NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Napier Boys High School's approved colours
#44: Napier Boys High School


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2015 Aon Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2015 Aon Maadi (NZSSRA Championships) regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:21.921.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:22.911.1.2
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:24.321.1.5
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:29.121.1.6
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:34.051.2.5
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:40.931.2.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:43.191.2.8
7thSancta Maria College 1[ crew ]7:44.361.2.2
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:53.771.2.1
C Final [ race results ]
2ndHowick College 1[ crew ]7:46.271.3.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:48.231.3.5
5thWhanganui High School 4[ crew ]7:56.301.3.7
6thSt Patrick's College 3[ crew ]7:58.851.3.3
8thMacleans College 1[ crew ]8:07.691.3.8
D Final [ race results ]
1stWhanganui High School 3[ crew ]7:48.521.4.7
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:49.791.4.3
4thOtumoetai College 2[ crew ]7:58.011.4.5
5thWhanganui High School 2[ crew ]8:00.371.4.6
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:10.121.4.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:27.092.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:32.172.1.7
8thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:44.232.1.1
B Final [ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:37.322.2.5
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:38.832.2.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42.712.2.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:42.882.2.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:47.092.2.1
7thBaradene College 1[ crew ]7:48.782.2.6

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:51.913.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:55.973.1.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:02.163.1.6
5thKings College 1[ crew ]7:10.003.1.3
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:10.143.1.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:13.103.1.7
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 2[ crew ]7:14.293.2.4
2ndKings College 2[ crew ]7:19.723.2.6
4thBethlehem College 1[ crew ]7:21.693.2.3
5thWentworth College 1[ crew ]7:33.113.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:33.923.2.8
C Final [ race results ]
1stMacleans College 2[ crew ]7:25.363.3.6
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:34.233.3.4
6thWellington College 1[ crew ]7:38.633.3.7
8thSt Peter's School 2[ crew ]7:51.383.3.3
D Final [ race results ]
1stNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:35.633.4.4
3rdWhanganui High School 2[ crew ]7:47.653.4.1

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:18.804.1.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:22.594.1.3
8thGlendowie College 1[ crew ]7:41.504.1.1
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:36.024.2.6
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:40.604.2.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:56.574.2.1
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:57.084.2.8
C Final [ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]7:50.004.3.6
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:53.694.3.2
5thCambridge High School 1[ crew ]7:53.864.3.3

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:53.275.1.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]6:54.335.1.5
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:56.595.1.8
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:57.335.1.7
B Final [ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:04.055.2.5
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:05.635.2.3
5thWellington College 1[ crew ]7:20.345.2.7
6thLindisfarne College 1[ crew ]7:25.735.2.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:25.765.2.1
8thWentworth College 1[ crew ]7:32.815.2.8

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:24.836.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:27.276.1.3
5thWellington East Girls College 1[ crew ]7:38.426.1.7
6thGlendowie College 1[ crew ]7:38.856.1.4
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:47.696.1.2
B Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:40.246.2.5
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:44.216.2.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:49.256.2.2
5thTrident High School 1[ crew ]7:50.886.2.8
6thCambridge High School 1[ crew ]7:51.566.2.1
8thSt Peter's School 2[ crew ]7:56.956.2.3
C Final [ race results ]
1stGisborne Girls High School 2[ crew ]7:52.156.3.6
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]7:57.036.3.3
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:59.116.3.4
4thPukekohe High School 2[ crew ]7:59.396.3.1
7thBethlehem College 1[ crew ]8:44.876.3.2
D Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:53.086.4.4
3rdBaradene College 1[ crew ]8:09.826.4.1
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:10.426.4.3
6thSancta Maria College 1[ crew ]8:23.876.4.8
---Wellington East Girls College 2[ crew ]DNS6.4.6

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:23.757.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:29.337.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:31.407.1.3
4thSt Patrick's College 1[ crew ]6:33.757.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:34.527.1.2
6thKings College 1[ crew ]6:38.147.1.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]6:38.937.1.7
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:43.377.1.1
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:40.147.2.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]6:40.397.2.4
4thJohn Paul College 1[ crew ]6:47.327.2.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:50.647.2.1
8thAquinas College 1[ crew ]7:08.317.2.8
C Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:53.457.3.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]6:54.397.3.2
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:59.467.3.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:05.767.3.5

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:08.978.1.3
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:09.648.1.6
4thAotea College 1[ crew ]8:11.568.1.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:15.828.1.2
6thMacleans College 1[ crew ]8:19.158.1.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:26.678.1.8
B Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:20.378.2.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:24.088.2.6
4thWhanganui High School 3[ crew ]8:28.568.2.8
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:32.178.2.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:32.318.2.3
C Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:37.618.3.7
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:43.058.3.5
3rdWentworth College 1[ crew ]8:43.928.3.3
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:49.988.3.6
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:54.258.3.4
D Final [ race results ]
3rdWhanganui High School 2[ crew ]8:58.848.4.5
4thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:00.398.4.1
6thRosehill College 1[ crew ]9:17.568.4.8
7thBethlehem College 1[ crew ]9:24.158.4.2

Event 9 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]6:55.789.1.5
2ndHuanui College 1[ crew ]6:55.869.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:59.779.1.4
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:02.589.1.7
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:09.119.1.3
8thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:09.499.1.1
B Final [ race results ]
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]7:12.339.2.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:13.809.2.6
5thOtumoetai College 2[ crew ]7:22.079.2.1
6thCambridge High School 1[ crew ]7:27.119.2.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:31.259.2.8
8thWentworth College 1[ crew ]7:35.549.2.7
C Final [ race results ]
3rdTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]7:32.999.3.3
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:41.689.3.2
5thTe Awamutu College 2[ crew ]7:43.289.3.5

Event 10 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:53.2310.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:56.6510.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]7:00.7910.1.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:07.0410.1.1
B Final [ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:19.5810.2.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:31.4010.2.7
---St Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]EXC10.2.2

Event 11 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]5:54.9111.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]5:55.4511.1.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:04.9811.1.2
7thNapier Boys High School 1[ crew ]6:15.7411.1.1
8thSt Peter's College 1[ crew ]6:18.5311.1.8

Event 12 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:14.7512.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:17.5412.1.5
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:19.6112.1.3
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:20.2112.1.8
6thHuanui College 1[ crew ]7:22.5712.1.7
B Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:24.9812.2.8
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:28.8412.2.7
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:29.0412.2.5
6thWellington East Girls College 1[ crew ]7:34.0912.2.3
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:35.6012.2.6

Event 13 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]6:40.7713.1.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:40.7813.1.6
4thWellington College 1[ crew ]6:43.5313.1.4
6thWentworth College 1[ crew ]6:48.3713.1.8
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:52.6913.1.2
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:57.5113.2.3
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:00.8913.2.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:01.2913.2.5

Event 14 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:32.9614.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:34.3314.1.8
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:35.9014.1.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:37.1514.1.5
7thOnslow College 1[ crew ]7:49.9514.1.7
B Final [ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:47.1714.2.3
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:47.3514.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.6414.2.2
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:01.3814.2.7

Event 15 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:20.2515.1.3
3rdKings College 1[ crew ]6:27.1115.1.4
4thOtumoetai College 1[ crew ]6:29.3215.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]6:30.3015.1.8
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:34.3215.1.7
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:40.0215.1.6
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:32.5715.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:33.3115.2.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]6:34.2415.2.2
4thOnslow College 1[ crew ]6:38.0115.2.3

Event 16 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:47.9816.1.7
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51.7316.1.5
7thWhanganui High School 1[ crew ]7:57.2216.1.2
B Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:57.8116.2.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:01.4016.2.7
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:05.4616.2.3

Event 17 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:45.0617.1.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:46.7117.1.4
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.3017.1.2
6thWellington College 1[ crew ]6:55.8117.1.7
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:56.8217.1.3
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:56.6617.2.6
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:02.8017.2.7
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:05.9617.2.5
5thAquinas College 1[ crew ]7:07.6817.2.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:08.1917.2.3
8thPukekohe High School 2[ crew ]7:21.9017.2.8

Event 18 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]6:59.7218.1.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:59.7718.1.3
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:02.7918.1.4
4thBaradene College 1[ crew ]7:06.6818.1.5
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:13.7518.1.8
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:21.7418.1.7
B Final [ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:17.2018.2.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:17.8618.2.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:19.6018.2.1
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:21.5718.2.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:57.4418.2.8

Event 19 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:16.0619.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:22.5319.1.5
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:27.2119.1.3
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:29.9219.1.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:32.8719.1.7
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:48.9219.1.8

Event 20 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:30.5520.1.4
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]7:36.7420.1.6
7thBaradene College 1[ crew ]7:56.6320.1.1
B Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:54.9620.2.5
2ndOnslow College 1[ crew ]7:55.3220.2.2
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:59.7120.2.6

Event 21 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:44.0921.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]6:48.1921.1.2
4thOtumoetai College 1[ crew ]6:56.2221.1.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]6:59.6821.1.3
7thGlendowie College 1[ crew ]7:07.1921.1.7
8thWhanganui High School 1[ crew ]7:09.0321.1.1
B Final [ race results ]
1stWellington College 2[ crew ]7:02.6421.2.3
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:02.7621.2.6
5thCambridge High School 1[ crew ]7:10.4421.2.1
C Final [ race results ]
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:24.7521.3.6
5thScots College 1[ crew ]7:33.1721.3.5
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:44.8121.3.8
7thWhanganui High School 3[ crew ]7:46.4121.3.1
D Final [ race results ]
2ndWhanganui High School 2[ crew ]7:28.3521.4.4
5thWellington College 3[ crew ]7:35.3421.4.6
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:01.5921.4.8
---St Patrick's College 1[ crew ]DNF21.4.2
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]DNS21.4.5

Event 22 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stFraser High School 1[ crew ]8:04.7222.1.4
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:08.3422.1.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:10.4022.1.7
5thHastings Girls High School 1[ crew ]8:15.9922.1.6
7thIona College 1[ crew ]8:24.9022.1.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:25.5022.1.1
B Final [ race results ]
2ndAotea College 1[ crew ]8:20.9022.2.4
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:21.4722.2.6
4thWoodford House 1[ crew ]8:30.2922.2.2
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:33.3222.2.7
7thParaparaumu College 1[ crew ]8:37.7722.2.8
8thHutt Valley High School 1[ crew ]8:40.7022.2.1
C Final [ race results ]
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:04.3322.3.8
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:04.4222.3.6
4thCambridge High School 1[ crew ]9:07.6722.3.7
7thWoodford House 2[ crew ]9:23.0422.3.1
D Final [ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]9:06.3622.4.8
4thSt Peter's School 1[ crew ]9:13.8622.4.1
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:21.8622.4.6
---Hamilton Girls' High School 2[ crew ]NRR22.4.4
E Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]9:17.5322.5.6
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:37.3422.5.5
3rdCullinane College 1[ crew ]9:40.6522.5.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:42.5922.5.3
5thHastings Girls High School 2[ crew ]9:49.7022.5.2
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:59.5922.5.7
8thOtumoetai College 2[ crew ]10:13.7622.5.8
F Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]9:24.1222.6.6
2ndQueen Margaret College 3[ crew ]9:24.9622.6.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:37.8722.6.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:58.0922.6.5
7thSancta Maria College 1[ crew ]10:03.6022.6.7

Event 23 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:18.5123.1.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:30.0023.1.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]6:30.9223.1.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:33.7523.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:37.9523.1.1
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:42.1623.1.2
8thTauranga Boys College 1[ crew ]6:42.8323.1.8

Event 24 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:55.8024.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:02.2624.1.6
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:10.5924.1.1
7thRangitoto College 1[ crew ]8:16.5824.1.8
B Final [ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]8:17.6424.2.2
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:17.8424.2.3
3rdRosehill College 1[ crew ]8:23.6024.2.6
4thWellington East Girls College 1[ crew ]8:24.5524.2.4
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:32.6024.2.5
8thHillcrest High School 1[ crew ]8:36.7724.2.1
C Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:40.7624.3.4
4thBethlehem College 1[ crew ]8:54.4124.3.6
5thCullinane College 1[ crew ]8:54.6624.3.7
6thWentworth College 1[ crew ]8:54.9224.3.3

Event 25 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:30.2225.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:33.0925.1.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:37.9125.1.6
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:40.5425.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:42.6325.1.7
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:40.8125.2.5
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]6:46.6825.2.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:52.7925.2.8
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]NRR25.2.2

Event 26 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:24.5626.1.4
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:29.8826.1.1
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:31.3426.1.5
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:40.1426.1.3
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:48.1926.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:36.6326.2.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:40.3226.2.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:42.3926.2.6
5thKapiti College 1[ crew ]7:57.5526.2.7
6thTawa College 1[ crew ]8:12.2126.2.2

Event 27 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:22.1327.1.4
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:29.5327.1.3
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:32.0227.1.6
7thWestern Heights High School 1[ crew ]7:33.3327.1.8
8thDiocesan School For Girls 3[ crew ]7:40.4327.1.2
B Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:31.9727.2.5
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:34.2627.2.4
3rdBaradene College 1[ crew ]7:36.5027.2.2
5thOnslow College 1[ crew ]7:40.6927.2.1
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:48.5527.2.8
8thWhanganui High School 1[ crew ]7:58.5827.2.7

Event 28 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]6:52.4128.1.1
3rdHuanui College 1[ crew ]6:57.2628.1.4
4thJohn Paul College 1[ crew ]6:58.4928.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:02.7528.1.3
7thSt Peter's School 2[ crew ]7:09.4528.1.8
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:14.0828.1.7
B Final [ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:04.9728.2.5
2ndWhanganui High School 2[ crew ]7:06.2728.2.6
4thCambridge High School 1[ crew ]7:08.8328.2.7
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:10.3128.2.1
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:10.8028.2.2
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:11.7528.2.3
C Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:40.1228.3.8
2ndWentworth College 1[ crew ]7:42.4428.3.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:45.9828.3.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:51.4028.3.7
6thWellington College 1[ crew ]7:54.6628.3.1
7thCambridge High School 2[ crew ]8:05.7528.3.3
---Napier Boys High School 2[ crew ]NRR28.3.2
D Final [ race results ]
4thOnslow College 1[ crew ]8:01.9328.4.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:11.8728.4.2
---Onslow College 2[ crew ]NRR28.4.4

Event 29 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndFraser High School 1[ crew ]7:59.4429.1.5
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:01.6829.1.2
4thWellington East Girls College 1[ crew ]8:02.3729.1.7
6thHastings Girls High School 1[ crew ]8:07.2129.1.1
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:07.6429.1.4
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:11.1529.1.8
B Final [ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:59.4129.2.4
2ndHillcrest High School 2[ crew ]8:06.0129.2.3
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:14.8829.2.2
5thPukekohe Christian School 1[ crew ]8:17.1729.2.1
6thWhanganui High School 2[ crew ]8:17.9629.2.8
7thBethlehem College 1[ crew ]8:18.8429.2.5
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:27.4729.2.7
C Final [ race results ]
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:20.1529.3.6
5thIona College 1[ crew ]9:32.9129.3.8
7thNapier Girls High School 2[ crew ]9:40.0029.3.2
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:43.3629.3.5
D Final [ race results ]
6thQueen Margaret College 2[ crew ]9:47.5229.4.5
7thWentworth College 1[ crew ]9:52.0129.4.2
E Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]9:27.7629.5.4
2ndMacleans College 1[ crew ]9:41.1129.5.7
3rdCambridge High School 2[ crew ]9:42.4629.5.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:48.5229.5.6
5thParaparaumu College 1[ crew ]9:58.9729.5.5
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]DNS29.5.3

Event 30 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:09.3330.1.5
2ndOnslow College 1[ crew ]7:11.5230.1.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:17.5830.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:20.2430.1.6
B Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:22.3730.2.1
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25.9830.2.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:32.4630.2.4
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:35.8230.2.3
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:40.5030.2.2
C Final [ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:15.7230.3.6
2ndRosehill College 1[ crew ]8:20.1930.3.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:25.2030.3.1
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:26.7130.3.3
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:29.6030.3.5
6thMacleans College 1[ crew ]8:36.5130.3.8
D Final [ race results ]
1stWentworth College 1[ crew ]8:24.4130.4.6
2ndAuckland Grammar School 3[ crew ]8:43.8330.4.4
3rdSancta Maria College 1[ crew ]8:47.3230.4.7
4thJohn Paul College 2[ crew ]8:49.9630.4.2
E Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 3[ crew ]8:20.3030.5.3
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:43.5330.5.4
5thWhanganui High School 3[ crew ]8:52.1630.5.7
6thAquinas College 1[ crew ]9:03.5630.5.6

Event 31 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:42.7031.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:44.1631.1.2
4thGlendowie College 1[ crew ]7:45.6231.1.5
6thMacleans College 1[ crew ]7:56.0431.1.7
7thTrident High School 1[ crew ]7:56.6031.1.6
B Final [ race results ]
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]8:01.5531.2.6
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:03.1631.2.8
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:07.0931.2.3
8thRosehill College 1[ crew ]8:11.9431.2.1
C Final [ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:07.5931.3.2
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]9:14.0631.3.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]9:20.5231.3.5
5thTauranga Girls College 2[ crew ]9:20.9731.3.1
7thWentworth College 1[ crew ]9:38.3831.3.6
D Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]9:10.3231.4.6
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:10.4431.4.3
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:15.1531.4.2
6thWestern Heights High School 1[ crew ]9:33.4631.4.7
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:35.3831.4.8

Event 32 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:36.7832.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]6:47.0732.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:47.2132.1.7
4thKings College 2[ crew ]6:49.8432.1.2
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:54.8732.1.3
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 3[ crew ]6:54.2632.2.4
3rdHamilton Boys High School 4[ crew ]7:02.1532.2.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:02.1932.2.2
5thWentworth College 1[ crew ]7:09.3932.2.8
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:09.8032.2.1
7thGlendowie College 1[ crew ]7:15.4432.2.6
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]NRR32.2.7
C Final [ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:44.0232.3.3
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:47.8132.3.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:48.4432.3.2
---Wellington College 1[ crew ]NRR32.3.4

Event 33 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:43.9433.1.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]6:46.0733.1.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]6:49.9033.1.2
7thBaradene College 1[ crew ]7:00.1033.1.1
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:03.5833.1.8

Event 34 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:30.7134.1.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:34.7134.1.3
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:38.1434.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:39.2734.1.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:41.1234.1.6
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:45.5934.1.2
8thScots College 1[ crew ]6:51.8034.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:42.2634.2.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:49.2934.2.5
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:49.3334.2.6
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:58.5734.2.7
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:59.1734.2.3
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:00.4534.2.8
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:01.7734.2.1
---Aquinas College 1[ crew ]EXC34.2.2

Event 35 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
4thCambridge High School 1[ crew ]7:41.3635.1.3
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:41.9535.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]7:49.2435.1.6
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:55.7335.1.8
B Final [ race results ]
2ndRosehill College 1[ crew ]7:51.7535.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:53.8535.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58.8035.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:03.5635.2.7
6thWentworth College 1[ crew ]8:05.3235.2.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:09.9335.2.8

Event 36 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]6:49.8536.1.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]6:51.4536.1.4
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:53.6236.1.7
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:54.6636.1.1
7thSt Peter's School 1[ crew ]6:59.4536.1.2
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]6:57.2436.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:58.8536.2.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:59.5936.2.4
4thSt Patrick's College 1[ crew ]7:04.9436.2.6
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:05.3536.2.1
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:06.6736.2.3
8thOnslow College 1[ crew ]7:09.0236.2.8
C Final [ race results ]
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:36.3436.3.7
5thOnslow College 2[ crew ]7:48.7636.3.6

Event 37 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:28.5637.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:32.2837.1.3
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:37.8537.1.8
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:40.1337.1.7
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:42.6137.1.6
B Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:36.1437.2.5
3rdEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:44.5437.2.8
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:47.1937.2.6
6thBaradene College 1[ crew ]7:50.4037.2.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:51.0037.2.4
8thWellington Girls College 1[ crew ]7:52.6137.2.1

Event 38 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:21.4038.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:24.8738.1.4
4thWellington College 1[ crew ]6:31.8738.1.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:37.4438.1.3
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:39.1638.1.1

Event 39 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:48.3039.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:51.3239.1.5
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:52.1839.1.3
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:52.9839.1.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:59.3239.1.8
8thGlendowie College 1[ crew ]7:59.9939.1.2
B Final [ race results ]
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:00.0639.2.5
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:01.0139.2.2
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:01.5639.2.6
6thTrident High School 1[ crew ]8:07.7939.2.7
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:10.1639.2.3

Event 40 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:12.5140.1.5
4thKings College 1[ crew ]7:18.8540.1.3
6thMacleans College 1[ crew ]7:32.1440.1.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:32.2740.1.1
8thOnslow College 1[ crew ]7:43.1840.1.2
B Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:32.3140.2.2
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:38.3240.2.7
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:42.9140.2.6
7thKings College 2[ crew ]7:45.5140.2.8
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:04.1740.2.1

Event 41 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:26.0241.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:31.6841.1.6
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43.9841.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:48.7941.1.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:52.3741.1.7

Event 42 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.1042.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:14.5442.1.7
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:15.7142.1.3
5thWellington College 1[ crew ]7:24.2142.1.8
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.3942.1.2
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:36.1942.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:34.2742.2.5
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:37.2442.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:44.5642.2.3
4thOnslow College 1[ crew ]7:48.4742.2.6
7thWentworth College 1[ crew ]7:54.8442.2.1
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:14.4442.2.8

Event 43 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:53.3443.1.3
4thHuanui College 1[ crew ]7:59.8043.1.7
5thCambridge High School 1[ crew ]8:04.3443.1.6
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:05.5143.1.1
7thWoodford House 1[ crew ]8:07.8843.1.2
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:11.1443.1.8
B Final [ race results ]
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:07.7143.2.5
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:12.4443.2.3
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:16.2543.2.6
8thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:19.6243.2.8
C Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:22.9543.3.2
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:23.5543.3.6
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:26.8343.3.4
7thTrident High School 1[ crew ]8:31.9043.3.1
D Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:27.2743.4.5
2ndKapiti College 1[ crew ]8:28.1943.4.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:37.9343.4.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:38.2843.4.2
7thPukekohe High School 2[ crew ]8:46.2443.4.7
8thBethlehem College 1[ crew ]9:00.3743.4.1
E Final [ race results ]
2ndPukekohe High School 3[ crew ]8:51.6943.5.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:58.4343.5.3
6thTawa College 1[ crew ]9:07.0143.5.5
---Wentworth College 1[ crew ]NRR43.5.2
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]NRR43.5.8

Event 44 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:36.1644.1.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]6:43.2244.1.4
5thKings College 1[ crew ]6:47.4544.1.8
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:50.6144.1.3
7thCambridge High School 1[ crew ]6:50.7744.1.7
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:55.6044.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]6:52.0244.2.5
3rdWhanganui High School 1[ crew ]6:57.2344.2.3
4thSt Kentigern College 2[ crew ]6:58.0944.2.1
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:59.5444.2.6
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.2144.2.2

Event 45 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:39.7345.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:56.7745.1.6
5thBaradene College 1[ crew ]8:03.2845.1.8
B Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:11.9345.2.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:17.2145.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:20.0445.2.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:21.4045.2.8
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:21.9545.2.4
7thWellington East Girls College 1[ crew ]8:25.6945.2.2

Event 46 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:53.5946.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.7046.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:59.1946.1.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:01.8046.1.5
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:04.2446.1.6
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:13.1346.1.2
B Final [ race results ]
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:18.2146.2.1
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:24.5646.2.6
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:25.1946.2.3
8thMacleans College 1[ crew ]7:29.8646.2.8

Event 47 Girls under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:06.5847.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:18.6647.1.2
5thOnslow College 1[ crew ]7:26.6547.1.8
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:27.2847.1.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:39.3847.1.1
8thCambridge High School 1[ crew ]8:04.6647.1.3

Event 48 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:48.8548.1.3
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:52.7348.1.7
5thWellington East Girls College 1[ crew ]7:55.8348.1.1
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:58.3048.1.8
7thNapier Girls High School 1[ crew ]7:58.5248.1.2
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:55.9148.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:59.1448.2.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:04.6648.2.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:09.4548.2.2
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:14.3848.2.8
C Final [ race results ]
2ndHuanui College 1[ crew ]8:56.1648.3.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:59.9948.3.6
5thWentworth College 1[ crew ]9:02.0648.3.2
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:03.8648.3.8
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:21.7648.3.5
8thWhanganui Girls College 2[ crew ]9:31.4648.3.7
D Final [ race results ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:57.3448.4.4
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:06.1148.4.2
4thWestern Heights High School 1[ crew ]9:08.6348.4.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:08.6948.4.1
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:27.2748.4.5
E Final [ race results ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]8:56.0948.5.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:05.1048.5.5
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]9:08.8048.5.7
4thQueen Margaret College 2[ crew ]9:09.7448.5.4
5thWellington Girls College 3[ crew ]9:17.2248.5.2
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:17.8348.5.6

Event 49 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndMassey High School 1[ crew ]7:55.9849.1.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:57.2749.1.4
5thHowick College 1[ crew ]8:02.8749.1.7
7thWellington College 1[ crew ]8:10.1949.1.2
8thSt Peter's College 1[ crew ]8:18.2949.1.8
B Final [ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]8:07.7549.2.3
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:09.6049.2.5
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:13.3249.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:14.6749.2.7
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:18.3449.2.1
8thWhanganui High School 2[ crew ]8:27.1049.2.8
C Final [ race results ]
3rdTrident High School 1[ crew ]8:19.3149.3.6
4thWentworth College 1[ crew ]8:20.2649.3.5
5thSt Patrick's College 1[ crew ]8:26.2349.3.7
7thGlendowie College 1[ crew ]8:36.8149.3.2
8thWellington College 2[ crew ]8:45.9749.3.1
D Final [ race results ]
2ndSt Peter's College 2[ crew ]8:34.4949.4.7
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:41.4949.4.5
4thOnslow College 1[ crew ]8:43.7949.4.3
6thTe Awamutu College 2[ crew ]8:44.7549.4.4
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:10.4249.4.1

Event 50 Boys under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:38.9050.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:44.0250.1.5
3rdGlendowie College 1[ crew ]6:51.2050.1.3
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:01.0450.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:04.6350.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]7:22.3450.1.8
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:28.7550.1.1

Event 51 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:11.4251.1.8
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:12.0551.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:16.0851.1.3
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:22.0551.1.4
7thGlendowie College 1[ crew ]7:25.5351.1.2
8thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:31.3351.1.7
B Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:42.5751.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:46.0951.2.4

Event 52 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:07.4352.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:15.3952.1.7
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:19.9052.1.3
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:23.9852.1.8
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:27.8052.1.6
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:32.5452.1.2
B Final [ race results ]
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:44.1552.2.8
8thOnslow College 1[ crew ]7:01.3952.2.1

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:29.121.1.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:30.051.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]7:34.591.1.5
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:43.801.1.2
8thSt Patrick's College 1[ crew ]8:10.881.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:29.481.2.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:42.781.2.4
7thSancta Maria College 1[ crew ]7:44.651.2.1
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:00.601.2.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:27.062.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:32.592.1.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:34.212.1.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:37.302.1.7
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:46.732.1.2
Semi-final 2[ race results ]
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:31.082.2.3
6thBaradene College 1[ crew ]7:42.412.2.8
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:45.582.2.1
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:48.512.2.7

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:08.733.1.4
2ndKings College 1[ crew ]7:13.603.1.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:17.943.1.5
6thBethlehem College 1[ crew ]7:33.263.1.6
7thWentworth College 1[ crew ]7:42.833.1.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:45.833.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:05.843.2.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:09.273.2.5
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:09.783.2.6
5thGlendowie College 2[ crew ]7:12.943.2.8
6thKings College 2[ crew ]7:28.333.2.1

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:26.414.1.4
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:37.084.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:37.554.1.6
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:06.854.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:32.744.2.5
4thGlendowie College 1[ crew ]7:35.604.2.6
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:03.204.2.2

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:31.756.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:34.806.1.5
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:38.136.1.6
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:51.806.1.2
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:53.146.1.1
8thCambridge High School 1[ crew ]8:09.406.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:33.736.2.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:37.376.2.8
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:38.636.2.4
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:56.266.2.2
8thTrident High School 1[ crew ]7:58.916.2.7

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:32.867.1.4
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]6:37.937.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.347.1.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:42.107.1.7
5thCambridge High School 1[ crew ]6:42.567.1.2
8thAquinas College 1[ crew ]7:16.427.1.3
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:34.477.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:38.537.2.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:40.197.2.6
4thKings College 1[ crew ]6:40.517.2.1
5thWhanganui High School 1[ crew ]6:40.817.2.3
7thJohn Paul College 1[ crew ]6:46.947.2.8
8thPukekohe High School 1[ crew ]6:54.517.2.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:19.858.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:22.668.1.2
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:30.778.1.6
6thWhanganui High School 1[ crew ]8:34.018.1.7
8thWhanganui High School 3[ crew ]8:56.558.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stAotea College 1[ crew ]8:16.508.2.4
2ndRangitoto College 1[ crew ]8:20.128.2.5
3rdMacleans College 1[ crew ]8:23.438.2.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:24.388.2.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:38.858.2.2
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:41.918.2.1

Event 9 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:02.459.1.4
2ndHuanui College 1[ crew ]7:03.399.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:05.339.1.2
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:09.699.1.6
7thWentworth College 1[ crew ]7:33.909.1.7
8thOtumoetai College 2[ crew ]7:37.189.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:05.309.2.5
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:06.719.2.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]7:18.119.2.2
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:23.999.2.3
7thCambridge High School 1[ crew ]7:24.459.2.8
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:27.409.2.7

Event 12 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:19.8812.1.5
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:20.4312.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:23.7512.1.4
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:25.6912.1.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:32.5912.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:34.3412.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:18.1912.2.4
3rdHuanui College 1[ crew ]7:24.6112.2.2
6thWellington East Girls College 1[ crew ]7:33.7212.2.6
8thWestern Heights High School 1[ crew ]7:37.4712.2.1

Event 14 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:37.1014.1.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:54.0714.1.1
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:06.2914.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:36.1014.2.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:43.8414.2.3
3rdOnslow College 1[ crew ]7:47.1414.2.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:49.0814.2.4
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:51.8614.2.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:04.3614.2.1

Event 16 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48.6216.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:51.2416.1.5
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:01.0316.1.1
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:07.7316.1.7
Semi-final 2[ race results ]
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:56.7716.2.6
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:03.7916.2.3

Event 17 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:50.3617.1.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:54.6417.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]6:56.7417.1.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:04.3517.1.1
8thAquinas College 1[ crew ]7:17.0317.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:54.2817.2.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:58.1117.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:03.6817.2.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:08.9617.2.6
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:10.1817.2.2
8thPukekohe High School 2[ crew ]7:40.5417.2.1

Event 21 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:11.0521.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:12.6121.1.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:13.1821.1.6
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:14.9921.1.3
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:20.6821.1.8
8thCambridge High School 1[ crew ]7:29.7921.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:07.8221.2.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:13.4721.2.3
6thWellington College 2[ crew ]7:27.1921.2.7

Event 22 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:38.2222.1.3
4thIona College 1[ crew ]8:49.1622.1.6
7thWoodford House 1[ crew ]9:05.1822.1.2
8thParaparaumu College 1[ crew ]9:16.1822.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stFraser High School 1[ crew ]8:33.3322.2.5
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:42.1922.2.6
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:42.7922.2.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:48.4722.2.7
5thAotea College 1[ crew ]8:55.4022.2.3
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:01.3322.2.2
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:03.0722.2.1
8thHutt Valley High School 1[ crew ]9:19.7822.2.8

Event 24 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:10.9224.1.5
4thRangitoto College 1[ crew ]8:35.9024.1.4
5thWellington East Girls College 1[ crew ]8:41.6224.1.8
6thRosehill College 1[ crew ]8:46.5424.1.7
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:51.9724.1.2
8thHillcrest High School 1[ crew ]8:59.5224.1.6
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:34.3524.2.4
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:38.3824.2.6
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:52.6024.2.3
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:53.7224.2.8

Event 27 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:02.2927.1.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:07.0327.1.1
5thNapier Girls High School 1[ crew ]8:11.2727.1.3
7thBaradene College 1[ crew ]8:20.1027.1.2
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:31.1327.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:50.7327.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:02.3827.2.5
3rdDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:04.0527.2.6
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:09.6327.2.8
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:20.1627.2.7
8thOnslow College 1[ crew ]8:20.9127.2.1

Event 28 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]7:25.8328.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:29.5328.1.5
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:31.9828.1.1
4thSt Patrick's College 1[ crew ]7:33.1328.1.6
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:34.1628.1.3
6thWhanganui High School 2[ crew ]7:40.7428.1.7
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:42.5528.1.2
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:44.0028.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:29.0928.2.4
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:39.3528.2.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:47.4128.2.8
7thCambridge High School 1[ crew ]7:48.6728.2.7

Event 29 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:58.4329.1.4
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]9:01.0729.1.6
4thHastings Girls High School 1[ crew ]9:02.3729.1.3
5thWhanganui High School 1[ crew ]9:04.9929.1.2
6thHillcrest High School 2[ crew ]9:05.7929.1.7
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:08.6929.1.8
8thWhanganui High School 2[ crew ]9:25.3429.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stFraser High School 1[ crew ]8:57.8229.2.6
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:59.7829.2.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]9:01.1729.2.3
5thBethlehem College 1[ crew ]9:08.7629.2.1
7thWestern Heights High School 1[ crew ]9:13.6629.2.7
8thPukekohe Christian School 1[ crew ]9:14.8329.2.8

Event 30 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:56.2030.1.5
2ndOnslow College 1[ crew ]8:00.6730.1.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:05.0730.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:09.2030.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:10.9930.2.3
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:13.3930.2.1
6thSt Peter's College 1[ crew ]8:22.9930.2.6
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:27.0530.2.8
8thWellington College 1[ crew ]8:32.6330.2.7

Event 31 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:40.9731.1.5
2ndTrident High School 1[ crew ]8:48.0431.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:51.5531.1.4
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:07.4931.1.2
8thNapier Girls High School 1[ crew ]9:30.8231.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:40.6931.2.5
3rdMacleans College 1[ crew ]8:48.1331.2.6
6thWellington East Girls College 1[ crew ]8:55.4131.2.1
8thRosehill College 1[ crew ]9:26.9631.2.8

Event 32 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:06.4132.1.3
2ndMacleans College 1[ crew ]7:20.2532.1.4
3rdKings College 2[ crew ]7:25.3432.1.5
5thHamilton Boys High School 4[ crew ]7:33.2632.1.2
6thGlendowie College 1[ crew ]7:37.3232.1.1
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:37.8032.1.7
8thWhanganui High School 1[ crew ]7:48.9632.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:18.0232.2.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:20.5832.2.5
5thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:22.3532.2.7
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:41.4032.2.1
8thWentworth College 1[ crew ]7:54.3832.2.8

Event 34 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:12.5434.1.3
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:14.1634.1.4
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:14.4234.1.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:18.9534.1.5
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:22.1934.1.2
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:34.4734.1.8
8thSt Peter's College 2[ crew ]7:40.5734.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:05.6634.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.9434.2.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.7634.2.2
4thScots College 1[ crew ]7:18.4134.2.7
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:19.0134.2.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:31.8834.2.8
7thAquinas College 1[ crew ]7:37.0434.2.6
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:43.2434.2.1

Event 35 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:33.2135.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:41.6135.1.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:56.7935.1.1
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:59.4135.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:29.6035.2.4
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:32.8735.2.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:35.0035.2.6
5thRosehill College 1[ crew ]8:40.2935.2.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:53.5535.2.1
8thWentworth College 1[ crew ]9:08.7335.2.7

Event 36 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]7:13.3936.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:14.6436.1.2
5thGlendowie College 1[ crew ]7:17.2236.1.7
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:21.4336.1.1
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:23.4336.1.6
8thOnslow College 1[ crew ]7:36.3636.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:08.6436.2.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:10.1836.2.3
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:10.4636.2.7
5thCambridge High School 1[ crew ]7:10.6836.2.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:23.4436.2.6
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:45.3936.2.1

Event 37 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:40.5937.1.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:46.8537.1.6
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:50.9537.1.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:06.4937.1.2
8thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:15.8437.1.8
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:49.9637.2.6
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:50.9837.2.3
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:53.3737.2.2
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:01.9637.2.1
7thBaradene College 1[ crew ]8:05.0937.2.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:09.9837.2.8

Event 39 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:31.1439.1.5
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:36.0139.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:45.7139.1.7
6thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:52.1439.1.8
7thTrident High School 1[ crew ]7:52.1739.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:29.0539.2.2
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:32.0639.2.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:32.9039.2.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:33.4539.2.4
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:43.2339.2.6
7thNapier Girls High School 1[ crew ]7:48.8339.2.7

Event 40 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:55.2940.1.4
2ndKings College 1[ crew ]6:57.1640.1.5
3rdOnslow College 1[ crew ]7:02.0640.1.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:12.3740.1.2
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:18.8740.1.3
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:54.3040.1.8
Semi-final 2[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]7:08.1540.2.2
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:08.6540.2.6
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:14.4340.2.8
8thKings College 2[ crew ]7:14.9740.2.1

Event 42 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:18.5742.1.2
4thWellington College 1[ crew ]7:20.5842.1.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:21.0842.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:30.1742.1.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:00.3342.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:05.4742.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:13.6542.2.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:17.2942.2.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:29.8142.2.2
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:29.9242.2.6
6thOnslow College 1[ crew ]7:43.9442.2.1
8thWentworth College 1[ crew ]7:54.7042.2.8

Event 43 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:25.6143.1.6
3rdWoodford House 1[ crew ]8:27.9443.1.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:31.0643.1.3
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:52.3343.1.8
8thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:02.2743.1.1
Semi-final 2[ race results ]
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:33.9143.2.4
3rdHuanui College 1[ crew ]8:36.6743.2.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:38.0543.2.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:45.2043.2.2
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:48.2543.2.8

Event 44 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:08.7444.1.4
4thKings College 1[ crew ]7:14.8244.1.6
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:15.3644.1.3
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:30.5044.1.1
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:30.6844.1.8
8thSt Kentigern College 2[ crew ]7:38.9744.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:10.7344.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:17.8044.2.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:19.0244.2.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:21.4544.2.8
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:31.6544.2.5

Event 45 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:25.2945.1.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:41.4245.1.4
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:55.8945.1.8
6thSt Peter's School 1[ crew ]9:00.9945.1.6
7thMacleans College 1[ crew ]9:05.4945.1.1
Semi-final 2[ race results ]
4thBaradene College 1[ crew ]8:44.4845.2.2
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:55.5045.2.8
7thWellington East Girls College 1[ crew ]9:09.8645.2.3
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:14.5345.2.7

Event 46 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:30.4846.1.4
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:34.3546.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:36.7846.1.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:50.5446.1.8
8thMacleans College 1[ crew ]8:07.1346.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:33.1046.2.5
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:34.3546.2.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:38.7946.2.2
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:57.7746.2.8
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:59.4746.2.7

Event 48 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:38.9048.1.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:41.9148.1.8
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:49.0648.1.6
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:54.7348.1.2
Semi-final 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:35.6848.2.5
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:39.9648.2.7
4thWellington East Girls College 1[ crew ]8:41.6848.2.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:42.1548.2.3
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:54.1548.2.8
8thTauranga Girls College 1[ crew ]8:55.7448.2.1

Event 49 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stMassey High School 1[ crew ]7:47.3249.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:59.6949.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:00.3449.1.2
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:03.0749.1.8
6thHuanui College 1[ crew ]8:06.2749.1.1
8thWhanganui High School 1[ crew ]8:14.6349.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:49.9149.2.6
3rdHowick College 1[ crew ]7:56.4349.2.5
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:00.9749.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:16.5249.2.1
8thWhanganui High School 2[ crew ]8:18.1849.2.8
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHowick College 1[ crew ]8:12.731.1.3
2ndSt Patrick's College 3[ crew ]8:16.011.1.4
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:34.601.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:26.761.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stOtumoetai College 2[ crew ]8:28.311.2.6
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:32.661.2.3
3rdTrident High School 1[ crew ]8:31.131.2.4
---ACG Strathallan College 1[ crew ]DNF1.2.5

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:14.352.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]8:26.552.1.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:33.312.1.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:51.932.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:08.722.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:23.512.2.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:30.912.2.6
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:48.652.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:19.982.3.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:21.952.3.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:28.302.3.6
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:40.742.3.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:47.582.3.7

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]8:24.243.1.3
5thAotea College 1[ crew ]9:07.883.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stMacleans College 2[ crew ]7:57.823.2.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:18.883.2.4
5thCullinane College 2[ crew ]9:03.553.2.2

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:12.964.1.3
4thOnslow College 1[ crew ]8:24.804.1.6
5thWentworth College 1[ crew ]8:34.134.1.4
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:15.464.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:20.004.1.1
Repechage 2[ race results ]
6thHillcrest High School 1[ crew ]9:16.574.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stWellington East Girls College 1[ crew ]7:58.694.3.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:22.114.3.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:25.244.3.6
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:28.744.3.8
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:29.444.3.2
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:30.354.3.5
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:46.914.3.1
8thBethlehem College 1[ crew ]9:10.834.3.7

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:29.255.1.2
4thWellington College 1[ crew ]7:55.185.1.1
5thOnslow College 1[ crew ]6:25.025.1.7
5thWentworth College 1[ crew ]7:57.565.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:03.475.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:24.405.2.4
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:40.695.2.3
4thLindisfarne College 1[ crew ]7:51.625.2.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:52.205.2.2

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWellington East Girls College 2[ crew ]8:26.386.1.2
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:32.176.1.4
3rdRosehill College 1[ crew ]8:33.036.1.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:33.816.1.6
6thHastings Girls High School 1[ crew ]9:06.056.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:31.016.2.7
2ndSancta Maria College 1[ crew ]8:33.586.2.2
3rdWentworth College 1[ crew ]8:36.196.2.3
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:38.616.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]8:57.706.2.6
Repechage 3[ race results ]
8thCambridge High School 1[ crew ]9:10.836.3.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRTAKA 1[ crew ]_:__:__6.2.4

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:08.767.1.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:11.817.1.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:24.787.1.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:27.537.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:18.207.2.5
3rdAquinas College 1[ crew ]7:30.847.2.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:32.367.2.6
5thJohn Paul College 2[ crew ]7:39.737.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:07.307.3.4
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.677.3.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:32.357.3.7
Scratched crews (Repechages) 
YET TO RACETAKA 2[ crew ]_:__:__7.2.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
4thBethlehem College 1[ crew ]9:58.858.1.4
5thWellington Girls College 2[ crew ]10:02.158.1.5
6thACG Strathallan College 1[ crew ]10:03.318.1.2
7thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]10:23.258.1.6
8thTauranga Girls College 2[ crew ]10:57.318.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:38.488.2.2
2ndWhanganui High School 2[ crew ]9:38.588.2.4
3rdRosehill College 1[ crew ]9:43.118.2.3
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]10:01.978.2.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]10:17.688.2.1
7thACG Strathallan College 2[ crew ]10:44.738.2.6

Event 9 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWentworth College 1[ crew ]7:56.159.1.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:57.019.1.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:33.819.1.1
7thFrancis Douglas Memorial College 2[ crew ]8:53.529.1.7
8thAotea College 1[ crew ]8:59.889.1.8
Repechage 2[ race results ]
3rdTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]8:00.369.2.5
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:18.839.2.6
5thLindisfarne College 1[ crew ]8:25.849.2.2
6thTaupo-Nui-A-Tia College 2[ crew ]8:33.149.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:02.849.3.4
2ndOtumoetai College 2[ crew ]8:05.809.3.5
3rdTe Awamutu College 2[ crew ]8:14.879.3.2
5thSt Patrick's College 1[ crew ]8:31.029.3.8
6thBethlehem College 1[ crew ]8:32.909.3.6
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:35.199.3.3

Event 10 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:33.8310.1.4
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:43.0910.1.5
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:39.3610.1.7
Repechage 2[ race results ]
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:59.1010.2.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:12.2210.2.2

Event 11 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:23.3611.1.5
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]6:32.1211.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]6:34.9511.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:39.0511.1.6
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:39.4111.1.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15.6111.1.8

Event 12 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]7:56.1312.1.4
2ndHuanui College 1[ crew ]7:59.5912.1.5
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:01.3712.1.2
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:05.8412.1.3
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:08.0112.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:09.4812.1.6
7thOnslow College 1[ crew ]8:20.3712.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]8:09.2612.2.2
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:10.2912.2.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:24.8012.2.7
7thBethlehem College 1[ crew ]8:55.7812.2.8
Repechage 3[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:07.4812.3.6
5thTrident High School 1[ crew ]8:18.0912.3.7
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:21.0312.3.3
7thWhakatane High School 1[ crew ]8:49.8412.3.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:53.5212.3.1

Event 13 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:20.1913.1.4
4thWentworth College 1[ crew ]7:24.3313.1.3
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:25.3613.1.6
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:31.3613.1.7
7thOnslow College 1[ crew ]7:36.0913.1.1

Event 14 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]8:27.1114.1.5
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:34.9814.1.3
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:41.5114.1.7
6thHillcrest High School 2[ crew ]9:05.7214.1.1
7thBaradene College 2[ crew ]9:10.8714.1.2
8thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:47.9814.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:27.9114.2.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:31.4514.2.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:39.4114.2.3
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:18.2914.2.2
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:35.6414.2.8
Repechage 3[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:17.6614.3.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:18.1114.3.1
6thOnslow College 2[ crew ]10:02.1514.3.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRDIOC 1[ crew ]_:__:__14.2.7

Event 15 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:50.4315.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:55.6215.1.5
7thCambridge High School 2[ crew ]7:16.2815.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.0015.2.4
3rdOnslow College 1[ crew ]6:54.8615.2.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]6:57.4415.2.6

Event 16 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:42.0416.1.3
5thKapiti College 1[ crew ]8:49.6916.1.7
6thNapier Girls High School 1[ crew ]9:07.0116.1.8
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:15.6616.1.2
8thWentworth College 1[ crew ]9:21.8516.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:27.6916.2.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:33.0116.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:49.1416.2.1
---Sancta Maria College 1[ crew ]DNS16.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:31.9716.3.3
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:05.6516.3.2
6thHutt Valley High School 1[ crew ]9:14.4816.3.6

Event 17 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:22.8817.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:26.4517.1.4
6thWellington College 2[ crew ]7:37.4917.1.1
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:26.7617.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:18.1117.2.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:21.7717.2.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:32.6617.2.3
4thPukekohe High School 2[ crew ]7:40.3817.2.2
6thOnslow College 1[ crew ]7:48.7817.2.6
Repechage 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16.6017.3.4
4thAquinas College 1[ crew ]7:32.3417.3.3

Event 18 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:53.5718.1.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:06.9718.1.6
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:49.9618.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:36.7918.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:41.2618.2.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:13.3018.2.6
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:27.3118.2.2

Event 20 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 2[ crew ]8:28.0720.1.4
Repechage 2[ race results ]
3rdBaradene College 1[ crew ]8:40.5420.2.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:46.1020.2.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:52.1920.2.7
6thOnslow College 1[ crew ]8:55.2720.2.6

Event 21 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:46.2921.1.5
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:46.5521.1.4
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:47.1421.1.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:58.8321.1.7
5thWellington College 3[ crew ]8:03.1021.1.6
6thTauranga Boys College 2[ crew ]8:28.0221.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:50.5421.2.4
2ndScots College 1[ crew ]7:52.6721.2.2
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:05.2821.2.3

Event 22 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]9:16.5822.1.5
2ndHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:29.4222.1.4
3rdCullinane College 1[ crew ]9:40.4722.1.6
4thHastings Girls High School 2[ crew ]9:45.4022.1.2
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:47.2922.1.3
Repechage 2[ race results ]
2ndWoodford House 2[ crew ]9:19.8122.2.4
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:27.6622.2.3
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:37.2422.2.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:46.4322.2.1
6thSancta Maria College 1[ crew ]10:07.3422.2.2
Repechage 3[ race results ]
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:28.4122.3.2
5thQueen Margaret College 3[ crew ]9:33.3722.3.7
Repechage 4[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:03.8222.4.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]9:04.1122.4.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]9:19.4922.4.6
4thOtumoetai College 2[ crew ]9:20.6922.4.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:30.6522.4.7

Event 23 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:50.1823.1.6
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:52.9423.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:54.7223.1.4
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:56.9423.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:00.3023.1.3
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02.5323.1.1
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:18.3623.1.8

Event 24 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:45.6824.1.2
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:51.1324.1.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:54.5824.1.4
4thBethlehem College 1[ crew ]9:06.9224.1.8
7thHillcrest High School 2[ crew ]9:39.3224.1.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:55.1624.1.7
Repechage 2[ race results ]
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]9:02.4924.2.3
3rdWentworth College 1[ crew ]9:05.9224.2.6
5thMacleans College 1[ crew ]9:21.2224.2.2
6thBaradene College 1[ crew ]9:27.6924.2.1
Repechage 3[ race results ]
4thCullinane College 1[ crew ]9:09.1624.3.5
6thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]9:24.8224.3.6
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]9:32.1324.3.2
8thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:50.1024.3.1

Event 25 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:04.7325.1.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:12.3325.1.7
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.6325.1.1
Repechage 2[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:01.2925.2.4
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:15.6225.2.2

Event 26 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:58.8526.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:02.4726.1.2
6thTawa College 1[ crew ]8:41.3726.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:55.3226.2.4
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:55.7726.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:55.8826.2.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:06.0226.2.2
6thKapiti College 1[ crew ]8:29.2426.2.7

Event 27 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:33.4627.1.4
2ndDiocesan School For Girls 3[ crew ]7:37.3927.1.5
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:41.4027.1.6
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:02.5827.1.1
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:06.6827.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:35.5827.2.4
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:38.6427.2.2
4thOnslow College 1[ crew ]7:44.0327.2.6
5thHutt Valley High School 1[ crew ]7:48.4127.2.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:52.5327.2.7
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:03.2627.2.1
8thQueen Margaret College 1[ crew ]8:12.4427.2.8
Repechage 3[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:41.1727.3.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:48.2227.3.5
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:50.5127.3.6
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:50.6727.3.1

Event 28 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:25.0528.1.3
2ndNapier Boys High School 2[ crew ]7:27.0628.1.2
4thCambridge High School 2[ crew ]7:33.6328.1.5
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:37.7028.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:23.5228.2.3
2ndOnslow College 2[ crew ]7:30.6528.2.7
3rdOnslow College 1[ crew ]7:34.4428.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:35.9428.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:38.1928.2.1
6thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]7:39.0028.2.5
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43.3128.2.2

Event 29 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:46.5129.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47.0529.1.2
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:50.6329.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndParaparaumu College 1[ crew ]8:32.5029.2.5
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:47.3429.2.3
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:05.8429.2.7
6thSancta Maria College 3[ crew ]9:40.6029.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stWentworth College 1[ crew ]8:45.7729.3.1
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:49.2429.3.6
3rdMacleans College 1[ crew ]8:52.5829.3.3
5thOnslow College 1[ crew ]9:02.4929.3.7
6thCambridge High School 1[ crew ]9:02.5229.3.5

Event 30 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSancta Maria College 1[ crew ]7:48.9430.1.4
2ndWhanganui High School 2[ crew ]7:54.5130.1.3
3rdAquinas College 1[ crew ]7:59.6130.1.7
4thMacleans College 2[ crew ]7:59.7230.1.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:15.9530.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stJohn Paul College 2[ crew ]7:47.5230.2.4
4thACG Strathallan College 1[ crew ]7:56.0930.2.1
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:57.8630.2.6
6thNapier Boys High School 1[ crew ]8:00.8230.2.8
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:21.2330.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 3[ crew ]7:51.9330.3.2
2ndSt Kentigern College 3[ crew ]7:56.8930.3.4
3rdWhanganui High School 3[ crew ]7:58.1330.3.3
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:08.1030.3.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:20.9330.3.7
7thAquinas College 2[ crew ]8:23.2530.3.1
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:25.0930.3.8

Event 31 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:25.5331.1.1
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:27.6031.1.7
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:34.8631.1.6
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:54.2331.1.4
7thHillcrest High School 1[ crew ]9:13.5231.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:15.9931.2.4
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:19.6531.2.5
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:21.9631.2.2
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:29.6031.2.3
5thWoodford House 1[ crew ]8:35.8131.2.6
6thCullinane College 1[ crew ]8:37.8731.2.1
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:02.6931.2.7

Event 32 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.5632.1.4
2ndWentworth College 1[ crew ]7:12.3632.1.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:15.7732.1.6
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:16.8332.1.3
5thOnslow College 1[ crew ]7:21.2032.1.5
6thCullinane College 1[ crew ]7:57.9332.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:10.9332.2.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:13.1732.2.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:26.7532.2.2
6thAotea College 1[ crew ]7:35.3032.2.7
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:45.2532.2.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:03.8932.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 3[ crew ]7:03.3132.3.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:10.1132.3.5
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:18.2532.3.1
4thCambridge High School 1[ crew ]7:23.4532.3.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:25.6732.3.6
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:31.6132.3.3
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:42.0432.3.7

Event 33 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]6:58.9333.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:05.1633.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]6:55.4833.2.4
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:02.8133.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:16.7733.2.2
6thOnslow College 1[ crew ]7:30.8933.2.7

Event 34 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:49.4734.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:51.8034.1.5
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:53.6034.1.4
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:01.3234.1.2
5thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:07.5834.1.7
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:17.2234.1.6
Repechage 2[ race results ]
2ndAquinas College 1[ crew ]7:02.6634.2.5
3rdSt Peter's College 2[ crew ]7:04.1034.2.2
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:08.4934.2.6
5thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:18.2634.2.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:22.4034.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:52.3534.3.4
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:56.0634.3.6
3rdScots College 1[ crew ]6:56.2234.3.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:06.7134.3.3
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:16.6334.3.2

Event 35 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:56.0135.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:00.3635.1.4
5thOnslow College 1[ crew ]8:09.4235.1.7
8thBaradene College 1[ crew ]8:24.0935.1.8
Repechage 2[ race results ]
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:04.0735.2.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:05.9935.2.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07.3435.2.3
5thHutt Valley High School 1[ crew ]8:14.8835.2.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:16.2035.2.1
Repechage 3[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:53.1635.3.5
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:56.1535.3.4
3rdWentworth College 1[ crew ]8:01.8035.3.2
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:02.8935.3.1
5thWellington East Girls College 1[ crew ]8:04.3735.3.6
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:16.1235.3.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:18.7735.3.3

Event 36 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:02.2736.1.5
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:14.4036.1.3
5thHuanui College 1[ crew ]7:15.5836.1.7
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:28.8836.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:08.8836.2.3
2ndOnslow College 1[ crew ]7:11.4036.2.4
4thOnslow College 2[ crew ]7:16.7336.2.2
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:30.9536.2.6
Repechage 3[ race results ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:01.1136.3.4
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]7:02.4536.3.3
6thWhanganui High School 3[ crew ]7:23.4836.3.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:48.5136.3.1

Event 37 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:40.4337.1.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:52.4137.1.7
5thCambridge High School 1[ crew ]7:55.9837.1.6
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:00.7237.1.8
8thCambridge High School 2[ crew ]8:15.7137.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:39.3237.2.3
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:47.1237.2.4
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:55.4737.2.6
Repechage 3[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:43.5137.3.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:50.2237.3.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:53.5837.3.3
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:59.4237.3.7
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:04.4637.3.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:05.4137.3.6
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:35.9637.3.1

Event 38 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]6:14.9338.1.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:34.5638.1.6
Repechage 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:13.2538.2.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:22.0138.2.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:27.1238.2.6
5thJohn Paul College 1[ crew ]6:30.0738.2.2
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:55.8738.2.1

Event 39 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:23.9439.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:31.9439.1.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]7:41.3239.1.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:44.4239.1.2
7thKapiti College 1[ crew ]8:12.5339.1.1
Repechage 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:19.8839.2.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:27.3839.2.4
3rdTrident High School 1[ crew ]7:28.8239.2.3
5thTauranga Girls College 2[ crew ]7:44.7339.2.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:50.4739.2.1
7thWestern Heights High School 2[ crew ]8:00.5739.2.2
Repechage 3[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:26.7239.3.4
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:33.7439.3.5
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:35.7639.3.6
6thTawa College 1[ crew ]7:53.8939.3.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:02.6639.3.1

Event 40 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:54.5640.1.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]6:58.7840.1.3
4thKings College 2[ crew ]7:02.5840.1.7
6thWentworth College 1[ crew ]7:14.8940.1.8
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:15.6840.1.6
8thWhanganui High School 1[ crew ]7:16.9640.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]6:54.8140.2.3
2ndMacleans College 1[ crew ]6:55.3740.2.4
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:04.1440.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:06.0040.2.5
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:08.6840.2.1
7thAquinas College 1[ crew ]7:21.6340.2.7
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:27.8940.2.8
Repechage 3[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:01.3740.3.6
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:06.3240.3.7
---St Peter's College 1[ crew ]DNS40.3.3

Event 41 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:11.3741.1.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:13.3541.1.5
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:16.4441.1.3
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:37.3641.1.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:46.5441.1.6
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:56.3941.1.2

Event 42 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:11.5642.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:14.1442.1.6
4thWentworth College 1[ crew ]7:40.4042.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:56.9642.1.7
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:58.7542.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:09.6642.2.4
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:22.8542.2.5
4thOnslow College 1[ crew ]7:30.9942.2.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:35.9342.2.1
6thCullinane College 1[ crew ]8:10.5642.2.7
---Glendowie College 1[ crew ]DNS42.2.3
Repechage 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:05.3042.3.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:06.3042.3.6
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:39.1342.3.2
5thAotea College 1[ crew ]7:50.3842.3.3
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:33.3642.3.7

Event 43 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:04.8543.1.6
2ndBaradene College 1[ crew ]8:08.6843.1.5
3rdPukekohe High School 3[ crew ]8:09.8643.1.7
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:12.2143.1.2
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:41.9943.1.8
---Hillcrest High School 1[ crew ]SCR43.1.4
Repechage 2[ race results ]
1stPukekohe High School 2[ crew ]8:11.6143.2.7
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:11.9843.2.3
3rdTawa College 1[ crew ]8:14.1043.2.2
5thWentworth College 1[ crew ]8:15.2743.2.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:34.3943.2.6
---Paraparaumu College 1[ crew ]DNS43.2.1

Event 44 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:34.3344.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:37.1444.1.4
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]6:41.6044.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:45.3944.1.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:48.5344.1.1
7thOtumoetai College 2[ crew ]6:53.1944.1.2
Repechage 2[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]6:36.0444.2.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:37.4344.2.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]6:40.7644.2.5
5thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]6:52.5744.2.1
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.5844.2.8
Repechage 3[ race results ]
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:47.9244.3.6
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:48.1544.3.7
6thWhanganui High School 2[ crew ]6:48.3344.3.3
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:51.4544.3.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:12.0644.3.1

Event 45 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndBaradene College 1[ crew ]7:45.8045.1.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:00.6145.1.2
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:28.9745.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:48.2045.2.6
3rdMacleans College 1[ crew ]7:51.7845.2.5
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:04.5745.2.3
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:30.9945.2.7
Repechage 3[ race results ]
1stWellington East Girls College 1[ crew ]7:58.6945.3.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:01.7045.3.7
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:01.9945.3.5
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:35.4945.3.2

Event 46 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:54.5846.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:06.0846.1.4
3rdMacleans College 1[ crew ]7:07.8146.1.6
7thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:38.2646.1.2
Repechage 2[ race results ]
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:19.0346.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:28.2346.2.6
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:36.5946.2.7
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:48.0546.2.1
Repechage 3[ race results ]
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:07.2746.3.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:09.7246.3.5
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:22.2346.3.2

Event 48 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
2ndQueen Margaret College 2[ crew ]8:21.9548.1.5
3rdSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:28.0648.1.2
4thTawa College 1[ crew ]8:44.8748.1.6
---Bethlehem College 1[ crew ]DNF48.1.3
Repechage 2[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:11.3648.2.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:14.4148.2.5
3rdWellington Girls College 3[ crew ]8:31.6448.2.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:55.4248.2.3
Repechage 3[ race results ]
2ndACG Strathallan College 1[ crew ]8:14.1248.3.4
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:34.1948.3.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:36.1248.3.6
5thWhanganui High School 2[ crew ]8:37.7248.3.5

Event 49 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:03.1849.1.6
2ndOnslow College 1[ crew ]8:06.2249.1.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07.4649.1.7
4thSt Peter's College 2[ crew ]8:09.5949.1.3
5thBethlehem College 2[ crew ]8:13.7049.1.8
Repechage 2[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]7:52.4149.2.7
2ndWentworth College 1[ crew ]7:54.3049.2.4
3rdTe Awamutu College 2[ crew ]8:04.2949.2.3
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:04.5749.2.6
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:29.0949.2.8
8thOnslow College 2[ crew ]8:32.7549.2.1

Event 51 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]6:50.0751.1.5
2ndEpsom Girls Grammar 2[ crew ]6:53.2451.1.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]6:54.7051.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00.9751.1.2
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:07.0451.1.7

Event 52 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results ]
5thOnslow College 1[ crew ]6:25.0252.1.7
Repechage 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:00.9652.2.4
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:18.3652.2.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRSHAK 1[ crew ]_:__:__52.1.2
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]7:45.571.1.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:00.461.1.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:47.341.1.6
5thSt Patrick's College 3[ crew ]7:51.871.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:02.861.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:38.311.2.3
3rdWhanganui High School 2[ crew ]7:45.421.2.1
4thWhanganui High School 1[ crew ]6:51.351.2.6
4thSt Patrick's College 1[ crew ]7:52.701.2.6
5thACG Strathallan College 1[ crew ]7:54.151.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:14.901.2.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36.551.2.6
Heat 3[ race results ]
5thHowick College 1[ crew ]7:45.661.3.2
6thOtumoetai College 2[ crew ]7:47.411.3.6
7thSt Patrick's College 2[ crew ]8:02.231.3.7
Heat 4[ race results ]
3rdSancta Maria College 1[ crew ]7:42.541.4.5
5thTrident High School 1[ crew ]7:52.741.4.4
6thNapier Boys High School 1[ crew ]8:04.431.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:33.141.5.1
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:39.941.5.6
3rdWhanganui High School 3[ crew ]7:52.381.5.2
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:02.681.5.3
Heat 6[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:46.461.6.7
3rdWhanganui High School 4[ crew ]7:53.031.6.4
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:05.191.6.1
Heat 7[ race results ]
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]7:32.681.7.2
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:59.781.7.5
6thJohn Paul College 1[ crew ]8:34.961.7.4

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:33.022.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:35.152.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:35.452.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:50.362.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:32.992.2.7
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:45.632.2.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:46.562.2.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:53.612.2.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:06.292.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:33.552.3.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:48.402.3.4
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:59.372.3.7
Heat 4[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:31.622.4.2
4thBaradene College 1[ crew ]7:43.892.4.7

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWentworth College 1[ crew ]7:31.283.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:44.253.1.1
Heat 2[ race results ]
4thWhanganui High School 2[ crew ]7:49.653.2.2
6thJohn Paul College 1[ crew ]6:42.513.2.4
6thAotea College 1[ crew ]8:16.893.2.6
7thCullinane College 1[ crew ]8:18.613.2.1
Heat 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:13.273.3.5
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:23.313.3.3
3rdGlendowie College 2[ crew ]7:29.533.3.4
4thBethlehem College 1[ crew ]7:31.183.3.1
5thWellington College 1[ crew ]7:43.263.3.7
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:59.273.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:18.233.4.6
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:10.063.4.7
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:17.623.4.2
4thKings College 2[ crew ]7:27.503.4.3
5thMacleans College 2[ crew ]7:30.463.4.5
7thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]9:12.363.4.1
Heat 5[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:06.783.5.1
2ndMacleans College 1[ crew ]7:10.133.5.3
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:34.963.5.7
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:43.973.5.2
6thCullinane College 2[ crew ]8:15.963.5.5
7thBethlehem College 2[ crew ]8:38.673.5.4
Heat 6[ race results ]
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:40.973.6.2
6thGlendowie College 1[ crew ]7:45.233.6.5

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:50.924.1.3
3rdWentworth College 1[ crew ]7:52.564.1.7
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:52.774.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58.544.1.4
6thBethlehem College 1[ crew ]8:19.504.1.2
8thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:07.274.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:31.104.2.4
4thOnslow College 1[ crew ]7:49.264.2.5
5thCambridge High School 1[ crew ]7:57.794.2.8
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:29.924.2.6
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45.424.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:38.844.3.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:57.394.3.2
8thBaradene College 1[ crew ]8:15.594.3.5
Heat 4[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:32.414.4.1
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]7:57.814.4.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:00.424.4.4
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:07.424.4.3
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:42.144.4.2
Heat 5[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:36.364.5.4
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:33.504.5.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:42.544.5.1
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:05.974.5.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:17.684.5.6

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:01.115.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03.175.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10.935.1.1
6thWentworth College 1[ crew ]7:36.535.1.3
6thOnslow College 1[ crew ]6:56.175.1.4
Heat 2[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:56.915.2.1
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:18.925.2.2
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:21.105.2.3
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:26.445.2.5
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]6:59.135.3.7
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:13.105.3.2
6thWellington College 1[ crew ]7:24.085.3.3

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:48.266.1.6
4thBethlehem College 1[ crew ]8:01.226.1.7
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:08.526.1.2
6thSancta Maria College 1[ crew ]8:10.666.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:38.916.2.1
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:46.106.2.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:51.736.2.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:12.866.2.6
6thHastings Girls High School 1[ crew ]8:28.986.2.5
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:03.286.2.3
Heat 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:38.086.3.4
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]7:53.936.3.5
5thRosehill College 1[ crew ]8:08.606.3.2
6thBaradene College 1[ crew ]8:12.516.3.3
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:50.746.3.7
Heat 4[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:40.866.4.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:49.856.4.5
3rdPukekohe High School 2[ crew ]7:53.456.4.1
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:57.766.4.3
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:10.076.4.7
6thWellington East Girls College 2[ crew ]8:10.446.4.6
Heat 5[ race results ]
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]7:45.716.5.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:20.826.5.5
7thParaparaumu College 1[ crew ]8:34.326.5.4
Heat 6[ race results ]
2ndGisborne Girls High School 2[ crew ]7:49.326.6.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:02.556.6.4
5thWentworth College 1[ crew ]8:23.826.6.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:31.596.6.2
Heat 7[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:38.526.7.7
3rdTrident High School 1[ crew ]7:49.176.7.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:51.846.7.5
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:13.806.7.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:30.306.7.2

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]6:41.377.1.7
2ndWhanganui High School 1[ crew ]6:44.547.1.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]6:48.797.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:55.917.1.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04.527.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]6:45.087.2.2
3rdAquinas College 1[ crew ]6:54.847.2.5
4thOnslow College 1[ crew ]6:57.757.2.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:59.637.2.1
7thWhanganui High School 2[ crew ]7:08.327.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:33.587.3.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:40.097.3.5
3rdKings College 1[ crew ]6:40.357.3.7
6thJohn Paul College 2[ crew ]7:07.997.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:36.137.4.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:37.347.4.2
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:41.077.4.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:33.067.4.6
Heat 5[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37.977.5.6
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:41.087.5.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]6:51.847.5.7
4thSt Peter's School 2[ crew ]6:54.417.5.5

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:28.738.1.6
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:33.078.1.7
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:03.388.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:30.928.2.2
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:44.188.2.4
5thRosehill College 1[ crew ]8:56.838.2.6
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:08.058.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWhanganui High School 3[ crew ]8:41.918.3.6
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:46.468.3.4
5thBethlehem College 1[ crew ]9:18.308.3.3
6thACG Strathallan College 2[ crew ]9:32.928.3.5
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:46.728.3.7
Heat 4[ race results ]
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:45.308.4.2
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:46.398.4.7
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:52.228.4.5
5thWhanganui High School 2[ crew ]9:18.208.4.4
6thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]9:31.218.4.1
7thPukekohe High School 1[ crew ]9:34.818.4.6
Heat 5[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:33.728.5.2
2ndRangitoto College 1[ crew ]8:39.178.5.7
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:54.348.5.5
4thWentworth College 1[ crew ]8:56.298.5.3
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:15.848.5.6
Heat 6[ race results ]
2ndAotea College 1[ crew ]8:19.808.6.3
3rdMacleans College 1[ crew ]8:34.978.6.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:48.358.6.7
6thACG Strathallan College 1[ crew ]9:28.168.6.6

Event 9 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]7:18.269.1.6
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]7:33.079.1.4
4thOtumoetai College 2[ crew ]7:47.359.1.2
5thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:52.649.1.5
7thAotea College 1[ crew ]8:13.579.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:07.489.2.5
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:19.809.2.6
3rdTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]7:38.859.2.3
5thTe Awamutu College 2[ crew ]7:52.119.2.7
6thFrancis Douglas Memorial College 2[ crew ]8:03.009.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:24.959.3.7
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:30.469.3.5
6thTaupo-Nui-A-Tia College 2[ crew ]8:13.179.3.6
7thSt Patrick's College 1[ crew ]10:17.489.3.1
Heat 4[ race results ]
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:28.399.4.7
3rdWentworth College 1[ crew ]7:37.599.4.6
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:55.839.4.4
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:59.699.4.2
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:08.429.5.7
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:13.419.5.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:42.669.5.2
5thBethlehem College 1[ crew ]7:55.549.5.5
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:04.999.5.6

Event 10 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:00.9910.1.7
2ndBaradene College 1[ crew ]7:08.4910.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01.9410.2.3
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:16.4210.2.6
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:36.3810.2.1
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:39.3810.2.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:08.6210.2.4

Event 11 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:10.5211.1.2
4thNapier Boys High School 1[ crew ]6:15.3311.1.5
5thSt Peter's College 1[ crew ]6:17.7211.1.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:52.5311.1.7
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:01.5611.2.3
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:05.3411.2.7
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:18.4011.2.6
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:20.5211.2.5

Event 12 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:22.0412.1.5
2ndHuanui College 1[ crew ]7:25.7412.1.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:36.1212.1.8
4thQueen Margaret College 1[ crew ]7:36.7312.1.1
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:43.1612.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.9412.1.6
7thWhakatane High School 1[ crew ]7:57.4512.1.2
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:12.3012.1.3
Heat 2[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:19.2112.2.7
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:24.0812.2.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:28.0612.2.6
6thTrident High School 1[ crew ]7:36.4712.2.8
7thOnslow College 1[ crew ]7:45.2812.2.1
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]EXC12.2.2
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:20.3612.3.2
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:26.4612.3.8
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:32.8612.3.5
5thWellington East Girls College 1[ crew ]7:37.5712.3.1
7thBethlehem College 1[ crew ]7:57.9112.3.6
8thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]8:17.9012.3.4
Heat 4[ race results ]
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:29.9912.4.6
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:57.1912.4.2
8thCullinane College 1[ crew ]8:28.8212.4.1

Event 13 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:46.1413.1.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:49.8513.1.3
4thWentworth College 1[ crew ]6:54.5113.1.7
Heat 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]6:41.1713.2.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:44.3713.2.3
4thWhanganui High School 1[ crew ]6:51.3513.2.6
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:57.3113.2.5
6thOnslow College 1[ crew ]7:03.0413.2.4

Event 14 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:39.9914.1.6
2ndOnslow College 1[ crew ]7:45.2814.1.4
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:02.9314.1.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]10:33.8714.1.1
Heat 2[ race results ]
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:40.7714.2.6
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:50.7414.2.1
5thBaradene College 2[ crew ]8:37.2214.2.7
6thOnslow College 2[ crew ]8:41.0514.2.4
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]8:56.0714.2.2
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:38.4414.3.1
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:48.6514.3.2
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:57.5514.3.3
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:16.9714.3.4
6thHillcrest High School 2[ crew ]8:32.0314.3.5
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:43.7514.3.6
Heat 4[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:36.5014.4.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:56.7914.4.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:23.2214.4.4

Event 15 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:26.4715.1.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:28.2215.1.7
3rdOnslow College 1[ crew ]6:29.5515.1.6
6thCambridge High School 2[ crew ]6:50.1615.1.3
Heat 2[ race results ]
2ndOtumoetai College 1[ crew ]6:23.3515.2.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:25.3415.2.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:32.2415.2.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:35.5815.2.1
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:23.0615.3.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:31.7215.3.4
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:34.3315.3.6

Event 16 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:42.3416.1.6
4thHutt Valley High School 1[ crew ]8:22.1216.1.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:26.6316.1.4
6thSancta Maria College 1[ crew ]8:36.1216.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:49.2616.2.1
5thKapiti College 1[ crew ]8:07.4416.2.4
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:24.0716.2.6
8thWellington Girls College 3[ crew ]8:54.5916.2.2
Heat 3[ race results ]
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:54.9316.3.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:09.7016.3.3
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:10.1716.3.7
6thWentworth College 1[ crew ]8:53.0216.3.5
7thRosehill College 1[ crew ]10:41.4016.3.4
Heat 4[ race results ]
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:02.7316.4.2
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:16.9416.4.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:51.6116.4.7
7thHastings Girls High School 1[ crew ]8:51.6216.4.4

Event 17 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:50.2317.1.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:50.3817.1.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:00.4617.1.6
4thAquinas College 1[ crew ]7:08.0617.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:45.4517.2.7
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00.7117.2.2
4thOnslow College 1[ crew ]7:14.1217.2.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36.5517.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:45.4217.3.4
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:53.7817.3.7
5thPukekohe High School 2[ crew ]7:13.4717.3.2
6thWellington College 2[ crew ]7:18.8317.3.5
Heat 4[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:48.3917.4.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51.0417.4.3

Event 18 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]6:58.8518.1.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:07.8018.1.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:16.7518.1.5
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:34.0718.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:48.1818.2.2
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:51.7618.2.3
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:19.3818.2.6
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:54.5418.2.7
Heat 3[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]6:55.7418.3.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:02.4418.3.2
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:05.4818.3.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:21.8018.3.3

Event 19 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:17.6419.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:21.4819.1.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:22.9319.1.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:27.7119.1.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:32.7019.1.7
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:49.2919.1.1

Event 20 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 2[ crew ]7:41.3320.1.1
3rdBaradene College 1[ crew ]7:52.2120.1.3
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:22.7420.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:32.9920.2.7
5thOnslow College 1[ crew ]8:02.5720.2.4
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:16.2120.2.2

Event 21 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:16.6621.1.3
6thScots College 1[ crew ]7:18.6821.1.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:42.4821.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:57.4321.2.7
4thWhanganui High School 3[ crew ]7:15.7521.2.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:20.5821.2.2
Heat 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]6:56.5221.3.1
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:02.8721.3.5
3rdWhanganui High School 2[ crew ]7:04.7421.3.3
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:18.1521.3.6
7thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]8:01.6721.3.7
Heat 4[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:53.5021.4.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:53.6821.4.6
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:19.1321.4.1
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:35.9621.4.2
7thTaupo-Nui-A-Tia College 2[ crew ]7:45.0321.4.7
Heat 5[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]6:52.1521.5.2
2ndWhanganui High School 1[ crew ]6:58.2721.5.1
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:06.2021.5.4
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:18.0421.5.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.3921.5.3
---Auckland Grammar School 1[ crew ]SCR21.5.5
Heat 6[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:57.6821.6.1
3rdWellington College 2[ crew ]7:10.1621.6.6
6thMacleans College 1[ crew ]7:29.8621.6.5
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:18.8121.6.3
Heat 7[ race results ]
2ndHuanui College 1[ crew ]7:01.1321.7.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:07.4821.7.2
5thWellington College 3[ crew ]7:30.5221.7.3
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:45.0821.7.6
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEOTUM 2[ crew ]_:__:__21.2.6

Event 22 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndFraser High School 1[ crew ]8:16.5622.1.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:19.8222.1.7
4thHutt Valley High School 1[ crew ]8:34.2922.1.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:42.0022.1.1
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:13.5022.1.2
7thRotorua Girls High School 2[ crew ]9:13.8522.1.8
---Pukekohe High School 2[ crew ]DNS22.1.5
Heat 2[ race results ]
1stAotea College 1[ crew ]8:18.5222.2.2
2ndIona College 1[ crew ]8:29.0522.2.3
4thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:41.3222.2.8
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:41.9522.2.5
6thQueen Margaret College 3[ crew ]8:52.3422.2.4
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:55.4922.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndWoodford House 1[ crew ]8:27.3322.3.5
4thWoodford House 2[ crew ]8:37.7822.3.8
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:01.6522.3.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:01.7822.3.6
8thWellington Girls College 1[ crew ]9:50.0522.3.4
Heat 4[ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:22.8122.4.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:34.6422.4.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:41.0222.4.2
5thCullinane College 1[ crew ]8:51.6922.4.3
7thBethlehem College 1[ crew ]9:24.7422.4.4
Heat 5[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:21.2622.5.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:48.4122.5.3
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:58.6822.5.6
---Aquinas College 1[ crew ]SCR22.5.4
Heat 6[ race results ]
2ndParaparaumu College 1[ crew ]8:34.4322.6.4
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:03.7522.6.5
6thHastings Girls High School 2[ crew ]9:12.1322.6.7
7thBethlehem College 2[ crew ]9:36.0922.6.3
Heat 7[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:18.0722.7.7
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:35.0922.7.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:38.8622.7.4
4thOtumoetai College 2[ crew ]8:49.0422.7.3
6thSancta Maria College 1[ crew ]9:06.2322.7.1
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:12.5922.7.5
Heat 8[ race results ]
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:34.1022.8.6
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:39.8622.8.5
7thWentworth College 1[ crew ]9:22.0622.8.2

Event 23 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:24.7023.1.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:29.0323.1.7
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:29.8423.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:36.3423.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:45.3923.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:09.6023.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:14.5123.2.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:29.6023.2.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:32.7223.2.5
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:42.1723.2.4

Event 24 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:13.1824.1.1
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:17.8924.1.4
4thCullinane College 1[ crew ]8:24.9924.1.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:30.0124.1.8
7thBethlehem College 1[ crew ]8:34.4224.1.6
8thWoodford House 1[ crew ]8:37.5524.1.2
Heat 2[ race results ]
1stRangitoto College 1[ crew ]8:08.0824.2.6
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:42.1524.2.2
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:51.5524.2.4
8thWellington East Girls College 2[ crew ]9:04.3124.2.1
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51.5624.3.5
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:11.3524.3.3
4thWellington East Girls College 1[ crew ]8:21.3124.3.1
5thRosehill College 1[ crew ]8:24.8824.3.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:36.5724.3.6
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:56.7524.4.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:20.3824.4.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:23.6624.4.1
5thMacleans College 1[ crew ]8:45.2724.4.3
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:45.9824.4.7
7thBaradene College 1[ crew ]8:46.5624.4.8
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:25.6724.4.6
Heat 5[ race results ]
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]8:16.0724.5.3
5thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]8:49.9224.5.2
6thHillcrest High School 2[ crew ]8:51.4724.5.5
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:22.7724.5.6

Event 25 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:28.5525.1.6
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:29.0725.1.7
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:32.6625.1.1
4thNapier Boys High School 1[ crew ]6:40.8025.1.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:56.3425.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:49.2825.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:01.3225.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:24.7825.3.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:27.4525.3.3
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:47.8225.3.4

Event 26 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:16.1926.1.4
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:33.2026.1.1
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:45.7026.1.7
7thKapiti College 1[ crew ]7:57.0626.1.2
Heat 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:21.6126.2.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:27.9726.2.2
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:33.2726.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:39.9926.2.1
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:44.2726.2.7
7thTawa College 1[ crew ]8:05.4126.2.3

Event 27 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]7:38.5827.1.8
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:42.3427.1.5
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:45.5227.1.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:56.2227.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:00.0227.1.1
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:03.1227.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 3[ crew ]7:41.8327.2.2
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:46.3427.2.1
4thOnslow College 1[ crew ]7:50.0027.2.7
8thSt Peter's School 2[ crew ]8:04.7327.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:36.8127.3.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:43.8527.3.5
4thBaradene College 1[ crew ]7:50.4327.3.2
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:58.2627.3.3
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:07.1327.3.7
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:08.5827.3.6
Heat 4[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:32.3027.4.8
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:50.4427.4.4
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:55.0627.4.1
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:09.7627.4.6
8thQueen Margaret College 2[ crew ]8:33.6327.4.2

Event 28 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhanganui High School 2[ crew ]7:17.8428.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:24.7228.1.3
4thWellington College 1[ crew ]7:36.2928.1.6
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:49.5428.1.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:53.8028.1.2
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:03.2128.1.1
Heat 2[ race results ]
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:18.1828.2.3
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:24.0928.2.1
4thWentworth College 1[ crew ]7:25.1028.2.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:30.3228.2.2
7thWhanganui High School 3[ crew ]7:42.1128.2.8
Heat 3[ race results ]
3rdMacleans College 1[ crew ]7:28.1228.3.8
5thCambridge High School 2[ crew ]7:45.2228.3.4
6thOnslow College 2[ crew ]7:48.0528.3.3
8thFrancis Douglas Memorial College 2[ crew ]8:31.2528.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]7:10.6228.4.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:22.6628.4.4
5thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]7:35.7528.4.6
6thNapier Boys High School 2[ crew ]7:41.2628.4.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:42.4728.4.8
8thOtumoetai College 1[ crew ]7:47.5328.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:10.7628.5.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:18.1828.5.1
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:21.5128.5.7
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:22.3428.5.2
5thGlendowie College 1[ crew ]7:24.7428.5.3
6thOnslow College 1[ crew ]7:51.0428.5.4
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:53.4928.5.6
Heat 6[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]7:04.1228.6.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:05.1228.6.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:40.8328.6.3
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACETRGB 1[ crew ]_:__:__28.2.4

Event 29 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:13.7129.1.6
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:22.4829.1.7
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:27.2029.1.1
5thGlendowie College 1[ crew ]8:36.8129.1.5
6thCambridge High School 2[ crew ]8:46.5929.1.4
7thOnslow College 1[ crew ]9:27.4129.1.3
8thWellington Girls College 1[ crew ]10:01.7629.1.8
Heat 2[ race results ]
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:19.2129.2.2
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]8:26.2829.2.1
6thMacleans College 1[ crew ]8:41.6829.2.4
7thRosehill College 1[ crew ]9:22.6729.2.5
---Aquinas College 1[ crew ]SCR29.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:24.0329.3.6
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]8:36.0729.3.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:45.1629.3.3
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:06.5029.3.8
8thHillcrest High School 1[ crew ]9:08.0629.3.4
Heat 4[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:24.7629.4.4
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]8:33.8729.4.8
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:01.0229.4.6
7thWentworth College 1[ crew ]9:01.8729.4.3
8thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:07.5329.4.1
Heat 5[ race results ]
1stHillcrest High School 2[ crew ]8:25.9829.5.3
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:26.3929.5.7
3rdIona College 1[ crew ]8:32.0829.5.5
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:42.0329.5.2
5thParaparaumu College 1[ crew ]8:50.4629.5.6
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:56.7029.5.1
8thRotorua Girls High School 2[ crew ]9:39.6429.5.4
Heat 6[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:19.2929.6.7
2ndFraser High School 1[ crew ]8:19.6629.6.2
4thNapier Girls High School 2[ crew ]8:52.4829.6.6
5thCambridge High School 1[ crew ]9:00.0929.6.3
6thSancta Maria College 3[ crew ]9:17.1129.6.1
7thTauranga Girls College 1[ crew ]9:22.0829.6.5
---Sancta Maria College 2[ crew ]DNS29.6.4
Heat 7[ race results ]
3rdWhanganui High School 2[ crew ]8:27.7329.7.1
4thPukekohe Christian School 1[ crew ]8:28.6229.7.7
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:55.3529.7.3

Event 30 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:28.9830.1.8
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31.6630.1.4
5thWhanganui High School 2[ crew ]7:44.6730.1.2
7thAuckland Grammar School 3[ crew ]7:54.9330.1.6
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:55.6930.1.1
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:27.8330.2.7
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:38.4530.2.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:42.2430.2.8
4thWentworth College 1[ crew ]7:43.5830.2.5
6thWhanganui High School 3[ crew ]7:58.1030.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:14.7530.2.6
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:17.7630.2.4
Heat 3[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:36.6630.3.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:42.0330.3.2
5thSancta Maria College 1[ crew ]7:53.6330.3.8
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:22.3730.3.4
Heat 4[ race results ]
4thRosehill College 1[ crew ]7:35.7630.4.1
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:09.6630.4.3
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:34.1330.4.4
Heat 5[ race results ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:24.7030.5.6
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:30.4830.5.1
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:37.0930.5.7
5thJohn Paul College 2[ crew ]7:39.6630.5.5
6thMacleans College 2[ crew ]8:18.9630.5.4
7thAquinas College 2[ crew ]8:19.6730.5.2
Heat 6[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:30.2230.6.7
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:38.9030.6.4
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:52.8030.6.1
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:04.8930.6.3
---Auckland Grammar School 2[ crew ]SCR30.6.6
Heat 7[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:24.0330.7.1
5thSt Kentigern College 3[ crew ]7:42.1430.7.3
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:47.7830.7.2
7thAquinas College 1[ crew ]8:05.1430.7.6

Event 31 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:48.5631.1.8
2ndTrident High School 1[ crew ]7:48.9431.1.3
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:16.0131.1.6
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:21.7031.1.7
8thPukekohe High School 2[ crew ]8:58.2531.1.5
Heat 2[ race results ]
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:10.7031.2.2
4thWentworth College 1[ crew ]8:11.8731.2.1
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:16.0531.2.8
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:21.7931.2.3
7thCullinane College 1[ crew ]8:36.1931.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:55.2431.3.4
2ndMacleans College 1[ crew ]8:00.1931.3.7
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]8:02.7631.3.1
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:04.9231.3.2
6thWoodford House 1[ crew ]9:02.1031.3.3
7thBethlehem College 2[ crew ]9:08.3431.3.6
Heat 4[ race results ]
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:19.5931.4.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:32.8231.4.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:59.3531.4.1
7thBaradene College 1[ crew ]9:10.1731.4.2
Heat 5[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:04.1531.5.4
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:23.2031.5.1
5thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:33.6831.5.2
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:49.5131.5.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:08.5831.5.5
Heat 6[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:57.3631.6.7
3rdRosehill College 1[ crew ]8:09.2731.6.2
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:13.5731.6.5
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:24.3931.6.3
7thBethlehem College 1[ crew ]8:48.6331.6.4
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACETAKA 1[ crew ]_:__:__31.2.5

Event 32 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:52.1332.1.6
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:54.9932.1.1
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:09.8132.1.8
4thGlendowie College 1[ crew ]7:15.9332.1.3
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:19.5232.1.2
7thCullinane College 1[ crew ]7:46.3732.1.5
8thHillcrest High School 1[ crew ]7:51.0132.1.7
Heat 2[ race results ]
1stKings College 2[ crew ]6:56.2232.2.4
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:18.4232.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]7:21.7332.2.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:06.0432.2.8
---Bethlehem College 1[ crew ]DNS32.2.1
Heat 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:38.2732.3.6
3rdHamilton Boys High School 3[ crew ]6:59.2932.3.7
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:10.7832.3.5
5thWentworth College 1[ crew ]7:21.1432.3.2
6thAotea College 1[ crew ]7:31.3332.3.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00.2432.3.4
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:54.5332.4.5
3rdOnslow College 1[ crew ]7:18.1732.4.4
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:21.9432.4.1
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:28.8732.4.2
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:32.8832.4.6
7thHamilton Boys High School 5[ crew ]7:34.7132.4.7
Heat 5[ race results ]
2ndHamilton Boys High School 4[ crew ]7:05.9532.5.1
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:13.9732.5.6
4thWellington College 1[ crew ]7:27.8432.5.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:28.3832.5.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:32.8632.5.5
---Hamilton Boys High School 1[ crew ]SCR32.5.4

Event 33 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:51.0133.1.2
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:08.4133.1.3
7thOnslow College 1[ crew ]7:24.0133.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]6:59.3233.2.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:02.8333.2.4
4thBaradene College 1[ crew ]7:05.0733.2.2
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:22.6133.2.5

Event 34 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:48.1934.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55.8034.1.5
3rdAquinas College 1[ crew ]7:06.5334.1.2
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:12.0734.1.7
5thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:12.8034.1.6
6thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:23.4534.1.4
Heat 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:52.2234.2.4
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:53.0834.2.2
3rdScots College 1[ crew ]7:00.4734.2.7
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:03.4334.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:04.8034.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:41.6234.3.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:49.0734.3.7
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:04.6734.3.4
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:14.8434.3.3
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:40.2434.4.4
2ndSt Peter's College 1[ crew ]6:47.0334.4.7
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:11.5234.4.6
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:19.3334.4.5
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:26.4834.4.2

Event 35 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:59.0335.1.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:09.7235.1.8
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:11.1535.1.6
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:25.3735.1.7
---Pukekohe High School 3[ crew ]DNS35.1.2
Heat 2[ race results ]
3rdRosehill College 1[ crew ]8:00.9535.2.2
4thHutt Valley High School 1[ crew ]8:07.7035.2.4
5thOnslow College 1[ crew ]8:10.2135.2.1
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:12.5735.2.6
7thBaradene College 1[ crew ]8:20.9135.2.8
8thTauranga Girls College 2[ crew ]8:23.8135.2.7
Heat 3[ race results ]
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:52.5835.3.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:52.8335.3.4
4thWellington East Girls College 1[ crew ]7:58.9035.3.8
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:06.9035.3.2
7thPukekohe High School 2[ crew ]8:16.3635.3.1
---St Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]DNS35.3.3
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:46.3235.4.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:48.0635.4.1
5thWentworth College 1[ crew ]8:06.4635.4.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:06.6435.4.4
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:08.3335.4.5
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:15.6335.4.7

Event 36 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:06.0636.1.8
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:09.5436.1.7
5thOnslow College 2[ crew ]7:11.0636.1.1
6thWhanganui High School 3[ crew ]7:13.6336.1.2
8thWentworth College 1[ crew ]7:18.7136.1.5
Heat 2[ race results ]
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:00.5136.2.3
3rdOnslow College 1[ crew ]7:09.8436.2.4
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:10.8436.2.6
---Auckland Grammar School 1[ crew ]SCR36.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:56.8536.3.6
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]6:59.7136.3.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:18.1736.3.2
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:27.4036.3.3
7thWhanganui High School 2[ crew ]7:35.2936.3.7
Heat 4[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]6:56.0936.4.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:57.8136.4.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:00.2036.4.6
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:31.1536.4.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:39.8636.4.5
Heat 5[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:03.5436.5.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:05.6236.5.5
6thHuanui College 1[ crew ]7:16.6136.5.3

Event 37 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:28.4537.1.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:42.0937.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:52.0437.1.7
4thBaradene College 1[ crew ]7:54.4637.1.3
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:18.6237.1.4
8thCullinane College 1[ crew ]8:52.6937.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:32.4037.2.1
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:50.3637.2.6
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:51.5037.2.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:53.5737.2.2
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:04.1537.2.8
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:07.2537.2.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:26.6537.2.3
Heat 3[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:41.5337.3.3
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:04.0837.3.4
6thCambridge High School 2[ crew ]8:13.8537.3.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:40.4637.3.2
Heat 4[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:43.2437.4.7
4thCambridge High School 1[ crew ]8:00.4637.4.2
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:07.1737.4.4
---Westlake Girls High School 2[ crew ]SCR37.4.1

Event 38 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:05.5438.1.1
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:20.5338.1.3
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:29.1638.1.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:41.3238.1.7
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:06.4338.2.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:12.8338.2.7
3rdWellington College 1[ crew ]6:16.3138.2.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:26.2938.2.2
6thJohn Paul College 1[ crew ]6:42.5138.2.4

Event 39 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:16.8839.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:23.4039.1.4
3rdTrident High School 1[ crew ]7:33.5339.1.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:40.7339.1.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:53.1639.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:58.1239.1.6
Heat 2[ race results ]
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:35.2039.2.5
4thTauranga Girls College 2[ crew ]7:38.3339.2.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]7:41.6539.2.7
6thTawa College 1[ crew ]7:56.4439.2.3
7thKapiti College 1[ crew ]8:14.9539.2.1
Heat 3[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:25.7939.3.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:30.4639.3.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:31.3039.3.7
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:39.8539.3.5
5thWestern Heights High School 2[ crew ]8:03.6639.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:18.2339.4.6
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:23.0639.4.7
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:25.6739.4.3

Event 40 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:50.2940.1.4
3rdJohn Paul College 1[ crew ]6:59.8740.1.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:03.4540.1.2
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:12.8040.1.7
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:24.6240.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:49.6340.2.1
2ndOnslow College 1[ crew ]6:52.6540.2.2
5thKings College 2[ crew ]7:06.6940.2.4
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:20.0640.2.3
7thWentworth College 1[ crew ]7:38.1840.2.8
Heat 3[ race results ]
2ndMacleans College 1[ crew ]6:56.9740.3.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:02.2240.3.8
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:05.4540.3.4
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:05.9640.3.3
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:18.5940.3.6
Heat 4[ race results ]
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:03.7340.4.2
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:08.5240.4.7
6thAquinas College 1[ crew ]7:14.6440.4.5
7thWestern Heights High School 1[ crew ]7:17.8840.4.8

Event 41 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:04.2241.1.7
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:08.3841.1.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:16.3441.1.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:36.8741.1.5
Heat 2[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:03.5041.2.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:14.3741.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:33.8341.2.7
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:56.0941.2.4

Event 42 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:10.3042.1.6
2ndWentworth College 1[ crew ]7:19.9342.1.3
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:30.8342.1.7
4thAotea College 1[ crew ]7:38.2842.1.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58.5442.1.4
6thCullinane College 1[ crew ]8:08.5342.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:10.8242.2.6
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:14.1542.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:45.0242.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:58.0542.3.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:06.7342.3.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:19.5642.3.7
5thOnslow College 1[ crew ]7:44.6842.3.4
---Auckland Grammar School 1[ crew ]SCR42.3.2
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:50.9942.4.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:02.2442.4.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:15.8842.4.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:23.6142.4.7
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:38.1942.4.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:44.2542.4.2

Event 43 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:11.6643.1.7
6thPukekohe High School 2[ crew ]8:19.2643.1.5
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:36.6443.1.1
8thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]8:39.8243.1.8
Heat 2[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]7:43.4343.2.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:53.8443.2.1
5thBethlehem College 1[ crew ]8:14.9443.2.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:15.2843.2.3
7thParaparaumu College 1[ crew ]8:27.0943.2.8
8thTaupo-Nui-A-Tia College 2[ crew ]8:47.3343.2.6
Heat 3[ race results ]
2ndHuanui College 1[ crew ]7:38.4943.3.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:40.3443.3.3
4thRosehill College 1[ crew ]7:51.5843.3.7
6thJohn Paul College 1[ crew ]8:46.7843.3.4
---Whakatane High School 1[ crew ]DNS43.3.5
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:43.3843.4.7
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:50.7943.4.5
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:02.0543.4.6
4thKapiti College 1[ crew ]8:07.8143.4.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:11.4143.4.1
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:38.9343.4.2
Heat 5[ race results ]
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:55.2343.5.6
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:05.9443.5.7
5thBaradene College 1[ crew ]8:06.4543.5.5
6thTawa College 1[ crew ]8:19.5243.5.4
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:39.1043.5.2
Heat 6[ race results ]
2ndHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:01.8743.6.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:04.0643.6.3
6thPukekohe High School 3[ crew ]8:20.8043.6.7
7thCullinane College 1[ crew ]8:38.1543.6.2
Heat 7[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:46.4143.7.4
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:47.4843.7.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:04.5943.7.5
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:05.1043.7.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:26.5143.7.6
7thHastings Girls High School 1[ crew ]8:28.4943.7.1

Event 44 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:31.5644.1.4
2ndKings College 1[ crew ]6:35.6044.1.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:38.3544.1.3
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:47.6844.1.8
5thOtumoetai College 2[ crew ]6:51.5344.1.7
6thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]6:56.6744.1.1
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00.5344.1.5
8thTauranga Boys College 2[ crew ]7:13.7444.1.2
Heat 2[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:37.9844.2.5
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:54.8744.2.3
Heat 3[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:35.8644.3.7
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]6:39.6044.3.2
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:41.9244.3.3
4thWhanganui High School 2[ crew ]6:47.9544.3.5
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:51.3644.3.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02.1344.3.6
8thScots College 1[ crew ]7:08.8144.3.1
Heat 4[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]6:28.9244.4.8
3rdWhanganui High School 1[ crew ]6:40.6544.4.1
4thSt Kentigern College 2[ crew ]6:43.4444.4.4
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:01.7344.4.7
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:04.0444.4.3

Event 45 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:26.3945.1.3
3rdMacleans College 1[ crew ]7:54.0345.1.5
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:24.4145.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:37.4045.2.6
2ndBaradene College 1[ crew ]7:45.1945.2.2
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:57.0145.2.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:59.1245.2.4
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05.8745.2.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:14.0745.2.7
Heat 4[ race results ]
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]7:57.8145.4.4
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:00.2845.4.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:28.0745.4.6
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:40.7445.4.7

Event 46 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:59.5746.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01.5846.1.7
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:13.0746.1.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:50.6846.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:02.2346.2.2
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:09.4546.2.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:16.4846.2.6
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:35.2146.2.7
5thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:37.4146.2.3
Heat 3[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:02.7646.3.7
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:23.1046.3.2
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:58.8546.4.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:29.7646.4.7
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:33.9546.4.2
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:49.6546.4.5

Event 47 Girls under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:13.2247.1.1
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:33.2647.1.8
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:42.5947.1.7
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:44.4147.1.2
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:50.8047.1.5
8thOnslow College 1[ crew ]7:52.1447.1.6

Event 48 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWentworth College 1[ crew ]8:23.5048.1.5
2ndWhanganui Girls College 2[ crew ]8:25.3348.1.1
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]8:29.8448.1.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:34.0248.1.6
5thQueen Margaret College 2[ crew ]8:46.0148.1.2
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:05.6148.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:21.9848.1.8
Heat 2[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:16.4148.2.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:21.8448.2.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:33.6648.2.7
---John Paul College 1[ crew ]SCR48.2.1
Heat 3[ race results ]
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:31.0848.3.3
5thBethlehem College 1[ crew ]8:45.1948.3.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:53.0848.3.8
---Westlake Girls High School 1[ crew ]SCR48.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:20.2648.4.5
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:26.3948.4.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:39.4048.4.6
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:47.7248.4.3
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:51.3148.4.2
6thTawa College 1[ crew ]9:17.1348.4.8
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:31.7448.4.7
Heat 5[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:16.9448.5.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:27.5348.5.6
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:33.5048.5.3
4thHuanui College 1[ crew ]8:40.8248.5.5
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:51.3648.5.8
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:58.5348.5.7
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:01.0548.5.2
8thTaupo-Nui-A-Tia College 1[ crew ]9:23.0748.5.1
Heat 6[ race results ]
1stWellington East Girls College 1[ crew ]8:22.9948.6.4
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:58.7048.6.3
5thWhanganui High School 2[ crew ]9:06.0248.6.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]9:33.0448.6.1
Heat 7[ race results ]
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:25.8648.7.5
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:36.0148.7.2
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:37.6148.7.6
6thWellington Girls College 3[ crew ]9:00.7448.7.1
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:14.8348.7.7

Event 49 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMassey High School 1[ crew ]8:02.6749.1.2
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:12.0449.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:20.8049.1.7
4thBethlehem College 1[ crew ]8:27.0049.1.5
6thBethlehem College 2[ crew ]8:51.2449.1.1
Heat 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:01.1349.2.4
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:15.2449.2.6
5thTe Awamutu College 2[ crew ]8:37.5449.2.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47.6449.2.5
7thOnslow College 2[ crew ]9:02.7649.2.3
Heat 3[ race results ]
3rdTrident High School 1[ crew ]8:21.1449.3.6
4thWellington College 2[ crew ]8:25.7949.3.1
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:32.7949.3.7
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:47.4149.3.2
Heat 4[ race results ]
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:28.5949.4.5
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:19.0949.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]8:07.6549.5.6
2ndHuanui College 1[ crew ]8:11.3349.5.5
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:13.7349.5.7
5thOnslow College 1[ crew ]8:26.8449.5.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:33.6649.5.2
Heat 6[ race results ]
2ndWellington College 1[ crew ]8:02.4449.6.5
4thHowick College 1[ crew ]8:09.4349.6.7
5thWentworth College 1[ crew ]8:18.1949.6.4
6thGlendowie College 1[ crew ]8:33.8349.6.2

Event 50 Boys under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:27.9550.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:32.2850.1.8
3rdGlendowie College 1[ crew ]6:40.4650.1.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:42.7550.1.1
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:06.4250.1.3
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:11.3550.1.7
8thCambridge High School 1[ crew ]7:16.8650.1.4

Event 51 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:08.4151.1.6
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:20.9951.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:25.5951.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:05.5951.2.7
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:07.3351.2.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:10.3551.2.2
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:16.1951.2.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:28.9151.2.5

Event 52 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:12.7752.1.6
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:19.2852.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:24.2552.1.7
6thOnslow College 1[ crew ]6:56.1752.1.4
Heat 2[ race results ]
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:14.2752.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:12.6552.3.3
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:15.6952.3.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:28.0852.3.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:33.1052.3.4

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other mad15 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other mad15 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA