NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Iona College's approved colours
#35: Iona College


Aon NZ

MAADI CUP™

School results

logo  
 

2006 North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

Whanganui Collegiate School's singletWhanganui Collegiate School [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Whanganui Collegiate School at the 2006 North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Whanganui Collegiate School's final ranking at the regatta.

Whanganui Collegiate School also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

WNCS 1: Crew - Julia Sandston | James Pattison
Coach - Robert Evans

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

WNCS 2: Crew - Edward Dickie | William Ellis
Coach - Robert Evans

Event 2 Girls under-17 single [ event results ]

WNCS 1: Crew - Courtney Skelton
Coach - David Warburton

  • Heats: Scratched

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - William Nelson | Samuel Walton | Matthew Stent | Charles Pearce + Thomas Mellor (cox)
Coaches - Rick Grobecker | Jon Gichard

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Guy Dowding | Michael Cleary | Paul Thurlow | Phillip O'Shannasy + Olivia Worsnop (cox)
Coaches - Rick Grobecker | Jon Gichard

Event 7 Girls under-16 four [ event results ]

WNCS 1: Crew - Genevieve Warburton | Jessica Jones | Bella Blackburn | Lucy Lilburn + Bridget Batley (cox)
Coach - David Warburton

  • Heats: Scratched

Event 7 Girls under-16 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Savanah Lewis | Lydia Jordan | Rosa Briant | Mahalia Tapa-Mosen + Sarah Donald (cox)
Coach - David Warburton

  • Heats: Scratched

Event 12 Girls under-15 eight [ event results ]

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Julia Sandston | James Pattison | William Ellis | Edward Dickie + Oliver Crosse (cox)
Coach - Robert Evans

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Sam Horrocks | Sam Hurley | Cody Wickham | Guy Sinclair + Bridget Batley (cox)
Coach - Robert Evans

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

WNCS 1: Crew - Hector Grant | Zane Stellingwerf | Lachlan Scott | Brayden Coley | William Nelson | Samuel Walton | Matthew Stent | Charles Pearce + Olivia Worsnop (cox)
Coaches - Rick Grobecker | Jon Gichard

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

WNCS 2: Crew - Adam Cooper | Patrick Jones | Ryan Everton | Wairata Madden | Guy Dowding | Michael Cleary | Paul Thurlow | Phillip O'Shannasy + Thomas Mellor (cox)
Coaches - Rick Grobecker | Jon Gichard

Event 16 Girls under-16 double [ event results ]

WNCS 1: Crew - Genevieve Warburton | Lucy Lilburn
Coach - David Warburton

Event 16 Girls under-16 double [ event results ]

WNCS 2: Crew - Bella Blackburn | Savanah Lewis
Coach - David Warburton

Event 20 Girls under-15 double [ event results ]

WNCS 1: Crew - Jessica Jones | Lydia Jordan
Coach - David Warburton

  • Heats: Scratched

Event 20 Girls under-15 double [ event results ]

WNCS 2: Crew - Camilla Brown | Eloise Williams
Coach - Nathan Tutty

Event 25 Girls under-16 eight [ event results ]

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

WNCS 1: Crew - Sam Horrocks | Sam Hurley | Cody Wickham | Guy Sinclair + Oliver Crosse (cox)
Coach - Robert Evans

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Julia Sandston | James Pattison | William Ellis | Edward Dickie + Briar Peters (cox)
Coach - Robert Evans

  • Heats: Scratched

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Jessica Simpson | Ngakita Metekingi | Tessa Leenards | Nichole Gillespie + Anna Blinkhorne (cox)
Coach - Nathan Tutty

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Victoria Steele | Tenille Pickett | Jenna Wadsworth | Amelia Stanley + Lucy Pearce (cox)
Coach - Nathan Tutty

Event 33 Girls under-16 quad [ event results ]

WNCS 1: Crew - Genevieve Warburton | Bella Blackburn | Savanah Lewis | Lucy Lilburn + Sarah Donald (cox)
Coach - David Warburton

Event 33 Girls under-16 quad [ event results ]

WNCS 2: Crew - Jessica Jones | Lydia Jordan | Rosa Briant | Mahalia Tapa-Mosen + Bridget Batley (cox)
Coach - David Warburton

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

WNCS 1: Crew - Hector Grant | Zane Stellingwerf | Lachlan Scott | Brayden Coley + Thomas Mellor (cox)
Coaches - Rick Grobecker | Jon Gichard

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

WNCS 2: Crew - Adam Cooper | Patrick Jones | Ryan Everton | Wairata Madden + Olivia Worsnop (cox)
Coaches - Rick Grobecker | Jon Gichard

Event 35 Boys under-16 eight [ event results ]

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA