3.6
8thStratford High School 1[ crew ]9:04.1627.3.8
Semi-final 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:20.6127.4.4
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]8:23.7727.4.5
8thPukekohe High School 1[ crew ]9:12.6627.4.2

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndRutherford College 1[ crew ]7:35.4328.1.4
3rdSt Patrick's College 2[ crew ]7:39.1228.1.1
4thNapier Boys High School 2[ crew ]7:40.4428.1.6
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:58.2228.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]8:00.2228.1.3
8thCambridge High School 1[ crew ]8:08.8028.1.2
Semi-final 2[ race results ]
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:43.2428.2.2
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:49.9728.2.5
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:10.8628.2.8
Semi-final 3[ race results ]
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:57.5728.3.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58.5628.3.2
Semi-final 4[ race results ]
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:44.9228.4.5
3rdDilworth School 1[ crew ]7:45.3728.4.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:47.2928.4.4
6thNapier Boys High School 3[ crew ]7:57.3928.4.7
7thLindisfarne College 1[ crew ]7:59.9228.4.2

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]7:51.9741.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:06.1941.1.6
6thCambridge High School 1[ crew ]8:11.4141.1.1
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:12.6341.1.5
Semi-final 2[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:47.5841.2.1
5thKings College 1[ crew ]8:06.6341.2.3
6thKings College 2[ crew ]8:16.6741.2.8
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:30.3441.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:48.6141.3.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:01.7641.3.5
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:07.0641.3.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:18.4041.3.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:25.8941.3.8
8thOnslow College 1[ crew ]8:38.6341.3.4
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR41.3.4
Semi-final 4[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:58.3041.4.5
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:12.0941.4.1
6thWellington Girls College 4[ crew ]8:18.7541.4.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:52.2045.1.4
2ndBaradene College 1[ crew ]8:00.5145.1.2
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:01.0845.1.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:06.0945.1.6
6thRosehill College 1[ crew ]8:16.1145.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:53.8945.2.2
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:04.3645.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:16.7745.2.6
6thJohn Paul College 2[ crew ]8:18.2745.2.7
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:22.5145.2.1
8thWestern Heights High School 2[ crew ]8:45.9245.2.8
Semi-final 3[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:58.3245.3.5
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:12.2645.3.4
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:15.7945.3.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:32.0045.3.8
Semi-final 4[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:58.8745.4.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:06.9145.4.4
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:15.1145.4.2
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:23.5745.4.1
7thCambridge High School 1[ crew ]8:25.9045.4.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:55.2546.1.3
3rdWaiuku College 1[ crew ]7:58.8846.1.2
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:04.0846.1.5
7thKings College 2[ crew ]8:18.5646.1.7
Semi-final 2[ race results ]
2ndMana College 1[ crew ]7:51.7746.2.3
5thAquinas College 1[ crew ]8:10.4946.2.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:16.3546.2.8
Semi-final 3[ race results ]
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:06.6346.3.1
5thRosehill College 1[ crew ]8:07.9046.3.7
6thWentworth College 1[ crew ]8:10.1646.3.2
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:27.3846.3.8
Semi-final 4[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:46.2746.4.4
2ndKings College 1[ crew ]7:55.9146.4.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:56.3046.4.6
5thWellington College 1[ crew ]8:04.0146.4.7
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Patrick's College 2[ crew ]6:28.461.1.1
4thMana College 1[ crew ]6:40.091.1.5
5thAquinas College 1[ crew ]6:40.181.1.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]6:48.251.1.4
7thSt Peter's School 4[ crew ]6:54.521.1.7
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:04.341.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]6:31.831.2.5
2ndKings College 2[ crew ]6:38.621.2.4
3rdOnslow College 1[ crew ]6:43.541.2.3
4thWaiuku College 1[ crew ]6:45.771.2.6
5thKings College 1[ crew ]6:47.651.2.1
6thMt Albert Grammar School 2[ crew ]6:50.691.2.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:30.402.1.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:36.032.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]6:38.502.1.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:43.872.1.1
6thTe Awamutu College 1[ crew ]6:53.102.1.2
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]NRR2.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]6:31.342.2.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]6:42.892.2.3
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]6:59.162.2.1

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:28.313.1.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:28.873.1.5
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:02.743.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:27.063.2.4
5thSt Peter's School 2[ crew ]6:56.923.2.6
6thRosehill College 1[ crew ]6:59.413.2.7
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:43.673.2.5

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:50.454.1.5
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]6:53.934.1.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:58.824.1.1
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:03.394.1.6
7thTauranga Girls College 2[ crew ]7:30.974.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]6:31.654.2.4
6thMacleans College 1[ crew ]6:55.414.2.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:57.474.2.8
9thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:33.514.2.9

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]6:21.005.1.5
5thOnslow College 1[ crew ]6:42.195.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:13.245.2.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:22.355.2.2
4thSt Kentigern College 2[ crew ]6:31.025.2.4
5thWentworth College 1[ crew ]6:40.545.2.5
6thWellington College 1[ crew ]7:20.735.2.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]6:33.046.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:43.826.1.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:47.356.1.6
7thIona College 1[ crew ]6:52.356.1.7
8thCampion College 1[ crew ]7:38.016.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:34.996.2.5
3rdRosehill College 1[ crew ]6:42.016.2.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]6:50.386.2.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]6:54.986.2.2
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]SCR6.2.1

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndKings College 2[ crew ]5:36.727.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]5:45.987.1.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]5:51.477.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]5:54.787.1.6
8thWellington College 1[ crew ]5:59.957.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:30.897.2.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]5:33.417.2.2
4thRosehill College 1[ crew ]5:35.447.2.3
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]5:45.987.2.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:25.568.1.3
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:26.668.1.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:40.238.1.6
7thNapier Girls High School 2[ crew ]7:45.078.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:13.608.2.5
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7:16.938.2.3

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]6:34.089.1.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]6:36.219.1.1
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:41.929.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]9:08.279.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:16.879.2.2
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]9:23.079.2.6
8thWestern Heights High School 2[ crew ]9:54.569.2.8

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]9:49.6810.1.4
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]10:05.3210.1.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]10:07.0810.1.6
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]10:08.3810.1.2
7thOnslow College 1[ crew ]10:37.6310.1.7

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:36.8411.1.2
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]6:54.4411.1.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:03.4111.1.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:09.0911.1.6
6thWellington Girls College 2[ crew ]7:10.3811.1.8
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:11.2411.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:06.9011.2.5
3rdKings College 1[ crew ]8:12.3411.2.1
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:21.4711.2.3
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:27.8111.2.6

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00.5912.1.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:08.3912.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:12.4912.1.2
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:13.1612.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:23.3412.1.1
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:25.0712.1.8

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05.6413.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]8:22.2713.1.7
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:30.0013.1.6
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:33.3713.1.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:55.1713.1.2
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:24.7913.2.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:25.8913.2.2
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:27.6513.2.1
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:45.4013.2.8

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:05.0514.1.2
5thKings College 1[ crew ]7:05.6214.1.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:09.3914.1.7
7thTauranga Boys College 3[ crew ]7:46.4814.1.1
Repechage 2[ race results ]
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:57.9914.2.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:02.5514.2.6
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:42.2814.2.7

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 2[ crew ]8:35.8015.1.5
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:50.7615.1.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:51.9515.1.6
6thSt Kentigern College 2[ crew ]9:03.1715.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:09.4615.1.1
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:30.3615.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:40.6515.2.5
3rdOnslow College 1[ crew ]8:47.8115.2.4
4thWanganui High School 2[ crew ]9:02.1915.2.7
5thWentworth College 2[ crew ]9:07.5115.2.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:43.4215.2.1

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:18.8916.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:27.4016.1.7
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:31.6816.1.6
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:35.1916.1.3
6thOnslow College 1[ crew ]7:42.4016.1.1
7thWanganui High School 1[ crew ]7:44.0416.1.8
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:58.7016.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.4516.2.2
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29.3516.2.4
4thWellington College 1[ crew ]7:37.2316.2.7
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:45.0116.2.6
8thOnslow College 2[ crew ]7:57.9616.2.8

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:00.6117.1.3
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:29.2217.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:47.6217.2.5
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:48.8417.2.3

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]8:12.0818.1.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:27.4218.1.7
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:39.3718.1.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:43.7518.1.6

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:29.9119.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:35.3319.1.5
5thKings College 3[ crew ]7:44.4919.1.6
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:47.6519.1.7
---Westlake Boys High School 2[ crew ]SCR19.1.1
---Westlake Boys High School 1[ crew ]NRR19.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 3[ crew ]7:31.3619.2.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:41.4519.2.6
5thKings College 2[ crew ]7:43.8719.2.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:13.8119.2.7

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:37.0320.1.7
6thQueen Margaret College 2[ crew ]9:49.6820.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:30.8520.2.2
2ndBethlehem College 1[ crew ]9:34.7320.2.3
3rdIona College 1[ crew ]9:41.0920.2.6
4thPukekohe High School 2[ crew ]9:44.3520.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:46.9820.2.7
6thQueen Margaret College 3[ crew ]10:00.9820.2.5

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:59.1221.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.0521.1.6
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:07.9921.1.7
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:11.7421.1.1
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:16.4721.1.5

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]9:10.7622.1.7
5thAvondale College 1[ crew ]9:24.6622.1.4
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:31.1422.1.6
7thWestern Heights High School 2[ crew ]9:55.4522.1.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]10:00.5922.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]9:01.6722.2.4
3rdMacleans College 1[ crew ]9:18.2822.2.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:24.0322.2.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:33.4422.2.7
7thWestern Heights High School 1[ crew ]9:44.2222.2.1

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:58.8223.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:07.6123.1.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11.0323.1.5
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:44.6423.1.7
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR23.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:56.9423.2.4
2ndMacleans College 1[ crew ]6:58.9323.2.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:02.9923.2.6
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:37.4323.2.2

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:57.8624.1.6
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:00.8024.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]8:09.0824.1.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:26.5324.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48.8624.2.4
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:26.0924.2.6
---Onslow College 1[ crew ]NRR24.2.7

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:56.4325.1.5
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:02.2225.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:04.5225.1.2
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:09.9025.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]7:53.4325.2.4
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:54.1225.2.3
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:08.8725.2.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:09.8225.2.1
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13.1325.2.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:29.4125.2.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:45.0826.1.4
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:50.9226.1.5
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:17.2126.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 3[ crew ]7:47.0626.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:50.6426.2.5
6thKings College 3[ crew ]7:55.5826.2.7

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:53.4827.1.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:05.8127.1.5
4thStratford High School 1[ crew ]9:11.4827.1.4
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:25.7227.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]8:42.0427.2.5
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:59.0227.2.4
5thBethlehem College 1[ crew ]9:02.8627.2.3
---Queen Margaret College 3[ crew ]NRR27.2.2

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Patrick's College 2[ crew ]7:53.6828.1.4
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:01.3928.1.7
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]8:09.7528.1.5
6thWellington College 1[ crew ]8:37.5628.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:56.6928.2.4
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:00.1328.2.6
6thListon College 1[ crew ]8:12.7028.2.2

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:25.1229.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdPiopio College 1[ crew ]8:20.7929.2.8

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:13.9530.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:16.8130.1.6
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:33.6730.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:36.5630.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:06.1030.2.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:06.5130.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:28.3630.2.8
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:29.7430.2.3
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:35.1630.2.2

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:08.2731.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:12.4331.1.5
5thTauranga Girls College 1[ crew ]7:18.1331.1.8
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:18.4031.1.3
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:24.3631.1.2
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:46.6731.1.1

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]6:53.3932.1.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:57.2532.1.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:04.1832.1.7
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:06.8432.1.5
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:27.4432.1.8
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:28.9932.1.1
---New Plymouth Boys High School 1[ crew ]NRR32.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:50.2532.2.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:56.5732.2.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:57.8432.2.5
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:02.3832.2.6
6thOnslow College 1[ crew ]7:12.3232.2.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:23.3432.2.7

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]8:10.0433.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:12.3933.1.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:19.8533.1.3
6thMacleans College 2[ crew ]8:22.0233.1.7
7thWanganui High School 1[ crew ]8:27.8733.1.1
8thParaparaumu College 1[ crew ]8:58.6433.1.8
Repechage 2[ race results ]
5thOnslow College 1[ crew ]8:20.6733.2.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:23.8433.2.7
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:33.3833.2.1

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]7:15.9134.1.4
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:30.2034.1.2
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:33.0534.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:18.9334.2.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:21.7634.2.2
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:26.6634.2.6
6thWentworth College 1[ crew ]7:29.6734.2.7

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:54.3835.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:58.0035.1.2
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:02.3935.1.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13.0935.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:57.1735.2.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:00.4935.2.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:09.2635.2.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:26.3135.2.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:31.6535.2.3

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:17.2636.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:27.7136.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:28.7436.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]6:41.4036.1.7
6thOnslow College 1[ crew ]6:44.6336.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:19.2336.2.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:30.2936.2.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:33.3136.2.2
6thWellington College 1[ crew ]6:49.7836.2.7

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thOnslow College 1[ crew ]7:51.0937.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:55.7237.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:34.9837.2.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:41.7637.2.4
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:48.2037.2.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:50.7637.2.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:51.6437.2.2
7thParaparaumu College 1[ crew ]8:38.5437.2.1

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:16.1438.1.4
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]7:17.0338.1.3
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:28.3838.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:31.9438.1.7
7thWellington College 1[ crew ]7:38.6838.1.1
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]NRR38.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]7:12.8638.2.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:20.1838.2.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:23.6938.2.5
6thKings College 1[ crew ]7:28.4238.2.7

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:22.6439.1.4
Repechage 2[ race results ]
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:39.9139.2.3
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:01.3339.2.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:03.9539.2.2
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:13.2039.2.7

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:18.0540.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:18.5740.1.3
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:30.3540.1.7
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:36.0140.1.1
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:50.5340.1.5
8thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:54.3140.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:15.3040.2.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:24.9340.2.2
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:36.5540.2.3
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:39.0440.2.1

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:20.5541.1.5
2ndWellington Girls College 2[ crew ]8:22.4241.1.3
3rdKings College 2[ crew ]8:22.4841.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:29.9541.1.2
5thOnslow College 1[ crew ]8:36.5041.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:01.2541.2.5
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:16.9641.2.3

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:50.6142.1.5
3rdKings College 2[ crew ]6:55.4342.1.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:55.8542.1.7
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.2042.1.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:11.9942.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:53.9642.2.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:55.4542.2.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:00.6942.2.3
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:20.7842.2.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:40.2143.1.8
2ndBaradene College 1[ crew ]8:03.2843.1.5
3rdKings College 1[ crew ]8:10.1743.1.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:14.7243.1.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:26.6443.1.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:28.5843.1.7
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:53.2343.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:17.4043.2.7
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:19.0343.2.3
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:20.1343.2.4
6thParaparaumu College 1[ crew ]8:28.9343.2.1
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:38.1343.2.2

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:19.9144.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:30.7144.1.5
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:37.9044.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]13:34:0144.2.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]13:34:0544.2.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]13:34:1544.2.1
7thTauranga Boys College 2[ crew ]13:34:4144.2.7

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:21.5945.1.4
5thRosehill College 2[ crew ]8:40.0045.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 2[ crew ]8:08.6145.2.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:10.1445.2.1
3rdTrident High School 1[ crew ]8:13.8645.2.2
6thTauranga Girls College 3[ crew ]8:36.4145.2.7

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:59.2846.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]8:02.6146.1.2
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:08.7246.1.3
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:11.1446.1.4
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:32.2046.1.6
Repechage 2[ race results ]
5thKings College 3[ crew ]8:27.1046.2.2

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]6:55.6047.1.7
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]6:57.2147.1.2
7thWentworth College 1[ crew ]7:25.2147.1.1

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:00.8948.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]6:01.4948.1.5
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:20.0948.1.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:26.9648.1.6
Repechage 2[ race results ]
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:08.6748.2.3
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:09.6348.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:29.6648.2.7
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:59.811.1.3
2ndTrident High School 1[ crew ]8:08.271.1.1
4thWellington College 1[ crew ]8:20.881.1.7
5thAquinas College 1[ crew ]8:21.111.1.5
6thKings College 1[ crew ]8:34.431.1.2
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:37.671.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:52.791.2.7
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:04.451.2.8
5thRosehill College 1[ crew ]8:05.831.2.5
6thSt Peter's School 4[ crew ]8:14.591.2.3
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:25.321.2.2
8thOnslow College 2[ crew ]8:50.021.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:02.651.3.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.721.3.7
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:17.561.3.2
5thSt Patrick's College 1[ crew ]8:27.491.3.1
6thMt Albert Grammar School 2[ crew ]8:34.921.3.5
7thWhanganui Collegiate School 3[ crew ]8:44.801.3.4
Heat 4[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:51.311.4.7
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:54.491.4.6
4thSt Peter's School 3[ crew ]8:17.221.4.2
5thOnslow College 1[ crew ]8:26.331.4.3
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:34.711.4.4
Heat 5[ race results ]
3rdTawa College 2[ crew ]8:05.741.5.2
5thMana College 1[ crew ]8:16.981.5.3
Heat 6[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:04.511.6.5
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:07.901.6.6
4thLindisfarne College 1[ crew ]8:09.381.6.2
5thKings College 2[ crew ]8:16.041.6.1
7thWellington College 2[ crew ]9:01.681.6.4
Heat 7[ race results ]
1stRutherford College 1[ crew ]7:53.851.7.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:05.211.7.7
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]8:14.621.7.6
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:28.371.7.4
6thWaiuku College 1[ crew ]8:37.631.7.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:57.762.1.2
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:59.792.1.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:05.252.1.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:22.382.1.6
8thTauranga Girls College 2[ crew ]8:48.962.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:54.202.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:54.902.2.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:02.162.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:12.452.2.6
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:21.352.2.8
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:22.102.2.2
8thWentworth College 1[ crew ]8:30.202.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:47.042.3.2
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:12.202.3.3
5thBaradene College 1[ crew ]8:12.532.3.4
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:31.712.3.7

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:48.043.1.2
4thRosehill College 1[ crew ]8:01.003.1.8
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:43.703.1.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:52.273.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:36.873.2.6
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:44.273.2.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:01.733.2.8
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:50.323.2.4
Heat 3[ race results ]
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:36.853.3.7
Heat 4[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:00.093.4.7
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:03.843.4.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:14.463.4.3
7thTauranga Boys College 2[ crew ]8:27.643.4.8

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:24.744.1.2
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:29.074.1.4
4thMacleans College 1[ crew ]8:32.024.1.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:40.934.1.3
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:49.454.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:13.054.2.1
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:38.014.2.2
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:43.444.2.4
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:59.044.2.6
Heat 3[ race results ]
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:36.934.3.5
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:38.164.3.6
Heat 4[ race results ]
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:37.464.4.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:38.964.4.7

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:39.245.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:40.935.1.6
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:49.665.1.5
4thWentworth College 1[ crew ]8:13.205.1.7
5thOnslow College 1[ crew ]8:13.295.1.3
6thWellington College 1[ crew ]8:28.535.1.2
Heat 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:25.355.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:39.715.2.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53.385.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:04.595.2.5
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 2[ crew ]7:39.475.3.3
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]7:56.345.3.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:03.346.1.7
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:23.316.1.4
6thOnslow College 1[ crew ]8:36.696.1.2
Heat 2[ race results ]
3rdRosehill College 1[ crew ]8:21.026.2.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:23.176.2.8
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:07.316.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:09.966.3.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:10.266.3.1
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:19.446.3.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:43.596.3.3
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:03.726.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:23.196.4.5
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:24.776.4.4
4thIona College 1[ crew ]8:26.916.4.6
5thCampion College 1[ crew ]9:15.416.4.3

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdKings College 2[ crew ]7:09.647.1.3
4thWanganui High School 1[ crew ]7:15.727.1.1
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:25.037.1.8
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:51.377.1.5
8thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:57.187.1.2
Heat 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:57.257.2.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:13.407.2.8
3rdRosehill College 1[ crew ]7:20.137.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:20.357.2.2
6thWellington College 1[ crew ]7:25.337.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:05.007.3.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:24.067.3.5
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:32.317.3.6
8thWellington College 3[ crew ]7:53.857.3.7
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:08.457.4.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:32.777.4.4
6thKings College 3[ crew ]7:38.297.4.8
7thWanganui High School 2[ crew ]7:44.137.4.6
8thWellington College 2[ crew ]7:51.037.4.5

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:59.078.1.5
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:03.408.1.1
3rdPukekohe High School 1[ crew ]9:08.698.1.6
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:17.138.1.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:58.538.1.3
8thWentworth College 1[ crew ]10:12.278.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]9:02.618.2.4
7thOtumoetai College 2[ crew ]9:53.828.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:51.308.3.1
5thNapier Girls High School 2[ crew ]9:14.568.3.2
8thTauranga Girls College 1[ crew ]9:51.368.3.6
Heat 4[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:46.578.4.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:51.128.4.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:05.058.4.7
4thOtumoetai College 1[ crew ]9:13.438.4.8
Heat 5[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:51.188.5.3
2ndRosehill College 1[ crew ]8:58.328.5.7
5thWestern Heights High School 1[ crew ]9:26.518.5.6
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]NRR8.5.4

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:27.619.1.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:53.549.1.5
5thWestern Heights High School 2[ crew ]7:57.869.1.7
Heat 3[ race results ]
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:34.609.3.5
Heat 4[ race results ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]7:28.719.4.5
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:30.379.4.3
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]7:39.979.4.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:41.809.4.2
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:48.999.4.4
6thNew Plymouth Boys High School 2[ crew ]7:49.059.4.7

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:18.1910.1.3
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:51.3310.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:18.3210.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:22.8810.2.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:39.8810.2.6
4thOnslow College 1[ crew ]6:44.9210.2.2
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:45.8110.2.5

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:46.9511.1.1
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:51.5411.1.8
5thKings College 1[ crew ]7:54.7611.1.7
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:02.4311.1.5
Heat 2[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:28.8911.2.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:43.6911.2.4
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:49.3911.2.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.1411.2.1
5thWellington Girls College 2[ crew ]7:52.3711.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:47.2711.3.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:51.9311.3.4
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:02.0411.3.2
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:04.0911.3.1
Heat 4[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:55.0011.4.4
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:06.5011.4.7
7thParaparaumu College 1[ crew ]8:25.7811.4.8

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:52.0512.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04.8212.1.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:38.0412.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:01.6212.2.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:08.2512.2.4
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:14.0112.2.2
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:14.9812.2.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:15.7612.2.5

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:46.2013.1.1
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:51.9713.1.7
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:17.5113.1.5
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:26.3713.1.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:33.1113.1.2
Heat 2[ race results ]
4thBaradene College 1[ crew ]8:14.9513.2.5
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:15.7413.2.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:33.0013.2.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:52.1313.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:49.8513.3.7
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:12.9613.3.3
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:16.9813.3.5
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:54.9313.3.6
Heat 4[ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:13.4913.4.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:36.9513.4.2
6thTauranga Girls College 2[ crew ]9:00.8913.4.7

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:38.7514.1.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]6:51.5114.1.6
6thSt Peter's School 2[ crew ]6:59.6014.1.3
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:02.9314.1.4
8thTauranga Boys College 3[ crew ]7:06.5914.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:32.0014.2.7
5thKings College 1[ crew ]6:50.6414.2.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51.0914.2.1
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51.4514.2.2

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:13.4415.1.7
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:22.5915.1.1
5thWentworth College 1[ crew ]8:31.2415.1.4
6thWanganui High School 2[ crew ]8:38.2815.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:45.5115.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:07.8215.2.2
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:11.0215.2.5
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:19.7015.2.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:46.9815.2.1
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:55.9415.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]8:09.5515.3.6
3rdOnslow College 1[ crew ]8:12.5315.3.1
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:36.0215.3.3
5thWentworth College 2[ crew ]8:41.9015.3.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:57.3015.3.4

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:01.0916.1.3
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:14.2916.1.4
4thWellington College 1[ crew ]7:15.9016.1.7
5thOnslow College 2[ crew ]7:19.4716.1.6
7thWanganui High School 2[ crew ]7:41.4716.1.5
8thTauranga Boys College 2[ crew ]7:44.6316.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:52.4516.2.1
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:11.8416.2.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:11.9816.2.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:14.5316.2.6
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:18.4316.2.4
8thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:28.2416.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:00.7516.3.8
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:09.2916.3.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:12.1316.3.1
7thWellington College 2[ crew ]7:37.4816.3.4
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55.8116.4.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:02.2616.4.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:17.7416.4.6
5thOnslow College 1[ crew ]7:28.0016.4.7
6thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:35.8016.4.4
8thWellington College 3[ crew ]8:04.3716.4.8

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:14.6217.1.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:23.0017.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:02.4117.2.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:11.5317.2.3
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:23.6717.2.4
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:57.7317.2.6
Heat 3[ race results ]
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:31.7617.3.3

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]7:52.8618.1.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:56.2118.1.2
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]EXC18.1.4
Heat 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:48.9418.2.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:53.9318.2.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:09.0218.2.3
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:16.7318.2.4

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:52.7819.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:05.3719.1.7
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:12.2719.1.8
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:17.1419.1.3
7thHauraki Plains College 2[ crew ]7:31.7619.1.4
---Wellington College 2[ crew ]NRR19.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:09.0819.2.8
4thKings College 3[ crew ]7:23.0419.2.2
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:30.5519.2.3
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:35.3419.2.7
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:51.1619.2.1
Heat 3[ race results ]
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:03.3519.3.4
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:07.9519.3.2
6thKings College 2[ crew ]7:24.5419.3.3
7thNapier Boys High School 2[ crew ]7:25.3619.3.1
8thWellington College 1[ crew ]7:54.6219.3.5
Heat 4[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:00.2719.4.1
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:06.1419.4.2
3rdSt Peter's School 3[ crew ]7:11.6119.4.7
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:25.7319.4.4
8thKings College 4[ crew ]7:40.8219.4.5
Heat 5[ race results ]
2ndTawa College 1[ crew ]7:02.9919.5.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:16.9719.5.4
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:23.2019.5.3
6thNapier Boys High School 3[ crew ]7:42.5719.5.6
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:44.6419.5.5

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:28.5720.1.4
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:32.8320.1.3
6thIona College 1[ crew ]9:03.1520.1.2
8thOnslow College 1[ crew ]9:40.7020.1.6
Heat 2[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:23.8420.2.4
2ndCullinane College 1[ crew ]8:40.0220.2.5
3rdAquinas College 1[ crew ]8:47.2920.2.6
5thQueen Margaret College 3[ crew ]9:07.4620.2.1
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:12.2820.2.7
Heat 3[ race results ]
4thWellington Girls College 3[ crew ]8:50.5820.3.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:58.6320.3.5
7thWestern Heights High School 1[ crew ]9:21.3620.3.8
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:24.6220.3.1
Heat 4[ race results ]
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:09.7220.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:52.8920.5.6
5thQueen Margaret College 2[ crew ]9:04.0220.5.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:12.4920.5.7
Heat 6[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]8:33.5720.6.4
2ndWoodford House 1[ crew ]8:38.2020.6.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:50.1120.6.2
5thBethlehem College 1[ crew ]8:54.1520.6.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]9:07.4320.6.5

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:28.6921.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:31.8521.1.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:35.0121.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:43.3521.1.5
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:45.4521.1.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:55.1421.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.1921.2.5
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:54.2621.2.4

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:13.0122.1.3
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:59.6422.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdKings College 1[ crew ]8:21.7122.2.4
5thWestern Heights High School 2[ crew ]8:53.1722.2.5
6thParaparaumu College 1[ crew ]9:10.2222.2.2
7thMacleans College 2[ crew ]9:17.3622.2.3
Heat 3[ race results ]
3rdAvondale College 1[ crew ]8:39.8222.3.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:40.7822.3.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:12.6722.3.2
6thTauranga Girls College 3[ crew ]9:39.0422.3.7
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:01.8022.4.7
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:42.7322.4.2
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:54.8722.4.6
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:29.1722.4.3
Heat 5[ race results ]
1stPiopio College 1[ crew ]8:23.8422.5.2
4thMacleans College 1[ crew ]8:33.5322.5.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:36.4922.5.3
6thCampion College 1[ crew ]8:36.9622.5.1

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:39.3623.1.5
3rdMacleans College 1[ crew ]6:42.4223.1.1
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:45.8123.1.8
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:48.5623.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:38.5223.2.3
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]6:40.2623.2.1
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:48.2523.2.5
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:00.9023.2.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:13.3823.2.4
8thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:14.5623.2.7

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thBaradene College 1[ crew ]7:54.0624.1.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:54.0824.1.5
6thWentworth College 1[ crew ]8:06.4624.1.4
7thOnslow College 1[ crew ]8:09.4524.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:27.4824.2.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:32.2124.2.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:42.2524.2.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:48.6924.2.5

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:41.8525.1.8
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:44.6125.1.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:02.4525.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:06.9025.1.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:26.4125.1.2
Heat 2[ race results ]
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:55.9925.2.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:57.1925.2.2
Heat 3[ race results ]
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:59.5925.3.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.9925.3.7
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:28.1025.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]7:50.8625.4.6
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7:58.5325.4.1
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:04.5825.4.5
6thRosehill College 1[ crew ]8:18.4025.4.2

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:39.3726.1.5
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:45.9026.1.6
7thRosehill College 2[ crew ]8:05.2426.1.7
8thWellington College 2[ crew ]8:38.8026.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:35.0126.2.7
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:45.1726.2.8
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:51.3326.2.2
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:09.2226.3.4
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:29.8826.3.6
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:52.1826.3.3
6thKings College 3[ crew ]8:00.8826.3.2
Heat 4[ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:34.1926.4.6
4thCambridge High School 1[ crew ]7:34.5226.4.7
5thSt Peter's School 3[ crew ]7:47.6626.4.2
8thWellington College 1[ crew ]8:57.4726.4.8
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:19.7726.5.4
3rdKings College 1[ crew ]7:35.5626.5.1
Heat 6[ race results ]
3rdRosehill College 1[ crew ]7:37.3526.6.8
4thKings College 2[ crew ]7:40.8726.6.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:05.8826.6.1

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:28.9427.1.1
4thRosehill College 1[ crew ]9:01.6327.1.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:15.1127.1.5
6thQueen Margaret College 3[ crew ]9:22.8127.1.7
7thRosehill College 2[ crew ]9:31.2527.1.6
8thOnslow College 1[ crew ]9:42.1327.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:29.9427.2.2
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]8:38.3427.2.1
5thBethlehem College 1[ crew ]8:59.9027.2.7
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:28.8827.2.3
8thMacleans College 1[ crew ]9:53.5027.2.8
Heat 3[ race results ]
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:42.1427.3.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]9:03.2127.3.2
Heat 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:36.6627.4.2
2ndWoodford House 1[ crew ]8:38.2227.4.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:40.7227.4.7
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:41.5127.4.5
5thAquinas College 1[ crew ]8:51.0427.4.1
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:52.8127.4.4
Heat 5[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:38.7927.5.2
2ndIona College 1[ crew ]8:41.6427.5.4
5thStratford High School 1[ crew ]9:08.5627.5.6
Heat 6[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:46.2127.6.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:03.2327.6.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]9:19.5527.6.2

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRutherford College 1[ crew ]7:42.0128.1.1
3rdDilworth School 1[ crew ]7:56.8528.1.2
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:08.8528.1.6
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:23.6828.1.4
8thWellington College 2[ crew ]8:38.5928.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:54.2028.2.2
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]7:56.0928.2.7
5thLindisfarne College 1[ crew ]8:10.0528.2.8
6thWellington College 1[ crew ]8:17.9128.2.4
7thWentworth College 1[ crew ]8:20.0528.2.6
8thACG Strathallan College 1[ crew ]8:31.8128.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]8:02.8928.3.5
4thNapier Boys High School 3[ crew ]8:09.6528.3.3
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:15.2128.3.7
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:23.2328.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:48.9428.4.3
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:12.5928.4.1
---Rotorua Boys High School 2[ crew ]DNF28.4.7
Heat 5[ race results ]
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:00.5628.5.1
6thListon College 1[ crew ]8:21.6828.5.5
Heat 6[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:57.6728.6.1
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]8:05.6528.6.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:08.8028.6.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:11.5928.6.4

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:29.3829.1.7
5thPiopio College 1[ crew ]8:51.2129.1.8
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:07.9329.1.4
8thTauranga Girls College 2[ crew ]9:52.8029.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:34.1129.2.6
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:55.1929.2.5
7thPukekohe High School 2[ crew ]9:26.5729.2.4
8thWellington Girls College 1[ crew ]9:28.3629.2.1
Heat 3[ race results ]
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:30.4029.3.8
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:20.4729.3.5
Heat 4[ race results ]
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:13.2529.4.6
8thTauranga Girls College 3[ crew ]9:33.2629.4.4

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:19.6430.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:33.7330.1.5
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:59.2230.1.2
6thWellington College 1[ crew ]8:13.9730.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:14.9230.2.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:42.7730.2.7
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:47.4030.2.5
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:11.8430.2.4
Heat 3[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:34.7130.3.2
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.5530.3.7
6thHamilton Boys High School 3[ crew ]8:05.8130.3.5
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:19.2830.4.7
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:21.6030.4.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:24.2330.4.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:54.3430.4.2
6thTauranga Boys College 2[ crew ]8:52.1230.4.5

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:14.1131.1.2
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:24.2231.1.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:35.0531.1.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:44.3631.1.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]7:52.8631.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:23.3631.2.2
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:58.9231.2.6

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:54.9332.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:55.4032.1.2
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]6:55.6332.1.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:59.5532.1.5
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:06.8632.1.8
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:17.7932.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:27.8232.1.6
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:52.9632.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:00.9332.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02.9032.2.7
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:05.4632.2.1
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:08.2732.2.8
7thOnslow College 1[ crew ]7:24.6432.2.6
---Westlake Boys High School 1[ crew ]NRR32.2.2
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:57.9332.3.6
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00.0132.3.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01.6432.3.3
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:12.9532.3.5
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:17.1932.3.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:43.8832.3.7

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]8:40.6633.1.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:07.7033.1.7
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]NRR33.1.1
Heat 2[ race results ]
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:38.4333.2.7
5thWanganui High School 1[ crew ]8:51.1233.2.4
6thWentworth College 1[ crew ]9:08.0633.2.5
Heat 3[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:20.4433.3.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:39.5233.3.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:39.7733.3.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:26.0633.3.6
Heat 4[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:18.4533.4.6
3rdOnslow College 1[ crew ]8:32.6733.4.7
4thMacleans College 2[ crew ]8:37.8433.4.4
5thParaparaumu College 1[ crew ]9:00.3033.4.5
6thKings College 1[ crew ]9:07.8133.4.3

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:58.9334.1.1
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:16.4934.1.2
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:28.1834.1.4
6thWentworth College 1[ crew ]7:36.7034.1.7
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:04.4134.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22.0734.2.2
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:22.8734.2.5
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:41.6834.2.7
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:44.9734.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]7:23.0734.3.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:34.0434.3.6
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:54.3734.3.7
---St Peter's School 1[ crew ]EXC34.3.4

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:59.6335.1.4
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:04.9835.1.2
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:31.2635.1.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:32.5435.1.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:36.3635.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:49.7435.2.8
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:01.2535.2.5
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:08.4035.2.1
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:13.3735.2.4
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:16.6635.2.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:40.7335.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:45.1635.3.6
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05.3735.3.4
8thWellington Girls College 2[ crew ]8:45.5635.3.5

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:24.4036.1.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:34.8736.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:38.2436.1.1
6thOnslow College 1[ crew ]6:49.9836.1.2
7thWellington College 1[ crew ]6:57.8736.1.7
Heat 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:20.8236.2.1
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:24.3136.2.5
5thKings College 1[ crew ]6:42.5836.2.2
6thSt Peter's School 1[ crew ]6:42.7936.2.3
7thWanganui High School 1[ crew ]6:49.0436.2.7

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:27.0837.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:40.4637.1.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:56.0937.1.1
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:59.8437.1.2
Heat 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:39.3337.2.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:05.3737.2.4
7thParaparaumu College 1[ crew ]8:42.9437.2.3
Heat 3[ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:39.3937.3.1
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:58.2737.3.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:03.0537.3.6
---Wanganui High School 1[ crew ]NRR37.3.5

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:53.2638.1.6
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:13.6738.1.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:25.5838.1.2
6thKings College 1[ crew ]7:30.2338.1.1
7thWellington College 1[ crew ]7:43.3638.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:01.2338.2.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:18.8438.2.3
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:21.4538.2.4
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:30.3838.2.8
8thACG Strathallan College 1[ crew ]7:38.1438.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndTawa College 1[ crew ]7:03.1938.3.4
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:09.0638.3.7
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:14.5138.3.1
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:22.7438.3.5
8thTauranga Boys College 2[ crew ]7:41.4138.3.3

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:05.6239.1.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:15.0139.1.4
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:45.0439.1.2
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:51.7939.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:09.9939.2.2
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:28.3639.2.4
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:05.0039.2.3

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:09.6740.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:13.7740.1.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:13.9140.1.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:25.6140.1.7
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:46.8740.1.1
7thTauranga Boys College 2[ crew ]8:49.7240.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:04.7540.2.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:19.1140.2.1
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:20.2740.2.6
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:27.7140.2.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:37.3240.2.2
7thWellington College 1[ crew ]7:53.4040.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:30.2440.3.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:00.6440.3.5
Heat 4[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:11.7540.4.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:19.2640.4.4
5thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:45.1340.4.7
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:45.9440.4.2

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:18.0341.1.1
3rdWellington Girls College 4[ crew ]8:25.0541.1.4
5thOnslow College 1[ crew ]8:40.0641.1.8
---Paraparaumu College 1[ crew ]NRR41.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:19.7241.2.8
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:29.5641.2.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:36.4441.2.2
7thWanganui High School 2[ crew ]8:45.7541.2.7
8thTrident High School 1[ crew ]8:51.8641.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:24.3241.3.1
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:27.3541.3.5
5thCambridge High School 1[ crew ]8:41.3941.3.2
8thWellington Girls College 3[ crew ]9:08.6541.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndKings College 1[ crew ]8:36.4841.4.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:41.6041.4.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:53.0641.4.1
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:15.6741.4.8
Heat 5[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:40.0441.5.3
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:41.4141.5.4
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:55.9441.5.2
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:56.5841.5.7
---Cambridge High School 2[ crew ]SCR41.5.2
Heat 6[ race results ]
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:42.5241.6.7
6thKings College 2[ crew ]8:55.5041.6.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:19.3641.6.6

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:10.0942.1.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:19.5442.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:24.1042.1.2
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:34.1642.1.7
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:34.2642.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:23.8342.2.1
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:11.4042.2.2
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:24.8842.2.3
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:32.3142.3.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:36.0042.3.7
4thKings College 2[ crew ]7:50.8842.3.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:56.7142.3.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:14.3942.3.4

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdBaradene College 1[ crew ]9:13.3443.1.6
5thKings College 1[ crew ]9:28.8643.1.3
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]10:02.7743.1.5
7thTauranga Girls College 1[ crew ]10:43.1143.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:57.4643.2.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:29.8143.2.1
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]9:45.6443.2.3
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:49.0043.2.7
7thParaparaumu College 1[ crew ]11:00.5243.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:38.8243.3.3
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]10:03.0943.3.6
4thPukekohe High School 1[ crew ]10:20.1143.3.1
5thWellington Girls College 1[ crew ]10:30.8843.3.4
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:37.1943.3.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]rele43.3.5

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]6:05.8244.1.5
3rdMacleans College 1[ crew ]6:25.8444.1.7
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:51.1344.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:05.5944.2.7
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:07.8844.2.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:13.8244.2.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:32.9044.2.5
7thTauranga Boys College 1[ crew ]6:49.6544.2.4
Heat 3[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]5:49.6244.3.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:14.4444.3.3
3rdNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]6:15.0944.3.4
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:46.4244.3.6

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]4:20.9745.1.1
3rdOtumoetai College 1[ crew ]4:33.4645.1.4
4thJohn Paul College 2[ crew ]4:41.6545.1.5
6thTrident High School 1[ crew ]4:48.5745.1.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]4:58.4645.1.3
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]5:20.6645.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]4:28.9745.2.2
5thWestern Heights High School 2[ crew ]4:57.8745.2.4
8thWhanganui Girls College 2[ crew ]5:28.2745.2.6
Heat 3[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]4:33.9645.3.6
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]4:36.5845.3.4
3rdBaradene College 1[ crew ]4:45.7445.3.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]4:54.5645.3.3
5thRosehill College 2[ crew ]4:58.4345.3.2
Heat 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]4:37.4945.4.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]4:47.2245.4.6
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]5:31.1345.4.7
Heat 5[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]4:50.8045.5.5
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]4:51.2245.5.4
4thTauranga Girls College 2[ crew ]4:55.5445.5.7
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]5:01.6945.5.1
6thCambridge High School 1[ crew ]5:03.3745.5.3
Heat 6[ race results ]
2ndHillcrest High School 1[ crew ]4:51.2245.6.7
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]4:56.0245.6.3
7thWellington Girls College 2[ crew ]5:19.0145.6.5
8thTe Kauwhata College 2[ crew ]6:07.7045.6.4
Heat 7[ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]4:55.2145.7.7
2ndWellington Girls College 1[ crew ]5:02.4445.7.2
6thTauranga Girls College 3[ crew ]5:17.4145.7.6

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWanganui High School 1[ crew ]4:18.4546.1.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]4:28.9646.1.4
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]4:59.7346.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdWaiuku College 1[ crew ]4:28.2746.2.6
4thWentworth College 1[ crew ]4:33.3946.2.5
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]4:43.1746.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]4:24.9146.3.5
4thWellington College 1[ crew ]4:32.1446.3.4
5thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]4:38.8146.3.1
6thKings College 3[ crew ]4:41.1846.3.3
7thJohn Paul College 1[ crew ]4:48.7246.3.6
Heat 4[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]4:13.9446.4.1
2ndMana College 1[ crew ]4:18.8546.4.6
4thKings College 2[ crew ]4:20.3546.4.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]4:44.0946.4.5
Heat 5[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]4:17.0346.5.1
3rdKings College 1[ crew ]4:29.2346.5.2
4thAquinas College 1[ crew ]4:32.5046.5.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]4:37.5846.5.5
---Francis Douglas Memorial College 1[ crew ]DNF46.5.3
Heat 6[ race results ]
4thRosehill College 1[ crew ]4:25.7746.6.7
6thSt Peter's School 2[ crew ]4:36.9746.6.3

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]3:35.9647.1.3
5thBaradene College 1[ crew ]3:46.9447.1.4
6thWentworth College 1[ crew ]3:58.0447.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]3:42.2747.2.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]3:47.2647.2.2
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]3:56.1247.2.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]3:01.3548.1.2
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]3:05.6848.1.1
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]3:07.5648.1.4
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]3:16.4048.1.3
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]3:24.7148.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]3:03.4448.2.2
3rdMacleans College 1[ crew ]3:08.2048.2.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]3:12.1448.2.5
5thTauranga Boys College 1[ crew ]3:25.5148.2.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad12 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad12 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA