NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Kapiti College's approved colours
#33: Kapiti College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2011 Meridian South Island Championships

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2011 Meridian South Island Championships regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:51.981.1.4
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:54.791.1.7
3rdMarlborough Boys College 3[ crew ]7:56.321.1.2
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:57.101.1.3
5thTaieri College 1[ crew ]8:08.821.1.6
6thBurnside High School 1[ crew ]8:12.171.1.5
7thGarin College 1[ crew ]8:24.401.1.8
8thOtago Boys High School 1[ crew ]8:35.241.1.1
B Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]8:05.171.2.3
2ndJames Hargest College 2[ crew ]8:08.151.2.2
3rdSt Thomas Of Canterbury 3[ crew ]8:17.371.2.4
4thKavanagh College 1[ crew ]8:19.321.2.5
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:19.991.2.8
6thJames Hargest College 3[ crew ]8:21.401.2.1
7thSt Bede's College 1[ crew ]8:46.481.2.7
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:58.531.2.6

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:45.532.1.1
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:50.032.1.5
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:51.712.1.7
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:55.762.1.2
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:55.802.1.6
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:07.012.1.4
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:11.992.1.8
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:24.962.1.3

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:33.703.1.5
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:42.023.1.7
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:47.433.1.3
4thRangiora High School 1[ crew ]7:48.253.1.4
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:53.173.1.1
6thRoncalli College 1[ crew ]7:54.993.1.6
7thSt Andrew's College 1[ crew ]8:02.733.1.2
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:12.003.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:57.683.2.5
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:58.983.2.4
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:02.343.2.6
4thChrist's College 1[ crew ]8:05.443.2.1
5thSt Bede's College 2[ crew ]8:10.983.2.3
6thChristchurch Boys High School 3[ crew ]8:11.503.2.8
7thWaimea College 1[ crew ]8:23.083.2.2
8thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:36.433.2.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:48.814.1.3
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:57.454.1.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:02.144.1.2
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:18.624.1.1
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:22.234.1.5
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:23.364.1.6
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:26.054.1.8
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:43.864.1.7
B Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:30.394.2.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:42.264.2.5
3rdMarlborough Girls College 2[ crew ]8:42.884.2.3
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:47.204.2.2
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:51.574.2.7
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:57.914.2.1
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:58.214.2.6
8thSt Kevin's College 1[ crew ]9:20.064.2.8

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]7:19.055.1.4
2ndNelson College 1[ crew ]7:25.205.1.1
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:27.635.1.5
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:30.925.1.7
5thChrist's College 1[ crew ]7:31.435.1.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:46.565.1.8
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:47.345.1.2
8thCromwell College 1[ crew ]8:00.155.1.6

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]7:53.346.1.5
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:00.386.1.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:04.066.1.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:06.566.1.2
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:11.486.1.7
6thBurnside High School 1[ crew ]8:17.556.1.1
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:28.956.1.6
8thNelson College For Girls 1[ crew ]8:30.736.1.8
B Final [ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]8:22.456.2.5
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:26.086.2.4
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:29.386.2.6
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:30.426.2.3
5thOtago Girls High School 2[ crew ]8:35.056.2.2
6thColumba College 1[ crew ]8:37.206.2.1
7thSt Andrew's College 3[ crew ]8:43.106.2.8
8thSt Andrew's College 2[ crew ]8:50.306.2.7

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:03.717.1.4
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:08.147.1.6
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:08.197.1.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:17.907.1.3
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:20.557.1.2
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:20.797.1.7
7thJames Hargest College 1[ crew ]7:29.297.1.8
8thWakatipu High School 1[ crew ]7:35.417.1.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:28.358.1.6
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:36.958.1.3
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:48.848.1.7
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:50.908.1.5
5thKavanagh College 2[ crew ]8:51.468.1.8
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:57.588.1.4
7thCraighead Diocesan School 2[ crew ]9:01.888.1.2
8thSouthland Girls High School 4[ crew ]9:17.298.1.1
B Final [ race results ]
1stRoncalli College 2[ crew ]8:59.258.2.1
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:01.288.2.5
3rdColumba College 1[ crew ]9:01.298.2.2
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:08.028.2.6
5thSouthland Girls High School 3[ crew ]9:10.968.2.4
6thSt Margaret's College 1[ crew ]9:25.908.2.8
7thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:34.908.2.3
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:39.148.2.7

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:42.229.1.6
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]7:42.719.1.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:43.849.1.5
4thRoncalli College 1[ crew ]7:46.489.1.2
5thSt Bede's College 1[ crew ]8:03.459.1.8
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:03.839.1.7
7thBurnside High School 1[ crew ]8:09.739.1.3
8thMt Aspiring College 2[ crew ]8:27.289.1.1

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:13.2510.1.3
2ndChrist's College 1[ crew ]6:22.2810.1.4
3rdChrist's College 2[ crew ]6:46.4910.1.5

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:40.0311.1.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:43.6111.1.2
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:46.5511.1.6
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:46.5611.1.3
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:51.6611.1.8
6thVerdon College 1[ crew ]7:56.7011.1.5
7thOtago Girls High School 1[ crew ]8:04.5711.1.1
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:05.2011.1.7

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:49.7712.1.5
2ndNelson College 1[ crew ]7:12.8612.1.6
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:28.3312.1.3
4thAshburton College 1[ crew ]7:53.6312.1.4

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:02.0613.1.5
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:03.9413.1.3
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:09.7813.1.6
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:20.5613.1.4
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:27.0313.1.2
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:39.0813.1.1
7thRoncalli College 1[ crew ]8:42.9013.1.8
8thSt Margaret's College 3[ crew ]9:14.4213.1.7
B Final [ race results ]
1stDunstan High School 2[ crew ]8:56.7513.2.4
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]8:57.8813.2.6
3rdDunstan High School 1[ crew ]9:13.2813.2.3
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:15.6013.2.5
5thVilla Maria College 1[ crew ]9:32.2513.2.1
6thBurnside High School 1[ crew ]9:33.2513.2.2
7thNelson College For Girls 2[ crew ]9:39.6713.2.7
8thSouthland Girls High School 2[ crew ]10:20.4013.2.8

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:33.1414.1.5
2ndNelson College 1[ crew ]6:35.7314.1.4
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]6:40.4014.1.6
4thRangiora High School 1[ crew ]6:45.3614.1.2
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:08.6714.1.3
---Christchurch Boys High School 1[ crew ]SCR14.1.7

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:13.3715.1.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:16.4615.1.3
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:17.1715.1.8
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:33.5815.1.4
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:34.3815.1.7
6thAshburton College 1[ crew ]8:40.2615.1.6
7thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:42.1715.1.2
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:54.1615.1.1

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:13.1516.1.7
2ndChrist's College 2[ crew ]7:19.6216.1.4
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:25.9216.1.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:29.7816.1.1
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:32.8916.1.3
6thOtago Boys High School 2[ crew ]8:23.1916.1.5
---St Bede's College 1[ crew ]SCR16.1.2

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:07.4217.1.4
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:17.5017.1.3
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:20.7917.1.5
4thSt Margaret's College 2[ crew ]7:36.0317.1.6

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:41.5818.1.6
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:01.1818.1.2
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:23.3118.1.4
---Rangi Ruru Girls School 1[ crew ]SCR18.1.3
---Wakatipu High School 1[ crew ]DSQ18.1.5

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:14.0719.1.5
2ndNelson College 1[ crew ]7:19.6119.1.3
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:22.4419.1.4
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:27.2219.1.2
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:28.2619.1.6
6thDunstan High School 1[ crew ]7:31.0019.1.1
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:32.4819.1.8
8thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:38.0319.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Bede's College 4[ crew ]7:31.0419.2.4
2ndNelson College 2[ crew ]7:37.9519.2.6
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:38.3719.2.2
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:40.8219.2.5
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:43.3019.2.3
6thJames Hargest College 2[ crew ]7:51.7019.2.7
7thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:54.4919.2.1
8thSt Bede's College 3[ crew ]7:56.3219.2.8

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:38.7320.1.6
2ndJames Hargest College 3[ crew ]8:43.9620.1.1
3rdVerdon College 1[ crew ]8:47.1320.1.5
4thJames Hargest College 2[ crew ]9:03.9720.1.7
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:06.7520.1.8
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:13.2820.1.2
7thDunstan High School 1[ crew ]9:38.4620.1.4
---Kavanagh College 1[ crew ]NRR20.1.3
B Final [ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]9:02.1520.2.7
2ndMarlborough Girls College 2[ crew ]9:07.4920.2.4
3rdJames Hargest College 5[ crew ]9:08.0720.2.1
4thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:10.4520.2.5
5thDunstan High School 2[ crew ]9:21.0920.2.6
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:21.7320.2.2
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:30.0820.2.3
8thColumba College 1[ crew ]9:38.4520.2.8

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:42.0421.1.7
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:50.0821.1.2
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:54.5421.1.3
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:56.5721.1.5
5thNelson College 1[ crew ]7:14.7121.1.6
---St Thomas Of Canterbury 1[ crew ]DSQ21.1.4

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:24.1522.1.5
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:28.4822.1.4
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:39.6422.1.6
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:50.2322.1.2
5thLogan Park High School 1[ crew ]8:57.6322.1.8
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:58.1822.1.3
7thAshburton College 1[ crew ]9:18.7122.1.7
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:26.5622.1.1

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:43.8823.1.4
2ndNelson College 1[ crew ]6:50.9723.1.5
3rdChrist's College 1[ crew ]6:57.4923.1.2
4thCromwell College 1[ crew ]7:06.9823.1.6
5thNelson College 2[ crew ]7:24.2623.1.7
---Marlborough Boys College 2[ crew ]NRR23.1.3

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:33.2724.1.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:42.2924.1.4
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:48.3524.1.2
4thAshburton College 1[ crew ]8:06.0624.1.3
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:13.5724.1.6

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:36.9025.1.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:46.7725.1.6
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:49.8925.1.4
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]7:57.1925.1.1
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:04.7025.1.8
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:10.2425.1.3
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:10.8525.1.2
8thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:15.5425.1.7
B Final [ race results ]
1stOtago Girls High School 1[ crew ]7:59.0525.2.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:02.7225.2.1
3rdAshburton College 1[ crew ]8:04.4925.2.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:05.0925.2.4
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:09.6325.2.6
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:15.9825.2.7
7thBurnside High School 1[ crew ]8:16.9725.2.2
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:32.0625.2.8

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:24.5926.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:26.6726.1.6
3rdNelson College 1[ crew ]7:30.3426.1.2
4thDunstan High School 1[ crew ]7:31.4326.1.5
5thJames Hargest College 4[ crew ]7:32.3626.1.3
6thMt Aspiring College 1[ crew ]7:34.4326.1.1
7thRangiora High School 1[ crew ]7:36.4526.1.8
8thDunstan High School 2[ crew ]7:49.9426.1.7
B Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:41.7326.2.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:46.6226.2.5
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]7:52.2926.2.7
4thRangiora High School 2[ crew ]7:57.7126.2.3
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:03.5926.2.6
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:05.6826.2.2
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:18.8026.2.1
8thRoncalli College 2[ crew ]8:56.5626.2.8

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:30.6127.1.5
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]8:37.5627.1.4
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:42.7527.1.7
4thJames Hargest College 3[ crew ]8:47.2227.1.2
5thRoncalli College 1[ crew ]8:54.6027.1.6
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:57.0927.1.1
7thSt Margaret's College 1[ crew ]8:59.2127.1.3
8thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:01.5027.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:56.0527.2.3
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:59.4627.2.4
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]9:04.9927.2.6
4thQueens High School 1[ crew ]9:14.3027.2.1
5thAshburton College 1[ crew ]9:16.5727.2.2
6thDunstan High School 1[ crew ]9:20.6227.2.8
7thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:22.4027.2.7
---Verdon College 1[ crew ]NRR27.2.5

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:53.6128.1.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:55.8628.1.7
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:57.5028.1.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:07.7528.1.4
5thTaieri College 1[ crew ]8:09.5328.1.2
6thGarin College 1[ crew ]8:14.2428.1.8
7thBurnside High School 2[ crew ]8:17.5928.1.1
8thOtago Boys High School 1[ crew ]8:21.2628.1.6
B Final [ race results ]
1stNelson College 2[ crew ]8:09.8828.2.8
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:11.0828.2.4
3rdNayland College 1[ crew ]8:13.1028.2.6
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:14.9028.2.5
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:19.8128.2.1
6thSt Bede's College 2[ crew ]8:24.2428.2.3
7thLogan Park High School 1[ crew ]8:27.5328.2.7
---Marlborough Boys College 2[ crew ]NRR28.2.2

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:35.5429.1.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:44.2929.1.3
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:50.9429.1.5
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:54.7829.1.8
5thRoncalli College 2[ crew ]9:04.8029.1.1
6thSt Kevin's College 1[ crew ]9:18.1029.1.2
7thSt Margaret's College 1[ crew ]9:28.0029.1.7
---Burnside High School 1[ crew ]DNS29.1.6
B Final [ race results ]
1stWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:54.6629.2.4
2ndColumba College 2[ crew ]8:57.9629.2.6
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:58.3229.2.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:02.7629.2.5
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:18.0529.2.7
6thSt Margaret's College 2[ crew ]9:18.9129.2.2
7thSt Andrew's College 1[ crew ]9:25.1129.2.8
8thColumba College 1[ crew ]9:31.1629.2.1

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:12.0030.1.4
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:16.9030.1.3
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:20.6930.1.5
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:24.5230.1.6
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:31.9030.1.2
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:39.7230.1.1
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:42.8630.1.8
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:43.3430.1.7
B Final [ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:45.1930.2.4
2ndSt Bede's College 2[ crew ]7:49.2630.2.6
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:51.3430.2.5
4thBurnside High School 1[ crew ]7:51.7830.2.7
5thChristchurch Boys High School 3[ crew ]7:59.3630.2.1
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:00.0630.2.3
7thNelson College 1[ crew ]8:06.9630.2.2
8thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:16.9330.2.8

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:00.6431.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:12.5031.1.3
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:14.1131.1.5

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:53.0432.1.6
2ndChrist's College 1[ crew ]6:59.1932.1.5
3rdNelson College 1[ crew ]7:02.7532.1.4
4thCromwell College 1[ crew ]7:07.6032.1.3
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:07.7032.1.8
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:19.0732.1.1
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:38.9832.1.7
8thLogan Park High School 1[ crew ]7:50.3632.1.2

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:06.3233.1.5
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:11.7833.1.3
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:28.4833.1.4
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:30.8533.1.8
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:32.5833.1.6
6thSt Margaret's College 1[ crew ]9:01.1633.1.2
7thQueens High School 1[ crew ]9:42.3433.1.1
---St Andrew's College 1[ crew ]EXC33.1.7

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:20.4934.1.5
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:27.0734.1.4
3rdChrist's College 1[ crew ]7:29.1234.1.6
4thMt Aspiring College 1[ crew ]7:39.8234.1.8
5thDunstan High School 1[ crew ]7:40.3434.1.2
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:47.0234.1.3
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:48.8534.1.7
8thSt Andrew's College 1[ crew ]7:54.2434.1.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:47.4235.1.3
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:02.7835.1.4
3rdAshburton College 1[ crew ]8:11.7935.1.6
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:18.9235.1.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:19.8635.1.5
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:32.2335.1.7
7thNelson College For Girls 1[ crew ]8:34.7235.1.1
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:38.4235.1.8
B Final [ race results ]
1stAvonside Girls High School 1[ crew ]8:32.5435.2.4
2ndVilla Maria College 2[ crew ]8:40.2435.2.5
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:53.1535.2.3
4thVilla Maria College 3[ crew ]8:55.5235.2.6
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:17.0535.2.2
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:25.5035.2.1
7thBurnside High School 2[ crew ]9:38.3035.2.7
8thNelson College For Girls 2[ crew ]9:52.0335.2.8

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:31.2836.1.4
2ndChrist's College 2[ crew ]6:35.6536.1.3
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:35.7136.1.5

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:42.5937.1.5
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:49.8637.1.3
3rdVerdon College 1[ crew ]7:53.0637.1.1
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:57.1037.1.7
5thBurnside High School 1[ crew ]8:02.0837.1.4
6thColumba College 1[ crew ]8:07.7337.1.2
7thAshburton College 1[ crew ]8:08.5937.1.6
8thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:25.2737.1.8

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]7:07.6138.1.3
2ndRangiora High School 1[ crew ]7:09.0438.1.7
3rdTimaru Boys High School 2[ crew ]7:13.3038.1.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:16.7738.1.1
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:22.3838.1.6
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:30.6238.1.4
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:41.6538.1.8
8thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:41.8638.1.2

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:26.2939.1.5
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:28.2739.1.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:46.9039.1.6
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:58.0639.1.3
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:06.9239.1.7
6thDunstan High School 1[ crew ]8:21.0239.1.2
7thVilla Maria College 1[ crew ]8:29.8939.1.1
8thNelson College For Girls 1[ crew ]8:44.8439.1.8

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:29.8340.1.4
2ndNelson College 1[ crew ]7:34.7840.1.6
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:39.7640.1.8
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:45.0240.1.2
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:49.6440.1.7
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:57.8540.1.3
7thCromwell College 1[ crew ]8:02.7440.1.1
8thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:03.8840.1.5

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:59.5341.1.3
2ndVerdon College 1[ crew ]8:00.4441.1.7
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:02.3841.1.2
4thDunstan High School 1[ crew ]8:02.7041.1.6
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:05.0341.1.5
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:06.1041.1.4
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:38.0641.1.8
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:44.6341.1.1
B Final [ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:14.0541.2.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:23.5441.2.7
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:29.6141.2.8
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:32.1741.2.6
5thJames Hargest College 3[ crew ]8:32.7241.2.1
6thWakatipu High School 1[ crew ]8:47.0641.2.5
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:57.7341.2.3
8thVerdon College 2[ crew ]9:03.5341.2.2

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:44.6742.1.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:52.1642.1.5
3rdNelson College 1[ crew ]6:54.7842.1.2
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:58.7942.1.8
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:03.0242.1.6
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:04.8942.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:20.9442.1.7
8thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:24.7342.1.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:57.3843.1.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:59.7843.1.4
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:21.4443.1.6
4thAshburton College 1[ crew ]8:29.6443.1.3
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:40.3743.1.1
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:41.1843.1.2
7thBurnside High School 1[ crew ]9:04.5443.1.8
8thNelson College For Girls 1[ crew ]9:08.8743.1.7

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]7:15.1444.1.8
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]7:24.0844.1.3
3rdAshburton College 1[ crew ]7:28.1344.1.1
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:28.4344.1.5
5thLogan Park High School 1[ crew ]7:51.0244.1.6
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:59.3444.1.7
7thOtago Boys High School 2[ crew ]8:31.8044.1.4
8thNelson College 1[ crew ]8:40.4244.1.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:51.3845.1.1
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:59.3645.1.4
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]8:08.7545.1.3
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:11.1645.1.8
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:20.7045.1.6
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:32.2545.1.2
7thDunstan High School 1[ crew ]8:34.9945.1.7
8thRoncalli College 1[ crew ]8:36.9745.1.5
B Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:16.6745.2.4
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:18.9245.2.5
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]8:36.6345.2.6
4thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:38.4545.2.1
5thAshburton College 1[ crew ]8:39.1945.2.2
6thBurnside High School 1[ crew ]8:40.2245.2.3
7thSouthland Girls High School 3[ crew ]8:47.4645.2.7
8thDunstan High School 2[ crew ]8:59.3545.2.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:56.6546.1.4
2ndWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:57.9046.1.5
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:01.1146.1.6
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:06.4346.1.1
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:11.2346.1.2
6thJames Hargest College 4[ crew ]8:12.4646.1.3
7thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:15.2546.1.8
8thRoncalli College 1[ crew ]8:20.3446.1.7
B Final [ race results ]
1stJohn McGlashan College 2[ crew ]8:20.8746.2.5
2ndMarlborough Boys College 2[ crew ]8:25.7446.2.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:27.7746.2.8
4thDunstan High School 1[ crew ]8:31.2646.2.2
5thJames Hargest College 3[ crew ]8:34.1946.2.1
6thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:35.1146.2.3
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:57.0146.2.7
---St Bede's College 2[ crew ]NRR46.2.4

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]6:58.2547.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:04.5747.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:07.9547.1.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:10.9947.1.7
5thSt Margaret's College 1[ crew ]7:13.8247.1.6
6thSt Margaret's College 2[ crew ]7:29.0047.1.2
---Otago Girls High School 1[ crew ]SCR47.1.2

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:11.1848.1.4
2ndChrist's College 2[ crew ]6:15.5148.1.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]6:18.1748.1.2
4thNelson College 1[ crew ]6:49.7548.1.6
---Marlborough Boys College 1[ crew ]NRR48.1.3
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:47.491.1.7
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:48.501.1.1
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]7:48.581.1.2
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:12.391.1.5
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:27.671.1.6
6thNelson College 1[ crew ]8:29.331.1.3
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:37.451.1.4
---John McGlashan College 2[ crew ]NRR1.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:04.811.2.8
2ndGarin College 1[ crew ]8:08.461.2.7
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:12.271.2.6
4thJames Hargest College 3[ crew ]8:20.021.2.3
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:32.321.2.4
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:33.531.2.5
---Marlborough Boys College 4[ crew ]NRR1.2.1
---Christchurch Boys High School 2[ crew ]NRR1.2.2
Heat 3[ race results ]
1stTaieri College 1[ crew ]8:02.431.3.2
2ndMarlborough Boys College 3[ crew ]8:03.311.3.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 3[ crew ]8:08.551.3.4
4thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:08.561.3.8
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:13.941.3.3
6thMt Aspiring College 1[ crew ]8:20.751.3.7
7thJames Hargest College 1[ crew ]9:30.051.3.1
---John McGlashan College 1[ crew ]NRR1.3.5
Heat 4[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:10.071.4.2
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]8:19.551.4.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:23.561.4.7
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:39.671.4.8
5thWakatipu High School 1[ crew ]8:49.041.4.1
6thJames Hargest College 4[ crew ]8:50.411.4.4
---Mt Aspiring College 2[ crew ]NRR1.4.3
---Marlborough Boys College 1[ crew ]NRR1.4.6

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:48.733.1.7
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:54.843.1.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:55.123.1.2
4thChristchurch Boys High School 3[ crew ]8:05.453.1.4
6thSt Andrew's College 2[ crew ]8:15.653.1.8
7thMarlborough Boys College 3[ crew ]8:23.173.1.3
8thSouthland Boys High School 2[ crew ]8:54.723.1.5
Heat 2[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:44.193.2.3
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:49.573.2.6
3rdWakatipu High School 2[ crew ]7:58.943.2.1
4thSt Kevin's College 2[ crew ]8:19.663.2.2
5thOtago Boys High School 2[ crew ]8:25.513.2.5
6thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:45.243.2.8
---St Bede's College 5[ crew ]NRR3.2.4
---Timaru Boys High School 2[ crew ]NRR3.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:26.673.3.6
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:32.913.3.1
3rdWaimea College 1[ crew ]8:00.303.3.7
4thChrist's College 1[ crew ]8:04.353.3.3
5thSt Andrew's College 3[ crew ]8:32.063.3.2
6thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:42.783.3.4
7thSt Bede's College 3[ crew ]9:36.523.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:53.193.4.5
2ndChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:03.783.4.7
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]8:19.063.4.3
4thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:21.143.4.1
5thCromwell College 1[ crew ]8:31.653.4.2
6thBurnside High School 1[ crew ]8:51.193.4.4
---St Bede's College 4[ crew ]NRR3.4.6
Heat 5[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:44.203.5.1
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:46.793.5.4
3rdSt Bede's College 2[ crew ]7:55.353.5.2
4thBurnside High School 2[ crew ]8:13.533.5.5
5thAshburton College 1[ crew ]8:14.713.5.7
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:16.133.5.3
7thLogan Park High School 1[ crew ]8:23.123.5.6

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:19.864.1.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:35.534.1.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:40.344.1.5
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:49.004.1.7
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:52.114.1.1
6thSt Margaret's College 1[ crew ]9:02.614.1.2
7thColumba College 2[ crew ]9:02.644.1.8
8thVilla Maria College 2[ crew ]9:13.474.1.4
Heat 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:51.294.2.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:22.184.2.2
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:24.254.2.4
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:39.844.2.7
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:49.684.2.1
---Columba College 1[ crew ]NRR4.2.3
---Otago Girls High School 1[ crew ]NRR4.2.6
Heat 3[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:54.484.3.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:09.754.3.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:15.334.3.6
4thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:42.254.3.7
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:52.194.3.1
6thSt Kevin's College 1[ crew ]9:00.654.3.4
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:05.074.3.3

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 2[ crew ]7:28.935.1.6
2ndCromwell College 1[ crew ]7:40.515.1.5
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:44.035.1.3
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:48.605.1.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:43.605.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:21.935.2.5
2ndChrist's College 1[ crew ]7:28.925.2.6
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:31.895.2.3
4thNelson College 1[ crew ]7:34.815.2.4
---Marlborough Boys College 1[ crew ]DNS5.2.2

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]7:55.756.1.2
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:03.156.1.3
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:17.106.1.5
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:20.066.1.1
5thSt Andrew's College 3[ crew ]8:34.346.1.4
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:41.106.1.7
7thColumba College 2[ crew ]8:57.486.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:54.806.2.7
2ndAvonside Girls High School 1[ crew ]8:16.556.2.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:21.766.2.2
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:25.136.2.5
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:31.466.2.3
6thColumba College 1[ crew ]8:32.296.2.4
7thQueens High School 1[ crew ]8:43.946.2.1
Heat 3[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:53.956.3.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:03.096.3.3
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:13.256.3.2
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:19.196.3.7
5thOtago Girls High School 2[ crew ]8:30.246.3.6
6thAshburton College 1[ crew ]8:41.766.3.4

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:05.547.1.6
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:13.597.1.5
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:19.917.1.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:20.687.1.3
5thChrist's College 1[ crew ]7:29.887.1.2
6thNelson College 1[ crew ]8:48.747.1.4
Heat 2[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]6:57.227.2.7
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:08.557.2.5
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]7:18.597.2.4
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:23.057.2.6
5thChrist's College 2[ crew ]7:27.657.2.3
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:48.687.2.2

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:33.998.1.5
2ndKavanagh College 2[ crew ]8:48.548.1.3
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]9:22.868.1.4
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:25.548.1.6
5thColumba College 2[ crew ]9:54.818.1.2
---Rangi Ruru Girls School 1[ crew ]NRR8.1.1
---Nayland College 1[ crew ]NRR8.1.7
Heat 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:38.178.2.2
2ndCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:52.038.2.1
3rdSouthland Girls High School 3[ crew ]9:00.388.2.5
4thWakatipu High School 1[ crew ]9:14.778.2.3
5thSt Margaret's College 1[ crew ]9:19.378.2.6
6thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:28.068.2.4
7thQueen Charlotte College 2[ crew ]9:31.548.2.7
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:43.528.3.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:45.058.3.6
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]8:59.998.3.2
4thColumba College 1[ crew ]9:01.908.3.5
5thOtago Girls High School 1[ crew ]9:06.588.3.7
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:24.658.3.3
7thSouthland Girls High School 5[ crew ]9:35.298.3.1
Heat 4[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:47.568.4.2
2ndSouthland Girls High School 4[ crew ]8:56.288.4.7
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:56.858.4.4
4thRoncalli College 2[ crew ]9:05.388.4.5
5thLogan Park High School 2[ crew ]9:43.568.4.6
6thRoncalli College 3[ crew ]10:04.968.4.1
---Logan Park High School 1[ crew ]SCR8.4.3

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:37.259.1.4
2ndDunstan High School 1[ crew ]7:40.159.1.2
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:45.219.1.6
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:48.079.1.1
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:54.619.1.5
6thLogan Park High School 1[ crew ]8:16.319.1.8
7thBurnside High School 2[ crew ]8:30.479.1.3
8thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:40.319.1.7
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:45.259.2.1
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:56.789.2.6
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:58.849.2.7
4thMt Aspiring College 2[ crew ]8:04.049.2.3
5thWaimea College 1[ crew ]8:04.609.2.4
6thOtago Boys High School 1[ crew ]8:41.859.2.5

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:35.4111.1.5
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:40.9111.1.8
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:41.2111.1.2
4thSouthland Girls High School 1[ crew ]7:42.4511.1.3
5thBurnside High School 1[ crew ]7:43.9511.1.7
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:46.4011.1.1
7thSt Kevin's College 1[ crew ]7:51.9011.1.4
8thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:19.4511.1.6
Heat 2[ race results ]
1stVerdon College 1[ crew ]7:44.4511.2.5
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:46.7111.2.1
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:52.0211.2.3
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:52.4811.2.2
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:58.4111.2.7
6thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:10.4311.2.4
7thQueens High School 1[ crew ]8:44.9411.2.6

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:04.1413.1.6
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:14.7213.1.4
3rdDunstan High School 2[ crew ]8:35.1213.1.5
4thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:49.2713.1.7
5thNelson College For Girls 2[ crew ]9:19.0913.1.3
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:44.0213.1.2
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:53.3413.2.5
2ndSt Margaret's College 3[ crew ]8:35.3113.2.4
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:36.5313.2.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:45.2013.2.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]9:38.1513.2.6
---Christchurch Girls High School 1[ crew ]NRR13.2.2
Heat 3[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:54.0713.3.4
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:59.5813.3.2
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:15.2113.3.7
4thRoncalli College 1[ crew ]8:25.1813.3.3
5thBurnside High School 1[ crew ]8:52.2213.3.6
---Nelson College For Girls 1[ crew ]NRR13.3.5

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:11.8815.1.7
2ndAshburton College 1[ crew ]8:18.6615.1.6
3rdChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:22.8215.1.5
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:24.5515.1.3
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:30.9915.1.4
---Burnside High School 1[ crew ]NRR15.1.2
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:55.2715.2.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:56.9115.2.4
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:19.4415.2.3
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:30.6715.2.6
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:45.6615.2.2

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]6:55.6519.1.1
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:11.5519.1.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:14.3519.1.5
4thNelson College 2[ crew ]7:26.1119.1.4
5thMt Aspiring College 1[ crew ]7:27.3219.1.2
6thSt Bede's College 3[ crew ]7:41.8919.1.3
---Christchurch Boys High School 2[ crew ]NRR19.1.7
Heat 2[ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]7:06.8719.2.3
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:09.5319.2.1
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:13.1419.2.5
4thSt Bede's College 4[ crew ]7:16.3719.2.2
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:18.0619.2.6
6thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:42.9119.2.7
---Christchurch Boys High School 3[ crew ]NRR19.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:12.6219.3.1
2ndJohn McGlashan College 1[ crew ]7:17.2019.3.7
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:25.5819.3.3
4thJames Hargest College 2[ crew ]7:35.5919.3.4
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]7:40.2319.3.6
6thNelson College 3[ crew ]7:56.4119.3.2
---Marlborough Boys College 2[ crew ]NRR19.3.5

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:19.9620.1.7
2ndJames Hargest College 3[ crew ]8:27.4920.1.5
3rdDunstan High School 2[ crew ]8:41.7820.1.6
4thBurnside High School 1[ crew ]8:45.6120.1.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:51.6620.1.8
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:04.0420.1.2
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:58.0620.1.1
---Logan Park High School 1[ crew ]NRR20.1.3
Heat 2[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:35.0020.2.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:47.5620.2.5
3rdMarlborough Girls College 2[ crew ]8:50.3320.2.2
4thJames Hargest College 5[ crew ]9:09.7620.2.3
---St Andrew's College 2[ crew ]NRR20.2.1
---Avonside Girls High School 2[ crew ]NRR20.2.6
---James Hargest College 4[ crew ]NRR20.2.7
Heat 3[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:37.9120.3.2
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:55.6120.3.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]9:00.9120.3.6
4thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:07.6220.3.7
5thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:24.5120.3.1
6thColumba College 2[ crew ]9:33.3120.3.5
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:36.1220.3.4
Heat 4[ race results ]
1stVerdon College 1[ crew ]8:34.9720.4.4
2ndJames Hargest College 2[ crew ]8:36.9920.4.2
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]8:53.6720.4.3
4thColumba College 1[ crew ]9:09.9920.4.5
5thNelson College For Girls 1[ crew ]9:12.5720.4.6
6thVerdon College 2[ crew ]9:27.0820.4.1
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]10:06.1720.4.7

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:12.1322.1.1
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:19.4422.1.4
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:26.6522.1.2
4thLogan Park High School 1[ crew ]8:31.7122.1.6
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:53.6122.1.5
6thMt Aspiring College 1[ crew ]9:06.1022.1.3
7thSt Margaret's College 2[ crew ]9:41.1322.1.7
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:14.1222.2.6
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:38.3922.2.2
3rdAshburton College 1[ crew ]8:46.5222.2.3
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:52.9122.2.1
5thMt Aspiring College 2[ crew ]8:57.8922.2.7
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:58.2622.2.5
7thSt Margaret's College 3[ crew ]9:59.0022.2.4

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:31.9525.1.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:48.3725.1.3
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]7:55.8625.1.6
4thBurnside High School 1[ crew ]7:56.7825.1.1
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]7:56.7925.1.7
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:01.8425.1.2
7thVerdon College 1[ crew ]9:20.4825.1.5
Heat 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:25.9425.2.3
2ndRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:57.2225.2.6
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:59.4325.2.5
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:12.5725.2.2
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:25.5525.2.7
6thNelson College For Girls 2[ crew ]9:20.8825.2.4
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:35.3725.3.5
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]7:42.5525.3.2
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:51.5725.3.6
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:04.5225.3.4
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:16.7225.3.7
---Queens High School 1[ crew ]NRR25.3.3
Heat 4[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:49.9525.4.4
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:53.9325.4.7
3rdAshburton College 1[ crew ]7:57.0025.4.2
4thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:00.0425.4.3
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:26.3425.4.5
6thVilla Maria College 3[ crew ]8:30.7525.4.6

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:19.1026.1.2
2ndDunstan High School 2[ crew ]7:28.8626.1.6
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:35.7026.1.4
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:49.9626.1.8
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:53.0826.1.3
6thRoncalli College 3[ crew ]8:05.2526.1.1
7thJames Hargest College 3[ crew ]8:07.7426.1.7
8thWaimea College 1[ crew ]8:08.8726.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:18.1726.2.4
2ndNelson College 1[ crew ]7:20.7226.2.3
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:27.0726.2.8
4thRangiora High School 2[ crew ]7:40.7326.2.1
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:51.0226.2.7
6thRoncalli College 2[ crew ]7:59.8526.2.6
7thJames Hargest College 2[ crew ]8:04.0326.2.2
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:25.4026.2.5
Heat 3[ race results ]
1stJames Hargest College 4[ crew ]7:20.5526.3.1
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:22.8526.3.4
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]7:24.6526.3.2
4thJames Hargest College 1[ crew ]7:35.7326.3.5
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:42.0726.3.7
6thOtago Boys High School 1[ crew ]8:03.6026.3.6
7thBurnside High School 1[ crew ]8:09.6726.3.3

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]8:21.1627.1.2
2ndJames Hargest College 3[ crew ]8:28.8327.1.7
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:36.1227.1.8
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:46.3427.1.4
5thDunstan High School 1[ crew ]9:00.6127.1.5
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:02.4227.1.6
7thNelson College For Girls 1[ crew ]9:10.0927.1.1
8thSt Andrew's College 3[ crew ]9:19.8427.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:29.7627.2.8
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:30.9127.2.5
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:34.2227.2.4
4thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:54.9127.2.6
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:58.0527.2.3
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:03.7327.2.7
7thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:04.3227.2.2
8thQueen Charlotte College 1[ crew ]9:52.3327.2.1
Heat 3[ race results ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]8:18.6127.3.6
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:25.1727.3.4
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:37.1327.3.1
4thVerdon College 1[ crew ]8:40.1427.3.7
5thAshburton College 1[ crew ]8:55.1327.3.8
6thQueens High School 1[ crew ]8:59.9627.3.3
7thLogan Park High School 1[ crew ]9:30.5327.3.5
8thSt Andrew's College 2[ crew ]10:48.2727.3.2

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]7:51.3128.1.3
2ndTaieri College 1[ crew ]7:55.2728.1.4
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]8:01.4228.1.8
4thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:07.9228.1.6
5thLogan Park High School 1[ crew ]8:09.6428.1.2
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:21.3428.1.1
---Nelson College 1[ crew ]NRR28.1.5
---Christ's College 1[ crew ]NRR28.1.7
Heat 2[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:47.9128.2.1
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:51.1328.2.5
3rdBurnside High School 2[ crew ]7:53.2228.2.4
4thGarin College 1[ crew ]7:57.6628.2.3
5thNayland College 1[ crew ]8:03.8428.2.2
6thNelson College 2[ crew ]8:13.6928.2.6
---Kavanagh College 1[ crew ]NRR28.2.7
Heat 3[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:40.8728.3.7
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:46.4128.3.6
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:00.1128.3.5
4thSt Bede's College 2[ crew ]8:01.4428.3.1
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:10.3328.3.4
6thNayland College 2[ crew ]8:14.4128.3.3
7thBurnside High School 1[ crew ]8:22.5428.3.2

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:14.2629.1.2
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:35.1429.1.8
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:42.4929.1.7
4thColumba College 1[ crew ]9:06.3729.1.3
5thVerdon College 1[ crew ]9:16.1429.1.5
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:28.7729.1.6
7thSt Kevin's College 2[ crew ]9:35.7129.1.4
8thOtago Girls High School 1[ crew ]10:08.9829.1.1
Heat 2[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:37.9529.2.8
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:47.0129.2.6
3rdColumba College 2[ crew ]8:49.0529.2.7
4thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:56.1529.2.3
5thCraighead Diocesan School 2[ crew ]9:03.6729.2.1
6thRangi Ruru Girls School 4[ crew ]9:36.4129.2.2
---Christchurch Girls High School 1[ crew ]NRR29.2.4
---Otago Girls High School 2[ crew ]NRR29.2.5
Heat 3[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]8:32.9629.3.3
2ndRoncalli College 2[ crew ]8:46.4929.3.5
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:53.1529.3.7
4thSt Margaret's College 2[ crew ]8:54.0829.3.1
5thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:56.3529.3.8
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:14.8929.3.2
7thAshburton College 1[ crew ]9:27.1929.3.6
8thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:41.3129.3.4
Heat 4[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:18.5529.4.7
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:35.3529.4.3
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:43.5729.4.1
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:57.5329.4.2
5thSt Hilda's Collegiate 3[ crew ]9:12.3229.4.5
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:23.3129.4.4
7thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]9:34.5329.4.8
---Christchurch Girls High School 2[ crew ]NRR29.4.6

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:06.0930.1.5
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:33.9430.1.7
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]7:41.2430.1.1
4thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:43.7830.1.6
5thNelson College 1[ crew ]7:48.0530.1.4
6thBurnside High School 1[ crew ]7:48.3930.1.3
7thChristchurch Boys High School 3[ crew ]8:02.5430.1.2
Heat 2[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:10.7430.2.5
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:25.2630.2.7
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:32.0930.2.4
4thSt Bede's College 2[ crew ]7:45.2230.2.3
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:09.5130.2.6
---St Thomas Of Canterbury 4[ crew ]NRR30.2.2
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:19.5330.3.2
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:28.6930.3.7
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:31.2730.3.6
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]7:39.7130.3.3
5thCromwell College 1[ crew ]8:17.2130.3.4
6thSt Thomas Of Canterbury 3[ crew ]10:16.6230.3.5

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:52.5533.1.3
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]7:57.8433.1.4
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:36.4333.1.6
4thQueens High School 1[ crew ]9:01.4533.1.7
5thColumba College 1[ crew ]9:17.8333.1.2
---Roncalli College 1[ crew ]NRR33.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 2[ crew ]8:08.5533.2.2
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:13.0733.2.4
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:16.2133.2.3
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:21.1233.2.5
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:34.3733.2.6

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:07.5534.1.3
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:28.1634.1.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:31.4034.1.6
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:36.7434.1.4
5thNelson College 1[ crew ]7:41.5534.1.1
6thMt Aspiring College 2[ crew ]7:51.2034.1.7
7thSt Bede's College 3[ crew ]7:56.8234.1.2
8thRoncalli College 1[ crew ]7:59.2534.1.8
Heat 2[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:13.2134.2.2
2ndChrist's College 1[ crew ]7:15.7034.2.7
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:28.1234.2.5
4thMt Aspiring College 1[ crew ]7:30.8334.2.3
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:41.5834.2.4
6thAshburton College 1[ crew ]7:54.5034.2.6
7thWakatipu High School 1[ crew ]7:58.1834.2.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:50.7035.1.6
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:06.4235.1.7
3rdVilla Maria College 1[ crew ]8:17.0035.1.4
4thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:34.3135.1.3
5thBurnside High School 2[ crew ]9:11.3035.1.5
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:26.4535.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:42.9735.2.5
2ndAshburton College 1[ crew ]8:01.2735.2.7
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:14.6635.2.2
4thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:39.2535.2.3
5thVilla Maria College 3[ crew ]8:42.7135.2.4
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:49.6835.2.6
Heat 3[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:08.7435.3.2
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:14.2435.3.5
3rdVilla Maria College 2[ crew ]8:38.1635.3.3
4thNelson College For Girls 2[ crew ]9:29.6635.3.4
---Rangi Ruru Girls School 2[ crew ]NRR35.3.6

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:34.5537.1.2
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]7:44.2037.1.6
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]7:46.0437.1.5
4thVerdon College 1[ crew ]7:50.7237.1.4
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:54.3337.1.3
Heat 2[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]7:46.9137.2.2
2ndAshburton College 1[ crew ]7:50.6337.2.3
3rdColumba College 1[ crew ]8:02.3237.2.5
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:14.8237.2.4
---Wakatipu High School 1[ crew ]NRR37.2.6

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:09.6038.1.2
2ndMarlborough Boys College 2[ crew ]7:16.7138.1.8
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:20.4238.1.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:21.9338.1.4
5thBurnside High School 1[ crew ]7:24.2738.1.7
6thChrist's College 1[ crew ]7:32.7938.1.1
7thNelson College 2[ crew ]7:55.9338.1.3
8thJames Hargest College 2[ crew ]8:45.3038.1.5
Heat 2[ race results ]
1stTimaru Boys High School 2[ crew ]7:00.3838.2.1
2ndNelson College 1[ crew ]7:04.4138.2.2
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:05.1738.2.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]7:08.8838.2.7
5thRoncalli College 3[ crew ]7:23.5838.2.8
6thNayland College 1[ crew ]7:27.9938.2.4
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:30.1838.2.6
8thJames Hargest College 1[ crew ]8:08.4238.2.3

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:16.9739.1.2
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:38.3839.1.3
3rdRangi Ruru Girls School 2[ crew ]7:50.3939.1.4
4thVilla Maria College 1[ crew ]8:08.0139.1.5
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:16.0639.1.6
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:17.8139.2.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:33.2239.2.6
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:58.2739.2.4
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:07.2239.2.2
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:17.8239.2.3

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:41.8840.1.7
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:41.9940.1.6
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:51.0240.1.4
4thCromwell College 1[ crew ]7:57.3740.1.1
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:07.5840.1.2
6thSt Bede's College 2[ crew ]8:14.2840.1.5
7thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:30.6640.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:28.1740.2.7
2ndNelson College 1[ crew ]7:34.9040.2.4
3rdTimaru Boys High School 1[ crew ]7:35.4340.2.6
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:44.6140.2.5
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:07.9340.2.1
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:09.7140.2.2
7thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:49.2740.2.3

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:51.5241.1.1
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]7:53.4841.1.3
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:00.2341.1.4
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:17.0741.1.5
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:36.5241.1.2
6thWakatipu High School 2[ crew ]8:57.0741.1.7
---Craighead Diocesan School 2[ crew ]NRR41.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:56.8841.2.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:05.7741.2.1
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:14.9841.2.4
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:15.7141.2.3
5thJames Hargest College 2[ crew ]8:32.0841.2.2
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:35.7341.2.5
7thOtago Girls High School 2[ crew ]8:42.8341.2.7
Heat 3[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:48.8541.3.1
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:21.7141.3.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:45.1241.3.4
4thVerdon College 2[ crew ]8:51.3241.3.3
5thOtago Girls High School 1[ crew ]9:05.4241.3.6
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:15.8241.3.7
---Villa Maria College 1[ crew ]NRR41.3.2
Heat 4[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:50.1741.4.3
2ndVerdon College 1[ crew ]7:57.7241.4.5
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:21.5441.4.2
4thJames Hargest College 3[ crew ]8:25.7741.4.7
5thNayland College 1[ crew ]8:36.4641.4.4
6thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:50.9941.4.6

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:39.7642.1.3
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]6:45.0942.1.2
3rdNelson College 1[ crew ]6:52.6842.1.1
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:54.0242.1.6
5thDunstan High School 1[ crew ]7:00.7042.1.4
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:07.3442.1.7
7thRoncalli College 1[ crew ]7:20.1442.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:49.4442.2.5
2ndJames Hargest College 1[ crew ]6:54.0642.2.6
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:05.3442.2.3
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:07.6142.2.2
5thChrist's College 1[ crew ]7:08.9242.2.4
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.9642.2.7

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:54.7643.1.7
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:25.7243.1.4
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:38.7943.1.6
4thBurnside High School 1[ crew ]9:06.8743.1.5
5thNelson College For Girls 2[ crew ]10:15.0243.1.3
---Rangi Ruru Girls School 1[ crew ]NRR43.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:53.0643.2.2
2ndAshburton College 1[ crew ]8:27.2743.2.6
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:33.4343.2.4
4thMt Aspiring College 1[ crew ]8:47.0143.2.3
5thSt Margaret's College 3[ crew ]9:11.7243.2.5

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:05.4645.1.3
2ndSouthland Girls High School 3[ crew ]8:28.8545.1.5
3rdColumba College 1[ crew ]8:29.3945.1.1
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:34.0545.1.2
5thCraighead Diocesan School 2[ crew ]8:43.4945.1.4
6thLogan Park High School 1[ crew ]9:00.0245.1.6
---St Margaret's College 1[ crew ]NRR45.1.7
Heat 2[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:58.6845.2.2
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:05.1745.2.5
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:05.8145.2.1
4thDunstan High School 2[ crew ]8:30.5445.2.4
5thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:59.7445.2.6
6thColumba College 2[ crew ]9:18.5545.2.3
---Avonside Girls High School 2[ crew ]NRR45.2.7
Heat 3[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:20.9545.3.4
2ndSt Hilda's Collegiate 3[ crew ]8:30.5745.3.6
3rdOtago Girls High School 2[ crew ]8:45.5345.3.1
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:57.5245.3.7
5thRoncalli College 2[ crew ]9:01.2845.3.5
6thSouthland Girls High School 4[ crew ]9:08.5145.3.3
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:17.2745.3.2
Heat 4[ race results ]
1stSouthland Girls High School 2[ crew ]8:11.6245.4.5
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:13.9445.4.6
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]8:25.5445.4.1
4thAvonside Girls High School 3[ crew ]9:08.8845.4.4
---St Margaret's College 2[ crew ]SCR45.4.2
---Christchurch Girls High School 3[ crew ]SCR45.4.3
---Verdon College 1[ crew ]SCR45.4.7
Heat 5[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:00.0345.5.3
2ndAshburton College 1[ crew ]8:27.1645.5.4
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:29.0545.5.7
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]8:36.2945.5.2
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:37.8245.5.6
6thNayland College 1[ crew ]8:47.5145.5.5
7thSt Kevin's College 1[ crew ]9:41.9445.5.1
Heat 6[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:43.5745.6.2
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:48.2445.6.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:25.1945.6.1
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:41.6545.6.6
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:55.8645.6.5
---Verdon College 2[ crew ]SCR45.6.3
---Queens High School 2[ crew ]SCR45.6.7

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:01.4246.1.7
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]8:05.2446.1.3
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]8:10.0446.1.6
4thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:20.1346.1.1
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:27.5246.1.8
6thJames Hargest College 3[ crew ]8:35.4646.1.2
7thSt Andrew's College 1[ crew ]8:35.6846.1.5
---St Bede's College 3[ crew ]SCR46.1.4
Heat 2[ race results ]
1stQueen Charlotte College 1[ crew ]7:50.7246.2.1
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:53.5446.2.5
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:04.1946.2.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:32.4846.2.8
5thJames Hargest College 2[ crew ]8:37.4946.2.7
6thJohn McGlashan College 3[ crew ]9:28.5546.2.2
---John McGlashan College 1[ crew ]NRR46.2.4
---St Bede's College 1[ crew ]NRR46.2.6
Heat 3[ race results ]
1stJames Hargest College 4[ crew ]8:02.6746.3.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:06.3046.3.8
3rdSt Bede's College 2[ crew ]8:13.7146.3.5
4thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:18.7046.3.6
5thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:33.6046.3.3
6thDunstan High School 2[ crew ]8:40.4746.3.7
7thWakatipu High School 2[ crew ]9:07.8846.3.1
---James Hargest College 1[ crew ]NRR46.3.2

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]6:55.2847.1.5
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]6:58.0947.1.7
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:00.5947.1.4
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:06.0047.1.3
5thVilla Maria College 1[ crew ]7:12.1947.1.2
6thOtago Girls High School 1[ crew ]8:20.7347.1.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:05.4048.1.3
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]6:05.7448.1.4
3rdChrist's College 2[ crew ]6:15.0648.1.2
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:15.6748.1.6
5thNelson College 1[ crew ]6:30.8948.1.5

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other sis11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other sis11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA