NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
ACG Strathallan College's approved colours
#101: ACG Strathallan College

SISSC 2019

NISSC 2019


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2010 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2010 Aon North Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:18.691.1.4
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:20.091.1.5
3rdTrident High School 1[ crew ]7:20.851.1.3
4thWanganui High School 2[ crew ]7:21.871.1.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:27.431.1.6
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:33.241.1.2
7thNapier Boys High School 1[ crew ]7:33.821.1.8
8thWanganui High School 1[ crew ]7:41.151.1.1
B Final [ race results ]
1stLytton High School 1[ crew ]7:30.911.2.7
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:37.451.2.3
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:42.891.2.8
4thGlendowie College 2[ crew ]7:45.801.2.4
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:45.921.2.1
6thSt Peter's College 2[ crew ]7:48.041.2.5
7thOtumoetai College 2[ crew ]7:49.361.2.2
8thCullinane College 1[ crew ]7:52.451.2.6
C Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:35.731.3.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:42.791.3.3
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:45.701.3.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:50.321.3.5
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:51.671.3.8
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:59.021.3.1
7thBethlehem College 1[ crew ]8:11.981.3.2
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:15.431.3.7

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:25.192.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:32.822.1.1
3rdCullinane College 2[ crew ]8:37.352.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:38.532.1.3
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:44.152.1.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:49.222.1.6
7thCarmel College 1[ crew ]8:49.912.1.2
8thTauranga Girls College 2[ crew ]9:07.762.1.8
B Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:43.992.2.4
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:56.252.2.6
3rdWestern Springs College 1[ crew ]8:57.162.2.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:57.602.2.3
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:57.872.2.2
6thEdgewater College 1[ crew ]9:00.662.2.5
7thWhakatane High School 1[ crew ]9:06.992.2.1
8thIona College 1[ crew ]9:13.632.2.8
C Final [ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:55.192.3.4
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:57.122.3.3
3rdBethlehem College 2[ crew ]9:01.332.3.8
4thBethlehem College 1[ crew ]9:08.362.3.1
5thGlendowie College 1[ crew ]9:10.642.3.2
6thSt Orans College 1[ crew ]9:22.502.3.6
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:36.752.3.7
---Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]DNS2.3.5

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:00.933.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:03.593.1.4
3rdMacleans College 2[ crew ]8:04.723.1.3
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:04.733.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:06.213.1.1
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:27.783.1.2
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:37.223.1.8
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR3.1.7
B Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:34.003.2.2
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:41.733.2.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:44.663.2.6
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:46.433.2.8
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:01.663.2.7
6thGlendowie College 1[ crew ]9:05.363.2.1
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]SCR3.2.3
---Wanganui High School 2[ crew ]SCR3.2.5

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:41.084.1.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:46.534.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:48.594.1.3
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:48.784.1.7
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:53.144.1.6
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:04.744.1.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:09.824.1.1
8thWellington College 1[ crew ]7:09.984.1.2
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:02.514.2.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:08.064.2.4
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:11.034.2.7
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:17.734.2.3
5thKings College 1[ crew ]7:22.384.2.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:26.174.2.8
7thLindisfarne College 1[ crew ]7:27.144.2.1
8thWellington College 2[ crew ]8:13.854.2.2

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:55.265.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00.625.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:02.765.1.4
4thWhakatane High School 1[ crew ]7:12.555.1.3
5thWellington College 1[ crew ]7:13.235.1.1
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:23.955.1.2
7thKings College 1[ crew ]7:25.755.1.7
8thWanganui High School 1[ crew ]7:29.845.1.8
B Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:22.845.2.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:32.065.2.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:36.805.2.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:37.885.2.8
5thOnslow College 1[ crew ]7:52.805.2.1
---John Paul College 1[ crew ]SCR5.2.2
---Tauranga Boys College 1[ crew ]SCR5.2.5
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]DIS5.2.7

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.326.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04.186.1.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04.336.1.5
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:08.636.1.3
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:14.166.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:15.026.1.8
7thNapier Boys High School 1[ crew ]7:24.456.1.7
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:29.946.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:48.736.2.5
2ndFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:52.596.2.6
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:07.796.2.4
4thWentworth College 1[ crew ]8:20.746.2.3

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:40.807.1.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:45.817.1.4
3rdMacleans College 1[ crew ]7:46.967.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:55.097.1.6
5thBaradene College 1[ crew ]8:02.677.1.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:05.797.1.1
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:18.807.1.7
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:25.517.1.8
B Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:06.317.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:10.067.2.3
3rdBaradene College 2[ crew ]8:18.177.2.4
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:37.297.2.1
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:42.777.2.6
6thAquinas College 1[ crew ]8:47.257.2.2
7thSt Kentigern College 2[ crew ]9:05.827.2.7
---Wentworth College 1[ crew ]DNS7.2.8

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:16.358.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:25.958.1.6
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:40.568.1.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:42.808.1.5
5thOnslow College 1[ crew ]7:46.128.1.3
6thWanganui High School 1[ crew ]7:56.208.1.8
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:01.658.1.2
8thWanganui High School 2[ crew ]8:22.418.1.1
B Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:02.058.2.4
2ndSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:28.388.2.5

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:59.759.1.4
2ndBaradene College 1[ crew ]7:11.139.1.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:14.149.1.3
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:18.769.1.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:55.429.1.2
---Rosehill College 1[ crew ]SCR9.1.7

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:33.3910.1.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:39.2310.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]6:43.9810.1.4
4thWellington College 1[ crew ]6:49.8710.1.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:50.8510.1.7
6thGlendowie College 1[ crew ]6:54.8010.1.2
7thDilworth School 1[ crew ]6:58.5110.1.8
8thCullinane College 1[ crew ]7:09.1710.1.1
B Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:02.0410.2.5
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:03.6110.2.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:22.9910.2.3
4thWanganui High School 2[ crew ]7:35.2110.2.6

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:47.8411.1.4
2ndBaradene College 1[ crew ]7:52.5311.1.7
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:53.8711.1.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]7:55.7611.1.5
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:03.4811.1.6
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:04.6911.1.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:07.5211.1.8
---Diocesan School For Girls 1[ crew ]DNF11.1.1

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:11.0312.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:17.7912.1.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:26.3912.1.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:26.7112.1.6
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:37.4212.1.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:41.8512.1.2
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:50.5612.1.7
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:52.9212.1.1

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:52.9313.1.4
2ndWellington College 1[ crew ]6:55.4013.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:57.1413.1.8
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:00.8313.1.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:02.3913.1.6
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:03.8813.1.1
7thWanganui High School 1[ crew ]7:12.9313.1.7
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:14.5813.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:58.8313.2.6
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:09.3813.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10.1313.2.7
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:14.0213.2.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:20.0413.2.3
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:24.4113.2.4
7thDilworth School 1[ crew ]7:29.7413.2.8
8thCullinane College 1[ crew ]7:35.1113.2.1

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55.4114.1.3
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:00.3114.1.7
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:10.0014.1.4
4thMacleans College 1[ crew ]7:13.4614.1.1
5thWellington College 1[ crew ]7:18.5314.1.6
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:24.6414.1.5
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:28.9814.1.2
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:45.2414.1.8
B Final [ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:21.9314.2.6
2ndOnslow College 2[ crew ]7:36.5914.2.7
3rdPiopio College 1[ crew ]7:38.1014.2.2
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:38.3914.2.4
5thOnslow College 1[ crew ]7:38.7514.2.8
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:58.8614.2.3
7thWanganui High School 1[ crew ]8:15.9114.2.1
8thWellington College 2[ crew ]9:45.7314.2.5

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:43.0615.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:44.0915.1.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:45.7715.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:48.9315.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:56.5515.1.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04.3915.1.1
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:25.2615.1.8
8thKings College 1[ crew ]7:30.5515.1.2

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:02.6316.1.5
2ndRosehill College 1[ crew ]8:08.5516.1.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:10.7216.1.1
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:12.8916.1.8
5thTrident High School 1[ crew ]8:19.9716.1.7
6thCambridge High School 1[ crew ]8:22.0816.1.6
7thRosehill College 2[ crew ]8:28.8416.1.2
8thWanganui High School 2[ crew ]8:32.6916.1.4
B Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:27.7816.2.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:35.8116.2.5
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:38.9716.2.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:45.2916.2.3
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:03.1716.2.1
6thHauraki Plains College 2[ crew ]9:07.6116.2.7
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:08.8216.2.8
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]SCR16.2.2
C Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:34.7916.3.2
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:43.2916.3.4
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:44.5516.3.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:45.7216.3.1
5thFraser High School 1[ crew ]8:52.6816.3.3
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:04.6416.3.6
7thPukekohe High School 1[ crew ]9:30.7316.3.8
8thIona College 1[ crew ]10:14.9716.3.5

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52.6617.1.6
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:57.1017.1.5
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:57.7417.1.4
4thKings College 1[ crew ]7:08.2217.1.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:15.1017.1.3
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:15.7617.1.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:20.3017.1.8
8thGlendowie College 1[ crew ]7:23.6817.1.1
B Final [ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:27.9917.2.4
2ndCullinane College 1[ crew ]7:41.2217.2.5
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:52.0217.2.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:54.5217.2.7
5thKings College 2[ crew ]8:09.1017.2.3
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]SCR17.2.1
---St Patrick's College 1[ crew ]DNS17.2.2

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:43.8018.1.3
2ndSt Peter's College 1[ crew ]6:46.3118.1.7
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]6:47.8718.1.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:59.6818.1.2
5thWellington College 1[ crew ]7:00.1518.1.8
6thCambridge High School 1[ crew ]7:09.4418.1.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:10.4118.1.6
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DIS18.1.5
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]6:58.3218.2.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:01.5818.2.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:05.5118.2.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:07.5718.2.7
5thCullinane College 1[ crew ]7:08.6818.2.4
6thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:12.0718.2.6
7thBethlehem College 1[ crew ]7:12.2618.2.8
8thOtumoetai College 2[ crew ]7:18.2618.2.1

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:32.2019.1.3
2ndEdgecumbe College 1[ crew ]8:33.5619.1.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:37.2019.1.4
4thAquinas College 1[ crew ]8:37.9419.1.6
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:39.5019.1.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:45.4219.1.8
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:03.6019.1.7
8thWhakatane High School 1[ crew ]9:19.8119.1.2
B Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:57.4919.2.6
2ndCarmel College 1[ crew ]9:00.9619.2.4
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:07.0219.2.2
4thSt Peter's School 2[ crew ]9:09.6919.2.1
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:10.1619.2.8
6thWoodford House 1[ crew ]9:21.0619.2.5
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:23.7619.2.3
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:46.3019.2.7
C Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]9:07.5519.3.5
2ndWellington Girls College 2[ crew ]9:15.5119.3.1
3rdSt Orans College 1[ crew ]9:21.9819.3.2
4thIona College 1[ crew ]9:23.2619.3.6
5thCullinane College 1[ crew ]9:30.6419.3.3
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:36.8819.3.7
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:98.2119.3.8
---Horowhenua College 1[ crew ]DNS19.3.4

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:19.5220.1.5
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:22.5320.1.4
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:25.4120.1.3
4thGlendowie College 1[ crew ]8:28.9520.1.7
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:39.1820.1.2
6thJohn Paul College 2[ crew ]8:44.7220.1.6
7thPukekohe High School 1[ crew ]9:02.2620.1.8
8thWanganui High School 1[ crew ]SCR20.1.1
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:46.5220.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:48.1620.2.3
3rdWanganui High School 2[ crew ]8:49.4320.2.7
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:51.4020.2.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:56.0920.2.4
6thOnslow College 1[ crew ]9:05.3420.2.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:16.3220.2.2
8thTrident High School 2[ crew ]9:26.5620.2.8
C Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 2[ crew ]9:04.2420.3.6
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:08.4920.3.3
3rdTrident High School 1[ crew ]9:11.8220.3.2
4thRosehill College 1[ crew ]9:12.5620.3.7
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:20.5520.3.1
6thPukekohe High School 2[ crew ]9:20.8920.3.4
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:21.6420.3.8
8thHauraki Plains College 2[ crew ]9:22.0420.3.5

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:41.9721.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:42.5121.1.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:53.1721.1.2
4thTauranga Boys College 1[ crew ]6:55.2621.1.3
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:59.4221.1.7
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.2021.1.5
7thWellington College 1[ crew ]7:18.6721.1.1
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:27.7521.1.8
B Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:28.0621.2.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:41.8221.2.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:10.9021.2.3

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:38.2322.1.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:39.3122.1.6
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:40.0622.1.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:45.5322.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:50.8822.1.5
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:55.9422.1.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:01.3422.1.7
8thMacleans College 1[ crew ]8:07.6722.1.1
B Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:02.8822.2.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:05.0522.2.3
3rdNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:17.5422.2.2
4thPiopio College 1[ crew ]8:20.7022.2.6
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:20.7522.2.4
6thHillcrest High School 2[ crew ]9:07.0122.2.1
---Diocesan School For Girls 1[ crew ]SCR22.2.7

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50.0423.1.4
2ndCullinane College 1[ crew ]7:59.0523.1.5
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:02.2423.1.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:05.2723.1.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:11.3723.1.2
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:13.2023.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:14.9423.1.7
8thBethlehem College 1[ crew ]8:33.0523.1.8
B Final [ race results ]
1stWoodford House 1[ crew ]8:21.0023.2.5
2ndKings College 1[ crew ]8:22.3123.2.1
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:22.6123.2.3
4thAquinas College 1[ crew ]8:23.6223.2.7
5thIona College 1[ crew ]8:27.3423.2.4
6thTrident High School 1[ crew ]8:41.3723.2.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:53.7223.2.2
---Rosehill College 1[ crew ]SCR23.2.8
C Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 2[ crew ]8:16.2123.3.7
2ndQueen Margaret College 1[ crew ]8:17.3123.3.5
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:23.7223.3.4
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:32.3623.3.3
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:36.4923.3.8
6thGlendowie College 1[ crew ]8:39.2423.3.1
7thMacleans College 1[ crew ]8:40.4723.3.6
8thWanganui High School 2[ crew ]8:48.1323.3.2

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]7:45.9924.1.3
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:50.5224.1.7
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:54.5424.1.5
4thWhakatane High School 1[ crew ]8:01.4024.1.4
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:02.9224.1.1
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:04.1624.1.6
7thWellington College 1[ crew ]8:08.1424.1.2
8thWhangarei Boys High School 2[ crew ]8:21.8624.1.8
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:01.3324.2.4
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:05.7824.2.6
3rdWhakatane High School 2[ crew ]8:08.6524.2.8
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:13.9024.2.1
5thEdgewater College 1[ crew ]8:16.4224.2.7
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:17.2524.2.2
7thOtumoetai College 2[ crew ]8:18.8524.2.5
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:19.7024.2.3

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:23.2625.1.4
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:27.6325.1.3
3rdBaradene College 1[ crew ]7:29.3625.1.2
4thMacleans College 2[ crew ]7:32.1425.1.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:46.3725.1.6
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:53.0725.1.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:53.5325.1.1
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:59.7125.1.7

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:59.1226.1.1
2ndMacleans College 1[ crew ]6:59.4026.1.4
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:59.7326.1.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:04.8026.1.6
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:06.6926.1.8
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:15.6326.1.3
7thWanganui High School 1[ crew ]7:17.2626.1.2
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:35.4726.1.7
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:24.9826.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:35.3526.2.3
3rdKings College 1[ crew ]7:39.0526.2.6
4thSt Patrick's College 2[ crew ]7:44.3326.2.8
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:44.6526.2.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:55.9326.2.5
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:01.0426.2.2
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:01.7226.2.7

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:07.7427.1.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:14.2827.1.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:16.3827.1.4
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:22.4227.1.1
5thBethlehem College 1[ crew ]8:33.6027.1.8
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:37.4827.1.6
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:42.1027.1.2
8thCullinane College 1[ crew ]8:56.4527.1.7
B Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:35.0327.2.3
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:38.2427.2.5
3rdEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:45.9727.2.4
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:51.9127.2.2
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:57.1227.2.6
6thKings College 1[ crew ]8:57.4127.2.8
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:01.5427.2.7
8thIona College 1[ crew ]9:04.2427.2.1

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:07.3128.1.3
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:11.7428.1.1
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:13.3228.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:14.6628.1.6
5thCambridge High School 1[ crew ]8:35.7728.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:39.9128.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:47.3928.1.4
8thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:00.3328.1.8
B Final [ race results ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:23.2028.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:37.1728.2.3
3rdTauranga Girls College 3[ crew ]8:41.7528.2.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:46.7528.2.8
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:49.8728.2.1
6thOnslow College 1[ crew ]8:51.2128.2.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:52.9128.2.2
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:56.3528.2.5

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:01.1129.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:04.0129.1.3
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:04.9529.1.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:13.9129.1.7
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:20.6429.1.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:22.8529.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:33.1329.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:38.2229.1.8
B Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:28.3529.2.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:31.5329.2.3
3rdFraser High School 1[ crew ]8:34.7329.2.4
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:37.1529.2.6
5thMacleans College 1[ crew ]8:37.8129.2.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:44.7129.2.8
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR29.2.1
---Queen Margaret College 1[ crew ]SCR29.2.5

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:58.1130.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:58.3730.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:06.6430.1.6
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:15.6030.1.2
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16.1230.1.3
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:24.0830.1.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:25.6630.1.7
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:26.6830.1.8
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:21.5630.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:27.2030.2.5
3rdKings College 1[ crew ]7:34.4930.2.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:01.3030.2.3
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:29.0630.2.2

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:27.8731.1.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:29.4231.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:32.9631.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:39.5531.1.2
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:42.4731.1.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:50.6731.1.6
7thNapier Boys High School 1[ crew ]7:08.7731.1.8
8thKings College 2[ crew ]7:42.5731.1.1

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:08.4332.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:14.2832.1.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:16.1232.1.6
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:16.7632.1.4
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:20.9732.1.1
6thEdgewater College 1[ crew ]7:27.5432.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]7:35.5232.1.2
8thHauraki Plains College 1[ crew ]7:37.9532.1.8
B Final [ race results ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:33.6732.2.8
2ndCullinane College 1[ crew ]7:34.7632.2.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:38.8732.2.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:45.4932.2.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:46.1432.2.4
6thHauraki Plains College 2[ crew ]7:50.6332.2.5
7thWellington College 1[ crew ]7:50.7032.2.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.6332.2.1
C Final [ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]7:45.0532.3.6
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:45.1032.3.5
3rdRosehill College 1[ crew ]7:51.4132.3.4
4thSt Peter's School 3[ crew ]7:58.8932.3.3
5thACG Strathallan College 1[ crew ]7:59.5232.3.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:59.6632.3.1
7thSt Patrick's College 2[ crew ]8:00.9332.3.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.4932.3.7

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:55.9233.1.3
2ndRosehill College 1[ crew ]8:00.0233.1.6
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:04.0733.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:06.4433.1.4
5thMacleans College 1[ crew ]8:17.1833.1.2
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:21.3033.1.8
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:25.3733.1.7
8thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:42.7133.1.1
B Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:07.6733.2.7
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:17.2733.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:20.5133.2.6
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:27.0533.2.3
5thMacleans College 2[ crew ]8:38.0433.2.1
6thSt Peter's School 1[ crew ]8:39.7833.2.5
7thTe Awamutu College 1[ crew ]8:42.8933.2.8
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:49.1333.2.2

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:24.9034.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:25.1934.1.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:31.4034.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:35.8934.1.7
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:59.2734.1.1
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:05.9434.1.5
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:07.4834.1.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:18.5334.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:49.9034.2.3
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:57.5434.2.8
3rdOnslow College 1[ crew ]8:05.3134.2.7
4thWanganui High School 1[ crew ]8:05.8334.2.2
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:06.2934.2.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:17.4634.2.4
7thSt Peter's College 2[ crew ]8:42.2934.2.1
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]9:01.4234.2.6

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37.3535.1.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:37.9235.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:37.9335.1.5
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:50.3735.1.3
5thKings College 1[ crew ]6:56.1635.1.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]6:57.9835.1.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.4635.1.2
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:25.5235.1.8

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:27.5836.1.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.5436.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:51.7036.1.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:00.5536.1.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:06.1936.1.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:16.7336.1.8
7thMacleans College 1[ crew ]8:21.5536.1.2
8thPiopio College 1[ crew ]8:26.2036.1.1
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:18.7836.2.4
2ndNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:36.8936.2.6
---Hillcrest High School 1[ crew ]DNS36.2.3
---Kings College 1[ crew ]SCR36.2.5

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:06.1237.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:27.7337.1.3
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:31.9937.1.4
4thCambridge High School 1[ crew ]8:34.6637.1.6
5thOnslow College 1[ crew ]8:39.9637.1.1
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:42.2737.1.2
7thBaradene College 1[ crew ]8:47.1637.1.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:19.6137.1.7
B Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:39.1637.2.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:55.1237.2.2
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:59.2537.2.3
4thWanganui High School 1[ crew ]9:01.4537.2.7
5thWanganui High School 2[ crew ]9:04.5237.2.8
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:13.5437.2.4
7thRosehill College 1[ crew ]9:17.1537.2.6
8thWentworth College 1[ crew ]9:34.7937.2.1

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:15.9838.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:19.5138.1.3
3rdWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:23.4238.1.7
4thWellington College 1[ crew ]7:29.7138.1.6
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:29.8838.1.4
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:30.0638.1.2
7thWestern Heights High School 1[ crew ]7:35.9738.1.8
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:48.7738.1.1
B Final [ race results ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:27.4738.2.7
2ndLytton High School 1[ crew ]7:31.8338.2.2
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:32.4438.2.3
4thCambridge High School 1[ crew ]7:35.4438.2.5
5thOtumoetai College 2[ crew ]7:36.5938.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:40.4438.2.1
7thWanganui High School 1[ crew ]7:42.5438.2.4
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:57.7138.2.8
C Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:37.3638.3.1
2ndSt Peter's College 2[ crew ]7:39.7038.3.3
3rdCullinane College 1[ crew ]7:46.6138.3.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.5638.3.2
5thCambridge High School 2[ crew ]7:53.9838.3.4
6thOtumoetai College 3[ crew ]7:55.2438.3.7
7thWentworth College 1[ crew ]8:17.8438.3.8
8thKings College 1[ crew ]8:25.4238.3.6

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:42.5339.1.2
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:45.2539.1.4
3rdKings College 1[ crew ]7:47.1439.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:51.6539.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:56.3639.1.3
6thCullinane College 1[ crew ]8:03.9739.1.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:14.1339.1.8
8thSt Peter's School 2[ crew ]8:23.6939.1.1
B Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]8:05.7339.2.3
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:05.7939.2.4
3rdHorowhenua College 1[ crew ]8:08.4739.2.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:10.2039.2.7
5thLindisfarne College 2[ crew ]8:10.4139.2.6
6thDilworth School 1[ crew ]8:12.8439.2.8
7thLindisfarne College 1[ crew ]8:28.0239.2.2
8thBethlehem College 2[ crew ]8:32.8239.2.1
C Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:14.0539.3.2
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:19.5239.3.4
3rdSt Patrick's College (Silverstream) 1[ crew ]8:23.4739.3.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:25.5639.3.1
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:27.8339.3.5
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:28.0539.3.7
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:31.7739.3.6
8thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:43.2439.3.8

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:47.1740.1.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55.8040.1.4
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:00.4440.1.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:05.4640.1.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:12.2540.1.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:22.4940.1.1
7thQueen Margaret College 1[ crew ]8:25.4340.1.8
8thCambridge High School 1[ crew ]8:38.6540.1.2
B Final [ race results ]
1stQueen Margaret College 2[ crew ]8:14.7140.2.3
2ndRosehill College 1[ crew ]8:20.8040.2.7
3rdWellington Girls College 2[ crew ]8:24.5040.2.6
4thEdgewater College 1[ crew ]8:26.0040.2.8
5thWanganui High School 1[ crew ]8:31.5940.2.1
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:32.3640.2.5
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:37.1340.2.4
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:39.2340.2.2

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:12.6841.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:28.1941.1.6
3rdBaradene College 1[ crew ]8:31.4041.1.1
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:33.4641.1.7
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:43.7341.1.3
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:44.6441.1.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:47.2141.1.4
8thMacleans College 2[ crew ]9:02.9541.1.2
B Final [ race results ]
1stWentworth College 1[ crew ]8:43.5141.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:48.9641.2.3
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:53.2541.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:08.0341.2.5
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:09.5741.2.1
6thMacleans College 1[ crew ]9:10.9341.2.2
7thTrident High School 1[ crew ]10:05.7341.2.7
---Diocesan School For Girls 2[ crew ]SCR41.2.8

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:43.0542.1.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:50.7242.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:53.4842.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:56.7042.1.3
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:58.9442.1.1
6thTauranga Boys College 2[ crew ]8:05.9242.1.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:07.0342.1.7
8thSt Peter's School 2[ crew ]8:20.4042.1.8
B Final [ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:02.0442.2.3
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]8:05.5142.2.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.9742.2.5
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:17.2242.2.7
5thDilworth School 1[ crew ]8:18.4442.2.1
6thCambridge High School 1[ crew ]8:33.8342.2.6
7thWanganui High School 1[ crew ]8:46.5042.2.8
8thBethlehem College 1[ crew ]8:50.9942.2.2
C Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 2[ crew ]8:32.3142.3.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:41.1442.3.2
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]9:00.0942.3.3
4thWellington College 1[ crew ]9:03.7642.3.7
5thRosehill College 1[ crew ]9:09.6542.3.1
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]9:22.0542.3.5
7thCambridge High School 2[ crew ]9:46.2642.3.6
---John Paul College 1[ crew ]DNS42.3.8

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:27.8643.1.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:32.5443.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:33.9743.1.7
4thWanganui High School 1[ crew ]7:40.9143.1.5
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:54.7043.1.1
6thBaradene College 1[ crew ]7:58.6643.1.6
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:01.9243.1.2
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:18.5743.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]8:17.5743.2.5
2ndSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:47.0043.2.4

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:17.1144.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:19.6944.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:26.9444.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:30.6044.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:35.9844.1.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:38.0944.1.3
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:39.5144.1.7
8thKings College 1[ crew ]6:42.2244.1.1
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:47.9344.2.5
2ndKings College 2[ crew ]6:52.8944.2.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:57.6444.2.4
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:12.6444.2.6

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:02.331.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:09.101.1.6
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:14.181.1.2
4thNapier Boys High School 1[ crew ]8:18.531.1.3
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:25.511.1.1
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:26.151.1.7
7thLytton High School 1[ crew ]8:26.781.1.4
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:38.571.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:58.031.2.2
2ndTrident High School 1[ crew ]7:59.781.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:09.501.2.4
4thWanganui High School 2[ crew ]8:13.931.2.3
5thGlendowie College 2[ crew ]8:14.551.2.1
6thCullinane College 1[ crew ]8:29.211.2.7
7thOtumoetai College 2[ crew ]8:31.911.2.6
8thHutt Valley High School 1[ crew ]8:34.781.2.8

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stCullinane College 2[ crew ]9:10.322.1.2
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:16.302.1.5
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:16.792.1.3
4thSt Peter's School 1[ crew ]9:20.112.1.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:23.652.1.8
6thSt Peter's School 2[ crew ]9:42.462.1.7
7thTauranga Girls College 1[ crew ]9:45.192.1.6
8thIona College 1[ crew ]9:52.322.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]9:21.962.2.3
2ndTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:31.452.2.5
3rdCarmel College 1[ crew ]9:36.202.2.6
4thTauranga Girls College 2[ crew ]9:38.132.2.7
5thEdgewater College 1[ crew ]9:46.932.2.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:54.292.2.8
7thWestern Springs College 1[ crew ]10:00.542.2.4
8thWhakatane High School 1[ crew ]10:02.372.2.2

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:40.2016.1.5
2ndRosehill College 1[ crew ]8:44.8616.1.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:49.5916.1.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:55.1816.1.2
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:59.9316.1.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:14.2016.1.8
7thHauraki Plains College 2[ crew ]9:41.0116.1.1
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:47.8416.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stWanganui High School 2[ crew ]8:46.2216.2.6
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:50.7116.2.5
3rdRosehill College 2[ crew ]8:51.5416.2.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:56.0016.2.2
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:00.8016.2.8
6thGlendowie College 1[ crew ]9:08.7316.2.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:17.3716.2.4
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:41.2816.2.1

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:41.2820.1.5
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:42.8120.1.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:56.6320.1.3
4thWanganui High School 1[ crew ]9:05.2320.1.6
5thCambridge High School 1[ crew ]9:08.0420.1.4
6thSt Peter's School 2[ crew ]9:21.3420.1.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:21.6420.1.1
8thTrident High School 2[ crew ]10:03.2620.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:52.4520.2.5
2ndJohn Paul College 2[ crew ]8:57.6420.2.1
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:58.9920.2.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:08.5720.2.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]9:14.1420.2.7
6thSt Peter's School 1[ crew ]9:27.4120.2.8
7thWanganui High School 2[ crew ]9:38.4620.2.6
8thOnslow College 1[ crew ]9:50.7020.2.3

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:20.7923.1.4
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:28.3223.1.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:33.5623.1.7
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:37.7623.1.5
5thIona College 1[ crew ]8:46.9623.1.1
6thTrident High School 1[ crew ]8:55.2823.1.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:56.5323.1.3
8thRosehill College 1[ crew ]9:29.1723.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:01.7423.2.3
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:12.9223.2.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:17.3623.2.5
4thBethlehem College 1[ crew ]8:27.8323.2.6
5thWoodford House 1[ crew ]8:30.3123.2.2
6thEdgewater College 1[ crew ]8:36.4423.2.1
7thAquinas College 1[ crew ]8:43.3423.2.7
8thKings College 1[ crew ]9:00.5623.2.8

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:19.6438.1.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:23.1738.1.5
3rdWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:24.2138.1.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:37.9538.1.4
5thWanganui High School 1[ crew ]7:41.2638.1.7
6thOtumoetai College 2[ crew ]7:47.6538.1.8
7thLytton High School 1[ crew ]8:11.8138.1.6
8thSt Patrick's College 1[ crew ]8:12.8638.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:28.2038.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:29.4538.2.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:32.4038.2.2
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:36.0238.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]7:41.2638.2.7
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:42.8138.2.1
7thDilworth School 1[ crew ]7:43.9038.2.6
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:53.4438.2.8

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:02.5739.1.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:06.7139.1.5
3rdCullinane College 1[ crew ]8:16.2039.1.4
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:20.6439.1.6
5thHorowhenua College 1[ crew ]8:23.7339.1.3
6thWellington College 1[ crew ]8:39.2139.1.8
7thNapier Boys High School 1[ crew ]8:46.2339.1.2
8thBethlehem College 2[ crew ]8:56.7939.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:10.8139.2.3
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]8:16.6439.2.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:19.8039.2.5
4thJohn Paul College 1[ crew ]8:21.6139.2.7
5thEdgewater College 1[ crew ]8:25.7939.2.8
6thLindisfarne College 2[ crew ]8:32.5939.2.1
7thLindisfarne College 1[ crew ]8:36.5339.2.6
8thDilworth School 1[ crew ]8:39.7139.2.2

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:17.3142.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:23.5742.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:26.8942.1.4
4thTauranga Boys College 1[ crew ]8:31.6042.1.7
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:35.0142.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]8:58.8742.1.8
7thBethlehem College 1[ crew ]9:08.5342.1.1
8thWanganui High School 1[ crew ]9:09.3942.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:13.3342.2.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]8:20.5642.2.4
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]8:23.8042.2.1
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:27.0042.2.3
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:28.7342.2.8
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:33.5542.2.6
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:33.7042.2.2
8thDilworth School 1[ crew ]8:52.7642.2.7
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:42.071.1.6
2ndCullinane College 1[ crew ]7:46.681.1.7
3rdSt Peter's College 2[ crew ]7:48.861.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.971.1.4
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:09.561.1.5
6thFraser High School 1[ crew ]8:21.781.1.1
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]9:16.951.1.2
Heat 2[ race results ]
1stLytton High School 1[ crew ]7:41.341.2.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:43.441.2.7
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]7:54.941.2.2
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:57.721.2.5
5thDilworth School 1[ crew ]8:06.231.2.6
6thNapier Boys High School 2[ crew ]8:19.661.2.1
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.751.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWanganui High School 2[ crew ]7:58.901.3.5
2ndOtumoetai College 2[ crew ]8:03.271.3.7
3rdGlendowie College 2[ crew ]8:06.531.3.2
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:19.461.3.6
5thWellington College 1[ crew ]8:28.671.3.4
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:30.971.3.3
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:43.531.3.1
Heat 4[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:40.221.4.3
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:44.021.4.6
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]8:13.131.4.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:16.911.4.2
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:26.231.4.7
6thRosehill College 1[ crew ]8:30.431.4.1
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:32.511.4.4
Heat 5[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:44.941.5.7
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:01.931.5.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:09.421.5.3
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:12.431.5.6
5thGlendowie College 1[ crew ]8:16.361.5.5
6thOnslow College 1[ crew ]9:59.011.5.2
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]SCR1.5.1
Heat 6[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:43.441.6.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:46.191.6.4
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]8:07.411.6.2
4thBethlehem College 1[ crew ]8:31.391.6.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:37.291.6.5
6thCullinane College 2[ crew ]8:42.771.6.7
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:55.961.6.1

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:58.872.1.5
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]9:16.932.1.2
3rdWoodford House 1[ crew ]9:25.592.1.6
4thSt Orans College 1[ crew ]9:50.622.1.3
5thKings College 1[ crew ]10:03.022.1.8
6thWellington Girls College 2[ crew ]10:06.442.1.7
7thGlendowie College 2[ crew ]10:23.802.1.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]10:56.302.1.4
Heat 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:58.322.2.6
2ndCarmel College 1[ crew ]9:11.572.2.1
3rdIona College 1[ crew ]9:22.492.2.7
4thGlendowie College 1[ crew ]9:33.292.2.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:37.372.2.2
6thJohn Paul College 2[ crew ]9:38.142.2.5
7thHorowhenua College 1[ crew ]9:49.792.2.3
8thAquinas College 2[ crew ]10:06.942.2.4
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:49.902.3.3
2ndCullinane College 2[ crew ]8:58.742.3.8
3rdWellington Girls College 1[ crew ]9:01.142.3.7
4thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:53.412.3.5
5thOtumoetai College 2[ crew ]10:06.032.3.4
6thSancta Maria College 1[ crew ]10:11.492.3.6
7thWellington East Girls College 1[ crew ]10:30.092.3.1
8thLytton High School 1[ crew ]11:46.012.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:00.532.4.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:16.462.4.8
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:23.882.4.2
4thBethlehem College 2[ crew ]9:27.142.4.3
5thIona College 2[ crew ]9:37.482.4.1
6thKings College 2[ crew ]9:41.322.4.7
7thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:56.102.4.4
8thCambridge High School 1[ crew ]10:04.972.4.6
Heat 5[ race results ]
1stWestern Springs College 1[ crew ]9:06.862.5.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]9:09.902.5.8
3rdPukekohe High School 1[ crew ]9:14.762.5.1
4thBethlehem College 1[ crew ]9:17.262.5.4
5thAquinas College 1[ crew ]9:19.732.5.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:24.562.5.7
7thWanganui High School 1[ crew ]9:54.672.5.5
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]10:09.342.5.6
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:55.272.6.7
2ndTauranga Girls College 2[ crew ]9:06.772.6.3
3rdEdgewater College 1[ crew ]9:09.892.6.1
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:14.462.6.6
5thWellington Girls College 3[ crew ]9:20.672.6.4
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:36.592.6.2
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:37.832.6.5
8thTe Kauwhata College 2[ crew ]10:04.002.6.8

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:23.183.1.4
2ndMacleans College 2[ crew ]8:28.523.1.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:33.273.1.8
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:43.873.1.5
5thBethlehem College 1[ crew ]8:45.883.1.2
6thTrident High School 1[ crew ]8:59.923.1.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:09.473.1.1
8thQueen Margaret College 2[ crew ]9:13.983.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:25.753.2.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:29.933.2.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:33.853.2.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:36.833.2.8
5thWanganui High School 2[ crew ]8:37.433.2.5
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:00.393.2.7
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:22.783.2.3
8thGlendowie College 1[ crew ]9:39.233.2.1

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:06.584.1.6
2ndWellington College 1[ crew ]7:13.024.1.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13.544.1.5
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:15.504.1.3
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:18.244.1.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:31.224.1.1
7thCullinane College 1[ crew ]7:34.574.1.4
8thSt Peter's College 1[ crew ]8:18.534.1.8
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:58.714.2.6
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:03.954.2.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:14.814.2.3
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:25.324.2.7
5thWellington College 2[ crew ]7:26.564.2.1
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:55.284.2.5
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:38.734.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:04.714.3.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08.994.3.1
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:19.544.3.2
4thKings College 1[ crew ]7:33.234.3.4
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:45.404.3.7
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:57.064.3.5
7thKings College 2[ crew ]8:18.044.3.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:10.885.1.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:32.105.1.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:44.185.1.7
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:46.515.1.1
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:05.845.1.4
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:13.145.1.2
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:29.555.1.8
---St Peter's College 2[ crew ]DNS5.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:02.565.2.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:23.805.2.1
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:35.725.2.8
4thOnslow College 1[ crew ]7:54.185.2.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:55.445.2.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:13.225.2.7
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:26.565.2.6
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]DNS5.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:23.465.3.4
2ndKings College 1[ crew ]7:27.735.3.8
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:28.275.3.5
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:36.905.3.2
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:43.825.3.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:59.835.3.7
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:38.755.3.6
8thSt Kentigern College 2[ crew ]9:03.905.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:12.155.4.6
2ndWellington College 1[ crew ]7:18.885.4.7
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:25.625.4.5
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25.745.4.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:29.465.4.3
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:37.085.4.8
7thKings College 2[ crew ]7:51.545.4.4
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:38.895.4.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:22.666.1.7
2ndHamilton Boys High School 3[ crew ]7:23.336.1.1
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:31.386.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:39.396.1.5
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:48.726.1.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:07.426.1.4
7thWentworth College 1[ crew ]8:24.926.1.3
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:19.436.2.2
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:22.416.2.6
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:25.136.2.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:34.966.2.7
5thWestlake Boys High School 3[ crew ]8:01.536.2.1
6thWanganui High School 1[ crew ]8:13.216.2.4
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:19.676.2.5

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:51.147.1.8
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:17.117.1.5
3rdBaradene College 2[ crew ]8:27.837.1.4
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:41.357.1.2
5thSt Kentigern College 2[ crew ]9:17.537.1.1
6thWentworth College 2[ crew ]9:32.137.1.3
7thBream Bay College 1[ crew ]9:34.207.1.6
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]DNS7.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:54.677.2.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:04.437.2.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:12.977.2.1
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:29.487.2.7
5thAquinas College 1[ crew ]8:51.867.2.8
6thWentworth College 1[ crew ]8:53.427.2.4
7thFraser High School 1[ crew ]9:00.657.2.3
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:08.587.2.5
Heat 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:56.817.3.5
2ndBaradene College 1[ crew ]8:15.647.3.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:35.417.3.2
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:55.327.3.1
6thCarmel College 1[ crew ]9:09.927.3.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:22.507.3.7

Event 8 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndOnslow College 1[ crew ]8:01.158.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:13.358.1.6
4thWanganui High School 2[ crew ]8:36.798.1.2
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:49.398.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:38.968.2.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:51.028.2.6
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:04.318.2.2
4thWanganui High School 1[ crew ]8:15.948.2.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:23.538.2.4

Event 9 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:26.319.1.4
2ndBaradene College 1[ crew ]7:34.639.1.2
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:35.109.1.7
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:44.889.1.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:58.399.1.3
6thRosehill College 1[ crew ]8:52.209.1.5

Event 10 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]6:49.0210.1.7
2ndWellington College 1[ crew ]6:54.2810.1.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:02.8210.1.4
4thDilworth School 1[ crew ]7:06.1810.1.2
5thWanganui High School 1[ crew ]7:35.2310.1.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:46.0210.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:43.0210.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:52.5610.2.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:07.9210.2.6
4thCullinane College 1[ crew ]7:13.5610.2.4
5thEdgewater College 1[ crew ]7:18.4610.2.2
6thWanganui High School 2[ crew ]8:01.4810.2.7

Event 11 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:24.3511.1.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:38.0711.1.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:48.4811.1.3
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:18.3311.1.6
---Macleans College 1[ crew ]SCR11.1.5
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:44.6311.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:46.9211.2.5
3rdBaradene College 1[ crew ]9:02.9011.2.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:40.0711.2.3

Event 12 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48.5212.1.1
2ndMacleans College 1[ crew ]8:02.5912.1.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:13.4812.1.4
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:15.7412.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]8:27.6412.1.5
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:36.5112.1.2
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:06.7812.1.6
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:49.6112.2.7
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:52.6312.2.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:09.6212.2.5
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:18.1512.2.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:27.7312.2.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:40.2912.2.4

Event 13 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:19.5413.1.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:25.5813.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:26.6613.1.1
4thCullinane College 1[ crew ]7:50.7213.1.7
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:53.3013.1.3
6thKings College 1[ crew ]8:00.6013.1.5
7thTakapuna Grammar School 3[ crew ]8:16.9413.1.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:32.2613.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:14.6013.2.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:18.6713.2.3
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]7:22.3413.2.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27.5813.2.7
5thSt Patrick's College 2[ crew ]7:48.3313.2.5
6thBethlehem College 1[ crew ]7:48.5713.2.4
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:18.4313.2.1
Heat 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:05.1113.3.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:07.9213.3.5
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:27.6613.3.6
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:33.2313.3.4
5thGlendowie College 1[ crew ]7:34.4213.3.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54.7613.3.7
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:11.9413.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:07.9713.4.2
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:09.3113.4.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:09.4313.4.1
4thDilworth School 1[ crew ]7:46.9313.4.7
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:55.7013.4.5
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:00.1313.4.6
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:04.9313.4.3

Event 14 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:32.7214.1.6
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:42.5614.1.8
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:51.7514.1.2
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:55.5614.1.4
5thOnslow College 2[ crew ]8:15.1414.1.7
6thEdgewater College 1[ crew ]8:19.1714.1.3
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:07.3614.1.1
---Mt Albert Grammar School 1[ crew ]DNS14.1.5
Heat 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:33.4114.2.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:40.6914.2.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:51.0414.2.7
4thLindisfarne College 1[ crew ]7:54.9714.2.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:57.0514.2.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:01.9614.2.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:07.4414.2.6
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:13.7514.2.8
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:09.5014.3.3
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:15.1214.3.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:26.9314.3.1
4thWellington College 2[ crew ]7:41.6814.3.6
5thPiopio College 1[ crew ]8:09.5014.3.4
6thSt Peter's College 1[ crew ]8:38.2714.3.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:41.0114.3.7

Event 15 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.3215.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:57.0015.1.5
3rdKings College 1[ crew ]7:27.3815.1.1
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:35.6215.1.7
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:40.1315.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:43.0915.1.6
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:59.0715.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:44.0515.2.2
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:47.0115.2.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:54.8615.2.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:03.5115.2.6
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:35.5515.2.1
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:40.2115.2.7
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:48.7815.2.5

Event 16 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]8:20.8616.1.3
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:28.1616.1.6
3rdRosehill College 2[ crew ]8:36.6116.1.7
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:38.1316.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:47.1316.1.1
6thWanganui High School 1[ crew ]9:01.3116.1.4
---St Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]SCR16.1.5
Heat 2[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:37.1516.2.6
2ndWanganui High School 2[ crew ]8:45.0716.2.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:49.5916.2.2
4thEdgewater College 1[ crew ]8:54.8616.2.8
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:01.7116.2.1
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:03.5916.2.5
7thJohn Paul College 2[ crew ]9:25.0916.2.3
8thHauraki Plains College 1[ crew ]9:56.8916.2.7
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:37.9116.3.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:55.4416.3.2
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]9:12.8116.3.1
4thIona College 1[ crew ]9:25.0016.3.4
5thAquinas College 2[ crew ]9:39.5116.3.6
---Onslow College 1[ crew ]DNF16.3.5
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]DNF16.3.7
Heat 4[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:28.2416.4.6
2ndOtumoetai College 1[ crew ]8:29.8216.4.7
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:31.0516.4.4
4thFraser High School 1[ crew ]8:59.3216.4.5
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:01.3516.4.3
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:04.1016.4.1
7thAquinas College 1[ crew ]9:17.1616.4.2
---Wentworth College 1[ crew ]DNF16.4.8
Heat 5[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:51.8416.5.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:58.9016.5.1
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:06.9616.5.8
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:14.8016.5.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:32.6416.5.6
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:32.9616.5.5
7thNapier Girls High School 1[ crew ]9:36.1816.5.2
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:47.1116.5.7

Event 17 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:09.0617.1.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:16.5517.1.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:20.1717.1.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:32.3717.1.7
5thCullinane College 1[ crew ]7:49.2817.1.1
6thKings College 2[ crew ]8:00.0917.1.5
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:07.0217.1.2
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:07.1317.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:07.6017.2.1
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:07.8217.2.5
3rdKings College 1[ crew ]7:23.9817.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26.7717.2.6
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:36.9017.2.2
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:57.5717.2.4
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:15.4417.2.7

Event 18 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:55.8718.1.4
2ndSt Peter's College 1[ crew ]6:58.0118.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]7:09.8918.1.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.7518.1.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:20.9918.1.7
6thCambridge High School 2[ crew ]7:39.4718.1.1
7thACG Strathallan College 1[ crew ]7:46.8018.1.2
Heat 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:00.7718.2.6
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:05.3618.2.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:09.6818.2.3
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:11.5018.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:21.1418.2.4
6thWentworth College 1[ crew ]7:42.1818.2.7
Heat 3[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:01.0218.3.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09.7918.3.7
3rdCullinane College 1[ crew ]7:15.6518.3.5
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:19.2318.3.3
5thOtumoetai College 2[ crew ]7:19.9118.3.2
6thBethlehem College 1[ crew ]7:28.9718.3.4

Event 19 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:59.3019.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:13.6419.1.2
3rdWoodford House 1[ crew ]9:19.8219.1.1
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:36.2819.1.3
5thHorowhenua College 1[ crew ]9:38.2219.1.7
6thSt Orans College 1[ crew ]9:40.1619.1.6
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:11.9919.1.8
---Hamilton Girls' High School 2[ crew ]SCR19.1.4
Heat 2[ race results ]
1stEdgecumbe College 1[ crew ]8:40.0019.2.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:50.5219.2.1
3rdCarmel College 1[ crew ]8:57.7319.2.4
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:11.5619.2.8
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:23.6419.2.3
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:41.2419.2.7
7thTauranga Girls College 1[ crew ]9:52.6919.2.6
---Kings College 2[ crew ]DNS19.2.2
Heat 3[ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]8:38.1319.3.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:42.6119.3.5
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:46.7719.3.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:53.9919.3.3
5thCullinane College 1[ crew ]9:26.0719.3.2
6thWellington Girls College 2[ crew ]9:28.7219.3.4
7thKings College 1[ crew ]9:30.8219.3.8
---Diocesan School For Girls 1[ crew ]SCR19.3.7
Heat 4[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:45.5119.4.6
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:54.6119.4.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:06.0119.4.4
4thSt Peter's School 2[ crew ]9:15.4019.4.2
5thIona College 1[ crew ]9:31.1519.4.3
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:39.8219.4.1
7thBethlehem College 2[ crew ]9:40.6219.4.5

Event 20 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]8:49.9220.1.7
2ndWanganui High School 2[ crew ]8:58.6920.1.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]9:11.8020.1.6
4thPukekohe High School 2[ crew ]9:19.2020.1.5
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:19.2420.1.8
6thBethlehem College 2[ crew ]9:28.7120.1.1
7thCambridge High School 2[ crew ]9:30.5920.1.4
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:58.6620.1.2
Heat 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:27.3720.2.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:36.4420.2.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:36.8520.2.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:45.3620.2.5
5thTrident High School 1[ crew ]8:49.3920.2.1
6thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:50.7220.2.7
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:57.1220.2.8
8thQueen Margaret College 2[ crew ]9:12.9520.2.2
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:16.6920.3.3
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:41.4620.3.7
3rdSt Peter's School 2[ crew ]8:43.9820.3.2
4thHauraki Plains College 2[ crew ]9:04.4820.3.1
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:07.2620.3.4
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:17.0620.3.6
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:40.4720.3.5
8thWhanganui Girls College 2[ crew ]9:51.4520.3.8
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:54.7220.4.6
2ndOnslow College 1[ crew ]8:58.1220.4.4
3rdTrident High School 2[ crew ]9:03.6820.4.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:06.1920.4.3
5thHastings Girls High School 1[ crew ]9:40.4820.4.2
6thWestlake Girls High School 4[ crew ]10:06.3720.4.8
7thEdgewater College 1[ crew ]10:10.7720.4.5
8thWellington Girls College 2[ crew ]10:25.4620.4.7
Heat 5[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:14.5520.5.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:20.8320.5.5
3rdJohn Paul College 2[ crew ]8:28.9020.5.8
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:54.0720.5.6
5thRosehill College 1[ crew ]8:56.0820.5.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:57.0620.5.3
7thWestlake Girls High School 3[ crew ]9:04.6120.5.1
8thBethlehem College 1[ crew ]9:06.3020.5.2

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:45.3121.1.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:47.1821.1.3
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:48.1321.1.4
4thWellington College 1[ crew ]7:03.2121.1.7
5thWanganui High School 1[ crew ]7:42.8621.1.2
---Kings College 1[ crew ]DNS21.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:41.5821.2.2
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:42.8921.2.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:51.7621.2.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:14.7321.2.4
5thHillcrest High School 1[ crew ]7:20.4021.2.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:15.7921.2.5

Event 22 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:42.0222.1.1
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:46.8122.1.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:52.9922.1.6
4thMacleans College 1[ crew ]8:00.6622.1.5
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:08.9522.1.2
6thPiopio College 1[ crew ]8:10.3822.1.3
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:24.0122.1.8
8thHillcrest High School 2[ crew ]8:58.0522.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:50.0622.2.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:50.8322.2.3
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:53.2622.2.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:54.7822.2.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:55.8322.2.4
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:42.8022.2.5

Event 23 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:06.6823.1.2
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:29.5823.1.1
3rdIona College 1[ crew ]8:32.7523.1.4
4thMacleans College 1[ crew ]9:06.5123.1.3
5thJohn Paul College 2[ crew ]9:10.2523.1.6
6thFraser High School 1[ crew ]9:25.3423.1.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:10.9423.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:20.1423.2.6
2ndWoodford House 1[ crew ]8:27.8123.2.2
3rdRosehill College 1[ crew ]8:37.0623.2.3
4thQueen Margaret College 2[ crew ]8:38.0623.2.4
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:47.6623.2.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]9:07.9223.2.5
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]10:06.8423.2.7
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:22.9923.3.6
2ndAquinas College 1[ crew ]8:34.7323.3.3
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:35.4323.3.2
4thWanganui High School 2[ crew ]9:10.3423.3.5
5thPiopio College 1[ crew ]9:29.7123.3.7
6thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:22.2223.3.4
Heat 4[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:36.4623.4.3
2ndTrident High School 1[ crew ]8:40.5323.4.2
3rdRangitoto College 1[ crew ]8:43.8223.4.4
4thGlendowie College 1[ crew ]9:01.4623.4.6
5thWentworth College 1[ crew ]9:06.4623.4.1
6thWanganui High School 1[ crew ]9:08.2323.4.5
7thPukekohe High School 2[ crew ]9:34.0123.4.7
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:11.9423.5.6
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:28.3723.5.7
3rdKings College 1[ crew ]8:41.1123.5.1
4thNapier Girls High School 2[ crew ]8:47.6923.5.5
5thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:11.8123.5.4
6thSt Orans College 1[ crew ]9:27.9923.5.3
7thRosehill College 2[ crew ]9:49.0723.5.2
Heat 6[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:27.0023.6.7
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:29.5523.6.5
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:48.5023.6.2
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:55.2323.6.1
5thFraser High School 2[ crew ]8:57.4823.6.4
6thTauranga Girls College 2[ crew ]9:15.6023.6.6
7thPukekohe High School 1[ crew ]10:17.0623.6.3

Event 24 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]8:10.1124.1.8
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:14:4024.1.5
3rdOtumoetai College 2[ crew ]8:19.2224.1.4
4thEdgewater College 1[ crew ]8:19.9424.1.2
5thTauranga Boys College 1[ crew ]8:24.3124.1.3
6thSt Patrick's College 1[ crew ]9:02.4824.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]9:03.0924.1.1
---Cambridge High School 1[ crew ]DNS24.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]8:16.8724.2.8
2ndWellington College 1[ crew ]8:18.9024.2.4
3rdWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:20.1024.2.1
4thWhakatane High School 2[ crew ]8:25.2224.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:28.3124.2.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:34.9024.2.6
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:48.9824.2.3
8thGlendowie College 2[ crew ]9:26.8124.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:02.8224.3.1
2ndWhangarei Boys High School 2[ crew ]8:04.2724.3.3
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:09.1024.3.5
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:26.4124.3.6
5thRosehill College 1[ crew ]8:27.9824.3.2
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:38.5224.3.8
7thLytton High School 2[ crew ]8:51.7424.3.7
8thBethlehem College 1[ crew ]8:56.7424.3.4
Heat 4[ race results ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]7:57.0824.4.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]8:04.4224.4.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:18.6624.4.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.1124.4.3
5thLytton High School 1[ crew ]8:48.6924.4.6
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:57.9524.4.7
7thSt Patrick's College 2[ crew ]9:10.2624.4.8
8thHauraki Plains College 2[ crew ]9:23.2424.4.1

Event 25 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:34.0625.1.8
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:41.1425.1.4
3rdBaradene College 1[ crew ]7:44.7825.1.7
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:52.2125.1.5
5thMacleans College 1[ crew ]7:57.3125.1.1
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:23.7425.1.6
7thWentworth College 1[ crew ]8:34.3725.1.3
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:45.0025.1.2
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 2[ crew ]7:47.3225.2.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:59.2025.2.2
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:07.6025.2.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:09.5325.2.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:16.1325.2.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:18.3925.2.4
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:51.7825.2.7

Event 26 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:14.4026.1.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:46.2126.1.2
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:04.1326.1.7
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:16.6126.1.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:29.5426.1.1
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:36.5926.1.6
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:49.9326.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16.7726.2.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:23.7126.2.2
3rdKings College 1[ crew ]7:53.9726.2.6
4thSt Patrick's College 2[ crew ]8:08.6026.2.3
5thPiopio College 1[ crew ]8:08.9726.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:14.6426.2.7
7thOnslow College 1[ crew ]8:28.8926.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:36.5326.3.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:37.6726.3.1
3rdWellington College 1[ crew ]7:46.2126.3.7
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:49.6526.3.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:49.9126.3.3
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]9:09.5326.3.4
7thWanganui High School 2[ crew ]9:12.6526.3.6
Heat 4[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:22.7926.4.7
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:25.4226.4.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:51.7726.4.2
4thSt Patrick's College 1[ crew ]8:17.3826.4.4
5thWellington College 2[ crew ]8:17.8126.4.5
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:33.3126.4.6

Event 27 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:40.6727.1.2
2ndCullinane College 1[ crew ]8:50.8627.1.1
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:51.4727.1.7
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:54.6927.1.4
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:01.0727.1.8
6thKings College 1[ crew ]9:23.2727.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:28.4327.1.3
8thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:49.6827.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]8:54.3727.2.6
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:55.3627.2.4
3rdEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:18.5027.2.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:34.5827.2.7
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:37.7127.2.1
6thPiopio College 1[ crew ]9:45.2927.2.5
7thSancta Maria College 1[ crew ]10:06.7827.2.8
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:13.7927.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:34.3127.3.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:50.0227.3.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:57.2827.3.5
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:10.0227.3.6
5thIona College 1[ crew ]9:22.0527.3.1
6thWoodford House 1[ crew ]9:29.1727.3.7
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]SCR27.3.2

Event 28 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]8:20.5928.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:35.7628.1.3
3rdTauranga Girls College 3[ crew ]8:45.7628.1.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:01.1928.1.2
5thWanganui High School 2[ crew ]9:08.8828.1.1
6thSt Peter's School 2[ crew ]9:36.9728.1.8
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:39.3328.1.5
8thBethlehem College 1[ crew ]9:54.1028.1.7
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:48.1928.2.2
2ndJohn Paul College 1[ crew ]9:00.9628.2.4
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:08.7428.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:43.1228.2.6
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:46.5028.2.5
6thWanganui High School 1[ crew ]9:46.7828.2.7
---Westlake Girls High School 1[ crew ]DNF28.2.1
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]9:08.4628.3.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]9:13.8628.3.4
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:32.1928.3.6
4thOnslow College 1[ crew ]9:37.2328.3.3
5thTrident High School 1[ crew ]9:48.6528.3.2
6thCarmel College 1[ crew ]9:49.5428.3.7
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]10:10.6228.3.1
---Tauranga Girls College 2[ crew ]SCR28.3.8
Heat 4[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]8:55.1128.4.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:56.6028.4.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:59.8428.4.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:05.0828.4.7
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:08.8728.4.1
6thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:34.8528.4.8
7thTauranga Girls College 4[ crew ]9:39.5928.4.6
8thWellington Girls College 2[ crew ]10:22.9728.4.5

Event 29 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:17.5629.1.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:19.8529.1.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:25.1529.1.2
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:34.4329.1.7
5thMacleans College 1[ crew ]9:04.9929.1.1
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:37.4429.1.4
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]10:53.1929.1.6
Heat 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:15.6029.2.2
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:27.9729.2.6
3rdFraser High School 1[ crew ]8:38.7429.2.3
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:41.9429.2.7
5thWanganui High School 1[ crew ]8:42.5529.2.5
6thWentworth College 1[ crew ]10:07.9929.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:20.0229.3.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:24.3729.3.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:33.9129.3.4
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:52.5429.3.3
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]10:31.4629.3.2

Event 30 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:16.6630.1.2
2ndWellington College 1[ crew ]7:26.9830.1.4
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:37.4130.1.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:43.7230.1.5
5thOnslow College 1[ crew ]7:44.3130.1.6
6thKings College 1[ crew ]7:47.6830.1.3
7thSt Kentigern College 2[ crew ]9:05.5530.1.1
Heat 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:12.3430.2.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:29.8930.2.7
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:43.7430.2.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:48.8830.2.2
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:20.3230.2.4

Event 31 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:34.7931.1.7
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:36.5131.1.1
3rdKings College 1[ crew ]6:39.1431.1.8
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:40.8831.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:44.3031.1.3
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:59.1631.1.6
7thKings College 2[ crew ]7:17.2731.1.4
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:52.5131.1.5

Event 32 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:34.0232.1.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:42.9932.1.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:46.4632.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:48.9232.1.4
5thRosehill College 1[ crew ]8:00.2532.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.3032.1.7
7thCullinane College 2[ crew ]8:07.7232.1.8
8thWanganui High School 2[ crew ]8:58.3732.1.1
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:23.2732.2.4
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:29.4732.2.6
3rdCullinane College 1[ crew ]7:38.3432.2.5
4thDilworth School 1[ crew ]7:42.1132.2.3
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:46.6832.2.1
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:02.5832.2.2
7thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:13.6932.2.7
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:18.4032.3.6
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:27.5832.3.7
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:41.6932.3.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:43.9732.3.2
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:54.1732.3.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:57.1332.3.4
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:14.9732.3.1
Heat 4[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:16.2832.4.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:18.9632.4.1
3rdHauraki Plains College 2[ crew ]7:40.5832.4.2
4thWellington College 1[ crew ]7:50.2232.4.6
5thSt Peter's School 3[ crew ]7:56.7632.4.4
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:25.2532.4.7
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:49.8932.4.5

Event 33 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:49.8633.1.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:06.5233.1.7
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:06.5433.1.4
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:27.0433.1.6
5thEdgewater College 1[ crew ]8:29.1033.1.1
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:45.9733.1.2
7thRosehill College 2[ crew ]9:02.5833.1.8
8thAquinas College 1[ crew ]9:03.4533.1.3
Heat 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:10.1533.2.6
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:21.5833.2.7
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:26.3733.2.1
4thMacleans College 2[ crew ]8:46.5833.2.3
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:53.0333.2.2
6thWanganui High School 1[ crew ]8:53.7433.2.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:03.4833.2.4
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:17.9733.2.5
Heat 3[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:28.0533.3.2
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:00.8133.3.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]9:10.7633.3.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:24.7033.3.5
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:30.2533.3.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]9:30.2733.3.8
7thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:51.4433.3.7
8thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]10:46.8033.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:46.3133.4.1
2ndMacleans College 1[ crew ]8:53.4533.4.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:16.0233.4.6
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:16.3233.4.8
5thCarmel College 1[ crew ]9:49.4233.4.3
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]10:49.7133.4.2
7thFraser High School 1[ crew ]11:20.6433.4.5
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]11:44.0933.4.7

Event 34 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]8:08.4234.1.8
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]8:16.0034.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:47.8934.1.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]9:19.6034.1.1
5thSt Peter's College 2[ crew ]9:33.8634.1.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:37.1134.1.5
7thCambridge High School 1[ crew ]9:39.2334.1.6
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]10:25.4234.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:24.2834.2.1
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:26.8834.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:27.3634.2.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:37.0634.2.6
5thWanganui High School 1[ crew ]8:42.0334.2.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:05.6834.2.8
7thSt Patrick's College 1[ crew ]9:48.5934.2.7
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]10:19.9834.2.3
Heat 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:02.7334.3.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:21.7234.3.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]8:43.3634.3.1
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:50.7634.3.5
5thOnslow College 1[ crew ]9:12.3534.3.7
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]9:36.0934.3.8
7thSt Kentigern College 2[ crew ]11:33.6234.3.4
---St Patrick's College 2[ crew ]DNF34.3.2

Event 35 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:05.9935.1.5
3rdKings College 1[ crew ]7:09.1435.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:16.9935.1.4
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:21.6835.1.1
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:35.0735.1.6
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36.5135.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:48.1435.2.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:52.3335.2.1
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:20.4235.2.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:25.3035.2.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:32.3335.2.7
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:23.5335.2.4
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:43.1735.2.6

Event 36 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07.1436.1.5
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:19.2236.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:20.4036.1.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:40.4036.1.2
5thGlendowie College 1[ crew ]8:46.7336.1.4
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:03.1136.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:42.2736.2.6
2ndMacleans College 1[ crew ]7:59.5436.2.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:30.0236.2.3
4thPiopio College 1[ crew ]8:48.4836.2.2
5thKings College 1[ crew ]8:57.6436.2.7
6thHillcrest High School 1[ crew ]9:00.1536.2.5
---Wanganui High School 1[ crew ]SCR36.2.8

Event 37 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:29.7837.1.1
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:52.0037.1.4
3rdBaradene College 1[ crew ]8:56.2637.1.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:04.2637.1.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:17.0537.1.5
6thWanganui High School 2[ crew ]9:29.5637.1.7
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]10:12.8337.1.3
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:46.6637.2.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:59.2937.2.5
3rdSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:27.3737.2.7
4thRosehill College 1[ crew ]9:31.1237.2.2
5thWentworth College 1[ crew ]9:55.7537.2.6
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]10:06.4437.2.4
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]11:22.7537.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:28.8037.3.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:37.8737.3.1
3rdOnslow College 1[ crew ]8:42.5537.3.2
4thTauranga Girls College 2[ crew ]9:18.6537.3.4
5thWanganui High School 1[ crew ]9:23.3737.3.3
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:49.8137.3.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:05.1037.3.6

Event 38 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:18.6338.1.3
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:24.1438.1.1
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:24.9338.1.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.7738.1.8
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:44.0438.1.4
6thCullinane College 2[ crew ]7:53.7238.1.7
7thTauranga Boys College 2[ crew ]8:36.3438.1.2
---Westlake Boys High School 1[ crew ]DNS38.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:21.2338.2.2
2ndDilworth School 1[ crew ]7:25.7638.2.1
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:29.4638.2.6
4thCambridge High School 2[ crew ]7:45.5538.2.4
5thOtumoetai College 3[ crew ]7:47.4238.2.7
6thWestlake Boys High School 3[ crew ]8:03.5938.2.8
7thFraser High School 1[ crew ]8:13.5638.2.3
8thOnslow College 1[ crew ]8:50.1838.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:13.4238.3.4
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:20.9138.3.3
3rdOtumoetai College 2[ crew ]7:30.8238.3.1
4thCullinane College 1[ crew ]7:43.4338.3.6
5thGlendowie College 1[ crew ]7:48.6738.3.7
6thWanganui High School 2[ crew ]8:10.0838.3.5
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:20.0838.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:16.5738.4.2
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:21.7238.4.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:25.7138.4.4
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:40.6238.4.5
5thWentworth College 1[ crew ]7:50.2338.4.1
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:57.8538.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:15.9638.5.7
2ndLytton High School 1[ crew ]7:37.1038.5.3
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:48.4938.5.2
4thKings College 1[ crew ]8:03.6538.5.5
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:14.7438.5.1
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:34.3238.5.6
7thWentworth College 2[ crew ]8:41.9038.5.4

Event 39 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]7:42.4739.1.2
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:57.5739.1.1
3rdBethlehem College 2[ crew ]8:12.2039.1.7
4thSt Patrick's College (Silverstream) 1[ crew ]8:13.1339.1.3
5thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:19.6539.1.6
6thKings College 2[ crew ]8:26.0239.1.4
7thACG Strathallan College 2[ crew ]8:54.5239.1.5
Heat 2[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:42.0239.2.1
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:43.8739.2.2
3rdKings College 1[ crew ]7:44.3739.2.3
4thEdgewater College 1[ crew ]7:46.8139.2.4
5thMacleans College 1[ crew ]8:11.2139.2.6
6thWellington College 2[ crew ]8:15.7539.2.5
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:31.3439.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:50.2139.3.7
2ndDilworth School 1[ crew ]7:55.0339.3.4
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:00.9739.3.5
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:14.3239.3.6
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:22.3439.3.2
6thRosehill College 1[ crew ]8:30.0439.3.3
7thSt Patrick's College 2[ crew ]8:37.1239.3.1
Heat 4[ race results ]
1stHorowhenua College 1[ crew ]7:47.1239.4.6
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:48.7839.4.5
3rdWellington College 1[ crew ]7:56.8439.4.1
4thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:07.3239.4.3
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:12.6539.4.4
6thGlendowie College 1[ crew ]8:17.1539.4.7
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:28.6439.4.2
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:46.1839.5.7
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:54.6139.5.3
3rdLindisfarne College 2[ crew ]7:56.2039.5.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:08.0539.5.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:16.4439.5.2
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:26.0239.5.4

Event 40 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:36.4040.1.3
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]7:40.6740.1.1
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:58.4140.1.6
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:01.1540.1.8
5thWanganui High School 1[ crew ]8:01.6940.1.4
6thFraser High School 1[ crew ]8:04.7540.1.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:05.7140.1.2
8thHauraki Plains College 2[ crew ]8:30.5440.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:27.7140.2.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:45.2040.2.4
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]7:50.0640.2.8
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:01.4240.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:01.8140.2.1
6thGlendowie College 1[ crew ]8:15.2140.2.7
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:34.2940.2.5
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:14.6140.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:42.1440.3.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:46.6740.3.8
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:48.3840.3.1
4thQueen Margaret College 2[ crew ]7:50.2740.3.5
5thRosehill College 1[ crew ]7:50.5240.3.6
6thEdgewater College 1[ crew ]7:53.8440.3.2
7thMacleans College 1[ crew ]8:16.3740.3.7
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:24.0940.3.4

Event 41 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:58.8241.1.1
2ndMacleans College 2[ crew ]8:15.8441.1.4
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:21.6641.1.2
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:26.6241.1.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:31.1641.1.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:32.9341.1.7
7thWanganui High School 1[ crew ]8:44.4241.1.5
8thTauranga Girls College 2[ crew ]9:10.9141.1.8
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:07.8041.2.5
3rdWentworth College 1[ crew ]8:16.0141.2.3
4thMacleans College 1[ crew ]8:29.5141.2.6
5thOnslow College 1[ crew ]8:40.0241.2.8
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:43.5941.2.4
7thSt Peter's School 2[ crew ]9:02.0941.2.2
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:53.1341.2.1
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:10.0341.3.3
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:12.8741.3.2
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:31.4441.3.6
4thTrident High School 1[ crew ]8:43.0041.3.4
5thDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:58.5541.3.8
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:01.3141.3.5
7thWanganui High School 2[ crew ]9:29.7241.3.7
8thBream Bay College 1[ crew ]9:33.3141.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:04.5241.4.8
2ndBaradene College 1[ crew ]8:04.6141.4.7
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:13.6841.4.2
5thCarmel College 1[ crew ]8:22.8241.4.6
6thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:37.0941.4.1
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:42.3541.4.4
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:52.4341.4.3

Event 42 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:35.7042.1.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:55.8542.1.5
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:16.8642.1.1
4thCambridge High School 2[ crew ]8:39.0042.1.7
5thHauraki Plains College 2[ crew ]8:41.1542.1.2
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:49.8542.1.4
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:51.4342.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:45.4842.2.1
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:47.3942.2.4
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]7:47.9042.2.2
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:19.2242.2.5
5thRosehill College 1[ crew ]8:25.7442.2.3
6thWhakatane High School 2[ crew ]8:27.5042.2.7
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:59.0042.2.6
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:38.8442.3.3
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:50.6942.3.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:58.6542.3.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:59.7942.3.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00.8442.3.1
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:23.5542.3.5
7thWanganui High School 2[ crew ]8:41.0642.3.2
Heat 4[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:40.1842.4.5
2ndSt Peter's College 1[ crew ]8:02.3742.4.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:15.0342.4.2
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:28.2842.4.3
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:35.2642.4.4
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:58.9942.4.7
Heat 5[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:35.6842.5.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:53.2342.5.2
3rdDilworth School 1[ crew ]7:56.3042.5.7
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:01.4042.5.3
5thWellington College 1[ crew ]8:16.4042.5.6
6thJohn Paul College 2[ crew ]8:29.2042.5.4

Event 43 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:09.6043.1.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:12.9743.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.4943.1.4
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:21.3843.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:18.4343.2.6
2ndBaradene College 1[ crew ]7:23.1743.2.3
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:26.2643.2.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:52.1043.2.2

Event 44 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:19.7944.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:26.4544.1.4
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]6:27.6744.1.5
4thKings College 1[ crew ]6:28.1744.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:40.7244.1.7
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:55.0444.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:18.5844.2.7
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:23.3844.2.2
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:24.1444.2.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:30.9444.2.5
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:34.2444.2.4
6thKings College 2[ crew ]6:54.2644.2.3

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis10 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis10 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA