Following are the results for event 2.
A Final | [ race results || race reproduction ] | |||
---|---|---|---|---|
1st | Craighead Diocesan School 2 | [ crew ] | 8:32:02 | 2.1.8 |
2nd | Whanganui High School 1 | [ crew ] | 8:33:94 | 2.1.6 |
3rd | Hastings Girls High School 1 | [ crew ] | 8:43:99 | 2.1.5 |
4th | Christchurch Girls High School 1 | [ crew ] | 8:44:92 | 2.1.1 |
5th | Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1 | [ crew ] | 8:52:01 | 2.1.4 |
6th | Trident High School 1 | [ crew ] | 8:56:35 | 2.1.2 |
7th | Rosehill College 1 | [ crew ] | 9:01:73 | 2.1.3 |
8th | James Hargest College 1 | [ crew ] | 9:16:68 | 2.1.7 |
B Final | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Dunstan High School 1 | [ crew ] | 9:01:68 | 2.2.1 |
2nd | Hutt Valley High School 1 | [ crew ] | 9:11:62 | 2.2.6 |
3rd | Bethlehem College 1 | [ crew ] | 9:18:65 | 2.2.4 |
4th | Southland Girls High School 1 | [ crew ] | 9:20:95 | 2.2.2 |
5th | Craighead Diocesan School 1 | [ crew ] | 9:29:41 | 2.2.3 |
6th | Rotorua Lakes High School 1 | [ crew ] | 9:34:69 | 2.2.8 |
7th | Bethlehem College 3 | [ crew ] | 9:42:54 | 2.2.5 |
8th | Twizel Area School 1 | [ crew ] | 9:43:09 | 2.2.7 |
Semi-final 1 | [ race results || race reproduction ] | |||
---|---|---|---|---|
1st | Hastings Girls High School 1 | [ crew ] | 8:14:38 | 2.1.4 |
2nd | Christchurch Girls High School 1 | [ crew ] | 8:14:88 | 2.1.5 |
3rd | Hutt Valley High School 1 | [ crew ] | 8:15:59 | 2.1.3 |
4th | Twizel Area School 1 | [ crew ] | 8:38:28 | 2.1.7 |
5th | St Paul's Collegiate School 1 | [ crew ] | 8:38:72 | 2.1.6 |
6th | Horowhenua College 1 | [ crew ] | 8:46:13 | 2.1.1 |
7th | Whanganui City College 1 | [ crew ] | 8:47:23 | 2.1.8 |
8th | Southland Girls High School 2 | [ crew ] | 8:57:23 | 2.1.2 |
Semi-final 2 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Whanganui High School 1 | [ crew ] | 8:08:34 | 2.2.5 |
2nd | Craighead Diocesan School 2 | [ crew ] | 8:16:25 | 2.2.4 |
3rd | Craighead Diocesan School 1 | [ crew ] | 8:30:20 | 2.2.2 |
4th | Southland Girls High School 1 | [ crew ] | 8:30:70 | 2.2.1 |
5th | Glendowie College 1 | [ crew ] | 8:33:44 | 2.2.6 |
6th | Samuel Marsden Collegiate School 1 | [ crew ] | 9:06:12 | 2.2.8 |
7th | Queen Margaret College 2 | [ crew ] | 9:35:64 | 2.2.7 |
Semi-final 3 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1 | [ crew ] | 8:25:43 | 2.3.4 |
2nd | Rosehill College 1 | [ crew ] | 8:29:60 | 2.3.6 |
3rd | Bethlehem College 3 | [ crew ] | 8:30:37 | 2.3.3 |
4th | Rotorua Lakes High School 1 | [ crew ] | 8:45:75 | 2.3.5 |
5th | Horowhenua College 2 | [ crew ] | 8:48:44 | 2.3.7 |
6th | Marian College 1 | [ crew ] | 8:49:10 | 2.3.1 |
7th | Craighead Diocesan School 3 | [ crew ] | 9:03:11 | 2.3.2 |
8th | Tauranga Girls College 2 | [ crew ] | 9:10:03 | 2.3.8 |
Semi-final 4 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | James Hargest College 1 | [ crew ] | 8:12:19 | 2.4.2 |
2nd | Trident High School 1 | [ crew ] | 8:12:74 | 2.4.4 |
3rd | Bethlehem College 1 | [ crew ] | 8:20:70 | 2.4.5 |
4th | Dunstan High School 1 | [ crew ] | 8:24:49 | 2.4.3 |
5th | Bethlehem College 2 | [ crew ] | 8:56:62 | 2.4.7 |
6th | Columba College 1 | [ crew ] | 8:59:15 | 2.4.8 |
7th | Edgewater College 2 | [ crew ] | 9:09:31 | 2.4.1 |
Scratched crews (Semi-finals) | ||||
YET TO RACE | STAN 1 | [ crew ] | _:__:__ | 2.2.3 |
YET TO RACE | STAN 2 | [ crew ] | _:__:__ | 2.4.6 |
Repechage 1 | [ race results || race reproduction ] | |||
---|---|---|---|---|
1st | Horowhenua College 1 | [ crew ] | 9:09:97 | 2.1.2 |
2nd | Marian College 1 | [ crew ] | 9:10:25 | 2.1.5 |
3rd | Samuel Marsden Collegiate School 1 | [ crew ] | 9:25:08 | 2.1.4 |
4th | Tauranga Girls College 2 | [ crew ] | 9:30:62 | 2.1.3 |
5th | Christchurch Girls High School 2 | [ crew ] | 9:34:19 | 2.1.7 |
6th | Manurewa High School 1 | [ crew ] | 9:51:77 | 2.1.6 |
Repechage 2 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Southland Girls High School 1 | [ crew ] | 9:15:95 | 2.2.5 |
2nd | Edgewater College 2 | [ crew ] | 9:22:71 | 2.2.2 |
3rd | Whanganui City College 1 | [ crew ] | 9:26:01 | 2.2.4 |
4th | Columba College 1 | [ crew ] | 9:44:02 | 2.2.6 |
5th | Hillcrest High School 1 | [ crew ] | 9:55:12 | 2.2.7 |
6th | Burnside High School 1 | [ crew ] | 10:01:65 | 2.2.3 |
Heat 1 | [ race results || race reproduction ] | |||
---|---|---|---|---|
1st | Hastings Girls High School 1 | [ crew ] | 8:32:79 | 2.1.2 |
2nd | Rotorua Lakes High School 1 | [ crew ] | 8:48:77 | 2.1.3 |
3rd | St Andrew's College 2 | [ crew ] | 9:05:80 | 2.1.8 |
4th | Queen Margaret College 2 | [ crew ] | 9:06:35 | 2.1.5 |
5th | Tauranga Girls College 2 | [ crew ] | 9:14:59 | 2.1.1 |
6th | Hillcrest High School 1 | [ crew ] | 9:22:50 | 2.1.4 |
7th | Horowhenua College 3 | [ crew ] | 9:44:03 | 2.1.6 |
--- | Marian College 2 | [ crew ] | DNS | 2.1.7 |
Heat 2 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Craighead Diocesan School 2 | [ crew ] | 8:25:04 | 2.2.4 |
2nd | Bethlehem College 1 | [ crew ] | 8:35:31 | 2.2.8 |
3rd | St Paul's Collegiate School 1 | [ crew ] | 8:47:56 | 2.2.3 |
4th | Horowhenua College 2 | [ crew ] | 8:52:78 | 2.2.5 |
5th | Marian College 1 | [ crew ] | 8:54:43 | 2.2.2 |
6th | Edgewater College 2 | [ crew ] | 8:55:64 | 2.2.1 |
7th | Tauranga Girls College 1 | [ crew ] | 9:29:91 | 2.2.6 |
8th | Birkenhead College 1 | [ crew ] | 9:31:45 | 2.2.7 |
Heat 3 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Sacred Heart Girls College (Hamilton) 1 | [ crew ] | 8:24:82 | 2.3.1 |
2nd | Hutt Valley High School 1 | [ crew ] | 8:31:30 | 2.3.6 |
3rd | Glendowie College 1 | [ crew ] | 8:48:17 | 2.3.8 |
4th | Bethlehem College 2 | [ crew ] | 8:51:13 | 2.3.2 |
5th | Samuel Marsden Collegiate School 1 | [ crew ] | 9:04:10 | 2.3.7 |
6th | Columba College 1 | [ crew ] | 9:08:38 | 2.3.4 |
7th | Horowhenua College 4 | [ crew ] | 9:28:04 | 2.3.3 |
8th | Queen Margaret College 1 | [ crew ] | 9:57:65 | 2.3.5 |
Heat 4 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Trident High School 1 | [ crew ] | 8:28:78 | 2.4.7 |
2nd | St Andrew's College 1 | [ crew ] | 8:41:69 | 2.4.8 |
3rd | Rosehill College 1 | [ crew ] | 8:49:71 | 2.4.3 |
4th | Twizel Area School 1 | [ crew ] | 8:55:91 | 2.4.6 |
5th | Burnside High School 1 | [ crew ] | 9:05:86 | 2.4.4 |
6th | Christchurch Girls High School 2 | [ crew ] | 9:07:17 | 2.4.1 |
7th | Whanganui City College 2 | [ crew ] | 9:11:68 | 2.4.5 |
8th | Palmerston North Girls High School 1 | [ crew ] | 9:12:78 | 2.4.2 |
Heat 5 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Christchurch Girls High School 1 | [ crew ] | 8:23:28 | 2.5.2 |
2nd | Bethlehem College 3 | [ crew ] | 8:30:09 | 2.5.3 |
3rd | James Hargest College 1 | [ crew ] | 8:33:06 | 2.5.4 |
4th | Craighead Diocesan School 1 | [ crew ] | 8:38:17 | 2.5.1 |
5th | Southland Girls High School 1 | [ crew ] | 8:40:36 | 2.5.7 |
6th | Horowhenua College 1 | [ crew ] | 8:59:86 | 2.5.5 |
7th | Westlake Girls High School 1 | [ crew ] | 9:51:77 | 2.5.6 |
Heat 6 | [ race results || race reproduction ] | |||
1st | Whanganui High School 1 | [ crew ] | 8:22:46 | 2.6.3 |
2nd | Dunstan High School 1 | [ crew ] | 8:34:71 | 2.6.7 |
3rd | Southland Girls High School 2 | [ crew ] | 8:56:24 | 2.6.6 |
4th | Craighead Diocesan School 3 | [ crew ] | 9:00:47 | 2.6.2 |
5th | Whanganui City College 1 | [ crew ] | 9:07:99 | 2.6.1 |
6th | Manurewa High School 1 | [ crew ] | 9:20:24 | 2.6.4 |
7th | St Paul's Collegiate School 2 | [ crew ] | 9:46:11 | 2.6.5 |
Scratched crews (Heats) | ||||
SCR | NPLG 1 | [ crew ] | _:__:__ | 2.3.7 |
SCR | TRID 2 | [ crew ] | _:__:__ | 2.5.6 |