NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Marlborough Boys College's approved colours
#50: Marlborough Boys College


Aon NZ

MAADI CUP™

School results

logo  
 

2005 AON Maadi (NZSSRA Championships)

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

St Kentigern College's singletSt Kentigern College [ school details || school results ]

Following are the results achieved by St Kentigern College at the 2005 AON Maadi (NZSSRA Championships) regatta. See the Star Trophy table for St Kentigern College's final ranking at the regatta.

St Kentigern College also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

STKT 1: Crew - Sean Reidy | Richard Carter
Coaches - rob Ryan | ben Carter

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

STKT 2: Crew - Scott Porter | Nicholas Wright
Coach - rob Ryan

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

STKT 1: Crew - Andrew Muller | Robert Kidd | Thomas Blampied | Anthony Pohlen + Samuel Cosgriff (cox)
Coaches - Mike Waller | Geoff Perry

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

STKT 2: Crew - Ewen Hodge | Duncan Jessep | Benjamin Cashmore | William Wilson + Michael Winder (cox)
Coach - Mike Waller

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

STKT 3: Crew - Timothy Peat | Adam Fotherby | Hugh Porter | Glen Ainsworth + Hamish Scott-Knight (cox)
Coaches - Mike Waller | Ben Carter

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

STKT 4: Crew - Thomas Hewlett | David Sara | Andrew McGahan | David Durie + Alex Jessep (cox)
Coaches - Paul Jarvie | Josh Payne

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

STKT 1: Crew - Michael Colville | Nicholas Hill | Thomas Farmer | Craig Paddison + Sam Carter (cox)
Coach - Leith Menzies

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

STKT 2: Crew - Peter Findlay | Robb Wilson | Oliver Cubitt | James Hindle + Samantha Urgert (cox)
Coach - Leith Menzies

Event 6 Boys under-18 pair [ event results ]

STKT 1: Crew - Timothy Olson | Jeremy Corliss
Coaches - Geoff Perry | Kirsty Dunhill

Event 9 Boys under-18 quad [ event results ]

STKT 1: Crew - Harry Ellis | Hamish Wilson | Karl Pocklington | Sam McKelvey + Daniel Quigley (cox)
Coaches - Geoff Perry | Kirsty Dunhill

Event 12 Boys under-16 quad [ event results ]

STKT 1: Crew - Hayden White | Sean Reidy | Nick Bixley | Scott Porter + Michael Winder (cox)
Coach - Rob Ryan

Event 13 Boys under-17 novice four [ event results ]

STKT 1: Crew - Thomas Hewlett | David Sara | Brendon Everett | David Durie + Alex Jessep (cox)
Coaches - Paul Jarvie | Josh Payne

Event 14 Boys under-15 eight [ event results ]

Event 16 Boys under-18 lightweight four [ event results ]

STKT 1: Crew - Harry Ellis | Duncan Jessep | Benjamin Palmer | Sam McKelvey + Daniel Quigley (cox)
Coaches - Geoff Perry | Mike Waller

Event 17 Boys under-17 quad [ event results ]

STKT 1: Crew - Richard Carter | William Robinson | Michael Farmer | Anthony McKerrow + Samuel Cosgriff (cox)
Coaches - Mike Waller | ben Carter

Event 17 Boys under-17 quad [ event results ]

STKT 2: Crew - Timothy Peat | Adam Fotherby | Hugh Porter | Glen Ainsworth + Hamish Scott-Knight (cox)
Coaches - Mike Waller | ben Carter

Event 19 Girls under-15 double [ event results ]

STKT 1: Crew - Kirstyn Goodger | Elizabeth Jones
Coaches - Philip McCracken | Sasha Howard

Event 19 Girls under-15 double [ event results ]

STKT 2: Crew - Melanie Scott | Georgina Major
Coaches - Philip McCracken | Sasha Howard

Event 20 Boys under-18 four [ event results ]

STKT 1: Crew - Thomas Blampied | Robert Kidd | Timothy Olson | Jeremy Corliss + Daniel Quigley (cox)
Coaches - Geoff Perry | Kirsty Dunhill

Event 21 Girls under-18 four [ event results ]

STKT 1: Crew - Kristin Everett | Erin Wright | Jesse Emerson | Ashleigh Ruff + Kirsty Worsnop (cox)
Coach - Nicole Daniels

Event 25 Boys under-16 four [ event results ]

STKT 1: Crew - Brendon Everett | Nicholas Wright | Fergus Cahill | Kurt Stougie + Michael Winder (cox)
Coach - Rob Ryan

Event 26 Girls under-18 double [ event results ]

STKT 1: Crew - Kristin Everett | Jesse Emerson
Coach - Nicole Daniels

Event 26 Girls under-18 double [ event results ]

STKT 2: Crew - Erin Wright | Ashleigh Ruff
Coach - Nicole Daniels

Event 27 Girls under-15 quad [ event results ]

STKT 1: Crew - Melanie Scott | Elizabeth Jones | Kirstyn Goodger | Georgina Major + Samantha Urgert (cox)
Coaches - Philip McCracken | Sasha Howard

Event 29 Boys under-17 eight [ event results ]

Event 30 Boys under-18 double [ event results ]

STKT 1: Crew - Karl Pocklington | Tim Heller
Coaches - Geoff Perry | Kirsty Dunhill

Event 30 Boys under-18 double [ event results ]

STKT 2: Crew - Sam McKelvey | Andrew Wallace
Coaches - Geoff Perry | Kirsty Dunhill

Event 33 Boys under-16 eight [ event results ]

Event 34 Girls under-18 quad [ event results ]

STKT 1: Crew - Kristin Everett | Erin Wright | Jesse Emerson | Ashleigh Ruff + Kirsty Worsnop (cox)
Coach - Nicole Daniels

Event 36 Boys under-17 double [ event results ]

STKT 1: Crew - Richard Carter | William Robinson
Coaches - Mike Waller | ben Carter

Event 36 Boys under-17 double [ event results ]

STKT 2: Crew - Anthony McKerrow | Michael Farmer
Coaches - Mike Waller | ben Carter

Event 39 Girls under-15 four [ event results ]

STKT 1: Crew - Melanie Scott | Elizabeth Jones | Kirstyn Goodger | Georgina Major + Samantha Urgert (cox)
Coaches - Philip McCracken | Sasha Howard

Event 40 Boys under-15 double [ event results ]

STKT 1: Crew - Hayden White | Nick Bixley
Coach - rob Ryan

Event 42 Boys under-18 eight [ event results ]

Event 42 Boys under-18 eight [ event results ]

STKT 2: Crew - Andrew Muller | Duncan Jessep | Ewen Hodge | Karl Pocklington | Tim Heller | William Wilson | Andrew Wallace | Sam McKelvey + Samuel Cosgriff (cox)
Coaches - Geoff Perry | Mike Waller

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other mad05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other mad05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA