NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
St Kentigern College's approved colours
#77: St Kentigern College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2012 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2012 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:37.381.1.8
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:37.791.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]7:53.051.1.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:54.711.1.7
7thBurnside High School 1[ crew ]7:54.841.1.1
B Final [ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:58.931.2.3
5thRangiora High School 1[ crew ]8:01.291.2.1
6thMt Aspiring College 1[ crew ]8:01.811.2.5

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:35.722.1.5
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:55.152.1.1
B Final [ race results ]
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:10.372.2.8
6thVilla Maria College 2[ crew ]8:10.492.2.1
7thSt Margaret's College 2[ crew ]8:15.982.2.3

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:18.563.1.7
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:28.963.1.6
6thWakatipu High School 2[ crew ]7:35.043.1.5
7thRoncalli College 2[ crew ]7:40.313.1.2
B Final [ race results ]
4thMt Aspiring College 1[ crew ]7:51.603.2.8
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:53.633.2.7
6thSt Andrew's College 2[ crew ]7:57.853.2.5
7thRoncalli College 1[ crew ]8:02.283.2.4
8thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:14.583.2.6
---St Bede's College 1[ crew ]SCR3.2.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:41.924.1.6
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:44.664.1.7
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:46.344.1.5
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:47.444.1.8
5thBurnside High School 1[ crew ]7:51.674.1.4
6thRoncalli College 1[ crew ]7:53.544.1.3
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:00.634.1.1
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:59.274.2.6
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:18.884.2.8
---Christchurch Girls High School 2[ crew ]NRR4.2.3

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thNelson College 1[ crew ]7:26.665.1.4
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:27.995.1.1
8thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:45.205.1.7
B Final [ race results ]
3rdAshburton College 1[ crew ]7:36.635.2.4
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:40.495.2.8
8thCromwell College 1[ crew ]8:10.485.2.6

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:40.956.1.4
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:43.496.1.6
4thRoncalli College 1[ crew ]7:45.166.1.1
7thOtago Girls High School 1[ crew ]7:59.086.1.8
B Final [ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:53.986.2.3
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:09.476.2.2
---Wakatipu High School 1[ crew ]DNS6.2.4

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:47.107.1.4
3rdNelson College 1[ crew ]6:48.417.1.5
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:58.577.1.1
B Final [ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]6:54.267.2.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:02.877.2.4
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:05.747.2.3

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdAshburton College 1[ crew ]8:25.538.1.7
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:31.028.1.8
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:39.228.1.5
B Final [ race results ]
7thKavanagh College 1[ crew ]8:49.638.2.8
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:50.788.2.2

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:11.199.1.8
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:29.899.1.6
B Final [ race results ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:25.789.2.2
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:29.579.2.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:41.479.2.1
6thSouthland Boys High School 3[ crew ]7:43.699.2.8
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:46.809.2.5
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:01.089.2.3

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:08.2010.1.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:18.7710.1.8

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:23.0611.1.6
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:27.4011.1.5
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:35.0811.1.4
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:39.6311.1.1
B Final [ race results ]
7thOtago Girls High School 1[ crew ]7:49.3911.2.1

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:45.1412.1.7
5thNelson College 1[ crew ]7:06.8512.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:04.3812.2.3
2ndChrist's College 2[ crew ]7:05.5212.2.6

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:47.9613.1.7
5thRangi Ruru Girls School 5[ crew ]7:55.5413.1.5
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:59.8113.1.4
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:08.4813.1.1
8thBurnside High School 1[ crew ]8:11.4013.1.2
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:06.7313.2.2
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:12.1313.2.6

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]6:34.6514.1.8
3rdNelson College 1[ crew ]6:37.7114.1.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:37.7814.1.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]6:44.3714.1.3
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:46.2814.1.2

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:51.9915.1.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:00.9415.1.7
B Final [ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]8:25.3215.2.7
5thSt Kevin's College 2[ crew ]8:33.9615.2.8

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:54.0516.1.8
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:05.4916.1.4
7thRangiora High School 1[ crew ]7:07.5516.1.1
B Final [ race results ]
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:15.7316.2.3
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:22.3316.2.2

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:02.6917.1.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:03.2517.1.7
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:12.1117.1.8
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:14.9517.1.2
8thNelson College For Girls 1[ crew ]7:23.1117.1.1
B Final [ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:23.2717.2.3
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:26.5317.2.2
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:26.9817.2.7
7thSt Margaret's College 2[ crew ]7:32.4817.2.4

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:35.6618.1.6
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:41.3918.1.8
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:43.1418.1.4
7thVilla Maria College 1[ crew ]7:55.5418.1.2

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:53.3819.1.6
4thNelson College 1[ crew ]6:54.7619.1.1
6thSt Andrew's College 1[ crew ]6:57.6919.1.4
7thWaimea College 1[ crew ]6:58.2319.1.2
B Final [ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:56.8119.2.6
5thMt Aspiring College 1[ crew ]7:01.1419.2.2
7thRangiora High School 1[ crew ]7:09.0119.2.3

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:05.4820.1.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:13.5620.1.7
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:35.0320.1.8
B Final [ race results ]
4thRoncalli College 1[ crew ]8:33.5320.2.2
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:33.7920.2.7
6thMt Aspiring College 1[ crew ]8:42.4120.2.3
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:44.9720.2.8
8thColumba College 1[ crew ]9:00.5120.2.1

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:31.5021.1.6

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:58.2622.1.8
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:59.1422.1.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:11.2222.1.4
6thOtago Girls High School 1[ crew ]8:15.0422.1.2
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:16.0522.1.3
8thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:38.5322.1.1
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:11.8522.2.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:12.3222.2.3
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:15.6222.2.7
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:29.3922.2.2

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:26.7623.1.6
B Final [ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:42.8123.2.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:52.5023.2.3

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:25.7824.1.2
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:31.6024.1.6
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:34.0924.1.3
7thSt Kevin's College 1[ crew ]7:38.6024.1.1
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:36.7224.2.5

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:39.7025.1.7
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:43.3325.1.8
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:43.7625.1.5
6thBurnside High School 1[ crew ]7:51.2725.1.1
B Final [ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]7:51.8925.2.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:57.5525.2.6
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:01.9625.2.2

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaimea College 1[ crew ]7:06.0026.1.7
4thRangiora High School 1[ crew ]7:21.5826.1.1
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:22.6326.1.8
6thSt Andrew's College 2[ crew ]7:24.7826.1.3
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:34.3726.1.4
---Roncalli College 1[ crew ]SCR26.1.6
B Final [ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]7:23.8626.2.7
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:28.6126.2.5
7thBurnside High School 1[ crew ]7:35.9526.2.2
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:40.6026.2.8

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:18.6427.1.6
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:24.5127.1.8
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:24.7327.1.4
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:50.5127.1.3
B Final [ race results ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:38.0527.2.6
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:41.5427.2.2

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:33.3828.1.8
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:36.5128.1.5
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]7:36.5328.1.3
4thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:37.2228.1.6
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:42.2928.1.7
7thJames Hargest College 1[ crew ]7:48.2028.1.4
B Final [ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:42.6728.2.6
3rdNelson College 1[ crew ]7:47.3828.2.8
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:49.7328.2.1

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:04.9229.1.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:19.4629.1.3
4thBurnside High School 1[ crew ]8:20.5329.1.8
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:22.5629.1.4
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:26.6429.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:31.1129.2.5
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:36.4029.2.3
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:36.8929.2.7
4thDunstan High School 1[ crew ]8:37.8429.2.8
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:43.0329.2.2
7thColumba College 1[ crew ]8:44.4829.2.4
8thRangiora High School 2[ crew ]8:47.7929.2.1

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:00.3530.1.7
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:02.4730.1.3
5thRoncalli College 1[ crew ]7:09.7030.1.4
B Final [ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:22.0930.2.8
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:24.5930.2.6
7thCromwell College 1[ crew ]7:41.4030.2.2
8thSt Bede's College 2[ crew ]7:46.8330.2.4

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:04.2631.1.6
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:26.0831.1.3
8thNelson College For Girls 1[ crew ]7:31.9331.1.4

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:51.5232.1.2
B Final [ race results ]
7thJames Hargest College 1[ crew ]7:18.1532.2.4

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:53.9933.1.5
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:05.1033.1.3
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:08.5633.1.1
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:12.2933.1.6
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:13.9833.1.4
7thColumba College 1[ crew ]8:16.4333.1.2
B Final [ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:25.9033.2.5
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:30.3333.2.6

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:11.1334.1.7
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:15.9534.1.5
7thNelson College 2[ crew ]7:23.2134.1.2
8thJames Hargest College 1[ crew ]7:24.8834.1.1
B Final [ race results ]
4thAshburton College 1[ crew ]7:26.6434.2.4
5thSt Kevin's College 2[ crew ]7:27.0934.2.8
---Timaru Boys High School 2[ crew ]NRR34.2.2

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:41.1935.1.8
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:41.9335.1.6
5thAshburton College 1[ crew ]7:49.1935.1.1
6thSt Margaret's College 1[ crew ]7:50.6535.1.2
B Final [ race results ]
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:26.9035.2.1

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:18.7736.1.4
5thChrist's College 1[ crew ]6:23.6136.1.1
6thSouthland Boys High School 1[ crew ]6:28.3036.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:29.8436.1.7

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:20.2137.1.5
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:30.3737.1.6
4thRoncalli College 1[ crew ]7:32.6737.1.1
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:40.7637.1.8
7thVilla Maria College 1[ crew ]7:43.0637.1.4
B Final [ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:41.4737.2.6
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:05.8737.2.2

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]6:49.2138.1.5
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:00.3438.1.4
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:06.9238.1.7
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:08.7638.1.2
B Final [ race results ]
2ndJohn McGlashan College 1[ crew ]7:16.0538.2.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:27.5238.2.1

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:18.0239.1.5
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:24.3239.1.4
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:25.5439.1.3
7thSt Margaret's College 2[ crew ]7:31.3139.1.2

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]7:05.0840.1.6
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:08.7240.1.1
B Final [ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:22.4040.2.6
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:32.9340.2.4
---Roncalli College 1[ crew ]SCR40.2.2

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:42.3341.1.7
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:43.4741.1.8
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:43.6441.1.6
7thRoncalli College 1[ crew ]8:02.6841.1.1
B Final [ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]8:01.2041.2.5
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:05.5941.2.1
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:07.5341.2.6
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:08.3441.2.3
7thAshburton College 1[ crew ]8:21.4341.2.4

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdNelson College 1[ crew ]6:41.5442.1.3
5thMt Aspiring College 1[ crew ]6:44.8042.1.1
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:44.9342.1.2
7thJames Hargest College 1[ crew ]6:45.7842.1.8
B Final [ race results ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:57.0042.2.3
8thRangiora High School 1[ crew ]7:02.2942.2.8

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:53.6243.1.5
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:02.9543.1.3
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:04.6943.1.7
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:06.4343.1.2
B Final [ race results ]
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:21.1243.2.1
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:32.0843.2.2

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:07.0044.1.3
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:14.5044.1.2
B Final [ race results ]
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:27.6344.2.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:32.4744.2.2
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:35.2744.2.3
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:39.8044.2.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:45.6245.1.7
3rdAshburton College 1[ crew ]7:49.1445.1.2
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:02.4945.1.4
B Final [ race results ]
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]8:00.7145.2.2
6thBurnside High School 1[ crew ]8:09.1845.2.6
---Marlborough Girls College 1[ crew ]SCR45.2.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:29.6146.1.5
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:30.7546.1.7
4thRoncalli College 1[ crew ]7:33.4446.1.8
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:45.0446.1.1
B Final [ race results ]
2ndSouthland Boys High School 2[ crew ]7:56.1746.2.6
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:57.7946.2.3
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:58.5546.2.1
7thWaimea College 1[ crew ]8:17.4246.2.8
8thWaimea College 2[ crew ]8:28.7746.2.2

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]6:46.5447.1.6
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]6:58.2047.1.1
7thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:05.6647.1.4
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:04.8847.2.4
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:07.5647.2.3

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]5:57.4148.1.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:03.9948.1.8
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:14.5248.1.2
9thSt Bede's College 1[ crew ]6:19.9448.1.1
B Final [ race results ]
3rdChrist's College 2[ crew ]6:20.3148.2.4

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:41.691.1.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:49.231.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:41.851.2.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:42.711.2.2
6thKavanagh College 1[ crew ]7:54.531.2.4
8thSt Kevin's College 1[ crew ]8:11.211.2.1
Semi-final 3[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:29.921.3.5
5thMt Aspiring College 1[ crew ]7:54.451.3.6
Semi-final 4[ race results ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:42.571.4.2
4thRangiora High School 1[ crew ]7:50.191.4.3
8thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:17.291.4.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:29.428.1.6
6thKavanagh College 1[ crew ]8:45.658.1.1
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:51.678.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:25.278.2.4
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]8:30.318.2.1

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:03.9519.1.3
4thWaimea College 1[ crew ]7:04.8019.1.2
7thRangiora High School 1[ crew ]7:14.7019.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]6:59.4619.2.4
4thNelson College 1[ crew ]7:02.1219.2.5
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:02.5119.2.7
8thMt Aspiring College 1[ crew ]7:18.4819.2.8

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:19.5220.1.4
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:30.7020.1.3
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:46.9520.1.6
6thOtago Girls High School 1[ crew ]9:00.8120.1.7
8thSt Hilda's Collegiate 3[ crew ]9:16.6520.1.1
Semi-final 2[ race results ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:34.2020.2.3
4thMt Aspiring College 1[ crew ]8:41.8820.2.2
6thKaiapoi High School 1[ crew ]8:48.7320.2.6
7thDunstan High School 2[ crew ]8:58.3320.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:33.7920.3.6
4thColumba College 1[ crew ]8:40.7720.3.4
5thKavanagh College 2[ crew ]8:48.8820.3.2
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:56.5120.3.1
Semi-final 4[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:25.7420.4.4
4thRoncalli College 1[ crew ]8:42.3520.4.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:54.4420.4.6

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:16.9322.1.2
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:18.2822.1.6
7thSt Margaret's College 1[ crew ]8:31.5522.1.7
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:34.6022.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:11.9722.2.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:14.3122.2.5
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:16.8922.2.2
4thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:19.9222.2.3
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:26.5722.2.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:34.5422.2.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaimea College 1[ crew ]7:04.0526.1.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:18.8826.1.3
4thBurnside High School 1[ crew ]7:25.1426.1.6
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:40.4126.1.1
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:51.2926.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:12.0626.2.4
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]7:13.6426.2.3
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:15.1426.2.5
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:28.9226.2.2
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:36.1526.2.1
Semi-final 3[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:14.3226.3.5
3rdNelson College 1[ crew ]7:22.0426.3.3
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:47.9626.3.1
Semi-final 4[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:15.1626.4.4
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:20.1926.4.5
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:28.6526.4.7
---Wakatipu High School 2[ crew ]SCR26.4.6

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:18.4127.1.5
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:23.2727.1.3
---Columba College 1[ crew ]SCR27.1.2
Semi-final 2[ race results ]
5thMarian College 1[ crew ]8:37.2527.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:14.8427.3.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:16.6427.3.4
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:47.1727.3.1
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:48.3627.3.7
7thWakatipu High School 1[ crew ]9:01.6227.3.2
Semi-final 4[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:23.2827.4.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:35.2427.4.7
5thKaiapoi High School 1[ crew ]8:49.6027.4.1
6thOtago Girls High School 1[ crew ]8:51.0227.4.8
7thKavanagh College 2[ crew ]8:57.6527.4.6

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:24.0928.1.5
5thBurnside High School 1[ crew ]7:52.9628.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:30.1028.2.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:36.1728.2.3
3rdNelson College 1[ crew ]7:42.1428.2.6
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:53.9528.2.7
7thNelson College 2[ crew ]7:54.1228.2.1
Semi-final 3[ race results ]
1stTimaru Boys High School 2[ crew ]7:27.3828.3.3
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:35.7728.3.4
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:41.0628.3.5
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:46.7828.3.6
5thSt Thomas Of Canterbury 3[ crew ]7:53.4228.3.7
8thAshburton College 1[ crew ]8:13.3028.3.8
Semi-final 4[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:33.6928.4.6
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:54.8228.4.1
8thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:12.3628.4.8

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:44.2841.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:47.6741.1.2
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:16.4241.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:41.4841.2.5
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]7:59.4341.2.4
4thDunstan High School 1[ crew ]8:05.6841.2.6
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:20.0541.2.2
Semi-final 3[ race results ]
4thAshburton College 1[ crew ]8:09.3741.3.6
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:14.3041.3.2
Semi-final 4[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:53.5941.4.4
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]8:02.5441.4.3
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:08.1741.4.7
7thColumba College 1[ crew ]8:20.3141.4.6
8thBurnside High School 1[ crew ]8:26.7841.4.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:15.9645.1.1
7thColumba College 1[ crew ]8:16.5745.1.7
8thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:31.6545.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]7:55.3545.2.5
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:01.1845.2.4
Semi-final 3[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:01.1545.3.2
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:07.6145.3.1
5thRoncalli College 1[ crew ]8:14.1445.3.3
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:38.1245.3.7
Semi-final 4[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:53.5345.4.5
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:06.9245.4.6
8thKavanagh College 1[ crew ]8:34.4645.4.7

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:45.6146.1.4
4thWaimea College 2[ crew ]8:03.2446.1.1
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:15.3646.1.6
8thDunstan High School 2[ crew ]8:51.3646.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:47.7446.2.4
3rdSouthland Boys High School 2[ crew ]7:56.8746.2.6
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:04.4146.2.1
7thDunstan High School 1[ crew ]8:19.4546.2.5
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:26.9146.2.7
Semi-final 3[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:48.4346.3.5
2ndSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:55.7746.3.4
3rdWaimea College 1[ crew ]8:00.4346.3.3
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:21.9046.3.6
Semi-final 4[ race results ]
4thMt Aspiring College 1[ crew ]7:58.7546.4.5
6thAshburton College 1[ crew ]8:11.8146.4.3
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:13.8446.4.1
8thSt Kevin's College 1[ crew ]8:25.6746.4.8
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:28.431.1.8
3rdRangiora High School 2[ crew ]6:34.191.1.2
Repechage 2[ race results ]
7thSt Andrew's College 2[ crew ]7:04.671.2.7

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSt Margaret's College 2[ crew ]6:42.962.1.6
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]7:10.072.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]6:23.582.2.4
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]6:40.542.2.5
5thVilla Maria College 2[ crew ]6:51.472.2.7
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]6:57.662.2.6

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:36.303.1.4
4thMt Aspiring College 1[ crew ]6:39.873.1.3
5thRoncalli College 1[ crew ]6:46.813.1.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.403.1.7
8thKings High School 1[ crew ]7:17.743.1.2
---St Bede's College 4[ crew ]SCR3.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndRoncalli College 2[ crew ]6:35.953.2.3
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]6:48.743.2.1
4thSt Andrew's College 2[ crew ]6:52.213.2.2
7thRangiora High School 1[ crew ]7:17.113.2.8

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:38.344.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]6:45.804.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]6:29.634.2.3
3rdVilla Maria College 1[ crew ]6:44.084.2.6
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]6:45.594.2.2
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]6:48.244.2.5
8thRangiora High School 1[ crew ]7:21.054.2.1

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:12.585.1.4
2ndMarlborough Boys College 2[ crew ]6:17.595.1.2
4thAshburton College 1[ crew ]6:30.135.1.3
6thCromwell College 1[ crew ]7:08.535.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]6:28.615.2.6

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:35.146.1.4
5thDunstan High School 1[ crew ]6:47.586.1.3
6thNelson College For Girls 1[ crew ]6:48.896.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:28.736.2.4
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]6:54.936.2.7
7thWakatipu High School 1[ crew ]6:59.776.2.1

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]5:34.637.1.4
3rdRangiora High School 1[ crew ]5:38.327.1.5
5thSt Andrew's College 1[ crew ]5:48.617.1.2
---Christchurch Boys High School 1[ crew ]SCR7.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]5:32.787.2.5
5thWakatipu High School 1[ crew ]5:40.687.2.6
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]5:52.077.2.8
8thSouthland Boys High School 1[ crew ]6:15.897.2.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:22.068.1.2
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:25.068.1.5
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:28.748.1.4
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:06.028.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:15.978.2.4
4thColumba College 1[ crew ]7:16.978.2.6
5thRoncalli College 1[ crew ]7:27.958.2.2
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:32.708.2.1
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:56.358.2.7

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSouthland Boys High School 3[ crew ]6:54.279.1.3
5thDunstan High School 1[ crew ]6:56.279.1.4
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:56.699.1.6
7thKavanagh College 1[ crew ]7:12.769.1.7
8thSouthland Boys High School 2[ crew ]7:47.639.1.8
Repechage 2[ race results ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]9:26.669.2.3
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]9:26.859.2.1
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]9:27.879.2.4
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]9:50.719.2.7
9thKings High School 1[ crew ]9:57.139.2.9

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]9:55.6510.1.3
3rdChrist's College 1[ crew ]10:01.1510.1.5

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]6:45.8211.1.3
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:38.3011.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:05.9411.2.4
6thOtago Girls High School 1[ crew ]8:31.4911.2.2
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:39.4011.2.7
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:52.9811.2.8

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:26.5012.1.7
8thChrist's College 2[ crew ]8:31.5212.1.3

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:14.1213.1.4
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:20.8913.1.3
8thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]9:01.7713.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:17.3213.2.4
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:22.2213.2.5
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:32.1213.2.3
7thSt Margaret's College 3[ crew ]8:36.3213.2.7

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]6:48.3014.1.5
2ndNelson College 1[ crew ]6:52.6514.1.4
3rdJames Hargest College 1[ crew ]6:59.5714.1.3
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:55.0314.2.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:56.1514.2.3

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:44.2515.1.4
3rdSt Kevin's College 2[ crew ]8:49.7815.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]8:43.5615.2.3
6thSt Margaret's College 2[ crew ]9:12.2915.2.2

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:24.1216.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:25.5716.2.5
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:38.6216.2.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:43.0516.2.1

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:48.8217.1.5
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:56.4317.1.4
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:20.7417.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:38.1017.2.4
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:56.7117.2.7
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:05.6917.2.6
6thRangiora High School 1[ crew ]8:11.2817.2.2

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:09.1518.1.3
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:25.7118.1.5

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:26.6819.1.4
4thAshburton College 1[ crew ]7:35.7819.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:27.1219.2.2
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:33.7719.2.4
6thBurnside High School 1[ crew ]7:48.1519.2.1
7thJames Hargest College 2[ crew ]7:54.3519.2.3

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 3[ crew ]9:27.4320.1.2
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]9:33.9820.1.5
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:42.0120.1.6

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:18.6521.1.2
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:26.6921.1.3

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]9:02.6622.1.2
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:11.0422.1.3
4thColumba College 1[ crew ]9:11.5522.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:56.2122.2.5
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:25.9022.2.2

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
---Christ's College 2[ crew ]NRR23.1.1
Repechage 2[ race results ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:11.0523.2.3
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:31.0923.2.7
---Christ's College 1[ crew ]SCR23.2.2

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:02.7524.1.4
Repechage 2[ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:58.5824.2.5
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]8:01.2724.2.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:03.0924.2.2

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:00.8725.1.4
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:01.0625.1.3
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:17.0925.1.1
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:31.5025.1.8
Repechage 2[ race results ]
3rdAshburton College 1[ crew ]7:59.7025.2.5
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:10.3225.2.2

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:42.1826.1.6
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:44.5326.1.2
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:55.3826.1.3
---St Bede's College 2[ crew ]SCR26.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:39.1326.2.4
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:47.3826.2.2
5thSouthland Boys High School 3[ crew ]7:53.7526.2.6

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]8:57.2127.1.2
---Kavanagh College 3[ crew ]DNF27.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndKaiapoi High School 1[ crew ]8:52.2327.2.7
4thOtago Girls High School 1[ crew ]9:00.1927.2.6

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thAshburton College 1[ crew ]8:13.2228.1.2
5thJohn McGlashan College 3[ crew ]8:26.0028.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stNelson College 2[ crew ]7:56.4328.2.3
4thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:05.4328.2.5
5thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:10.9028.2.7

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:16.8029.1.4
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:27.9029.1.5
4thDunstan High School 1[ crew ]8:28.3529.1.3
5thColumba College 1[ crew ]8:31.3829.1.2
6thRangiora High School 2[ crew ]8:31.4829.1.1
7thBurnside High School 2[ crew ]8:36.5929.1.8
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:36.6729.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:13.0129.2.2
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]8:13.0229.2.4
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:21.7629.2.7
5thRangiora High School 1[ crew ]8:23.5629.2.5
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:28.8329.2.3
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:36.2029.2.1
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:46.8729.2.6

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:08.1230.1.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:16.1830.1.4
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:29.7230.1.2
6thCromwell College 1[ crew ]7:31.3030.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:04.0330.2.5
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:23.3830.2.7
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:42.7030.2.1

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:13.5131.1.7
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:14.1731.1.6

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:47.7932.1.3
---Marlborough Boys College 1[ crew ]SCR32.1.2
Repechage 2[ race results ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:02.3632.2.2

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:00.3433.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:05.7233.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:59.2033.2.4
2ndColumba College 1[ crew ]8:07.7533.2.2
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:10.4533.2.5
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:13.5133.2.3
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:42.0833.2.8

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:13.3934.1.6
3rdSt Kevin's College 2[ crew ]7:16.1834.1.3
4thAshburton College 1[ crew ]7:25.1134.1.5
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:27.5234.1.1
8thBurnside High School 1[ crew ]7:57.7634.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stNelson College 2[ crew ]7:11.7634.2.4
2ndNelson College 1[ crew ]7:17.0834.2.3
7thSt Kevin's College 1[ crew ]7:42.3434.2.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]7:43.9735.1.3
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:14.9935.1.1
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:47.6835.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:45.9735.2.4
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:18.4135.2.7

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:22.8036.1.5
Repechage 2[ race results ]
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]6:27.1336.2.5
3rdChrist's College 1[ crew ]6:27.8236.2.3

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:30.2337.1.5
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:40.7537.1.4
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:57.1837.1.7
7thOtago Girls High School 1[ crew ]8:05.5937.1.1
Repechage 2[ race results ]
6thMarian College 1[ crew ]8:11.9237.2.6

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:12.2338.1.5
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:34.3038.1.6
---Mt Aspiring College 1[ crew ]NRR38.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndJohn McGlashan College 1[ crew ]7:17.7738.2.6
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:28.1438.2.1

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:26.3439.1.5
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:31.7339.1.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:41.1239.1.6
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:06.1239.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:25.8439.2.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:26.4639.2.5

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:42.4740.1.2
6thRoncalli College 1[ crew ]7:44.0240.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:22.1440.2.6
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:23.3640.2.4
7thDunstan High School 1[ crew ]7:47.3440.2.7
8thSt Bede's College 2[ crew ]7:51.3840.2.8

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
6thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:40.9741.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thBurnside High School 1[ crew ]8:23.2241.2.2
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:26.8541.2.6
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:40.5341.2.7

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]6:43.6742.1.4
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:10.0742.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]6:47.9942.2.4
3rdRangiora High School 1[ crew ]6:54.1342.2.2
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:54.8742.2.5

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:23.6543.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:02.5643.2.5
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:23.8743.2.6

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:36.5644.1.3
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:37.5844.1.6
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:37.8844.1.2
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:59.6344.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]13:33:4544.2.3
3rdDunstan High School 1[ crew ]13:34:0344.2.5
6thSt Bede's College 1[ crew ]13:34:1744.2.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:15.9445.1.3
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:21.9845.1.6
4thDunstan High School 1[ crew ]8:35.4745.1.2
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:41.4245.1.7
7thOtago Girls High School 1[ crew ]10:07.1545.1.1
Repechage 2[ race results ]
4thWakatipu High School 2[ crew ]8:25.1945.2.4
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:28.3145.2.5
7thWaitaki Girls High School 2[ crew ]9:02.8745.2.6

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWaimea College 2[ crew ]7:57.7346.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 2[ crew ]7:58.3246.2.4
2ndJohn McGlashan College 1[ crew ]8:04.0546.2.3
3rdDunstan High School 2[ crew ]8:06.2846.2.5
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:08.2546.2.7
6thSt Bede's College 1[ crew ]8:38.4946.2.6

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]6:54.7647.1.5
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]6:58.7347.1.4
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:01.0747.1.3
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:07.0047.1.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:10.5448.1.7
4thChrist's College 2[ crew ]6:12.6848.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]5:58.8348.2.5
2ndChrist's College 1[ crew ]5:59.5148.2.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:06.4548.2.2
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]8:18.741.1.8
8thKavanagh College 2[ crew ]8:54.301.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:47.151.2.1
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:53.311.2.4
Heat 3[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:47.251.3.3
Heat 4[ race results ]
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:58.591.4.5
Heat 5[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:51.671.5.6
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:01.771.5.4
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:13.541.5.5
6thSt Andrew's College 2[ crew ]8:19.591.5.1
7thWakatipu High School 1[ crew ]8:57.221.5.7
Heat 6[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:04.381.6.7
6thRangiora High School 2[ crew ]8:18.531.6.3
Heat 7[ race results ]
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:22.811.7.5
7thSt Bede's College 1[ crew ]9:52.571.7.1

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:11.092.1.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:18.692.1.8
6thVilla Maria College 2[ crew ]8:20.552.1.1
Heat 2[ race results ]
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:20.452.2.7
Heat 3[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:44.372.3.5
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:02.672.3.1
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:42.962.3.6

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 2[ crew ]7:41.343.1.4
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:54.353.1.6
5thRangiora High School 1[ crew ]8:12.793.1.3
6thSt Bede's College 3[ crew ]8:14.763.1.1
Heat 2[ race results ]
3rdRoncalli College 2[ crew ]7:51.303.2.1
4thSt Bede's College 4[ crew ]7:56.643.2.5
6thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:15.793.2.7
7thKings High School 1[ crew ]8:45.893.2.2
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:34.923.3.1
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:55.193.3.6
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]8:00.973.3.3
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:09.533.3.4
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:10.673.3.2
6thBurnside High School 1[ crew ]8:11.783.3.8
8thCromwell College 1[ crew ]8:53.063.3.5
Heat 4[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:42.013.4.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:11.333.4.5
6thSt Bede's College 5[ crew ]8:17.613.4.6
8thSt Bede's College 2[ crew ]8:47.663.4.4

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:02.904.1.6
7thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]9:17.734.1.5
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:56.444.2.7
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:15.264.2.3
6thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:52.334.2.5
Heat 3[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:04.284.3.1
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:09.314.3.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:19.544.3.2
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:27.794.3.4
5thRangiora High School 1[ crew ]8:31.014.3.7
Heat 4[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:01.004.4.3
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:17.854.4.6
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:20.404.4.4
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:58.214.4.5

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
7thCromwell College 1[ crew ]8:34.195.1.1
Heat 2[ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:43.915.2.7
6thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:10.235.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:42.765.3.2
4thAshburton College 1[ crew ]8:00.265.3.4
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:12.555.3.5
---Marlborough Boys College 1[ crew ]NRR5.3.6

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:06.906.1.6
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:16.306.1.5
7thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:30.256.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:05.326.2.2
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:12.196.2.7
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:25.106.2.3
6thMarian College 1[ crew ]8:35.996.2.1
7thOtago Girls High School 2[ crew ]8:51.626.2.4
Heat 3[ race results ]
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:29.716.3.7
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:47.496.3.6
Heat 4[ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]8:17.156.4.2

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]7:02.017.1.6
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:05.247.1.4
6thBurnside High School 1[ crew ]7:43.157.1.7
Heat 2[ race results ]
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:24.157.2.5
7thChrist's College 1[ crew ]7:44.737.2.4
8thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:57.557.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:12.967.3.8
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:28.147.3.4
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:31.307.3.1
7thSt Bede's College 2[ crew ]7:35.757.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:14.687.4.7
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:16.467.4.1
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:29.517.4.3

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:23.518.1.2
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:30.288.1.8
Heat 2[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:51.298.2.1
3rdKavanagh College 1[ crew ]9:13.848.2.2
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:17.688.2.3
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:28.418.2.8
6thWaimea College 1[ crew ]9:36.518.2.5
8thSt Kevin's College 2[ crew ]10:30.628.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:53.248.3.8
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:56.958.3.4
4thColumba College 1[ crew ]9:03.228.3.7
6thWaitaki Girls High School 2[ crew ]9:25.328.3.5
7thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:35.738.3.3
Heat 4[ race results ]
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:16.248.4.5
6thSt Kevin's College 1[ crew ]9:17.618.4.2
7thKavanagh College 2[ crew ]9:47.678.4.3
---Dunstan High School 1[ crew ]NRR8.4.1
Heat 5[ race results ]
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]9:09.238.5.5
4thRoncalli College 1[ crew ]9:15.678.5.1
6thQueen Charlotte College 2[ crew ]9:41.968.5.2
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:50.218.5.8

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:35.699.1.3
3rdSouthland Boys High School 3[ crew ]7:45.149.1.6
6thSt Bede's College 1[ crew ]8:01.309.1.2
7thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:06.179.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:34.489.2.5
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:47.769.2.2
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:49.249.2.7
4thKavanagh College 1[ crew ]8:01.339.2.1
5thSouthland Boys High School 2[ crew ]8:09.099.2.3
6thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:25.059.2.6
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:39.339.2.4
Heat 3[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:27.349.3.3
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:42.099.3.4
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:59.419.3.1
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:17.379.3.6
6thKings High School 1[ crew ]8:19.819.3.2
7thKings High School 2[ crew ]8:59.029.3.7

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:23.0310.1.5
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:26.2610.1.4

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:51.6311.1.6
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]7:51.8711.1.4
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:02.0011.1.2
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:11.4611.1.3
Heat 2[ race results ]
6thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]7:57.2911.2.3
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:16.4711.2.2
Heat 3[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:33.7911.3.3
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:54.5011.3.7
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:59.3311.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:32.0611.4.3
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:40.0311.4.6
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:59.6811.4.5
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:06.6211.4.1
8thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:40.6511.4.2

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:02.7212.1.3
4thChrist's College 2[ crew ]7:10.7812.1.6
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:25.9912.1.5
Heat 2[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:50.4512.2.6

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:09.5813.1.4
7thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]8:58.8013.1.6
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 5[ crew ]7:54.7513.2.7
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:05.1713.2.2
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:10.6813.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:05.0413.3.1
4thSt Margaret's College 3[ crew ]8:15.9013.3.2
6thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:17.0313.3.4
Heat 4[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:55.3713.4.3
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:07.3013.4.4
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:50.1113.4.5

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndNelson College 1[ crew ]6:41.5714.1.1
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:42.3714.1.7
4thJames Hargest College 1[ crew ]6:47.6714.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]6:34.0114.2.6
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:47.2814.2.4

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:04.3915.1.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:18.4615.1.5
Heat 2[ race results ]
4thAshburton College 1[ crew ]8:23.5615.2.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:36.5015.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:50.2315.3.2
7thSt Kevin's College 2[ crew ]10:01.6715.3.5

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:09.4816.1.2
6thChrist's College 1[ crew ]7:26.5816.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:02.0216.2.7
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:27.1416.2.8
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:56.5616.3.6
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:14.9716.3.3
6thBurnside High School 1[ crew ]7:34.9916.3.5
8thSt Bede's College 2[ crew ]7:39.0516.3.2
Heat 4[ race results ]
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:13.6516.4.1
7thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:45.6516.4.2

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:03.7317.1.3
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:20.7117.1.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:26.6117.1.7
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:35.6117.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:22.6817.2.7
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:38.1417.2.2
Heat 3[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:03.7117.3.2
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:06.5117.3.6
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:19.0717.3.4
5thRangiora High School 1[ crew ]8:13.3117.3.5

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:38.3118.1.7
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:47.7918.1.6
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:53.4318.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:57.6718.2.2

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thJames Hargest College 2[ crew ]7:13.1719.1.2
5thBurnside High School 1[ crew ]7:16.9019.1.1
Heat 2[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:00.0319.2.6
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:17.0619.2.4
7thSt Andrew's College 2[ crew ]7:37.5419.2.5
Heat 3[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]7:00.0119.3.8
2ndWaimea College 1[ crew ]7:00.6319.3.7
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:06.4019.3.6
Heat 4[ race results ]
4thAshburton College 1[ crew ]7:13.4419.4.3
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:34.1219.4.8
7thJames Hargest College 3[ crew ]7:39.6119.4.6
Heat 5[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:02.8519.5.7
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:13.4419.5.2

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:45.8720.1.8
4thDunstan High School 2[ crew ]8:50.4020.1.5
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:55.3720.1.1
7thWaimea College 1[ crew ]9:11.5220.1.7
Heat 2[ race results ]
4thKavanagh College 2[ crew ]8:52.3820.2.8
6thSt Hilda's Collegiate 3[ crew ]9:07.8620.2.2
8thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:26.8720.2.3
Heat 3[ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]8:40.3920.3.4
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:43.0320.3.6
3rdKaiapoi High School 1[ crew ]8:48.9220.3.7
Heat 4[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:28.2020.4.6
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:43.0720.4.3
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:46.8520.4.7
4thOtago Girls High School 1[ crew ]9:07.5120.4.2
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:13.8620.4.1
7thWakatipu High School 1[ crew ]9:34.0720.4.5
Heat 5[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:45.7520.5.3
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:57.8920.5.2
4thMt Aspiring College 1[ crew ]9:01.3820.5.5
7thDunstan High School 1[ crew ]9:16.3820.5.4
Heat 6[ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:47.6120.6.1

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:37.2521.2.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:00.8721.2.2
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:07.9421.2.6

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:21.5022.1.2
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:28.3222.1.4
4thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:35.4222.1.6
---Waitaki Girls High School 1[ crew ]DNF22.1.7
Heat 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:05.3722.2.1
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:17.6522.2.6
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:23.9022.2.7
Heat 3[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:17.7522.3.3
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:31.5822.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:26.9122.4.1
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:32.3322.4.5
6thMarian College 1[ crew ]8:56.9222.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:25.0222.5.4
3rdColumba College 1[ crew ]8:27.0322.5.5
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:40.3222.5.7

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:34.3723.1.3
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:02.1523.1.6
8thChrist's College 2[ crew ]7:07.8823.1.4
Heat 2[ race results ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:52.0423.2.6
6thChrist's College 1[ crew ]7:01.8323.2.8

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:35.4324.1.3
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:39.1424.1.1
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:44.0724.1.7
Heat 2[ race results ]
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:48.6524.2.6
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:51.2624.2.4

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:51.6225.1.1
6thCromwell College 1[ crew ]8:19.4025.1.5
8thKavanagh College 1[ crew ]8:36.8525.1.6
Heat 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:50.7325.2.1
2ndAshburton College 1[ crew ]7:54.8325.2.7
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:13.5225.2.4
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:27.8225.2.6
7thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:08.7525.2.3
8thRangiora High School 1[ crew ]9:12.2925.2.8
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:39.0425.3.6
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:55.2525.3.4
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:03.8125.3.1
---St Kevin's College 1[ crew ]NRR25.3.2
Heat 4[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:39.2525.4.4
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:06.5325.4.3
7thNelson College For Girls 1[ crew ]8:42.7725.4.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaimea College 1[ crew ]7:20.8126.1.1
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:32.7226.1.4
3rdWakatipu High School 2[ crew ]7:37.6726.1.8
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:52.3426.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:25.4226.2.3
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:39.9826.2.1
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:55.8226.2.6
7thCromwell College 1[ crew ]8:01.6226.2.4
8thRangiora High School 2[ crew ]8:08.5326.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:21.3526.3.1
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:45.3626.3.5
7thKings High School 1[ crew ]8:07.8526.3.8
8thSt Bede's College 4[ crew ]8:36.5526.3.7
Heat 4[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:24.9326.4.4
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]7:31.8426.4.1
6thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:54.2026.4.3
7thSouthland Boys High School 2[ crew ]7:57.5626.4.5
Heat 5[ race results ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:26.6226.5.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:47.3026.5.5
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:02.5526.5.3
6thSouthland Boys High School 3[ crew ]8:19.1026.5.7
---St Bede's College 3[ crew ]NRR26.5.2
Heat 6[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:24.3426.6.4
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:32.0126.6.3
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:44.2626.6.6
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:57.6526.6.5
8thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:17.9226.6.2

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:21.8427.1.2
2ndKavanagh College 1[ crew ]8:26.5727.1.8
Heat 2[ race results ]
3rdColumba College 1[ crew ]8:50.4027.2.5
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:54.6127.2.6
6thMt Aspiring College 1[ crew ]9:01.9127.2.4
Heat 3[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:29.3327.3.1
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:36.0227.3.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:49.2427.3.7
6thKaiapoi High School 1[ crew ]9:09.4027.3.5
7thBurnside High School 1[ crew ]9:18.5227.3.4
Heat 4[ race results ]
7thNelson College For Girls 1[ crew ]9:05.3627.4.3
Heat 5[ race results ]
3rdKavanagh College 2[ crew ]8:51.2727.5.1
4thMarian College 1[ crew ]8:56.7927.5.7
6thOtago Girls High School 1[ crew ]9:08.6227.5.5
7thQueens High School 1[ crew ]9:19.3227.5.3
Heat 6[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:59.8927.6.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]9:14.6527.6.4
6thKavanagh College 3[ crew ]9:41.7927.6.5

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:45.3528.1.3
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:01.6428.1.5
7thSt Bede's College 1[ crew ]8:33.7828.1.7
Heat 2[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:45.6328.2.5
4thSt Thomas Of Canterbury 3[ crew ]8:05.5628.2.3
Heat 3[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:51.2928.3.4
3rdNelson College 1[ crew ]8:05.3128.3.2
6thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:22.1328.3.6
Heat 4[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:54.1428.4.4
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:57.7928.4.6
4thBurnside High School 1[ crew ]7:59.9228.4.5
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:09.8228.4.2
Heat 5[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:37.0928.5.7
2ndTimaru Boys High School 2[ crew ]7:43.0828.5.3
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:51.2828.5.2
5thJohn McGlashan College 3[ crew ]8:21.6428.5.6
7thCromwell College 1[ crew ]8:48.2728.5.4
Heat 6[ race results ]
5thNelson College 2[ crew ]8:19.5528.6.7
6thAshburton College 1[ crew ]8:23.9828.6.2
---St Andrew's College 2[ crew ]DNF28.6.3

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:42.3729.1.6
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]8:44.7629.1.1
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:48.8329.1.3
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:17.0629.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:46.0829.2.8
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:47.5529.2.7
5thBurnside High School 2[ crew ]8:56.5729.2.2
6thRoncalli College 2[ crew ]9:09.3129.2.3
Heat 3[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:27.3329.3.7
2ndSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:28.2029.3.4
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:37.7329.3.3
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:50.9429.3.2
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:57.2829.3.6
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:03.3129.3.1
Heat 4[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:17.2129.4.7
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]8:44.1629.4.5
3rdMarlborough Girls College 2[ crew ]8:49.0529.4.2
4thColumba College 1[ crew ]8:55.1429.4.8
5thRangiora High School 2[ crew ]8:55.3129.4.3
7thMarian College 1[ crew ]9:19.8429.4.1

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:32.4930.1.1
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:41.4930.1.7
7thOtago Boys High School 1[ crew ]8:36.8130.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:23.3730.2.2
5thCromwell College 1[ crew ]7:54.1130.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:10.6130.3.3
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:22.5330.3.4
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:55.5130.3.6
Heat 4[ race results ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:50.3830.4.3

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:09.2931.2.4
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:26.3731.2.5
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:36.4231.2.3

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:11.4132.2.4
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:13.3732.2.3
Heat 3[ race results ]
4thChrist's College 1[ crew ]7:03.7232.3.2

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:24.5033.1.6
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:28.5533.1.3
4thColumba College 1[ crew ]8:46.6833.1.2
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:12.8133.1.4
Heat 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:06.0133.2.6
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:21.8033.2.3
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:36.7833.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:23.1933.3.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]9:01.2033.3.2
Heat 4[ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:31.3833.4.2

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdAshburton College 1[ crew ]7:23.4134.1.8
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:30.0934.1.5
7thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:43.4434.1.3
Heat 2[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:21.5734.2.4
4thNelson College 1[ crew ]7:31.9634.2.6
7thSt Kevin's College 1[ crew ]7:49.3734.2.1
---Otago Boys High School 1[ crew ]RMV34.2.8
Heat 3[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:17.0534.3.2
3rdNelson College 2[ crew ]7:24.2034.3.5
4thSt Kevin's College 2[ crew ]7:32.9634.3.3
7thBurnside High School 1[ crew ]8:05.5034.3.8

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:41.6935.1.6
---St Kevin's College 2[ crew ]NRR35.1.7
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:49.7035.2.7
8thCromwell College 1[ crew ]8:47.5435.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:47.4435.3.2
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:57.1535.3.1
4thAshburton College 1[ crew ]8:02.8335.3.8
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:12.3835.3.3
7thNelson College For Girls 1[ crew ]8:26.9335.3.7

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:23.4336.1.6
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]6:34.1836.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:28.6036.2.4
4thChrist's College 1[ crew ]6:29.3936.2.6

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:22.2037.1.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:30.0737.1.6
7thOtago Girls High School 1[ crew ]8:18.5537.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:41.1937.2.1
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:54.3637.2.2
5thMarian College 1[ crew ]8:09.1737.2.5
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:20.0137.2.7
Heat 3[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:33.9037.3.3
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:37.5837.3.4

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:05.2938.1.5
5thMt Aspiring College 1[ crew ]7:28.2438.1.4
8thCromwell College 1[ crew ]7:59.7938.1.7
Heat 2[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]6:48.0238.2.2
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:06.8638.2.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:35.3638.2.7
Heat 3[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:59.1438.3.2
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:17.6138.3.8
7thWakatipu High School 1[ crew ]7:34.1338.3.6

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:22.1839.1.7
4thSt Margaret's College 2[ crew ]7:28.7639.1.5
6thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:49.2939.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:14.4939.2.6
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:17.1739.2.7
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:34.3739.2.5

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thCromwell College 1[ crew ]7:56.2740.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:15.5140.2.3
Heat 3[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:05.5840.3.6
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:35.1240.3.7
4thDunstan High School 1[ crew ]7:44.0640.3.3
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:44.6140.3.4
Heat 4[ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:26.0440.4.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:43.7040.4.6

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:56.3241.1.5
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:25.9341.1.6
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:44.9041.1.7
7thOtago Girls High School 2[ crew ]8:55.0241.1.3
Heat 2[ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]8:15.8141.2.6
6thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:44.5641.2.1
Heat 3[ race results ]
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:29.6541.3.8
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:35.5441.3.6
6thBurnside High School 1[ crew ]8:50.2141.3.4
7thAvonside Girls High School 2[ crew ]8:53.8041.3.7
Heat 4[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:25.6741.4.3
3rdAshburton College 1[ crew ]8:36.8441.4.5
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:38.4641.4.2
8thVilla Maria College 1[ crew ]9:29.6541.4.7
Heat 5[ race results ]
3rdColumba College 1[ crew ]8:43.1741.5.1
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:02.8441.5.5
7thMarian College 1[ crew ]9:23.3541.5.6
Heat 6[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:25.1741.6.4
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]8:36.4741.6.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:38.8541.6.5
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:41.2041.6.1
8thWaitaki Girls High School 1[ crew ]10:18.8041.6.8

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:16.2442.1.5
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:31.4342.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:30.8842.2.7
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:34.6542.2.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:52.1642.2.4
5thRangiora High School 1[ crew ]8:00.9242.2.6
Heat 3[ race results ]
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:37.5742.3.3

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:51.5343.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]9:03.7943.1.1
Heat 2[ race results ]
5thSt Margaret's College 2[ crew ]9:52.0143.2.6
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:59.0043.2.4
---Wakatipu High School 1[ crew ]SCR43.2.2
Heat 3[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:36.4743.3.2

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]6:11.0144.1.3
4thDunstan High School 1[ crew ]6:29.4044.1.1
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:48.2944.1.2
---Otago Boys High School 1[ crew ]DNF44.1.4
Heat 2[ race results ]
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:24.0744.2.6
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:47.2344.2.2
Heat 3[ race results ]
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]6:35.5944.3.7
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:40.8344.3.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]4:33.2845.1.6
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]4:41.9145.1.7
Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]4:22.0845.2.5
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]4:31.0145.2.3
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]4:47.0845.2.1
6thDunstan High School 1[ crew ]5:02.2645.2.8
7thSt Kevin's College 2[ crew ]5:23.8945.2.7
Heat 3[ race results ]
6thWaitaki Girls High School 2[ crew ]5:14.7745.3.1
7thCromwell College 1[ crew ]5:16.4345.3.7
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]5:28.8645.3.8
Heat 4[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]4:41.6045.4.4
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]4:51.0445.4.2
5thWakatipu High School 2[ crew ]5:10.5945.4.1
6thOtago Girls High School 1[ crew ]5:23.3745.4.3
Heat 5[ race results ]
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]4:52.1745.5.8
7thWakatipu High School 1[ crew ]5:03.7745.5.6
8thKavanagh College 2[ crew ]5:40.1645.5.2
Heat 6[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]4:46.4845.6.6
4thBurnside High School 1[ crew ]5:02.9245.6.8
5thSt Margaret's College 1[ crew ]5:11.8445.6.1
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]5:14.8645.6.2
Heat 7[ race results ]
3rdColumba College 1[ crew ]5:04.9745.7.3
4thKavanagh College 1[ crew ]5:08.8745.7.8
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]5:09.4845.7.5
7thRangiora High School 1[ crew ]5:45.9145.7.4
8thCromwell College 2[ crew ]6:11.5045.7.1

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]4:10.3646.1.5
2ndWaimea College 1[ crew ]4:16.4246.1.7
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]4:26.3046.1.6
6thSt Bede's College 1[ crew ]4:39.4346.1.2
8thKavanagh College 2[ crew ]5:12.7346.1.8
Heat 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]4:17.9146.2.1
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]4:27.5146.2.3
5thSt Andrew's College 2[ crew ]4:34.8946.2.7
7thKings High School 1[ crew ]5:01.9546.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]4:19.2246.3.2
3rdSouthland Boys High School 2[ crew ]4:25.7046.3.7
Heat 4[ race results ]
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]4:20.0446.4.4
5thDunstan High School 2[ crew ]4:20.7046.4.3
6thWaimea College 2[ crew ]4:36.7046.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]4:20.9546.5.7
6thSt Kevin's College 1[ crew ]4:51.6946.5.6
Heat 6[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]4:14.3246.6.2
2ndAshburton College 1[ crew ]4:17.8546.6.1
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]4:24.9146.6.6
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]4:26.9346.6.4
7thSt Andrew's College 1[ crew ]4:43.7746.6.5

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]3:34.0447.1.7
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]3:42.1247.1.5
4thSt Kevin's College 1[ crew ]3:43.1247.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]3:49.9447.2.4
4thVilla Maria College 1[ crew ]3:51.8247.2.5

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]3:03.9848.1.5
6thChrist's College 2[ crew ]3:13.1748.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]3:05.1948.2.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]3:29.7248.2.1
7thSt Bede's College 1[ crew ]3:36.3948.2.3

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad12 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad12 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA