NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Cashmere High School's approved colours
#121: Cashmere High School


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2007 Meridian Energy South Island Championships

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2021 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2007 Meridian Energy South Island Championships regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:28:691.1.9
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:35:171.1.4
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:39:891.1.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:40:661.1.7
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:43:571.1.3
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:53:021.1.5
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:06:691.1.6
8thSt Bede's College 2[ crew ]8:07:241.1.1
9thOtago Boys High School 1[ crew ]8:23:121.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 2[ crew ]8:02:191.2.4
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:03:681.2.5
3rdChrist's College 1[ crew ]8:05:271.2.1
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:07:741.2.7
5thOtago Boys High School 3[ crew ]8:19:501.2.6
6thAshburton College 2[ crew ]8:23:181.2.2
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:26:801.2.8
---Christ's College 3[ crew ]SCR1.2.3

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:50:142.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:53:442.1.8
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:54:812.1.1
4thJames Hargest College 1[ crew ]9:01:792.1.5
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:14:472.1.3
6thSt Andrew's College 1[ crew ]9:25:522.1.6
7thMarian College 1[ crew ]9:36:662.1.7
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:40:022.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:11:782.2.6
2ndJames Hargest College 2[ crew ]9:23:592.2.3
3rdTwizel Area School 1[ crew ]9:26:892.2.2
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:30:952.2.4
5thRoncalli College 1[ crew ]9:36:832.2.5
6thColumba College 2[ crew ]9:44:682.2.8
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:46:332.2.1
8thSt Andrew's College 2[ crew ]9:50:182.2.7

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:27:023.1.5
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:27:303.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:36:203.1.3
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:41:853.1.6
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:47:673.1.8
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:55:693.1.7
7thBurnside High School 1[ crew ]8:57:673.1.2
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:11:513.1.1

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:10:134.1.5
2ndChrist's College 1[ crew ]7:12:334.1.3
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:15:024.1.4
4thBurnside High School 1[ crew ]9:04:604.1.7
Scratched crews (Finals) 
SCRDUNS 2[ crew ]_:__:__4.1.2
SCRDUNS 1[ crew ]_:__:__4.1.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:11:335.1.3
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:14:635.1.4
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:15:185.1.2
4thChrist's College 4[ crew ]7:23:915.1.5
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:30:395.1.6
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:35:175.1.8
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:36:495.1.7
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:36:715.1.1
9thRangiora High School 1[ crew ]8:04:285.1.9
B Final [ race results || race reproduction ]
1stNelson College 1[ crew ]7:53:465.2.3
2ndKings High School 1[ crew ]7:54:065.2.6
4thChrist's College 1[ crew ]8:06:865.2.2
5thSt Bede's College 2[ crew ]8:10:935.2.7
6thChrist's College 2[ crew ]8:25:705.2.8
7thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:28:455.2.1
8thChrist's College 3[ crew ]9:07:555.2.4

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:22:436.1.4
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:28:036.1.3
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:51:486.1.2
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:00:996.1.7
5thChrist's College 2[ crew ]8:07:746.1.6

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:49:947.1.2
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:02:697.1.9
3rdAshburton College 1[ crew ]8:15:987.1.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:16:317.1.4
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:22:907.1.8
6thBurnside High School 1[ crew ]8:24:277.1.1
7thMarian College 1[ crew ]8:32:027.1.5
8thSt Margaret's College 1[ crew ]8:32:247.1.7
9thVilla Maria College 2[ crew ]9:23:157.1.6
B Final [ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:32:737.2.5
2ndAshburton College 2[ crew ]8:39:657.2.4
3rdColumba College 1[ crew ]8:40:487.2.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:50:317.2.6
5thWakatipu High School 1[ crew ]8:55:427.2.2
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:30:737.2.7

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:13:318.1.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:17:218.1.6
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:20:128.1.4
---St Margaret's College 2[ crew ]SCR8.1.8

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:44:809.1.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:52:439.1.5
3rdRoncalli College 1[ crew ]6:56:889.1.2
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:57:279.1.6
5thChrist's College 1[ crew ]6:59:969.1.3
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:06:179.1.7

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:02:9710.1.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:14:2310.1.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:22:6910.1.3

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:22:4311.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:34:2411.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:35:8311.1.3
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:39:0211.1.6
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:07:6911.1.2
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:13:9011.1.7
7thColumba College 1[ crew ]8:16:3111.1.1

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:53:0512.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:57:8812.1.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:05:8412.1.6
4thRoncalli College 1[ crew ]7:06:4512.1.3
5thChrist's College 2[ crew ]7:10:4012.1.1
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:10:9012.1.7
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:13:7012.1.2
8thRangiora High School 1[ crew ]7:14:8012.1.9
9thOtago Boys High School 1[ crew ]7:35:0112.1.8

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:34:5613.1.4
2ndAshburton College 1[ crew ]7:46:4813.1.5
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:21:5813.1.3

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:55:3514.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:03:8614.1.5
3rdChrist's College 1[ crew ]7:04:5214.1.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:19:6814.1.6
5thChrist's College 2[ crew ]7:23:8614.1.2
6thChrist's College 3[ crew ]7:37:1514.1.7
7thChrist's College 4[ crew ]8:06:3714.1.1

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:08:7915.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:19:3915.1.7
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:22:3615.1.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:23:1315.1.5
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:27:1915.1.3
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:33:2315.1.6
7thJames Hargest College 2[ crew ]9:02:0115.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 2[ crew ]8:25:3715.2.3
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:28:5515.2.5
4thMarlborough Girls College 3[ crew ]8:37:9515.2.4
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:40:4715.2.6
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:49:9215.2.7
8thBurnside High School 1[ crew ]8:56:7915.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__15.1.1

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:06:8316.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:10:4016.1.5
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:15:5016.1.3
4thChrist's College 1[ crew ]7:21:8216.1.6
5thChrist's College 2[ crew ]7:35:1116.1.2
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:16:3616.1.7
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:35:8616.1.1

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:53:8617.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:00:4517.1.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:03:9117.1.3
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:06:4917.1.1
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:07:5417.1.7
6thJames Hargest College 2[ crew ]7:14:1817.1.6
7thRoncalli College 1[ crew ]7:29:4017.1.2
8thVerdon College 1[ crew ]7:38:6817.1.8

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:20:1618.1.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:29:6018.1.5
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:39:9318.1.3
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:47:1218.1.6
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:52:4518.1.7
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:58:5518.1.2
7thRangiora High School 2[ crew ]9:10:2518.1.9
8thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:14:3118.1.1
9thKavanagh College 2[ crew ]9:46:5518.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndKavanagh College 1[ crew ]9:23:6418.2.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:37:2118.2.2
4thMt Aspiring College 1[ crew ]9:44:7918.2.6
5thQueens High School 1[ crew ]10:09:5118.2.7

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:08:0119.1.6
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]8:14:3919.1.3
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:22:1819.1.4
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:23:0119.1.2
5thRoncalli College 1[ crew ]8:30:0419.1.5
6thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:34:4319.1.1
7thMarian College 1[ crew ]8:45:8619.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:28:2819.2.5
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:32:5719.2.3
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:34:6519.2.2
4thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:41:5719.2.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:41:7419.2.6
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:47:6219.2.1
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:53:2719.2.4
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:59:9719.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRMLBG 3[ crew ]_:__:__19.1.7

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:43:4920.1.4
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:49:5320.1.3
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]7:05:4620.1.5
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:16:0020.1.6

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:32:4221.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:35:3321.1.5
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:59:5021.1.3
4thTimaru Girls High School 2[ crew ]8:03:7921.1.6
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:10:6521.1.1
6thColumba College 1[ crew ]8:16:5321.1.2
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:25:8121.1.7
8thAshburton College 1[ crew ]8:43:5121.1.8

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:09:0022.1.5
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:17:3522.1.6
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:22:2422.1.1
4thBurnside High School 1[ crew ]8:24:4922.1.7
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:28:7222.1.3
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:53:0522.1.8
---St Andrew's College 1[ crew ]RET22.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:18:8522.2.4
2ndMarian College 1[ crew ]8:20:1622.2.3
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:26:7022.2.5
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:27:2522.2.6
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:46:5822.2.1
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:48:2922.2.2
7thMarian College 3[ crew ]9:11:8522.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRCGHS 2[ crew ]_:__:__22.2.7

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:45:0623.1.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:53:7923.1.2
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:58:7923.1.7
4thRangiora High School 1[ crew ]8:02:9623.1.4
5thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:05:5423.1.3
6thMarlborough Boys College 3[ crew ]8:18:4023.1.5
7thSt Kevin's College 2[ crew ]8:29:5523.1.8
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:48:3923.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 2[ crew ]8:01:9723.2.6
2ndMarlborough Boys College 2[ crew ]8:03:5123.2.4
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:11:3123.2.3
4thAshburton College 1[ crew ]8:18:2923.2.7
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:18:5123.2.5
6thVerdon College 2[ crew ]8:25:8123.2.2
7thVerdon College 1[ crew ]8:26:5823.2.1
8thDunstan High School 1[ crew ]8:57:9423.2.8

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:02:6524.1.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:17:6524.1.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:30:0024.1.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:37:8624.1.7
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:39:2324.1.6
6thColumba College 1[ crew ]8:24:1624.1.8

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:01:3325.1.4
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:05:3425.1.5
3rdChrist's College 1[ crew ]7:09:0825.1.3
4thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:13:8025.1.2
5thRangiora High School 1[ crew ]7:18:0325.1.9
6thDunstan High School 2[ crew ]7:20:8925.1.7
7thOtago Boys High School 2[ crew ]7:30:0025.1.8
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:31:2125.1.1
9thChrist's College 3[ crew ]7:32:9725.1.6

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:44:2826.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:01:2026.1.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:04:1626.1.7
4thRangiora High School 1[ crew ]8:05:5926.1.9
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:08:1226.1.6
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:15:7026.1.5
7thKavanagh College 1[ crew ]8:54:4826.1.1
8thVilla Maria College 1[ crew ]9:07:6626.1.8

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:44:0227.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:47:3727.1.2
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:52:4827.1.5
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:53:2027.1.7
5thRoncalli College 1[ crew ]7:54:7927.1.3
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:01:3827.1.6
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:12:4227.1.1
8thMarian College 1[ crew ]8:21:2127.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:14:1127.2.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:20:3227.2.1
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:21:4227.2.3
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:27:7327.2.6
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:29:0527.2.4
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:40:3727.2.2
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:45:6427.2.7
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:22:3327.2.8

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:32:3228.1.4
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:47:1528.1.2
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:52:9728.1.1
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:58:1328.1.3
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:01:1528.1.5
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:02:8028.1.7
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:03:0728.1.6
8thBurnside High School 1[ crew ]8:25:2128.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stMarian College 1[ crew ]8:09:6628.2.4
2ndAshburton College 1[ crew ]8:14:0628.2.3
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:14:9928.2.2
4thColumba College 1[ crew ]8:21:0328.2.5
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:28:5028.2.6
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:33:8928.2.7
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:55:2528.2.8
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:12:6628.2.1

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:15:3629.1.4
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:27:1229.1.3
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:29:5329.1.5

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:51:9430.1.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:11:5030.1.3
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]7:15:4530.1.6
4thRoncalli College 2[ crew ]7:20:2330.1.7
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:21:8230.1.2
6thKavanagh College 1[ crew ]7:29:9530.1.1
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:43:1930.1.8
Scratched crews (Finals) 
SCRMLBB 1[ crew ]_:__:__30.1.4

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:32:2031.1.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:38:8431.1.2
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:39:5031.1.5
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:48:7331.1.3
5thMarlborough Girls College 2[ crew ]7:51:9731.1.8
6thVilla Maria College 2[ crew ]7:55:9331.1.6
7thJames Hargest College 1[ crew ]7:59:1131.1.1
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:25:0931.1.7
---St Margaret's College 2[ crew ]DNS31.1.9
B Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:52:9631.2.4
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:00:4931.2.3
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:08:5631.2.6
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:11:0331.2.7
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:23:7231.2.2
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:29:1031.2.5
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:52:8331.2.1

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:17:7532.1.4
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:25:3332.1.3
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:30:7732.1.6
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:35:4432.1.2
5thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:35:7232.1.5
6thChrist's College 1[ crew ]7:47:4732.1.8
7thNelson College 1[ crew ]7:52:9632.1.7
---St Andrew's College 1[ crew ]DNF32.1.1

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:20:2533.1.4
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:20:8533.1.3
3rdDunstan High School 1[ crew ]6:23:9833.1.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:32:4433.1.2
5thChrist's College 2[ crew ]6:38:2133.1.6
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:56:4533.1.7

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:28:3134.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:32:8134.1.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:33:6934.1.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:42:1534.1.6
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:50:5034.1.2
6thQueens High School 1[ crew ]8:15:6534.1.1
7thMarian College 1[ crew ]8:19:9434.1.7
8thWakatipu High School 1[ crew ]8:38:2834.1.8

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:45:3335.1.4
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:56:8735.1.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:03:3535.1.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:05:2735.1.5
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:20:6535.1.1
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:24:0035.1.7
7thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:44:1135.1.8

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:05:5636.1.9
2ndSt Bede's College 2[ crew ]7:06:3336.1.7
3rdJames Hargest College 2[ crew ]7:08:8036.1.5
4thRoncalli College 1[ crew ]7:09:0236.1.3
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:11:2736.1.2
6thSt Andrew's College 2[ crew ]7:21:9336.1.1
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:23:4736.1.4
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:24:7836.1.6
9thKavanagh College 1[ crew ]7:31:2736.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stTimaru Boys High School 2[ crew ]7:18:9136.2.3
2ndJames Hargest College 3[ crew ]7:23:6336.2.2
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:25:2836.2.5
4thRoncalli College 2[ crew ]7:26:4336.2.7
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:29:4036.2.6
6thVerdon College 2[ crew ]7:45:3336.2.4
7thDunstan High School 1[ crew ]7:47:4736.2.8
8thVerdon College 1[ crew ]7:59:0636.2.1

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:32:2037.1.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:33:8037.1.3
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:41:3237.1.2
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:45:3937.1.6
5thRangiora High School 1[ crew ]7:49:7337.1.5
6thRangiora High School 3[ crew ]8:10:9337.1.7

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:30:7238.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:38:3538.1.5
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:44:8938.1.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:48:0738.1.2
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:55:4338.1.6
6thSt Margaret's College 1[ crew ]7:57:6338.1.3
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:58:6738.1.8
---St Margaret's College 2[ crew ]DNS38.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]7:50:3338.2.5
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:50:7638.2.2
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:56:0938.2.3
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:58:5638.2.4
5thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:00:9838.2.6
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:05:4338.2.1
7thMarian College 1[ crew ]8:08:6238.2.7
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:12:8538.2.8

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:51:4439.1.5
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:52:2639.1.4
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:00:5039.1.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:14:1239.1.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:18:7439.1.6
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:27:5239.1.1
7thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:29:5639.1.2
8thBurnside High School 1[ crew ]8:44:6639.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:09:3539.2.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:22:0339.2.5
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:31:2139.2.2
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:35:0039.2.6
5thColumba College 1[ crew ]8:38:4639.2.3
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:45:3239.2.7
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:51:6439.2.1
8thJames Hargest College 2[ crew ]9:12:1339.2.8

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:37:8140.1.4
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:38:3640.1.3
3rdChrist's College 3[ crew ]7:38:6940.1.6
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:41:9340.1.2
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:49:0740.1.5
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:01:6540.1.1
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:01:8740.1.7
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:20:8740.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:44:6740.2.4
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:45:6040.2.3
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:59:9440.2.7
4thKings High School 1[ crew ]8:07:2440.2.9
5thBurnside High School 1[ crew ]8:10:1640.2.2
6thSt Andrew's College 1[ crew ]8:14:0640.2.1
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:33:9940.2.8
Scratched crews (Finals) 
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__40.2.5
SCRNELB 1[ crew ]_:__:__40.2.6

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:00:0241.1.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:14:0841.1.5
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:14:3041.1.3

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:23:0042.1.5
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:30:1442.1.3
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:33:3842.1.4
4thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]6:42:7742.1.2
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:47:6642.1.7
6thSt Andrew's College 1[ crew ]6:48:6542.1.6
Scratched crews (Finals) 
SCRCHCO 2[ crew ]_:__:__42.1.1
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:39:561.1.6
2ndSt Bede's College 2[ crew ]7:51:971.1.2
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:55:271.1.4
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:57:691.1.5
5thOtago Boys High School 3[ crew ]8:09:441.1.8
6thAshburton College 2[ crew ]8:11:641.1.7
7thChrist's College 1[ crew ]8:18:011.1.1
---St Andrew's College 3[ crew ]DNS1.1.3
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:30:441.2.6
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:36:481.2.1
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:44:011.2.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:05:211.2.2
5thChrist's College 3[ crew ]8:08:561.2.4
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:27:071.2.7
7thOtago Boys High School 2[ crew ]8:34:921.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:40:891.3.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:49:731.3.2
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:14:561.3.4
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:33:561.3.5
5thAshburton College 1[ crew ]8:34:001.3.1
---Christ's College 2[ crew ]DNS1.3.3
---St Bede's College 1[ crew ]DNS1.3.7

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]9:22:302.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:23:402.1.6
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:23:562.1.3
4thColumba College 2[ crew ]9:45:752.1.8
5thDunstan High School 2[ crew ]10:13:662.1.5
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]10:17:562.1.1
7thWaitaki Girls High School 2[ crew ]10:19:372.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:56:242.2.1
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]9:05:412.2.6
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:15:572.2.8
4thRoncalli College 1[ crew ]9:15:962.2.4
5thJames Hargest College 3[ crew ]9:22:272.2.3
7thJames Hargest College 4[ crew ]9:33:862.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:52:622.3.7
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]9:14:812.3.3
3rdJames Hargest College 2[ crew ]9:17:772.3.6
4thSt Andrew's College 2[ crew ]9:31:122.3.2
5thWakatipu High School 2[ crew ]9:33:652.3.8
6thMt Aspiring College 1[ crew ]9:36:282.3.1
7thOtago Girls High School 1[ crew ]9:38:372.3.4
8thColumba College 1[ crew ]9:44:142.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]9:00:032.4.1
2ndMarian College 1[ crew ]9:20:682.4.4
3rdTwizel Area School 1[ crew ]9:30:732.4.5
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:35:352.4.8
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:39:032.4.7
6thBurnside High School 1[ crew ]9:49:022.4.2
7thQueens High School 1[ crew ]9:49:792.4.3
8thWakatipu High School 1[ crew ]9:50:292.4.6
Scratched crews (Heats) 
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__2.3.5
SCRSTKV 1[ crew ]_:__:__2.4.5

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]8:28:563.1.3
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:34:823.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:40:423.1.2
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:04:643.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:31:743.2.4
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:46:513.2.6
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:53:933.2.3
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:02:333.2.2
Scratched crews (Heats) 
SCRCOLU 1[ crew ]_:__:__3.1.6
SCRSTMG 2[ crew ]_:__:__3.2.5

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:11:724.1.2
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:16:724.1.3
3rdChrist's College 1[ crew ]7:20:784.1.7
4thDunstan High School 1[ crew ]7:24:684.1.1
5thDunstan High School 2[ crew ]7:30:234.1.6
6thBurnside High School 1[ crew ]8:00:774.1.5
Scratched crews (Heats) 
SCRCHCO 2[ crew ]_:__:__4.1.4

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:29:575.1.4
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:53:745.1.5
3rdNelson College 1[ crew ]7:58:025.1.3
4thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:14:995.1.7
5thOtago Boys High School 2[ crew ]8:30:655.1.2
6thChrist's College 3[ crew ]9:02:065.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:18:585.2.4
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:33:305.2.2
3rdKings High School 1[ crew ]8:00:775.2.7
4thSt Bede's College 2[ crew ]8:04:615.2.5
5thChrist's College 2[ crew ]8:18:565.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:12:885.3.5
2ndChrist's College 4[ crew ]7:17:995.3.2
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:26:675.3.6
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:30:685.3.7
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:42:985.3.4
7thChrist's College 1[ crew ]8:02:425.3.1

Event 6 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:20:126.1.2
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:34:186.1.5
4thChrist's College 2[ crew ]7:36:986.1.3
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:46:106.1.6
6thSt Bede's College 1[ crew ]7:52:256.1.4

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:50:717.1.3
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:55:247.1.6
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:15:767.1.4
4thAshburton College 1[ crew ]8:19:227.1.5
5thColumba College 1[ crew ]8:36:907.1.7
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:41:027.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:48:077.2.3
2ndMarian College 1[ crew ]8:10:847.2.4
3rdAshburton College 2[ crew ]8:12:177.2.2
4thVilla Maria College 2[ crew ]8:36:227.2.5
---Christchurch Girls High School 1[ crew ]DNF7.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:20:767.3.2
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:26:257.3.5
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:34:657.3.3
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:54:107.3.4
5thJames Hargest College 1[ crew ]9:33:537.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRCOLU 2[ crew ]_:__:__7.2.7

Event 8 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 2[ crew ]7:04:528.1.6
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:15:188.1.7
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:24:358.1.4
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:28:088.1.2
Scratched crews (Heats) 
SCRAVSG 1[ crew ]_:__:__8.1.5

Event 9 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:45:739.1.8
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:52:109.1.1
3rdChrist's College 1[ crew ]6:54:419.1.2
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:57:059.1.5
5thRoncalli College 1[ crew ]7:00:459.1.3
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:01:999.1.7
---St Bede's College 1[ crew ]DNS9.1.6

Event 10 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:02:6310.1.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:07:7410.1.3
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:21:6910.1.5
Scratched crews (Heats) 
SCRRRGS 1[ crew ]_:__:__10.1.6

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:09:2411.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:22:5911.1.2
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:29:1211.1.7
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:33:1911.1.1
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:49:5511.1.3
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:52:1911.1.6
7thColumba College 1[ crew ]8:05:8111.1.5

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:47:7112.1.5
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:54:0912.1.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:02:4912.1.2
4thRangiora High School 1[ crew ]7:06:9912.1.4
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:14:1912.1.6
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:36:2112.1.7
---Otago Boys High School 2[ crew ]DNS12.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:04:4712.2.6
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:07:9312.2.4
3rdChrist's College 2[ crew ]7:13:1512.2.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:26:2212.2.2
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:37:3712.2.5
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:43:1412.2.7
7thKings High School 1[ crew ]7:53:2512.2.1

Event 13 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:35:8413.1.3
2ndAshburton College 1[ crew ]7:46:0013.1.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:10:2213.1.5

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:52:2714.1.6
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:03:2014.1.1
3rdChrist's College 1[ crew ]7:05:0214.1.5
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:17:9214.1.7
5thChrist's College 2[ crew ]7:23:2514.1.3
6thChrist's College 3[ crew ]7:37:0414.1.2
7thChrist's College 4[ crew ]8:08:0214.1.4

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:01:3715.1.5
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]8:16:3115.1.7
3rdBurnside High School 2[ crew ]8:31:0315.1.4
4thMarian College 1[ crew ]8:51:4115.1.1
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:52:9515.1.6
6thJames Hargest College 3[ crew ]8:59:9815.1.3
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:10:6315.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:22:3315.2.1
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:34:0915.2.4
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:54:7915.2.5
5thOtago Girls High School 1[ crew ]9:02:8715.2.2
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:10:0615.2.7
7thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:54:6615.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:14:6115.3.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:19:0615.3.7
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:20:3215.3.3
4thMarlborough Girls College 3[ crew ]8:27:5115.3.2
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:28:3915.3.1
6thQueens High School 1[ crew ]8:57:0615.3.5
7thTwizel Area School 1[ crew ]9:23:4315.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:21:0315.4.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:38:1115.4.6
3rdAshburton College 1[ crew ]9:08:4815.4.5
4thAshburton College 2[ crew ]9:14:2515.4.7
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:21:5315.5.6
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:47:4515.5.5
4thVilla Maria College 2[ crew ]8:49:1615.5.2
Scratched crews (Heats) 
SCRMLBG 4[ crew ]_:__:__15.4.1
SCRWAKA 1[ crew ]_:__:__15.4.2
SCRCRAI 2[ crew ]_:__:__15.4.3
SCRMLBG 5[ crew ]_:__:__15.5.1
SCRCRAI 1[ crew ]_:__:__15.5.3
SCRCGHS 2[ crew ]_:__:__15.5.7

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:59:0816.1.7
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:03:0416.1.5
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:05:4616.1.3
4thChrist's College 1[ crew ]7:17:2116.1.4
5thChrist's College 2[ crew ]7:25:6716.1.6
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:26:5516.1.1
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:05:6516.1.2

Event 17 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:59:6417.1.4
2ndJames Hargest College 2[ crew ]7:06:2817.1.6
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:10:4017.1.2
4thVerdon College 1[ crew ]7:26:7717.1.3
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:37:8117.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:49:4717.2.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:59:1417.2.2
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:15:0717.2.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:19:0217.2.7
6thBurnside High School 1[ crew ]8:27:4117.2.4
Scratched crews (Heats) 
SCRCBHS 1[ crew ]_:__:__17.2.4

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:34:3818.1.2
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:49:9218.1.4
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]9:06:5718.1.3
4thKavanagh College 2[ crew ]9:19:5418.1.8
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:20:1418.1.1
7thQueens High School 1[ crew ]10:13:7518.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]8:46:6918.2.8
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:56:5718.2.1
3rdJames Hargest College 2[ crew ]9:04:8718.2.5
4thRangiora High School 2[ crew ]9:06:6818.2.6
5thKavanagh College 1[ crew ]9:25:3618.2.3
6thMt Aspiring College 1[ crew ]9:32:6618.2.4
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:43:5418.2.2
---Rangiora High School 1[ crew ]DNS18.2.7
Scratched crews (Heats) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__18.1.7

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:12:6819.1.3
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:16:9619.1.1
3rdCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:46:2419.1.6
4thBurnside High School 2[ crew ]9:05:8519.1.2
5thWakatipu High School 1[ crew ]9:14:5819.1.7
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:22:4319.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:26:2019.2.1
2ndMarian College 1[ crew ]8:31:2519.2.6
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:38:7819.2.5
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:56:6319.2.2
5thCraighead Diocesan School 3[ crew ]9:04:3719.2.4
6thSt Kevin's College 1[ crew ]9:29:0919.2.7
---Marian College 2[ crew ]DNF19.2.3
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:20:0419.3.7
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:52:0119.3.2
3rdJames Hargest College 2[ crew ]9:07:2819.3.5
4thOtago Girls High School 2[ crew ]9:13:3719.3.6
5thAshburton College 1[ crew ]9:20:5719.3.4
---Waitaki Girls High School 2[ crew ]DNS19.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]8:17:0819.4.6
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:25:5919.4.7
3rdVilla Maria College 2[ crew ]8:33:0619.4.3
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:49:2119.4.2
5thOtago Girls High School 1[ crew ]8:53:3319.4.4
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:02:8319.4.5
Heat 5[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 3[ crew ]8:25:7619.5.6
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:36:6319.5.3
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:39:5419.5.2
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:41:2519.5.7
5thJames Hargest College 4[ crew ]9:17:2219.5.4
6thJames Hargest College 3[ crew ]9:40:9519.5.5
Scratched crews (Heats) 
SCROGHS 3[ crew ]_:__:__19.1.4
SCRSTMG 3[ crew ]_:__:__19.3.1

Event 20 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:47:7720.1.7
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]6:53:0420.1.2
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:53:4320.1.3
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:14:6320.1.4
Scratched crews (Heats) 
SCRSTAN 1[ crew ]_:__:__20.1.5
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__20.1.6

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:43:9121.1.5
2ndTimaru Girls High School 2[ crew ]8:04:5621.1.3
3rdColumba College 1[ crew ]8:08:1821.1.6
4thAshburton College 1[ crew ]8:32:0821.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:37:3721.2.5
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:01:9221.2.3
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:20:7121.2.2
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:29:3321.2.6
5thDunstan High School 1[ crew ]8:46:9021.2.4
Scratched crews (Heats) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__21.1.4

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:15:1522.1.8
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:18:7222.1.4
3rdMarian College 1[ crew ]8:23:9422.1.3
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:26:3622.1.5
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:40:9722.1.1
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:41:6322.1.2
7thMarian College 2[ crew ]8:42:1822.1.7
8thQueens High School 1[ crew ]9:25:2422.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:10:7622.2.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:20:4822.2.8
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:27:4022.2.7
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:35:6922.2.1
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:39:8122.2.3
7thTwizel Area School 1[ crew ]8:43:8222.2.2
---Rangi Ruru Girls School 3[ crew ]DNS22.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:17:1822.3.5
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:20:8622.3.2
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:23:3922.3.8
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:24:5422.3.7
5thOtago Girls High School 2[ crew ]8:49:3722.3.3
6thSouthland Girls High School 3[ crew ]8:59:6422.3.1
7thJames Hargest College 1[ crew ]9:04:2022.3.4
---Rangi Ruru Girls School 4[ crew ]DNS22.3.6
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:19:5622.4.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:39:9922.4.2
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:47:1322.4.5
4thMarian College 3[ crew ]8:55:2622.4.1
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:19:4322.4.4
---Rangi Ruru Girls School 2[ crew ]DNS22.4.7
Scratched crews (Heats) 
SCRSTMG 2[ crew ]_:__:__22.4.3

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 3[ crew ]7:57:8823.1.6
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:58:1023.1.5
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:09:9623.1.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:45:3923.1.4
5thChrist's College 1[ crew ]8:45:8323.1.8
6thJames Hargest College 6[ crew ]9:57:5123.1.7
---Christ's College 3[ crew ]DNS23.1.1
---Christ's College 2[ crew ]DNS23.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:51:4823.2.7
2ndJohn McGlashan College 2[ crew ]7:58:0123.2.5
3rdRoncalli College 2[ crew ]8:05:4323.2.6
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:08:6223.2.8
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:13:4523.2.3
6thSt Bede's College 1[ crew ]8:28:7223.2.4
7thKavanagh College 2[ crew ]8:50:6323.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:21:8623.3.8
2ndSt Kevin's College 2[ crew ]8:22:1923.3.4
3rdVerdon College 2[ crew ]8:30:0423.3.7
4thVerdon College 1[ crew ]8:32:5123.3.1
5thJames Hargest College 3[ crew ]8:43:2223.3.5
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:46:1923.3.3
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]9:12:3323.3.2
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:58:8423.4.2
2ndKavanagh College 1[ crew ]8:03:5723.4.5
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]8:15:3823.4.6
4thAshburton College 1[ crew ]8:30:6523.4.7
5thJames Hargest College 5[ crew ]8:34:6023.4.3
6thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:45:0923.4.4
7thJames Hargest College 4[ crew ]8:58:8223.4.1
8thSt Bede's College 2[ crew ]9:21:2323.4.8
Scratched crews (Heats) 
SCRSTAN 2[ crew ]_:__:__23.2.1
SCRVERD 3[ crew ]_:__:__23.3.6

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:01:5524.1.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:15:6724.1.5
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:39:1824.1.8
4thSt Margaret's College 2[ crew ]7:44:6724.1.7
6thVilla Maria College 1[ crew ]7:50:1624.1.6
8thColumba College 1[ crew ]8:25:7924.1.3

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:04:1925.1.6
2ndChrist's College 1[ crew ]7:10:8925.1.3
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]7:14:0825.1.5
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:24:7425.1.4
5thChrist's College 3[ crew ]7:26:9325.1.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:50:8825.1.1
7thAshburton College 1[ crew ]7:55:7125.1.8
8thNelson College 1[ crew ]8:06:1525.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:07:8725.2.6
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:11:4425.2.5
3rdDunstan High School 2[ crew ]7:17:9225.2.3
4thOtago Boys High School 2[ crew ]7:40:5525.2.7
5thRoncalli College 1[ crew ]7:50:9325.2.4
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:22:5725.2.1
Scratched crews (Heats) 
SCRCHCO 2[ crew ]_:__:__25.2.2

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:05:7026.1.8
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:17:2926.1.2
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:29:8726.1.1
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:39:9826.1.5
5thQueens High School 1[ crew ]8:49:6426.1.7
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:51:2426.1.4
7thWakatipu High School 2[ crew ]9:28:9726.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:48:1926.2.5
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:53:4626.2.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:53:9026.2.2
5thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:11:7126.2.7
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:39:3926.2.3
7thSt Margaret's College 2[ crew ]8:46:6926.2.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__26.1.3

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:53:1827.1.6
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:05:0427.1.7
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:18:1227.1.1
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:29:3227.1.3
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:34:9227.1.2
7thOtago Girls High School 1[ crew ]9:11:4527.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:48:3527.2.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:53:4627.2.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:56:9827.2.1
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:59:2327.2.6
5thBurnside High School 1[ crew ]8:24:7127.2.2
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:25:8127.2.7
7thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:41:3627.2.4
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:54:6727.3.6
2ndMarian College 1[ crew ]8:17:5227.3.7
3rdJames Hargest College 2[ crew ]8:26:0327.3.4
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:35:3127.3.1
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:47:2327.3.3
6thSt Margaret's College 2[ crew ]8:55:9627.3.2
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:20:4627.3.5

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:51:8628.1.7
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:54:3428.1.1
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:04:3928.1.2
4thBurnside High School 1[ crew ]8:16:3128.1.5
5thMarian College 1[ crew ]8:21:7428.1.3
6thColumba College 1[ crew ]8:22:7328.1.6
7thDunstan High School 1[ crew ]8:42:6228.1.4
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:15:3028.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:38:5228.2.6
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:53:8428.2.2
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:02:0328.2.7
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:04:1128.2.1
5thAshburton College 1[ crew ]8:24:2728.2.8
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:26:4128.2.5
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:53:2228.2.3
8thJames Hargest College 1[ crew ]9:37:0528.2.4

Event 29 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:23:6029.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:36:8429.1.5
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:43:3229.1.3

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:10:2930.1.1
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:17:9330.1.7
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:26:5530.1.6
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:28:6430.1.3
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:43:4730.1.5
6thRoncalli College 3[ crew ]8:13:2430.1.4
---St Bede's College 1[ crew ]DNS30.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:12:6030.2.1
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]7:17:4930.2.7
4thRoncalli College 2[ crew ]7:18:6930.2.2
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:21:3330.2.5
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:36:6630.2.3
Scratched crews (Heats) 
SCRJMCG 2[ crew ]_:__:__30.2.4

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:42:9331.1.3
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]8:01:1631.1.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:02:3131.1.6
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:13:1931.1.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:14:2331.1.5
---St Margaret's College 2[ crew ]DNS31.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 2[ crew ]7:51:3831.2.7
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:54:9531.2.5
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:58:3531.2.2
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:17:3631.2.3
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:23:2931.2.4
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:41:9631.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:33:8031.3.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:41:3231.3.7
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:53:9631.3.2
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:27:7331.3.3
---Rangi Ruru Girls School 2[ crew ]DNS31.3.4
Scratched crews (Heats) 
SCRWAKA 1[ crew ]_:__:__31.3.6

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:32:2032.1.1
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:43:7432.1.5
3rdNelson College 1[ crew ]7:45:9932.1.6
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:48:2432.1.3
5thRangiora High School 1[ crew ]7:51:2632.1.4
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:04:7232.1.7
7thChrist's College 3[ crew ]8:52:5132.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:23:8032.2.1
2ndChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:26:4932.2.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:41:5432.2.2
4thChrist's College 1[ crew ]8:00:7632.2.5
5thSt Bede's College 2[ crew ]8:04:6132.2.8
6thChrist's College 4[ crew ]8:24:8232.2.4
7thChrist's College 2[ crew ]8:35:8632.2.3
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:43:6132.2.7

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:31:3533.1.4
2ndDunstan High School 1[ crew ]6:31:3833.1.2
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:35:0333.1.6
4thChrist's College 2[ crew ]6:40:4133.1.7
5thSt Bede's College 1[ crew ]6:41:9533.1.5
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:06:4533.1.3

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:39:0734.1.4
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:51:4334.1.2
3rdQueens High School 1[ crew ]8:23:3934.1.5
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:44:8134.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:33:9634.2.3
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:36:1034.2.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:38:6834.2.5
5thMarian College 1[ crew ]8:40:1434.2.4
Scratched crews (Heats) 
SCRSTMG 1[ crew ]_:__:__34.1.3

Event 35 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:45:0535.1.1
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:55:0535.1.7
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:01:5935.1.3
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:33:9935.1.2
7thSt Margaret's College 1[ crew ]9:12:6635.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 2[ crew ]8:06:2635.2.6
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:17:8535.2.2
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:26:9735.2.1
5thAshburton College 1[ crew ]8:38:8935.2.5
Scratched crews (Heats) 
SCRBURN 1[ crew ]_:__:__35.2.7

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 2[ crew ]7:27:6036.1.3
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:34:3636.1.7
3rdVerdon College 1[ crew ]7:49:7336.1.1
4thDunstan High School 1[ crew ]7:51:4936.1.8
5thVerdon College 2[ crew ]7:53:3636.1.2
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:55:8336.1.5
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:05:2236.1.4
8thRoncalli College 3[ crew ]8:11:2736.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:18:9636.2.4
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:20:9436.2.5
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:28:9036.2.7
4thJames Hargest College 3[ crew ]7:36:5436.2.2
5thRoncalli College 2[ crew ]7:46:9736.2.3
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:55:1036.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:09:1936.3.3
2ndJames Hargest College 2[ crew ]7:16:6636.3.4
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:20:8936.3.6
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:25:8936.3.5
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:26:7736.3.7
6thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:36:2136.3.2
7thWakatipu High School 1[ crew ]7:36:4936.3.1
Scratched crews (Heats) 
SCRSTBD 1[ crew ]_:__:__36.2.1

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:41:1637.1.7
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:46:9837.1.4
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:48:1337.1.2
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:54:4537.1.5
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:03:0237.1.6
6thRangiora High School 3[ crew ]8:04:7237.1.3
Scratched crews (Heats) 
SCRCHCO 1[ crew ]_:__:__37.1.1

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:42:5838.1.7
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:46:5438.1.6
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:48:9638.1.3
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:55:7738.1.1
5thBurnside High School 1[ crew ]7:56:2138.1.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:26:6438.1.2
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:16:5638.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:36:3238.2.1
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:40:9938.2.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:47:9138.2.2
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:58:7338.2.5
5thMarian College 1[ crew ]8:03:2338.2.4
6thAshburton College 1[ crew ]8:32:5138.2.6
7thMarian College 2[ crew ]8:54:5938.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:46:6538.3.5
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:49:6238.3.4
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:56:3238.3.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:59:7238.3.7
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:20:7638.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRTWIZ 1[ crew ]_:__:__38.3.2

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:02:3639.1.1
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:07:1939.1.6
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:22:2939.1.3
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:25:6439.1.2
5thRoncalli College 1[ crew ]8:28:1239.1.7
6thVilla Maria College 2[ crew ]9:02:2339.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:08:2339.2.3
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:32:1239.2.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:33:5039.2.6
4thColumba College 1[ crew ]8:37:7239.2.1
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:40:8039.2.2
6thJames Hargest College 2[ crew ]9:12:3839.2.5
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:40:6739.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]8:18:4539.3.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:37:7839.3.6
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:48:0539.3.7
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:52:6739.3.4
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:36:3339.3.2
6thColumba College 2[ crew ]10:30:9839.3.3

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChrist's College 3[ crew ]7:49:2340.1.2
2ndOtago Boys High School 2[ crew ]8:07:6940.1.4
3rdWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:27:4140.1.3
4thChrist's College 1[ crew ]8:32:9040.1.6
5thRangiora High School 2[ crew ]8:40:1540.1.8
6thNelson College 2[ crew ]8:40:5340.1.7
7thKings High School 2[ crew ]8:41:1440.1.1
8thChrist's College 2[ crew ]9:00:8640.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:40:5740.2.2
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:47:3240.2.1
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]7:50:4540.2.3
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:54:3040.2.7
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:59:5240.2.8
6thNelson College 1[ crew ]8:06:6640.2.6
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:37:8040.2.4
8thKings High School 3[ crew ]9:20:9740.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]7:42:3140.3.1
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:55:2240.3.5
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:58:3540.3.8
4thRangiora High School 1[ crew ]8:01:8740.3.3
5thBurnside High School 1[ crew ]8:07:8040.3.6
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:14:3940.3.4
7thSt Andrew's College 1[ crew ]8:15:1640.3.7
---Kings High School 1[ crew ]DNF40.3.2

Event 41 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]6:59:4141.1.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:10:4041.1.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:13:7541.1.5

Event 42 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:11:6842.1.3
2ndChrist's College 1[ crew ]6:13:5442.1.2
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:20:8542.1.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]6:21:8942.1.1
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]6:25:0842.1.5
6thSt Bede's College 1[ crew ]6:26:4042.1.6
7thChrist's College 2[ crew ]6:36:7242.1.4

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other sis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other sis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA