NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Sacred Heart Girls College (Hamilton)'s approved colours
#45: Sacred Heart Girls College (Hamilton)

SISSC 2023

NISSC 2023


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2006 North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2006 North Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:11:661.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:15:891.1.3
3rdWhakatane High School 2[ crew ]7:17:151.1.4
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:23:581.1.1
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:27:641.1.2
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:31:001.1.6
7thOnslow College 1[ crew ]7:35:061.1.8
8thOtumoetai College 2[ crew ]7:44:621.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:32:581.2.5
2ndWellington College 2[ crew ]7:37:861.2.2
3rdRosehill College 1[ crew ]7:39:281.2.7
4thWellington College 1[ crew ]7:46:701.2.6
---Cullinane College 1[ crew ]SCR1.2.3
---Napier Boys High School 1[ crew ]SCR1.2.4

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:24:492.1.6
2ndKatikati College 1[ crew ]8:34:712.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:41:642.1.1
4thHutt Valley High School 1[ crew ]8:42:242.1.7
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:01:192.1.2
6thWhanganui High School 1[ crew ]9:04:542.1.8
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:10:862.1.5
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:20:032.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 2[ crew ]9:03:762.2.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]9:07:062.2.5
3rdTrident High School 1[ crew ]9:10:522.2.4
4thBethlehem College 1[ crew ]9:13:432.2.6
5thWhanganui City College 1[ crew ]9:17:222.2.2
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:19:522.2.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:28:553.1.4
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:30:093.1.3
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:41:023.1.7
4thTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:45:033.1.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:53:663.1.8
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:56:353.1.2
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:11:673.1.1
---Tauranga Girls College 1[ crew ]RET3.1.6

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:02:164.1.3
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:08:644.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:13:644.1.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:17:154.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:17:484.1.1
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:23:034.1.8
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:24:294.1.2
8thWellington College 1[ crew ]7:30:004.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:28:914.2.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:33:754.2.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:36:604.2.5
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:36:884.2.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:42:314.2.2
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:59:404.2.8
7thNapier Boys High School 2[ crew ]9:16:954.2.6
---St Peter's College 1[ crew ]DNS4.2.1

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:16:555.1.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:21:275.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:23:255.1.2
4thWellington College 1[ crew ]7:27:375.1.7
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:33:365.1.1
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:42:755.1.4
7thWellington College 2[ crew ]7:47:425.1.6
8thBethlehem College 1[ crew ]7:51:375.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:50:825.2.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:57:525.2.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:57:545.2.6
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:08:405.2.2
5thGlendowie College 1[ crew ]8:10:655.2.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:13:785.2.5
7thKings College 2[ crew ]8:32:355.2.8
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]9:04:375.2.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:32:696.1.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:36:156.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:39:456.1.5
4thRotorua Boys High School 2[ crew ]7:42:096.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:43:136.1.6
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:52:306.1.1
7thWellington College 1[ crew ]7:56:096.1.7
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:18:456.1.8

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:42:867.1.2
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:45:447.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:46:607.1.6
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:46:637.1.5
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:50:227.1.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:07:917.1.7
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:08:797.1.1
8thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:23:017.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]8:08:907.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:11:707.2.3
3rdFraser High School 1[ crew ]8:14:667.2.2
4thBaradene College 2[ crew ]8:22:527.2.7
5thManurewa High School 1[ crew ]8:25:987.2.1
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:29:827.2.5
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:40:047.2.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:47:237.2.6

Event 8 Girls under-17 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:14:628.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:20:068.1.2
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:30:998.1.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:47:148.1.8
5thTauranga Girls College 1[ crew ]7:52:858.1.4
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:08:948.1.6
7thCullinane College 1[ crew ]8:19:448.1.3
8thCarmel College 1[ crew ]8:48:778.1.7

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:09:089.1.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:09:289.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:09:469.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:10:059.1.6
5thMacleans College 1[ crew ]7:19:799.1.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:23:039.1.7
7thTauranga Girls College 1[ crew ]7:31:279.1.1
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:52:039.1.8

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:41:0110.1.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:43:3210.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:46:3910.1.3
4thCullinane College 1[ crew ]6:51:0610.1.4
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:53:6410.1.1
6thKings College 1[ crew ]6:54:3010.1.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]6:56:2210.1.2
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:11:6610.1.8

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:02:9111.1.6
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:14:6611.1.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37:0111.1.4
Scratched crews (Finals) 
SCRTEAW 1[ crew ]_:__:__11.1.2
SCRMACL 1[ crew ]_:__:__11.1.5

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:22:7012.1.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:35:9412.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:36:1612.1.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]7:44:8912.1.3
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:48:6812.1.2
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:49:4512.1.1
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:56:0412.1.8
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:14:1112.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:51:6612.2.4
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:01:8212.2.1
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03:4712.2.2
4thAquinas College 1[ crew ]8:03:8012.2.3
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:06:5412.2.5
6thBethlehem College 1[ crew ]8:14:2312.2.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:15:7712.2.7
---Westlake Girls High School 2[ crew ]RET12.2.8

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:57:4913.1.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]6:58:3713.1.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:00:1813.1.1
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00:4613.1.6
5thKings College 1[ crew ]7:05:7313.1.2
6thCullinane College 1[ crew ]7:11:5513.1.8
7thCambridge High School 1[ crew ]7:18:8613.1.7
8thOtumoetai College 1[ crew ]7:23:5313.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10:2313.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:14:0213.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:14:0413.2.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:24:7913.2.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:26:4413.2.6
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:26:7113.2.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28:6313.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRWNHS 1[ crew ]_:__:__13.2.1

Event 14 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:03:5814.1.3
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04:1914.1.4
3rdFraser High School 1[ crew ]7:12:0414.1.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:12:0614.1.6
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:20:6114.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:23:6314.1.2
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:35:9314.1.1
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:50:5414.1.8

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:33:0515.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37:5515.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:38:1615.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:45:4115.1.7
5thKings College 1[ crew ]6:47:5515.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]7:01:6115.1.6
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:05:0115.1.8
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:10:2315.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:04:3015.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:04:5815.2.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:06:6715.2.4
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:12:6015.2.2
5thAquinas College 1[ crew ]7:16:8815.2.6
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:19:7915.2.7
7thKings College 2[ crew ]7:20:7815.2.1
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:25:6715.2.8

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:04:2316.1.2
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:05:5016.1.6
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:09:5016.1.5
4thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:17:9616.1.1
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:24:5516.1.8
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:27:8516.1.7
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:28:4516.1.4
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:31:0916.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:22:6416.2.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:28:5116.2.6
3rdJohn Paul College 2[ crew ]8:34:0616.2.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35:6016.2.7
5thRosehill College 1[ crew ]8:37:6916.2.3
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:42:9016.2.4

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]6:55:3017.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:01:3417.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:07:3817.1.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:14:1917.1.2
5thWellington College 1[ crew ]7:14:6917.1.1
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:21:8317.1.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22:2717.1.3
8thOtumoetai College 1[ crew ]7:24:6317.1.8

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:45:3518.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:50:3518.1.5
3rdWellington College 1[ crew ]6:55:3418.1.6
4thNapier Boys High School 1[ crew ]6:55:7318.1.3
5thOnslow College 1[ crew ]7:00:8418.1.2
6thCullinane College 1[ crew ]7:02:9218.1.1
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:04:0218.1.7
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:13:8518.1.8

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMount Maunganui College 1[ crew ]8:24:9919.1.6
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:28:0719.1.5
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:30:9219.1.1
4thKatikati College 1[ crew ]8:32:0219.1.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:46:0819.1.3
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:53:2219.1.2
7thHauraki Plains College 1[ crew ]9:01:5219.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:55:5819.2.4
2ndNapier Girls High School 2[ crew ]9:05:6319.2.2
3rdCarmel College 1[ crew ]9:07:3919.2.5
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:09:6919.2.3
5thNapier Girls High School 1[ crew ]9:11:2319.2.6
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:19:0819.2.7
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:21:0119.2.1
8thKristin School 1[ crew ]9:27:5419.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRCULI 1[ crew ]_:__:__19.1.4

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stEdgewater College 1[ crew ]8:14:9920.1.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:17:4120.1.5
3rdRotorua Girls High School 2[ crew ]8:19:3320.1.2
4thRosehill College 1[ crew ]8:25:5420.1.3
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:30:2620.1.1
6thJohn Paul College 1[ crew ]8:32:8520.1.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:35:3720.1.4
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:35:8120.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:35:2220.2.3
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:36:0420.2.7
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:36:0920.2.4
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:51:5320.2.2
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:54:9320.2.6
6thWhakatane High School 1[ crew ]8:59:2220.2.5

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:42:2521.1.7
2ndSt Mary's Diocesan School for Girls 1[ crew ]7:44:5021.1.1
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45:4921.1.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:49:5621.1.4
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:53:7321.1.5
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:08:8921.1.6
7thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:30:9221.1.2

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:43:8122.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:48:3722.1.4
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:57:5522.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:00:8422.1.6
5thBethlehem College 1[ crew ]7:04:5222.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09:2422.1.7
7thTrident High School 1[ crew ]7:11:9422.1.8
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:16:6622.1.1

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:54:5523.1.6
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:58:3423.1.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:00:8123.1.8
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:00:8523.1.2
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:12:1823.1.1
6thBethlehem College 1[ crew ]8:14:2723.1.5
7thMount Maunganui College 1[ crew ]8:27:1223.1.4
8thCambridge High School 1[ crew ]8:29:7123.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]8:05:3223.2.5
2ndQueen Margaret College 2[ crew ]8:13:7823.2.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:14:0623.2.7
4thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:22:4623.2.2
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:25:8123.2.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:30:3223.2.3

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36:1624.1.6
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]7:42:2024.1.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:44:3424.1.1
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:47:7524.1.4
5thWellington College 1[ crew ]7:53:3024.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:02:6324.1.3
7thBethlehem College 1[ crew ]8:03:7924.1.8
8thHauraki Plains College 2[ crew ]8:17:0224.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:54:8824.2.4
2ndHorowhenua College 1[ crew ]8:00:0524.2.3
3rdAquinas College 1[ crew ]8:15:5324.2.1
4thWellington College 2[ crew ]8:21:4124.2.8
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:47:3424.2.6
---St John's College (Hastings) 1[ crew ]SCR24.2.2
---St John's College (Hastings) 2[ crew ]SCR24.2.7
Scratched crews (Finals) 
SCRPUKE 1[ crew ]_:__:__24.2.5

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:11:6725.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:18:0925.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:21:9425.1.2
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:31:3325.1.6
5thBaradene College 1[ crew ]7:33:3625.1.8
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:34:5225.1.3
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42:2625.1.7
8thWhanganui High School 1[ crew ]7:42:4525.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:30:0725.2.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:35:2325.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:36:3325.2.2
4thAquinas College 1[ crew ]7:38:8625.2.6
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:39:5225.2.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]7:42:3225.2.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:47:7625.2.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:51:6125.2.1

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04:4126.1.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:08:2026.1.4
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:15:2326.1.2
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16:9326.1.6
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:18:5326.1.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:20:2826.1.8
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:27:5926.1.1
8thKings College 1[ crew ]7:46:0426.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
1stFraser High School 1[ crew ]7:18:0426.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:21:1726.2.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:29:3526.2.2
4thFraser High School 2[ crew ]7:30:2326.2.4
5thKings College 2[ crew ]7:33:7426.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:34:0226.2.7
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:44:8926.2.8
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:58:1326.2.6

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:59:2327.1.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:06:0927.1.2
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:08:0727.1.4
4thMount Maunganui College 1[ crew ]8:13:5627.1.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:18:9427.1.6
6thWhanganui High School 1[ crew ]8:22:1827.1.7
7thTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:26:3627.1.1
8thMacleans College 1[ crew ]8:30:4227.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 2[ crew ]8:23:4527.2.6
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:23:4627.2.5
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:26:5327.2.2
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:31:4727.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]8:36:5327.2.1
6thOtumoetai College 2[ crew ]8:37:6827.2.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:40:9227.2.4
Scratched crews (Finals) 
SCRWNGC 2[ crew ]_:__:__27.2.7

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:00:9328.1.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:06:5328.1.6
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:09:8328.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:09:8628.1.8
5thEdgewater College 1[ crew ]8:15:0428.1.7
6thCambridge High School 2[ crew ]8:16:7528.1.4
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:20:7028.1.3
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:25:8628.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:07:1428.2.5
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:09:4428.2.7
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:12:1328.2.2
4thBethlehem College 1[ crew ]8:13:4028.2.8
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:16:9728.2.4
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:23:0128.2.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:26:9628.2.1
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:48:1128.2.3

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51:4829.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:57:1429.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:00:4929.1.3
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:09:8329.1.7
5thBaradene College 1[ crew ]8:12:0229.1.6
6thOnslow College 1[ crew ]8:13:0729.1.1
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:16:4729.1.2
8thAquinas College 1[ crew ]8:21:8029.1.8

Event 30 Boys under-17 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:39:2030.1.5
2ndWellington College 1[ crew ]6:39:9730.1.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]6:45:4630.1.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]6:59:4730.1.4
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:07:4930.1.2
6thAquinas College 1[ crew ]7:16:2730.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:26:2730.1.7
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:52:8530.1.8

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:16:2431.1.5
2ndKings College 1[ crew ]6:19:1031.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:20:8631.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:37:8331.1.4
5thOtumoetai College 1[ crew ]6:40:4631.1.8
6thOnslow College 1[ crew ]6:43:8231.1.1
7thWellington College 1[ crew ]6:44:2031.1.7
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11:9431.1.2

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:41:0632.1.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:43:6432.1.3
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]7:47:6532.1.4
4thBethlehem College 2[ crew ]7:52:1532.1.2
5thBethlehem College 1[ crew ]7:55:3932.1.6
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:55:6132.1.1
7thCullinane College 1[ crew ]8:08:0332.1.7
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:08:2432.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]: : :32.2.4
2ndCambridge High School 2[ crew ]: : :32.2.3
3rdRangitoto College 1[ crew ]: : :32.2.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]: : :32.2.7
5thSt Kentigern College 2[ crew ]: : :32.2.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]: : :32.2.8
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]: : :32.2.2
8thNorthcote College 1[ crew ]: : :32.2.1

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:44:5633.1.6
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:51:4833.1.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:55:1633.1.2
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:57:0333.1.4
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:58:1833.1.8
6thTrident High School 1[ crew ]8:05:7033.1.1
7thRosehill College 1[ crew ]8:10:7033.1.7
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:27:7333.1.5
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:02:9133.2.4
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:07:0333.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:07:6933.2.2
4thEdgewater College 1[ crew ]8:17:3033.2.7
5thCambridge High School 1[ crew ]8:20:6533.2.6
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:35:1033.2.5

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:05:1834.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:07:2734.1.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:10:3534.1.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:12:8734.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:26:3934.1.6
6thCambridge High School 2[ crew ]7:36:8834.1.1
7thWellington College 1[ crew ]7:43:4734.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:34:0834.2.5
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:46:3834.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:51:2734.2.3
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:58:5234.2.7
5thGlendowie College 1[ crew ]8:00:3334.2.2
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:04:1834.2.8
7thCambridge High School 1[ crew ]8:28:0134.2.6
---Kings College 2[ crew ]DNS34.2.1

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:34:3735.1.3
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:35:2535.1.6
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:37:8335.1.4
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:40:7435.1.5
5thFraser High School 1[ crew ]6:43:2735.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:45:1435.1.8
7thKings College 1[ crew ]6:46:2935.1.2
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55:7935.1.1

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:43:6236.1.2
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:44:3436.1.8
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:47:5236.1.3
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:52:5836.1.5
5thCarmel College 1[ crew ]7:54:9436.1.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:55:7136.1.7
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:56:6436.1.1
8thRosehill College 1[ crew ]8:02:6336.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]7:56:4236.2.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05:8136.2.7
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13:8936.2.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:20:4836.2.2
5thSt Mary's Diocesan School for Girls 1[ crew ]8:21:8536.2.6
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:28:0036.2.8
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:31:9636.2.1
Scratched crews (Finals) 
SCRSTMW 1[ crew ]_:__:__36.2.3

Event 37 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:03:4037.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]8:06:7537.1.2
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:10:5937.1.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:14:6637.1.3
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:30:0937.1.4
6thBaradene College 1[ crew ]8:31:9037.1.1
7thHastings Girls High School 1[ crew ]8:34:9837.1.6
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:40:2037.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:51:7937.2.4
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:53:0037.2.3
3rdMacleans College 2[ crew ]8:53:8837.2.6
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:56:4037.2.5
5thOnslow College 1[ crew ]9:02:8337.2.7
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:16:3437.2.2
7thAquinas College 1[ crew ]9:33:2037.2.1

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:12:6038.1.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:18:1538.1.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:25:2338.1.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:29:8538.1.2
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:31:3838.1.1
6thBethlehem College 1[ crew ]7:35:6138.1.3
7thHauraki Plains College 2[ crew ]7:36:8838.1.8
8thBirkenhead College 1[ crew ]7:54:3438.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:33:0938.2.3
2ndCullinane College 1[ crew ]7:35:3438.2.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:41:1638.2.4
4thEdgewater College 1[ crew ]7:43:5338.2.6
5thListon College 1[ crew ]7:45:3938.2.2
6thOnslow College 1[ crew ]7:49:7338.2.8
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:52:7538.2.7
8thWellington College 2[ crew ]7:59:6238.2.1
9thTe Awamutu College 1[ crew ]8:00:2838.2.9

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31:1139.1.4
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:37:4339.1.3
3rdCullinane College 1[ crew ]7:43:9639.1.2
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:49:3439.1.7
5thCambridge High School 1[ crew ]7:50:0639.1.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:51:7139.1.5
7thCullinane College 2[ crew ]8:02:5839.1.6
8thTauranga Boys College 1[ crew ]8:11:5939.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:52:6439.2.2
2ndHorowhenua College 1[ crew ]7:52:6839.2.4
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]8:06:2039.2.3
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:08:5139.2.6
5thWellington College 1[ crew ]8:09:6139.2.5
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:33:2339.2.1
7thLytton High School 1[ crew ]8:38:0039.2.7

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:34:9440.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:35:8240.1.4
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:37:2540.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:45:1140.1.8
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:45:3240.1.7
6thQueen Margaret College 1[ crew ]7:49:8340.1.1
7thWhanganui High School 1[ crew ]7:51:0940.1.2
8thPukekohe High School 1[ crew ]7:52:1440.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:54:6740.2.3
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:55:1740.2.8
3rdCarmel College 1[ crew ]7:55:6640.2.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:02:9140.2.1
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:06:4840.2.4
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:07:1440.2.2
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:12:7440.2.7
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:15:8240.2.6

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:37:9741.1.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:40:5041.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:43:8041.1.3
4thTauranga Girls College 2[ crew ]7:48:6341.1.4
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:00:6041.1.7
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:07:4741.1.8
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:09:6741.1.6
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:16:2041.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stFraser High School 1[ crew ]8:08:7941.2.5
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:14:7341.2.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:28:8441.2.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:35:2741.2.4
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:36:0441.2.7
6thAquinas College 1[ crew ]8:41:3741.2.2
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:46:6441.2.1
8thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:51:5841.2.8

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:23:0942.1.8
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:24:4642.1.7
3rdHorowhenua College 1[ crew ]7:24:7942.1.3
4thWellington College 1[ crew ]7:25:2342.1.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:35:7742.1.6
6thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:39:4542.1.4
7thWhakatane High School 1[ crew ]7:49:7242.1.1
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:09:7742.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:41:3242.2.5
2ndHauraki Plains College 2[ crew ]7:41:6042.2.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:46:0542.2.8
4thWhakatane High School 2[ crew ]7:46:8742.2.6
5thWellington College 2[ crew ]7:47:5942.2.2
6thJohn Paul College 2[ crew ]7:59:2842.2.4
7thWhanganui City College 1[ crew ]8:00:6042.2.1
8thWhanganui High School 1[ crew ]8:01:2142.2.7

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:10:8143.1.4
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:12:8443.1.3
3rdKings College 1[ crew ]6:15:0943.1.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:18:5043.1.6
5thBethlehem College 1[ crew ]6:29:8743.1.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]6:36:9543.1.7
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:40:4143.1.1
8thWellington College 1[ crew ]6:44:6443.1.8

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:08:5844.1.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:12:4844.1.4
3rdMacleans College 1[ crew ]7:16:2744.1.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:20:2244.1.6
5thAquinas College 1[ crew ]7:25:5044.1.7
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:28:1344.1.8
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:29:8944.1.5
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:30:7744.1.1
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:08:041.1.5
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:14:411.1.3
3rdRosehill College 1[ crew ]7:25:781.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:27:591.1.4
5thBethlehem College 2[ crew ]7:29:621.1.1
6thAquinas College 1[ crew ]7:38:081.1.7
7thListon College 1[ crew ]7:50:661.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stOtumoetai College 2[ crew ]7:10:011.2.3
2ndCullinane College 1[ crew ]7:11:501.2.4
3rdWellington College 2[ crew ]7:18:361.2.5
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:31:221.2.7
5thCullinane College 2[ crew ]7:36:381.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43:241.2.2
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:14:461.3.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:18:741.3.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:26:161.3.5
4thWhanganui City College 1[ crew ]7:29:621.3.6
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:30:991.3.2
6thWhanganui City College 2[ crew ]8:12:681.3.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRROTB 1[ crew ]_:__:__1.2.1

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:35:702.1.6
2ndTrident High School 1[ crew ]8:43:612.1.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:46:792.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:52:292.1.7
5thRosehill College 1[ crew ]9:05:802.1.5
6thCambridge High School 1[ crew ]9:16:122.1.2
7thCarmel College 2[ crew ]9:46:882.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:38:062.2.5
2ndQueen Margaret College 2[ crew ]8:49:162.2.6
3rdWhanganui City College 1[ crew ]8:50:152.2.3
4thCarmel College 1[ crew ]8:52:232.2.4
5thHorowhenua College 1[ crew ]9:01:962.2.7
6thBethlehem College 2[ crew ]9:03:712.2.1
7thCambridge High School 2[ crew ]9:28:592.2.2
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:44:612.3.2
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:47:852.3.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:48:732.3.6
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:50:322.3.4
5thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]8:59:052.3.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRMTMA 1[ crew ]_:__:__2.3.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:57:233.1.4
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]8:17:743.1.6
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:18:563.1.2
4thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:29:053.1.3
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:33:063.1.5
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:42:733.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:56:153.2.3
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:59:443.2.5
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:11:423.2.7
4thSt Mary's Diocesan School for Girls 1[ crew ]8:26:253.2.4
5thAquinas College 1[ crew ]8:35:913.2.2
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:36:793.2.1
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45:203.2.6

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:52:554.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:58:094.1.5
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]6:59:194.1.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08:314.1.6
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:20:944.1.8
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:22:484.1.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:22:534.1.1
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:28:634.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]6:53:104.2.4
2ndOnslow College 1[ crew ]7:01:564.2.2
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]7:05:074.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:06:064.2.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:09:794.2.6
6thOtumoetai College 2[ crew ]7:31:934.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRAGSB 2[ crew ]_:__:__4.2.7

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:10:235.1.4
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:24:465.1.2
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:31:275.1.3
4thWhanganui High School 2[ crew ]7:37:265.1.1
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:20:375.1.6
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:27:955.1.5
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:33:065.1.8
8thKings College 1[ crew ]8:38:945.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:15:455.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:19:355.2.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:27:755.2.7
4thGlendowie College 1[ crew ]7:39:785.2.6
5thKings College 2[ crew ]7:52:525.2.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:03:075.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:23:835.2.4

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:15:126.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:20:346.1.5
3rdRotorua Boys High School 2[ crew ]7:23:146.1.8
4thWellington College 1[ crew ]7:27:816.1.7
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:28:746.1.6
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:32:316.1.3
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:37:366.1.1
8thSt Kentigern College 2[ crew ]7:42:426.1.2

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:43:027.1.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:45:607.1.6
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:51:757.1.5
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:52:147.1.3
5thFraser High School 1[ crew ]8:02:467.1.4
6thManurewa High School 1[ crew ]8:06:317.1.1
7thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:08:787.1.7
8thHastings Girls High School 1[ crew ]8:13:127.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:40:057.2.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:55:387.2.3
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:02:687.2.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:04:497.2.1
5thBaradene College 2[ crew ]8:07:087.2.5
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:07:907.2.7
7thBaradene College 1[ crew ]8:11:807.2.8
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:22:297.2.2

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:06:509.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:06:999.1.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:12:599.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15:129.1.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]7:20:789.1.7
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:33:089.1.2
7thTrident High School 1[ crew ]7:37:209.1.1

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:44:8610.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:47:0610.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:52:4910.1.7
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11:0010.1.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:13:4210.1.4
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:47:9110.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:38:5410.2.4
2ndKings College 1[ crew ]6:47:0610.2.3
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]6:56:1210.2.5
4thTrident High School 1[ crew ]7:03:7010.2.6
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:12:1010.2.7
6thRangitoto College 1[ crew ]7:14:3510.2.2

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:20:0712.1.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:20:1012.1.4
3rdAquinas College 1[ crew ]7:33:6912.1.8
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42:2012.1.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:42:8612.1.2
6thBaradene College 1[ crew ]7:45:5512.1.6
7thCambridge High School 1[ crew ]7:55:6012.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:11:4812.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25:3312.2.4
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]7:36:2612.2.6
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:38:4612.2.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44:8312.2.3
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]7:52:1412.2.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:19:4312.2.7

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:47:6613.1.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:49:4113.1.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:50:8413.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:51:9413.1.6
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:10:8313.1.7
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:18:1913.1.8
7thWhanganui City College 1[ crew ]7:28:2513.1.2
8thGlendowie College 1[ crew ]7:35:0613.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:52:2713.2.2
2ndCullinane College 1[ crew ]6:52:6613.2.5
3rdWellington College 1[ crew ]6:53:1513.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:01:0113.2.8
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:02:0513.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13:1413.2.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:19:4113.2.4
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:11:4713.2.3

Event 14 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:08:0914.1.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:10:6114.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:22:3114.1.3
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:30:1714.1.6
5thACG Strathallan College 1[ crew ]7:35:1114.1.7
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:41:3714.1.2
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:55:2714.1.1

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:55:7315.1.3
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:00:8415.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:02:7615.1.4
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:06:6615.1.6
5thKings College 2[ crew ]7:23:0315.1.1
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:39:2915.1.7
---St Kentigern College 2[ crew ]RET15.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:53:0415.2.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00:9515.2.6
3rdAquinas College 1[ crew ]7:11:2815.2.5
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:17:8115.2.2
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:27:3215.2.7
6thBethlehem College 1[ crew ]7:29:6815.2.3

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 2[ crew ]8:17:0916.1.1
2ndRosehill College 1[ crew ]8:22:8516.1.3
3rdRosehill College 2[ crew ]8:23:1816.1.6
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:27:9116.1.4
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:34:5016.1.5
6thWhanganui City College 1[ crew ]8:36:9116.1.2
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:43:7216.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:59:6516.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:06:3116.2.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:10:2616.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:20:9716.2.4
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:28:3916.2.2
5thGlendowie College 1[ crew ]8:40:4716.2.6
6thWhanganui High School 2[ crew ]8:55:1916.2.8
7thLytton High School 1[ crew ]8:57:5016.2.1
8thOtumoetai College 2[ crew ]9:25:8916.2.7
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:20:7616.3.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:22:2416.3.5
3rdWhanganui City College 2[ crew ]8:29:7616.3.4
4thCarmel College 1[ crew ]8:41:2416.3.3
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:08:6516.3.6
6thBirkenhead College 1[ crew ]9:33:0416.3.1
Repechage 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:15:3716.4.4
2ndJohn Paul College 2[ crew ]8:23:3916.4.5
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:25:4216.4.3
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:36:8516.4.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:47:6716.4.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:48:1116.4.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRWHAK 1[ crew ]_:__:__16.3.7
SCRTRID 1[ crew ]_:__:__16.4.1

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10:3417.1.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:13:1417.1.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:15:7317.1.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:23:2017.1.5
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:41:5417.1.6

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:00:4618.1.6
2ndOnslow College 1[ crew ]7:00:4918.1.5
3rdCullinane College 1[ crew ]7:07:0018.1.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:13:9218.1.7
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:22:9818.1.3
6thWellington College 2[ crew ]7:23:3118.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]7:09:3518.2.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:10:1818.2.5
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:17:2118.2.3
4thEdgewater College 1[ crew ]7:29:6218.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:39:6218.2.7
6thOnslow College 2[ crew ]7:44:3418.2.2

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]9:14:7419.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]9:24:1919.1.5
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]9:45:8919.1.3
4thNapier Girls High School 2[ crew ]9:47:8619.1.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:52:9719.1.1
6thMount Maunganui College 2[ crew ]10:15:1619.1.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:35:6519.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]9:43:4719.2.4
2ndCarmel College 1[ crew ]9:53:3619.2.7
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]9:56:2119.2.3
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]10:00:8819.2.5
5thKristin School 1[ crew ]10:09:8919.2.2
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]10:28:7319.2.6

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]9:15:0920.1.4
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]9:29:6420.1.2
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]9:35:8020.1.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]9:38:7620.1.6
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]10:15:7320.1.1
6thJohn Paul College 2[ crew ]10:56:7020.1.3
---Edgewater College 2[ crew ]DNS20.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]9:08:7420.2.5
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]9:13:4120.2.4
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]9:27:8020.2.3
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:35:6520.2.2
5thBethlehem College 1[ crew ]9:49:6020.2.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:58:9420.2.1
7thCambridge High School 1[ crew ]10:14:7020.2.6
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]9:08:6020.3.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:22:3420.3.5
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:29:2620.3.6
4thOtumoetai College 2[ crew ]9:36:2920.3.7
5thHastings Girls High School 1[ crew ]10:06:7220.3.4
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNS20.3.2

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:20:0722.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:22:4922.1.3
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:26:9922.1.5
4thTrident High School 1[ crew ]7:38:4722.1.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:44:0722.1.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:00:6622.1.7

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:30:8723.1.3
2ndQueen Margaret College 2[ crew ]8:31:4223.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:43:0623.1.5
4thCarmel College 1[ crew ]8:47:2923.1.6
5thHavelock North High School 1[ crew ]9:02:2923.1.2
6thPukekohe High School 2[ crew ]9:14:2023.1.7
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:23:4323.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:48:1723.2.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:55:5823.2.3
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:57:0623.2.5
4thWellington Girls College 2[ crew ]9:01:5123.2.4
5thGlendowie College 1[ crew ]9:01:9523.2.6
6thOtumoetai College 2[ crew ]9:07:9423.2.1
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:13:2723.2.7
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:32:7823.3.4
2ndKings College 1[ crew ]8:38:5023.3.5
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:49:1523.3.2
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:01:1823.3.3
5thRosehill College 1[ crew ]9:01:8923.3.6
6thBethlehem College 2[ crew ]9:16:7223.3.7

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]8:25:6524.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:28:6724.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:38:2824.1.2
4thHorowhenua College 1[ crew ]8:46:9024.1.5
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:55:3124.1.7
6thAquinas College 1[ crew ]8:58:3324.1.6
7thBirkenhead College 1[ crew ]9:07:7224.1.8
8thTe Awamutu College 1[ crew ]9:55:2324.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:32:0124.2.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:39:8724.2.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:46:3524.2.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:58:3824.2.2
5thSt John's College (Hastings) 2[ crew ]9:05:9624.2.7
6thWellington College 2[ crew ]9:12:9924.2.6
7thWhanganui City College 1[ crew ]9:34:1324.2.8
8thAquinas College 2[ crew ]9:39:0224.2.1

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:53:2425.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:59:7825.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:08:1825.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:12:0825.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:25:7625.1.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:36:0325.1.1
7thOnslow College 1[ crew ]8:47:8425.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:52:8025.2.3
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:58:9625.2.6
3rdAquinas College 1[ crew ]8:06:3225.2.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:07:1925.2.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:20:8725.2.7
6thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:24:6625.2.1
7thHauraki Plains College 2[ crew ]9:12:3425.2.2

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]7:41:5426.1.4
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:43:1326.1.3
3rdFraser High School 2[ crew ]7:45:1626.1.2
4thFraser High School 1[ crew ]7:50:4926.1.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:57:9126.1.1
6thKings College 2[ crew ]8:05:4326.1.8
7thOtumoetai College 2[ crew ]8:59:6426.1.6
8thSt Peter's College 1[ crew ]9:20:0826.1.5
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:36:6026.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:37:8626.2.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:38:6826.2.3
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:49:3426.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:11:5826.2.2
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:27:0226.2.1
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:39:3826.2.7
8thRosehill College 1[ crew ]8:39:4026.2.8

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:44:0027.1.5
2ndTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:47:6327.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:58:2327.1.6
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:02:9027.1.7
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:04:2227.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]9:05:4827.1.1
7thRosehill College 1[ crew ]9:25:5827.1.8
8thNapier Girls High School 1[ crew ]9:29:0427.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:39:9327.2.5
2ndMacleans College 1[ crew ]8:46:6927.2.6
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:53:2227.2.4
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:55:7027.2.3
5thWhanganui Girls College 2[ crew ]8:59:4927.2.2
6thOtumoetai College 2[ crew ]9:09:4827.2.1
7thEdgewater College 1[ crew ]9:13:6027.2.7
8thOtumoetai College 1[ crew ]9:25:2527.2.8

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stEdgewater College 1[ crew ]8:28:0028.1.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:35:5328.1.3
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:46:1828.1.6
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:49:8128.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]8:55:4628.1.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:57:3928.1.7
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:11:7228.1.1
8thBethlehem College 2[ crew ]9:12:4428.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:16:4228.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:24:6028.2.5
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:28:9428.2.1
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:32:8428.2.2
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:32:8828.2.3
6thBethlehem College 1[ crew ]8:34:2128.2.7
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:45:8628.2.6
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:08:2128.2.8

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:04:0029.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:16:2029.1.5
3rdOnslow College 1[ crew ]8:19:9329.1.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:20:5929.1.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:25:4229.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:04:9429.2.5
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:11:8129.2.4
3rdAquinas College 1[ crew ]8:21:1529.2.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:44:4329.2.6
5thMacleans College 2[ crew ]8:47:9529.2.7
6thManurewa High School 1[ crew ]8:58:8229.2.2

Event 30 Boys under-17 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]6:47:1030.1.3
2ndWhanganui High School 1[ crew ]6:53:2630.1.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:14:5130.1.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:21:8230.1.7
5thAquinas College 1[ crew ]7:34:7830.1.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:55:8230.1.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__30.1.2

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:29:2631.1.6
2ndKings College 1[ crew ]6:34:0431.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:50:3031.1.1
4thWellington College 1[ crew ]6:51:8931.1.7
5thOnslow College 1[ crew ]6:54:0331.1.4
6thOtumoetai College 1[ crew ]6:54:7431.1.3
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:55:7931.1.2

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:34:4632.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:55:5532.1.4
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:00:8832.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:15:5432.1.3
5thNorthcote College 1[ crew ]8:34:4932.1.1
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:37:2932.1.7
---Birkenhead College 1[ crew ]RET32.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:46:9332.2.3
2ndRangitoto College 1[ crew ]7:54:5632.2.4
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]8:04:6732.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05:9332.2.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:08:9032.2.5
6thRangitoto College 2[ crew ]8:14:2832.2.1
7thGisborne Boys High School 2[ crew ]8:34:8232.2.7

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:31:6433.1.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:36:4233.1.4
3rdEdgewater College 1[ crew ]9:13:2233.1.2
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:19:7533.1.1
5thCambridge High School 2[ crew ]9:34:0933.1.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:46:3433.1.7
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]DIS33.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:25:3733.2.5
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:34:6533.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:40:9733.2.4
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:52:2333.2.1
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:58:9833.2.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:10:7933.2.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:13:8133.2.2
Repechage 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:24:9833.3.5
2ndDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:33:7233.3.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:44:4333.3.7
4thWhanganui City College 1[ crew ]8:46:2933.3.3
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:04:8033.3.6
6thWhanganui High School 2[ crew ]9:14:3133.3.4

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]To Final34.1.1
2ndWellington College 1[ crew ]To Final34.1.2
3rdNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]To Final34.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]To Final34.1.0
5thGlendowie College 1[ crew ]To Final34.1.5
6thKings College 2[ crew ]To Final34.1.6
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]34.1.7
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]34.1.8
9thKings College 1[ crew ]34.1.9
---Whakatane High School 1[ crew ]DNS34.1.4
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]To Final34.2.4
2ndCambridge High School 2[ crew ]To Final34.2.2
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]To Final34.2.3
4thCambridge High School 1[ crew ]To Final34.2.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]To Final34.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]To Final34.2.5
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]34.2.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]34.2.8
---St Peter's College 1[ crew ]DNS34.2.10

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]To Final35.1.5
2ndKings College 1[ crew ]To Final35.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]To Final35.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]35.1.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]35.1.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]35.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]To Final35.2.4
2ndFraser High School 1[ crew ]To Final35.2.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]To Final35.2.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]35.2.6
5thKings College 2[ crew ]35.2.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]35.2.7

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]7:42:2636.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:57:2536.1.3
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:12:5236.1.5
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:29:8236.1.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:46:7936.1.7
---Kings College 1[ crew ]DNS36.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:35:9136.2.5
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:45:3636.2.3
3rdSt Mary's Diocesan School for Girls 1[ crew ]9:05:1336.2.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:18:3336.2.4
5thNapier Girls High School 1[ crew ]9:31:5636.2.6

Event 37 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stBaradene College 1[ crew ]9:39:3137.1.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]9:58:9837.1.5
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:20:1237.1.7
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:25:2337.1.2
5thAquinas College 1[ crew ]11:11:1537.1.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]11:11:8637.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:58:6437.2.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]10:05:6137.2.5
3rdMacleans College 2[ crew ]10:17:1537.2.4
4thOnslow College 1[ crew ]11:19:6037.2.6
---Cullinane College 1[ crew ]DNS37.2.2

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:29:6638.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:42:9538.1.3
3rdAquinas College 1[ crew ]8:47:8938.1.5
4thListon College 1[ crew ]8:52:2338.1.7
5thWellington College 2[ crew ]8:56:5138.1.1
6thFraser High School 1[ crew ]9:08:7138.1.8
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:26:2338.1.6
8thTe Awamutu College 1[ crew ]9:30:2438.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]8:31:8538.2.6
2ndCullinane College 1[ crew ]8:39:3738.2.4
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:53:2738.2.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:55:3038.2.7
5thOnslow College 1[ crew ]8:59:0938.2.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]9:09:7538.2.5
7thPukekohe High School 2[ crew ]9:21:2338.2.1

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]9:00:5839.1.3
2ndHorowhenua College 1[ crew ]9:20:7939.1.4
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]9:39:5839.1.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:52:4339.1.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]10:10:5639.1.1
6thGisborne Boys High School 2[ crew ]10:35:7739.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]11:06:9739.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]9:25:4039.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]9:45:4539.2.3
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]10:22:3139.2.6
4thLytton High School 1[ crew ]10:52:1839.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTPC 2[ crew ]_:__:__39.2.4

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]8:50:5340.1.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:55:3640.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:15:1940.1.5
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:18:3840.1.2
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:43:7040.1.6
6thManurewa High School 1[ crew ]10:29:9540.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]40.2.2
2ndGlendowie College 1[ crew ]To Final40.2.7
3rdCarmel College 1[ crew ]To Final40.2.1
4thTe Awamutu College 1[ crew ]To Final40.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]To Final40.2.5
6thTrident High School 1[ crew ]40.2.4
7thWhanganui High School 2[ crew ]40.2.6
8thEdgewater College 1[ crew ]40.2.8

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]9:13:4341.1.5
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]9:38:6441.1.6
3rdSt Peter's School 2[ crew ]9:40:1841.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]9:55:2841.1.2
5thAquinas College 1[ crew ]10:11:7141.1.7
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:12:1441.1.1
7thBaradene College 2[ crew ]10:17:8641.1.3
8thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]11:08:3941.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:50:8141.2.4
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:58:4441.2.3
3rdFraser High School 1[ crew ]9:20:1941.2.5
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:41:4541.2.7
5thSt Kentigern College 2[ crew ]9:45:0241.2.2
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:45:4041.2.6
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]10:13:7541.2.8
8thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:49:7841.2.1

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:53:0742.1.4
2ndJohn Paul College 2[ crew ]9:01:4242.1.1
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]9:02:5742.1.3
4thWellington College 2[ crew ]9:17:7842.1.6
5thWhanganui City College 1[ crew ]9:23:5542.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:32:8942.1.5
7thBethlehem College 2[ crew ]9:41:5142.1.7
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:57:5542.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:50:0942.2.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:57:4542.2.1
3rdWhakatane High School 2[ crew ]9:16:0142.2.4
4thWhanganui High School 1[ crew ]9:19:0342.2.2
5thBethlehem College 1[ crew ]9:28:5942.2.6
6thWhanganui High School 2[ crew ]9:42:1642.2.3
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:56:6642.2.7

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]6:52:6143.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:00:4643.1.4
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:08:2643.1.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:11:0643.1.6
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:22:2143.1.8
6thWellington College 1[ crew ]7:27:5443.1.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31:1143.1.2
8thSt Kentigern College 2[ crew ]7:44:1343.1.7
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:22:081.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:33:511.1.1
3rdWellington College 1[ crew ]7:37:961.1.7
4thCullinane College 2[ crew ]7:39:221.1.6
5thAquinas College 1[ crew ]7:48:501.1.8
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:49:111.1.3
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:54:651.1.2
8thWhanganui High School 2[ crew ]8:11:851.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:17:951.2.5
2ndCullinane College 1[ crew ]7:20:481.2.1
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:28:111.2.6
4thWhanganui City College 1[ crew ]7:39:701.2.3
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:45:471.2.8
6thKings College 1[ crew ]8:30:561.2.4
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:34:351.2.7
8thOtumoetai College 2[ crew ]8:39:681.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]7:08:311.3.3
2ndOnslow College 1[ crew ]7:20:841.3.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:30:501.3.5
4thListon College 1[ crew ]7:47:861.3.1
5thWhanganui City College 2[ crew ]7:54:121.3.7
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:54:941.3.2
7thCampion College 1[ crew ]8:53:111.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:09:631.4.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:17:871.4.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:29:181.4.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43:461.4.1
5thBethlehem College 2[ crew ]7:45:001.4.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:48:461.4.4
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:51:761.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:22:261.5.7
2ndWellington College 2[ crew ]7:25:661.5.2
3rdRosehill College 1[ crew ]7:33:191.5.3
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:35:111.5.1
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:45:711.5.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:03:451.5.4
7thOnslow College 2[ crew ]8:07:461.5.5

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:40:432.1.4
2ndTrident High School 1[ crew ]8:49:602.1.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:50:812.1.5
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:51:472.1.8
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:54:382.1.3
6thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:56:902.1.6
7thHorowhenua College 2[ crew ]9:37:602.1.7
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:38:322.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:28:782.2.7
2ndCarmel College 1[ crew ]8:52:952.2.5
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:53:662.2.1
4thBethlehem College 1[ crew ]8:57:182.2.8
5thHorowhenua College 1[ crew ]9:02:072.2.6
6thMount Maunganui College 2[ crew ]9:05:582.2.4
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:23:652.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:46:632.3.7
2ndNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:52:402.3.4
3rdWhanganui City College 1[ crew ]8:59:922.3.3
4thCambridge High School 1[ crew ]9:13:602.3.6
5thMount Maunganui College 1[ crew ]9:25:462.3.2
6thGlendowie College 2[ crew ]9:35:572.3.5
7thBirkenhead College 1[ crew ]9:56:662.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:43:492.4.1
2ndRosehill College 1[ crew ]8:44:482.4.2
3rdSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:03:762.4.6
4thCambridge High School 2[ crew ]9:26:002.4.5
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:33:862.4.3
6thBirkenhead College 2[ crew ]10:21:372.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stKatikati College 1[ crew ]8:25:322.5.1
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]8:25:652.5.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:48:062.5.6
4thWhanganui High School 1[ crew ]8:50:372.5.7
5thBethlehem College 2[ crew ]8:54:272.5.5
6thCarmel College 2[ crew ]9:21:782.5.2
7thRosehill College 2[ crew ]9:22:552.5.4
Scratched crews (Heats) 
SCRSHGH 2[ crew ]_:__:__2.2.3
SCRSHGN 1[ crew ]_:__:__2.4.4
SCRWNCS 1[ crew ]_:__:__2.5.3

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:49:513.1.6
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:50:163.1.8
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:02:583.1.7
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:06:483.1.3
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:10:433.1.1
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:20:923.1.5
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:36:413.1.2
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:44:433.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:01:643.2.3
2ndSt Mary's Diocesan School for Girls 1[ crew ]8:21:973.2.4
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:25:103.2.5
4thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:31:963.2.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:32:623.2.1
6thAquinas College 1[ crew ]8:33:993.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:48:003.2.7
Scratched crews (Heats) 
SCRONSL 1[ crew ]_:__:__3.2.4

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]6:50:294.1.6
2ndWellington College 1[ crew ]6:52:434.1.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:57:214.1.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:57:984.1.4
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:12:104.1.3
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:14:244.1.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:23:524.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:45:574.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:50:084.2.2
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:50:524.2.7
4thNapier Boys High School 2[ crew ]7:10:844.2.6
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:16:064.2.4
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:19:134.2.5
7thOtumoetai College 2[ crew ]7:27:264.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:50:574.3.7
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]6:52:114.3.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]6:53:764.3.4
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:01:394.3.3
5thOnslow College 1[ crew ]7:04:964.3.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:12:714.3.2
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:40:224.3.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:12:655.1.3
2ndWellington College 2[ crew ]7:19:845.1.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:01:975.1.1
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:25:375.1.4
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:38:005.1.7
6thKings College 1[ crew ]9:01:075.1.6
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]10:42:465.1.5
---Bethlehem College 2[ crew ]SCR5.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:57:165.2.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:03:645.2.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:11:225.2.7
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:28:025.2.5
5thGlendowie College 1[ crew ]7:38:085.2.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:59:125.2.3
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:10:275.2.6
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:29:945.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:02:285.3.3
2ndWellington College 1[ crew ]7:08:985.3.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:15:465.3.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:25:625.3.8
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:29:635.3.1
6thWhanganui High School 2[ crew ]7:41:055.3.4
7thKings College 2[ crew ]8:06:765.3.6
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:46:475.3.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:25:616.1.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:37:976.1.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:39:126.1.4
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:48:026.1.5
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:37:516.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:17:486.2.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:20:456.2.2
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]7:32:816.2.4
4thWellington College 1[ crew ]7:36:716.2.5
5thRotorua Boys High School 2[ crew ]7:41:716.2.3

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:47:307.1.5
2ndFraser High School 1[ crew ]7:59:777.1.8
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:01:207.1.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:05:597.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:08:677.1.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:08:897.1.4
7thAquinas College 1[ crew ]8:12:197.1.7
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:56:957.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:33:027.2.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:34:077.2.7
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:58:407.2.5
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:05:927.2.3
5thManurewa High School 1[ crew ]8:13:617.2.4
6thAquinas College 2[ crew ]8:22:627.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:53:607.2.2
8thWellington Girls College 2[ crew ]9:37:217.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:38:197.3.1
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:49:617.3.7
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:57:527.3.3
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:09:397.3.6
5thBaradene College 1[ crew ]8:20:817.3.2
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:33:667.3.5
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:58:007.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:47:807.4.2
2ndBaradene College 2[ crew ]8:02:477.4.4
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:04:947.4.3
4thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:05:437.4.1
5thHastings Girls High School 1[ crew ]8:17:467.4.7
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:57:507.4.5
7thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:04:317.4.6
Scratched crews (Heats) 
SCRWNCS 1[ crew ]_:__:__7.2.4
SCRWNCS 2[ crew ]_:__:__7.4.7

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:04:479.1.3
2ndBaradene College 1[ crew ]7:08:099.1.6
3rdMacleans College 1[ crew ]7:13:809.1.2
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:33:039.1.5
5thTrident High School 1[ crew ]7:39:519.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:02:059.2.6
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:10:239.2.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:14:309.2.5
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:27:269.2.3

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCullinane College 1[ crew ]6:40:7310.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:44:0310.1.5
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]6:59:5210.1.8
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:04:3010.1.1
5thTrident High School 1[ crew ]7:06:0010.1.2
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:08:9110.1.7
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:19:9010.1.6
8thSt Kentigern College 2[ crew ]7:41:2110.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:35:8010.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:41:3510.2.1
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:47:2810.2.2
4thKings College 1[ crew ]6:49:9110.2.3
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:08:7010.2.4
6thRangitoto College 1[ crew ]7:24:3010.2.7
---Westlake Boys High School 1[ crew ]DNS10.2.6

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:04:0912.1.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:13:9812.1.1
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:26:2312.1.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:51:5012.1.7
5thBaradene College 1[ crew ]8:01:1112.1.6
6thCambridge High School 1[ crew ]8:05:6712.1.5
7thOnslow College 1[ crew ]8:12:0912.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:17:3712.2.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:23:5212.2.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:28:9612.2.7
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:31:2712.2.6
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:40:8812.2.2
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]7:53:4612.2.1
7thAquinas College 1[ crew ]7:54:0612.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]7:23:5312.3.7
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:41:2712.3.6
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:44:6212.3.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44:8912.3.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:54:5612.3.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:10:0512.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 2[ crew ]_:__:__12.3.5

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:51:2313.1.7
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:54:1413.1.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:55:4013.1.1
4thKings College 1[ crew ]6:57:6613.1.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:12:6513.1.4
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:20:2313.1.3
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:59:2813.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:05:6213.2.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:09:1413.2.1
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:25:2313.2.7
4thWhanganui City College 1[ crew ]7:27:2613.2.6
5thGlendowie College 1[ crew ]7:36:4913.2.2
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:42:2613.2.5
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:19:8813.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:52:3813.3.2
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:54:9613.3.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:57:0513.3.1
4thWellington College 1[ crew ]6:58:2013.3.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:04:0313.3.5
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:15:0713.3.4
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:34:5713.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]6:55:9513.4.1
2ndCullinane College 1[ crew ]7:02:7713.4.4
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:05:5713.4.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:16:1713.4.3
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:25:4513.4.5
6thRosehill College 1[ crew ]7:35:3413.4.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:47:7813.4.2

Event 14 Boys under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:01:7214.1.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:11:1714.1.7
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:17:4814.1.2
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:32:3714.1.3
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:37:6414.1.5
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:13:0114.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stFraser High School 1[ crew ]7:10:7314.2.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:14:3014.2.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:22:3714.2.5
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:42:4214.2.2
5thACG Strathallan College 1[ crew ]7:43:0314.2.6

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:43:7615.1.6
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:54:9715.1.1
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:06:8915.1.5
4thAquinas College 1[ crew ]7:13:6415.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:20:6215.1.3
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:24:9015.1.7
7thKings College 2[ crew ]7:25:5115.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:39:3715.2.3
2ndKings College 1[ crew ]6:41:0215.2.6
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:10:3515.2.4
4thBethlehem College 1[ crew ]7:36:7115.2.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:46:1615.2.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:06:6415.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:31:1815.3.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:45:9015.3.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:58:7515.3.2
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:09:4615.3.5
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:32:7515.3.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:43:3015.3.4
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__15.1.2

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:20:3116.1.2
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:26:6316.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:28:1716.1.1
4thRosehill College 2[ crew ]8:36:3016.1.5
5thLytton High School 1[ crew ]8:46:0716.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:06:0116.1.4
7thCambridge High School 1[ crew ]9:12:9316.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:14:8316.2.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:23:7916.2.5
3rdJohn Paul College 2[ crew ]8:30:1616.2.2
4thGlendowie College 1[ crew ]8:44:4916.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:51:6316.2.4
6thWhakatane High School 1[ crew ]8:56:5816.2.7
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:57:7116.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]8:09:3916.3.5
2ndWhanganui City College 2[ crew ]8:27:4616.3.2
3rdRosehill College 1[ crew ]8:28:9416.3.4
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:17:5516.3.6
5thOtumoetai College 2[ crew ]9:30:9516.3.1
6thTrident High School 1[ crew ]12:07:8816.3.7
---Tauranga Girls College 1[ crew ]DNF16.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:10:4816.4.7
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:21:3616.4.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:28:8816.4.2
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:41:5216.4.1
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:46:6816.4.3
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:59:7016.4.5
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:11:0116.4.4
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:33:7216.5.4
2ndSt Kentigern College 2[ crew ]8:39:3216.5.5
3rdCarmel College 1[ crew ]8:40:5816.5.6
4thWhanganui City College 1[ crew ]8:47:9416.5.7
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:53:4916.5.2
6thWhanganui High School 2[ crew ]9:18:8116.5.1
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:25:0716.5.3
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:18:0116.6.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:26:3616.6.7
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:35:0416.6.2
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:48:1116.6.1
5thRotorua Girls High School 2[ crew ]9:01:6816.6.3
6thBirkenhead College 1[ crew ]9:57:7016.6.6
7thCarmel College 2[ crew ]10:34:3916.6.4

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:19:6217.1.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27:4217.1.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:31:4317.1.2
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:57:7417.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:12:3217.2.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16:8217.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:24:5717.2.5
4thWellington College 1[ crew ]7:27:1017.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:34:0217.2.2
Scratched crews (Heats) 
SCRSTPA 1[ crew ]_:__:__17.1.6
SCRTRGB 2[ crew ]_:__:__17.1.7

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:01:2218.1.4
2ndOnslow College 1[ crew ]7:11:8218.1.7
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:16:1118.1.5
4thCullinane College 1[ crew ]7:26:3818.1.2
5thEdgewater College 1[ crew ]7:32:6918.1.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:36:4818.1.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:39:8318.1.8
8thWellington College 2[ crew ]7:40:7118.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:03:1518.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:09:4118.2.7
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:11:6618.2.3
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:26:7718.2.4
5thCambridge High School 1[ crew ]7:28:5318.2.6
6thOnslow College 2[ crew ]7:58:0218.2.1
Scratched crews (Heats) 
SCRTAKA 1[ crew ]_:__:__18.2.2

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:42:6219.1.3
2ndMount Maunganui College 1[ crew ]8:55:4219.1.6
3rdWhanganui High School 1[ crew ]9:10:5219.1.7
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:37:0519.1.1
5thNapier Girls High School 2[ crew ]9:41:8819.1.2
6thCarmel College 1[ crew ]9:42:1619.1.5
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:53:9119.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:55:7419.2.6
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]9:13:2119.2.4
3rdMacleans College 1[ crew ]9:24:1419.2.7
4thNapier Girls High School 1[ crew ]9:38:3719.2.5
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]10:18:5219.2.3
6thMount Maunganui College 2[ crew ]10:31:9219.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:56:8419.3.3
2ndKatikati College 1[ crew ]8:58:1019.3.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:07:3319.3.4
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:39:4619.3.2
5thKristin School 1[ crew ]9:53:5219.3.6
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:09:0719.3.5
Scratched crews (Heats) 
SCRSTPC 1[ crew ]_:__:__19.2.3

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stEdgewater College 1[ crew ]8:39:5520.1.1
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:05:0920.1.7
3rdOtumoetai College 1[ crew ]9:05:5920.1.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:10:5320.1.3
5thBethlehem College 1[ crew ]9:15:3620.1.5
6thLytton High School 1[ crew ]9:19:9220.1.8
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:34:2020.1.4
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:38:7120.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 2[ crew ]8:42:5720.2.6
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:55:6420.2.8
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]9:02:4620.2.2
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:05:8120.2.3
5thOtumoetai College 2[ crew ]9:07:9520.2.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:21:0220.2.5
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:41:6720.2.7
8thSt Peter's School 1[ crew ]10:12:8720.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:52:0120.3.2
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:52:7820.3.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:56:6820.3.1
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:58:7720.3.7
5thEdgewater College 2[ crew ]9:03:3320.3.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:55:9520.3.3
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:41:2020.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:41:3020.4.3
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]9:26:1720.4.2
3rdJohn Paul College 2[ crew ]9:27:3820.4.5
4thCambridge High School 1[ crew ]9:48:9120.4.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:06:8220.4.7
6thWhanganui Girls College 2[ crew ]10:36:5320.4.6
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:38:3920.5.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:44:2120.5.4
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:52:0120.5.1
4thTauranga Girls College 1[ crew ]9:06:9020.5.3
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:14:8020.5.7
6thBethlehem College 2[ crew ]9:29:6920.5.2
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]10:17:1520.5.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCARM 1[ crew ]_:__:__20.1.2
SCRRGTT 1[ crew ]_:__:__20.2.6
SCRBARA 1[ crew ]_:__:__20.4.1
SCRWNCS 1[ crew ]_:__:__20.4.4

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:06:0022.1.2
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:19:4022.1.7
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:24:1822.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:37:9122.1.6
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:42:8622.1.3
---Westlake Boys High School 1[ crew ]DNS22.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:04:2422.2.6
2ndKings College 1[ crew ]7:08:9722.2.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:08:9922.2.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25:7722.2.2
5thTrident High School 1[ crew ]8:09:9322.2.4

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:15:9223.1.4
2ndKings College 1[ crew ]8:26:1423.1.3
3rdCarmel College 1[ crew ]8:30:0423.1.7
4thWhanganui High School 1[ crew ]8:39:3223.1.8
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:42:4523.1.6
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:47:5623.1.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:04:2023.1.5
8thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:11:5623.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]8:16:1423.2.8
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:20:3223.2.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:31:9623.2.2
4thCambridge High School 1[ crew ]8:33:0023.2.7
5thBethlehem College 2[ crew ]8:40:8623.2.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:45:6423.2.6
7thNapier Girls High School 1[ crew ]9:10:3523.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stMount Maunganui College 1[ crew ]8:31:8023.3.5
2ndWellington Girls College 2[ crew ]8:36:0323.3.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:37:7923.3.1
4thHavelock North High School 1[ crew ]8:42:2323.3.6
5thPukekohe High School 2[ crew ]8:44:4323.3.8
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:52:4023.3.3
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:53:6623.3.7
8thOtumoetai College 1[ crew ]9:14:3723.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:20:5923.4.6
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:25:5323.4.1
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:29:4923.4.3
4thGlendowie College 1[ crew ]8:43:7123.4.5
5thOtumoetai College 2[ crew ]8:44:4823.4.4
6thWhanganui High School 2[ crew ]8:53:8223.4.2
7thKings College 2[ crew ]9:44:8423.4.7
8thBirkenhead College 1[ crew ]10:27:0323.4.8
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:24:6023.5.3
2ndQueen Margaret College 2[ crew ]8:37:4523.5.7
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:42:7823.5.2
4thRosehill College 1[ crew ]8:44:6523.5.8
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:06:0123.5.4
6thHorowhenua College 1[ crew ]9:11:2323.5.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:18:5423.5.1
8thSt Peter's School 2[ crew ]9:32:7123.5.5
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__23.1.1
SCREGGS 1[ crew ]_:__:__23.2.1

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05:6124.1.7
2ndWellington College 1[ crew ]8:14:7324.1.1
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:26:6424.1.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:39:7724.1.4
5thAquinas College 2[ crew ]9:01:4724.1.5
6thLytton High School 1[ crew ]9:11:3524.1.6
7thListon College 1[ crew ]9:22:0124.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]8:09:2924.2.2
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]8:17:5324.2.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:21:9824.2.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:24:7324.2.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:05:1524.2.3
6thNapier Boys High School 2[ crew ]9:09:5524.2.1
7thHorowhenua College 2[ crew ]9:37:8324.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:18:7824.3.6
2ndHorowhenua College 1[ crew ]8:28:2224.3.3
3rdAquinas College 1[ crew ]8:41:4124.3.4
4thSt John's College (Hastings) 2[ crew ]8:51:1324.3.7
5thWhanganui City College 1[ crew ]9:00:7424.3.2
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:15:1824.3.1
7thACG Strathallan College 1[ crew ]9:36:2224.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:08:2324.4.3
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:20:4224.4.2
3rdWellington College 2[ crew ]8:36:5224.4.1
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:39:1524.4.4
5thBirkenhead College 1[ crew ]8:40:4224.4.7
6thOnslow College 1[ crew ]8:45:0324.4.6
7thListon College 2[ crew ]8:54:5324.4.5

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:24:7325.1.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25:8925.1.3
3rdMacleans College 1[ crew ]7:33:4125.1.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:41:1025.1.8
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44:9525.1.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:50:1125.1.4
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:01:4225.1.6
8thCarmel College 1[ crew ]8:21:0925.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:15:2325.2.6
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:23:9625.2.1
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:33:0325.2.8
4thBaradene College 1[ crew ]7:34:0225.2.2
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:40:5525.2.5
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:46:3225.2.4
7thHamilton Girls' High School 2[ crew ]7:55:5525.2.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:24:8825.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:29:7925.3.1
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:35:2825.3.3
3rdAquinas College 1[ crew ]7:45:0025.3.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:47:9125.3.6
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:45:3625.3.4
6thOnslow College 1[ crew ]9:41:5525.3.5
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__25.2.4
SCRROSE 1[ crew ]_:__:__25.3.7

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:20:6726.1.3
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:24:6826.1.4
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:36:9326.1.1
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:45:2826.1.6
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:53:6326.1.5
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:12:2526.1.7
7thCambridge High School 2[ crew ]8:41:3626.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16:7726.2.2
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:26:8826.2.1
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:31:0526.2.7
4thFraser High School 2[ crew ]7:32:4226.2.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:38:1426.2.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:38:1726.2.3
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:58:5126.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]7:47:8026.3.7
2ndSt Peter's College 1[ crew ]8:14:8826.3.2
3rdOtumoetai College 2[ crew ]8:20:4826.3.6
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:27:8926.3.3
5thRosehill College 1[ crew ]8:30:5826.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:19:3526.4.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:27:9826.4.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:30:9426.4.6
4thFraser High School 1[ crew ]7:32:4826.4.7
5thKings College 2[ crew ]7:48:3026.4.2
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:49:4526.4.5
Scratched crews (Heats) 
SCRSTPC 2[ crew ]_:__:__26.1.5
SCRSTPC 1[ crew ]_:__:__26.2.7
SCRWNCS 2[ crew ]_:__:__26.3.4

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:36:8627.1.2
2ndTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:38:5127.1.5
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:54:7127.1.3
4thWhanganui Girls College 2[ crew ]8:56:2027.1.7
5thOtumoetai College 2[ crew ]9:03:7227.1.1
6thKristin School 1[ crew ]9:31:2427.1.4
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:10:0227.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMount Maunganui College 1[ crew ]8:43:4527.2.7
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:44:2227.2.2
3rdWhanganui High School 2[ crew ]8:54:2227.2.6
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:57:9527.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]8:59:8827.2.5
6thHavelock North High School 1[ crew ]9:22:8927.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:31:9227.3.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:47:8527.3.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:01:0327.3.4
4thEdgewater College 1[ crew ]9:03:8327.3.2
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:07:7327.3.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:17:2427.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]8:33:6127.4.7
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:42:3527.4.2
3rdMacleans College 1[ crew ]8:59:7627.4.4
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:05:3627.4.5
5thRosehill College 1[ crew ]9:08:8227.4.6
6thCarmel College 1[ crew ]9:12:3927.4.3
Scratched crews (Heats) 
SCRSHGN 1[ crew ]_:__:__27.4.7

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:22:6828.1.5
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:27:8428.1.1
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]9:02:7228.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:13:8728.1.7
5thBethlehem College 2[ crew ]9:26:6128.1.8
6thRosehill College 1[ crew ]9:27:8728.1.4
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:55:5028.1.6
8thCarmel College 1[ crew ]11:12:3428.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:36:5228.2.6
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:46:3528.2.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:53:6028.2.4
4thBethlehem College 1[ crew ]9:07:2228.2.2
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:21:6728.2.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:36:3328.2.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:48:4728.2.5
8thOnslow College 1[ crew ]9:57:2628.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:41:9028.3.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:56:3528.3.3
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:57:1228.3.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:00:1928.3.8
5thJohn Paul College 1[ crew ]9:02:7228.3.5
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:17:1128.3.7
7thOtumoetai College 2[ crew ]9:39:6928.3.2
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]10:02:6528.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 2[ crew ]8:47:8928.4.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:57:6128.4.6
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:02:2328.4.2
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:26:7828.4.1
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:48:8628.4.3
6thCullinane College 1[ crew ]9:53:3128.4.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]10:25:6028.4.4

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:30:2029.1.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:41:6329.1.3
3rdBaradene College 1[ crew ]8:50:5329.1.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:02:0129.1.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:25:0229.1.1
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:28:8129.1.7
7thMacleans College 2[ crew ]10:21:1029.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:35:7629.2.3
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:52:7829.2.6
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:58:7729.2.7
4thAquinas College 1[ crew ]9:08:1629.2.2
5thOnslow College 1[ crew ]9:17:4429.2.4
6thManurewa High School 1[ crew ]10:13:1429.2.5

Event 30 Boys under-17 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:30:0130.1.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:41:4830.1.6
3rdAquinas College 1[ crew ]7:57:4730.1.2
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:02:4730.1.3
5thSt Peter's College 1[ crew ]8:44:6530.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:11:5530.2.3
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:21:4330.2.5
3rdWellington College 1[ crew ]7:25:0630.2.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:59:6630.2.6

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08:2031.1.4
2ndOnslow College 1[ crew ]7:15:1831.1.2
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:19:0831.1.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:23:6931.1.6
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:29:8431.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:44:0431.2.6
2ndKings College 1[ crew ]6:50:6831.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:56:5631.2.5
4thWellington College 1[ crew ]7:29:5231.2.3

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]7:50:6532.1.6
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:55:3832.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:01:9732.1.4
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:23:0632.1.2
5thCambridge High School 2[ crew ]8:37:3432.1.7
6thGisborne Boys High School 2[ crew ]8:44:4832.1.5
7thNorthcote College 1[ crew ]9:04:0432.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:29:3532.2.4
2ndBethlehem College 2[ crew ]7:37:5332.2.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:41:7132.2.2
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:01:9232.2.3
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:29:0532.2.6
6thBirkenhead College 1[ crew ]8:42:2932.2.1
7thRangitoto College 2[ crew ]9:02:8932.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:44:1232.3.6
2ndCullinane College 1[ crew ]7:51:9232.3.5
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:10:1032.3.3
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:18:1232.3.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:28:7232.3.7
6thACG Strathallan College 1[ crew ]9:03:1632.3.4
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__32.1.4
SCRSTPC 2[ crew ]_:__:__32.2.4

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:04:8433.1.6
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:15:6033.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:22:5233.1.1
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:23:7833.1.5
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:44:6533.1.2
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:37:1133.1.4
7thOtumoetai College 2[ crew ]9:44:3033.1.7
---Carmel College 2[ crew ]DNS33.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:17:7433.2.5
2ndTrident High School 1[ crew ]8:28:5633.2.2
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:45:3133.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:54:3233.2.7
5thCambridge High School 1[ crew ]9:03:4433.2.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:38:4233.2.6
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:49:6333.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:30:3733.3.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:37:7833.3.4
3rdWhanganui City College 1[ crew ]8:45:8633.3.2
4thEdgewater College 1[ crew ]8:46:6233.3.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:02:8333.3.6
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:30:1833.3.5
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:54:5733.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:52:5033.4.1
2ndWhanganui High School 2[ crew ]9:17:2233.4.7
3rdCambridge High School 2[ crew ]9:19:0933.4.3
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:26:4533.4.6
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:35:2933.4.4
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:49:1933.4.2
7thCarmel College 1[ crew ]10:28:3533.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:38:6733.5.5
2ndRosehill College 1[ crew ]8:49:9333.5.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:54:9233.5.7
4thOtumoetai College 1[ crew ]9:28:7633.5.4
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:33:1533.5.2
6thManurewa High School 1[ crew ]9:39:8033.5.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]11:00:5433.5.1

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]8:04:0134.1.7
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:40:5334.1.8
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:46:1334.1.1
4thGlendowie College 1[ crew ]8:53:0534.1.3
5thCambridge High School 2[ crew ]9:00:6334.1.5
6thKings College 2[ crew ]9:17:2834.1.6
7thSt Kentigern College 2[ crew ]9:57:6534.1.4
8thSt Peter's College 1[ crew ]11:04:2234.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:53:7334.2.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:57:4134.2.1
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]8:11:8734.2.8
4thCambridge High School 1[ crew ]8:27:7434.2.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:46:7434.2.6
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:09:5934.2.2
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:18:9934.2.5
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]11:09:9934.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]8:04:6234.3.3
2ndNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:27:3034.3.1
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]8:33:0734.3.7
4thWellington College 1[ crew ]8:33:7334.3.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:56:6934.3.2
6thKings College 1[ crew ]9:31:6234.3.5
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]9:35:0834.3.8
8thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]10:04:2534.3.4

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:13:6435.1.1
2ndKings College 1[ crew ]7:17:6535.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:18:1935.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:24:5135.1.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:32:9735.1.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:47:7435.1.2
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:03:6735.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:02:7035.2.2
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:04:3535.2.1
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:08:2535.2.6
4thFraser High School 1[ crew ]7:13:3635.2.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:15:2835.2.7
6thKings College 2[ crew ]7:29:4535.2.4
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31:4835.2.3

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:23:3436.1.2
2ndCarmel College 1[ crew ]8:26:1436.1.3
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:50:2036.1.6
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:00:8536.1.7
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:03:4936.1.4
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:35:6836.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:33:9436.2.2
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:39:1136.2.3
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:55:0936.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:58:1736.2.5
5thNapier Girls High School 1[ crew ]9:14:0436.2.7
6thSt Mary's Diocesan School for Girls 1[ crew ]9:14:7536.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:31:5236.3.2
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:33:0036.3.6
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:33:9436.3.3
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:58:9336.3.4
5thKings College 1[ crew ]9:05:3536.3.5

Event 37 Girls under-17 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:10:9637.1.4
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]9:26:6137.1.2
3rdMacleans College 2[ crew ]9:47:3237.1.6
4thWhanganui High School 1[ crew ]9:51:6637.1.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:08:5237.1.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:56:2537.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:54:6537.2.3
2ndMacleans College 1[ crew ]8:55:6437.2.7
3rdBaradene College 1[ crew ]9:18:8737.2.5
4thAquinas College 1[ crew ]10:45:6537.2.4
5thOnslow College 1[ crew ]11:20:4837.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:52:6737.3.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:01:0237.3.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:20:3637.3.3
4thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:21:5637.3.1
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:18:4737.3.6
6thCullinane College 1[ crew ]10:59:7237.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRSTPC 1[ crew ]_:__:__37.3.5

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:54:2938.1.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:01:0438.1.8
3rdCullinane College 1[ crew ]8:17:0238.1.7
4thAquinas College 1[ crew ]8:18:5638.1.3
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:35:9738.1.2
6thListon College 1[ crew ]8:36:3638.1.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:42:5138.1.1
8thEdgewater College 2[ crew ]9:23:5938.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]8:01:0938.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07:4138.2.1
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:17:2938.2.8
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:21:5838.2.7
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:21:9138.2.3
6thEdgewater College 1[ crew ]8:43:6638.2.2
7thFraser High School 1[ crew ]8:48:1138.2.6
8thRangitoto College 1[ crew ]8:54:1538.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:22:2538.3.7
2ndBirkenhead College 1[ crew ]8:32:6338.3.8
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]8:33:8438.3.1
4thOnslow College 1[ crew ]8:37:3038.3.4
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:38:7838.3.5
6thWellington College 2[ crew ]8:44:8238.3.3
7thPukekohe High School 2[ crew ]9:15:2538.3.6
8thCampion College 1[ crew ]10:07:2138.3.2

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:27:9139.1.7
2ndCullinane College 2[ crew ]8:43:8939.1.2
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:51:3639.1.3
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:59:8239.1.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:11:9039.1.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]9:49:2039.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:38:5639.2.4
2ndCullinane College 1[ crew ]8:51:0939.2.6
3rdHorowhenua College 1[ crew ]8:57:4639.2.2
4thCambridge High School 1[ crew ]9:11:4639.2.5
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:51:3939.2.3
6thLytton High School 1[ crew ]10:01:8339.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]8:41:4139.3.5
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]8:58:9339.3.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]9:05:2539.3.3
4thWellington College 1[ crew ]9:10:3039.3.7
5thGisborne Boys High School 2[ crew ]9:24:9739.3.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:29:9139.3.2

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:28:6140.1.3
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:46:3540.1.5
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:55:9640.1.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:06:6240.1.2
5thWhanganui High School 2[ crew ]9:09:7540.1.1
6thGlendowie College 1[ crew ]9:16:9440.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:38:1140.2.7
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:50:1940.2.4
3rdTrident High School 1[ crew ]9:08:1540.2.2
4thTe Awamutu College 1[ crew ]9:08:8740.2.1
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:18:2640.2.3
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:27:1040.2.6
7thEdgewater College 1[ crew ]9:56:9840.2.5
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:35:6540.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]40.3.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:29:2240.3.4
3rdKings College 1[ crew ]8:46:9640.3.7
4thTauranga Girls College 1[ crew ]40.3.1
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:55:2040.3.6
6thCarmel College 1[ crew ]9:34:1940.3.5
7thManurewa High School 1[ crew ]10:14:5640.3.8
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNS40.3.3
Scratched crews (Heats) 
SCRHLCR 1[ crew ]_:__:__40.1.6
SCRMACL 1[ crew ]_:__:__40.1.7

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]9:10:8041.1.6
2ndSt Peter's School 2[ crew ]9:37:0541.1.7
3rdBaradene College 2[ crew ]9:52:2141.1.5
4thSt Kentigern College 2[ crew ]9:54:3041.1.1
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:28:4641.1.4
6thOnslow College 1[ crew ]10:30:2741.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]10:37:6941.1.3
8thRosehill College 1[ crew ]11:27:9441.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:31:9741.2.2
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:36:4141.2.3
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]9:14:9741.2.8
4thHauraki Plains College 1[ crew ]9:38:0441.2.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:48:5941.2.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]9:50:5141.2.6
7thWestern Heights High School 1[ crew ]10:14:9041.2.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]11:05:6541.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:37:2341.3.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:53:6541.3.6
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]9:09:1441.3.1
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:16:2341.3.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:39:4641.3.7
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:46:0041.3.5
7thTe Awamutu College 2[ crew ]9:49:5141.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]8:33:9441.4.1
2ndFraser High School 1[ crew ]8:53:0041.4.5
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:59:6541.4.6
4thAquinas College 1[ crew ]9:28:5441.4.7
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]10:08:4741.4.4
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:24:2941.4.3
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]10:46:7041.4.2
Scratched crews (Heats) 
SCRBARA 1[ crew ]_:__:__41.2.1

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:13:6842.1.3
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]8:15:2242.1.8
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:15:2242.1.8
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:17:3042.1.2
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:32:7942.1.6
5thWellington College 2[ crew ]8:39:9942.1.5
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:48:0642.1.7
7thJohn Paul College 2[ crew ]8:51:6342.1.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:51:8542.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington College 1[ crew ]8:26:5342.2.2
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:49:1642.2.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:49:4442.2.1
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:54:7142.2.5
5thBethlehem College 1[ crew ]8:55:8642.2.8
6thWhanganui City College 1[ crew ]9:03:2842.2.4
7thJohn Paul College 1[ crew ]9:43:7042.2.3
8thSt Kentigern College 1[ crew ]10:02:6042.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]8:18:1242.3.7
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:19:3342.3.5
3rdWhakatane High School 2[ crew ]8:58:7142.3.3
4thHauraki Plains College 2[ crew ]9:00:7442.3.4
5thWhanganui High School 1[ crew ]9:23:8142.3.2
6thBethlehem College 2[ crew ]9:30:4642.3.6
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]9:42:3242.3.8
8thSt Kentigern College 2[ crew ]10:47:3242.3.1

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:43:1043.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:51:6743.1.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:15:0143.1.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16:2243.1.6
5thWellington College 1[ crew ]7:24:6843.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:38:1543.2.2
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:43:4843.2.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:00:3443.2.4
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:07:8743.2.3
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:10:3943.2.5

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA