NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Tauranga Boys College's approved colours
#98: Tauranga Boys College


Aon NZ

MAADI™

School results

logo  
 

2014 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 29 December 2021  
 

2023 Aon Maadi Regatta NoticesNewsletter - Sitemap -  

Takapuna Grammar School's singletTakapuna Grammar School [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Takapuna Grammar School at the 2014 Aon North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Takapuna Grammar School's final ranking at the regatta.

Takapuna Grammar School also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || mad14 || mad15 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13 || nis14 || nis15

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

TAKA 1: Crew - Sam Wigram
Coach - Tgs Coaching

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

TAKA 2: Crew - Dexter Peffers
Coach - Tgs Coaching

Event 3 Boys under-15 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Jack Bisset | Nikita Podkorytov
Coach - Tgs Coaching

Event 3 Boys under-15 double [ event results ]

TAKA 2: Crew - Rueben King | Dougal Burden
Coach - Tgs Coaching

Event 4 Girls under-15 quad [ event results ]

TAKA 1: Crew - Emerald Scofield | Arianna Hogan | Liberty Soanes | Catrin Sarker + Anna Timpany (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 4 Girls under-15 quad [ event results ]

TAKA 2: Crew - Ngaire Metcalf | Aimee Oliver | Katie Halliday | Amethyst Caverhill + Poppy Ross (cox)
Coaches - Tgs Coaching | Bonnie Crooks

Event 7 Boys under-16 quad [ event results ]

TAKA 1: Crew - Thomas Ferguson | Finn Hunter | Mason Kingdom | Xavier Harnett + James Malone (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 7 Boys under-16 quad [ event results ]

TAKA 2: Crew - George Russell | Jack Hanning | Peter Eissing | Mathew Sherlock + Thomas Plummer (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 9 Boys under-18 novice double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Luke Thomas | Troy Peffers
Coach - Tgs Coaching

Event 9 Boys under-18 novice double [ event results ]

TAKA 2: Crew - Thomas McCann | Thomas Casement
Coach - Tgs Coaching

Event 10 Boys under-17 eight [ event results ]

TAKA 1: Crew - Thomas Ferguson | Finn Hunter | Mason Kingdom | Xavier Harnett | Sam Wigram | Sam Hume | Sam Stevens | Dexter Peffers + Jacob Rundle (cox)
Coaches - Tgs Coaching | Monique Davis

Event 11 Girls under-17 quad [ event results ]

TAKA 1: Crew - Rebekah Alvey | Hannah Hood | Epernay Norman | Emilie Sedelmayr + Thomas Plummer (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 12 Boys under-18 lightweight four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Tim Teesdale | Sam Hume | Sam Stevens | Robin Charlett-Green + Jacob Rundle (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 13 Girls under-15 four [ event results ]

  • Heats: Scratched

Event 16 Boys under-16 four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Thomas Ferguson | Finn Hunter | Jack Cantrell | Xavier Harnett + Thomas Plummer (cox)
Coaches - Tgs Coaching | Monique Davis

Event 16 Boys under-16 four [ event results ]

TAKA 2: Crew - George Russell | Jack Hanning | Peter Eissing | Mathew Sherlock + James Malone (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 17 Girls under-16 eight [ event results ]

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Dexter Peffers | Sam Wigram
Coach - Tgs Coaching

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

TAKA 2: Crew - James McInroy | Ezzy Mortimer
Coach - Tgs Coaching

Event 20 Girls under-17 single [ event results ]

TAKA 1: Crew - Hannah Hood
Coach - Tgs Coaching

Event 20 Girls under-17 single [ event results ]

TAKA 2: Crew - Rebekah Alvey
Coach - Tgs Coaching

Event 21 Boys under-15 eight [ event results ]

Event 21 Boys under-15 eight [ event results ]

Event 22 Girls under-18 novice double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Breanna de Gouw | Liberty Soanes
Coach - Tgs Coaching

Event 25 Girls under-16 quad [ event results ]

TAKA 1: Crew - Hannah Patterson | Olivia Koller | Arianna Hogan | Madeleine Teesdale + Anna Timpany (cox)
Coach - Tgs Coaching

  • Heats: Scratched

Event 25 Girls under-16 quad [ event results ]

TAKA 2: Crew - Emerald Scofield | Epernay Norman | Catrin Sarker | Ruby Brooking + Adam Brand (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Thomas Ferguson | Finn Hunter
Coach - Tgs Coaching

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

TAKA 2: Crew - Mason Kingdom | Jack Cantrell
Coach - Tgs Coaching

Event 28 Boys under-18 single [ event results ]

TAKA 1: Crew - Robbie Bentley
Coach - Tgs Coaching

Event 29 Girls under-15 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Arianna Hogan | Liberty Soanes

Event 29 Girls under-15 double [ event results ]

TAKA 2: Crew - Aimee Oliver | Amethyst Caverhill
Coach - Tgs Coaching

Event 29 Girls under-15 double [ event results ]

TAKA 3: Crew - Ngaire Metcalf | Poppy Ross
Coach - Tgs Coaching

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

TAKA 1: Crew - Alfred Dennis | Rueben King | Luke Penfold | Dougal Burden + Adam Brand (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

TAKA 2: Crew - Benjamin Fitchett | Thomas Casement | Jost Claassen | Nathan O'Neill + Thomas Plummer (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

TAKA 2: Crew - Benjamin Fitchett | Jost Claassen | Jost Claassen | Nathan O'Neill + Thomas Plummer (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 32 Boys under-17 four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Dexter Peffers | James McInroy | Sam Wigram | Ezzy Mortimer + James Malone (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 32 Boys under-17 four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Dexter Peffers | James McInroy | Sam Wigram | Ezzy Mortimer + James Malone (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 33 Girls under-18 lightweight double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Rebekah Alvey | Hannah Hood
Coach - Tgs Coaching

Event 34 Boys under-18 lightweight double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Sam Hume | Sam Stevens
Coach - Tgs Coaching

Event 34 Boys under-18 lightweight double [ event results ]

TAKA 2: Crew - Tim Teesdale | Robin Charlett-Green
Coach - Tgs Coaching

Event 35 Girls under-16 four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Hannah Patterson | Olivia Koller | Arianna Hogan | Madeleine Teesdale + Anna Timpany (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 36 Boys under-16 eight [ event results ]

Event 38 Boys under-18 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Robbie Bentley | Tim Teesdale
Coach - Tgs Coaching

Event 40 Boys under-15 four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Sam Kingdom | Xavier Rangiwai | Jack Bisset | Troy Peffers + Adam Brand (cox)
Coaches - Tgs Coaching | Tom Moore

Event 40 Boys under-15 four [ event results ]

TAKA 2: Crew - Alfred Dennis | Toby Porterday | Nikita Podkorytov | Timothy Lunt + James Malone (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 41 Girls under-17 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Emilie Sedelmayr | Ruby Brooking
Coach - Tgs Coaching

Event 41 Girls under-17 double [ event results ]

TAKA 2: Crew - Rebekah Alvey | Hannah Hood
Coaches - Tgs Coaching | Katie Philip

Event 42 Boys under-17 quad [ event results ]

TAKA 1: Crew - Dexter Peffers | James McInroy | Sam Wigram | Ezzy Mortimer + Thomas Plummer (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 44 Boys under-18 novice four [ event results ]

TAKA 1: Crew - Luke Thomas | Thomas McCann | Tom Blathwayt | Nathan O'Neill + Jacob Rundle (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 44 Boys under-18 novice four [ event results ]

TAKA 2: Crew - Luca Burney | Oscar Finnemore | Luis Thomsen | Hamish Burden + Adam Brand (cox)
Coach - Tgs Coaching

Event 45 Girls under-16 double [ event results ]

TAKA 1: Crew - Hannah Patterson | Olivia Koller
Coach - Tgs Coaching

Event 46 Boys under-16 single [ event results ]

TAKA 1: Crew - Mason Kingdom
Coach - Tgs Coaching

Event 46 Boys under-16 single [ event results ]

TAKA 2: Crew - Jack Cantrell
Coach - Tgs Coaching

Event 50 Boys under-18 novice eight [ event results ]

TAKA 1: Crew - Luca Burney | Oscar Finnemore | Thomas Casement | Tom Blathwayt | Luke Thomas | Thomas McCann | Benjamin Fitchett | Hamish Burden + Adam Brand (cox)
Coaches - Tgs Coaching | Terry Tidbury

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis14 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other nis14 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA