NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
St Kentigern College's approved colours
#50: St Kentigern College

SISSC 2023

NISSC 2023


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2007 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2007 Aon North Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:00:421.1.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:02:561.1.4
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]7:06:021.1.7
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:07:451.1.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:12:941.1.5
6thBethlehem College 1[ crew ]7:26:781.1.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:32:551.1.8
---Whakatane High School 1[ crew ]SCR1.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stGlendowie College 2[ crew ]7:44:731.2.5
2ndAquinas College 1[ crew ]7:50:171.2.7
3rdWhakatane High School 2[ crew ]7:50:551.2.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:52:421.2.1
5thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:53:411.2.4
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:59:561.2.3
7thWellington College 2[ crew ]8:17:031.2.2
---Wellington College 1[ crew ]1.2.8

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:03:402.1.6
2ndTrident High School 1[ crew ]8:09:172.1.4
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]8:13:612.1.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:13:892.1.1
5thRosehill College 1[ crew ]8:32:122.1.8
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:33:332.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]8:37:232.1.5
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:52:892.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:43:002.2.4
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:46:462.2.5
3rdNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:48:932.2.2
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:49:372.2.6
5thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:51:462.2.3
6thManurewa High School 1[ crew ]9:05:742.2.7
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:06:012.2.1
8thQueen Margaret College 1[ crew ]9:21:782.2.8

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:53:523.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]8:00:333.1.4
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:06:533.1.3
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:12:683.1.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:12:963.1.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:20:373.1.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:23:783.1.8
8thBaradene College 1[ crew ]8:28:123.1.2

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]6:39:644.1.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:42:334.1.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:44:264.1.3
4thKings College 1[ crew ]6:46:404.1.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:48:544.1.2
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49:474.1.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]6:53:704.1.8
8thCambridge High School 1[ crew ]6:55:904.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:57:934.2.6
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]6:59:474.2.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:00:074.2.5
4thFraser High School 2[ crew ]7:09:194.2.7
5thFraser High School 1[ crew ]7:13:584.2.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:13:624.2.1
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:19:904.2.2
8thHillcrest High School 1[ crew ]7:31:934.2.8

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49:475.1.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]6:52:225.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:58:705.1.2
4thBethlehem College 1[ crew ]7:02:935.1.1
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:09:475.1.3
6thWellington College 1[ crew ]7:10:295.1.6
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:15:895.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:28:035.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]7:05:025.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:19:745.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:22:595.2.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:23:425.2.3
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:30:895.2.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:34:845.2.2
7thWellington College 2[ crew ]7:44:345.2.8
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:49:455.2.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49:426.1.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]6:56:616.1.3
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]6:57:936.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:11:336.1.7
5thNapier Boys High School 2[ crew ]7:25:736.1.6
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:34:796.1.8
7thHutt Valley High School 1[ crew ]7:36:986.1.1
Scratched crews (Finals) 
SCRSTKT 2[ crew ]_:__:__6.1.5

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:26:497.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:31:557.1.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:33:307.1.6
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:34:027.1.1
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:38:307.1.2
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:41:497.1.3
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:47:587.1.8
8thTauranga Girls College 2[ crew ]7:55:997.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:47:977.2.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:59:017.2.5
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]8:06:267.2.3
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:06:817.2.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:23:017.2.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:23:677.2.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:31:537.2.2
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEFRAS 1[ crew ]_:__:__7.2.8

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]8.1.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]: : :8.1.3
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]: : :8.1.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]: : :8.1.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]: : :8.1.7
---St Kentigern College 1[ crew ]SCR8.1.5

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:46:019.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:49:759.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:52:559.1.7
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]6:53:549.1.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]6:53:929.1.6
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:57:119.1.2
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:04:589.1.1
8thMacleans College 1[ crew ]7:08:159.1.8

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:24:4210.1.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]6:31:2310.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:35:0810.1.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:38:3210.1.3
5thWellington College 1[ crew ]6:38:3910.1.6
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:44:3110.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:03:4810.1.2
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:11:9310.1.8

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:46:4811.1.5
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:49:7811.1.3
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:00:5411.1.4
4thAquinas College 1[ crew ]8:18:8911.1.2
5thMacleans College 1[ crew ]8:32:0711.1.1
6thOtumoetai College 2[ crew ]8:35:1411.1.6
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:57:5511.1.7
---Kings College 1[ crew ]SCR11.1.8

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:04:6312.1.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:07:1612.1.7
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:12:3212.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:13:0312.1.4
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:22:5912.1.5
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:24:3512.1.1
7thBaradene College 1[ crew ]7:29:1312.1.2
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:50:0012.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:24:5712.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:31:9312.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:40:0612.2.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:41:8812.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:47:9712.2.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:48:3612.2.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:17:7412.2.1
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACESTKT 2[ crew ]_:__:__12.2.8

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:36:4513.1.4
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:39:8613.1.2
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:40:6313.1.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:43:2713.1.7
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:49:4713.1.8
6thWhakatane High School 1[ crew ]6:54:0913.1.6
7thAquinas College 1[ crew ]6:56:2813.1.1
8thJohn Paul College 1[ crew ]7:15:2913.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:56:8913.2.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:58:5913.2.6
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:03:3713.2.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:04:5213.2.2
5thDilworth School 1[ crew ]7:12:3813.2.8
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:15:1213.2.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:40:5013.2.1
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEWLCO 1[ crew ]_:__:__13.2.4

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]14.1.5
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]14.1.3
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]14.1.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]14.1.1
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]14.1.4
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]14.1.8
7thEdgewater College 1[ crew ]14.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]14.1.6
9thWellington College 3[ crew ]14.1.9
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]14.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]: : :14.2.7
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]: : :14.2.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]: : :14.2.5
5thMacleans College 1[ crew ]: : :14.2.2
6thPompallier Catholic College 1[ crew ]: : :14.2.1
7thHillcrest High School 1[ crew ]: : :14.2.8
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]: : :14.2.9
9thWellington College 1[ crew ]: : :14.2.6

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]15.1.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]15.1.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]15.1.7
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]15.1.4
5thWellington College 1[ crew ]15.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]15.1.6
7thKings College 1[ crew ]15.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]15.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]15.2.4
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]15.2.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]15.2.5
4thCambridge High School 1[ crew ]15.2.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]15.2.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]15.2.6
7thKings College 2[ crew ]15.2.1
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]15.2.8

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]16.1.5
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]16.1.8
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]16.1.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]16.1.6
5thEdgewater College 1[ crew ]16.1.2
6thTauranga Girls College 1[ crew ]16.1.3
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]16.1.4
8thSt Kentigern College 1[ crew ]16.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]16.2.7
2ndHillcrest High School 1[ crew ]16.2.5
3rdWhakatane High School 1[ crew ]16.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]16.2.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]16.2.8
6thHastings Girls High School 1[ crew ]16.2.2
7thHauraki Plains College 2[ crew ]16.2.4
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEKGCA 1[ crew ]_:__:__16.2.1

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:48:4317.1.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:49:9117.1.1
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52:3917.1.3
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:01:7817.1.5
5thWellington College 1[ crew ]7:14:2517.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:19:4117.1.2
7thEdgewater College 1[ crew ]7:24:7417.1.7
Scratched crews (Finals) 
SCRTEAW 1[ crew ]_:__:__17.1.1

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:32:7118.1.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:37:7118.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:44:3018.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:50:7318.1.3
5thCambridge High School 1[ crew ]6:51:5018.1.2
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:00:3418.1.1
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:01:3918.1.8
8thGlendowie College 1[ crew ]7:10:0118.1.7

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:06:8619.1.3
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:11:9719.1.4
3rdTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:16:4219.1.5
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:21:2519.1.2
5thCarmel College 1[ crew ]8:30:8619.1.1
6thHastings Girls High School 1[ crew ]8:34:0519.1.7
7thHutt Valley High School 1[ crew ]8:44:4319.1.8
8thMount Maunganui College 1[ crew ]8:48:6119.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:30:7019.2.1
2ndSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:30:7519.2.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:36:9619.2.4
4thCambridge High School 1[ crew ]8:41:7419.2.5
5thCarmel College 2[ crew ]8:45:4219.2.7
6thWhakatane High School 1[ crew ]8:46:3019.2.8
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:50:4819.2.3
8thBethlehem College 1[ crew ]8:55:4719.2.2

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]7:59:8920.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:02:4120.1.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:06:4220.1.4
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:13:6720.1.2
5thBethlehem College 1[ crew ]8:17:4120.1.8
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:21:3120.1.1
7thBethlehem College 2[ crew ]8:22:3020.1.6
8thCambridge High School 2[ crew ]8:31:6320.1.3
B Final [ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:12:0820.2.3
2ndTrident High School 1[ crew ]8:12:9120.2.5
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:20:9320.2.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:24:2820.2.8
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:31:4220.2.1
6thBethlehem College 3[ crew ]8:36:1920.2.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:11:4620.2.2
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEWKDS 1[ crew ]_:__:__20.2.4

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:24:6821.1.5
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:29:0821.1.3
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:32:3721.1.4
4thMacleans College 1[ crew ]7:39:4621.1.2
5thTauranga Girls College 1[ crew ]7:44:9521.1.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:48:4121.1.7
7thTe Awamutu College 1[ crew ]7:51:7121.1.8
8thBaradene College 1[ crew ]7:59:5621.1.1

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:28:6022.1.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:35:9022.1.2
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]6:37:6622.1.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:46:8322.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:50:9022.1.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:51:4522.1.6
7thTauranga Boys College 2[ crew ]6:58:9222.1.8
8thHutt Valley High School 1[ crew ]7:00:0222.1.7

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:39:6723.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:43:6823.1.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:00:2623.1.3
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:13:2323.1.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:16:6923.1.8
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:17:1323.1.6
7thChilton St James School 1[ crew ]8:17:5123.1.1
8thMacleans College 1[ crew ]8:22:4023.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:58:3523.2.5
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:02:0923.2.6
3rdManurewa High School 1[ crew ]8:09:5023.2.4
4thRosehill College 1[ crew ]8:10:6023.2.3
5thCarmel College 1[ crew ]8:11:9223.2.1
6thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:13:6823.2.2
7thJohn Paul College 2[ crew ]8:17:2523.2.8
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:22:3023.2.7

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:38:6824.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:40:2224.1.6
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:43:0724.1.3
4thRosehill College 1[ crew ]7:49:7724.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:58:3424.1.7
6thAquinas College 1[ crew ]8:00:0524.1.1
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:07:0224.1.8
8thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:11:5324.1.4
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:52:8024.2.2
2ndHauraki Plains College 3[ crew ]7:58:4624.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00:2724.2.7
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:05:6524.2.3
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:06:7524.2.8
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:27:5724.2.1
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:48:8224.2.4
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEWHAK 1[ crew ]_:__:__24.2.6

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:59:7425.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:03:8625.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:06:9925.1.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:19:4125.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:29:2425.1.7
6thFraser High School 1[ crew ]7:29:5125.1.2
7thBaradene College 1[ crew ]7:44:4025.1.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:51:6525.1.1

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51:0726.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:52:3326.1.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:02:6026.1.8
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:04:4226.1.4
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:11:6126.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:20:1226.1.1
7thKings College 1[ crew ]7:22:4326.1.3
8thDilworth School 1[ crew ]7:39:6826.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:20:6726.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:21:6626.2.4
3rdAquinas College 1[ crew ]7:25:7226.2.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:42:9726.2.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44:5626.2.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:46:4926.2.8
7thGlendowie College 1[ crew ]7:49:9526.2.2
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:19:4426.2.1

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:50:1127.1.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:52:7527.1.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:03:3527.1.6
4thWhakatane High School 1[ crew ]8:06:8627.1.4
5thTrident High School 1[ crew ]8:07:8027.1.3
6thTrident High School 2[ crew ]8:16:6427.1.1
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:22:8427.1.8
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:24:9327.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:14:8327.2.3
2ndKings College 1[ crew ]8:20:8227.2.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:28:4627.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:31:3127.2.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:33:4527.2.6
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:34:9927.2.8
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:42:4627.2.7
8thCarmel College 1[ crew ]8:54:6527.2.1

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:59:6728.1.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:00:6028.1.4
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:03:1828.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]8:05:4428.1.6
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:25:4828.1.8
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:34:7728.1.7
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:45:7028.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:33:0028.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:41:4128.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:46:3528.2.3
4thRosehill College 1[ crew ]8:53:8828.2.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:58:4328.2.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:13:4828.2.8
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:20:9028.2.1
8thHauraki Plains College 2[ crew ]9:22:0528.2.6
Scratched crews (Finals) 
SCRHAMG 1[ crew ]_:__:__28.1.5

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:34:8429.1.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:36:8729.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:40:3329.1.3
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48:6329.1.6
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:50:0029.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:01:7529.1.8
7thMacleans College 1[ crew ]8:04:1729.1.1
8thKings College 1[ crew ]8:23:1729.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:11:2029.2.3
2ndGisborne Girls High School 2[ crew ]8:20:9729.2.4
3rdCarmel College 1[ crew ]8:36:9029.2.5
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:50:3629.2.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]9:13:7029.2.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:26:0029.2.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:44:0229.2.8
Scratched crews (Finals) 
YET TO RACEMACL 2[ crew ]_:__:__29.2.2

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:47:8830.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:53:8130.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:03:3130.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10:1830.1.1
5thWellington College 1[ crew ]7:12:6530.1.2
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:24:8430.1.6
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:27:7030.1.8
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:49:2830.1.7

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]6:23:9331.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:24:3731.1.5
3rdKings College 1[ crew ]6:25:6931.1.3
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:27:4531.1.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:38:7131.1.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:42:2831.1.1
7thFraser High School 1[ crew ]6:48:1531.1.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55:7931.1.2

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:57:6032.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04:6832.1.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:17:5432.1.6
4thKings College 1[ crew ]7:23:0332.1.5
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:26:1632.1.1
6thCambridge High School 1[ crew ]7:32:3732.1.2
7thEdgewater College 1[ crew ]7:41:3232.1.8
8thTrident High School 1[ crew ]7:49:7232.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:40:0632.2.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:47:1432.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:55:7732.2.6
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:08:6732.2.5
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:42:2332.2.2
6thTe Awamutu College 2[ crew ]9:11:6232.2.7

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:30:5633.1.6
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:32:9733.1.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:36:1633.1.4
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:48:1933.1.2
5thEdgewater College 1[ crew ]7:55:6033.1.3
6thTauranga Girls College 2[ crew ]7:55:8833.1.1
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:56:6533.1.8
8thWestern Heights High School 1[ crew ]8:03:9533.1.7
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:56:7033.2.3
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:04:5533.2.1
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:06:2033.2.4
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:10:0533.2.7
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:14:1133.2.8
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:15:5433.2.6
7thCambridge High School 1[ crew ]8:17:0233.2.5
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:25:8733.2.2

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:04:3534.1.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:11:6634.1.2
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7:13:8634.1.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:14:5734.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:25:3434.1.5
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:28:9634.1.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:38:5734.1.7
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:48:2434.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWellington College 2[ crew ]7:31:1134.2.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31:8834.2.5
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:42:8134.2.6
4thKings College 1[ crew ]7:45:2834.2.3
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:50:5034.2.7
6thKings College 2[ crew ]7:58:1934.2.1
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:04:9434.2.8
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:06:0434.2.2

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:26:3535.1.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:26:4035.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:29:9235.1.5
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:35:4135.1.6
5thKings College 1[ crew ]6:42:9435.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]6:47:6135.1.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:48:8735.1.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:59:6935.1.1

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]6:47:0036.1.5
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]6:50:7936.1.6
3rdMacleans College 1[ crew ]6:55:4036.1.4
4thTrident High School 1[ crew ]6:56:3936.1.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:03:8136.1.3
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:07:2136.1.7
7thManurewa High School 1[ crew ]7:16:3936.1.1
8thTauranga Girls College 1[ crew ]7:29:5736.1.8

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:54:2337.1.3
2ndMacleans College 1[ crew ]8:03:3037.1.7
3rdTrident High School 1[ crew ]8:08:4637.1.4
4thACG Strathallan College 1[ crew ]8:16:2037.1.8
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:19:0037.1.2
6thMacleans College 3[ crew ]8:32:1937.1.5
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:33:0137.1.1
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:34:4937.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:27:9037.2.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:28:3937.2.2
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:38:0637.2.6
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:41:2537.2.3
5thTawa College 1[ crew ]8:44:6037.2.7
6thMacleans College 2[ crew ]8:48:2837.2.1
7thFraser High School 1[ crew ]8:51:5737.2.4
8thHauraki Plains College 1[ crew ]9:13:6037.2.8

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:03:1638.1.4
2ndWhakatane High School 2[ crew ]7:07:0638.1.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:11:9538.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:16:8338.1.7
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:20:0238.1.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:21:6738.1.5
7thDilworth School 1[ crew ]7:22:4438.1.8
8thJohn Paul College 1[ crew ]7:42:4338.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:20:6738.2.4
2ndRosehill College 1[ crew ]7:28:3138.2.2
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:29:6838.2.6
4thGlendowie College 1[ crew ]7:38:4138.2.3
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:43:1438.2.1
6thWellington College 1[ crew ]7:49:4538.2.5
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:50:0638.2.7
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:55:1138.2.8

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:27:3339.1.4
2ndHauraki Plains College 2[ crew ]7:34:6939.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:38:3139.1.7
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:44:0839.1.2
5thHutt Valley High School 1[ crew ]7:45:6239.1.3
6thBethlehem College 2[ crew ]7:47:1639.1.6
7thBethlehem College 1[ crew ]7:55:5039.1.1
8thAquinas College 2[ crew ]7:58:9739.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:00:4439.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]8:04:3439.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:08:1939.2.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:15:8239.2.6
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:19:0639.2.7
6thCambridge High School 1[ crew ]8:22:8039.2.2
7thAquinas College 1[ crew ]8:23:4639.2.8
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:00:3739.2.1

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:24:4140.1.3
2ndTrident High School 1[ crew ]7:29:0740.1.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:30:3440.1.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:35:2340.1.5
5thRosehill College 1[ crew ]7:40:0640.1.7
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:44:3440.1.8
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:50:6140.1.2
8thMacleans College 1[ crew ]7:57:9740.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:47:2540.2.5
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]7:49:8340.2.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54:9940.2.8
4thWellington Girls College 2[ crew ]7:57:9640.2.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:59:9940.2.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:02:8540.2.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:03:9040.2.4
8thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:03:9340.2.6

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:57:0341.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:06:0941.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:08:0741.1.4
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:14:3841.1.3
5thFraser High School 1[ crew ]8:24:9341.1.7
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:32:5141.1.8
7thMacleans College 1[ crew ]8:33:1741.1.2
8thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:36:0241.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]8:20:0441.2.6
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:24:6041.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:26:3641.2.1
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:26:7441.2.7
5thAquinas College 1[ crew ]8:30:8141.2.2
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:35:1541.2.5
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41:9041.2.8
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:46:5241.2.3

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:40:1642.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:42:8642.1.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:47:5242.1.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:56:2042.1.4
5thRosehill College 1[ crew ]7:56:5342.1.8
6thWhakatane High School 2[ crew ]7:57:6942.1.3
7thWestlake Boys High School 3[ crew ]8:15:4842.1.7
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:21:3642.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]8:06:2042.2.5
2ndFraser High School 1[ crew ]8:11:6442.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 3[ crew ]8:12:5242.2.3
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:14:2742.2.6
5thKings College 2[ crew ]8:17:6842.2.7
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:24:4442.2.2
7thWellington College 1[ crew ]8:29:8742.2.1
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:39:3842.2.8

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:12:3443.1.4
2ndKings College 1[ crew ]6:20:8643.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:24:1043.1.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:28:8843.1.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:34:7043.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:37:0643.1.1
7thWellington College 1[ crew ]6:37:5543.1.8
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]6:45:1943.1.7

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:21:7744.1.6
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:27:0444.1.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:31:8844.1.4
4thKings College 1[ crew ]7:32:7544.1.1
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:40:8344.1.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:44:1844.1.7
7thBaradene College 1[ crew ]7:47:3144.1.5

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:19:471.1.2
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:25:121.1.5
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:31:771.1.4
4thBethlehem College 1[ crew ]7:39:461.1.8
5thGlendowie College 2[ crew ]7:41:381.1.3
6thWhakatane High School 2[ crew ]7:42:481.1.7
7thAquinas College 1[ crew ]7:57:971.1.1
8thWellington College 1[ crew ]8:09:451.1.6
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26:161.2.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:28:141.2.5
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]7:28:911.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:40:391.2.7
5thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:44:561.2.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:46:151.2.2
7thWellington College 2[ crew ]7:58:021.2.6
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:58:291.2.8

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:03:7816.1.4
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:08:7316.1.3
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:19:1116.1.1
4thKings College 1[ crew ]8:22:1816.1.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:27:0716.1.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:35:3116.1.6
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:53:2116.1.7
8thCambridge High School 2[ crew ]9:14:8616.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:52:6916.2.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:54:6116.2.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:32:4516.2.5
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:34:5916.2.6
5thLytton High School 1[ crew ]8:40:3116.2.2
6thRosehill College 2[ crew ]8:48:4916.2.8
7thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:51:8416.2.1
8thEdgewater College 2[ crew ]9:25:3516.2.7
Semi-final 3[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:09:1716.3.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:14:5516.3.6
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]8:19:3816.3.4
4thHastings Girls High School 1[ crew ]8:27:4016.3.3
5thWoodford House 1[ crew ]8:30:1516.3.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:30:9216.3.2
7thHauraki Plains College 3[ crew ]8:39:4316.3.1
8thRangitoto College 1[ crew ]8:55:3616.3.8
Semi-final 4[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:54:3416.4.4
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]7:59:6616.4.5
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:13:2816.4.7
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:18:1216.4.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:28:5516.4.1
6thBethlehem College 2[ crew ]8:32:1816.4.3
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:50:1416.4.2
8thCambridge High School 1[ crew ]8:50:9116.4.8

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]8:02:8520.1.4
2ndCambridge High School 2[ crew ]8:09:3320.1.1
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:09:3520.1.3
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:13:9520.1.5
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:25:8120.1.7
6thCambridge High School 1[ crew ]8:25:8720.1.2
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:44:0520.1.6
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:51:7920.1.8
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:10:1620.2.5
2ndBethlehem College 2[ crew ]8:11:6920.2.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:14:6120.2.4
4thBethlehem College 1[ crew ]8:16:2520.2.6
5thTrident High School 1[ crew ]8:22:9020.2.7
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:43:7220.2.2
7thBethlehem College 3[ crew ]8:54:2620.2.8
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:57:3420.2.1

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:47:6423.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:58:5123.1.3
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:05:7623.1.5
4thChilton St James School 1[ crew ]8:15:0523.1.2
5thManurewa High School 1[ crew ]8:22:3523.1.7
6thRosehill College 1[ crew ]8:33:1223.1.8
7thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:37:7923.1.6
8thCarmel College 1[ crew ]8:45:7523.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:51:1523.2.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:08:9423.2.3
3rdMacleans College 1[ crew ]8:10:4823.2.4
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:11:1423.2.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:13:8323.2.7
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:17:0223.2.6
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:34:4323.2.8
8thJohn Paul College 2[ crew ]8:37:7823.2.1

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:57:3041.1.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:02:4741.1.7
3rdFraser High School 1[ crew ]8:10:9841.1.4
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:14:4441.1.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:18:4541.1.6
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:26:8541.1.5
7thAquinas College 1[ crew ]8:28:2341.1.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:39:4941.1.1
Semi-final 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:07:3641.2.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:14:6141.2.4
3rdMacleans College 1[ crew ]8:23:4041.2.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:31:7541.2.5
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:40:4341.2.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:41:1941.2.6
7thTauranga Girls College 2[ crew ]8:45:2041.2.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:46:5241.2.7
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRWHGG 1[ crew ]_:__:__41.2.7
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]6:43:251.1.2
2ndRotorua Lakes High School 2[ crew ]6:43:801.1.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]6:46:381.1.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]6:56:161.1.1
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:58:681.1.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:04:721.1.5
7thWhanganui High School 1[ crew ]7:17:141.1.7
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:22:741.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:20:841.2.7
2ndAquinas College 1[ crew ]7:22:651.2.1
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:24:241.2.5
4thGlendowie College 1[ crew ]7:25:781.2.6
5thBethlehem College 2[ crew ]7:41:931.2.3
6thEdgewater College 1[ crew ]7:43:851.2.4
7thJohn Paul College 2[ crew ]7:44:841.2.2
---Aquinas College 2[ crew ]DNS1.2.8

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]12:30:672.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]12:46:762.1.6
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]12:54:502.1.5
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]12:59:892.1.3
5thTauranga Girls College 2[ crew ]13:00:652.1.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]13:12:852.1.7
7thBirkenhead College 1[ crew ]13:31:692.1.8
8thLytton High School 1[ crew ]13:43:992.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]11:22:172.2.5
2ndEdgewater College 1[ crew ]11:31:562.2.4
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]11:36:672.2.7
4thManurewa High School 1[ crew ]11:41:342.2.2
5thQueen Margaret College 1[ crew ]11:54:962.2.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]12:05:732.2.6
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]12:13:972.2.1

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:21:513.1.5
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]9:27:663.1.6
3rdBaradene College 1[ crew ]9:32:383.1.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:38:313.1.4
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:43:643.1.3
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:46:553.1.8
7thCampion College 1[ crew ]10:48:623.1.2

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:52:944.1.4
2ndFraser High School 1[ crew ]6:58:704.1.5
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:04:524.1.6
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:09:804.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:15:074.1.3
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:24:194.1.8
7thPompallier Catholic College 1[ crew ]7:26:274.1.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]7:32:704.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:50:344.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:01:664.2.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:02:764.2.5
4thFraser High School 2[ crew ]7:13:964.2.6
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:27:694.2.2
6thMacleans College 1[ crew ]7:35:114.2.7
7thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:45:764.2.1

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]6:52:555.1.4
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]6:54:255.1.5
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:21:495.1.7
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:29:355.1.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:33:745.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:36:385.1.1
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:40:725.1.8
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:42:755.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:05:575.2.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:06:065.2.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:17:325.2.4
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:21:505.2.1
5thWellington College 2[ crew ]7:23:805.2.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:34:625.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCRKGCA 2[ crew ]_:__:__5.2.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00:896.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:25:176.1.3
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:27:816.1.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:52:196.1.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:00:056.1.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRTRGB 1[ crew ]_:__:__6.1.4

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:28:037.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:41:387.1.3
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:57:097.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:13:897.1.8
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:18:457.1.2
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:22:747.1.1
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:24:227.1.6
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:53:837.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:37:817.2.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:43:527.2.5
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]8:02:097.2.2
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:13:077.2.3
5thFraser High School 1[ crew ]8:14:177.2.6
6thHillcrest High School 2[ crew ]8:31:647.2.1
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:54:827.2.7

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:55:579.1.5
2ndKings College 1[ crew ]6:55:969.1.6
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]7:07:719.1.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:17:109.1.4
5thBaradene College 1[ crew ]7:23:429.1.8
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:35:789.1.2
7thQueen Margaret College 1[ crew ]7:36:559.1.7

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:21:5512.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:25:2812.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:34:2312.1.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:53:7912.1.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:21:9612.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:27:3712.2.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:38:6912.2.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:44:1212.2.5
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:57:9112.2.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]9:06:0712.2.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRROSE 1[ crew ]_:__:__12.2.3

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:47:4313.1.4
2ndAquinas College 1[ crew ]6:53:3113.1.5
3rdWellington College 1[ crew ]6:56:2213.1.6
4thKings College 1[ crew ]7:02:2113.1.3
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:07:1513.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:25:1713.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29:3413.1.8
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:35:9313.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]13.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]13.2.6
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]13.2.3
4thGlendowie College 1[ crew ]13.2.4
5thWhanganui High School 1[ crew ]13.2.8
6thDilworth School 1[ crew ]13.2.1
7thBethlehem College 1[ crew ]13.2.2
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]13.2.9
9thSt Peter's School 1[ crew ]13.2.7

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:13:8014.1.2
2ndSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:20:1814.1.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:27:8714.1.5
4thMacleans College 1[ crew ]7:38:0314.1.1
5thPompallier Catholic College 1[ crew ]7:42:8614.1.6
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:48:0214.1.4
7thWellington College 2[ crew ]8:00:5514.1.7
8thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:28:3914.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]14.2.4
2ndSt Peter's College 1[ crew ]14.2.3
3rdWellington College 1[ crew ]14.2.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]14.2.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]14.2.5
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]14.2.1
7thWellington College 3[ crew ]14.2.7

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:49:1415.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:49:1615.1.4
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:04:4115.1.3
4thCambridge High School 1[ crew ]7:10:2915.1.6
5thKings College 2[ crew ]7:30:2815.1.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:39:8915.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:47:1115.2.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]6:56:6715.2.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13:6415.2.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:14:9015.2.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:50:5515.2.2

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 3[ crew ]8:07:6916.1.5
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:13:2416.1.7
3rdRosehill College 2[ crew ]8:23:0716.1.2
4thRangitoto College 1[ crew ]8:31:1416.1.4
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:44:2116.1.6
6thQueen Margaret College 2[ crew ]8:44:4316.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:12:3116.2.5
2ndRotorua Girls High School 2[ crew ]8:28:4016.2.4
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:35:3816.2.2
4thCambridge High School 1[ crew ]8:39:4416.2.3
5thNorthcote College 1[ crew ]9:04:2116.2.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:14:8716.2.6

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:48:3918.1.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:53:6018.1.1
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]6:55:3618.1.4
4thDilworth School 1[ crew ]6:58:1618.1.3
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:58:9318.1.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:15:9018.1.2
7thKings College 1[ crew ]7:17:5518.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:50:5118.2.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:54:8518.2.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:56:3918.2.6
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:08:6918.2.7
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:09:7918.2.3
6thRosehill College 1[ crew ]7:28:7418.2.2

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:23:8919.1.5
2ndCarmel College 1[ crew ]8:28:1219.1.7
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:33:0119.1.3
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:41:4719.1.8
5thBethlehem College 1[ crew ]8:44:1019.1.6
6thRosehill College 1[ crew ]8:46:1319.1.4
7thTauranga Girls College 1[ crew ]8:54:4819.1.1
8thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:11:2919.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:26:1419.2.4
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]8:30:8119.2.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:31:5819.2.8
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:39:5419.2.7
5thCarmel College 2[ crew ]8:41:9619.2.2
6thWhakatane High School 1[ crew ]8:46:1319.2.5
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:47:5019.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRTRID 2[ crew ]_:__:__19.2.6

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:13:7220.1.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:23:3920.1.6
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:29:6020.1.1
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:33:2820.1.2
5thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:42:4520.1.8
6thCarmel College 1[ crew ]8:48:8220.1.3
7thWhakatane High School 2[ crew ]8:49:7020.1.5
8thWellington Girls College 1[ crew ]9:13:9220.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:19:1620.2.5
2ndCambridge High School 2[ crew ]8:22:8420.2.3
3rdBethlehem College 3[ crew ]8:24:7120.2.4
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:47:6720.2.7
5thJohn Paul College 2[ crew ]8:50:6920.2.6
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:51:8420.2.2
Scratched crews (Repechages) 
SCREDWT 1[ crew ]_:__:__20.2.1

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:26:9921.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:32:2621.1.2
3rdMacleans College 1[ crew ]7:34:6221.1.3
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:37:1521.1.5
5thBaradene College 1[ crew ]7:41:1621.1.7
6thTe Awamutu College 1[ crew ]7:41:2021.1.6
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:12:2521.1.1

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:39:5322.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:43:9222.1.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:45:3522.1.4
4thHutt Valley High School 1[ crew ]6:51:6622.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:52:4322.1.3
6thTauranga Boys College 2[ crew ]6:55:2922.1.7
7thWellington College 1[ crew ]6:57:6022.1.1
8thWellington College 2[ crew ]7:16:0022.1.8

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stManurewa High School 1[ crew ]7:58:6223.1.5
2ndCarmel College 1[ crew ]8:07:1923.1.4
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:09:3323.1.6
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:13:7223.1.3
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:17:4623.1.8
6thWoodford House 1[ crew ]8:33:7723.1.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]8:37:3423.1.1
8thCampion College 1[ crew ]8:45:4723.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:09:7723.2.4
2ndJohn Paul College 2[ crew ]8:16:0923.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]8:18:1823.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:20:9223.2.5
5thMatamata College 1[ crew ]8:25:5923.2.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:36:6923.2.2
---Wellington Girls College 2[ crew ]DNS23.2.1

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:36:8224.1.4
2ndAquinas College 1[ crew ]7:45:8824.1.1
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:51:3224.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:56:2624.1.2
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:56:9824.1.5
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:05:8724.1.7
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:12:7924.1.8
8thSt Peter's School 2[ crew ]9:34:4124.1.3
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:46:2124.2.4
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:49:3924.2.7
3rdHauraki Plains College 3[ crew ]7:51:0424.2.3
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:55:2124.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:57:8524.2.5
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:05:3224.2.6
7thHavelock North High School 1[ crew ]8:10:3724.2.8
8thRosehill College 2[ crew ]9:05:5724.2.1

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:10:8925.1.4
2ndFraser High School 1[ crew ]7:20:5125.1.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:33:2525.1.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:35:9925.1.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:39:0225.1.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:40:2625.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:09:9125.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:24:2525.2.3
3rdBaradene College 1[ crew ]7:25:5725.2.7
4thAquinas College 1[ crew ]7:33:6425.2.4
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:42:5925.2.6
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:22:4125.2.2

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:10:4126.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:13:9826.1.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:26:0626.1.5
4thGlendowie College 1[ crew ]7:33:8626.1.3
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:45:8926.1.2
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:46:7726.1.7
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:58:0826.1.8
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:05:3926.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:07:1126.2.3
2ndAquinas College 1[ crew ]7:16:8826.2.5
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:16:9126.2.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:31:7126.2.8
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:35:7226.2.6
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:45:8826.2.4
7thWellington College 1[ crew ]8:39:6026.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRSTPA 1[ crew ]_:__:__26.2.2

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 2[ crew ]7:53:4627.1.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:00:1627.1.6
3rdRosehill College 1[ crew ]8:01:3227.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:11:6427.1.3
5thCarmel College 1[ crew ]8:13:6227.1.8
6thFairfield College 1[ crew ]8:22:9027.1.2
7thManurewa High School 1[ crew ]8:27:1327.1.7
8thCampion College 1[ crew ]10:06:6027.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:03:5127.2.6
2ndKings College 1[ crew ]8:07:9027.2.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:13:7827.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:26:7427.2.5
5thTauranga Girls College 2[ crew ]8:29:6527.2.3

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:03:0728.1.5
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:14:6128.1.3
3rdEdgecumbe College 1[ crew ]8:19:4428.1.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:21:6428.1.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:22:6328.1.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:47:2328.1.2
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:54:5428.1.1
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:01:1328.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:50:4428.2.5
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:55:2728.2.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:06:2028.2.4
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:09:7728.2.3
5thRosehill College 1[ crew ]8:17:7928.2.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:22:4028.2.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:24:8728.2.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:41:9028.2.1

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:55:6629.1.4
2ndGisborne Girls High School 2[ crew ]8:00:3829.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]8:10:6629.1.3
4thMacleans College 2[ crew ]8:37:1829.1.7
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:11:2429.1.1
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:50:8429.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:49:7729.2.4
2ndCarmel College 1[ crew ]8:26:1929.2.2
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:34:1529.2.6
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:54:5929.2.7
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:05:7429.2.3
Scratched crews (Repechages) 
SCRTRGG 1[ crew ]_:__:__29.1.6
SCRAOTE 1[ crew ]_:__:__29.1.8
SCRTAWA 1[ crew ]_:__:__29.2.5

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:53:4330.1.5
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]6:59:1930.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:00:5130.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:00:9030.1.7
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:07:7630.1.3
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:22:9230.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:14:9930.1.1

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:11:5731.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:14:1531.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:21:0731.1.8
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:21:1031.1.3
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:26:2931.1.7
6thFraser High School 1[ crew ]6:26:3131.1.6
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:30:3031.1.2
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:51:2831.1.1

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:11:3332.1.4
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:15:2932.1.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22:4832.1.5
4thTe Awamutu College 1[ crew ]7:30:7232.1.1
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:35:7832.1.8
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:37:4232.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:04:5032.1.2
8thTe Awamutu College 2[ crew ]8:55:8632.1.7

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:19:5233.1.6
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]7:22:1033.1.5
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:26:3333.1.4
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:27:7033.1.8
5thTe Awamutu College 1[ crew ]7:44:0733.1.7
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:44:4033.1.3
7thEdgewater College 2[ crew ]8:03:0233.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:50:6733.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:56:4433.2.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:09:1833.2.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:12:7533.2.2
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:18:1433.2.7
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:27:3133.2.6
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:42:9633.2.8
8thEdgecumbe College 1[ crew ]8:57:9633.2.1
Scratched crews (Repechages) 
SCRSHGH 1[ crew ]_:__:__33.1.1

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:13:7534.1.5
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:17:7634.1.6
3rdWellington College 2[ crew ]7:20:7834.1.4
4thKings College 1[ crew ]7:32:7634.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:38:9634.1.8
6thKings College 2[ crew ]7:44:1834.1.3
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:50:2234.1.7
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:58:7434.1.1
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:55:5134.2.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04:7434.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09:8534.2.3
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:28:1434.2.7
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:46:6534.2.6
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:54:5034.2.2
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:57:3634.2.1
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:14:4434.2.8

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:17:7735.1.4
2ndKings College 1[ crew ]6:26:8435.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:32:0535.1.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:37:4435.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:54:8535.1.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:39:8935.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:38:1535.2.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:38:5335.2.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:43:7035.2.5
4thWhanganui High School 1[ crew ]6:50:8435.2.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:51:2835.2.3
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:08:3035.2.2

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:25:6736.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:36:2236.1.5
3rdManurewa High School 1[ crew ]7:40:9436.1.7
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:46:1036.1.8
5thTe Awamutu College 1[ crew ]7:47:1536.1.6
6thCarmel College 1[ crew ]7:50:9936.1.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54:8436.1.3
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:17:4136.1.2

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:16:6937.1.4
2ndFraser High School 1[ crew ]8:18:8937.1.3
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:27:2937.1.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:29:1637.1.2
5thMacleans College 2[ crew ]8:33:1737.1.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:42:8937.1.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:44:2137.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]8:00:2737.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:11:8137.2.3
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:30:1037.2.4
4thTawa College 1[ crew ]8:42:0737.2.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:56:4637.2.2
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:17:5037.2.1
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:51:4537.2.7
Scratched crews (Repechages) 
SCRAOTE 1[ crew ]_:__:__37.1.8

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:02:2738.1.7
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:05:9038.1.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:12:6538.1.2
4thRosehill College 1[ crew ]7:13:5338.1.5
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:18:0938.1.3
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:34:5138.1.6
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:35:5038.1.1
8thHutt Valley High School 1[ crew ]7:33:3038.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:16:2238.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:16:9438.2.4
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:29:2438.2.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:31:9938.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:44:6838.2.6
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:50:5538.2.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:06:9838.2.1

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:44:7339.1.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:55:8339.1.3
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:58:4139.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:58:9639.1.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:02:9139.1.8
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:31:4239.1.1
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:36:2539.1.7
8thKristin School 1[ crew ]8:42:5139.1.2
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:39:2439.2.4
2ndAquinas College 2[ crew ]7:41:6039.2.2
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:50:8839.2.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:55:9339.2.7
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:05:6539.2.1
6thAquinas College 1[ crew ]8:10:1039.2.8
7thTrident High School 2[ crew ]8:25:8139.2.6
8thTe Awamutu College 1[ crew ]8:50:8639.2.5

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:30:1240.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]7:36:4940.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:39:5740.1.1
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:47:2040.1.2
5thQueen Margaret College 1[ crew ]7:49:0740.1.4
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:55:2240.1.3
7thAquinas College 1[ crew ]8:03:1940.1.7
8thMacleans College 2[ crew ]10:23:8540.1.8
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:26:9440.2.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:33:6940.2.5
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:37:6540.2.4
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:41:2240.2.3
5thWellington Girls College 2[ crew ]7:41:8240.2.8
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:49:4640.2.7
7thRosehill College 2[ crew ]7:55:1740.2.1
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:13:2940.2.2

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:48:5741.1.5
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:04:7241.1.4
3rdAquinas College 1[ crew ]8:18:6141.1.6
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:29:7641.1.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:41:9641.1.8
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:44:1541.1.1
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:50:8641.1.2
---Hauraki Plains College 2[ crew ]DNS41.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:09:6641.2.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:11:4841.2.3
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:16:0341.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:23:7841.2.4
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:27:1841.2.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:43:2241.2.1
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:45:8041.2.8
8thNapier Girls High School 1[ crew ]8:47:0141.2.5

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 3[ crew ]7:28:6942.1.4
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:30:4442.1.6
3rdFraser High School 1[ crew ]7:30:4942.1.5
4thWhanganui Collegiate School 3[ crew ]7:39:5642.1.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:44:6142.1.2
6thWellington College 1[ crew ]7:47:2542.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:56:3142.1.8
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:57:2542.1.7
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:19:5742.2.4
2ndRosehill College 1[ crew ]7:25:4542.2.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:34:5142.2.2
4thKings College 2[ crew ]7:45:4442.2.3
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:56:2142.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00:9342.2.6
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:06:4842.2.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:14:4142.2.8

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Repechage 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:16:9043.1.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:22:8443.1.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:25:3143.1.3
4thFraser High School 1[ crew ]6:46:8943.1.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]6:57:8843.1.6
Repechage 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:00:1543.2.4
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:10:8643.2.5
3rdWellington College 1[ crew ]6:16:3543.2.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:25:0843.2.3
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:01:8343.2.7
6thCambridge High School 1[ crew ]7:26:1643.2.2
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:06:281.1.2
2ndHauraki Plains College 2[ crew ]7:15:841.1.4
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:21:391.1.5
4thGlendowie College 1[ crew ]7:25:341.1.1
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:28:311.1.7
6thAquinas College 2[ crew ]7:30:831.1.8
7thPukekohe High School 2[ crew ]7:59:941.1.3
---Kings College 1[ crew ]DNS1.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:16:941.2.3
2ndWellington College 1[ crew ]7:20:071.2.8
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:36:161.2.2
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:38:521.2.1
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:47:371.2.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:51:871.2.6
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:05:991.2.4
---Westlake Boys High School 2[ crew ]DNS1.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:16:001.3.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:25:011.3.3
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:31:271.3.1
4thBethlehem College 2[ crew ]7:40:881.3.8
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:46:811.3.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:56:641.3.4
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:59:281.3.7
8thPompallier Catholic College 1[ crew ]8:57:661.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stGlendowie College 2[ crew ]7:17:871.4.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:21:771.4.6
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:24:791.4.3
4thWhakatane High School 2[ crew ]7:27:371.4.8
5thAquinas College 1[ crew ]7:29:351.4.7
6thRosehill College 1[ crew ]7:38:691.4.4
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:40:331.4.1
8thBethlehem College 3[ crew ]7:46:931.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:12:871.5.8
2ndWellington College 2[ crew ]7:33:241.5.3
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:34:121.5.1
4thJohn Paul College 2[ crew ]7:45:711.5.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:50:821.5.4
6thFraser High School 1[ crew ]7:51:151.5.2
7thKings College 2[ crew ]8:42:561.5.6
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]9:26:991.5.7

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:17:632.1.3
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:22:962.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:32:732.1.6
4thRosehill College 1[ crew ]8:36:802.1.2
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:51:022.1.1
6thNapier Girls High School 1[ crew ]9:03:382.1.7
7thTauranga Girls College 2[ crew ]9:15:802.1.4
8thBirkenhead College 1[ crew ]9:36:282.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:42:012.2.5
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]9:00:142.2.8
3rdRotorua Lakes High School 2[ crew ]9:03:712.2.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:16:342.2.1
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:20:462.2.6
6thLytton High School 1[ crew ]9:21:942.2.3
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:39:682.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:34:162.3.3
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:39:052.3.2
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:41:792.3.5
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:05:742.3.4
5thManurewa High School 1[ crew ]9:18:372.3.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]9:52:372.3.1
Scratched crews (Heats) 
SCRSTKT 1[ crew ]_:__:__2.2.1
SCRAQUI 1[ crew ]_:__:__2.2.2
SCRAQUI 2[ crew ]_:__:__2.3.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:02:143.1.6
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:08:013.1.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:18:833.1.2
4thBaradene College 1[ crew ]8:25:653.1.5
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:44:213.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:01:593.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:10:823.2.5
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:43:003.2.6
4thCampion College 1[ crew ]9:16:953.2.3

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:48:774.1.1
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:51:794.1.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:56:464.1.7
4thFraser High School 1[ crew ]7:11:344.1.6
5thTauranga Boys College 2[ crew ]7:16:734.1.8
6thPompallier Catholic College 1[ crew ]7:32:434.1.4
7thMacleans College 1[ crew ]7:33:644.1.5
---Kings College 2[ crew ]DNS4.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:48:714.2.1
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:52:174.2.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:56:354.2.8
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:12:004.2.7
5thFraser High School 2[ crew ]7:15:954.2.4
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:31:724.2.6
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:40:514.2.2
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:48:584.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:52:224.3.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:57:054.3.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:01:834.3.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03:594.3.1
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:19:744.3.6
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:33:144.3.4
7thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:39:894.3.3
Scratched crews (Heats) 
SCRDILW 1[ crew ]_:__:__4.3.1

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]6:59:415.1.7
2ndWellington College 1[ crew ]7:12:215.1.6
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:16:435.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:19:795.1.8
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:33:135.1.3
6thKings College 2[ crew ]7:47:805.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:52:145.1.5
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:03:515.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54:205.2.3
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:03:755.2.2
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7:05:515.2.7
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:23:755.2.4
5thWellington College 2[ crew ]7:40:555.2.1
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:43:685.2.6
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:44:345.2.8
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:05:985.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:10:675.3.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:13:915.3.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:28:145.3.8
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:40:725.3.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:42:755.3.7
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:44:235.3.4
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:53:525.3.6
8thKings College 1[ crew ]9:43:865.3.2

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:03:806.1.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:03:826.1.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:32:706.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:36:436.1.5
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:47:756.1.3
6thTe Awamutu College 1[ crew ]7:59:946.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 2[ crew ]7:13:916.2.4
2ndNapier Boys High School 2[ crew ]7:23:966.2.6
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:30:336.2.5
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:33:246.2.3
---Westlake Boys High School 1[ crew ]DNS6.2.2

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:38:147.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:44:957.1.6
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:55:557.1.2
4thACG Strathallan College 1[ crew ]8:18:297.1.3
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:32:797.1.8
6thSt Kentigern College 2[ crew ]9:01:087.1.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:02:617.1.4
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:35:627.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:41:657.2.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:45:617.2.7
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:54:617.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:03:907.2.8
5thFraser High School 1[ crew ]8:21:477.2.6
6thHauraki Plains College 2[ crew ]8:22:527.2.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:34:557.2.5
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:47:737.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:49:627.3.4
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:00:117.3.1
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:05:557.3.2
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:30:657.3.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:38:727.3.6
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:59:547.3.5
7thHillcrest High School 2[ crew ]9:08:667.3.3

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:02:609.1.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:06:949.1.7
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:11:399.1.5
4thKings College 1[ crew ]7:14:309.1.6
5thQueen Margaret College 1[ crew ]7:36:439.1.2
6thBaradene College 1[ crew ]7:41:059.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:00:139.2.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:10:239.2.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:10:259.2.2
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:22:819.2.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:51:219.2.6

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:38:8710.1.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:53:5310.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:10:1810.1.3
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:25:2310.1.5
---Kings College 1[ crew ]DNS10.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]6:51:7810.2.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:56:6610.2.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:00:7810.2.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNS10.2.4

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:27:3212.1.7
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:36:7112.1.4
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:40:6112.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:55:7712.1.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:29:8812.1.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:45:8112.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:30:8312.2.3
2ndBaradene College 1[ crew ]7:37:5312.2.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:48:0212.2.7
4thRosehill College 1[ crew ]7:55:3212.2.4
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:55:8212.2.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:46:0712.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:36:6612.3.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:40:1712.3.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:53:4112.3.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:57:4712.3.2
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:00:1612.3.6

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:08:5913.1.1
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:14:5813.1.2
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:18:9713.1.4
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:20:7313.1.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:44:2913.1.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:51:6013.1.3
7thKings College 2[ crew ]8:18:8913.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:00:1813.2.2
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:03:9713.2.1
3rdKings College 1[ crew ]7:15:9413.2.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:22:6413.2.4
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:33:7913.2.3
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNF13.2.5
---St Kentigern College 1[ crew ]DNS13.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:06:8913.3.6
2ndAquinas College 1[ crew ]7:08:8113.3.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:15:5113.3.7
4thBethlehem College 1[ crew ]7:27:8713.3.2
5thDilworth School 1[ crew ]7:32:5413.3.5
---St Kentigern College 2[ crew ]DNS13.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:56:1713.4.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08:4213.4.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:35:8213.4.4
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:42:4113.4.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:06:5313.4.5
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:39:5413.4.7
Scratched crews (Heats) 
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__13.3.6

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:28:0914.1.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:44:1314.1.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:56:2114.1.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:59:2314.1.4
5thPompallier Catholic College 1[ crew ]7:59:7214.1.1
6thWellington College 3[ crew ]8:40:9014.1.5
---Macleans College 1[ crew ]DNS14.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:18:3014.2.5
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:30:6614.2.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:32:0914.2.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:35:9914.2.1
5thWellington College 1[ crew ]7:39:3914.2.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:39:8314.2.7
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:07:5214.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]7:15:0714.3.7
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:19:5714.3.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:26:2714.3.6
4thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:29:9514.3.1
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:51:9214.3.5
6thWellington College 2[ crew ]8:20:7014.3.2
7thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:42:1814.3.3

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:50:9515.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04:9015.1.5
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:15:5015.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:16:9315.1.7
5thCambridge High School 1[ crew ]7:23:1915.1.6
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:09:5515.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:39:5815.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:06:7215.2.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:14:1315.2.4
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:28:1915.2.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43:1915.2.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:38:7215.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:39:4815.3.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:47:0015.3.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:13:1515.3.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:28:8015.3.3
5thKings College 2[ crew ]8:05:0015.3.5

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]8:37:4516.1.5
2ndBethlehem College 2[ crew ]8:38:9916.1.1
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:43:8816.1.3
4thLytton High School 1[ crew ]8:56:3416.1.7
5thRangitoto College 1[ crew ]9:00:8516.1.4
6thNorthcote College 1[ crew ]9:18:4816.1.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:26:9916.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:12:9116.2.1
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:17:0816.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:22:8516.2.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:33:1216.2.7
5thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:37:4616.2.2
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:44:5516.2.3
7thRosehill College 1[ crew ]8:54:4916.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:13:7916.3.2
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:39:6616.3.1
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:40:6516.3.4
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:44:9916.3.6
5thHauraki Plains College 3[ crew ]8:54:9316.3.3
6thCambridge High School 2[ crew ]9:11:7916.3.5
7thJohn Paul College 2[ crew ]9:12:2916.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:15:1116.4.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:17:3016.4.1
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:23:3516.4.5
4thKings College 1[ crew ]8:26:8616.4.7
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:32:6816.4.4
6thRosehill College 2[ crew ]9:04:5416.4.6
7thNapier Girls High School 1[ crew ]9:45:5716.4.2
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:26:1916.5.5
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:51:6816.5.6
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:04:2616.5.3
4thEdgewater College 2[ crew ]9:06:8916.5.2
5thQueen Margaret College 2[ crew ]9:12:0016.5.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:41:5016.5.1
Heat 6[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:17:5116.6.2
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:24:9816.6.4
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:42:4516.6.6
4thWoodford House 1[ crew ]8:52:6616.6.5
5thCambridge High School 1[ crew ]8:54:2016.6.3
6thWellington Girls College 2[ crew ]9:04:4216.6.1
7thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:14:0916.6.7
Scratched crews (Heats) 
SCROTUM 1[ crew ]_:__:__16.3.3
SCRSTPC 1[ crew ]_:__:__16.5.4

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51:2218.1.1
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:05:6118.1.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:06:7118.1.3
4thDilworth School 1[ crew ]7:07:1018.1.4
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:08:9118.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:20:7718.1.7
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DNS18.1.5
---Cambridge High School 1[ crew ]DNS18.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:49:8018.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:59:4118.2.7
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:15:5618.2.1
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:18:3618.2.6
5thKings College 1[ crew ]7:30:3918.2.5
6thRosehill College 1[ crew ]7:31:9818.2.3
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]DNS18.2.2
---Rotorua Lakes High School 1[ crew ]DNS18.2.8

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMount Maunganui College 1[ crew ]8:36:6919.1.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:43:8319.1.1
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]8:58:9919.1.4
4thCarmel College 1[ crew ]9:02:1719.1.3
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:12:1719.1.5
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:13:0519.1.7
7thRosehill College 2[ crew ]9:42:6019.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:39:2619.2.5
2ndRosehill College 1[ crew ]8:51:3519.2.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:53:1619.2.2
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:04:3619.2.4
5thCambridge High School 1[ crew ]9:08:7019.2.6
6thWellington Girls College 2[ crew ]9:10:6819.2.1
7thBirkenhead College 1[ crew ]10:04:2319.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:28:2819.3.1
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:43:9319.3.4
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:57:2819.3.6
4thCarmel College 2[ crew ]8:59:2619.3.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]9:00:0219.3.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:02:5519.3.3
7thHavelock North High School 1[ crew ]9:33:3119.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:38:4419.4.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:56:1319.4.7
3rdTrident High School 2[ crew ]8:57:5519.4.6
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:14:8619.4.4
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:18:8119.4.1
6thNapier Girls High School 1[ crew ]9:42:4819.4.5
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:48:0319.4.2
Scratched crews (Heats) 
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__19.1.4
SCRSPLH 2[ crew ]_:__:__19.2.2
SCRTRID 1[ crew ]_:__:__19.4.7

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 2[ crew ]8:10:2720.1.1
2ndBethlehem College 2[ crew ]8:20:7620.1.3
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:33:6120.1.2
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:49:8120.1.4
5thEdgewater College 1[ crew ]9:20:7920.1.5
6thRotorua Girls High School 2[ crew ]9:31:0120.1.6
7thTe Awamutu College 2[ crew ]10:15:1120.1.8
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]10:41:3120.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:20:7020.2.7
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:25:0920.2.2
3rdTrident High School 1[ crew ]8:25:8120.2.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:55:3620.2.1
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:56:9520.2.5
6thWestern Heights High School 1[ crew ]9:08:3220.2.3
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:14:9620.2.4
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:33:8620.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:12:3020.3.4
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:38:5520.3.1
3rdBethlehem College 3[ crew ]8:49:7620.3.2
4thCarmel College 1[ crew ]9:07:2320.3.6
5thRotorua Lakes High School 2[ crew ]9:12:1120.3.3
6thWhangarei Girls High School 2[ crew ]9:16:4520.3.5
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:24:8020.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:27:7320.4.1
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:02:9420.4.2
3rdWhakatane High School 2[ crew ]9:08:3720.4.7
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:11:6720.4.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:42:3720.4.6
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]10:28:5120.4.3
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:21:3620.5.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:29:3220.5.6
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:32:8920.5.2
4thJohn Paul College 2[ crew ]9:07:0020.5.7
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:36:4420.5.4
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:12:8020.5.1
---Northcote College 1[ crew ]DNS20.5.5
Scratched crews (Heats) 
SCRTRGG 1[ crew ]_:__:__20.3.6
SCRWTLG 2[ crew ]_:__:__20.4.5

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:44:5221.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:52:7021.1.6
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]7:54:0221.1.5
---Rangitoto College 1[ crew ]DNS21.1.2
---Baradene College 1[ crew ]DNS21.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:34:1921.2.4
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:36:3821.2.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:48:8521.2.2
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:51:4321.2.3
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:23:4621.2.6

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:43:4822.1.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:48:8122.1.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:59:3622.1.6
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:07:5422.1.3
5thWellington College 2[ crew ]7:43:0222.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:39:0822.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:56:3322.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:03:2522.2.2
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:09:0722.2.5
5thWellington College 1[ crew ]7:27:7522.2.4

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:04:2823.1.7
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:17:9023.1.1
3rdRosehill College 1[ crew ]8:30:8023.1.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:33:1123.1.8
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:44:2123.1.2
6thAquinas College 1[ crew ]8:51:8423.1.3
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:18:0423.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:03:9023.2.8
2ndRotorua Girls High School 2[ crew ]8:33:3423.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:35:2623.2.6
4thCampion College 1[ crew ]8:53:5023.2.4
5thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:04:2623.2.2
6thLytton High School 1[ crew ]9:18:0523.2.7
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:36:8923.2.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:05:1223.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:08:1823.3.3
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:10:8223.3.2
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:11:1523.3.7
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:32:4123.3.6
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:37:1823.3.4
6thHastings Girls High School 1[ crew ]8:58:2223.3.5
7thCambridge High School 1[ crew ]9:07:2323.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:13:6723.4.2
3rdManurewa High School 1[ crew ]8:20:6423.4.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:39:2623.4.4
5thWoodford House 1[ crew ]8:48:2723.4.6
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:51:6823.4.5
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:18:7023.4.3
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:55:4923.5.3
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:25:8623.5.7
3rdCarmel College 1[ crew ]8:30:7023.5.6
4thJohn Paul College 2[ crew ]8:31:9623.5.2
5thMatamata College 1[ crew ]8:47:7223.5.5
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:25:9023.5.4
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__23.1.5
SCRCARM 2[ crew ]_:__:__23.1.6
SCREGGS 1[ crew ]_:__:__23.2.1
SCRHTVH 1[ crew ]_:__:__23.2.4
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__23.3.5
SCRRGTT 1[ crew ]_:__:__23.5.1

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:42:8124.1.2
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:53:9624.1.7
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:07:2524.1.1
4thWhakatane High School 1[ crew ]8:08:0724.1.5
5thRosehill College 2[ crew ]8:38:9924.1.4
6thWellington College 1[ crew ]8:40:9224.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:49:3224.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50:4924.2.7
2ndRosehill College 1[ crew ]7:56:4824.2.5
3rdHauraki Plains College 3[ crew ]7:57:6324.2.4
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:06:1524.2.3
5thAquinas College 1[ crew ]8:08:3424.2.6
6thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:10:0524.2.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:22:9524.2.1
8thGlendowie College 2[ crew ]8:37:2924.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]7:52:4724.3.8
2ndWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:58:2924.3.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:13:6124.3.2
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:14:5524.3.6
5thHavelock North High School 1[ crew ]8:14:9924.3.1
6thACG Strathallan College 2[ crew ]8:24:3224.3.7
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:36:1924.3.5
8thKristin School 1[ crew ]8:58:5424.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:09:9324.4.1
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:10:9224.4.6
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]8:15:8124.4.8
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:24:4924.4.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:30:5324.4.5
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:39:3724.4.7
7thHutt Valley High School 2[ crew ]8:58:5424.4.4
Scratched crews (Heats) 
SCRNPLB 2[ crew ]_:__:__24.1.3
SCRGLDW 1[ crew ]_:__:__24.4.3

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:15:6725.1.7
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:20:9525.1.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:22:0525.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:40:7225.1.1
5thFraser High School 1[ crew ]7:43:2525.1.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:46:0525.1.4
7thBaradene College 1[ crew ]7:47:5925.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25:7225.2.2
2ndAquinas College 1[ crew ]7:53:6825.2.7
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:57:9625.2.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:04:6125.2.6
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:11:7525.2.1
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:48:4425.2.4
7thSt Kentigern College 2[ crew ]9:08:9225.2.3
Scratched crews (Heats) 
SCRHAMG 1[ crew ]_:__:__25.2.4

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]7:14:0226.1.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:18:9726.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:30:9426.1.4
4thAquinas College 1[ crew ]7:33:1426.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:33:4726.1.1
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:52:4126.1.8
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:41:8526.1.3
---Pukekohe High School 1[ crew ]DNS26.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:10:7426.2.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12:6126.2.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44:1926.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:48:0326.2.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:55:7826.2.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:28:0226.2.8
7thWellington College 1[ crew ]9:02:7326.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]7:25:6726.3.8
2ndDilworth School 1[ crew ]7:45:3926.3.6
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:47:4226.3.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:49:8926.3.7
5thSt Peter's College 1[ crew ]8:01:8126.3.5
6thTauranga Boys College 2[ crew ]8:07:4126.3.1
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:22:6326.3.4
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]9:14:0426.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRWTLB 1[ crew ]_:__:__26.2.2
SCRSHAK 2[ crew ]_:__:__26.3.8

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:02:8627.1.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:08:0727.1.1
3rdKings College 1[ crew ]8:21:1527.1.5
4thRosehill College 1[ crew ]8:24:8327.1.3
5thBethlehem College 1[ crew ]8:34:7127.1.7
6thManurewa High School 1[ crew ]8:45:3727.1.2
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNS27.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:55:8827.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:58:9027.2.7
3rdTrident High School 2[ crew ]8:17:7427.2.2
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:22:9627.2.1
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:24:5527.2.6
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:44:5427.2.3
7thCarmel College 1[ crew ]9:00:1427.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:06:7927.3.2
2ndDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:25:5227.3.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:30:4627.3.6
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:33:1627.3.4
5thFairfield College 1[ crew ]8:34:8627.3.7
6thCampion College 1[ crew ]10:03:4527.3.5
Scratched crews (Heats) 
SCRHAUR 1[ crew ]_:__:__27.1.2
SCRTRGG 1[ crew ]_:__:__27.1.7
SCRCARM 2[ crew ]_:__:__27.3.3
SCRTEAW 1[ crew ]_:__:__27.3.7
SCRHTVH 1[ crew ]_:__:__27.3.8

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:37:8028.1.2
2ndEdgecumbe College 1[ crew ]8:01:5928.1.6
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:10:8728.1.3
4thRosehill College 1[ crew ]8:19:7128.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:26:0828.1.8
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:47:8328.1.5
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:04:0428.1.4
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]DNS28.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:09:7728.2.8
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:16:5828.2.3
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]8:33:7728.2.4
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:51:9528.2.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:59:8628.2.2
6thTe Awamutu College 1[ crew ]9:16:1728.2.6
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:05:8828.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:59:3928.3.1
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:23:4528.3.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:32:3528.3.8
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:45:9128.3.7
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:50:9128.3.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:00:1428.3.4
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:01:6828.3.5
8thCambridge High School 2[ crew ]9:19:9128.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:05:7728.4.1
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:11:0428.4.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:21:7028.4.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:52:7828.4.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:05:8028.4.6
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:14:9728.4.4
Scratched crews (Heats) 
SCRROSE 2[ crew ]_:__:__28.2.7
SCRHAMG 2[ crew ]_:__:__28.3.4
SCRWHGG 1[ crew ]_:__:__28.4.5

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:49:9429.1.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:53:7929.1.2
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:10:7629.1.5
4thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:24:6529.1.4
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:29:2729.1.6
6thMacleans College 2[ crew ]8:46:4629.1.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:26:0129.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:55:7129.2.4
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:00:9929.2.2
3rdMacleans College 1[ crew ]8:18:7829.2.7
4thBaradene College 1[ crew ]8:28:7829.2.6
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:57:2329.2.1
6thCarmel College 1[ crew ]9:04:1529.2.3
7thAotea College 1[ crew ]9:51:4429.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:07:2529.3.6
2ndKings College 1[ crew ]8:18:8429.3.7
3rdTawa College 1[ crew ]9:11:4629.3.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:26:0129.3.3
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:53:1429.3.5
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:04:3629.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRHAMG 2[ crew ]_:__:__29.1.5

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:00:0830.1.5
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]7:22:6030.1.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:30:5130.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:45:0630.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:26:2030.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02:6130.2.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:14:2530.2.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:27:1030.2.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:53:3030.2.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSHAK 1[ crew ]_:__:__30.2.2

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]6:34:4831.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:39:8131.1.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:43:8231.1.2
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:03:0431.1.4
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29:6331.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:35:5831.2.3
2ndKings College 1[ crew ]6:41:0731.2.5
3rdFraser High School 1[ crew ]6:52:7231.2.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:53:1031.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:59:0331.2.2

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:31:3832.1.1
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:41:3232.1.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:47:6432.1.7
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55:3332.1.4
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:59:2832.1.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNS32.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]7:32:4632.2.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:34:8232.2.2
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:52:1232.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:50:8932.2.6
5thTe Awamutu College 2[ crew ]9:29:5132.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:07:4832.3.3
2ndTrident High School 1[ crew ]7:35:1732.3.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:48:2432.3.2
4thTe Awamutu College 1[ crew ]7:58:8432.3.7
---St John's College (Hastings) 1[ crew ]DNS32.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRTRGB 1[ crew ]_:__:__32.1.1
SCRNAPB 1[ crew ]_:__:__32.1.2
SCRNAPB 2[ crew ]_:__:__32.2.4
SCRSHAK 1[ crew ]_:__:__32.3.5

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:10:6533.1.3
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:21:9733.1.7
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:22:5733.1.2
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:33:3433.1.5
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:46:4133.1.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:57:8933.1.1
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:18:7033.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:03:6233.2.6
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:25:9233.2.4
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:33:9433.2.5
4thHauraki Plains College 2[ crew ]8:40:2033.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:02:5633.2.3
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:14:5933.2.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:24:8033.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stEdgewater College 1[ crew ]8:12:9033.3.5
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]8:22:2433.3.4
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:25:9733.3.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:32:7833.3.7
5thEdgecumbe College 1[ crew ]8:48:2233.3.2
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:01:0233.3.3
7thQueen Margaret College 2[ crew ]9:35:8933.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:58:7333.4.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:26:3133.4.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:30:9233.4.2
4thEdgewater College 2[ crew ]8:41:0333.4.3
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:43:4433.4.4
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:54:2133.4.1
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:13:2733.4.6

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:29:2334.1.5
2ndWellington College 2[ crew ]7:59:1134.1.2
3rdKings College 2[ crew ]8:14:7734.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:19:2234.1.1
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:21:0834.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:38:8234.1.4
7thCambridge High School 2[ crew ]8:45:0334.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29:5134.2.4
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:35:5034.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:37:4834.2.2
4thKings College 1[ crew ]7:55:0034.2.3
5thSt Peter's College 1[ crew ]8:10:2134.2.1
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:20:1034.2.5
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:31:6434.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:18:0334.3.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:48:8434.3.4
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:57:3534.3.2
4thTauranga Boys College 2[ crew ]8:02:6834.3.5
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:35:7534.3.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:39:9234.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]7:16:3834.4.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:22:0434.4.2
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:54:9434.4.6
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:58:4634.4.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:06:7134.4.4
6thCambridge High School 1[ crew ]8:20:3834.4.5

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:36:0335.1.6
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:41:9635.1.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:51:3035.1.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:53:0535.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55:7435.1.1
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:06:7335.1.7
7thWhanganui High School 1[ crew ]7:11:6235.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:39:7535.2.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49:8035.2.7
3rdKings College 1[ crew ]6:52:6035.2.1
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:56:8935.2.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:18:2535.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:26:3335.2.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:47:1235.2.4

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:49:4036.1.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:53:1336.1.2
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:53:7936.1.4
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:05:8236.1.7
5thManurewa High School 1[ crew ]8:06:9736.1.6
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:21:3636.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:35:7236.2.7
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]7:37:9736.2.3
3rdTrident High School 1[ crew ]7:45:1736.2.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:21:1436.2.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:24:9336.2.5
6thCarmel College 1[ crew ]9:26:1836.2.4

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:25:4837.1.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:51:3037.1.6
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:56:7437.1.2
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:59:1037.1.8
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:15:4737.1.5
6thMacleans College 2[ crew ]9:29:9737.1.4
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:41:1537.1.1
---Diocesan School For Girls 1[ crew ]DIS37.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMacleans College 3[ crew ]8:48:3937.2.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:52:0737.2.7
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]9:04:2637.2.4
4thFraser High School 1[ crew ]9:17:2237.2.3
5thTawa College 1[ crew ]9:22:8837.2.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]9:27:0037.2.5
7thAotea College 1[ crew ]10:03:9137.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:21:3637.3.5
2ndMacleans College 1[ crew ]8:26:5737.3.6
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]8:51:1337.3.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:53:4937.3.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:13:9237.3.1
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:38:9737.3.3
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]10:19:8337.3.4

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:35:2138.1.2
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:40:0038.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]7:51:1038.1.8
4thRosehill College 1[ crew ]7:53:8438.1.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:24:1638.1.4
6thJohn Paul College 1[ crew ]8:41:0238.1.1
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:43:3338.1.7
8thWhangarei Boys High School 1[ crew ]9:12:6638.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:34:5638.2.3
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]7:40:8838.2.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43:7338.2.1
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:59:1138.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:10:6538.2.7
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:17:9538.2.8
7thHutt Valley High School 1[ crew ]8:26:6338.2.2
8thPompallier Catholic College 1[ crew ]9:21:6738.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]7:34:4038.3.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:41:7038.3.1
3rdDilworth School 1[ crew ]7:46:8138.3.2
4thACG Strathallan College 1[ crew ]7:47:4238.3.5
5thGlendowie College 1[ crew ]7:55:9838.3.4
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:05:1638.3.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:37:1838.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRTEAW 1[ crew ]_:__:__38.1.3

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 2[ crew ]8:01:2539.1.1
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:04:4939.1.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]8:21:2539.1.7
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:46:0239.1.4
5thCambridge High School 1[ crew ]9:02:3939.1.6
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:07:6039.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]7:53:2439.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:14:1139.2.7
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:26:8039.2.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:30:5939.2.6
5thAquinas College 1[ crew ]8:42:1239.2.4
6thTrident High School 1[ crew ]8:56:2439.2.5
7thEdgewater College 1[ crew ]9:02:8339.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:13:7939.3.3
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:25:2739.3.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:34:1739.3.7
4thAquinas College 2[ crew ]8:39:8839.3.2
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:45:7139.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:36:3739.4.2
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:57:6839.4.4
3rdTrident High School 2[ crew ]9:06:3039.4.3
4thKristin School 1[ crew ]9:23:7139.4.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:38:8239.4.6
Scratched crews (Heats) 
SCRNAPB 1[ crew ]_:__:__39.1.2
SCRTRGB 1[ crew ]_:__:__39.2.7
SCRJPCR 2[ crew ]_:__:__39.3.4
SCRSPLH 1[ crew ]_:__:__39.3.4
SCRSJHS 2[ crew ]_:__:__39.4.7

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:49:5640.1.6
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:12:0840.1.7
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:19:8840.1.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:21:7440.1.4
5thRosehill College 2[ crew ]8:22:6240.1.3
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:40:1440.1.8
7thNapier Girls High School 1[ crew ]9:04:4240.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:54:8340.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:04:0040.2.5
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:11:8640.2.8
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:13:6240.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:18:1240.2.7
6thQueen Margaret College 2[ crew ]8:37:2340.2.3
7thCarmel College 1[ crew ]8:41:3540.2.6
8thOtumoetai College 2[ crew ]9:10:9040.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:52:4740.3.1
2ndRosehill College 1[ crew ]8:02:4140.3.8
3rdMacleans College 1[ crew ]8:02:6840.3.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:16:4740.3.3
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:19:6040.3.6
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:35:9740.3.2
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:42:2840.3.5
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:08:3740.3.7
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:47:3640.4.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:59:2840.4.1
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:00:6040.4.4
4thAquinas College 1[ crew ]8:36:4640.4.6
5thMacleans College 2[ crew ]9:16:0140.4.3
Scratched crews (Heats) 
SCREDWT 1[ crew ]_:__:__40.1.2
SCRCARM 2[ crew ]_:__:__40.4.5
SCRSAMU 1[ crew ]_:__:__40.4.7

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stFraser High School 1[ crew ]8:28:7741.1.2
2ndMacleans College 1[ crew ]8:38:9941.1.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:41:6241.1.1
4thAquinas College 1[ crew ]8:53:8741.1.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:19:6341.1.8
6thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:45:6141.1.7
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:50:7241.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:32:5641.2.4
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:33:8841.2.1
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:50:8541.2.7
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:18:2041.2.3
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:23:7541.2.5
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:48:5841.2.2
---Diocesan School For Girls 1[ crew ]DNS41.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:14:7141.3.1
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:35:6441.3.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41:6841.3.4
4thSt Kentigern College 2[ crew ]9:10:3541.3.3
5thHillcrest High School 1[ crew ]9:23:6441.3.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:38:8641.3.2
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]9:42:5441.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:22:1341.4.7
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:24:1141.4.6
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:32:7941.4.4
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:45:2641.4.1
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:50:8641.4.5
6thWellington Girls College 2[ crew ]9:56:9341.4.2
7thWhanganui Collegiate School 3[ crew ]10:03:8041.4.3
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:35:4841.5.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:39:7041.5.2
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:44:3241.5.3
4thTauranga Girls College 2[ crew ]8:51:6241.5.5
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:05:5241.5.6
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:38:3141.5.7
Scratched crews (Heats) 
SCRBARA 1[ crew ]_:__:__41.1.3
SCRSAMU 1[ crew ]_:__:__41.5.4

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:57:6942.1.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:13:8942.1.8
3rdKings College 2[ crew ]8:33:9442.1.7
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:37:5642.1.5
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47:0742.1.1
6thTauranga Boys College 2[ crew ]9:09:4242.1.6
7thRotorua Boys High School 2[ crew ]9:28:8642.1.4
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DNS42.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:47:4242.2.1
2ndWestlake Boys High School 3[ crew ]8:06:9742.2.8
3rdWhanganui Collegiate School 3[ crew ]8:17:1942.2.3
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:21:7542.2.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:25:5942.2.6
6thCambridge High School 1[ crew ]8:26:4742.2.2
7thBethlehem College 2[ crew ]8:29:7142.2.4
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]9:11:7342.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]8:01:4242.3.6
2ndFraser High School 1[ crew ]8:14:1742.3.2
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:17:7942.3.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:23:1242.3.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:39:0542.3.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:47:7842.3.7
7thKings College 1[ crew ]9:00:9142.3.4
8thWellington College 2[ crew ]9:46:7242.3.1
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:52:8642.4.1
2ndRosehill College 1[ crew ]8:04:1842.4.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:22:2542.4.2
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:29:5042.4.5
5thWellington College 1[ crew ]8:37:3042.4.8
6thWhanganui High School 1[ crew ]8:39:9342.4.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:21:9542.4.6
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:26:7842.4.4

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:09:3743.1.7
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:23:7143.1.3
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]6:26:6743.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:29:0343.1.5
5thWellington College 1[ crew ]6:33:3243.1.1
6thFraser High School 1[ crew ]6:55:6243.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:12:7043.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stKings College 1[ crew ]6:15:3643.2.3
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:19:1043.2.7
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:24:5943.2.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:48:2143.2.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]6:55:0743.2.5
6thCambridge High School 1[ crew ]7:36:2743.2.4

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA