NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Cambridge High School's approved colours
#9: Cambridge High School


Aon NZ

MAADI CUP™

School results

logo  
 

2007 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

Kings College's singletKings College [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Kings College at the 2007 Aon North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Kings College's final ranking at the regatta.

Kings College also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Ethan Jenson | Henry Kruthoffer
Coach - Bryan Sapsworth

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

KGCA 2: Crew - Jeremy Iles | George Nelson-Parker
Coach - Bryan Sapsworth

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

KGCA 1: Crew - Sam Kember | Donald Serra-Stacey | Jack Riddell | Henry Caulton + Miles Arulambalam (cox)
Coach - Greg Reid

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

KGCA 2: Crew - Christopher Mason | Anthony Cook | Manakaitu Otai | Harry Marquet + Jonathan Kerr (cox)
Coaches - Greg Reid | Alex Dawson

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - William Dewit | Henry Wakefield | George Wood | Thomas Newman + Dane Vazey (cox)
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

KGCA 2: Crew - William Bennison | George Broome | Edward Ritchie | Tom Gower + Gareth Tills (cox)
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 9 Girls under-17 eight [ event results ]

Event 10 Boys under-18 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Andrew MacGibbon | Scott Foote | Daniel Steele | Jourdan Harvey + Miles Arulambalam (cox)
Coach - Greg Reid

Event 11 Girls under-18 lightweight four [ event results ]

KGCA 1: Crew - Hannah MacLean | Kate MacLean | MacKenzie Robertson | Amy Polkinghorne + Julia Sandston (cox)
Coach - Matt Jones

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Matthew Dobbs | James Hern | Ethan Jenson | Thomas Richards + John Dixon (cox)
Coach - Bryan Sapsworth

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

KGCA 2: Crew - Jeremy Iles | Stephan Freeth | George Nelson-Parker | Henry Kruthoffer + Jonathan Kerr (cox)
Coach - Bryan Sapsworth

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

KGCA 1: Crew - Kristian Barbarich | Robert Young | Alex Herring | Cameron Ferguson | Andrew Broome | William Dewit | Henry Wakefield | Michael Heaven + Gareth Tills (cox)
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

KGCA 2: Crew - William Bennison | Thomas Newman | George Wood | James Leggat | Rupert Curlett | George Broome | Edward Ritchie | Tom Gower + Dane Vazey (cox)
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 16 Girls under-16 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - MacKenzie Robertson | Caitlin Menzies
Coach - Matt Jones

Event 18 Boys under-17 quad [ event results ]

KGCA 1: Crew - Christopher Mason | Anthony Cook | Manakaitu Otai | Harry Marquet + Jonathan Kerr (cox)
Coaches - Greg Reid | Alex Dawson

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

KGCA 1: Crew

Event 27 Girls under-18 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Elise Freeman | Emma Hunter
Coach - Matt Jones

Event 29 Girls under-17 four [ event results ]

KGCA 1: Crew - Katia Holland | Caitlin Menzies | Kimberley Tonkin | Emily Stevens + Julia Sandston (cox)
Coach - Matt Jones

Event 31 Boys under-17 eight [ event results ]

Event 32 Boys under-18 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Daniel Steele | Jourdan Harvey
Coach - Greg Reid

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

KGCA 1: Crew - Kristian Barbarich | Robert Young | Cameron Ferguson | Henry Wakefield + Gareth Tills (cox)
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

KGCA 2: Crew - Alex Herring | Andrew Broome | James Leggat | Michael Heaven + Dane Vazey (cox)
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 35 Boys under-16 eight [ event results ]

Event 42 Boys under-15 double [ event results ]

KGCA 1: Crew - Thomas Newman | George Wood
Coach - Kathryn Doughty

Event 42 Boys under-15 double [ event results ]

KGCA 2: Crew - William Dewit | William Bennison
Coaches - Kathryn Doughty | Alex Dawson

Event 43 Boys under-18 eight [ event results ]

Event 44 Girls under-18 eight [ event results ]

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other nis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA