NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Waitaki Girls High School's approved colours
#110: Waitaki Girls High School


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2014 Meridian South Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2014 Meridian South Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the South Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:49.611.1.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:50.841.1.3
3rdJames Hargest College 2[ crew ]7:51.241.1.5
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:59.031.1.6
5thAshburton College 1[ crew ]8:00.901.1.8
6thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:03.121.1.1
7thAshburton College 2[ crew ]8:13.031.1.2
8thSt Bede's College 1[ crew ]8:31.411.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 2[ crew ]7:54.911.2.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:03.601.2.1
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:09.651.2.5
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:13.621.2.6
5thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:14.541.2.7
6thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:15.671.2.2
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:22.111.2.3
8thMt Aspiring College 2[ crew ]8:42.131.2.8

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:49.602.1.5
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:53.052.1.7
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]7:55.392.1.2
4thSt Margaret's College 1[ crew ]7:58.562.1.3
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:01.892.1.1
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:05.542.1.8
7thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:06.092.1.6
8thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:22.372.1.4

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:53.553.1.3
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:54.813.1.7
3rdWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:58.593.1.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:04.173.1.6
5thNelson College 1[ crew ]8:16.133.1.8
6thRoncalli College 1[ crew ]8:20.603.1.4
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:23.863.1.2
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:43.273.1.1
B Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]8:10.363.2.2
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]8:14.193.2.4
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:16.593.2.6
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:21.653.2.3
5thWakatipu High School 2[ crew ]8:29.733.2.8
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:31.403.2.5
7thWaitaki Boys High School 2[ crew ]8:31.483.2.1
8thBurnside High School 1[ crew ]8:57.843.2.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:00.214.1.6
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:14.404.1.4
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:22.364.1.2
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:28.764.1.8
5thBurnside High School 1[ crew ]8:34.994.1.1
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:39.614.1.3
7thMarian College 1[ crew ]8:56.734.1.7
8thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:57.204.1.5
B Final [ race results ]
1stVilla Maria College 2[ crew ]8:27.044.2.8
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:32.194.2.4
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:43.704.2.3
4thKavanagh College 1[ crew ]8:43.834.2.6
5thJames Hargest College 2[ crew ]8:53.764.2.5
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:09.324.2.2
7thAparima College 2[ crew ]9:30.394.2.7
---Rangi Ruru Girls School 3[ crew ]NRR4.2.1

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]7:32.605.1.7
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:38.045.1.5
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:50.985.1.6
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:52.255.1.4
5thRangiora High School 2[ crew ]7:56.575.1.3
6thShirley Boys High School 1[ crew ]8:22.315.1.1
7thChrist's College 1[ crew ]8:26.645.1.2

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:05.456.1.1
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:09.556.1.5
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:14.336.1.4
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:21.116.1.8
5thWakatipu High School 2[ crew ]8:22.826.1.6
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:23.966.1.7
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:25.656.1.2
8thSt Margaret's College 1[ crew ]8:27.086.1.3
B Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:32.486.2.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:39.676.2.5
3rdMarian College 1[ crew ]8:44.746.2.3
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:53.686.2.6
5thOtago Girls High School 1[ crew ]8:57.676.2.1
6thVilla Maria College 2[ crew ]8:59.236.2.7
7thPapanui High School 1[ crew ]9:01.016.2.2
8thBurnside High School 1[ crew ]9:30.026.2.8

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:57.217.1.3
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:57.787.1.4
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:12.207.1.5
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.947.1.7
5thOtago Boys High School 1[ crew ]7:16.547.1.2
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:26.327.1.1
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:31.217.1.8
8thNelson College 1[ crew ]7:42.447.1.6
B Final [ race results ]
1stKings High School 1[ crew ]7:33.567.2.5
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]7:39.457.2.4
3rdCromwell College 1[ crew ]7:39.967.2.6
4thSt Bede's College 1[ crew ]7:53.017.2.1
5thShirley Boys High School 1[ crew ]7:53.757.2.3
---Burnside High School 1[ crew ]NRR7.2.2
---St Kevin's College 1[ crew ]NRR7.2.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:56.188.1.3
2ndQueens High School 1[ crew ]9:03.568.1.2
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]9:07.188.1.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]9:07.528.1.5
5thRoncalli College 1[ crew ]9:18.298.1.1
6thVerdon College 1[ crew ]9:23.248.1.6
7thWaitaki Girls High School 2[ crew ]9:28.438.1.8
8thCashmere High School 1[ crew ]9:30.538.1.4
B Final [ race results ]
1stOtago Girls High School 2[ crew ]9:23.678.2.4
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]9:27.798.2.5
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:29.908.2.3
4thMt Aspiring College 1[ crew ]9:39.208.2.8
5thDunstan High School 3[ crew ]9:45.668.2.7
6thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:51.818.2.6
7thKavanagh College 2[ crew ]9:54.628.2.1
8thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:59.308.2.2

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCashmere High School 1[ crew ]7:44.059.1.5
2ndTimaru Boys High School 2[ crew ]7:48.519.1.4
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:49.369.1.2
4thSt Andrew's College 1[ crew ]7:50.419.1.6
5thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:02.989.1.1
6thShirley Boys High School 1[ crew ]8:11.339.1.3
7thRoncalli College 1[ crew ]8:18.629.1.7
8thOtago Boys High School 1[ crew ]8:36.579.1.8
B Final [ race results ]
1stNelson College 1[ crew ]8:18.449.2.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:33.579.2.5
3rdAparima College 1[ crew ]8:39.269.2.6
4thCashmere High School 2[ crew ]8:47.609.2.3
5thShirley Boys High School 2[ crew ]9:35.529.2.8
6thSt Andrew's College 2[ crew ]9:49.639.2.1
7thAshburton College 1[ crew ]9:54.149.2.7
---Roncalli College 2[ crew ]NRR9.2.2

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:24.3310.1.5
2ndChrist's College 1[ crew ]6:29.5310.1.4
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:55.0310.1.3
4thChrist's College 2[ crew ]7:00.0210.1.6
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:56.8310.1.2
6thSt Bede's College 3[ crew ]8:22.5110.1.7

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 2[ crew ]7:32.4711.1.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:36.9711.1.3
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:41.9111.1.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:47.8111.1.5
5thRoncalli College 1[ crew ]7:52.2111.1.8
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:52.3411.1.2
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:53.8411.1.1
8thAshburton College 1[ crew ]7:56.9311.1.6

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:00.7212.1.4
2ndChrist's College 1[ crew ]7:09.2212.1.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:12.0412.1.2
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:15.3412.1.6
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:27.1812.1.1
---St Andrew's College 1[ crew ]DSQ12.1.5
---Christ's College 2[ crew ]NRR12.1.7

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:55.0813.1.5
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:11.9613.1.7
3rdSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:12.5213.1.4
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:14.6813.1.1
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:16.8113.1.2
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:22.2013.1.3
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:22.6113.1.8
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:27.3213.1.6
B Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:23.6513.2.5
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:30.3413.2.4
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:32.8613.2.6
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:36.6213.2.2
5thMarian College 1[ crew ]8:47.9913.2.8
6thColumba College 2[ crew ]8:52.7613.2.7
7thWakatipu High School 2[ crew ]9:00.4413.2.1
---James Hargest College 1[ crew ]DNS13.2.3

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]6:50.3414.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:53.5814.1.5
3rdRangiora High School 1[ crew ]6:53.6114.1.6
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]6:58.5814.1.3
5thBurnside High School 1[ crew ]7:04.1914.1.2
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:13.7914.1.7
7thShirley Boys High School 1[ crew ]7:54.1214.1.8
---St Bede's College 1[ crew ]NRR14.1.1

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:59.8815.1.4
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:02.7215.1.3
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:05.3715.1.5
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:22.2115.1.2
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:22.4815.1.7
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:24.6415.1.6
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:30.0015.1.1

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:05.2716.1.5
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:16.0116.1.3
3rdChrist's College 2[ crew ]7:18.7216.1.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:19.4416.1.2
5thChrist's College 1[ crew ]7:22.7916.1.4
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:35.8316.1.7
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:40.1216.1.1
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:44.4216.1.8

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:21.4317.1.4
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:25.6017.1.5
3rdColumba College 1[ crew ]7:26.8717.1.3
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:45.4317.1.8
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:48.5017.1.7
6thBurnside High School 1[ crew ]7:56.7317.1.6
7thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:00.4417.1.2
8thSt Margaret's College 2[ crew ]8:05.9617.1.1

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:08.5518.1.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:37.6918.1.5
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:52.8318.1.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:10.4919.1.3
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:15.0619.1.6
3rdRoncalli College 1[ crew ]7:17.4419.1.1
4thAshburton College 2[ crew ]7:19.0219.1.5
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:19.7319.1.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:27.9519.1.2
7thAshburton College 1[ crew ]7:35.2219.1.7
8thChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:45.9419.1.8
B Final [ race results ]
1stWakatipu High School 2[ crew ]7:26.2519.2.4
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:42.0419.2.6
3rdWakatipu High School 3[ crew ]7:42.3019.2.8
4thDunstan High School 1[ crew ]7:43.9519.2.3
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:46.2819.2.5
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:49.5119.2.2
7thBurnside High School 1[ crew ]7:49.8619.2.7
8thQueen Charlotte College 1[ crew ]7:55.5519.2.1

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]8:43.2820.1.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:47.5920.1.8
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]8:48.4120.1.5
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:50.3420.1.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:51.8620.1.3
6thHurunui College 1[ crew ]8:58.2420.1.6
7thAshburton College 1[ crew ]8:59.6920.1.1
8thRoncalli College 1[ crew ]9:06.4620.1.7
B Final [ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]9:00.6120.2.4
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:02.6920.2.5
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]9:15.3220.2.1
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:17.6420.2.2
5thVerdon College 1[ crew ]9:20.9220.2.6
6thKavanagh College 2[ crew ]9:22.3620.2.8
7thCromwell College 1[ crew ]9:23.2220.2.7
8thCromwell College 2[ crew ]9:27.5520.2.3

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:48.4021.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:56.0821.1.5
3rdChrist's College 2[ crew ]7:42.3421.1.6
4thChrist's College 1[ crew ]7:47.2921.1.3
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:50.0821.1.2
6thChrist's College 3[ crew ]8:10.9021.1.7
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:22.8821.1.1
8thSt Bede's College 2[ crew ]7:36.8921.1.8
9thSt Bede's College 3[ crew ]8:08.4321.1.9

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAvonside Girls High School 1[ crew ]8:17.8922.1.4
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:22.8922.1.5
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]8:25.9022.1.1
4thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:32.1122.1.6
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:37.6422.1.3
6thRoncalli College 2[ crew ]8:39.2822.1.2
7thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:45.9422.1.8
8thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:54.1822.1.7
B Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:33.3122.2.7
2ndMarian College 1[ crew ]8:44.6722.2.6
3rdAshburton College 1[ crew ]8:45.8622.2.4
4thColumba College 1[ crew ]8:48.2722.2.2
5thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:58.0122.2.8
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:01.4022.2.1
7thCashmere High School 1[ crew ]9:13.2022.2.5
---Rangiora High School 1[ crew ]NRR22.2.3

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:48.7523.1.6
2ndChrist's College 1[ crew ]6:51.0723.1.4
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]6:52.3323.1.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:56.9523.1.5
5thSt Bede's College 2[ crew ]6:58.4623.1.2
6thRangiora High School 1[ crew ]7:11.4223.1.8
7thChrist's College 2[ crew ]7:14.2023.1.7
8thWakatipu High School 1[ crew ]7:18.9023.1.1

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:42.6124.1.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:52.8424.1.3
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]8:03.5724.1.5

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:37.6425.1.4
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]7:42.1225.1.7
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:45.6525.1.5
4thDunstan High School 1[ crew ]7:46.4025.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]7:56.9225.1.3
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:01.2125.1.1
7thColumba College 1[ crew ]8:10.9325.1.2
8thRangiora High School 1[ crew ]8:14.9825.1.8
B Final [ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]7:52.8225.2.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:57.1625.2.1
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:58.5025.2.4
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:10.1825.2.8
5thMt Aspiring College 1[ crew ]8:11.4525.2.6
6thDunstan High School 2[ crew ]8:13.3625.2.3
7thQueens High School 1[ crew ]8:19.4025.2.2
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:35.7325.2.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:11.5826.1.3
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:15.5426.1.4
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:19.3826.1.5
4thShirley Boys High School 1[ crew ]7:23.4326.1.1
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:33.8026.1.6
6thSt Kevin's College 1[ crew ]7:36.3326.1.2
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:38.7626.1.7
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:48.1626.1.8
B Final [ race results ]
1stJohn McGlashan College 2[ crew ]7:41.5326.2.4
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:45.1526.2.6
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:47.2526.2.5
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:51.5226.2.3
5thKings High School 1[ crew ]7:53.9526.2.1
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:54.4726.2.8
7thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:54.4826.2.2
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:20.9226.2.7

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]8:19.7027.1.5
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]8:26.9327.1.3
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:29.7527.1.4
4thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:38.5327.1.7
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:42.0427.1.6
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:51.1127.1.8
7thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:52.8227.1.2
8thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:59.3527.1.1

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:24.6028.1.4
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:30.5328.1.6
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:44.4828.1.5
4thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:51.4428.1.2
5thWakatipu High School 1[ crew ]7:57.4428.1.1
6thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:58.4628.1.3
7thBurnside High School 1[ crew ]8:08.9028.1.7
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:22.6928.1.8

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:59.4429.1.4
2ndCashmere High School 1[ crew ]8:12.6529.1.3
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]8:18.6229.1.8
4thAshburton College 1[ crew ]8:22.2629.1.6
5thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:28.5729.1.2
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:33.0529.1.5
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:36.4729.1.1
8thVilla Maria College 1[ crew ]8:40.2529.1.7
B Final [ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]8:32.1129.2.6
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:38.4629.2.8
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:39.6229.2.4
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:44.3629.2.1
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:47.3829.2.7
6thKavanagh College 2[ crew ]8:48.8029.2.2
7thAvonside Girls High School 2[ crew ]8:54.6929.2.5
---Rangiora High School 1[ crew ]NRR29.2.3

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:14.8130.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:18.4930.1.4
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:27.6330.1.7
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:28.3730.1.3
5thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:31.8930.1.8
6thKings High School 1[ crew ]7:38.7430.1.2
7thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:42.7630.1.6
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:45.6230.1.1

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:14.1531.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:17.8331.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:29.5931.1.3

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:55.1732.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:59.2732.1.3
3rdChrist's College 3[ crew ]7:02.9932.1.1
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:03.4332.1.2
5thChrist's College 1[ crew ]7:12.9632.1.5
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:25.0832.1.6
7thAshburton College 1[ crew ]7:30.6032.1.7
8thAparima College 1[ crew ]7:37.3932.1.8

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]8:07.6233.1.5
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:16.2933.1.3
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:23.2133.1.4
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:43.9633.1.1
5thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:50.6933.1.6
6thWakatipu High School 2[ crew ]8:55.0233.1.7
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:59.9333.1.2
8thCromwell College 1[ crew ]10:01.0133.1.8

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:07.4234.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:13.2834.1.4
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]7:14.4034.1.3
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:20.4634.1.2
5thChrist's College 1[ crew ]7:28.4234.1.7
6thJames Hargest College 1[ crew ]7:36.1634.1.1
7thBurnside High School 1[ crew ]7:43.6534.1.8
8thSt Bede's College 1[ crew ]8:55.2834.1.6
B Final [ race results ]
1stWakatipu High School 2[ crew ]7:34.7534.2.4
2ndWakatipu High School 3[ crew ]7:43.9134.2.5
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]7:46.7334.2.3
4thRoncalli College 2[ crew ]7:52.0434.2.7
5thRoncalli College 1[ crew ]7:53.4534.2.6
6thWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:55.3034.2.2
7thCromwell College 1[ crew ]7:55.6334.2.1
8thShirley Boys High School 1[ crew ]8:07.8734.2.8

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:50.8635.1.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:54.5035.1.7
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:54.8435.1.3
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]7:58.7735.1.6
5thSt Margaret's College 1[ crew ]8:01.8735.1.4
6thRangiora High School 1[ crew ]8:04.5035.1.2
7thColumba College 1[ crew ]8:08.1935.1.1
8thAshburton College 1[ crew ]8:26.9335.1.8

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:21.7836.1.5
2ndChrist's College 1[ crew ]6:35.2236.1.6
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:37.8136.1.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]6:40.6936.1.4
5thSt Andrew's College 1[ crew ]6:45.1936.1.1
6thSt Bede's College 2[ crew ]6:53.9336.1.2
7thNelson College 1[ crew ]7:01.6536.1.7
8thKings High School 1[ crew ]7:50.4036.1.8

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:41.7537.1.4
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]7:48.2537.1.6
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:49.6037.1.3
4thVilla Maria College 1[ crew ]7:57.8437.1.2
5thMarian College 1[ crew ]8:06.2137.1.7
6thCromwell College 1[ crew ]8:38.8637.1.1
---Roncalli College 1[ crew ]NRR37.1.5

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTimaru Boys High School 1[ crew ]7:11.3038.1.6
2ndSouthland Boys High School 1[ crew ]7:15.2838.1.4
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:24.7838.1.3
4thShirley Boys High School 1[ crew ]7:32.1638.1.8
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:35.4438.1.7
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:42.5538.1.2
7thSt Bede's College 1[ crew ]7:49.7338.1.1
---St Thomas Of Canterbury 1[ crew ]DSQ38.1.5

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:24.3339.1.4
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:28.5139.1.3
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:33.4939.1.5
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:37.9539.1.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]7:52.8739.1.7
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:52.9739.1.2
7thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:02.7939.1.1
8thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:06.0739.1.8

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:20.0540.1.4
2ndWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:31.5640.1.5
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:48.1840.1.3
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:51.0840.1.6
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:57.0640.1.7
6thSt Andrew's College 2[ crew ]8:02.7040.1.1
7thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:07.5240.1.2
8thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:20.3540.1.8

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:55.3341.1.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:01.1041.1.4
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:03.6041.1.3
4thRangiora High School 2[ crew ]8:06.4741.1.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:10.9641.1.7
6thVilla Maria College 1[ crew ]8:12.7341.1.1
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:15.0941.1.6
8thRangiora High School 1[ crew ]8:26.9241.1.8
B Final [ race results ]
1stVerdon College 1[ crew ]8:14.0841.2.5
2ndColumba College 1[ crew ]8:22.3541.2.7
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:28.8041.2.3
4thJames Hargest College 1[ crew ]8:42.0741.2.4
5thBurnside High School 2[ crew ]8:49.8541.2.8
6thMarian College 1[ crew ]8:54.3741.2.1
7thOtago Girls High School 2[ crew ]9:02.9241.2.6
---Craighead Diocesan School 1[ crew ]NRR41.2.2

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:41.8642.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:45.5742.1.6
3rdWakatipu High School 1[ crew ]6:49.8442.1.5
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:57.2642.1.3
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:08.8042.1.7
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:12.1042.1.2
7thJames Hargest College 2[ crew ]7:12.9842.1.8
8thAshburton College 1[ crew ]7:21.2042.1.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:04.8543.1.3
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:09.2743.1.4
3rdNelson College For Girls 1[ crew ]8:10.9443.1.2
4thAshburton College 1[ crew ]8:11.1243.1.5
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:19.3443.1.1
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:26.5243.1.6
7thColumba College 1[ crew ]8:42.5943.1.8
8thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:51.3043.1.7
B Final [ race results ]
1stCashmere High School 1[ crew ]8:30.0743.2.3
2ndMarian College 1[ crew ]8:30.6043.2.4
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:34.1643.2.5
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:38.5343.2.6
5thSt Margaret's College 2[ crew ]8:46.3843.2.2
6thDunstan High School 1[ crew ]8:50.0643.2.8
7thRoncalli College 1[ crew ]8:59.2843.2.7
---Columba College 2[ crew ]DNF43.2.1

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:08.9344.1.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:15.2344.1.3
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:15.8044.1.5
4thNelson College 1[ crew ]7:16.8044.1.2
5thCashmere High School 1[ crew ]7:25.6344.1.8
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:25.7144.1.6
7thChrist's College 1[ crew ]7:35.8844.1.1
8thShirley Boys High School 1[ crew ]7:36.3744.1.7

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:08.4245.1.6
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:13.1145.1.3
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:15.4845.1.5
4thBurnside High School 1[ crew ]8:27.7045.1.1
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:29.8745.1.7
6thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:33.5145.1.8
7thSouthland Girls High School 3[ crew ]8:40.9245.1.2
---Timaru Girls High School 1[ crew ]DNF45.1.4
B Final [ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]8:32.4345.2.4
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:39.9045.2.7
3rdBurnside High School 2[ crew ]8:41.4945.2.3
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:41.7145.2.6
5thVilla Maria College 2[ crew ]8:42.0245.2.1
6thColumba College 1[ crew ]8:46.0145.2.2
7thAshburton College 1[ crew ]8:48.9045.2.8
8thQueens High School 1[ crew ]8:55.0845.2.5

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:55.6446.1.3
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:01.8346.1.7
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:04.0746.1.1
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]8:05.2546.1.5
5thMt Aspiring College 2[ crew ]8:10.6746.1.4
6thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:19.4346.1.2
7thJohn McGlashan College 3[ crew ]8:26.7046.1.8
8thOtago Boys High School 1[ crew ]8:38.8546.1.6
B Final [ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]8:03.0746.2.3
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:17.7346.2.1
3rdCromwell College 1[ crew ]8:26.6146.2.4
4thMarlborough Boys College 2[ crew ]8:32.2046.2.5
5thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:34.7846.2.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:43.0046.2.2
7thWaitaki Boys High School 2[ crew ]8:43.4346.2.8
8thCromwell College 2[ crew ]8:44.8046.2.6

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:12.3647.1.4
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:13.6347.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:15.1847.1.3
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:40.6347.1.6

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:13.9648.1.4
2ndChrist's College 1[ crew ]6:16.5948.1.3
3rdChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:18.7548.1.5
4thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:29.7248.1.2
5thChrist's College 2[ crew ]6:35.4248.1.7
6thSt Andrew's College 1[ crew ]6:39.0548.1.1
7thChrist's College 3[ crew ]6:49.2348.1.6

Event 49 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]7:51.5649.1.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:01.6549.1.5
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:13.9649.1.3
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:30.5749.1.6
5thDunstan High School 1[ crew ]8:43.3549.1.2
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:07.5449.1.7

Event 50 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:47.0050.1.4
2ndNelson College 1[ crew ]6:48.8150.1.1
3rdShirley Boys High School 1[ crew ]6:53.5650.1.5
4thChrist's College 1[ crew ]6:54.7850.1.2
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:00.5450.1.3
6thWakatipu High School 1[ crew ]7:10.9150.1.6
7thOtago Boys High School 1[ crew ]7:21.5850.1.7
8thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:34.0950.1.8
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:02.861.1.2
1stJames Hargest College 1[ crew ]7:53.731.1.5
2ndAshburton College 2[ crew ]8:00.471.1.2
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]8:04.291.1.7
4thRoncalli College 1[ crew ]8:07.341.1.1
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:15.591.1.6
6thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:16.771.1.4
7thMt Aspiring College 2[ crew ]8:26.581.1.3
8thBurnside High School 1[ crew ]8:32.561.1.8
Heat 2[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]8:11.621.2.1
2ndSt Bede's College 1[ crew ]8:17.801.2.2
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:22.181.2.5
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:28.181.2.3
5thWaimea College 1[ crew ]8:37.671.2.4
6thSouthland Boys High School 2[ crew ]8:41.881.2.6
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:51.101.2.7
---Aparima College 2[ crew ]DNF1.2.8
Heat 3[ race results ]
1stJames Hargest College 2[ crew ]7:58.431.3.8
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]8:03.591.3.2
4thAshburton College 1[ crew ]8:03.911.3.3
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:17.281.3.7
6thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:17.631.3.4
7thAparima College 1[ crew ]9:18.111.3.1
---Cashmere High School 1[ crew ]DNF1.3.5

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:52.822.1.2
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]7:56.542.1.5
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:59.712.1.1
5thRangiora High School 1[ crew ]8:07.592.1.4
6thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:10.212.1.3
7thAshburton College 1[ crew ]8:27.072.1.7
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:30.102.1.8
Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]7:59.982.2.1
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:01.032.2.7
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:01.862.2.4
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:03.782.2.2
5thBurnside High School 1[ crew ]8:04.442.2.6
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:49.912.2.5
7thMarian College 1[ crew ]8:50.742.2.3
Heat 4[ race results ]
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:54.582.4.7

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:59.063.1.7
2ndOtago Boys High School 2[ crew ]8:15.313.1.2
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:17.893.1.3
4thBurnside High School 1[ crew ]8:19.863.1.6
5thKings High School 1[ crew ]8:26.783.1.8
6thKings High School 2[ crew ]8:41.773.1.1
7thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:45.343.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:45.803.2.1
2ndNelson College 1[ crew ]7:56.533.2.2
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:10.883.2.8
4thWaitaki Boys High School 2[ crew ]8:25.073.2.4
5thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:35.003.2.6
6thBurnside High School 2[ crew ]8:45.833.2.7
7thKavanagh College 1[ crew ]9:01.693.2.5
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:50.133.3.1
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:51.493.3.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:53.913.3.8
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:57.953.3.6
5thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:30.973.3.5
6thJohn McGlashan College 3[ crew ]8:32.903.3.7
7thAshburton College 1[ crew ]8:36.933.3.2
8thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:48.553.3.4
Heat 4[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:45.023.4.6
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:02.023.4.2
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]8:10.583.4.1
4thWakatipu High School 2[ crew ]8:22.553.4.7
5thOtago Boys High School 3[ crew ]8:29.973.4.5
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:31.623.4.4
7thChristchurch Boys High School 3[ crew ]9:34.053.4.3

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:11.654.1.1
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:15.924.1.6
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:45.164.1.5
5thQueens High School 1[ crew ]9:06.694.1.3
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:39.214.1.1
6thWakatipu High School 1[ crew ]9:16.084.1.2
Heat 2[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:22.774.2.3
2ndMarian College 1[ crew ]8:26.234.2.4
3rdJames Hargest College 2[ crew ]8:37.664.2.1
4thAparima College 2[ crew ]8:41.804.2.2
5thChristchurch Girls High School 2[ crew ]9:00.494.2.6
Heat 3[ race results ]
1stVilla Maria College 1[ crew ]7:57.904.3.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:13.604.3.4
3rdRoncalli College 1[ crew ]8:15.574.3.1
4thRangi Ruru Girls School 3[ crew ]8:40.624.3.6
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:59.794.3.3
6thAparima College 1[ crew ]9:29.904.3.2
Heat 4[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:57.254.4.2
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:17.254.4.4
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:25.554.4.5
4thVilla Maria College 2[ crew ]8:25.714.4.1
5thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:17.274.4.6
6thTwizel Area School 1[ crew ]9:29.104.4.3

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:50.655.1.2
2ndRangiora High School 2[ crew ]7:55.875.1.4
3rdChrist's College 1[ crew ]7:57.215.1.5
4thShirley Boys High School 1[ crew ]8:10.105.1.3
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:43.535.2.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:47.685.2.5
3rdRangiora High School 1[ crew ]7:57.285.2.3

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:20.896.1.5
2ndWakatipu High School 2[ crew ]8:21.106.1.4
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]8:24.196.1.3
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:25.656.1.7
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:37.776.1.2
6thMarian College 1[ crew ]8:41.776.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:24.706.2.2
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:35.526.2.4
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:46.566.2.6
4thPapanui High School 1[ crew ]8:50.856.2.5
5thOtago Girls High School 1[ crew ]8:57.926.2.7
6thCromwell College 1[ crew ]9:45.316.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:11.876.3.6
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:24.136.3.3
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:33.456.3.4
4thVilla Maria College 2[ crew ]8:51.946.3.5
5thBurnside High School 1[ crew ]8:57.966.3.2

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:00.757.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.167.1.6
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:32.667.1.3
4thKings High School 1[ crew ]7:35.097.1.2
5thCromwell College 1[ crew ]7:36.357.1.7
---St Bede's College 2[ crew ]DNS7.1.4
Heat 2[ race results ]
1stJohn McGlashan College 1[ crew ]7:12.557.2.6
2ndNelson College 1[ crew ]7:22.187.2.2
3rdWakatipu High School 1[ crew ]7:24.547.2.7
4thSt Andrew's College 2[ crew ]7:34.177.2.3
5thSt Bede's College 1[ crew ]8:04.837.2.4
---Waitaki Boys High School 1[ crew ]DNS7.2.5
Heat 3[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:04.307.3.5
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:13.607.3.3
3rdShirley Boys High School 1[ crew ]7:35.617.3.6
4thBurnside High School 1[ crew ]7:43.327.3.2
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:57.907.3.4

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCashmere High School 1[ crew ]8:54.528.1.6
2ndQueens High School 1[ crew ]9:01.498.1.5
3rdOtago Girls High School 2[ crew ]9:10.998.1.4
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:27.268.1.3
5thMt Aspiring College 3[ crew ]9:57.628.1.8
---Kavanagh College 3[ crew ]DNS8.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:43.408.2.4
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:44.708.2.5
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]8:54.618.2.2
4thDunstan High School 3[ crew ]9:25.018.2.3
5thVilla Maria College 1[ crew ]10:06.888.2.1
6thOtago Girls High School 1[ crew ]10:30.898.2.7
Heat 3[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:53.358.3.5
2ndRoncalli College 1[ crew ]9:00.338.3.4
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:07.638.3.7
4thKavanagh College 2[ crew ]9:15.778.3.3
5thQueens High School 2[ crew ]9:36.208.3.6
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]9:52.118.3.2
7thMt Aspiring College 2[ crew ]10:03.638.3.1
Heat 4[ race results ]
1stVerdon College 1[ crew ]9:03.298.4.1
2ndWaitaki Girls High School 2[ crew ]9:06.188.4.6
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]9:16.018.4.2
4thMt Aspiring College 1[ crew ]9:19.538.4.7
5thBurnside High School 1[ crew ]9:24.628.4.4
---Otago Girls High School 3[ crew ]DNF8.4.3
---Hurunui College 1[ crew ]DNF8.4.5

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTimaru Boys High School 2[ crew ]7:38.419.1.6
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:49.339.1.7
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:54.219.1.4
4thOtago Boys High School 1[ crew ]8:05.229.1.3
5thNelson College 1[ crew ]8:10.369.1.2
6thChristchurch Boys High School 3[ crew ]9:35.859.1.5
Heat 2[ race results ]
1stCashmere High School 1[ crew ]7:38.579.2.3
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:40.549.2.6
3rdCashmere High School 2[ crew ]8:26.629.2.7
4thAparima College 1[ crew ]8:26.639.2.5
5thRoncalli College 2[ crew ]8:29.119.2.4
6thShirley Boys High School 2[ crew ]9:32.819.2.2
Heat 3[ race results ]
1stShirley Boys High School 1[ crew ]7:34.049.3.4
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:01.419.3.7
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:17.129.3.2
4thAshburton College 1[ crew ]9:02.819.3.5
5thSt Andrew's College 2[ crew ]9:21.279.3.6
---Timaru Boys High School 1[ crew ]DNF9.3.3

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:24.0510.1.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]6:30.5310.1.5
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]6:51.0310.1.3
4thChrist's College 2[ crew ]6:55.3710.1.6
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:33.2310.1.1
6thSt Bede's College 3[ crew ]7:47.6010.1.2

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:49.9511.1.3
2ndAshburton College 1[ crew ]7:53.5611.1.4
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:53.6411.1.5
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]7:54.1011.1.7
5thBurnside High School 1[ crew ]8:00.6311.1.6
6thMarian College 1[ crew ]8:17.2411.1.1
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:24.4311.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Girls High School 2[ crew ]7:36.5011.2.4
2ndVilla Maria College 1[ crew ]7:43.1411.2.3
3rdSouthland Girls High School 1[ crew ]7:45.4911.2.1
4thRoncalli College 1[ crew ]7:53.2711.2.6
5thRangiora High School 1[ crew ]8:01.8611.2.5
6thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:34.9311.2.2
7thJames Hargest College 1[ crew ]8:48.6611.2.7

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:06.3412.1.3
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:11.5212.1.2
3rdChrist's College 1[ crew ]7:12.8312.1.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:13.7412.1.6
5thJames Hargest College 1[ crew ]7:15.3112.1.1
6thChrist's College 2[ crew ]7:33.1812.1.4
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:24.6312.1.8

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:59.0113.1.2
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:18.4613.1.4
3rdSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:22.0513.1.7
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:24.7413.1.5
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:35.8013.1.1
6thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:31.7013.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:23.5113.2.7
2ndSt Margaret's College 2[ crew ]8:29.0613.2.5
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:31.7513.2.1
4thBurnside High School 1[ crew ]8:48.9513.2.2
5thMarian College 1[ crew ]9:03.2813.2.3
6thAparima College 1[ crew ]9:19.6313.2.6
Heat 3[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:21.8113.3.5
2ndAvonside Girls High School 1[ crew ]8:22.5813.3.3
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:31.8213.3.6
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:54.9913.3.1
5thColumba College 2[ crew ]8:55.1313.3.7
6thWakatipu High School 2[ crew ]9:01.1813.3.4
7thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:13.5413.3.2
Scratched crews (Heats) 
SCRDUNS 1[ crew ]_:__:__13.1.3

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:02.8614.1.2
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:05.3414.1.1
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:06.2514.1.6
4thRangiora High School 1[ crew ]7:11.2814.1.5
5thBurnside High School 1[ crew ]7:12.0514.1.7
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:15.0714.1.4
7thShirley Boys High School 1[ crew ]7:34.8014.1.3
---St Bede's College 1[ crew ]DSQ14.1.8

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:06.3215.1.2
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:09.2515.1.6
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:12.7515.1.7
4thSt Margaret's College 1[ crew ]8:19.4215.1.4
5thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:24.2115.1.5
6thChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:33.0115.1.1
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:44.0715.1.3

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:09.4916.1.5
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:21.4216.1.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:33.4716.1.2
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:38.8616.1.4
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:46.6416.1.3
Heat 2[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:19.3316.2.6
2ndChrist's College 2[ crew ]7:29.6116.2.5
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:46.7716.2.3
---St Bede's College 2[ crew ]DNS16.2.4

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:16.6317.1.5
2ndColumba College 1[ crew ]7:36.8317.1.4
3rdMarlborough Girls College 1[ crew ]7:41.8717.1.6
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:52.6117.1.3
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:23.8017.2.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]7:45.1917.2.6
3rdMarlborough Girls College 2[ crew ]7:53.2917.2.4
4thSt Margaret's College 2[ crew ]7:56.3617.2.3
5thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:50.1317.2.2

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:02.6418.1.4
2ndWakatipu High School 1[ crew ]8:33.8018.1.5
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:50.3118.1.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:17.5719.1.4
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:20.6919.1.7
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:38.5019.1.2
4thBurnside High School 1[ crew ]7:51.6619.1.3
5thAparima College 2[ crew ]8:08.0419.1.6
6thCromwell College 1[ crew ]8:08.5719.1.5
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:28.8619.2.2
2ndChristchurch Boys High School 2[ crew ]7:35.2419.2.6
3rdSouthland Boys High School 1[ crew ]7:41.7319.2.5
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:47.3019.2.3
5thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:49.9619.2.4
6thShirley Boys High School 2[ crew ]9:05.2819.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:16.8919.3.6
2ndAshburton College 1[ crew ]7:29.3119.3.4
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:41.9819.3.2
4thQueen Charlotte College 1[ crew ]7:53.8019.3.3
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]8:00.1019.3.5
6thAparima College 1[ crew ]8:01.1219.3.7
Heat 4[ race results ]
1stAshburton College 2[ crew ]7:18.4419.4.7
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:19.0719.4.6
3rdWakatipu High School 2[ crew ]7:21.4019.4.2
4thWakatipu High School 3[ crew ]7:46.9619.4.4
5thShirley Boys High School 1[ crew ]8:37.8819.4.3

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stBurnside High School 1[ crew ]8:50.4820.1.1
2ndHurunui College 1[ crew ]8:56.4220.1.5
3rdColumba College 1[ crew ]8:59.1820.1.2
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:03.3420.1.4
5thCromwell College 2[ crew ]9:16.3020.1.3
6thVerdon College 1[ crew ]9:19.8820.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Girls High School 2[ crew ]8:55.4820.2.3
2ndRoncalli College 1[ crew ]9:12.5420.2.2
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:20.2620.2.1
4thKavanagh College 2[ crew ]9:34.1820.2.6
Heat 3[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]8:38.1120.3.1
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:46.8420.3.2
3rdAshburton College 1[ crew ]8:52.4820.3.7
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:52.8620.3.3
5thCromwell College 1[ crew ]9:22.1420.3.5
6thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:28.7820.3.4
7thPapanui High School 1[ crew ]10:08.0320.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__20.2.7

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:09.4921.1.5
2ndChrist's College 2[ crew ]7:45.8621.1.4
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:01.5221.1.6
---St Bede's College 3[ crew ]DNS21.1.2
---St Bede's College 2[ crew ]DNS21.1.3
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:58.1921.2.5
2ndChrist's College 1[ crew ]7:42.5221.2.4
3rdChrist's College 3[ crew ]8:35.9021.2.3
---St Bede's College 1[ crew ]DNS21.2.6

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAvonside Girls High School 1[ crew ]8:26.8922.1.2
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:38.3322.1.4
3rdCashmere High School 1[ crew ]8:52.6322.1.7
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:54.6922.1.6
5thRoncalli College 1[ crew ]9:28.4422.1.3
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:52.5022.1.5
---Columba College 2[ crew ]DNS22.1.1
Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Girls College 2[ crew ]8:35.5622.2.7
2ndSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]8:42.6422.2.8
3rdAshburton College 1[ crew ]8:48.0922.2.1
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:59.2122.2.6
5thAvonside Girls High School 2[ crew ]9:10.5622.2.5
6thSt Kevin's College 2[ crew ]9:24.5222.2.2
7thVilla Maria College 1[ crew ]9:35.1022.2.3
Heat 3[ race results ]
1stMarlborough Girls College 1[ crew ]8:34.3122.3.7
2ndChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:49.4622.3.6
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:54.0922.3.3
4thColumba College 1[ crew ]9:10.6322.3.4
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:19.0222.3.8
6thJames Hargest College 2[ crew ]9:19.3622.3.1
7thAparima College 1[ crew ]9:35.8222.3.5
8thAvonside Girls High School 3[ crew ]11:05.8322.3.2
Heat 4[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:33.5622.4.2
2ndRoncalli College 2[ crew ]8:44.8522.4.3
3rdMarian College 1[ crew ]8:51.4422.4.5
4thChristchurch Girls High School 3[ crew ]8:56.9122.4.7
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:00.8522.4.6
6thVilla Maria College 2[ crew ]9:08.4722.4.1
7thDunstan High School 1[ crew ]9:31.5322.4.8
---Burnside High School 1[ crew ]DNS22.4.4
Scratched crews (Heats) 
SCROGHS 1[ crew ]_:__:__22.2.4

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:59.2423.1.5
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:09.3523.1.3
3rdChrist's College 2[ crew ]7:19.9323.1.6
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:21.8023.1.2
Heat 2[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]6:56.6623.2.4
2ndMarlborough Boys College 1[ crew ]7:02.5423.2.5
3rdSt Bede's College 2[ crew ]7:06.0123.2.3
4thRangiora High School 1[ crew ]7:15.8023.2.2
5thChrist's College 3[ crew ]7:39.4423.2.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSTCC 1[ crew ]_:__:__23.1.4

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:52.4024.1.5
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]8:00.8524.1.4
3rdCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:02.0124.1.3

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]7:56.3725.1.4
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:04.1525.1.3
3rdDunstan High School 2[ crew ]8:17.7425.1.7
4thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:27.5525.1.1
5thAparima College 1[ crew ]8:37.6325.1.5
6thTimaru Girls High School 2[ crew ]8:40.2325.1.2
7thJames Hargest College 1[ crew ]9:10.5425.1.6
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:53.6925.2.2
2ndColumba College 1[ crew ]8:05.7225.2.1
3rdMt Aspiring College 1[ crew ]8:08.4125.2.4
4thQueens High School 1[ crew ]8:16.6225.2.7
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:25.7225.2.6
6thNelson College For Girls 2[ crew ]9:33.0025.2.3
---Marian College 1[ crew ]DNS25.2.5
Heat 3[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]7:38.6025.3.3
2ndSouthland Girls High School 2[ crew ]7:44.6825.3.7
3rdTimaru Girls High School 1[ crew ]7:51.8025.3.1
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:55.8625.3.6
5thNelson College For Girls 1[ crew ]8:09.0425.3.4
6thSt Margaret's College 1[ crew ]8:12.5325.3.2
7thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]9:26.0425.3.5
Heat 4[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:48.4525.4.6
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:54.4925.4.5
3rdVilla Maria College 1[ crew ]7:54.5825.4.7
4thBurnside High School 1[ crew ]7:57.0825.4.3
5thBurnside High School 2[ crew ]8:29.2925.4.4
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:30.5025.4.2
7thVilla Maria College 2[ crew ]8:39.7825.4.1

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]7:27.5226.1.1
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:36.1826.1.3
3rdDunstan High School 1[ crew ]7:48.1426.1.4
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:52.2226.1.6
5thMarlborough Boys College 2[ crew ]7:55.3826.1.5
6thBurnside High School 2[ crew ]8:16.3626.1.7
7thCromwell College 2[ crew ]8:18.7826.1.2
8thAparima College 1[ crew ]8:54.1226.1.8
Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:24.1026.2.1
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:30.7326.2.4
3rdShirley Boys High School 1[ crew ]7:36.8626.2.8
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:38.0826.2.2
5thJohn McGlashan College 2[ crew ]7:38.4326.2.6
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:53.2926.2.5
7thChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:59.6126.2.7
Heat 3[ race results ]
1stJohn McGlashan College 1[ crew ]7:30.6026.3.5
2ndSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:42.4926.3.1
3rdOtago Boys High School 2[ crew ]7:55.8826.3.4
4thKings High School 1[ crew ]7:57.7926.3.2
5thTwizel Area School 2[ crew ]8:14.4026.3.6
---Burnside High School 1[ crew ]DNS26.3.3
Scratched crews (Heats) 
SCRRONC 1[ crew ]_:__:__26.2.3
SCRWAKA 2[ crew ]_:__:__26.3.7

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:30.6427.1.5
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:46.1327.1.2
3rdSouthland Girls High School 2[ crew ]8:48.7327.1.7
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:55.1827.1.1
5thKavanagh College 2[ crew ]9:11.5427.1.4
6thChristchurch Girls High School 1[ crew ]9:16.0127.1.3
7thPapanui High School 1[ crew ]9:36.6827.1.6
Heat 2[ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]8:23.0427.2.7
2ndQueen Charlotte College 1[ crew ]8:34.1727.2.1
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]8:40.2727.2.6
4thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:49.4227.2.5
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:57.2327.2.3
6thTimaru Girls High School 1[ crew ]9:00.1127.2.4
7thSouthland Girls High School 1[ crew ]9:45.5927.2.8
Scratched crews (Heats) 
SCRSTKV 1[ crew ]_:__:__27.1.8

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKavanagh College 1[ crew ]7:30.8328.1.6
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:38.1928.1.8
3rdSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:56.0228.1.3
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:06.2128.1.5
5thSt Bede's College 1[ crew ]8:13.2928.1.4
6thJames Hargest College 2[ crew ]8:30.3928.1.7
7thSt Bede's College 2[ crew ]8:35.1928.1.1
8thBurnside High School 2[ crew ]8:36.1228.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:50.9628.2.6
2ndJohn McGlashan College 1[ crew ]8:00.0728.2.5
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:00.6628.2.4
4thWakatipu High School 1[ crew ]8:01.5128.2.7
5thJames Hargest College 1[ crew ]8:01.8128.2.3
6thSt Andrew's College 2[ crew ]8:23.0128.2.2
7thTimaru Boys High School 2[ crew ]8:26.2028.2.1
8thSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]8:42.2028.2.8

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCashmere High School 1[ crew ]8:14.9129.1.8
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:23.3729.1.1
3rdBurnside High School 1[ crew ]8:44.0529.1.7
4thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:48.3329.1.2
5thSouthland Girls High School 1[ crew ]8:57.7029.1.4
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:02.3229.1.3
7thDunstan High School 2[ crew ]9:28.5929.1.6
---Villa Maria College 2[ crew ]DNS29.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:26.4729.2.5
2ndAvonside Girls High School 1[ crew ]8:37.4229.2.1
3rdAvonside Girls High School 2[ crew ]8:52.4629.2.8
4thKavanagh College 2[ crew ]9:03.4429.2.7
5thDunstan High School 1[ crew ]9:11.6929.2.6
6thTwizel Area School 2[ crew ]9:24.5929.2.2
7thTimaru Girls High School 2[ crew ]9:37.0029.2.4
Heat 3[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:03.9229.3.3
2ndJames Hargest College 1[ crew ]8:33.9329.3.1
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:39.0229.3.5
4thJames Hargest College 2[ crew ]8:58.3629.3.7
5thMarian College 1[ crew ]9:09.3029.3.4
6thBurnside High School 2[ crew ]9:36.6129.3.6
---Otago Girls High School 1[ crew ]DNS29.3.8
Heat 4[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:26.6829.4.5
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:35.2629.4.3
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:35.5829.4.1
4thSt Kevin's College 1[ crew ]9:04.4229.4.2
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:24.2229.4.6
6thTwizel Area School 1[ crew ]9:26.3629.4.7
7thQueens High School 1[ crew ]9:37.9429.4.8
---Aparima College 2[ crew ]DNS29.4.4
Scratched crews (Heats) 
SCRAPAR 1[ crew ]_:__:__29.2.3
SCRTIMG 1[ crew ]_:__:__29.3.2

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:23.0730.1.3
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]7:28.6730.1.2
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:32.2730.1.5
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:45.2330.1.7
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:45.4930.1.1
6thBurnside High School 1[ crew ]7:57.6030.1.8
7thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:11.4930.1.4
8thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:26.7530.1.6
Heat 2[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:17.8230.2.6
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:36.1930.2.1
3rdKings High School 1[ crew ]7:37.2230.2.4
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:42.2730.2.2
5thKings High School 2[ crew ]9:06.7430.2.7
---St Bede's College 2[ crew ]DNS30.2.3

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:17.8531.1.4
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]7:26.2831.1.5
3rdSt Margaret's College 1[ crew ]7:26.5331.1.3

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:56.5932.1.2
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:09.0732.1.3
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:12.8932.1.5
4thChrist's College 3[ crew ]7:26.4832.1.1
5thChrist's College 2[ crew ]7:36.0532.1.4
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]8:00.3232.1.6
Heat 2[ race results ]
1stChrist's College 1[ crew ]7:16.6732.2.2
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:27.5932.2.6
3rdAshburton College 1[ crew ]7:36.1132.2.4
4thAparima College 1[ crew ]7:42.9232.2.5
5thDunstan High School 1[ crew ]7:43.4832.2.3

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRangiora High School 1[ crew ]8:21.9933.1.2
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:33.3233.1.3
3rdWakatipu High School 2[ crew ]8:51.0233.1.5
4thTimaru Girls High School 1[ crew ]8:52.1933.1.4
5thKavanagh College 1[ crew ]9:11.2933.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]8:25.3333.2.5
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]8:49.2233.2.4
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:18.5133.2.3
4thCromwell College 1[ crew ]10:00.5333.2.6

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]7:27.7534.1.4
2ndSt Bede's College 1[ crew ]7:38.0634.1.1
3rdBurnside High School 1[ crew ]7:42.7034.1.3
4thWakatipu High School 2[ crew ]7:47.2234.1.5
5thRoncalli College 2[ crew ]8:09.1634.1.2
6thShirley Boys High School 1[ crew ]8:25.0234.1.7
---St Bede's College 2[ crew ]DNS34.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:16.3834.2.4
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]7:31.0334.2.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]7:40.3134.2.5
4thWakatipu High School 3[ crew ]7:52.3034.2.1
5thRoncalli College 1[ crew ]7:59.9334.2.7
6thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:03.6734.2.2
7thCromwell College 1[ crew ]8:10.8134.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:27.7434.3.3
2ndChrist's College 1[ crew ]7:31.7234.3.2
3rdQueen Charlotte College 1[ crew ]7:58.3634.3.4
4thKavanagh College 1[ crew ]9:18.9734.3.6
Scratched crews (Heats) 
SCRJHAR 2[ crew ]_:__:__34.3.5
SCRWAKA 4[ crew ]_:__:__34.3.7

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:58.5235.1.7
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:06.4035.1.3
3rdRangiora High School 1[ crew ]8:12.5935.1.4
4thColumba College 1[ crew ]8:14.9435.1.2
5thMarlborough Girls College 2[ crew ]8:33.2535.1.1
6thAvonside Girls High School 1[ crew ]8:52.7535.1.6
---Aparima College 1[ crew ]DNS35.1.5
Heat 2[ race results ]
1stCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:53.8835.2.4
2ndTimaru Girls High School 1[ crew ]8:05.0435.2.7
3rdChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:09.2535.2.5
4thAshburton College 1[ crew ]8:20.6935.2.3
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:24.9735.2.1
6thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:30.7935.2.2
7thBurnside High School 1[ crew ]8:48.4035.2.8
Scratched crews (Heats) 
SCRMARN 1[ crew ]_:__:__35.1.8

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:36.6236.1.4
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:41.5036.1.3
3rdNelson College 1[ crew ]6:49.3036.1.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]6:52.8136.1.6
5thChrist's College 2[ crew ]7:08.8836.1.5
6thChrist's College 3[ crew ]7:43.6336.1.2
7thSt Bede's College 4[ crew ]8:18.0536.1.1
Heat 2[ race results ]
1stMarlborough Boys College 1[ crew ]6:27.1436.2.5
2ndChrist's College 1[ crew ]6:39.1936.2.2
3rdSt Bede's College 2[ crew ]7:04.3436.2.6
4thKings High School 1[ crew ]7:51.4036.2.3
5thSt Bede's College 3[ crew ]8:11.6336.2.4
---Christ's College 4[ crew ]DNS36.2.7

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]7:44.8437.1.2
2ndRoncalli College 1[ crew ]7:51.3437.1.7
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:57.5337.1.6
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:03.5237.1.8
5thVilla Maria College 1[ crew ]8:06.8337.1.3
6thMarian College 1[ crew ]8:07.9637.1.5
7thCromwell College 1[ crew ]8:51.7937.1.4

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSouthland Boys High School 1[ crew ]7:24.2638.1.2
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:35.4338.1.7
3rdSt Thomas Of Canterbury 2[ crew ]7:50.1338.1.3
4thShirley Boys High School 1[ crew ]7:52.3438.1.5
---Kavanagh College 1[ crew ]DNS38.1.4
Heat 2[ race results ]
1stSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:41.1638.2.6
2ndJames Hargest College 1[ crew ]7:54.7938.2.4
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:02.2238.2.3
4thSt Bede's College 1[ crew ]8:25.2738.2.7
Scratched crews (Heats) 
SCRRAHS 1[ crew ]_:__:__38.2.2
SCRRAHS 2[ crew ]_:__:__38.2.5

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:45.6439.1.2
2ndCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:58.8639.1.3
3rdSt Margaret's College 2[ crew ]8:17.0039.1.6
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:24.1039.1.4
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:41.5639.1.5
Heat 2[ race results ]
1stRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:57.2839.2.4
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:10.0239.2.6
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:18.1139.2.5
4thMarlborough Girls College 1[ crew ]8:32.4239.2.3
5thDunstan High School 1[ crew ]8:59.0639.2.2

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:07.8340.1.5
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:16.7740.1.1
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:16.9140.1.7
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:39.3240.1.3
5thSt Bede's College 1[ crew ]8:58.6540.1.6
6thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]10:44.6140.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:53.9740.2.3
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:36.1240.2.2
3rdChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:46.4840.2.4
4thTimaru Boys High School 1[ crew ]9:10.6340.2.7
5thBurnside High School 1[ crew ]9:18.7240.2.5
---St Bede's College 2[ crew ]DNS40.2.6

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:20.4941.1.6
2ndRangiora High School 2[ crew ]8:33.2841.1.3
3rdJames Hargest College 1[ crew ]8:59.1641.1.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:00.8941.1.5
5thCromwell College 1[ crew ]9:10.8641.1.2
6thVilla Maria College 2[ crew ]9:25.0641.1.1
Heat 2[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:25.9641.2.3
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:29.5741.2.4
3rdVerdon College 1[ crew ]8:32.9441.2.1
4thColumba College 1[ crew ]8:45.1941.2.5
5thAshburton College 1[ crew ]9:05.0041.2.2
6thMarian College 2[ crew ]9:39.7641.2.7
7thJames Hargest College 2[ crew ]9:57.2141.2.6
Heat 3[ race results ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:25.1141.3.7
2ndVilla Maria College 1[ crew ]8:34.2441.3.3
3rdWakatipu High School 1[ crew ]8:50.6341.3.2
4thMarian College 1[ crew ]9:37.6741.3.5
5thQueens High School 1[ crew ]9:42.0941.3.4
Heat 4[ race results ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]8:19.2841.4.5
2ndRangiora High School 1[ crew ]8:36.5041.4.7
3rdOtago Girls High School 2[ crew ]9:05.2341.4.4
4thBurnside High School 2[ crew ]9:10.1241.4.3
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]9:20.8941.4.6
Scratched crews (Heats) 
SCRWAKA 2[ crew ]_:__:__41.1.7

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stJames Hargest College 1[ crew ]6:57.2342.1.6
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:16.7842.1.3
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:18.3642.1.7
4thAshburton College 1[ crew ]7:24.1742.1.1
5thSt Bede's College 2[ crew ]7:27.2742.1.5
6thAparima College 1[ crew ]7:50.8842.1.2
7thShirley Boys High School 1[ crew ]8:54.9642.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWakatipu High School 1[ crew ]6:55.5742.2.1
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:02.1142.2.2
3rdSt Bede's College 1[ crew ]7:08.1342.2.5
4thJames Hargest College 2[ crew ]7:13.1242.2.4
5thSt Thomas Of Canterbury 1[ crew ]7:24.9042.2.3
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]7:31.7642.2.7
7thCromwell College 1[ crew ]8:07.8542.2.6

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAshburton College 1[ crew ]8:28.0843.1.5
2ndMarlborough Girls College 1[ crew ]8:28.6043.1.3
3rdColumba College 1[ crew ]8:47.4543.1.6
4thRangi Ruru Girls School 2[ crew ]8:55.9543.1.1
5thRoncalli College 1[ crew ]9:04.4543.1.4
6thRangi Ruru Girls School 1[ crew ]9:16.4343.1.8
7thDunstan High School 2[ crew ]9:39.7643.1.7
8thAvonside Girls High School 1[ crew ]9:55.1443.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]8:28.1443.2.3
2ndSouthland Girls High School 1[ crew ]8:50.2743.2.2
3rdCashmere High School 1[ crew ]8:55.4243.2.1
4thSt Margaret's College 2[ crew ]9:02.4443.2.8
5thDunstan High School 1[ crew ]9:11.3043.2.7
6thJames Hargest College 1[ crew ]9:25.0443.2.6
---Aparima College 1[ crew ]DNS43.2.4
Heat 3[ race results ]
1stChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:12.9743.3.2
2ndNelson College For Girls 1[ crew ]8:25.6843.3.1
3rdChristchurch Girls High School 2[ crew ]8:32.1143.3.5
4thMarian College 1[ crew ]8:48.1143.3.7
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:49.4443.3.6
6thColumba College 2[ crew ]9:06.4743.3.8
7thBurnside High School 1[ crew ]9:15.1143.3.3
8thMarlborough Girls College 2[ crew ]9:42.2943.3.4

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stChristchurch Boys High School 1[ crew ]7:18.0344.1.7
2ndWakatipu High School 1[ crew ]7:24.4644.1.1
3rdShirley Boys High School 1[ crew ]7:43.0344.1.3
4thChrist's College 1[ crew ]7:48.5544.1.6
5thShirley Boys High School 2[ crew ]7:56.4544.1.8
6thSt Bede's College 2[ crew ]7:59.7244.1.5
7thChrist's College 2[ crew ]7:59.8644.1.4
8thWakatipu High School 2[ crew ]8:21.5644.1.2
Heat 2[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:28.9944.2.7
2ndTimaru Boys High School 1[ crew ]7:31.2944.2.4
3rdNelson College 1[ crew ]7:33.2644.2.6
4thCashmere High School 1[ crew ]7:33.8644.2.1
5thSt Bede's College 1[ crew ]7:45.1644.2.3
6thChristchurch Boys High School 2[ crew ]8:10.2344.2.5
7thAshburton College 1[ crew ]8:12.8544.2.2

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stRoncalli College 1[ crew ]8:25.4745.1.4
2ndMt Aspiring College 1[ crew ]8:36.1745.1.1
3rdAshburton College 1[ crew ]8:47.4945.1.5
4thTimaru Girls High School 2[ crew ]8:59.2845.1.6
5thRangiora High School 1[ crew ]9:09.3545.1.3
6thVilla Maria College 3[ crew ]9:46.7845.1.7
Heat 2[ race results ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:30.3145.2.1
2ndVilla Maria College 2[ crew ]8:47.4145.2.4
3rdSt Andrew's College 2[ crew ]9:06.1945.2.3
4thAparima College 1[ crew ]9:08.3745.2.7
5thQueens High School 2[ crew ]9:22.1245.2.6
---Otago Girls High School 1[ crew ]SCR45.2.2
Heat 3[ race results ]
1stTimaru Girls High School 1[ crew ]8:17.4145.3.7
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:28.4245.3.3
3rdAvonside Girls High School 1[ crew ]8:32.5845.3.6
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:40.6845.3.5
5thSouthland Girls High School 2[ crew ]8:54.1745.3.4
6thRangiora High School 2[ crew ]8:57.9645.3.2
7thCraighead Diocesan School 1[ crew ]9:13.0245.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSouthland Girls High School 1[ crew ]8:19.6045.4.2
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:30.8045.4.1
3rdColumba College 1[ crew ]8:44.9545.4.5
4thKavanagh College 1[ crew ]8:55.0745.4.3
5thChristchurch Girls High School 1[ crew ]8:55.7445.4.6
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:10.5845.4.7
Heat 5[ race results ]
1stSouthland Girls High School 3[ crew ]8:31.2945.5.5
2ndQueens High School 1[ crew ]8:39.7345.5.3
3rdBurnside High School 2[ crew ]8:40.2845.5.4
4thNelson College For Girls 1[ crew ]8:46.6745.5.2
5thMt Aspiring College 2[ crew ]8:56.3145.5.7
6thDunstan High School 3[ crew ]9:02.6645.5.1
Scratched crews (Heats) 
SCRMLBG 1[ crew ]_:__:__45.2.5
SCRAPAR 2[ crew ]_:__:__45.4.4
SCRVILL 1[ crew ]_:__:__45.5.2
SCRDUNS 2[ crew ]_:__:__45.5.6

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Aspiring College 2[ crew ]8:10.6546.1.2
2ndJohn McGlashan College 2[ crew ]8:19.9246.1.5
3rdCromwell College 1[ crew ]8:27.1546.1.6
4thChristchurch Boys High School 1[ crew ]8:35.5746.1.7
5thWaimea College 1[ crew ]8:37.9246.1.4
6thDunstan High School 1[ crew ]8:56.2646.1.1
7thKavanagh College 1[ crew ]9:46.6346.1.3
Heat 2[ race results ]
1stJohn McGlashan College 1[ crew ]8:03.9746.2.5
2ndBurnside High School 1[ crew ]8:10.7146.2.3
3rdMarlborough Boys College 2[ crew ]8:31.0946.2.1
4thSouthland Boys High School 1[ crew ]8:31.5146.2.2
5thSt Andrew's College 1[ crew ]8:42.4946.2.7
6thTimaru Boys High School 1[ crew ]8:48.7746.2.4
7thKavanagh College 2[ crew ]9:58.6246.2.6
Heat 3[ race results ]
1stMt Aspiring College 1[ crew ]8:00.3646.3.7
2ndRoncalli College 1[ crew ]8:01.6646.3.6
3rdMarlborough Boys College 1[ crew ]8:02.1046.3.3
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:26.7246.3.5
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:37.5546.3.2
Heat 4[ race results ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]8:21.2646.4.2
2ndJohn McGlashan College 3[ crew ]8:25.1246.4.5
3rdCromwell College 2[ crew ]8:35.9346.4.6
4thWaitaki Boys High School 2[ crew ]8:53.1346.4.4
Scratched crews (Heats) 
SCRAPAR 2[ crew ]_:__:__46.4.1
SCRAPAR 1[ crew ]_:__:__46.4.3

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Margaret's College 1[ crew ]7:10.5947.1.5
2ndChristchurch Girls High School 1[ crew ]7:19.4947.1.2
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:30.6447.1.4
4thCraighead Diocesan School 1[ crew ]7:35.3347.1.3

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:16.1948.1.5
2ndChristchurch Boys High School 1[ crew ]6:28.8548.1.3
3rdChrist's College 1[ crew ]6:37.1548.1.6
4thChrist's College 3[ crew ]6:38.6848.1.1
5thMarlborough Boys College 1[ crew ]6:43.1848.1.7
6thChrist's College 2[ crew ]6:56.5648.1.4
7thSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.2048.1.2

Event 49 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stColumba College 1[ crew ]7:40.1549.1.3
2ndSt Margaret's College 1[ crew ]7:46.1149.1.6
3rdRangi Ruru Girls School 1[ crew ]7:55.9149.1.5
4thNelson College For Girls 1[ crew ]7:58.5449.1.2
5thDunstan High School 1[ crew ]8:20.5349.1.4
6thJames Hargest College 1[ crew ]8:39.2149.1.1

Event 50 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Bede's College 1[ crew ]6:44.9950.1.7
2ndShirley Boys High School 1[ crew ]6:48.0750.1.1
3rdSt Bede's College 2[ crew ]6:55.3850.1.2
4thWakatipu High School 1[ crew ]7:00.1750.1.3
5thChrist's College 1[ crew ]7:03.3650.1.8
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:11.8350.1.4
7thNelson College 1[ crew ]7:20.6750.1.5
8thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:37.2850.1.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other sis14 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

South Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other sis14 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA