NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Craighead Diocesan School's approved colours
#17: Craighead Diocesan School


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2009 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2009 Aon North Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:56.571.1.3
2ndWhakatane High School 2[ crew ]7:04.791.1.5
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:06.821.1.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:25.791.1.7
5thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:27.951.1.1
6thWanganui High School 1[ crew ]7:28.751.1.4
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:35.311.1.6
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:36.051.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:23.361.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:25.691.2.2
3rdLytton High School 1[ crew ]7:30.531.2.4
4thWellington College 1[ crew ]7:31.131.2.6
5thCambridge High School 1[ crew ]7:37.631.2.1
6thBethlehem College 1[ crew ]7:46.541.2.3
7thDilworth School 1[ crew ]7:52.571.2.7
8thCambridge High School 2[ crew ]8:12.181.2.8
C Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:38.311.3.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:39.001.3.4
3rdMacleans College 1[ crew ]7:46.741.3.6
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:49.891.3.7
5thGisborne Boys High School 2[ crew ]7:51.211.3.1
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:06.921.3.5
---Westlake Boys High School 1[ crew ]SCR1.3.2
---Westlake Boys High School 2[ crew ]SCR1.3.8

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:09.092.1.5
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:16.982.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:21.522.1.6
4thWanganui High School 1[ crew ]8:21.992.1.2
5thBethlehem College 1[ crew ]8:27.492.1.1
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:32.592.1.3
7thGlendowie College 1[ crew ]8:34.752.1.7
8thNapier Girls High School 2[ crew ]8:56.192.1.8
B Final [ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]8:26.432.2.6
2ndGlendowie College 2[ crew ]8:36.562.2.8
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:40.002.2.3
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:47.232.2.1
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:50.202.2.5
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:51.162.2.2
7thEdgecumbe College 2[ crew ]8:52.182.2.4
---Macleans College 1[ crew ]SCR2.2.7
C Final [ race results ]
1stParaparaumu College 1[ crew ]8:38.922.3.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:50.572.3.2
3rdWellington Girls College 2[ crew ]9:09.052.3.7
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:11.362.3.1
5thWoodford House 1[ crew ]9:20.552.3.5
6thPiopio College 1[ crew ]9:59.982.3.8
---ACG Strathallan College 1[ crew ]SCR2.3.4
---Iona College 1[ crew ]DNF2.3.6

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:41.683.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:44.133.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:45.973.1.6
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:58.753.1.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:06.653.1.7
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:10.963.1.8
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:15.593.1.1
---Waikato Diocesan School 1[ crew ]SCR3.1.3

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:31.714.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:32.604.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:44.394.1.3
4thHauraki Plains College 1[ crew ]6:47.514.1.1
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:48.704.1.2
6thKings College 1[ crew ]6:59.084.1.8
7thKings College 2[ crew ]7:03.554.1.6
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:10.814.1.7
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:57.934.2.5
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]7:01.674.2.8
3rdWellington College 1[ crew ]7:05.164.2.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:11.254.2.6
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:24.164.2.7
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:24.404.2.2
7thPukekohe High School 2[ crew ]7:31.974.2.1
8thLindisfarne College 1[ crew ]8:14.804.2.4

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49.665.1.3
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:54.355.1.1
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:55.615.1.5
4thWellington College 1[ crew ]6:56.835.1.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:10.075.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:14.005.1.8
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:14.475.1.7
8thTrident High School 1[ crew ]7:16.915.1.4
B Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:12.665.2.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:16.015.2.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:17.365.2.4
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:19.855.2.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:30.765.2.8
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:36.425.2.6
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:47.955.2.7
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]SCR5.2.1
C Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:25.755.3.4
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:29.795.3.2
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:32.725.3.7
4thGlendowie College 1[ crew ]7:34.645.3.3
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:36.745.3.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:39.475.3.1
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:55.155.3.8
8thDilworth School 2[ crew ]8:18.175.3.5

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:58.066.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:59.596.1.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:03.316.1.2
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:04.036.1.4
5thGlendowie College 1[ crew ]7:32.616.1.7
6thWanganui High School 1[ crew ]7:39.996.1.8
---Westlake Boys High School 2[ crew ]SCR6.1.1
---Westlake Boys High School 1[ crew ]SCR6.1.6

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25.897.1.5
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:35.617.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:40.727.1.7
4thKings College 1[ crew ]7:42.407.1.6
5thWanganui High School 1[ crew ]7:48.987.1.2
6thCarmel College 1[ crew ]7:54.577.1.8
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:55.167.1.4
8thHillcrest High School 1[ crew ]7:59.637.1.1
B Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:52.467.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:55.487.2.3
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]7:57.357.2.1
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:04.077.2.2
5thQueen Margaret College 2[ crew ]8:04.387.2.5
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:04.577.2.7
7thWanganui High School 2[ crew ]8:10.177.2.8
8thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:17.887.2.4

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:04.828.1.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:15.938.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:24.758.1.3
3rdBaradene College 1[ crew ]7:24.758.1.6
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:36.938.1.2
6thWentworth College 1[ crew ]8:10.688.1.1
---Wellington Girls College 1[ crew ]SCR8.1.7

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:45.619.1.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]6:57.809.1.4
3rdMacleans College 1[ crew ]7:01.389.1.1
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:04.149.1.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:04.419.1.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:09.779.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:17.839.1.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:19.369.1.8

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:25.8010.1.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:30.1910.1.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:32.2310.1.7
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]6:36.3210.1.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.8210.1.3
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:43.9810.1.1
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52.5210.1.8
---Hauraki Plains College 1[ crew ]DNS10.1.2

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:37.3511.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:41.7511.1.5
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]7:45.6911.1.6
4thBaradene College 1[ crew ]7:49.3111.1.3
5thFraser High School 1[ crew ]8:18.7811.1.7
6thAquinas College 1[ crew ]8:51.2311.1.2
---Wellington Girls College 1[ crew ]SCR11.1.1

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:58.0612.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:06.4012.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:13.3812.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:13.9312.1.7
5thBaradene College 1[ crew ]7:17.8312.1.2
6thTauranga Girls College 21[ crew ]7:18.2312.1.5
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:27.4312.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:41.2712.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:26.1712.2.6
2ndDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:30.4012.2.2
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:34.0812.2.5
4thWanganui High School 1[ crew ]7:35.9612.2.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:37.5412.2.4
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:54.5312.2.7
7thRosehill College 1[ crew ]7:58.0312.2.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:03.9312.2.1

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:37.8613.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:42.4113.1.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:44.0313.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]6:45.6813.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:52.5413.1.2
6thWhakatane High School 2[ crew ]6:59.4113.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:05.4513.1.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:05.8413.1.8
B Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:57.8413.2.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]6:59.2113.2.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:03.0113.2.2
4thWellington College 1[ crew ]7:04.1613.2.8
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04.2213.2.1
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:09.7913.2.3
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:25.2913.2.5
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:37.6913.2.7

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:45.4414.1.3
2ndLindisfarne College 1[ crew ]6:55.9014.1.4
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:58.2314.1.6
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:00.3914.1.5
5thMacleans College 1[ crew ]7:01.3714.1.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:07.8514.1.1
7thKings College 1[ crew ]7:10.3514.1.2
8thWellington College 1[ crew ]7:14.0514.1.8
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 2[ crew ]7:13.3414.2.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:14.5414.2.6
3rdWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:25.2914.2.7
4thWellington College 2[ crew ]7:26.5414.2.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:27.4714.2.1
---Westlake Boys High School 1[ crew ]DNS14.2.2
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DNS14.2.5

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:17.6115.1.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:22.9815.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:24.7915.1.5
4thKings College 1[ crew ]6:29.5615.1.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:34.2615.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:40.2315.1.1
7thTauranga Boys College 1[ crew ]6:45.7415.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]6:58.5815.1.6
B Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]6:47.2915.2.4
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]6:52.3615.2.8
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:58.5415.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:00.7215.2.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:05.2315.2.2
6thWanganui High School 1[ crew ]7:07.9115.2.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:16.9415.2.5
8thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:27.5215.2.1

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:48.0416.1.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:51.8216.1.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:55.3716.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:59.2916.1.4
5thNapier Girls High School 1[ crew ]8:04.2116.1.3
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:09.1916.1.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:21.2116.1.2
8thBethlehem College 1[ crew ]8:23.1616.1.1
B Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:57.7416.2.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:05.9816.2.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:06.4916.2.8
4thTauranga Girls College 22[ crew ]8:20.9716.2.7
5thCambridge High School 2[ crew ]8:22.6316.2.2
6thCambridge High School 1[ crew ]8:23.1816.2.3
7thWellington Girls College 2[ crew ]8:44.9316.2.4
---Sacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]SCR16.2.1
C Final [ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]8:01.0616.3.2
2ndEdgewater College 2[ crew ]8:04.4416.3.4
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:07.9416.3.7
4thCarmel College 1[ crew ]8:12.3516.3.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:13.2516.3.3
6thQueen Margaret College 2[ crew ]8:18.6216.3.5
7thJohn Paul College 2[ crew ]8:20.7716.3.6
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:01.4516.3.8

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]6:48.7617.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:48.9617.1.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:56.4417.1.3
4thWanganui High School 1[ crew ]7:02.7117.1.6
5thWellington College 1[ crew ]7:07.9417.1.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:09.8017.1.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:09.8717.1.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10.5417.1.1

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:32.4318.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:35.4518.1.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:40.6818.1.1
4thWellington College 1[ crew ]6:40.8018.1.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:42.4218.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:48.4518.1.2
7thBethlehem College 1[ crew ]7:11.7718.1.8
---Rosehill College 1[ crew ]SCR18.1.6
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:54.8918.2.3
2ndDilworth School 1[ crew ]6:54.9018.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]6:58.9818.2.6
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:04.7818.2.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13.0818.2.2
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:40.4618.2.8
7thWanganui High School 1[ crew ]7:48.3818.2.7
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]SCR18.2.1

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:13.9019.1.3
2ndWoodford House 1[ crew ]8:22.7319.1.6
3rdWoodford House 2[ crew ]8:23.6119.1.8
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:33.6019.1.4
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:36.1819.1.1
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:37.0019.1.5
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:39.1919.1.2
8thGlendowie College 1[ crew ]8:51.9619.1.7
B Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:28.0419.2.4
2ndAquinas College 1[ crew ]8:34.8619.2.6
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:41.0219.2.5
4thNapier Girls High School 2[ crew ]8:44.7019.2.2
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:47.6919.2.3
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:50.9719.2.7
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:55.6619.2.1
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:02.3719.2.8

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:06.4920.1.2
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:09.3020.1.7
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:10.7820.1.3
4thTrident High School 1[ crew ]8:17.0920.1.5
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:20.4820.1.4
6thRosehill College 1[ crew ]8:24.0720.1.1
7thEdgewater College 1[ crew ]8:35.1920.1.6
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:36.5220.1.8
B Final [ race results ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]8:16.7320.2.2
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:23.2020.2.4
3rdCambridge High School 3[ crew ]8:31.5620.2.6
4thTauranga Girls College 22[ crew ]8:33.6720.2.1
5thWanganui High School 1[ crew ]8:40.8620.2.8
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:50.9020.2.5
---Otumoetai College 1[ crew ]SCR20.2.3
---Tauranga Girls College 21[ crew ]SCR20.2.7
C Final [ race results ]
1stOtumoetai College 2[ crew ]8:19.1820.3.6
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:27.7920.3.5
3rdAquinas College 1[ crew ]8:32.2420.3.7
4thJohn Paul College 2[ crew ]8:37.5320.3.8
5thQueen Margaret College 3[ crew ]8:49.5320.3.3
6thWanganui High School 2[ crew ]8:57.0120.3.4
7thTrident High School 2[ crew ]9:26.5020.3.1
---Glendowie College 2[ crew ]SCR20.3.2

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:29.1521.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:31.3021.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:32.9221.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]6:38.7621.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:40.3921.1.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:41.9421.1.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:45.5421.1.8
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNS21.1.7

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:12.7322.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.2822.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:16.6022.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:25.3322.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:47.8522.1.7
6thKings College 1[ crew ]7:56.1222.1.8
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:07.5522.1.2
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:17.2022.1.1

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]7:34.9723.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:40.0323.1.6
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:43.5123.1.8
4thBethlehem College 1[ crew ]7:51.1723.1.5
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:58.6023.1.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:06.4023.1.7
7thRosehill College 1[ crew ]8:10.7023.1.1
---Napier Girls High School 1[ crew ]DNS23.1.4
B Final [ race results ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]8:04.2923.2.4
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:12.9423.2.7
3rdWanganui High School 2[ crew ]8:17.7723.2.1
4thWoodford House 1[ crew ]8:19.9823.2.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:20.9823.2.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:24.8523.2.2
---Rosehill College 2[ crew ]SCR23.2.6
---Hauraki Plains College 1[ crew ]SCR23.2.8

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:26.6024.1.3
2ndAquinas College 1[ crew ]7:32.4624.1.7
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:33.7624.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:38.3324.1.6
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:38.8424.1.4
6thACG Strathallan College 1[ crew ]7:40.1624.1.1
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:12.0824.1.8
8thRosehill College 2[ crew ]8:14.7424.1.2
B Final [ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]7:46.8424.2.3
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:47.2924.2.7
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:00.1624.2.2
4thWanganui High School 1[ crew ]8:04.2824.2.6
5thNapier Boys High School 2[ crew ]8:07.5924.2.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:10.8424.2.5
7thACG Strathallan College 2[ crew ]8:13.3924.2.4
8thWellington College 1[ crew ]8:19.4124.2.8
C Final [ race results ]
1stWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:59.4224.3.6
2ndSt Peter's College 2[ crew ]8:04.2524.3.5
3rdWhakatane High School 2[ crew ]8:04.7224.3.3
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:12.6624.3.7
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:18.3424.3.4
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:28.3524.3.8
7thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:32.8424.3.1
---Rosehill College 1[ crew ]SCR24.3.2

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:58.9925.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:12.5825.1.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:13.0825.1.2
4thWanganui High School 1[ crew ]7:14.4325.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.6925.1.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:24.9125.1.6
7thTauranga Girls College 21[ crew ]7:41.5225.1.7
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:59.6625.1.8

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:38.9426.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:43.1326.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:54.2126.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:00.6526.1.2
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:00.9826.1.6
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:13.8726.1.1
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNS26.1.8
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:07.7526.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:14.0726.2.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:14.7726.2.1
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:16.6226.2.3
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:18.1826.2.8
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:18.9826.2.6
7thHillcrest High School 1[ crew ]7:20.2726.2.7
8thMacleans College 1[ crew ]7:30.6826.2.4

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]7:40.0127.1.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:43.6327.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:47.0827.1.4
4thTauranga Girls College 21[ crew ]7:51.4927.1.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:52.0027.1.1
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:58.3427.1.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:02.8827.1.6
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:03.3227.1.8
B Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:56.6527.2.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:01.3127.2.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:03.2727.2.2
4thWhangarei Girls High School 2[ crew ]8:11.0427.2.7
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:14.2627.2.5
6thNapier Girls High School 2[ crew ]8:19.5127.2.4
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:02.5227.2.1
8thACG Strathallan College 1[ crew ]9:38.6727.2.8

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:46.7928.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48.2228.1.6
3rdRosehill College 1[ crew ]7:48.3528.1.7
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:59.7728.1.4
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:06.3128.1.1
6thGlendowie College 1[ crew ]8:11.3228.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:11.3628.1.8
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:12.4328.1.3
B Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:07.4128.2.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:08.4428.2.2
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]8:11.4728.2.4
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:17.5428.2.5
5thCambridge High School 1[ crew ]8:19.9528.2.7
6thWanganui High School 1[ crew ]8:26.0628.2.3
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:36.7128.2.8
---Westlake Girls High School 2[ crew ]SCR28.2.1
C Final [ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:07.7328.3.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:24.3228.3.4
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:30.6128.3.7
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:32.2228.3.5
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:38.3928.3.2
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:57.3828.3.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:14.1228.3.8
---Westlake Girls High School 1[ crew ]SCR28.3.3

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:26.6329.1.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:32.7329.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:35.7829.1.8
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:37.5829.1.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:40.7329.1.1
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:54.0729.1.5
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:54.5329.1.7
8thMacleans College 1[ crew ]8:00.5429.1.6
B Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:56.7429.2.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:05.3229.2.5
3rdBaradene College 1[ crew ]8:06.8429.2.4
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:09.3029.2.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:12.3529.2.8
6thIona College 1[ crew ]8:51.6729.2.1
7thNapier Girls High School 1[ crew ]9:32.8929.2.6
---Rosehill College 1[ crew ]SCR29.2.2

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:26.6130.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:32.9430.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:35.0130.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]6:46.0330.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:52.9530.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]6:56.9530.1.7
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:58.1530.1.8
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:01.8630.1.1

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:05.3631.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:12.0931.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:17.1731.1.3
4thKings College 1[ crew ]6:19.8731.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]6:29.8731.1.6
6thWellington College 1[ crew ]6:37.4031.1.7
7thWanganui High School 1[ crew ]6:51.2931.1.8
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]DNS31.1.1

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:49.8932.1.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]6:52.7532.1.3
3rdGisborne Boys High School 2[ crew ]6:56.5732.1.6
4thCambridge High School 2[ crew ]7:02.3932.1.5
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:04.8232.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]7:08.7432.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:17.6232.1.7
8thBethlehem College 1[ crew ]7:40.5732.1.8
B Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:14.4532.2.3
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:15.4232.2.6
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:25.6732.2.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:27.8532.2.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:28.3232.2.5
6thGlendowie College 1[ crew ]7:30.3232.2.8
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:30.3332.2.4
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:37.9032.2.1

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:31.5233.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:40.9533.1.3
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:46.8433.1.5
4thQueen Margaret College 1[ crew ]7:48.5633.1.8
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:51.1633.1.6
6thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51.8433.1.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:00.6333.1.1
8thTauranga Girls College 21[ crew ]8:02.0533.1.2
B Final [ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]7:51.8333.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:58.3433.2.8
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:59.0433.2.2
4thCarmel College 1[ crew ]8:08.0533.2.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:09.5233.2.6
6thBethlehem College 1[ crew ]8:13.3633.2.4
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:39.9433.2.7
---Otumoetai College 1[ crew ]DNS33.2.1

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:58.9734.1.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:02.5534.1.6
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:06.4734.1.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:08.4734.1.7
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:11.3634.1.4
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:33.7834.1.1
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:36.4334.1.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:38.8234.1.2
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:37.5834.2.1
2ndDilworth School 1[ crew ]7:44.1234.2.6
3rdSt Peter's College 2[ crew ]7:46.7034.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:48.9834.2.4
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:51.3334.2.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:52.2734.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:05.0734.2.2

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:11.4235.1.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:17.5735.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:17.8735.1.7
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:26.5035.1.6
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:27.5735.1.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:28.0535.1.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:33.0335.1.2
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:39.1535.1.5
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:37.8935.2.3
2ndKings College 2[ crew ]6:38.5135.2.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.5835.2.4
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:46.4235.2.5
5thOtumoetai College 1[ crew ]6:56.7635.2.6
6thWellington College 1[ crew ]7:02.3735.2.1
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:13.4035.2.7
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:25.0635.2.8

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:21.7036.1.6
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:23.9636.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:26.9636.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.9036.1.2
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:34.1736.1.3
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:40.7536.1.7
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:42.6236.1.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:48.6636.1.8

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45.8637.1.5
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]7:57.5437.1.2
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:59.4037.1.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:00.1237.1.3
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:01.7137.1.8
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:02.0237.1.4
7thFraser High School 1[ crew ]8:04.4137.1.6
8thMacleans College 1[ crew ]8:13.3337.1.7
B Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:06.2837.2.6
2ndTrident High School 1[ crew ]8:11.5237.2.5
4thBaradene College 1[ crew ]8:18.5537.2.1
5thIona College 1[ crew ]8:22.4337.2.3
6thBaradene College 2[ crew ]8:30.8237.2.7
7thEdgewater College 1[ crew ]8:36.5437.2.2
8thMacleans College 2[ crew ]8:51.5237.2.4

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:00.5738.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:06.7838.1.7
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:09.0238.1.8
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:12.0538.1.4
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:12.0538.1.5
6thWhakatane High School 2[ crew ]7:13.9738.1.2
7thHauraki Plains College 2[ crew ]7:27.3538.1.3
8thDilworth School 1[ crew ]7:31.5638.1.1
B Final [ race results ]
1stACG Strathallan College 1[ crew ]7:11.3938.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:19.5538.2.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:24.7338.2.8
4thEdgewater College 1[ crew ]7:25.7338.2.7
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:26.0338.2.1
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:39.8138.2.5
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:47.3238.2.2
---Rosehill College 1[ crew ]SCR38.2.6

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:29.3839.1.5
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]7:36.0439.1.6
3rdAquinas College 1[ crew ]7:39.7839.1.8
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:51.6939.1.3
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:57.6739.1.4
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:01.0239.1.1
7thCambridge High School 1[ crew ]8:11.6539.1.2
8thBethlehem College 2[ crew ]8:13.7139.1.7
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]7:57.7739.2.8
2ndJohn Paul College 2[ crew ]8:01.7439.2.3
3rdGisborne Boys High School 2[ crew ]8:04.7339.2.4
4thGlendowie College 2[ crew ]8:05.0639.2.2
5thGlendowie College 1[ crew ]8:14.7639.2.1
6thWellington College 2[ crew ]8:19.2139.2.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:19.7739.2.5
8thSt Peter's College 1[ crew ]8:26.8039.2.7

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:28.8540.1.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:30.0640.1.3
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:34.4140.1.8
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36.0440.1.1
5thBethlehem College 1[ crew ]7:40.6040.1.6
6thWanganui High School 1[ crew ]7:43.0740.1.4
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:43.1440.1.7
8thMacleans College 1[ crew ]7:50.5640.1.2
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:46.1640.2.3
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:48.0340.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]7:52.0940.2.5
4thWellington Girls College 2[ crew ]7:53.8640.2.8
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:57.6840.2.2
6thEdgewater College 1[ crew ]7:58.8340.2.1
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:13.3940.2.7
---Waikato Diocesan School 1[ crew ]SCR40.2.4

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51.7741.1.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:52.5441.1.8
3rdBaradene College 1[ crew ]7:54.3641.1.1
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:55.9241.1.7
5thMacleans College 1[ crew ]7:58.4841.1.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:02.5441.1.3
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:08.0541.1.6
8thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:16.9441.1.4
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:01.8741.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:08.3741.2.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:16.1241.2.8
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:18.4241.2.4
5thTauranga Girls College 21[ crew ]8:24.7141.2.7
6thMacleans College 2[ crew ]8:26.9741.2.3
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:29.9241.2.1
8thGlendowie College 1[ crew ]8:49.9841.2.5
C Final [ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:18.3241.3.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:28.0941.3.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:28.5941.3.5
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:29.4041.3.1
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:34.5441.3.7
6thCambridge High School 1[ crew ]8:38.7441.3.8
7thAquinas College 1[ crew ]8:40.0941.3.6
8thSt Kentigern College 2[ crew ]9:00.1541.3.2

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:25.9942.1.8
2ndLytton High School 1[ crew ]7:28.0242.1.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:31.4742.1.4
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:35.4342.1.6
5thWhakatane High School 1[ crew ]7:37.4742.1.2
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:38.5442.1.3
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:40.4442.1.1
8thWanganui High School 2[ crew ]7:50.3542.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:38.9342.2.6
2ndTrident High School 1[ crew ]7:44.3942.2.1
3rdSt Patrick's College 2[ crew ]7:46.6542.2.7
4thWellington College 1[ crew ]7:47.3242.2.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:51.3042.2.2
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:53.1242.2.4
7thSt Peter's College 2[ crew ]7:54.7842.2.5
8thWellington College 2[ crew ]7:55.2142.2.8

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:48.4343.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:52.8443.1.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:56.6043.1.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:04.5843.1.3
5thKings College 1[ crew ]7:11.6043.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:43.4443.1.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:59.4343.1.1

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:58.4744.1.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:00.1644.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:04.2044.1.3
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:08.6344.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:11.3044.1.8
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:14.4644.1.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]6:16.0844.1.1
8thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:25.9044.1.7
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:05.321.1.6
2ndWellington College 1[ crew ]8:14.201.1.7
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:19.571.1.2
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:33.711.1.5
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:39.711.1.4
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]08:40.11.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]7:54.131.2.6
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:06.961.2.2
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]8:25.751.2.3
4thGisborne Boys High School 2[ crew ]8:32.241.2.5
5thGlendowie College 1[ crew ]8:52.951.2.4
6thGlendowie College 2[ crew ]8:58.401.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:34.211.3.6
2ndLytton High School 1[ crew ]8:00.051.3.3
3rdDilworth School 1[ crew ]8:01.421.3.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:17.521.3.7
5thSt Patrick's College 2[ crew ]10:26.171.3.2
---Gisborne Boys High School 1[ crew ]DNS1.3.4
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]7:53.851.4.7
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:59.671.4.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:19.931.4.5
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:25.931.4.3
5thOtumoetai College 2[ crew ]8:55.831.4.2
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:38.191.5.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:07.731.5.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:11.001.5.4
4thRosehill College 1[ crew ]8:11.341.5.6
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:26.051.5.5
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:42.391.6.6
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:53.431.6.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:53.801.6.3
4thMacleans College 1[ crew ]8:15.491.6.4
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:29.071.6.2

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:51.892.1.2
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:56.362.1.7
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]9:31.892.1.5
4thWellington Girls College 2[ crew ]9:33.582.1.1
5thSancta Maria College 1[ crew ]10:09.532.1.6
6thNapier Girls High School 1[ crew ]10:15.642.1.3
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]10:40.322.1.4
Heat 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:03.212.2.1
2ndWhakatane High School 1[ crew ]8:13.962.2.6
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:20.942.2.5
4thIona College 1[ crew ]8:32.142.2.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:43.222.2.4
6thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:51.112.2.7
7thSancta Maria College 2[ crew ]9:21.702.2.2
Heat 3[ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:08.612.3.6
2ndNapier Girls High School 2[ crew ]8:23.012.3.2
3rdMacleans College 1[ crew ]8:29.322.3.3
4thParaparaumu College 1[ crew ]8:31.262.3.7
5thSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]9:28.182.3.1
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:43.782.3.4
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:14.292.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:56.882.4.7
2ndWellington Girls College 1[ crew ]9:09.692.4.5
3rdGlendowie College 2[ crew ]9:16.142.4.4
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:45.002.4.2
5thBethlehem College 2[ crew ]9:47.662.4.6
6thRosehill College 2[ crew ]9:53.352.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:47.352.5.3
2ndAquinas College 1[ crew ]8:56.442.5.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:02.342.5.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:24.122.5.5
5thRosehill College 1[ crew ]9:54.272.5.2
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]10:03.232.5.6
Heat 6[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]9:06.052.6.2
2ndEdgecumbe College 2[ crew ]9:43.532.6.3
3rdWoodford House 1[ crew ]10:06.732.6.4
4thPiopio College 1[ crew ]10:45.702.6.6
---New Plymouth Girls High School 2[ crew ]SCR2.6.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:20.633.1.6
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:23.023.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:35.783.1.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:51.673.1.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:13.353.1.7
6thPiopio College 1[ crew ]9:25.223.1.2
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:26.783.2.7
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:31.623.2.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:34.753.2.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:37.013.2.4
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:20.173.2.2

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:08.934.1.8
2ndKings College 2[ crew ]7:20.754.1.1
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:27.424.1.5
4thWellington College 1[ crew ]7:33.884.1.4
5thPukekohe High School 2[ crew ]7:56.684.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:03.704.1.3
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:56.764.1.2
8thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]9:53.724.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:07.684.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:22.924.2.6
3rdKings College 1[ crew ]7:27.724.2.5
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:28.544.2.8
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:41.414.2.2
6thWanganui High School 1[ crew ]7:49.314.2.4
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:07.334.2.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:51.854.2.1
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:12.074.3.2
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:26.124.3.5
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:28.354.3.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:38.044.3.3
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:42.994.3.8
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:43.694.3.4
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:12.644.3.1
8thSt Peter's College 1[ crew ]8:17.504.3.7

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:47.555.1.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:07.405.1.4
3rdDilworth School 2[ crew ]8:12.835.1.7
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:20.755.1.2
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:50.795.1.5
6thGlendowie College 2[ crew ]8:52.975.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:26.735.2.2
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:33.055.2.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:47.685.2.6
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:05.965.2.7
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:20.085.2.3
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:26.865.2.5
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:14.595.3.2
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:43.345.3.3
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:56.655.3.5
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:32.315.3.7
5thDilworth School 1[ crew ]8:33.015.3.4
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]9:36.615.3.6
Heat 4[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:29.875.4.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:45.715.4.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:50.755.4.5
4thGlendowie College 1[ crew ]8:02.355.4.4
5thTauranga Boys College 2[ crew ]9:07.035.4.3
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:44.095.4.7
Heat 5[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:41.135.5.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:44.255.5.3
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:50.745.5.6
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:06.905.5.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:37.665.5.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:51.925.5.2
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:31.965.6.2
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:38.115.6.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:51.205.6.3
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:03.385.6.5
5thWanganui High School 1[ crew ]8:08.605.6.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:40.585.6.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRotorua Boys High School 1[ crew ]7:33.626.1.1
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:35.996.1.7
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:40.026.1.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:45.816.1.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:07.196.1.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:19.636.1.2
7thKings College 1[ crew ]8:40.696.1.3
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:30.956.2.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:01.386.2.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:04.636.2.7
4thWanganui High School 1[ crew ]8:11.446.2.1
5thWellington College 1[ crew ]8:13.336.2.5
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:14.556.2.4
---Kings College 2[ crew ]SCR6.2.2

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]0:00.007.1.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]7.1.1
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7.1.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7.1.7
5thAquinas College 1[ crew ]7.1.2
6thBaradene College 1[ crew ]7.1.5
---Te Awamutu College 1[ crew ]SCR7.1.8
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:56.507.2.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]10:21.227.2.6
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]10:41.827.2.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]10:45.747.2.8
5thHauraki Plains College 1[ crew ]10:49.807.2.4
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]11:03.277.2.5
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]12:06.617.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:08.797.3.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:15.957.3.1
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:29.517.3.7
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:30.477.3.6
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:31.457.3.4
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:57.007.3.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:58.017.3.5
Heat 4[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]3:20.727.4.4
2ndCarmel College 1[ crew ]3:24.387.4.2
3rdOtumoetai College 1[ crew ]3:29.187.4.5
4thWanganui High School 2[ crew ]3:32.317.4.6
5thFraser High School 1[ crew ]3:49.627.4.1
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]4:02.627.4.3
7thRangitoto College 1[ crew ]4:08.717.4.7

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:52.728.1.1
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:07.198.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:11.378.1.4
4thBaradene College 1[ crew ]8:17.028.1.8
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:21.998.1.2
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:24.538.1.7
7thWentworth College 1[ crew ]8:44.708.1.3

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:26.309.1.6
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:30.689.1.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:33.149.1.3
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:35.139.1.5
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:39.249.1.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:45.589.1.2
7thMacleans College 1[ crew ]7:46.819.1.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:48.459.1.8

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]6:55.3710.1.2
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:59.9410.1.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:02.5710.1.4
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03.2510.1.8
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.7610.1.1
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:14.7510.1.3
7thGlendowie College 1[ crew ]7:40.3210.1.7
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]SCR10.1.6
Heat 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:51.0410.2.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:52.2210.2.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:55.6810.2.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:03.6210.2.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:07.7910.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:13.0410.2.3
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:18.6010.2.7
8thWanganui High School 1[ crew ]7:27.4710.2.8

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:13.9011.1.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:19.3711.1.8
3rdBaradene College 1[ crew ]8:23.2311.1.5
4thTauranga Girls College 21[ crew ]8:29.3011.1.4
5thAquinas College 1[ crew ]8:57.4611.1.1
6thFraser High School 1[ crew ]9:13.8111.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:38.1111.1.3

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:15.1412.1.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:37.0912.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:43.5912.1.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:51.7812.1.6
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:54.3312.1.2
6thRosehill College 1[ crew ]8:25.6512.1.3
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:41.4012.2.2
2ndBaradene College 1[ crew ]7:48.7712.2.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:02.3512.2.3
4thWanganui High School 1[ crew ]8:03.4212.2.4
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:28.7512.2.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:33.6912.2.5
Heat 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:40.2112.3.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:52.8312.3.4
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:02.5312.3.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:06.4712.3.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:46.2412.3.3

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:04.7613.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:12.0213.1.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:23.7313.1.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:26.4013.1.6
5thBethlehem College 1[ crew ]7:44.7113.1.3
6thDilworth School 1[ crew ]7:49.0913.1.7
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:13.5213.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:09.7813.2.2
2ndWhakatane High School 2[ crew ]7:30.0813.2.7
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:44.1513.2.6
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:48.8013.2.5
5thOtumoetai College 2[ crew ]7:49.0113.2.3
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:05.7213.2.1
7thGlendowie College 1[ crew ]8:12.2713.2.4
Heat 3[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:09.5113.3.2
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:20.4413.3.7
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]7:30.2613.3.3
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:31.1313.3.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:37.7313.3.6
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:00.1313.3.5
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:15.9713.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:03.6213.4.7
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:10.7213.4.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:11.9013.4.2
4thWellington College 1[ crew ]7:19.2313.4.5
5thCambridge High School 1[ crew ]7:31.8813.4.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:33.4913.4.4
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:38.6613.4.1

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:15.3214.1.7
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:15.3914.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17.6514.1.1
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:23.7014.1.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:59.0714.1.2
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:14.0814.1.4
7thWentworth College 1[ crew ]9:10.3214.1.6
Heat 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:13.5614.2.3
2ndKings College 1[ crew ]7:18.3314.2.5
3rdWellington College 1[ crew ]7:19.4114.2.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:30.2914.2.7
5thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:48.2414.2.6
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:22.4214.2.2
---St John's College (Hamilton) 2[ crew ]DNS14.2.4
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.4314.3.7
2ndMacleans College 1[ crew ]7:19.2914.3.2
3rdPukekohe High School 2[ crew ]7:26.8814.3.3
4thWellington College 2[ crew ]7:29.4714.3.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:33.6514.3.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:28.7714.3.4
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:49.7214.3.5

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:50.9615.1.7
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:59.7715.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:06.6615.1.1
4thWanganui High School 1[ crew ]7:41.7615.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:58.4315.1.3
6thKings College 2[ crew ]8:01.1915.1.6
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:04.5715.1.5
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]DNS15.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:58.6415.2.6
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03.8415.2.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:17.1215.2.7
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:34.0115.2.5
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:40.9315.2.1
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:03.5315.2.3
---Glendowie College 1[ crew ]DNS15.2.2
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:41.4715.3.5
2ndKings College 1[ crew ]6:55.6415.3.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:19.6715.3.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:31.7715.3.1
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:34.9415.3.7
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:38.7915.3.2
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:11.8915.3.6

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:29.7116.1.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:40.0416.1.6
3rdEdgewater College 2[ crew ]8:43.3516.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45.3116.1.8
5thTauranga Girls College 21[ crew ]8:52.8616.1.1
6thWanganui High School 2[ crew ]8:55.7316.1.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:11.7616.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:19.0616.2.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:24.5416.2.3
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]8:44.3716.2.2
4thJohn Paul College 2[ crew ]8:49.8516.2.6
5thAquinas College 1[ crew ]8:54.9716.2.7
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:58.8916.2.4
Heat 3[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:16.9216.3.2
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:23.2116.3.6
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:28.6516.3.4
4thEdgewater College 1[ crew ]8:31.3716.3.3
5thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:44.5116.3.1
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:51.9416.3.7
7thBethlehem College 2[ crew ]9:32.1616.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:06.9916.4.7
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:21.4816.4.1
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]8:29.0116.4.5
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:29.6116.4.4
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:48.1216.4.2
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:51.6116.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:18.5416.5.2
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:23.5516.5.6
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:30.5616.5.5
4thCarmel College 1[ crew ]8:32.5116.5.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:48.8516.5.3
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:41.4616.5.1
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:02.2516.5.4
Heat 6[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:14.6816.6.1
2ndWellington Girls College 2[ crew ]8:34.6716.6.6
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:36.4316.6.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:51.5316.6.3
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:55.3616.6.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:11.6616.6.4
7thSancta Maria College 1[ crew ]9:19.9716.6.5

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:01.3617.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:09.1217.1.8
3rdWellington College 1[ crew ]7:20.3517.1.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:27.0217.1.7
5thMacleans College 1[ crew ]7:36.1617.1.5
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:38.8217.1.6
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:07.5017.1.1
---Hamilton Boys High School 1[ crew ]SCR17.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:12.0817.2.7
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:20.0817.2.1
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:23.6817.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26.2217.2.4
5thKings College 1[ crew ]7:29.7917.2.3
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:39.3217.2.5
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.5617.2.2

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]6:59.6618.1.2
2ndRosehill College 1[ crew ]7:03.5618.1.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:04.5218.1.7
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:15.0818.1.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18.0018.1.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:22.7418.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55.6418.2.7
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:04.0618.2.2
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:13.0518.2.5
4thGlendowie College 1[ crew ]7:18.3918.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:35.7318.2.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:52.7118.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:49.7018.3.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:04.4418.3.2
3rdDilworth School 1[ crew ]7:18.8518.3.6
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:34.9718.3.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:51.6218.3.3

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]8:38.1919.1.1
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:50.6019.1.3
3rdAquinas College 1[ crew ]8:51.2419.1.7
4thNapier Girls High School 2[ crew ]9:03.1619.1.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:04.3719.1.6
6thRosehill College 1[ crew ]9:14.5419.1.2
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:48.0719.1.5
8thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:52.3619.1.8
Heat 2[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:44.2119.2.3
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:51.2219.2.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]9:02.0919.2.2
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:08.1719.2.4
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:20.3519.2.8
6thTe Awamutu College 1[ crew ]9:48.5519.2.5
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:23.4219.2.1
---Edgewater College 1[ crew ]SCR19.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:39.0619.3.5
2ndWoodford House 2[ crew ]8:42.4919.3.8
3rdMacleans College 1[ crew ]8:49.6419.3.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:59.8819.3.1
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:06.9219.3.2
6thParaparaumu College 1[ crew ]9:07.6519.3.3
7thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:41.3919.3.4
8thCambridge High School 1[ crew ]9:55.3819.3.6
Heat 4[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:52.8419.4.7
2ndGlendowie College 1[ crew ]9:04.9619.4.3
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:14.9019.4.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:31.8319.4.4
5thWhakatane High School 1[ crew ]9:38.3319.4.5
6thNapier Girls High School 1[ crew ]9:52.3019.4.6
---Tauranga Girls College 22[ crew ]SCR19.4.2

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:56.8320.1.2
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:59.6820.1.6
3rdWhakatane High School 2[ crew ]9:03.7720.1.7
4thGlendowie College 2[ crew ]9:33.9420.1.5
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:38.3520.1.3
6thSt Peter's School 2[ crew ]9:48.9920.1.1
7thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]10:21.6520.1.4
Heat 2[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]9:01.6820.2.6
2ndSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:49.3020.2.7
3rdWanganui High School 2[ crew ]10:09.0520.2.1
4thTrident High School 2[ crew ]10:42.2420.2.2
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]11:24.2320.2.3
---Te Awamutu College 2[ crew ]SCR20.2.4
---Queen Margaret College 1[ crew ]DNF20.2.5
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]9:00.4220.3.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]9:07.1020.3.2
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]9:14.0720.3.5
4thOtumoetai College 2[ crew ]9:33.6020.3.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:43.6420.3.4
6thHauraki Plains College 1[ crew ]10:05.4720.3.1
7thRosehill College 2[ crew ]10:43.0120.3.3
Heat 4[ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]9:15.8720.4.7
2ndOtumoetai College 1[ crew ]9:21.5920.4.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:22.9120.4.3
4thQueen Margaret College 3[ crew ]9:34.6320.4.6
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:40.6620.4.5
6thCambridge High School 3[ crew ]9:43.3320.4.4
7thWhangarei Girls High School 2[ crew ]11:07.2520.4.1
---Queen Margaret College 2[ crew ]SCR20.4.6
Heat 5[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:46.7920.5.4
2ndRosehill College 1[ crew ]8:56.8320.5.6
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]9:13.5420.5.7
4thJohn Paul College 2[ crew ]9:35.4520.5.5
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:44.8020.5.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:47.4120.5.1
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]SCR20.5.2
Heat 6[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:52.2620.6.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]9:05.5920.6.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]9:14.6020.6.6
4thAquinas College 1[ crew ]9:20.6820.6.7
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:44.7320.6.5
6thBethlehem College 1[ crew ]10:24.9620.6.3

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.2921.1.6
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:58.4921.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:03.6621.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:06.4721.1.3
5thKings College 1[ crew ]7:35.1721.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:58.0921.2.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:58.4221.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:02.2221.2.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04.3221.2.3
---Westlake Boys High School 2[ crew ]SCR21.2.2

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:04.2322.1.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.2822.1.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:46.6122.1.5
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:50.0222.1.6
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]SCR22.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:50.2622.2.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:05.6822.2.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:31.8522.2.3
4thKings College 1[ crew ]8:43.6122.2.4
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:00.1922.2.5

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]7:38.6323.1.7
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:49.9423.1.1
3rdWoodford House 1[ crew ]8:07.0023.1.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:10.4323.1.2
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:30.2323.1.6
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:32.1923.1.5
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:40.7823.1.4
8thTaikura Rudolf Steiner School 1[ crew ]8:40.9823.1.8
Heat 2[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:56.0123.2.8
2ndRosehill College 1[ crew ]8:04.4023.2.1
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]8:09.6423.2.2
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:11.9323.2.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:14.0123.2.6
6thTe Awamutu College 2[ crew ]8:46.6123.2.5
7thWellington Girls College 2[ crew ]8:54.0723.2.7
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:10.6123.2.3
Heat 3[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:56.6723.3.1
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:01.9923.3.2
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:11.0323.3.4
4thWanganui High School 2[ crew ]8:13.7023.3.5
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:19.6623.3.3
6thQueen Margaret College 1[ crew ]8:28.3123.3.7
7thNew Plymouth Girls High School 2[ crew ]8:41.9523.3.6
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:51.9623.4.5
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:56.8923.4.2
3rdRosehill College 2[ crew ]8:12.5023.4.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:17.1923.4.1
5thTrident High School 1[ crew ]8:18.7023.4.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:29.2823.4.3
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:47.6223.4.4

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRosehill College 2[ crew ]7:58.1824.1.3
2ndACG Strathallan College 2[ crew ]8:08.8124.1.2
3rdSt Peter's College 2[ crew ]8:09.9024.1.7
4thWhakatane High School 2[ crew ]8:18.8824.1.6
5thMacleans College 1[ crew ]8:27.4924.1.5
6thDilworth School 1[ crew ]8:50.2224.1.4
Heat 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:43.2924.2.5
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:49.3324.2.4
3rdWhakatane High School 1[ crew ]7:50.9224.2.2
4thRosehill College 1[ crew ]8:00.5724.2.7
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:23.8824.2.3
6thGlendowie College 1[ crew ]8:39.4024.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:42.1124.3.2
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:10.5224.3.3
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]8:13.1724.3.6
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:29.8924.3.5
5thWellington College 2[ crew ]8:34.4224.3.4
6thDilworth School 2[ crew ]8:54.5624.3.7
Heat 4[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:43.4124.4.5
2ndACG Strathallan College 1[ crew ]7:46.0124.4.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:00.0124.4.6
4thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]8:43.7524.4.2
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]SCR24.4.2
---St Patrick's College 1[ crew ]DNF24.4.4
Heat 5[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:42.8224.5.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:00.5524.5.4
3rdWellington College 1[ crew ]8:03.3024.5.6
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:34.4724.5.2
5thEdgewater College 2[ crew ]8:54.6324.5.5
Heat 6[ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:34.0324.6.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:48.5424.6.4
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]8:01.2124.6.5
4thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:06.2124.6.3
5thSt Peter's College 1[ crew ]8:07.0224.6.2

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:54.6425.1.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:11.6125.1.2
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:12.1525.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13.3925.1.5
5thBaradene College 1[ crew ]7:17.4425.1.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:27.7125.1.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:26.8725.1.1
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:05.4525.2.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:11.8925.2.4
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]7:19.3325.2.3
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:48.6125.2.7
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:52.6625.2.5
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:00.2325.2.1
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:13.9825.2.2

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:54.9926.1.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55.5026.1.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:13.5026.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:19.0326.1.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:20.1626.1.8
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:42.2526.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]7:56.6926.1.3
8thDilworth School 1[ crew ]8:03.1926.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:46.5526.2.2
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]7:11.1326.2.7
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]7:18.6326.2.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:21.2426.2.1
5thWellington College 2[ crew ]7:32.7926.2.6
6thOtumoetai College 2[ crew ]7:33.3626.2.4
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:44.8026.2.3
8thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:58.4126.2.8
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:45.1526.3.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:50.0226.3.1
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04.1326.3.2
4thWellington College 1[ crew ]7:16.2726.3.3
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:27.8726.3.8
6thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:31.6826.3.7
7thKings College 2[ crew ]7:41.9326.3.6
---St Patrick's College 2[ crew ]DNS26.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:53.2426.4.1
3rdMacleans College 1[ crew ]7:16.7226.4.2
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:25.4826.4.4
5thKings College 1[ crew ]7:30.4926.4.5
6thCambridge High School 1[ crew ]7:37.9226.4.7
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]SCR26.4.6

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:34.0227.1.2
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:34.4627.1.6
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42.1827.1.1
4thMacleans College 1[ crew ]7:52.9027.1.4
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:25.5527.1.3
6thFraser High School 1[ crew ]8:28.8827.1.7
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:42.9927.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]7:39.0927.2.7
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:49.0327.2.5
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:49.7227.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.7227.2.3
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:56.7427.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:32.5627.3.3
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:48.0927.3.2
3rdNapier Girls High School 2[ crew ]7:54.9227.3.4
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:11.0427.3.5
5thWhangarei Girls High School 2[ crew ]8:17.2027.3.6
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:22.3827.3.7

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:50.0928.1.4
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:52.2128.1.2
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:08.1928.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:10.3228.1.3
5thWanganui High School 2[ crew ]8:13.9428.1.5
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:41.9928.1.7
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:40.1828.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:52.6428.2.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:03.9928.2.7
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:05.5828.2.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:27.4828.2.5
---Hamilton Girls' High School 2[ crew ]SCR28.2.2
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:48.4828.3.3
2ndTauranga Girls College 22[ crew ]7:53.2628.3.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:58.5328.3.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:16.7128.3.2
5thAquinas College 1[ crew ]8:20.4828.3.4
6thFraser High School 1[ crew ]8:29.4828.3.6
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:42.9428.4.6
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:55.0928.4.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:14.7028.4.2
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:23.1028.4.7
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:25.3528.4.3
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:11.3928.4.5
Heat 5[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:42.3528.5.5
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:04.1928.5.6
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:08.4828.5.3
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:15.2828.5.7
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:21.8328.5.4
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:58.5028.5.2
Heat 6[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:44.0128.6.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:02.9128.6.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:08.7328.6.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:40.7728.6.3
5thSt Kentigern College 2[ crew ]9:10.4628.6.5

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:29.3929.1.1
2ndMacleans College 1[ crew ]7:39.1929.1.4
3rdBaradene College 1[ crew ]7:57.4129.1.6
4thNapier Girls High School 1[ crew ]7:59.5429.1.3
---Woodford House 1[ crew ]SCR29.1.5
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]SCR29.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:18.0329.2.3
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:26.3129.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:26.4029.2.1
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:52.3529.2.6
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:00.1729.2.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:06.0129.2.2
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:27.8729.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:35.7729.3.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:37.4529.3.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:46.0129.3.3
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:47.0929.3.4
5thRosehill College 1[ crew ]8:11.2629.3.2
6thIona College 1[ crew ]8:15.6429.3.6

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:24.0130.1.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:37.2230.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:43.2330.1.4
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:52.3130.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:56.7630.1.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:33.6530.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:30.3230.2.2
2ndPukekohe High School 1[ crew ]6:38.1430.2.5
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]6:53.3030.2.6
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:57.1630.2.4
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:32.9330.2.3

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:03.6831.1.6
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:17.9831.1.2
3rdWellington College 1[ crew ]6:23.2931.1.5
4thWanganui High School 1[ crew ]6:27.3531.1.3
5thKings College 2[ crew ]6:30.0831.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:57.4031.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:59.1731.2.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:03.9731.2.3
3rdKings College 1[ crew ]6:06.3331.2.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:36.1731.2.4
5thSt Patrick's College 1[ crew ]6:54.0531.2.6

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]6:50.8932.1.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]6:58.5632.1.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.3432.1.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:11.5032.1.1
5thEdgewater College 1[ crew ]7:14.2032.1.6
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:49.5532.1.5
7thWentworth College 1[ crew ]8:39.7532.1.4
Heat 2[ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]6:56.7332.2.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:04.0832.2.2
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:11.3432.2.3
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:12.6932.2.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:27.1832.2.7
6thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:03.3632.2.6
Heat 3[ race results ]
1stGisborne Boys High School 2[ crew ]6:50.7532.3.6
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]6:54.4032.3.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]6:57.8232.3.4
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:14.5232.3.5
5thWellington College 1[ crew ]7:30.6732.3.7
6thACG Strathallan College 1[ crew ]7:46.9232.3.2
Heat 4[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]6:55.5932.4.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:03.2832.4.6
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:09.0032.4.2
4thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:18.2832.4.3
5thWanganui High School 2[ crew ]7:25.8232.4.7
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:47.5732.4.4

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:35.5333.1.3
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:41.6033.1.1
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:54.8533.1.7
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:57.5733.1.5
5thQueen Margaret College 2[ crew ]8:01.9633.1.2
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:05.8833.1.4
7thAquinas College 1[ crew ]8:13.4533.1.8
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:25.3633.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:24.8933.2.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:35.5133.2.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:41.2633.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.9233.2.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:01.8533.2.1
6thEdgewater College 2[ crew ]8:11.9833.2.6
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:23.4133.2.5
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:30.7233.3.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:42.7633.3.4
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:43.0433.3.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:58.8633.3.6
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:12.7433.3.2
6thRangitoto College 1[ crew ]8:29.4533.3.3
7thWanganui High School 2[ crew ]8:42.0333.3.5
Heat 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:33.4233.4.6
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]7:39.3033.4.2
3rdCarmel College 1[ crew ]7:46.0633.4.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:48.3033.4.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:56.1733.4.7
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:06.4333.4.3
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:38.0133.4.1

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:05.0334.1.1
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:27.3834.1.4
3rdDilworth School 1[ crew ]7:39.3734.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:42.3334.1.5
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:53.8434.1.6
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:54.1934.1.2
7thKings College 2[ crew ]8:21.9534.1.7
---Wanganui High School 1[ crew ]DNF34.1.8
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:52.8734.2.7
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:05.6034.2.8
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:41.0134.2.5
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:44.4434.2.1
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:53.4034.2.2
6thDilworth School 2[ crew ]7:56.9334.2.4
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:07.9734.2.3
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.4134.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]7:05.5434.3.1
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]7:31.3134.3.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:31.4334.3.7
4thGlendowie College 1[ crew ]7:31.5134.3.2
5thKings College 1[ crew ]7:47.1834.3.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:12.9534.3.5
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:16.2334.3.3
8thSt Patrick's College 2[ crew ]8:18.2434.3.8
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:03.9634.4.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:27.0634.4.8
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:27.8834.4.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:39.3734.4.4
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:54.8534.4.7
6thGlendowie College 2[ crew ]8:03.7434.4.2
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:22.8734.4.1
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:25.6934.4.3

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:12.2335.1.5
2ndKings College 1[ crew ]6:13.0835.1.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:25.0935.1.4
4thOtumoetai College 1[ crew ]6:39.9235.1.3
5thSt Peter's College 1[ crew ]6:49.3735.1.7
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:18.0635.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:21.7435.2.6
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:22.4335.2.7
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:23.1835.2.5
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:34.2235.2.3
5thKings College 2[ crew ]6:45.3635.2.4
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:10.0135.2.2
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:13.4935.3.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:23.8435.3.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:27.1335.3.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:35.9635.3.4
5thWellington College 1[ crew ]6:45.1235.3.6

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:21.0836.1.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:25.6636.1.2
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:29.5636.1.7
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:33.7736.1.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:48.1736.1.8
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:52.8436.1.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:55.0136.1.1
8thFraser High School 1[ crew ]8:13.8836.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:23.7536.2.4
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]7:24.3236.2.1
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]7:35.4336.2.6
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:38.5236.2.5
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:45.7036.2.3
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:45.8936.2.2
---Macleans College 1[ crew ]DNF36.2.7

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:41.0037.1.8
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]7:51.2837.1.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:55.7437.1.4
4thTrident High School 1[ crew ]8:07.8037.1.1
5thBaradene College 2[ crew ]8:09.5137.1.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:30.3837.1.5
8thWanganui High School 1[ crew ]8:43.1037.1.3
Heat 2[ race results ]
1stNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]7:47.8737.2.2
2ndFraser High School 1[ crew ]7:53.9437.2.4
3rdMacleans College 2[ crew ]8:04.8737.2.7
4thIona College 1[ crew ]8:19.5137.2.5
5thEdgewater College 1[ crew ]8:30.5037.2.8
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:40.7137.2.3
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:59.1637.2.6
8thWentworth College 1[ crew ]8:59.2737.2.1
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50.2937.3.2
2ndMacleans College 1[ crew ]7:55.3937.3.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:59.1537.3.1
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.9337.3.3
5thBaradene College 1[ crew ]8:11.6337.3.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:00.6837.3.8
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:39.9537.3.5

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]6:58.8138.1.6
2ndDilworth School 1[ crew ]7:11.1438.1.3
3rdACG Strathallan College 1[ crew ]7:11.8638.1.7
4thEdgewater College 1[ crew ]7:13.7038.1.8
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16.9938.1.1
6thGlendowie College 2[ crew ]7:20.1038.1.5
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:23.6438.1.4
8thWanganui High School 2[ crew ]8:17.7738.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHauraki Plains College 2[ crew ]7:09.5138.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:18.1638.2.2
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:21.8638.2.1
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:27.2738.2.6
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:37.4838.2.4
6thGlendowie College 1[ crew ]7:39.7638.2.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:41.1938.2.3
8thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:47.5238.2.8
Heat 3[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:59.6738.3.3
2ndWhakatane High School 2[ crew ]7:04.9138.3.2
3rdWellington College 1[ crew ]7:07.9538.3.4
4thLindisfarne College 1[ crew ]7:10.9038.3.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:24.6838.3.5
6thMacleans College 1[ crew ]7:36.4138.3.7
7thLindisfarne College 2[ crew ]7:54.7638.3.1
Heat 4[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:54.5438.4.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:00.6338.4.2
3rdRosehill College 1[ crew ]7:05.0638.4.6
4thWanganui High School 1[ crew ]7:16.0438.4.3
5thBethlehem College 1[ crew ]7:43.2238.4.1
6thACG Strathallan College 2[ crew ]7:49.4038.4.5

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:38.8139.1.1
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:40.1939.1.7
3rdGisborne Boys High School 2[ crew ]7:41.2639.1.2
4thGlendowie College 2[ crew ]7:48.9239.1.5
5thTrident High School 1[ crew ]7:53.1839.1.6
6thWellington College 1[ crew ]7:53.2439.1.3
7thBethlehem College 1[ crew ]8:04.1639.1.4
Heat 2[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:27.8539.2.3
2ndBethlehem College 2[ crew ]7:37.8839.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:47.7339.2.7
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:57.5239.2.5
5thEdgewater College 1[ crew ]8:04.4739.2.4
6thSt Patrick's College 1[ crew ]9:00.3439.2.2
Heat 3[ race results ]
1stNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:45.9839.3.7
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:50.1539.3.3
3rdWellington College 2[ crew ]7:53.0239.3.4
4thGlendowie College 1[ crew ]7:56.1939.3.6
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:56.7939.3.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DNF39.3.2
Heat 4[ race results ]
1stGisborne Boys High School 1[ crew ]7:24.3739.4.5
2ndAquinas College 1[ crew ]7:30.7139.4.2
3rdJohn Paul College 2[ crew ]7:45.1539.4.6
4thCambridge High School 2[ crew ]7:49.2739.4.7
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:54.8939.4.3
6thNapier Boys High School 1[ crew ]7:58.1839.4.4

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:30.5840.1.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:32.8940.1.6
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:39.0440.1.1
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:41.0640.1.4
5thEdgewater College 1[ crew ]7:46.1240.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:59.6840.1.7
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:10.0140.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:29.4040.2.4
2ndMacleans College 1[ crew ]7:33.8540.2.3
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:34.2840.2.1
4thGlendowie College 1[ crew ]7:49.0740.2.6
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:51.3140.2.2
6thWellington Girls College 2[ crew ]7:52.5240.2.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:31.5940.2.5
Heat 3[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:24.5240.3.3
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:29.5840.3.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:33.8640.3.5
4thRosehill College 1[ crew ]7:51.4840.3.7
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:16.9540.3.4

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:58.5241.1.4
2ndMacleans College 2[ crew ]8:03.5541.1.5
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:11.6041.1.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:30.5441.1.6
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:30.6541.1.2
---Queen Margaret College 1[ crew ]SCR41.1.3
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:56.0641.2.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:06.3541.2.2
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:18.4441.2.3
4thAquinas College 1[ crew ]8:29.3841.2.4
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:37.6641.2.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:38.6141.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:54.7541.3.7
2ndBaradene College 1[ crew ]7:54.8241.3.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:29.1741.3.6
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:41.3641.3.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:03.9341.3.4
---Epsom Girls Grammar 2[ crew ]DNF41.3.2
Heat 4[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:53.3641.4.3
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:55.2841.4.2
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:55.7341.4.4
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:21.3941.4.6
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:36.1841.4.7
Heat 5[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:56.7141.5.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:19.9141.5.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:27.1941.5.7
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:31.8141.5.5
5thWanganui High School 2[ crew ]8:40.1741.5.2
6thRosehill College 1[ crew ]8:40.5741.5.6
Heat 6[ race results ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:19.3941.6.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:28.6141.6.7
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:29.2941.6.4
4thCambridge High School 1[ crew ]8:35.1741.6.2
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:41.0741.6.5
6thWentworth College 1[ crew ]8:43.0441.6.6
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEHAMG 2[ crew ]_:__:__41.6.3

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:30.6842.1.6
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:32.6042.1.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:48.1542.1.1
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:49.6342.1.3
5thSt Patrick's College 1[ crew ]8:00.0742.1.7
6thBethlehem College 1[ crew ]8:17.9642.1.8
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:49.1542.1.5
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]SCR42.1.2
Heat 2[ race results ]
1stLytton High School 1[ crew ]7:33.5142.2.5
2ndWanganui High School 2[ crew ]7:48.9142.2.7
3rdSt Peter's College 2[ crew ]7:50.7542.2.1
4thSt Patrick's College 2[ crew ]7:51.3642.2.2
5thTrident High School 2[ crew ]8:00.9242.2.6
6thWhakatane High School 2[ crew ]8:09.2042.2.8
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:10.8242.2.4
8thHauraki Plains College 2[ crew ]8:12.7342.2.3
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:27.7842.3.3
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:35.6242.3.6
3rdWellington College 1[ crew ]7:40.7742.3.2
4thTrident High School 1[ crew ]7:45.3642.3.1
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:50.3142.3.8
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:52.0642.3.5
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:24.1642.3.4
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]SCR42.3.7
Heat 4[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:24.0742.4.3
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:30.1142.4.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:37.4242.4.6
4thWellington College 2[ crew ]7:48.8642.4.5
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:01.8342.4.7
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:13.9542.4.1
7thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:14.4042.4.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:47.2342.4.8

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:42.6543.1.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:49.3143.1.6
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:55.7943.1.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]6:58.1343.1.7
5thKings College 1[ crew ]7:10.8743.1.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:32.5643.1.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:43.0543.1.3

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]5:55.9144.1.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:01.3444.1.1
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:02.6144.1.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:06.4144.1.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:11.1844.1.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:12.4744.1.3
7thKings College 2[ crew ]6:29.5144.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]5:53.7544.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:04.2144.2.2
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]6:06.5144.2.1
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:10.4744.2.5
5thKings College 1[ crew ]6:18.7944.2.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:05.9444.2.3
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]SCR44.2.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis09 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis09 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA