NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Aotea College's approved colours
#1: Aotea College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2013 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2013 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:18.721.1.5
2ndNelson College 1[ crew ]7:18.951.1.3
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:19.101.1.4
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:28.961.1.7
7thRoncalli College 1[ crew ]7:36.241.1.2
B Final [ race results ]
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:35.831.2.2
C Final [ race results ]
5thSouthland Boys High School 2[ crew ]8:06.381.3.8
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:08.601.3.7
---Otago Boys High School 1[ crew ]DNS1.3.5
D Final [ race results ]
3rdTimaru Boys High School 2[ crew ]8:03.761.4.6
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:04.981.4.7
6thOtago Boys High School 2[ crew ]8:13.911.4.1
---St Bede's College 1[ crew ]DNS1.4.8

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:20.302.1.5
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:21.712.1.4
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:33.132.1.6
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:36.192.1.7
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:41.502.1.8
B Final [ race results ]
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:49.142.2.7
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:57.752.2.6
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:08.512.2.3

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:05.303.1.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:05.663.1.3
4thMt Aspiring College 1[ crew ]7:12.933.1.6
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:16.383.1.7
B Final [ race results ]
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:34.213.2.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:37.003.2.2
C Final [ race results ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:42.073.3.5
5thJohn McGlashan College 2[ crew ]7:51.863.3.3

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]7:29.814.1.4
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:31.604.1.6
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:39.104.1.7
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:46.334.1.1
B Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:50.134.2.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:54.244.2.5
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:03.244.2.3
C Final [ race results ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:56.444.3.8
7thBurnside High School 1[ crew ]8:13.454.3.2
---Timaru Girls High School 1[ crew ]SCR4.3.6
D Final [ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:59.334.4.4

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:02.885.1.4
7thWaimea College 1[ crew ]7:19.895.1.8
B Final [ race results ]
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:09.785.2.5
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:11.775.2.7
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:12.355.2.6
6thRangiora High School 1[ crew ]7:24.495.2.2

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:18.316.1.7
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:29.276.1.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:44.016.1.2
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:50.616.1.8
B Final [ race results ]
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:40.636.2.6
6thKavanagh College 2[ crew ]7:51.796.2.3
7thSt Margaret's College 1[ crew ]7:54.256.2.7
C Final [ race results ]
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:01.206.3.3
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:01.716.3.6

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:39.847.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]6:47.137.1.5
6thWakatipu High School 1[ crew ]6:48.517.1.8
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:51.967.1.1
B Final [ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:52.227.2.5
C Final [ race results ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:04.407.3.2
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:05.927.3.3

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:20.918.1.3
2ndKavanagh College 1[ crew ]8:21.658.1.4
4thRangiora High School 2[ crew ]8:27.228.1.2
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:37.428.1.6
B Final [ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:34.288.2.6
5thSt Kevin's College 2[ crew ]8:41.778.2.1
C Final [ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]8:40.738.3.2
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:54.418.3.3
6thRangiora High School 1[ crew ]9:00.828.3.6

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:06.279.1.5
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:13.989.1.2
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:32.599.1.8
8thWakatipu High School 1[ crew ]7:38.049.1.1
B Final [ race results ]
5thWaitaki Boys High School 2[ crew ]7:29.679.2.7
C Final [ race results ]
1stWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:27.179.3.7
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:38.859.3.6
D Final [ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]7:35.039.4.6
7thAshburton College 2[ crew ]7:56.569.4.7
E Final [ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:34.079.5.4
3rdTimaru Boys High School 2[ crew ]7:38.199.5.1
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACECBHS 2[ crew ]_:__:__9.3.2

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:05.6610.1.4
3rdChrist's College 1[ crew ]6:10.3410.1.5
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:17.9810.1.6

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:24.9911.1.5
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:29.1111.1.3
6thRoncalli College 1[ crew ]7:39.6411.1.6
8thNelson College For Girls 1[ crew ]7:45.6811.1.2
B Final [ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:45.8511.2.4
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:46.4111.2.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]7:56.1411.2.8

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:01.6112.1.7
8thChrist's College 1[ crew ]7:08.9512.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:08.0512.2.4
3rdSt Bede's College 2[ crew ]7:15.6012.2.5
4thChrist's College 2[ crew ]7:23.6912.2.3
---Wakatipu High School 1[ crew ]EXC12.2.6

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:48.1413.1.7
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:53.0413.1.5
8thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:08.2413.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 2[ crew ]7:59.5113.2.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:06.5913.2.2
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:14.6013.2.5
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:17.9413.2.6

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:36.1014.1.3
7thRangiora High School 1[ crew ]6:43.6514.1.2
B Final [ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:53.1814.2.4
Scratched crews (Finals) 
SCRSTAN 1[ crew ]_:__:__14.2.3

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:39.3815.1.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:52.6515.1.3

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:53.2616.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:11.3116.1.8
B Final [ race results ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:09.0416.2.5
4thChrist's College 1[ crew ]7:10.7316.2.4

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:06.7417.1.6
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:08.6817.1.4
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:17.2317.1.7
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:20.4617.1.1
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:23.0517.1.2

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:36.4918.1.4
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:06.3618.1.7
8thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:07.7018.1.1

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWaimea College 1[ crew ]6:58.6019.1.7
4thNelson College 1[ crew ]7:01.1519.1.4
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:08.3419.1.2
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:18.6319.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:10.6819.2.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.8619.2.7
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:19.5619.2.5
7thRangiora High School 1[ crew ]7:22.1719.2.2
C Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:06.6619.3.2
2ndRangiora High School 2[ crew ]7:08.3619.3.5
5thBurnside High School 2[ crew ]7:20.2919.3.7
D Final [ race results ]
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:39.7219.4.7
E Final [ race results ]
6thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:32.0219.5.5
Scratched crews (Finals) 
SCRTIMB 2[ crew ]_:__:__19.4.5

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]8:15.3420.1.3
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:15.6420.1.7
8thColumba College 1[ crew ]8:33.9120.1.2
B Final [ race results ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:38.1420.2.6
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:41.4220.2.3
C Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:17.3420.3.6
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:25.7820.3.8
4thWaimea College 1[ crew ]8:31.0820.3.5
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:48.8120.3.2
8thKavanagh College 1[ crew ]9:01.2920.3.1
D Final [ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:38.1720.4.3
7thBurnside High School 1[ crew ]8:49.4920.4.4

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:23.6321.1.4
B Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:39.6221.2.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:45.3021.2.7
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:48.4321.2.3
8thOtago Boys High School 1[ crew ]6:55.4121.2.2

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:07.2222.1.7
7thDunstan High School 1[ crew ]8:11.6022.1.1
B Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:16.9922.2.4
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:23.1522.2.6
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:26.9022.2.2
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:33.7822.2.1
8thNelson College For Girls 1[ crew ]8:46.2322.2.3
C Final [ race results ]
1stMarian College 1[ crew ]8:10.8922.3.3
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:15.5222.3.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:19.0222.3.7
Scratched crews (Finals) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__22.3.4

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
7thChrist's College 1[ crew ]6:49.4123.1.1
B Final [ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:54.1423.2.3
3rdWakatipu High School 1[ crew ]6:55.9223.2.6

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:17.9424.1.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:24.9424.1.6
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:31.0524.1.7
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:35.9624.1.1

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:20.5125.1.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:26.5425.1.6
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:30.4225.1.5
5thRangiora High School 1[ crew ]7:36.3625.1.2
B Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:32.9225.2.4
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]7:35.5425.2.6
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:36.1825.2.5
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:48.5425.2.7
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:33.2825.2.2
C Final [ race results ]
3rdMarlborough Girls College 2[ crew ]7:38.7025.3.7
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:59.7725.3.8
D Final [ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]7:47.3525.4.5
Scratched crews (Finals) 
SCRRRGS 1[ crew ]_:__:__25.3.2
SCRBURN 1[ crew ]_:__:__25.4.1
SCRVILL 1[ crew ]_:__:__25.4.6

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:07.0026.1.3
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:09.1126.1.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:09.8026.1.1
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:12.8126.1.8
B Final [ race results ]
4thAshburton College 1[ crew ]7:17.1026.2.3
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:19.6026.2.2
C Final [ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:09.5826.3.8
5thBurnside High School 1[ crew ]7:21.1426.3.7
D Final [ race results ]
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:19.9026.4.3
3rdSt Bede's College 3[ crew ]7:19.9926.4.4
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:28.7026.4.5
6thWakatipu High School 2[ crew ]7:43.0226.4.7
Scratched crews (Finals) 
SCRRONC 1[ crew ]_:__:__26.3.3

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:55.6227.1.4
6thColumba College 1[ crew ]8:13.8727.1.8
7thAshburton College 1[ crew ]8:14.4727.1.5
8thKavanagh College 2[ crew ]8:27.4927.1.1
B Final [ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]8:08.2927.2.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:22.5227.2.1
C Final [ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:16.0927.3.3
Scratched crews (Finals) 
SCRSTKV 1[ crew ]_:__:__27.2.1

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:09.4328.1.5
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:11.8328.1.2
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:21.1928.1.8
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:26.9228.1.7
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:33.6028.1.1
B Final [ race results ]
4thRoncalli College 1[ crew ]7:29.7228.2.5
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:32.4928.2.1
---James Hargest College 1[ crew ]EXC28.2.8
C Final [ race results ]
6thRangiora High School 1[ crew ]7:40.9928.3.1
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:06.1228.3.5
D Final [ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]7:36.6328.4.2
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]7:39.9728.4.5

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:45.8329.1.5
4thDunstan High School 1[ crew ]7:55.8229.1.3
5thTimaru Girls High School 2[ crew ]7:56.0729.1.8
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:02.5129.1.2
B Final [ race results ]
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:08.9429.2.7
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:12.5429.2.2
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:12.9529.2.8
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:32.3729.2.1
C Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:56.3529.3.5
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:13.1729.3.6
4thBurnside High School 2[ crew ]8:26.1729.3.3
5thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:33.5729.3.4
D Final [ race results ]
2ndNelson College For Girls 2[ crew ]8:15.2529.4.5
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:19.9229.4.4
5thKavanagh College 2[ crew ]8:23.1329.4.7
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:33.2329.4.6
E Final [ race results ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:15.9529.5.6
Scratched crews (Finals) 
SCRVILL 1[ crew ]_:__:__29.3.8

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:47.5230.1.4
4thOtago Boys High School 1[ crew ]6:54.1330.1.6
5thWakatipu High School 1[ crew ]6:59.3630.1.2
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:00.4630.1.1
7thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:01.1830.1.8
B Final [ race results ]
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:13.4630.2.4
C Final [ race results ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:21.9930.3.6
4thBurnside High School 1[ crew ]7:22.6430.3.3

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]6:49.7631.1.3
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:02.4031.1.7
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:03.6331.1.6

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:39.0232.1.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:39.4732.1.6
8thChristchurch Boys High School 2[ crew ]6:58.3532.1.8

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:27.7333.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:49.4933.1.6
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:00.4433.1.3
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:03.6633.1.8
B Final [ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:04.1033.2.5
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:15.9333.2.2

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:10.6934.1.7
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:17.6134.1.2
B Final [ race results ]
3rdAshburton College 1[ crew ]7:11.5834.2.4
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:18.1434.2.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:26.9835.1.4
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:33.1035.1.5
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:41.8635.1.2
B Final [ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]7:48.6935.2.8
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:52.4935.2.3
4thSt Margaret's College 2[ crew ]7:53.0835.2.6
6thBurnside High School 1[ crew ]8:06.6035.2.7
Scratched crews (Finals) 
SCRCRAI 1[ crew ]_:__:__35.2.4

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:02.7436.1.5
3rdChrist's College 1[ crew ]6:16.5536.1.8

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:10.0737.1.4
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:17.6137.1.5
B Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:31.1337.2.1
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:38.7837.2.5
5thMarian College 1[ crew ]7:51.1037.2.6

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:50.3138.1.1
5thNelson College 1[ crew ]7:01.3638.1.5
7thWakatipu High School 1[ crew ]7:07.3138.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:59.0738.2.2
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:08.2938.2.7
6thQueen Charlotte College 1[ crew ]7:15.1238.2.3
8thWaimea College 1[ crew ]7:21.0938.2.6
C Final [ race results ]
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]7:08.6438.3.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:12.6738.3.7
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:20.2338.3.2
Scratched crews (Finals) 
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__38.3.5

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:04.9639.1.4
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:12.4939.1.3
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:29.6539.1.8
B Final [ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:24.7939.2.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:38.2539.2.6
6thSt Margaret's College 2[ crew ]7:45.6239.2.3

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thChrist's College 1[ crew ]7:10.5240.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:16.7740.1.2
B Final [ race results ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:21.2440.2.5
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:24.7040.2.2
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:25.9740.2.1
C Final [ race results ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:17.4240.3.5
6thSt Andrew's College 2[ crew ]7:28.5640.3.6

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdAshburton College 1[ crew ]7:41.8741.1.1
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:48.5941.1.4
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:50.4441.1.6
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:52.6341.1.2
B Final [ race results ]
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:00.8341.2.4
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:12.8941.2.1
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:16.0441.2.7
C Final [ race results ]
4thNelson College For Girls 2[ crew ]8:11.8241.3.3
Scratched crews (Finals) 
SCRRRGS 1[ crew ]_:__:__41.3.4

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thRangiora High School 1[ crew ]6:44.0842.1.8
B Final [ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:48.4842.2.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:51.7142.2.6
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:52.5842.2.3

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:52.9143.1.6
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:53.6843.1.1
6thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:54.2643.1.3
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:56.5143.2.4
4thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:10.3843.2.7
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:16.6643.2.5
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:29.3443.2.1

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]6:41.0744.1.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:47.5944.1.6
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:56.9444.1.7
8thAshburton College 1[ crew ]7:11.6044.1.1
B Final [ race results ]
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:17.6244.2.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:46.2245.1.4
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:47.0145.1.5
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:51.7345.1.6
5thRangiora High School 1[ crew ]7:56.2945.1.7
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:58.2145.1.2
7thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:03.7045.1.1
B Final [ race results ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:57.2245.2.2
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:00.4645.2.4
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:01.4445.2.1
C Final [ race results ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:59.6445.3.6
D Final [ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:02.0645.4.7
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:15.6245.4.8
E Final [ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:07.7845.5.8
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:12.3245.5.6
F Final [ race results ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:17.8745.6.7
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:24.5745.6.4
Scratched crews (Finals) 
SCRRONC 2[ crew ]_:__:__45.6.6

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:41.8346.1.2
4thNelson College 1[ crew ]7:47.3546.1.6
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:52.7246.1.7
7thAshburton College 1[ crew ]7:57.5746.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:51.2946.2.7
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:06.6546.2.8
6thQueen Charlotte College 2[ crew ]8:08.7346.2.2
8thRoncalli College 1[ crew ]8:19.3246.2.6
C Final [ race results ]
1stSouthland Boys High School 2[ crew ]7:42.5446.3.5
6thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:03.7246.3.4
8thMt Aspiring College 2[ crew ]8:04.5646.3.2
D Final [ race results ]
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]7:54.9946.4.5

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]6:43.2347.1.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]6:51.1447.1.4
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]6:58.1647.1.7

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
5thChrist's College 1[ crew ]6:04.1148.1.3
8thSt Bede's College 1[ crew ]6:13.1848.1.1
B Final [ race results ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:14.4448.2.4
5thChrist's College 2[ crew ]6:41.3348.2.2

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:28.221.1.1
2ndNelson College 1[ crew ]7:32.261.1.4
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:36.491.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:28.681.2.4
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:33.191.2.8
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:42.271.2.2

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]7:24.013.1.4
6thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:40.313.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:13.383.2.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:18.653.2.5
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:26.863.2.6
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:41.483.2.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:35.994.1.5
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:47.884.1.3
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:51.514.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:38.114.2.4
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:41.434.2.6
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:48.494.2.5
5thRoncalli College 1[ crew ]7:53.314.2.8

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:41.766.1.5
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:44.606.1.2
6thKavanagh College 2[ crew ]7:57.006.1.6
7thSt Margaret's College 1[ crew ]8:03.376.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:37.186.2.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:41.126.2.7
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:46.646.2.6

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thWakatipu High School 1[ crew ]6:46.107.1.3
5thJames Hargest College 1[ crew ]6:51.337.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:44.837.2.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:46.497.2.3
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:49.657.2.6

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:31.338.1.2
3rdRangiora High School 2[ crew ]8:34.788.1.5
8thSt Kevin's College 2[ crew ]9:04.938.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:21.918.2.1
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:27.698.2.4
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:43.068.2.7

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:20.579.1.2
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:20.879.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:12.629.2.4
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:19.779.2.2
7thWaitaki Boys High School 2[ crew ]7:29.979.2.1

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:19.5911.1.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:22.1311.1.6
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:34.4711.1.1
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:34.6811.1.7
Semi-final 2[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:25.7911.2.3
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]7:28.8311.2.4

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:38.4413.1.5
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:54.0613.1.7
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]7:58.2613.1.6
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:58.3613.1.2
Semi-final 2[ race results ]
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:41.4213.2.3
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:49.2013.2.6
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:03.1213.2.7

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:50.0216.1.6
5thChrist's College 1[ crew ]7:04.0516.1.8
Semi-final 2[ race results ]
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:59.1416.2.4
5thOtago Boys High School 1[ crew ]6:59.2916.2.6

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]6:49.2519.1.3
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]6:53.8319.1.6
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:57.1719.1.5
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:03.8019.1.7
Semi-final 2[ race results ]
3rdWaimea College 1[ crew ]6:54.7319.2.5
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:57.2019.2.6
5thOtago Boys High School 1[ crew ]6:59.4419.2.8
7thRangiora High School 1[ crew ]7:06.1919.2.7

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]8:03.1520.1.5
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:03.9220.1.7
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:31.0320.1.1
Semi-final 2[ race results ]
3rdColumba College 1[ crew ]8:06.4920.2.7
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:24.8420.2.6

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:16.3121.1.5
7thOtago Boys High School 1[ crew ]6:36.8121.1.8
Semi-final 2[ race results ]
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:32.0421.2.1
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:36.9321.2.3
7thSt Andrew's College 1[ crew ]6:39.9421.2.8

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thDunstan High School 1[ crew ]8:01.5922.1.4
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:08.7422.1.7
6thNelson College For Girls 1[ crew ]8:16.8522.1.2
Semi-final 2[ race results ]
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:58.9922.2.5
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:09.7222.2.8
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:12.4822.2.1
8thVilla Maria College 2[ crew ]8:19.1422.2.3

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:17.1425.1.4
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:26.1125.1.5
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:26.1725.1.2
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]7:39.5325.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:15.4525.2.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:18.1325.2.5
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:25.9225.2.3
6thOtago Girls High School 1[ crew ]7:28.3425.2.7
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:28.7125.2.8

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:00.3726.1.4
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:03.3426.1.2
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:14.2426.1.7
Semi-final 2[ race results ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:00.8326.2.6
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:02.6626.2.7
6thAshburton College 1[ crew ]7:09.2426.2.4

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]7:56.6127.1.4
4thColumba College 1[ crew ]8:06.9827.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:00.4127.2.5
4thKavanagh College 2[ crew ]8:05.7627.2.6
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:06.4627.2.8
8thSt Kevin's College 1[ crew ]8:34.7927.2.3

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:17.4628.1.2
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:19.8628.1.1
5thRoncalli College 1[ crew ]7:22.6728.1.6
8thJames Hargest College 1[ crew ]7:28.4428.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:10.9628.2.3
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:13.2028.2.4
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:18.0728.2.2
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:39.9528.2.7

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]7:58.0629.1.4
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]8:07.3329.1.6
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:23.4929.1.2
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:38.2529.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:05.3029.2.6
4thTimaru Girls High School 2[ crew ]8:07.6629.2.5
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:18.6729.2.8
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:24.2329.2.2

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:58.1930.1.5
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:00.0930.1.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:03.0330.1.2
Semi-final 2[ race results ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]6:52.0430.2.5
4thMarlborough Boys College 2[ crew ]6:55.6230.2.7

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:32.0133.1.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:54.5833.1.6
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:09.5433.1.7
---Roncalli College 1[ crew ]SCR33.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:48.9633.2.5
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:51.9033.2.4

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:03.5934.1.6
Semi-final 2[ race results ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]6:59.9434.2.6
5thAshburton College 1[ crew ]7:06.4434.2.2
8thSt Bede's College 1[ crew ]7:57.6634.2.8
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRWAKA 1[ crew ]_:__:__34.1.3

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
6thWaimea College 1[ crew ]7:00.8738.1.5
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:02.9938.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]6:47.0138.2.6
3rdWakatipu High School 1[ crew ]6:49.0038.2.7
4thJames Hargest College 1[ crew ]6:49.2738.2.4
6thQueen Charlotte College 1[ crew ]6:50.4438.2.3
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:50.5138.2.1

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:01.5140.1.3
7thWakatipu High School 1[ crew ]7:12.4940.1.7
Semi-final 2[ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]6:56.2640.2.3
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:01.4940.2.1
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:13.3040.2.6

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:33.8441.1.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:37.5141.1.4
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:02.3341.1.1
8thNelson College For Girls 1[ crew ]8:13.2441.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:34.1841.2.6
4thAshburton College 1[ crew ]7:41.3841.2.5
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]7:46.7141.2.7

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
4thRangiora High School 1[ crew ]6:33.3142.1.3
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:39.3842.1.1
Semi-final 2[ race results ]
5thRoncalli College 1[ crew ]6:43.4042.2.2
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]6:46.1942.2.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:28.8243.1.3
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:34.4243.1.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:38.9943.1.6
Semi-final 2[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:33.9043.2.6
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:40.0143.2.8
7thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]7:46.7043.2.7
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:00.1143.2.1

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:46.4744.1.4
Semi-final 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]6:40.2544.2.5
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:45.0144.2.2
4thAshburton College 1[ crew ]6:55.3644.2.6
7thSt Bede's College 2[ crew ]7:09.6844.2.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:38.3145.1.4
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:42.1645.1.5
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:43.9645.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:40.1045.2.2
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:43.8745.2.4
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:44.8945.2.6
5thOtago Girls High School 1[ crew ]7:47.7545.2.3
7thBurnside High School 1[ crew ]7:52.4445.2.8
8thNelson College For Girls 1[ crew ]7:59.9145.2.7

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:35.7846.1.2
4thAshburton College 1[ crew ]7:35.8246.1.3
6thRoncalli College 1[ crew ]7:47.8346.1.8
7thQueen Charlotte College 2[ crew ]7:51.7046.1.7
Semi-final 2[ race results ]
2ndNelson College 1[ crew ]7:31.0246.2.7
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:31.5446.2.4
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:48.8646.2.2
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:57.5346.2.8
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
6thSt Bede's College 2[ crew ]8:58.691.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]8:32.401.2.2
2ndTimaru Boys High School 2[ crew ]8:33.151.2.7
3rdSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:34.981.2.4

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:41.392.1.4
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:51.582.1.6
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:03.652.1.7
Repechage 2[ race results ]
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:03.112.2.1

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stJohn McGlashan College 1[ crew ]7:56.893.1.4
Repechage 2[ race results ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:06.143.2.4
5thBurnside High School 2[ crew ]8:16.013.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:58.083.3.5
3rdJohn McGlashan College 2[ crew ]8:01.323.3.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTAN 1[ crew ]_:__:__3.2.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]8:24.054.1.3
8thBurnside High School 2[ crew ]9:09.884.1.6
Repechage 2[ race results ]
---St Margaret's College 1[ crew ]SCR4.2.5
Scratched crews (Repechages) 
SCRRRGS 3[ crew ]_:__:__4.2.6

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thRangiora High School 1[ crew ]7:21.405.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stWaimea College 1[ crew ]7:10.225.2.6
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]7:10.555.2.5
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:13.595.2.3
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:17.175.2.4

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thBurnside High School 1[ crew ]8:25.296.1.2
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:42.396.1.8
Repechage 2[ race results ]
6thMarian College 1[ crew ]8:43.826.2.1
8thSt Andrew's College 2[ crew ]9:05.526.2.8
Repechage 3[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:01.826.3.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:11.176.3.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:19.166.3.3

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:59.827.1.4
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:16.427.1.2
Repechage 2[ race results ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:13.387.2.3
Repechage 3[ race results ]
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:14.237.3.2
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:22.477.3.6
7thJames Hargest College 2[ crew ]7:30.047.3.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]9:12.938.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kevin's College 2[ crew ]9:31.938.2.6

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]8:14.859.1.4
6thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:29.879.1.7
Repechage 2[ race results ]
7thSt Andrew's College 2[ crew ]8:36.549.2.8

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:08.9110.1.7

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:42.4611.1.4
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:01.5511.1.5
7thOtago Girls High School 1[ crew ]8:17.7611.1.1
Repechage 2[ race results ]
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:55.2111.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:01.3811.3.6

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:56.3212.1.3
3rdChrist's College 1[ crew ]6:58.3612.1.2
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:59.1712.1.5
5thChrist's College 2[ crew ]7:11.8812.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:06.7312.2.6
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:12.1612.2.2

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:27.9713.1.6
5thSt Margaret's College 3[ crew ]8:37.9613.1.2
6thRangiora High School 1[ crew ]8:41.0013.1.1
7thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:11.7913.1.7
8thBurnside High School 1[ crew ]9:30.5313.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:35.9413.2.4
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:39.1513.2.5
Repechage 3[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:13.1013.3.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:26.1413.3.2
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:33.8713.3.6
6thSt Margaret's College 4[ crew ]9:01.5613.3.7

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]6:43.2214.1.6
5thSt Andrew's College 1[ crew ]6:44.4414.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:30.3214.2.4
2ndRangiora High School 1[ crew ]6:38.1414.2.2

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:48.1115.1.3

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:30.6316.1.2
6thBurnside High School 1[ crew ]7:53.0916.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thChrist's College 1[ crew ]7:21.5016.2.1
7thAshburton College 1[ crew ]7:42.4216.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:10.6516.3.4

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]6:59.6117.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:00.4117.1.5
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:35.6117.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:02.3317.2.3
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:05.7817.2.5

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:45.5218.1.7
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:49.2318.1.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:25.8119.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:50.1919.2.3
3rdSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:52.5319.2.5

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:15.4920.1.6
3rdBurnside High School 1[ crew ]9:20.3620.1.2
4thKavanagh College 1[ crew ]9:24.9320.1.5
Repechage 2[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:10.8320.2.7

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:53.5621.1.5
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:15.9421.1.7
Repechage 2[ race results ]
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:03.7121.2.6
Repechage 3[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:01.0921.3.5
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:03.9521.3.6

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:43.6022.1.3
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:47.8522.1.4
Repechage 2[ race results ]
5thSt Andrew's College 1[ crew ]9:08.2822.2.4

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:36.0123.1.6
Repechage 2[ race results ]
3rdChrist's College 1[ crew ]6:36.6123.2.3
5thWakatipu High School 1[ crew ]6:42.5223.2.7
---Christchurch Boys High School 1[ crew ]SCR23.2.4

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:27.3124.1.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:29.1924.1.7

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:06.6225.1.5
4thBurnside High School 1[ crew ]8:34.7525.1.2
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:37.4925.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]8:05.4425.2.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:12.2425.2.2
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:23.0925.2.5

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:06.0426.1.5
6thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:29.0626.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]7:52.8226.2.4
4thRangiora High School 1[ crew ]8:13.0026.2.5
Repechage 3[ race results ]
5thSt Bede's College 2[ crew ]8:09.4426.3.7
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:29.2626.3.3

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]8:44.8727.1.3
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]8:45.7627.1.6
5thBurnside High School 1[ crew ]9:14.1127.1.2
Repechage 2[ race results ]
Repechage 3[ race results ]
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:48.7327.3.5
4thSt Margaret's College 1[ crew ]9:02.8427.3.7
5thWaimea College 1[ crew ]9:04.8527.3.3
7thKavanagh College 4[ crew ]10:08.5827.3.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRKAVA 3[ crew ]_:__:__27.2.3

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thNelson College 1[ crew ]8:25.3528.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdKavanagh College 2[ crew ]8:29.3928.2.7
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:30.1828.2.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRASHB 1[ crew ]_:__:__28.2.6

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndKavanagh College 2[ crew ]9:04.7229.1.5
Repechage 2[ race results ]
2ndBurnside High School 2[ crew ]9:10.1029.2.3
Repechage 3[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]9:11.5629.3.5
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]9:25.8429.3.7
Repechage 4[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]9:25.7129.4.5
3rdBurnside High School 1[ crew ]9:33.4929.4.8

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:19.1030.1.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:26.3630.1.6
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:28.1630.1.8
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:00.0230.2.2
6thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:16.7830.2.3
Repechage 3[ race results ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]7:52.4930.3.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:04.5430.3.2

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]6:58.0631.1.5
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:13.9031.1.4

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:45.4032.1.4
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]6:52.4932.1.5
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:04.1432.1.2
Repechage 2[ race results ]
6thBurnside High School 1[ crew ]7:23.7432.2.2

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:59.6933.1.4
6thWakatipu High School 1[ crew ]9:38.3933.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:56.0833.2.5
Repechage 3[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]9:05.6433.3.6
6thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:29.4833.3.7

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:54.4234.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:01.6434.1.4
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:22.1234.1.2
8thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:50.1434.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:57.9034.2.3
2ndAshburton College 1[ crew ]8:01.2534.2.4
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:21.5434.2.7
6thWakatipu High School 2[ crew ]8:29.0834.2.8
7thRangiora High School 1[ crew ]8:34.7234.2.6
Repechage 3[ race results ]
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:19.4834.3.3
8thSouthland Boys High School 1[ crew ]9:18.3934.3.8

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:47.2735.1.4
5thAshburton College 1[ crew ]7:56.0035.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:42.8835.2.3
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:55.6235.2.2
4thBurnside High School 1[ crew ]8:00.2935.2.6

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thJames Hargest College 1[ crew ]6:20.5736.1.6
5thSt Bede's College 2[ crew ]6:24.5736.1.2
Repechage 2[ race results ]
3rdChrist's College 1[ crew ]6:14.3136.2.4
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:14.8736.2.2

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
7thWakatipu High School 1[ crew ]37.1.4
Repechage 2[ race results ]
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:37.4537.2.3
5thMarian College 1[ crew ]7:43.2037.2.7

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:40.5338.1.4
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:45.1638.1.5
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:52.8438.2.4
3rdSt Bede's College 1[ crew ]8:08.5938.2.3
4thSt Bede's College 2[ crew ]8:09.2238.2.7
5thJames Hargest College 2[ crew ]8:16.5538.2.6
Repechage 3[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:46.9638.3.4
4thBurnside High School 1[ crew ]8:04.4438.3.3

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:07.4939.1.5
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:09.4639.1.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:25.8839.1.3
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:26.2939.2.2

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:10.1440.1.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:21.8640.1.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:35.8640.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:06.1840.2.3
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:35.1740.2.6
Repechage 3[ race results ]
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:31.2240.3.2
7thBurnside High School 1[ crew ]8:07.0040.3.1

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:08.9241.1.6
7thOtago Girls High School 1[ crew ]8:32.6941.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stWaitaki Girls High School 1[ crew ]7:55.8341.2.3
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:43.2441.2.1
Repechage 3[ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:06.3741.3.4
3rdNelson College For Girls 2[ crew ]8:10.2141.3.1
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:31.3441.3.6

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]6:43.3342.1.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:44.8242.1.3
7thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:25.2542.1.7
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:38.8042.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]6:44.7842.2.4
Repechage 3[ race results ]
5thBurnside High School 1[ crew ]7:07.4542.3.6

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:47.5743.1.4
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:52.0343.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:54.2143.1.7
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:10.5743.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:04.1643.2.4
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:19.6343.2.6
6thBurnside High School 1[ crew ]8:37.3543.2.7
Repechage 3[ race results ]
3rdRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:03.0943.3.4
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:16.5243.3.3

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:55.3844.1.5
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:22.5944.1.2
Repechage 2[ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]7:11.9844.2.3
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:15.8944.2.2
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:24.2344.2.7
Repechage 3[ race results ]
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:22.6144.3.4

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:30.0145.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:13.2945.2.7
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:37.9045.2.3
Repechage 3[ race results ]
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:37.6045.3.7
Repechage 4[ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:20.4545.4.7
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:27.2345.4.5
5thRoncalli College 2[ crew ]8:39.4845.4.8
Scratched crews (Repechages) 
SCRVILL 1[ crew ]_:__:__45.2.5

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:21.0246.1.3
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:35.2546.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stMt Aspiring College 2[ crew ]8:14.6846.2.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:23.3946.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTBD 2[ crew ]_:__:__46.2.4
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__46.2.7

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]6:53.1047.1.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]5:54.0948.1.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:02.9948.1.3
6thChrist's College 2[ crew ]6:19.1948.1.7
Repechage 2[ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:01.1348.2.6
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]9:18.411.1.5
Heat 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:37.431.2.5
3rdSouthland Boys High School 2[ crew ]8:58.441.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]8:46.471.3.3
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]9:04.541.3.4
Heat 4[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:43.761.4.5
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:57.801.4.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]9:41.011.4.4
Heat 5[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]8:32.761.5.2
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]8:36.841.5.7
6thTimaru Boys High School 2[ crew ]9:27.021.5.6
Heat 6[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]8:21.681.6.7
4thOtago Boys High School 2[ crew ]8:58.411.6.3
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]9:02.991.6.5
6thSt Bede's College 2[ crew ]9:09.791.6.2
Heat 7[ race results ]
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:48.921.7.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:14.832.1.1
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:23.342.1.5
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:38.302.1.4
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:11.932.2.2
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:27.752.2.7
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:07.482.2.1
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:14.722.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:24.602.3.3

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]8:40.953.1.8
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:47.833.1.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]8:52.463.1.2
Heat 2[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]8:27.843.2.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]9:03.513.2.5
8thSt Andrew's College 2[ crew ]9:55.863.2.8
Heat 3[ race results ]
6thSt Andrew's College 1[ crew ]9:18.993.3.5
Heat 4[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:13.293.4.3
4thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:51.393.4.2
5thBurnside High School 2[ crew ]9:18.743.4.6
Heat 5[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:10.003.5.4
Scratched crews (Heats) 
SCRSTBD 3[ crew ]_:__:__3.1.1
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__3.4.5
SCRSTBD 2[ crew ]_:__:__3.5.1

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:38.614.1.7
Heat 2[ race results ]
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:48.974.2.7
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:55.014.2.6
6thBurnside High School 2[ crew ]10:09.214.2.1
Heat 3[ race results ]
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:47.204.3.4
4thBurnside High School 1[ crew ]9:03.154.3.3
5thRangiora High School 1[ crew ]9:05.284.3.7
6thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]9:17.854.3.2
Heat 4[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:44.664.4.1
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]9:04.364.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:39.184.5.5
Heat 6[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:30.884.6.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:46.064.6.2
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:58.134.6.4

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thMt Aspiring College 1[ crew ]8:10.965.1.3
Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:53.825.2.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]8:16.275.2.5
5thWaimea College 1[ crew ]8:31.695.2.4
Heat 3[ race results ]
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:13.685.3.6
4thRangiora High School 1[ crew ]8:31.225.3.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:53.686.1.1
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:17.306.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:45.056.2.4
7thSt Andrew's College 2[ crew ]10:00.816.2.7
Heat 3[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:25.036.3.7
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:52.786.3.1
5thBurnside High School 1[ crew ]9:08.866.3.6
Heat 4[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:25.466.4.7
2ndKavanagh College 2[ crew ]8:32.356.4.1
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:53.676.4.3
7thMarian College 1[ crew ]9:18.106.4.2
Heat 5[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:41.456.5.6

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:26.377.1.8
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:28.607.1.6
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:31.167.1.7
Heat 2[ race results ]
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:45.217.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:27.247.3.1
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:37.837.3.6
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:45.237.3.5
Heat 4[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:23.977.4.4
6thJames Hargest College 2[ crew ]7:57.327.4.3
Heat 5[ race results ]
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:52.127.5.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRangiora High School 2[ crew ]9:50.278.1.5
5thOtago Girls High School 1[ crew ]9:58.418.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]9:54.628.2.3
4thRangiora High School 1[ crew ]10:31.738.2.6
Heat 3[ race results ]
4thKavanagh College 1[ crew ]10:37.498.3.2
Heat 5[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]10:10.168.5.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]10:33.708.5.1
6thSt Kevin's College 2[ crew ]11:14.968.5.6
Heat 6[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]10:07.538.6.6

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]8:28.459.1.5
2ndChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:50.619.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:25.049.2.3
6thTimaru Boys High School 2[ crew ]9:08.249.2.4
7thSt Andrew's College 2[ crew ]9:13.269.2.2
Heat 3[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:35.749.3.5
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:44.139.3.7
Heat 4[ race results ]
1stWaitaki Boys High School 2[ crew ]8:25.239.4.6
4thAshburton College 2[ crew ]8:51.489.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]8:21.739.5.5
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:28.549.5.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:34.909.5.3
Heat 6[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:44.429.6.7

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:43.1310.1.6
Heat 2[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:43.0310.2.4
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:17.2210.2.3

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:20.4311.1.5
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:12.8011.2.5
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:24.5311.2.3
Heat 3[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:13.6811.3.3
4thRoncalli College 1[ crew ]8:28.1311.3.7
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:34.9711.3.2
6thOtago Girls High School 1[ crew ]8:52.4711.3.4
Heat 4[ race results ]
---Christchurch Girls High School 1[ crew ]DNS11.4.7

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:47.0112.1.6
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:54.4812.1.5
6thChrist's College 1[ crew ]8:10.0412.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:55.6912.2.2
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:10.3912.2.7
7thChrist's College 2[ crew ]8:19.4712.2.4

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:01.3613.1.5
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:49.7413.1.4
5thSt Margaret's College 3[ crew ]9:57.0013.1.8
Heat 2[ race results ]
5thMarlborough Girls College 2[ crew ]10:30.4613.2.4
6thSt Margaret's College 4[ crew ]10:51.1313.2.2
7thBurnside High School 1[ crew ]11:07.2813.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 3[ crew ]9:40.9613.3.6
6thRangiora High School 1[ crew ]10:50.6013.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]9:30.1913.4.2
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]9:45.1713.4.5
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:56.9013.4.8
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]10:15.2813.4.6

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thSt Andrew's College 1[ crew ]8:03.3014.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:20.0114.2.3
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:46.5014.2.6
6thRangiora High School 1[ crew ]8:04.1214.2.7

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:46.6615.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:45.8915.2.5

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thOtago Boys High School 1[ crew ]8:14.7016.1.3
6thChrist's College 1[ crew ]8:20.7116.1.6
Heat 2[ race results ]
5thBurnside High School 1[ crew ]8:32.0516.2.7
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:51.2516.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:44.5116.4.4
5thAshburton College 1[ crew ]8:46.6816.4.7

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:04.1917.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:19.6017.1.2
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:56.5017.2.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:07.7017.2.7
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:09.3217.2.2
7thSt Margaret's College 2[ crew ]9:23.4617.2.4

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:43.8018.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:19.1318.2.5
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:31.3418.2.6

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:15.5119.1.8
2ndRangiora High School 2[ crew ]8:23.0519.1.5
8thBurnside High School 1[ crew ]8:54.1019.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWaimea College 1[ crew ]8:08.0919.2.2
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:21.0619.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]8:18.1419.3.6
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]8:31.1819.3.3
4thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:44.2219.3.1
Heat 4[ race results ]
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:26.1919.4.4
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:47.5819.4.1
Heat 6[ race results ]
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]8:19.9719.6.6
4thBurnside High School 2[ crew ]8:47.8519.6.1
5thWakatipu High School 1[ crew ]8:52.7319.6.4
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]9:11.4219.6.5
Heat 7[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]8:17.9319.7.6
2ndSt Bede's College 1[ crew ]8:22.4919.7.1
Scratched crews (Heats) 
SCRSTBD 2[ crew ]_:__:__19.2.3

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]10:11.8620.1.8
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]10:39.0720.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdWaimea College 1[ crew ]10:19.7420.2.5
6thBurnside High School 1[ crew ]11:02.2720.2.3
Heat 3[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]9:59.4020.3.4
5thKavanagh College 1[ crew ]11:00.0520.3.6
Heat 4[ race results ]
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]10:33.0720.4.6
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]10:42.0220.4.4
Heat 5[ race results ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]10:07.2920.5.1
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]10:46.0320.5.4
7thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]10:52.2320.5.7
Heat 6[ race results ]
2ndColumba College 1[ crew ]9:45.7420.6.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]10:01.0820.6.6
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]11:01.8720.6.7

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:07.6921.2.3
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:27.8821.2.7
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:34.9621.2.6
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:48.0021.2.4
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:00.6121.2.5
Heat 3[ race results ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:42.9321.3.3

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:49.0522.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]10:08.1822.1.3
Heat 2[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]9:32.6222.2.3
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]9:59.0622.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]9:35.7722.3.3
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]10:01.1422.3.4
5thSt Margaret's College 1[ crew ]10:19.1222.3.8
Heat 4[ race results ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]10:39.1922.4.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]11:18.4122.4.7
Heat 5[ race results ]
3rdMarian College 1[ crew ]10:49.8322.5.5
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]11:29.3322.5.6
7thTimaru Girls High School 2[ crew ]12:18.8522.5.7
Heat 6[ race results ]
2ndVilla Maria College 2[ crew ]10:50.3622.6.2
Scratched crews (Heats) 
SCRWTKG 1[ crew ]_:__:__22.3.7

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
7thWakatipu High School 1[ crew ]23.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:04.5923.2.1
4thChrist's College 1[ crew ]8:09.5323.2.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:13.3723.2.6

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:48.8824.1.4
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:02.3924.1.5
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:17.7024.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:36.1424.2.7
---Christchurch Girls High School 1[ crew ]DNS24.2.4

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:44.0125.1.3
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]10:17.0925.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:49.2825.2.6
5thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:38.4525.2.7
Heat 3[ race results ]
3rdRangiora High School 1[ crew ]9:06.7525.3.7
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:12.0525.3.4
6thVilla Maria College 1[ crew ]9:40.8325.3.6
Heat 4[ race results ]
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:04.8825.4.7
4thAshburton College 1[ crew ]9:36.7325.4.4
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]10:06.5925.4.6
Heat 5[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:46.5225.5.2
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]9:06.3825.5.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:24.5525.5.7
Heat 6[ race results ]
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]9:11.3525.6.7
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]9:22.4525.6.4
6thBurnside High School 1[ crew ]10:18.5625.6.3

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]8:51.5426.1.1
3rdJames Hargest College 1[ crew ]9:12.9726.1.7
4thWakatipu High School 2[ crew ]9:22.0826.1.3
7thSt Bede's College 2[ crew ]10:04.3826.1.5
Heat 2[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:52.2526.2.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]9:11.6726.2.1
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:16.1026.2.7
5thJames Hargest College 2[ crew ]9:33.7226.2.4
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]9:33.8226.2.8
Heat 4[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:55.4026.4.8
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]9:15.8526.4.2
4thSt Bede's College 3[ crew ]9:22.2526.4.7
5thRangiora High School 1[ crew ]9:26.6526.4.3
Heat 5[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:53.4326.5.1
5thBurnside High School 1[ crew ]9:15.4626.5.2
Heat 6[ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:52.8226.6.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]9:08.0426.6.5
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]9:54.0026.6.7

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndKavanagh College 2[ crew ]10:10.2827.1.3
4thWaimea College 1[ crew ]10:35.1527.1.5
6thSt Margaret's College 1[ crew ]10:51.6827.1.7
Heat 2[ race results ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]10:03.4727.2.1
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]10:24.4927.2.6
Heat 3[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]9:33.5927.3.1
4thKavanagh College 3[ crew ]10:31.0627.3.4
5thBurnside High School 1[ crew ]10:57.1427.3.5
Heat 4[ race results ]
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]10:18.2727.4.6
6thKavanagh College 4[ crew ]11:09.7627.4.1
Heat 5[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]9:41.3427.5.2
4thColumba College 1[ crew ]10:06.2027.5.5

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]8:44.6228.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]8:53.0428.2.4
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]9:16.2628.2.3
Heat 3[ race results ]
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]8:42.0728.3.1
6thKavanagh College 2[ crew ]9:35.2328.3.7
Heat 4[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:42.8828.4.2
6thNelson College 1[ crew ]9:04.6028.4.1
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]9:13.2828.4.7
Heat 5[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:33.4328.5.1
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:42.8828.5.6
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]8:43.4428.5.5
6thAshburton College 1[ crew ]9:27.2828.5.3
Heat 6[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:42.1628.6.7
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:44.2828.6.4
Heat 7[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]8:32.6628.7.4
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:44.0328.7.2
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:44.4528.7.3

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndTimaru Girls High School 2[ crew ]9:23.7429.1.2
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]9:35.2429.1.7
Heat 2[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]9:24.5929.2.7
2ndRoncalli College 1[ crew ]9:44.3929.2.3
4thKavanagh College 2[ crew ]9:50.7429.2.1
6thNelson College For Girls 2[ crew ]10:20.5029.2.6
Heat 3[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]9:13.0029.3.8
Heat 4[ race results ]
2ndKavanagh College 1[ crew ]9:56.6929.4.5
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]10:09.2729.4.6
Heat 5[ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:29.5329.5.3
3rdVilla Maria College 1[ crew ]9:29.5829.5.6
Heat 6[ race results ]
2ndDunstan High School 2[ crew ]9:31.8929.6.6
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:59.0829.6.4
5thBurnside High School 2[ crew ]10:04.6329.6.1
7thBurnside High School 1[ crew ]12:07.9529.6.7
Heat 7[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]9:37.3229.7.4
3rdCraighead Diocesan School 2[ crew ]9:58.6129.7.5
Heat 8[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:21.7729.8.5
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:31.7229.8.1

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:45.2430.1.8
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:35.8430.1.2
8thSt Andrew's College 2[ crew ]8:46.6130.1.5
Heat 2[ race results ]
5thBurnside High School 1[ crew ]8:19.2430.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:50.6630.3.2
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]8:03.5430.3.8
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:07.1230.3.4
8thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:57.6230.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:48.1030.4.1
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:15.2030.4.8
Heat 5[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:58.1230.5.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:16.2530.5.2
6thSt Andrew's College 1[ crew ]8:43.3530.5.3

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:41.9531.1.2
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:51.8231.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:52.9731.2.2
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:08.0131.2.4

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:23.8732.1.1
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:27.5832.1.7
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:46.9032.1.4
Heat 2[ race results ]
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:34.7332.2.2
6thBurnside High School 1[ crew ]8:09.7132.2.5

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:26.6333.1.6
Heat 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:48.2733.2.5
6thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]10:11.7933.2.7
Heat 3[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]9:12.8933.3.3
4thRoncalli College 1[ crew ]9:41.0033.3.6
Heat 4[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]9:04.1533.4.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:50.3033.4.3
4thWakatipu High School 1[ crew ]10:06.8533.4.6

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]8:13.0734.1.4
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:20.6334.1.7
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:32.7234.1.3
5thSt Bede's College 1[ crew ]8:40.7734.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:03.0834.2.2
4thRangiora High School 1[ crew ]8:28.7434.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndAshburton College 1[ crew ]7:52.4434.3.5
6thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:37.9934.3.4
7thWakatipu High School 2[ crew ]8:47.6634.3.6
Heat 4[ race results ]
6thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:34.1834.4.6
7thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:51.6834.4.2

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:16.7235.1.4
5thAshburton College 1[ crew ]8:36.2335.1.5
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:14.8635.2.6
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:31.4635.2.3
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:46.1935.2.7
5thBurnside High School 1[ crew ]8:51.6935.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:14.6035.3.3
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:51.5035.3.7

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:11.0136.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:40.2636.2.7
2ndChrist's College 1[ crew ]6:53.0536.2.1
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:04.0236.2.4
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:13.2436.2.5

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:49.4037.1.2
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:00.4837.1.1
7thMarian College 1[ crew ]8:37.8737.1.4
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:54.6437.2.2
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:17.5037.2.5

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:31.2638.1.4
5thJames Hargest College 2[ crew ]7:59.4938.1.1
Heat 2[ race results ]
1stWaimea College 1[ crew ]7:25.6238.2.1
2ndNelson College 1[ crew ]7:29.2638.2.2
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:32.9638.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]7:31.5138.3.5
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:34.6238.3.1
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:46.3838.3.7
6thSt Bede's College 2[ crew ]8:11.5438.3.2
Heat 4[ race results ]
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:43.3338.4.4
4thBurnside High School 1[ crew ]7:57.6838.4.7
Heat 5[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:29.2738.5.7

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:56.7739.1.4
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:14.4439.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:37.6339.2.2
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:07.9839.2.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:25.5439.2.7
Heat 3[ race results ]
4thBurnside High School 1[ crew ]8:36.9339.3.3

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Bede's College 1[ crew ]8:07.3140.1.2
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:19.0640.1.4
6thBurnside High School 1[ crew ]8:35.1640.1.6
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:51.4240.2.5
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:57.7940.2.2
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:16.1740.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndChrist's College 1[ crew ]7:53.8740.3.2
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:02.0740.3.7
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:16.3140.3.5
Heat 4[ race results ]
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:52.2540.4.1

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:53.1341.1.1
7thOtago Girls High School 1[ crew ]9:48.0341.1.4
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:54.9441.2.6
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:12.9041.2.2
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:23.0441.2.8
Heat 3[ race results ]
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:10.1641.3.3
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:14.3341.3.8
Heat 4[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:43.8841.4.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:48.1141.4.1
6thNelson College For Girls 2[ crew ]9:35.2541.4.5
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:48.4841.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]9:26.4841.5.2

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:38.2742.1.7
4thBurnside High School 1[ crew ]7:50.5342.1.2
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:52.5242.1.1
Heat 2[ race results ]
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:26.0442.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:19.4042.3.3
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:35.9842.3.7

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:49.1043.1.3
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:57.3943.1.7
6thBurnside High School 1[ crew ]9:33.3043.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:43.0043.2.2
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:21.1543.2.5
Heat 3[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:02.5743.3.6
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:25.9643.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:52.7443.4.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:15.2343.4.4

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:42.6344.1.8
3rdAshburton College 1[ crew ]7:54.8244.1.1
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:08.2544.1.3
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:14.0544.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:39.7044.2.6
Heat 3[ race results ]
5thSt Bede's College 2[ crew ]8:05.4744.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:26.6144.4.4
2ndWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:48.4744.4.5

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:38.6245.1.5
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:46.6945.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:55.1445.2.7
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:44.5245.2.5
Heat 3[ race results ]
1stNelson College For Girls 1[ crew ]8:46.2545.3.4
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:06.6745.3.7
4thVilla Maria College 1[ crew ]9:17.1145.3.6
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:33.4945.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:46.7145.4.3
6thWakatipu High School 1[ crew ]9:33.7345.4.8
Heat 5[ race results ]
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:36.4145.5.7
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:01.1145.5.1
Heat 6[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:33.3245.6.8
7thRoncalli College 2[ crew ]9:10.5845.6.1
Heat 7[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:45.3145.7.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:59.1945.7.8
6thSt Andrew's College 1[ crew ]9:28.5645.7.7
Heat 8[ race results ]
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:34.9245.8.2
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:48.1445.8.5

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]8:27.2246.1.2
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:30.5346.1.6
5thBurnside High School 1[ crew ]8:41.3046.1.5
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:55.4946.1.7
Heat 2[ race results ]
3rdQueen Charlotte College 2[ crew ]8:37.3546.2.6
7thBurnside High School 2[ crew ]10:02.2046.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:26.1946.3.2
4thSouthland Boys High School 2[ crew ]8:42.1346.3.5
6thMt Aspiring College 2[ crew ]9:07.0546.3.3
Heat 4[ race results ]
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]8:41.6346.4.2
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:58.5246.4.3
5thSt Bede's College 2[ crew ]9:01.1646.4.6
6thJohn McGlashan College 1[ crew ]9:07.3146.4.7
Heat 5[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:24.8146.5.3
2ndNelson College 1[ crew ]8:35.3246.5.7
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]8:42.9946.5.4
6thSt Bede's College 1[ crew ]8:50.7246.5.5
Heat 6[ race results ]
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:51.8446.6.7
Heat 7[ race results ]
6thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:45.8146.7.7

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:37.8947.1.2
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:54.7647.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:19.7547.2.4

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:31.5248.1.1
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:35.4648.1.8
8thChrist's College 2[ crew ]7:04.2948.1.3
Heat 2[ race results ]
3rdChrist's College 1[ crew ]6:24.2048.2.1
Scratched crews (Heats) 
SCRCBHS 1[ crew ]_:__:__48.2.5

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA