NZSSRA regatta results: 2011 Aon North Island Secondary Schools

Results shown...

Following are the 2011 Aon North Island Secondary Schools regatta results.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:31.261.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:34.351.1.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:35.051.1.3
4thAotea College 1[ crew ]7:35.171.1.2
5thTrident High School 1[ crew ]7:37.911.1.6
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:42.421.1.1
7thHavelock North High School 1[ crew ]7:52.291.1.7
8thDilworth School 1[ crew ]7:54.681.1.8
B Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:53.001.2.5
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:55.141.2.4
3rdWanganui High School 2[ crew ]8:03.601.2.3
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:05.521.2.8
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:05.701.2.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]8:31.251.2.7
---Napier Boys High School 2[ crew ]DNS1.2.1
---Otumoetai College 1[ crew ]NRR1.2.2
C Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]8:10.561.3.5
2ndPiopio College 1[ crew ]8:24.781.3.2
3rdKings College 1[ crew ]8:27.241.3.3
4thWellington College 2[ crew ]8:32.261.3.7
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:35.421.3.6
6thLindisfarne College 1[ crew ]8:46.641.3.1
7thRotorua Boys High School 2[ crew ]8:56.601.3.4
8thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:57.871.3.8

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:31.892.1.6
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:33.992.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:35.612.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:40.112.1.7
5thBaradene College 1[ crew ]7:42.032.1.3
6thWanganui High School 1[ crew ]7:45.762.1.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:52.582.1.2
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:14.082.1.1
B Final [ race results ]
1stMacleans College 2[ crew ]7:49.632.2.6
2ndCarmel College 1[ crew ]8:00.452.2.5
3rdWentworth College 1[ crew ]8:02.802.2.3
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:07.282.2.4
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:08.442.2.8
6thBaradene College 2[ crew ]8:19.612.2.7
7thMacleans College 1[ crew ]8:25.432.2.1
---Westlake Girls High School 1[ crew ]NRR2.2.2

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:20.403.1.7
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:21.313.1.6
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:22.213.1.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:22.233.1.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:33.913.1.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]7:41.933.1.5
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:42.063.1.8
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:42.563.1.2
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:45.543.2.7
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:46.973.2.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:48.123.2.3
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:50.493.2.2
5thWhakatane High School 2[ crew ]7:55.793.2.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:56.193.2.1
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:03.913.2.4
8thWanganui High School 1[ crew ]8:06.103.2.8

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:40.394.1.3
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:41.364.1.4
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:41.734.1.5
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]7:53.054.1.6
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:53.444.1.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:57.074.1.1
7thTauranga Girls College 21[ crew ]7:59.474.1.7
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:09.734.1.8
B Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:55.314.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:59.744.2.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:01.524.2.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:08.844.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]8:09.614.2.7
6thWanganui High School 1[ crew ]8:22.204.2.8
7thTrident High School 1[ crew ]8:22.584.2.6
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:31.394.2.1
C Final [ race results ]
1stWellington Girls College 2[ crew ]8:29.154.3.8
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:35.054.3.5
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:39.664.3.4
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:45.324.3.7
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:45.724.3.3
6thRosehill College 1[ crew ]8:55.924.3.6
7thCambridge High School 2[ crew ]9:15.184.3.2
8thACG Strathallan College 1[ crew ]9:28.534.3.1

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:55.635.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:56.295.1.2
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:02.995.1.6
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:03.115.1.5
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:11.685.1.3
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:12.745.1.1
7thWellington College 1[ crew ]7:26.505.1.7
8thAuckland Grammar School 3[ crew ]7:43.785.1.8
---St John's College (Hamilton) 1[ crew ]SCR5.1.8

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:34.266.1.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:37.046.1.5
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:37.546.1.6
4thRosehill College 1[ crew ]7:42.276.1.2
5thNapier Girls High School 1[ crew ]7:44.466.1.3
6thTauranga Girls College 21[ crew ]7:48.766.1.7
7thBethlehem College 1[ crew ]8:11.576.1.1
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:13.096.1.8
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:00.906.2.2
2ndSt Orans College 1[ crew ]8:02.276.2.3
3rdWoodford House 1[ crew ]8:08.516.2.1
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:15.976.2.5
5thWanganui High School 1[ crew ]8:17.346.2.4
6thBaradene College 1[ crew ]8:18.036.2.7
7thMarian College 1[ crew ]8:18.976.2.8
---Albany Senior High School 1[ crew ]SCR6.2.6

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:41.257.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:46.157.1.5
3rdKings College 1[ crew ]6:46.437.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:50.037.1.2
5thWhakatane High School 1[ crew ]6:57.277.1.4
6thHauraki Plains College 1[ crew ]6:59.237.1.8
7thKings College 2[ crew ]7:01.137.1.7
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:12.687.1.1
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:59.317.2.5
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:01.167.2.8
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:01.477.2.4
4thCambridge High School 1[ crew ]7:02.347.2.2
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:03.047.2.3
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:05.527.2.6
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:07.117.2.7
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR7.2.1

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:17.418.1.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:25.138.1.3
3rdCullinane College 1[ crew ]8:27.678.1.7
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:30.708.1.6
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:36.748.1.5
6thCambridge High School 1[ crew ]8:42.048.1.2
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:42.738.1.8
8thSt Andrew's College 1[ crew ]8:54.828.1.1
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:46.108.2.4
2ndNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]8:49.688.2.6
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]8:50.818.2.2
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:53.428.2.5
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:54.988.2.3
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:59.308.2.7
7thHastings Girls High School 1[ crew ]9:05.728.2.8
8thEdgewater College 1[ crew ]9:10.278.2.1
C Final [ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]9:33.678.3.2
2ndBethlehem College 2[ crew ]9:57.468.3.3
3rdHillcrest High School 1[ crew ]10:05.568.3.7
4thGlendowie College 2[ crew ]10:09.588.3.1
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]10:16.908.3.8
6thMarian College 1[ crew ]10:26.388.3.5
7thQueen Margaret College 2[ crew ]10:38.168.3.4
8thWestlake Girls High School 1[ crew ]10:52.138.3.6

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:09.069.1.6
2ndTawa College 1[ crew ]7:12.669.1.4
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:15.129.1.5
4thLytton High School 1[ crew ]7:15.359.1.3
5thGlendowie College 1[ crew ]7:17.849.1.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:18.859.1.7
7thEdgewater College 1[ crew ]7:31.119.1.8
8thLindisfarne College 1[ crew ]7:36.459.1.1
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:22.439.2.5
2ndEdgewater College 2[ crew ]7:28.709.2.4
3rdFraser High School 1[ crew ]7:31.419.2.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:37.189.2.2
5thEdgewater College 3[ crew ]7:38.769.2.3
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:43.549.2.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:44.049.2.1
8thHavelock North High School 1[ crew ]8:14.029.2.8
C Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:08.589.3.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]8:11.779.3.2
3rdTauranga Boys College 2[ crew ]8:13.049.3.5
4thAquinas College 1[ crew ]8:14.529.3.3
5thWentworth College 1[ crew ]8:28.269.3.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:28.919.3.1
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:30.419.3.6
8thGlendowie College 2[ crew ]8:50.259.3.8

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:03.8810.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:06.6710.1.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:07.4810.1.5
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:09.7010.1.6
5thMacleans College 1[ crew ]6:13.8210.1.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:32.7610.1.7
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:33.3010.1.2
8thTauranga Boys College 1[ crew ]6:34.5510.1.8

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26.6611.1.3
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:31.1911.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:33.7311.1.6
4thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:34.7611.1.4
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:38.6311.1.2
6thQueen Margaret College 1[ crew ]7:41.9611.1.1
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:43.0311.1.7
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:47.7411.1.8
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:48.9811.2.3
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:53.8311.2.4
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:59.4911.2.5
4thMacleans College 1[ crew ]7:59.5311.2.7
5thCarmel College 1[ crew ]8:08.9811.2.6
6thWentworth College 1[ crew ]8:13.9511.2.8
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.2611.2.2
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:42.4211.2.1

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:47.4812.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:55.4012.1.3
3rdWellington College 1[ crew ]6:57.4912.1.5
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:04.2812.1.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:06.0012.1.6
6thSt Peter's School 1[ crew ]7:11.4512.1.7
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:15.4312.1.1
---Kings College 1[ crew ]DNS12.1.8

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45.1713.1.5
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]7:50.2013.1.7
3rdBaradene College 1[ crew ]7:52.9313.1.3
4thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:54.9713.1.6
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:56.1613.1.2
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:01.3913.1.4
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:09.4213.1.1
8thTe Awamutu College 2[ crew ]8:17.4613.1.8
B Final [ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:06.1613.2.4
2ndMacleans College 1[ crew ]8:15.3413.2.1
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:17.8713.2.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:31.7713.2.5
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:33.2113.2.8
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:33.4013.2.7
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:04.2213.2.2
---Wellington Girls College 1[ crew ]DNS13.2.3

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:27.3514.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:29.8914.1.5
3rdSt Peter's College 1[ crew ]6:32.3314.1.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:41.9014.1.8
5thWanganui High School 1[ crew ]6:41.9414.1.2
6thKings College 2[ crew ]6:44.8814.1.3
7thWestern Heights High School 1[ crew ]6:48.2514.1.1
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNF14.1.7

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:49.8915.1.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:51.6115.1.3
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:58.6215.1.7
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:03.0515.1.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:11.7115.1.5
6thRosehill College 1[ crew ]8:14.9515.1.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:15.4915.1.1
8thMacleans College 1[ crew ]8:17.7315.1.8

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:46.7116.1.2
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:49.0716.1.3
3rdMacleans College 1[ crew ]6:54.7016.1.5
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:55.4216.1.1
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:55.9816.1.4
6thSt Andrew's College 1[ crew ]7:07.7016.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10.5716.1.8
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:18.3916.1.6
B Final [ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:12.1116.2.7
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:19.8316.2.3
3rdMacleans College 2[ crew ]7:24.8416.2.5
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:26.9816.2.6
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:27.3416.2.1
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:28.8416.2.4
7thHillcrest High School 1[ crew ]7:39.3716.2.8
8thSt Peter's School 1[ crew ]7:52.8916.2.2

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:59.3317.1.4
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:07.2317.1.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:07.7117.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:09.8717.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:20.2117.1.7
6thMarian College 1[ crew ]7:30.9317.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:52.2617.1.8
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:17.0717.1.1

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:44.4318.1.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:46.7818.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:57.3918.1.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:03.9318.1.2
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:05.2118.1.3
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:21.1418.1.8
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]DNS18.1.5
---Hauraki Plains College 1[ crew ]DNS18.1.7

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:04.6119.1.5
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:06.8219.1.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:10.1719.1.3
4thCambridge High School 1[ crew ]7:10.1919.1.7
5thRosehill College 1[ crew ]7:10.4619.1.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:18.7319.1.8
7thLytton High School 1[ crew ]7:20.7619.1.1
8thSt Peter's College 2[ crew ]7:24.1419.1.4
B Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:14.0219.2.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:15.1219.2.3
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:22.3319.2.8
4thRotorua Boys High School 2[ crew ]7:26.2119.2.6
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:29.5519.2.7
6thCullinane College 1[ crew ]7:31.5119.2.4
7thKings College 2[ crew ]7:42.0119.2.1
8thNapier Boys High School 1[ crew ]7:54.3519.2.2
C Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:41.2519.3.6
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:42.5719.3.1
3rdWellington College 2[ crew ]7:47.9119.3.4
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:50.7219.3.8
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:04.4119.3.2
6thDilworth School 1[ crew ]8:05.2919.3.5
7thOtumoetai College 2[ crew ]8:13.2619.3.7
---Lytton High School 2[ crew ]DNS19.3.3

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:15.3220.1.5
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:26.5520.1.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:28.9620.1.4
4thTauranga Girls College 22[ crew ]8:36.0820.1.7
5thRangitoto College 1[ crew ]8:36.2120.1.8
6thWoodford House 1[ crew ]8:39.1320.1.6
7thCullinane College 1[ crew ]8:44.9620.1.2
8thKings College 1[ crew ]8:57.7320.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:52.9020.2.7
2ndNapier Girls High School 2[ crew ]8:54.7320.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]8:57.9520.2.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:01.9920.2.1
5thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:05.4120.2.2
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:12.5420.2.4
7thCampion College 1[ crew ]9:19.2520.2.8
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]NRR20.2.5
C Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:29.8820.3.8
2ndJohn Paul College 1[ crew ]9:31.3120.3.6
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:31.4820.3.5
4thRosehill College 2[ crew ]9:31.6820.3.1
5thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:38.1320.3.3
6thHauraki Plains College 1[ crew ]9:44.3420.3.4
7thMarian College 1[ crew ]9:55.6020.3.7
8thGlendowie College 1[ crew ]10:13.2520.3.2

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:23.0521.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:23.8121.1.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:31.9521.1.5
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:36.0121.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]6:38.2721.1.6
6thKings College 1[ crew ]6:42.4521.1.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:43.2621.1.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:47.4721.1.2
B Final [ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:55.1421.2.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]6:57.8921.2.3
3rdWellington College 1[ crew ]7:07.4921.2.7
4thDilworth School 1[ crew ]7:10.0821.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16.5021.2.5
6thKings College 2[ crew ]7:22.9521.2.1
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:28.7121.2.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31.2221.2.8

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:55.2022.1.5
2ndAlbany Senior High School 1[ crew ]8:01.7722.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:18.2922.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:22.5922.1.2
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:26.8722.1.1
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:33.7722.1.6
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:35.3922.1.7
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:48.7922.1.8
B Final [ race results ]
1stKings College 2[ crew ]8:17.1922.2.6
2ndWoodford House 1[ crew ]8:25.4522.2.2
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:32.8222.2.3
4thEdgewater College 1[ crew ]8:35.5922.2.7
5thBaradene College 1[ crew ]8:37.6222.2.4
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:40.5022.2.8
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:44.7822.2.1
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:56.3022.2.5

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:29.4723.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:30.8823.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:31.0923.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:34.5523.1.7
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:37.8823.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:44.4523.1.2
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:05.3123.1.1
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]SCR23.1.8

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:20.5124.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:26.4524.1.4
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:47.1024.1.6
4thMacleans College 1[ crew ]8:01.3224.1.7
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:22.7024.1.3
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:29.7724.1.2
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:13.8124.1.8
---Nga Tawa Diocesan School 1[ crew ]NRR24.1.1

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:31.9225.1.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:36.8525.1.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]7:37.7425.1.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:47.5425.1.3
5thTauranga Girls College 21[ crew ]7:48.4125.1.4
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]7:50.2625.1.8
7thWellington Girls College 2[ crew ]7:53.3525.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.0425.1.1
B Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:47.0925.2.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:53.9725.2.4
3rdTe Kauwhata College 1[ crew ]7:56.1725.2.2
4thMarian College 1[ crew ]7:59.4225.2.5
5thCambridge High School 1[ crew ]8:05.6925.2.8
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:12.3325.2.3
7thWanganui High School 1[ crew ]8:14.4425.2.1
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR25.2.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:08.7726.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:09.0026.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:11.9126.1.7
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:14.1026.1.6
5thTauranga Boys College 2[ crew ]7:19.3126.1.5
6thNapier Boys High School 1[ crew ]7:21.5726.1.1
7thSt Peter's School 2[ crew ]7:32.6526.1.2
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:35.6426.1.8
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:21.7126.2.5
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:30.6126.2.8
3rdSt Peter's School 3[ crew ]7:39.1826.2.2
4thLytton High School 1[ crew ]7:40.1026.2.7
5thKings College 1[ crew ]7:44.9026.2.3
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:48.2326.2.1
7thKings College 2[ crew ]7:48.6626.2.4
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:52.1926.2.6
C Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:41.5426.3.7
2ndRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:46.0626.3.3
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:50.8426.3.1
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:54.6826.3.4
5thWellington College 1[ crew ]8:07.3826.3.5
6thWestern Heights High School 2[ crew ]8:12.9726.3.2
7thBethlehem College 1[ crew ]8:18.2226.3.8
---Westlake Boys High School 1[ crew ]NRR26.3.6

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:22.7627.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:23.7327.1.6
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:25.8927.1.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:26.6427.1.7
5thNapier Girls High School 1[ crew ]8:37.4227.1.3
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:41.4827.1.8
7thWestern Springs College 1[ crew ]8:43.7027.1.1
8thTauranga Girls College 21[ crew ]8:48.6827.1.2
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]8:42.2127.2.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:46.4227.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]8:49.3627.2.2
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:55.1327.2.7
5thNga Tawa Diocesan School 3[ crew ]8:56.3027.2.3
6thCambridge High School 1[ crew ]8:57.4427.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:15.3327.2.5
8thWellington Girls College 2[ crew ]9:43.8527.2.1
C Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:38.9227.3.4
2ndSt Orans College 1[ crew ]8:46.8127.3.8
3rdNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:48.3027.3.1
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:04.6027.3.5
5thCampion College 1[ crew ]9:07.1427.3.7
6thBethlehem College 2[ crew ]9:33.0527.3.3
7thKings College 1[ crew ]9:46.3027.3.2
---Wanganui High School 1[ crew ]DNF27.3.6

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:42.9228.1.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:47.5128.1.3
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:50.1128.1.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:50.6528.1.2
5thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:57.7928.1.7
6thAotea College 1[ crew ]8:00.4628.1.1
7thSt Peter's College 2[ crew ]8:02.8828.1.8
8thTauranga Boys College 1[ crew ]8:03.0128.1.6
B Final [ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]7:58.7728.2.4
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]8:01.9828.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:04.8328.2.6
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:05.4828.2.5
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:09.9628.2.1
6thDilworth School 1[ crew ]8:19.0528.2.2
7thNapier Boys High School 2[ crew ]8:20.5328.2.7
8thLindisfarne College 1[ crew ]8:27.2628.2.8

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:29.1029.1.6
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:30.8829.1.5
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:36.5729.1.3
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:49.7029.1.4
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:56.5429.1.7
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:57.4929.1.8
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:58.7229.1.2
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:01.1429.1.1
B Final [ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:53.0329.2.6
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:56.7629.2.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:59.4429.2.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:03.2729.2.3
5thCambridge High School 1[ crew ]9:08.8429.2.1
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:09.0529.2.2
7thWestern Heights High School 2[ crew ]9:09.5729.2.5
---Samuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]NRR29.2.8
C Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:40.3229.3.8
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:47.0229.3.3
3rdMarian College 1[ crew ]8:52.3429.3.2
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:52.8329.3.6
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:57.2429.3.5
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:03.9329.3.4
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:16.4229.3.1
8thPukekohe High School 2[ crew ]9:35.8629.3.7

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12.8930.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:15.5230.1.6
3rdKings College 1[ crew ]7:20.3330.1.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:20.4630.1.3
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:31.0730.1.2
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:33.2330.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]7:35.0130.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:35.4030.1.1
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27.1330.2.6
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:37.2530.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:41.8130.2.4
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:54.7730.2.1
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:55.5830.2.3
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:56.5730.2.7
7thKings College 2[ crew ]7:57.5730.2.2
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:05.4930.2.8

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:08.4431.1.4
2ndBaradene College 1[ crew ]7:13.5731.1.5
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:23.3431.1.3
4thWentworth College 1[ crew ]7:45.0631.1.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:51.8031.1.6
6thMacleans College 1[ crew ]7:52.9231.1.7
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:44.8031.1.1

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:49.6532.1.5
2ndMacleans College 1[ crew ]6:55.9632.1.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:58.2532.1.3
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:03.1432.1.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:04.4132.1.2
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:07.0832.1.7
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:10.4932.1.8
8thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:22.4132.1.1

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMarian College 1[ crew ]8:27.8833.1.4
2ndMacleans College 1[ crew ]8:31.5933.1.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:35.9733.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:37.8733.1.3
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:44.6233.1.2
6thOtumoetai College 1[ crew ]8:45.4733.1.1
7thWanganui High School 1[ crew ]8:52.8533.1.8
---Westlake Girls High School 1[ crew ]DNF33.1.7
B Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:47.6333.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:49.7433.2.3
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]9:00.0033.2.7
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:03.8233.2.4
5thJohn Paul College 1[ crew ]9:04.0833.2.1
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:09.8433.2.5
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:13.5333.2.8
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]NRR33.2.2

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:12.5434.1.3
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:17.7034.1.8
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:18.6834.1.4
4thWanganui High School 1[ crew ]7:24.7734.1.7
5thGlendowie College 1[ crew ]7:28.5734.1.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:35.3134.1.5
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:37.4234.1.2
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:44.4534.1.1
B Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:25.5734.2.3
2ndWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:34.8234.2.5
3rdWellington College 2[ crew ]7:35.3534.2.2
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:36.5734.2.6
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:37.0234.2.8
6thWanganui High School 2[ crew ]7:48.2934.2.1
7thWellington College 1[ crew ]7:50.5434.2.4
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:52.0134.2.7

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:51.0435.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:58.8635.1.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:08.3435.1.5
4thWanganui High School 1[ crew ]8:18.0835.1.8
5thTauranga Girls College 21[ crew ]8:24.4035.1.3
6thSt Peter's School 2[ crew ]8:26.6035.1.2
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:30.3135.1.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:37.9835.1.1
B Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:30.8535.2.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:35.3735.2.2
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:36.5635.2.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:38.3635.2.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:38.9335.2.5
6thWentworth College 1[ crew ]8:41.9735.2.7
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:45.6835.2.1
8thTauranga Girls College 22[ crew ]8:55.2635.2.8

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:30.5536.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:34.2036.1.6
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:36.9436.1.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:37.9636.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:39.8436.1.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:44.8436.1.8
7thKings College 1[ crew ]6:46.3336.1.5
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:03.4536.1.1

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:29.3137.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:40.2637.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:47.2937.1.6
4thTauranga Girls College 21[ crew ]7:47.9737.1.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:56.8237.1.2
6thCambridge High School 1[ crew ]8:09.9637.1.7
7thEdgewater College 1[ crew ]8:19.1637.1.8
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:39.2337.1.1

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:23.1938.1.6
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:23.9838.1.3
3rdSt Peter's College 2[ crew ]7:24.0738.1.4
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:33.8438.1.5
5thKings College 2[ crew ]7:35.0738.1.2
6thLytton High School 1[ crew ]7:46.1538.1.8
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:52.1738.1.7
8thKings College 1[ crew ]7:54.2738.1.1
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:36.4538.2.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:39.8038.2.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:46.1738.2.4
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:46.7438.2.1
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:46.9138.2.7
6thWestern Heights High School 2[ crew ]8:08.8738.2.8
7thWellington College 1[ crew ]8:16.5938.2.2
---Glendowie College 1[ crew ]NRR38.2.3

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:40.8039.1.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:48.3039.1.6
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:53.2239.1.5
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:59.5439.1.1
5thBaradene College 1[ crew ]8:18.5639.1.7
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:24.1539.1.3
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:29.8839.1.8
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:38.6039.1.2

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:19.4440.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:23.1940.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:29.9540.1.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:41.0140.1.2
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:42.7240.1.8
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:45.9340.1.6
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:51.7140.1.7
8thSt Peter's College 1[ crew ]8:02.6340.1.1
B Final [ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:48.4140.2.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:54.7540.2.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:08.5540.2.5
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:09.9140.2.2
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:23.6340.2.3
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:27.7340.2.1
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:39.8640.2.7
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:40.4140.2.8

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:12.8941.1.5
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:15.8941.1.4
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:23.5541.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:28.8841.1.3
5thTauranga Girls College 21[ crew ]8:41.2141.1.1
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:46.7341.1.8
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:48.8741.1.7
8thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]9:15.7641.1.2
B Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:30.3541.2.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:42.1241.2.1
3rdIona College 1[ crew ]8:50.6841.2.6
4thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:58.6441.2.3
5thEdgewater College 1[ crew ]8:58.7341.2.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:03.9041.2.8
7thWhangarei Girls High School 2[ crew ]9:19.4841.2.5
---Te Awamutu College 1[ crew ]DNF41.2.2

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:59.6142.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:01.5942.1.6
3rdMacleans College 1[ crew ]7:02.6942.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:06.5442.1.7
5thWanganui High School 1[ crew ]7:08.4042.1.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]7:10.8542.1.1
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:23.7642.1.8
8thSt Peter's School 2[ crew ]7:33.5642.1.2
B Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:12.7042.2.7
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:15.5342.2.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:20.1342.2.4
4thSt Patrick's College 1[ crew ]7:21.8942.2.8
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:22.7242.2.5
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:23.2142.2.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]7:30.2342.2.6
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:33.9342.2.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:05.6243.1.3
2ndKings College 1[ crew ]8:15.2143.1.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:18.2443.1.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:24.2243.1.5
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:36.3743.1.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:47.8343.1.8
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:11.9043.1.7
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:25.0743.1.1
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]9:05.0343.2.4
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]9:05.9343.2.2
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:20.6543.2.7
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:32.0443.2.1
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:33.9743.2.8
6thHillcrest High School 2[ crew ]9:39.9243.2.5
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:49.8743.2.3
---Westlake Girls High School 2[ crew ]DNS43.2.6

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:13.3844.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:20.8644.1.2
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:25.5744.1.3
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:28.2044.1.4
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:37.0444.1.6
6thSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:47.6444.1.7
7thGlendowie College 1[ crew ]7:53.8344.1.8
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:10.3744.1.1
B Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:44.1244.2.5
2ndFraser High School 1[ crew ]7:48.0744.2.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:57.0044.2.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:57.8944.2.1
5thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:58.5844.2.3
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:13.9644.2.8
7thWanganui High School 1[ crew ]8:15.1044.2.6
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]NRR44.2.7

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:12.8445.1.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]8:18.4345.1.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:24.3945.1.3
4thGlendowie College 1[ crew ]8:34.5645.1.6
5thBethlehem College 1[ crew ]8:35.1445.1.8
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:44.4845.1.7
7thMarian College 1[ crew ]8:51.3645.1.1
8thRotorua Girls High School 2[ crew ]8:57.5345.1.2
B Final [ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:41.6545.2.5
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:51.3345.2.2
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:59.9245.2.6
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:02.3845.2.4
5thTauranga Girls College 22[ crew ]9:03.8945.2.1
6thHauraki Plains College 1[ crew ]9:07.7945.2.3
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:09.3145.2.7
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:14.7645.2.8
C Final [ race results ]
1stCarmel College 1[ crew ]8:33.1845.3.7
2ndWhanganui Girls College 1[ crew ]8:39.1045.3.5
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:50.9745.3.1
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:55.7345.3.2
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:58.4745.3.3
6thWestern Heights High School 1[ crew ]9:04.5245.3.4
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:17.7145.3.6
---St Andrew's College 2[ crew ]SCR45.3.8

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:00.0046.1.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:05.7446.1.3
3rdKings College 1[ crew ]8:05.8146.1.1
4thHavelock North High School 1[ crew ]8:05.9446.1.6
5thRutherford College 1[ crew ]8:08.8046.1.7
6thLytton High School 2[ crew ]8:14.5646.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]8:31.4746.1.2
---St Andrew's College 1[ crew ]NRR46.1.4
B Final [ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:17.8646.2.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]8:26.5846.2.1
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:32.9246.2.7
4thLytton High School 1[ crew ]8:44.2346.2.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:58.4846.2.5
6thSt Peter's School 3[ crew ]9:00.1546.2.6
---St Peter's College 1[ crew ]NRR46.2.2
C Final [ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]8:17.4846.3.1
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:29.5246.3.3
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:34.1146.3.8
4thWellington College 2[ crew ]8:41.7346.3.4
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:41.8146.3.2
6thCambridge High School 1[ crew ]8:46.6446.3.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]9:02.5746.3.6
8thNapier Boys High School 2[ crew ]9:14.4346.3.5

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:06.0747.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:11.3647.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:16.4547.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:23.7447.1.3
5thWanganui High School 1[ crew ]7:37.7747.1.6
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:44.0347.1.8
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:47.4047.1.7
8thBaradene College 2[ crew ]7:48.6647.1.1

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:06.7548.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:07.0148.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:11.1248.1.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:11.6648.1.6
5thKings College 1[ crew ]6:22.6848.1.1
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:22.9348.1.2
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:24.3648.1.3
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:24.5148.1.8

Event 49 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:07.6349.1.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:15.4249.1.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:19.7149.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:23.6749.1.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:56.7549.1.2
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:09.8449.1.7

Event 50 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:23.1850.1.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]6:31.4650.1.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:34.5550.1.6
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:38.1950.1.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:55.8150.1.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:08.1450.1.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:17.7250.1.1
8thWellington College 1[ crew ]7:41.7950.1.8

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]8:00.481.1.3
2ndTrident High School 1[ crew ]8:04.801.1.2
3rdHavelock North High School 1[ crew ]8:11.181.1.4
4thDilworth School 1[ crew ]8:11.611.1.1
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:11.981.1.7
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:44.271.1.8
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:58.961.1.5
8thNapier Boys High School 2[ crew ]9:13.801.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:07.841.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]8:12.221.2.3
3rdAotea College 1[ crew ]8:13.461.2.7
4thSt Andrew's College 1[ crew ]8:13.961.2.5
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:15.701.2.6
6thWanganui High School 2[ crew ]8:28.891.2.2
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:36.871.2.1
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:55.451.2.8

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.414.1.3
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:12.134.1.4
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:18.084.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:19.854.1.2
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:22.284.1.7
6thTrident High School 1[ crew ]8:24.204.1.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:31.374.1.6
8thWanganui High School 1[ crew ]9:05.504.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]8:07.234.2.5
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]8:11.104.2.2
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:11.134.2.1
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:21.314.2.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:35.324.2.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:39.824.2.3
7thCambridge High School 1[ crew ]8:55.494.2.8
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:45.634.2.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:40.908.1.5
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:57.938.1.4
3rdCullinane College 1[ crew ]9:01.388.1.3
4thSt Andrew's College 1[ crew ]9:06.568.1.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:23.418.1.7
6thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:32.938.1.2
7thSt Peter's School 2[ crew ]9:37.798.1.8
8thEdgewater College 1[ crew ]9:47.838.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:13.078.2.5
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]9:13.228.2.2
3rdCambridge High School 1[ crew ]9:16.698.2.3
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:18.358.2.4
5thQueen Margaret College 1[ crew ]9:27.718.2.7
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:34.098.2.8
7thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:45.438.2.6
8thHastings Girls High School 1[ crew ]10:22.798.2.1

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:34.829.1.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:41.999.1.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:48.389.1.5
4thEdgewater College 1[ crew ]7:53.939.1.6
5thEdgewater College 2[ crew ]7:55.129.1.7
6thFraser High School 1[ crew ]8:08.609.1.8
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:20.229.1.2
8thHavelock North High School 1[ crew ]8:34.679.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:43.589.2.4
2ndLytton High School 1[ crew ]7:44.629.2.3
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:56.089.2.5
4thLindisfarne College 1[ crew ]7:59.239.2.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:00.949.2.6
6thEdgewater College 3[ crew ]8:09.939.2.8
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:15.359.2.1
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:19.149.2.2

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]7:26.4019.1.6
2ndRosehill College 1[ crew ]7:29.4919.1.3
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:32.1319.1.5
4thLytton High School 1[ crew ]7:33.5919.1.4
5thCullinane College 1[ crew ]7:38.2719.1.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:40.8719.1.7
7thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:50.2819.1.2
8thSt Patrick's College 1[ crew ]7:59.4319.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:24.5219.2.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:28.3019.2.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:31.8919.2.5
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:32.3719.2.6
5thSt Andrew's College 1[ crew ]7:32.5219.2.2
6thRotorua Boys High School 2[ crew ]7:52.3319.2.1
7thNapier Boys High School 1[ crew ]7:55.3719.2.8
8thKings College 2[ crew ]8:14.8019.2.7

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:45.0220.1.3
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:57.3520.1.6
3rdCullinane College 1[ crew ]9:01.8820.1.5
4thRangitoto College 1[ crew ]9:10.2320.1.8
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:14.1420.1.4
6thRosehill College 1[ crew ]9:21.8620.1.7
7thNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:42.1420.1.2
8thCampion College 1[ crew ]9:44.5920.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:57.4120.2.5
2ndWoodford House 1[ crew ]9:00.7720.2.2
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]9:13.9220.2.4
4thKings College 1[ crew ]9:19.0120.2.7
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:24.1520.2.8
6thNapier Girls High School 2[ crew ]9:27.8620.2.3
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:30.3820.2.6
8thPukekohe High School 1[ crew ]9:38.5320.2.1

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 2[ crew ]7:17.2226.1.7
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:25.0826.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:26.7626.1.6
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:30.1026.1.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:31.9626.1.1
6thKings College 1[ crew ]7:43.3326.1.2
7thSt Peter's School 3[ crew ]7:44.2226.1.8
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:49.1126.1.5
Semi-final 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:16.3426.2.5
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:25.7326.2.4
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:29.2426.2.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:31.4426.2.2
5thKings College 2[ crew ]7:38.5126.2.8
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:39.6726.2.6
7thLytton High School 1[ crew ]7:48.6826.2.7
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:31.4526.2.1

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:24.4027.1.4
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:28.4027.1.3
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:31.2827.1.5
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:36.2127.1.1
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41.1327.1.7
6thBethlehem College 1[ crew ]8:51.9827.1.8
7thRosehill College 1[ crew ]8:53.2427.1.2
8thWellington Girls College 2[ crew ]8:55.4127.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:24.7927.2.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:30.5127.2.6
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:37.0627.2.3
4thWestern Springs College 1[ crew ]8:43.5227.2.4
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:46.7327.2.2
6thNga Tawa Diocesan School 3[ crew ]9:04.4227.2.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:17.9427.2.1
8thCambridge High School 1[ crew ]9:32.1027.2.8

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:16.3329.1.6
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:21.4529.1.4
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:30.3229.1.2
4thTauranga Girls College 22[ crew ]8:31.5529.1.8
5thWestern Heights High School 2[ crew ]8:36.7429.1.1
6thTrident High School 1[ crew ]8:38.1529.1.7
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:38.2129.1.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:48.2829.1.5
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:19.9029.2.4
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:24.8729.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:30.9629.2.2
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:37.9129.2.8
5thEdgewater College 1[ crew ]8:38.4029.2.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:47.0929.2.7
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:50.9029.2.3
8thCambridge High School 1[ crew ]8:55.4729.2.6

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:11.0445.1.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:14.2545.1.7
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:19.9045.1.5
4thBethlehem College 1[ crew ]8:20.0445.1.3
5thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:23.0445.1.1
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:30.8945.1.8
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:34.3345.1.6
8thTauranga Girls College 22[ crew ]8:39.0045.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:09.7245.2.5
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:24.0845.2.4
3rdRotorua Girls High School 2[ crew ]8:27.2645.2.7
4thMarian College 1[ crew ]8:30.2645.2.3
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:33.7145.2.8
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:34.5945.2.2
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:40.6945.2.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:59.4145.2.6

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:02.4046.1.5
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:05.4946.1.3
3rdRutherford College 1[ crew ]8:08.0046.1.7
4thKings College 1[ crew ]8:08.1246.1.4
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:20.8046.1.6
6thSt Peter's School 3[ crew ]8:31.6246.1.8
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:49.8546.1.2
---Tauranga Boys College 1[ crew ]SCR46.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:53.0846.2.5
2ndHavelock North High School 1[ crew ]8:00.8246.2.7
3rdRosehill College 1[ crew ]8:06.9946.2.4
4thLytton High School 2[ crew ]8:07.8746.2.6
5thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:09.8146.2.2
6thLytton High School 1[ crew ]8:28.1146.2.3
7thSt Peter's College 1[ crew ]8:41.3246.2.8
8thNapier Boys High School 1[ crew ]8:43.3546.2.1
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:37.291.1.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:42.671.1.1
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:43.491.1.3
4thRotorua Boys High School 2[ crew ]7:57.131.1.7
5thPiopio College 1[ crew ]8:02.861.1.8
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:07.741.1.2
7thKings College 2[ crew ]8:19.021.1.6
8thCambridge High School 2[ crew ]8:56.461.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:54.831.2.2
2ndWanganui High School 2[ crew ]7:55.571.2.7
3rdHillcrest High School 1[ crew ]7:57.171.2.3
4thKings College 1[ crew ]7:59.091.2.5
5thWellington College 2[ crew ]8:00.941.2.6
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:16.001.2.4
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:19.671.2.1
8thSt Patrick's College 2[ crew ]8:31.301.2.8
Heat 3[ race results ]
1stHavelock North High School 1[ crew ]7:47.551.3.1
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:48.561.3.7
3rdDilworth School 1[ crew ]7:49.331.3.5
4thSt Peter's College 2[ crew ]7:49.871.3.2
5thGlendowie College 2[ crew ]8:04.791.3.8
6thRosehill College 1[ crew ]8:05.531.3.6
7thLytton High School 2[ crew ]8:35.171.3.3
---Wanganui High School 1[ crew ]DNF1.3.4
Heat 4[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:41.301.4.7
2ndNapier Boys High School 2[ crew ]7:45.951.4.6
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:47.421.4.3
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:49.631.4.1
5thRotorua Boys High School 1[ crew ]8:04.441.4.4
6thGlendowie College 1[ crew ]8:09.701.4.5
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:43.101.4.8
8thCampion College 1[ crew ]9:10.541.4.2
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:33.081.5.8
2ndTrident High School 1[ crew ]7:37.131.5.6
3rdAotea College 1[ crew ]7:46.711.5.4
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:51.841.5.2
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:58.031.5.1
6thLytton High School 1[ crew ]7:58.271.5.7
7thCambridge High School 1[ crew ]8:10.951.5.3
8thAquinas College 1[ crew ]8:29.201.5.5

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:34.452.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:36.712.1.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:40.482.1.5
4thMacleans College 2[ crew ]7:49.192.1.1
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:58.592.1.4
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.192.1.7
7thHastings Girls High School 1[ crew ]8:43.162.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:38.112.2.6
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:44.892.2.3
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:02.002.2.1
4thCarmel College 1[ crew ]8:08.182.2.4
5thBaradene College 2[ crew ]8:21.092.2.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:29.662.2.5
7thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:07.632.2.2
Heat 3[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:36.892.3.7
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:39.512.3.5
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:01.232.3.3
4thWentworth College 1[ crew ]8:01.402.3.2
5thMacleans College 1[ crew ]8:13.322.3.6
6thWestlake Girls High School 3[ crew ]8:42.362.3.4

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:20.733.1.4
2ndKings College 1[ crew ]7:27.853.1.8
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:36.873.1.6
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:44.993.1.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:53.883.1.1
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:03.383.1.2
7thWellington College 1[ crew ]8:19.863.1.7
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:58.943.1.5
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:25.973.2.8
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:26.963.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:33.953.2.3
4thCambridge High School 1[ crew ]7:43.003.2.1
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:48.383.2.4
6thWanganui High School 1[ crew ]7:59.143.2.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:13.933.2.7
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:35.303.2.6
Heat 3[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:34.523.3.8
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:41.093.3.1
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:54.583.3.2
4thWhakatane High School 2[ crew ]7:54.963.3.6
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:02.893.3.7
6thWellington College 2[ crew ]8:04.923.3.4
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:06.683.3.3
8thWanganui High School 2[ crew ]8:19.173.3.5

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:45.454.1.5
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07.594.1.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:23.604.1.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:30.634.1.3
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:42.944.1.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]9:03.514.1.1
7thWentworth College 1[ crew ]9:22.124.1.4
Heat 2[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:50.404.2.3
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]7:52.424.2.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:00.944.2.1
4thCambridge High School 1[ crew ]8:03.344.2.7
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:04.324.2.6
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:42.144.2.2
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:02.334.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]7:59.914.3.6
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:03.274.3.4
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:11.014.3.5
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:22.094.3.2
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:32.264.3.7
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:48.784.3.1
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]10:19.824.3.3
Heat 4[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:05.574.4.4
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:16.044.4.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:30.534.4.7
4thRosehill College 1[ crew ]8:31.414.4.3
5thCambridge High School 2[ crew ]8:51.884.4.5
6thWanganui High School 2[ crew ]9:22.444.4.6
Heat 5[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:52.454.5.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:05.174.5.3
3rdTauranga Girls College 21[ crew ]8:09.214.5.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:31.354.5.7
5thWhanganui Girls College 2[ crew ]9:08.104.5.2
---Takapuna Grammar School 2[ crew ]NRR4.5.5

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:12.095.1.2
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]7:20.585.1.8
3rdWellington College 1[ crew ]7:21.925.1.7
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:23.165.1.1
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:34.945.1.3
6thAuckland Grammar School 3[ crew ]7:46.725.1.6
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:51.735.1.5
8thHillcrest High School 1[ crew ]8:17.695.1.4
Heat 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:04.845.2.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:13.945.2.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:15.565.2.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:19.635.2.1
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:47.315.2.7
6thSt Peter's College 1[ crew ]8:14.945.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:33.965.2.6

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:50.056.1.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:10.736.1.1
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:17.796.1.6
4thMarian College 1[ crew ]8:29.386.1.4
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:41.146.1.5
6thFraser High School 1[ crew ]8:50.136.1.3
7thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:50.676.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:52.256.2.3
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:09.536.2.7
3rdAlbany Senior High School 1[ crew ]8:15.776.2.4
4thBaradene College 1[ crew ]8:18.576.2.5
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:23.816.2.6
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:32.396.2.2
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:47.196.2.1
Heat 3[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:51.556.3.2
2ndRosehill College 1[ crew ]7:56.006.3.5
3rdSt Orans College 1[ crew ]8:05.886.3.1
4thCambridge High School 1[ crew ]8:11.956.3.3
5thKings College 1[ crew ]8:26.346.3.4
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:37.706.3.6
7thGlendowie College 1[ crew ]8:43.106.3.7
Heat 4[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:48.156.4.7
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:57.456.4.2
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:21.276.4.4
4thWoodford House 1[ crew ]8:23.866.4.3
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:34.236.4.5
6thMacleans College 1[ crew ]8:56.766.4.6

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:50.687.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:51.347.1.2
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52.797.1.1
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:16.957.1.3
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:19.367.1.4
6thBethlehem College 1[ crew ]7:38.377.1.7
7thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:02.757.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:52.097.2.7
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:00.587.2.6
3rdSt Andrew's College 1[ crew ]7:02.837.2.1
4thCambridge High School 1[ crew ]7:06.147.2.2
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:12.307.2.4
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:49.747.2.5
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:16.517.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:00.347.3.1
2ndKings College 2[ crew ]7:05.167.3.3
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:09.197.3.4
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:14.027.3.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:21.517.3.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:27.927.3.2
7thRosehill College 1[ crew ]7:29.097.3.6
Heat 4[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:44.047.4.2
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:00.677.4.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:05.717.4.3
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:09.677.4.6
5thWellington College 1[ crew ]7:19.817.4.7
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:27.397.4.4

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:31.908.1.5
2ndSt Andrew's College 2[ crew ]8:45.728.1.1
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:04.138.1.6
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:08.398.1.7
5thWanganui High School 1[ crew ]9:19.938.1.4
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:37.648.1.3
---Bethlehem College 1[ crew ]DNF8.1.2
Heat 2[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:40.828.2.5
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]9:10.028.2.3
3rdSt Peter's School 2[ crew ]9:13.838.2.1
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]9:37.488.2.7
5thGlendowie College 2[ crew ]9:38.278.2.4
6thPukekohe High School 2[ crew ]10:07.908.2.2
---Samuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]DNF8.2.6
Heat 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:47.308.3.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:51.928.3.1
3rdEdgewater College 1[ crew ]9:15.818.3.4
4thBethlehem College 2[ crew ]9:29.208.3.7
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:42.348.3.6
6thWestlake Girls High School 2[ crew ]10:06.218.3.2
---Samuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]NRR8.3.5
Heat 4[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:51.288.4.2
2ndNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:02.008.4.4
3rdHastings Girls High School 1[ crew ]9:28.908.4.6
4thQueen Margaret College 2[ crew ]9:42.498.4.7
5thTrident High School 2[ crew ]10:14.368.4.3
6thLytton High School 1[ crew ]10:33.148.4.5
Heat 5[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:59.058.5.7
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]9:03.758.5.6
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]9:25.808.5.3
4thMarian College 1[ crew ]9:42.508.5.4
5thHillcrest High School 1[ crew ]9:43.518.5.2
6thTrident High School 1[ crew ]9:54.068.5.5

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:37.719.1.1
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:57.359.1.3
3rdFraser High School 1[ crew ]7:58.299.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]7:59.339.1.7
5thNapier Boys High School 1[ crew ]8:01.499.1.5
6thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:34.099.1.4
---Kings College 1[ crew ]NRR9.1.6
Heat 2[ race results ]
1stTawa College 1[ crew ]7:28.419.2.2
2ndLytton High School 1[ crew ]7:36.389.2.4
3rdEdgewater College 2[ crew ]7:52.539.2.7
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:58.659.2.1
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:41.819.2.6
6thFraser High School 2[ crew ]9:10.759.2.3
---Wanganui High School 1[ crew ]NRR9.2.5
Heat 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:38.079.3.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:52.259.3.7
3rdHavelock North High School 1[ crew ]8:08.559.3.2
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]8:09.029.3.3
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:11.879.3.6
6thHastings Boys High School 1[ crew ]8:16.099.3.4
7thWanganui High School 2[ crew ]8:30.209.3.1
Heat 4[ race results ]
1stSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:28.369.4.4
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:39.289.4.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:50.059.4.5
4thAquinas College 1[ crew ]7:53.679.4.7
5thWentworth College 1[ crew ]8:05.009.4.6
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:08.159.4.2
Heat 5[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:40.709.5.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:46.719.5.3
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:48.319.5.7
4thEdgewater College 3[ crew ]7:50.899.5.6
5thGlendowie College 2[ crew ]8:19.099.5.4
6thWellington College 1[ crew ]8:31.159.5.2

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:14.6610.1.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:16.0310.1.7
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:16.9510.1.2
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:25.4710.1.3
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:38.6010.1.1
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:39.4810.1.6
7thMacleans College 1[ crew ]6:45.6610.1.8
8thTauranga Boys College 1[ crew ]6:46.8010.1.4

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:49.9011.1.1
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:56.1711.1.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:11.3811.1.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:13.6411.1.6
5thMacleans College 1[ crew ]8:19.0011.1.7
6thWentworth College 1[ crew ]8:28.1211.1.2
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:41.2111.1.4
Heat 2[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:46.0511.2.2
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:50.6411.2.3
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:04.7411.2.7
4thEdgewater College 1[ crew ]8:19.2711.2.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:20.2411.2.4
6thCullinane College 1[ crew ]8:55.7611.2.5
Heat 3[ race results ]
1stRotorua Girls High School 1[ crew ]7:52.0211.3.3
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:56.8011.3.5
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]7:57.6511.3.6
4thCarmel College 1[ crew ]8:40.0711.3.2
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:51.4311.3.4
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]DNF11.3.7

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:03.8712.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17.0012.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:20.1812.1.3
4thKings College 1[ crew ]7:21.7412.1.7
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:23.2412.1.2
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:27.5112.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:09.7212.2.4
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:18.7012.2.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:21.6712.2.3
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:28.9612.2.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:29.1012.2.2

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:09.3913.1.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:16.8513.1.4
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:41.5113.1.8
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:00.5613.1.5
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:06.7613.1.3
6thBaradene College 2[ crew ]9:17.8213.1.1
7thHauraki Plains College 1[ crew ]9:38.6313.1.7
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:41.6113.1.6
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:18.2813.2.4
2ndTe Awamutu College 2[ crew ]8:33.2513.2.7
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:39.8113.2.5
4thMacleans College 1[ crew ]8:45.1113.2.1
5thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:53.1813.2.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:30.7113.2.6
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:55.1413.2.3
8thACG Strathallan College 1[ crew ]10:25.6413.2.8
Heat 3[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:26.5613.3.4
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]8:26.6913.3.6
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:31.3813.3.7
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:43.2113.3.1
5thWhanganui Girls College 2[ crew ]8:48.4413.3.3
6thWanganui High School 1[ crew ]9:33.7713.3.8
7thWentworth College 1[ crew ]9:53.5413.3.5
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:58.3713.3.2
Heat 4[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:12.4913.4.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:14.0413.4.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:37.1113.4.3
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:53.0813.4.7
5thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:31.9313.4.2
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:35.6513.4.1
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]10:36.2013.4.5

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]6:41.1414.1.3
2ndKings College 1[ crew ]6:41.3514.1.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51.4914.1.4
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:52.1314.1.5
5thCambridge High School 1[ crew ]7:05.5014.1.2
6thWellington College 1[ crew ]7:22.1714.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:42.4314.2.2
2ndKings College 2[ crew ]6:49.3314.2.3
3rdWanganui High School 1[ crew ]6:50.4514.2.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]6:59.5714.2.4
5thSt Peter's College 2[ crew ]7:36.0114.2.5

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:05.6315.1.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:13.8115.1.1
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:20.1115.1.6
4thMacleans College 1[ crew ]8:27.2415.1.5
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:33.1415.1.2
6thBethlehem College 1[ crew ]8:41.3715.1.4
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:42.3115.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:59.4815.2.3
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:02.4715.2.2
3rdRosehill College 1[ crew ]8:17.3315.2.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:17.7115.2.7
5thIona College 1[ crew ]8:56.4415.2.5
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:40.8115.2.6

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:02.5216.1.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:05.3916.1.2
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:09.0416.1.3
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:35.7816.1.5
5thSt Peter's College 1[ crew ]7:40.5616.1.1
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:43.3316.1.7
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:01.0316.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:53.5216.2.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:57.8116.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:12.5116.2.7
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:22.9316.2.2
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:29.6716.2.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:49.3016.2.5
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:10.9816.3.2
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:27.1916.3.4
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:39.3016.3.5
4thMacleans College 2[ crew ]7:40.9416.3.3
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:42.8916.3.7
6thWanganui High School 1[ crew ]8:25.7316.3.6

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:19.2717.1.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:30.0017.1.6
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:40.7017.1.2
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:28.1517.1.3
5thTauranga Girls College 22[ crew ]8:41.0417.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:27.0017.2.5
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:32.5317.2.3
3rdMarian College 1[ crew ]7:50.0717.2.6
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:05.3717.2.4
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:09.7217.2.2

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:11.7118.1.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]8:15.8018.1.4
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:21.7718.1.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:30.5318.1.5
5thMacleans College 2[ crew ]8:48.8118.1.3
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:51.8618.2.2
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:58.3518.2.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:04.4618.2.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:06.6518.2.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:27.3218.2.3

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stLytton High School 1[ crew ]7:18.2719.1.5
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:24.0519.1.3
3rdCullinane College 1[ crew ]7:26.3519.1.8
4thWellington College 2[ crew ]7:34.4919.1.6
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:43.2219.1.2
6thHavelock North High School 1[ crew ]8:48.3419.1.1
---Liston College 1[ crew ]DNS19.1.4
---St Paul's Collegiate School 1[ crew ]NRR19.1.7
Heat 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:23.6819.2.5
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:25.5419.2.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:27.1019.2.3
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:28.5219.2.2
5thHutt Valley High School 1[ crew ]7:34.9619.2.8
6thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:36.0319.2.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:40.0519.2.1
8thWentworth College 1[ crew ]8:36.0519.2.7
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:35.6219.3.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:36.9619.3.1
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:49.2419.3.4
4thDilworth School 1[ crew ]7:59.0119.3.3
5thOtumoetai College 2[ crew ]7:59.2919.3.5
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:19.3319.3.8
7thTauranga Boys College 1[ crew ]8:46.5919.3.2
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]DNS19.3.7
Heat 4[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:42.6219.4.1
2ndRotorua Boys High School 1[ crew ]7:45.8619.4.7
3rdKings College 2[ crew ]7:59.6919.4.2
4thLytton High School 2[ crew ]8:07.2919.4.8
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:09.9919.4.5
6thFraser High School 1[ crew ]8:12.7119.4.4
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:13.1619.4.3
---Napier Boys High School 2[ crew ]NRR19.4.6
Heat 5[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:29.0719.5.3
2ndSt Peter's College 2[ crew ]7:31.5619.5.6
3rdRotorua Boys High School 2[ crew ]7:37.9119.5.4
4thWellington College 1[ crew ]7:43.1519.5.7
5thGlendowie College 1[ crew ]7:47.3719.5.1
6thKings College 1[ crew ]7:52.2019.5.8
7thCullinane College 2[ crew ]8:12.2619.5.5
8thSt Peter's College 3[ crew ]8:28.1219.5.2

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:42.0120.1.4
2ndWoodford House 1[ crew ]8:59.9520.1.7
3rdRangitoto College 1[ crew ]9:07.6120.1.1
4thQueen Margaret College 1[ crew ]9:25.0620.1.8
5thMarian College 1[ crew ]9:33.2720.1.5
6thLytton High School 1[ crew ]9:58.4520.1.2
7thTrident High School 1[ crew ]10:03.8820.1.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:56.9220.1.6
Heat 2[ race results ]
1stCullinane College 1[ crew ]8:58.7620.2.7
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9:17.0920.2.2
3rdCampion College 1[ crew ]9:24.4120.2.3
4thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:27.8820.2.4
5thGlendowie College 1[ crew ]9:51.8120.2.6
6thStratford High School 1[ crew ]9:53.9920.2.1
7thWhakatane High School 1[ crew ]9:54.0920.2.5
Heat 3[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:09.9320.3.5
2ndNapier Girls High School 2[ crew ]9:15.3420.3.1
3rdRosehill College 1[ crew ]9:20.5220.3.7
4thJohn Paul College 1[ crew ]9:20.6620.3.4
5thRosehill College 2[ crew ]9:36.5420.3.2
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:54.8820.3.3
7thHastings Girls High School 1[ crew ]10:01.4120.3.6
Heat 4[ race results ]
1stTauranga Girls College 22[ crew ]9:07.7720.4.4
2ndNew Plymouth Girls High School 1[ crew ]9:26.3520.4.2
3rdPukekohe High School 1[ crew ]9:29.3420.4.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]9:37.0720.4.6
5thTe Awamutu College 1[ crew ]9:56.9120.4.7
6thGisborne Girls High School 1[ crew ]10:08.0420.4.1
---Westlake Girls High School 1[ crew ]DNS20.4.3
Heat 5[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]9:02.1520.5.7
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]9:08.1320.5.3
3rdKings College 1[ crew ]9:16.8920.5.5
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:20.1620.5.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:23.2120.5.1
6thNapier Girls High School 1[ crew ]10:24.7520.5.4
7thCullinane College 2[ crew ]11:22.6920.5.6

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:41.0821.1.1
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:50.6221.1.4
3rdKings College 1[ crew ]6:56.1621.1.3
4thDilworth School 1[ crew ]7:14.4421.1.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:39.7621.1.2
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:25.8921.1.7
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:36.9421.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:42.3921.2.5
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:55.2821.2.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:07.3121.2.1
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25.6521.2.2
5thKings College 2[ crew ]7:40.4321.2.7
6thRosehill College 1[ crew ]8:00.5521.2.4
---Auckland Grammar School 2[ crew ]NRR21.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:47.9721.3.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:59.0421.3.7
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:00.0821.3.5
4thWanganui High School 1[ crew ]7:27.3121.3.1
5thWellington College 1[ crew ]7:34.3721.3.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.7621.3.3
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:55.3521.3.2

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:56.9622.1.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:58.8322.1.1
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]9:06.2722.1.7
4thEdgewater College 1[ crew ]9:06.3322.1.5
5thGlendowie College 2[ crew ]9:40.5522.1.3
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]12:51.0422.1.6
---St Kentigern College 1[ crew ]DNS22.1.4
Heat 2[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:27.1222.2.5
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:58.0822.2.6
3rdBaradene College 1[ crew ]9:11.7522.2.3
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:32.8822.2.4
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:35.8722.2.7
---Mt Albert Grammar School 1[ crew ]NRR22.2.2
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:59.0622.3.6
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:02.0922.3.3
3rdKings College 2[ crew ]9:03.6222.3.5
4thWoodford House 1[ crew ]9:06.1922.3.4
5thGlendowie College 1[ crew ]9:14.3822.3.7
6thOtumoetai College 1[ crew ]9:21.6722.3.2
Heat 4[ race results ]
1stAlbany Senior High School 1[ crew ]8:35.2622.4.7
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:13.8722.4.4
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:24.3322.4.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]9:31.4322.4.3
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:50.6822.4.2
6thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]12:51.5022.4.5

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:57.5323.1.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02.4823.1.6
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:12.2023.1.5
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:16.8723.1.2
---Kings College 1[ crew ]DNS23.1.3
Heat 2[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:46.7023.2.5
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:51.1523.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:58.7523.2.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04.0723.2.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:15.3823.2.2

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:45.6924.1.6
2ndWanganui High School 1[ crew ]8:03.6724.1.2
3rdMacleans College 1[ crew ]8:09.6224.1.3
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:48.4024.1.5
5thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]9:50.1824.1.4
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45.4524.2.4
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:39.2724.2.2
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:09.8624.2.6
4thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:37.9524.2.3
---Whanganui Girls College 1[ crew ]DNS24.2.5

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:29.2125.1.4
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]7:35.9225.1.3
3rdMarian College 1[ crew ]7:44.3525.1.1
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:51.3625.1.8
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:56.1425.1.5
6thEdgewater College 1[ crew ]7:59.2225.1.2
7thQueen Margaret College 1[ crew ]7:59.8625.1.6
8thSt Peter's School 2[ crew ]8:15.1425.1.7
Heat 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:34.3825.2.1
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:34.9725.2.8
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]7:39.5125.2.5
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]7:48.9825.2.4
5thDiocesan School For Girls 2[ crew ]7:56.4525.2.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:22.9925.2.6
7thRosehill College 1[ crew ]8:28.5525.2.2
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:36.4025.2.7
Heat 3[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:26.8225.3.7
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:32.6025.3.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:38.4825.3.1
4thWanganui High School 1[ crew ]7:50.8325.3.8
5thMarian College 2[ crew ]7:53.5825.3.3
6thTrident High School 1[ crew ]7:54.8825.3.4
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:05.0625.3.2
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:16.4725.3.5
Heat 4[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:34.5325.4.8
2ndWellington Girls College 2[ crew ]7:38.8925.4.4
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:39.0625.4.5
4thCambridge High School 1[ crew ]7:46.7025.4.3
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:48.8425.4.1
6thBethlehem College 1[ crew ]7:51.3525.4.7
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:07.3025.4.6
8thTauranga Girls College 23[ crew ]8:52.7325.4.2

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:11.4426.1.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:20.9526.1.6
3rdSt Peter's School 3[ crew ]7:22.6726.1.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:42.7626.1.8
5thAquinas College 1[ crew ]7:53.6726.1.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:54.6426.1.4
7thTawa College 1[ crew ]7:58.1626.1.1
---Cambridge High School 1[ crew ]DNF26.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:06.5526.2.2
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:16.8126.2.8
3rdKings College 2[ crew ]7:19.5626.2.6
4thRotorua Lakes High School 2[ crew ]7:25.4826.2.4
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:26.2926.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:27.9426.2.5
6thSt Peter's College 2[ crew ]7:27.9426.2.7
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]DNS26.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:21.0826.3.5
2ndLytton High School 1[ crew ]7:22.6126.3.1
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:25.0826.3.6
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:25.6426.3.8
5thPukekohe High School 2[ crew ]7:34.7026.3.4
6thSt Andrew's College 2[ crew ]7:44.7426.3.3
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:04.2926.3.7
8thHastings Boys High School 1[ crew ]8:08.8926.3.2
Heat 4[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:12.1326.4.8
2ndTauranga Boys College 2[ crew ]7:14.5226.4.1
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:17.9326.4.2
4thBethlehem College 1[ crew ]7:37.0226.4.5
5thWanganui High School 1[ crew ]7:42.7226.4.3
6thNapier Boys High School 2[ crew ]7:46.4526.4.6
7thFraser High School 1[ crew ]7:55.9426.4.7
8thSt Patrick's College 2[ crew ]8:07.8626.4.4
Heat 5[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.7226.5.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:09.2626.5.1
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:38.0126.5.3
4thWestern Heights High School 2[ crew ]7:40.7926.5.5
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:41.4626.5.7
6thWellington College 2[ crew ]7:49.7426.5.6
7thBethlehem College 2[ crew ]8:21.1626.5.4
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:21.1426.6.3
2ndKings College 1[ crew ]7:28.1126.6.4
3rdWellington College 1[ crew ]7:33.4326.6.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]7:36.0426.6.2
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:39.7126.6.7
6thWanganui High School 2[ crew ]8:15.0026.6.5
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:51.0226.6.1

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:24.8627.1.1
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:29.3827.1.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:34.6527.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]8:37.4127.1.4
5thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:40.4127.1.6
6thPiopio College 1[ crew ]9:13.8427.1.7
7thStratford High School 1[ crew ]9:20.3527.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]8:17.8527.2.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:28.6727.2.3
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:34.1027.2.2
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:38.0627.2.5
5thSt Orans College 1[ crew ]8:44.2827.2.6
6thRangitoto College 1[ crew ]8:48.5527.2.4
7thRosehill College 2[ crew ]9:21.0327.2.7
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:22.3127.3.7
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:28.2227.3.2
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:30.1327.3.1
4thBethlehem College 2[ crew ]8:59.5127.3.6
5thWoodford House 1[ crew ]9:10.6827.3.3
6thWhakatane High School 1[ crew ]9:16.7927.3.5
7thLytton High School 1[ crew ]9:38.3827.3.4
Heat 4[ race results ]
1stWestern Springs College 1[ crew ]8:34.1427.4.2
2ndRosehill College 1[ crew ]8:40.9827.4.1
3rdNga Tawa Diocesan School 3[ crew ]8:45.6927.4.5
4thWanganui High School 1[ crew ]8:53.4827.4.7
5thCampion College 1[ crew ]8:55.5527.4.6
6thEdgewater College 1[ crew ]9:01.6427.4.4
7thNapier Girls High School 2[ crew ]9:58.2927.4.3
Heat 5[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:18.4127.5.7
2ndWellington Girls College 2[ crew ]8:33.9727.5.6
3rdSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:47.9427.5.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:50.8127.5.4
5thKings College 1[ crew ]9:05.8627.5.2
6thMarian College 1[ crew ]9:20.1027.5.5

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:30.3928.1.8
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:38.6628.1.4
3rdSt Peter's College 2[ crew ]7:40.1628.1.7
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:45.7728.1.5
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:54.0028.1.3
6thLindisfarne College 1[ crew ]7:58.6128.1.1
7thPiopio College 1[ crew ]8:01.6228.1.6
8thKings College 3[ crew ]8:19.8628.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:31.1628.2.1
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:42.5928.2.7
3rdEdgewater College 1[ crew ]7:43.9728.2.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:54.7928.2.2
5thNapier Boys High School 2[ crew ]7:57.8228.2.5
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:08.5328.2.6
7thWellington College 1[ crew ]8:17.5328.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:34.6928.3.1
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:38.2028.3.6
3rdAotea College 1[ crew ]7:39.0628.3.3
4thRotorua Boys High School 1[ crew ]7:46.6128.3.7
5thDilworth School 1[ crew ]7:49.0228.3.2
6thHillcrest High School 1[ crew ]8:04.3528.3.5
7thKings College 1[ crew ]8:07.4928.3.4

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:13.2829.1.6
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:19.0929.1.3
3rdWestern Heights High School 2[ crew ]8:27.9229.1.1
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:31.0529.1.5
5thWellington Girls College 1[ crew ]8:36.4929.1.2
6thWhanganui Girls College 2[ crew ]9:02.1329.1.7
7thTrident High School 2[ crew ]9:05.7029.1.8
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:17.1729.1.4
Heat 2[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]8:15.9229.2.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:19.0929.2.5
3rdTauranga Girls College 22[ crew ]8:19.5429.2.1
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:41.4329.2.6
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:50.3929.2.2
6thWanganui High School 1[ crew ]8:54.3529.2.8
7thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:41.3129.2.7
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]11:24.8429.2.4
Heat 3[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:05.9929.3.7
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:18.5729.3.4
3rdTrident High School 1[ crew ]8:18.7229.3.8
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:30.0129.3.5
5thMarian College 1[ crew ]8:37.6529.3.3
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:54.4529.3.1
7thRotorua Lakes High School 2[ crew ]9:13.4129.3.6
8thSt Kentigern College 1[ crew ]9:32.2929.3.2
Heat 4[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:07.3329.4.2
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:14.3329.4.4
3rdEdgewater College 1[ crew ]8:25.9629.4.8
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:40.3729.4.6
5thPukekohe High School 2[ crew ]8:49.7829.4.1
6thWanganui High School 2[ crew ]9:15.9029.4.7
7thWentworth College 1[ crew ]9:26.7629.4.5
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]10:39.6729.4.3
Heat 5[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]8:02.5929.5.7
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:07.6729.5.5
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:18.3229.5.2
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:24.9229.5.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:31.3329.5.1
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:56.7529.5.6
7thSt Kentigern College 2[ crew ]10:24.4329.5.3

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:01.1930.1.4
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:08.6330.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:13.9630.1.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:30.5630.1.8
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:41.7430.1.2
6thSt Peter's College 2[ crew ]7:55.7930.1.5
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:13.3830.1.7
8thSt Kentigern College 2[ crew ]8:42.9630.1.1
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:01.5130.2.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:11.0730.2.6
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:27.3030.2.1
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:30.5030.2.8
5thDilworth School 1[ crew ]7:31.8530.2.5
6thCambridge High School 1[ crew ]7:33.0530.2.4
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:46.3330.2.3
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:05.5630.2.7
Heat 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:59.5130.3.7
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:03.0830.3.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:04.3530.3.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:18.9030.3.8
5thWellington College 2[ crew ]7:47.5430.3.4
6thSt Peter's School 3[ crew ]7:57.8630.3.2
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:01.7130.3.1
8thRosehill College 2[ crew ]8:29.7730.3.3
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:04.4630.4.6
2ndRosehill College 1[ crew ]7:07.9830.4.2
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.4230.4.4
4thKings College 2[ crew ]7:24.7230.4.1
5thWellington College 1[ crew ]7:24.8130.4.5
6thWanganui High School 1[ crew ]7:33.0330.4.8
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:47.6130.4.7
8thDilworth School 2[ crew ]8:12.1930.4.3

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:49.1731.1.2
2ndBaradene College 1[ crew ]6:51.5431.1.7
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:02.7531.1.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:16.8331.1.6
5thWentworth College 1[ crew ]7:25.9831.1.3
6thMacleans College 1[ crew ]7:28.6231.1.5
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]7:56.6731.1.1

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]6:34.5932.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:48.3832.1.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:49.1732.1.2
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:08.7432.1.7
5thCullinane College 1[ crew ]7:14.4432.1.5
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:20.6232.1.3
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:44.4632.2.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:49.8232.2.3
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:50.4532.2.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:58.0332.2.2
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:18.1232.2.5

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:07.4533.1.1
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:16.8833.1.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:21.6633.1.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:31.1533.1.4
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:34.3033.1.6
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:47.1833.1.8
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:54.8833.1.2
8thSt Mary's College (Wgtn) 2[ crew ]10:14.0433.1.7
Heat 2[ race results ]
1stMarian College 1[ crew ]8:13.5133.2.1
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:14.2233.2.5
3rdWanganui High School 1[ crew ]8:18.9333.2.8
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:26.4533.2.4
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:39.4233.2.2
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:44.1433.2.7
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:57.9633.2.6
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:48.7233.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:18.0733.3.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:19.7633.3.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:24.9833.3.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:37.5833.3.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:40.2233.3.3
6thTe Awamutu College 1[ crew ]8:41.6733.3.1
7thEdgewater College 1[ crew ]9:09.8633.3.5

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:10.8334.1.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:12.0134.1.8
3rdWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:17.4034.1.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:18.4334.1.2
5thEdgewater College 1[ crew ]7:22.0834.1.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:26.0634.1.1
7thFraser High School 1[ crew ]8:19.3934.1.7
---Lytton High School 1[ crew ]NRR34.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:00.9034.2.4
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]7:03.7234.2.6
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:07.0634.2.5
4thWellington College 2[ crew ]7:23.5934.2.2
5thKings College 1[ crew ]7:33.1034.2.7
6thEdgewater College 2[ crew ]7:37.7934.2.3
7thPukekohe High School 2[ crew ]7:41.0834.2.1
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:07.4434.3.3
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:13.6334.3.7
3rdWellington College 1[ crew ]7:23.8434.3.1
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:27.5034.3.6
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:42.1934.3.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:44.0834.3.4
7thHauraki Plains College 1[ crew ]7:48.0134.3.2
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:11.6034.4.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:13.7734.4.6
3rdTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:16.5234.4.2
4thWanganui High School 2[ crew ]7:18.8634.4.3
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:30.1734.4.7
6thJohn Paul College 2[ crew ]7:46.9834.4.5
7thTauranga Boys College 1[ crew ]9:48.5934.4.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:29.3835.1.3
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:43.0135.1.7
3rdWanganui High School 1[ crew ]7:54.2535.1.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:10.9835.1.6
5thWentworth College 1[ crew ]8:16.0435.1.1
6thTauranga Girls College 22[ crew ]8:17.6335.1.4
7thMacleans College 1[ crew ]8:24.6735.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:45.7735.2.6
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:58.8935.2.3
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:02.6835.2.1
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:04.8535.2.7
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:07.9435.2.2
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:18.4435.2.5
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:47.8935.2.4
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]7:49.2635.3.3
2ndWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:54.0835.3.6
3rdWellington Girls College 1[ crew ]7:55.8535.3.1
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]7:57.8635.3.5
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:09.5435.3.2
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:39.9035.3.4
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:56.6335.3.7

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:20.0836.1.7
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:20.6536.1.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:22.7436.1.1
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:30.2336.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]6:53.2736.1.5
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:16.6736.1.4
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:28.6136.1.6
Heat 2[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:18.9936.2.2
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:19.2136.2.4
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:21.8336.2.3
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:38.1536.2.1
5thSt Peter's College 1[ crew ]6:45.9836.2.6
6thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:04.4736.2.5
7thDilworth School 1[ crew ]7:05.6436.2.7

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington Girls College 1[ crew ]7:11.7337.1.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:25.4937.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:28.6037.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54.4437.1.3
5thMacleans College 1[ crew ]7:55.9237.1.4
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:00.8837.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:22.9737.2.4
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]7:41.0437.2.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:48.4437.2.2
4thEdgewater College 1[ crew ]8:13.2237.2.6
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:46.0037.2.3

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:03.6238.1.5
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:04.5238.1.4
3rdKings College 1[ crew ]7:10.9938.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]7:22.4638.1.1
5thHutt Valley High School 1[ crew ]7:29.9038.1.6
6thDilworth School 1[ crew ]7:47.7938.1.7
---St Paul's Collegiate School 2[ crew ]NRR38.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's College 1[ crew ]7:05.9338.2.2
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:09.8838.2.6
3rdLytton High School 1[ crew ]7:15.5038.2.3
4thGlendowie College 1[ crew ]7:25.7438.2.7
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:37.5838.2.4
6thWestern Heights High School 2[ crew ]7:45.2138.2.5
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's College 2[ crew ]7:09.2638.3.3
2ndKings College 2[ crew ]7:11.9038.3.6
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:20.8938.3.4
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:27.6938.3.5
5thWellington College 1[ crew ]8:11.8838.3.2
---Liston College 1[ crew ]DNS38.3.7

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:16.8939.1.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:22.0839.1.8
3rdBaradene College 1[ crew ]7:32.8339.1.2
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:41.4639.1.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:53.4239.1.5
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:07.7239.1.4
7thWanganui High School 1[ crew ]8:11.6639.1.3
8thACG Strathallan College 1[ crew ]8:45.0739.1.6
Heat 2[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:25.7339.2.8
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]7:45.0639.2.4
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:53.3439.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]7:54.8339.2.2
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:56.4939.2.1
6thCambridge High School 1[ crew ]8:01.2239.2.7
7thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:21.5739.2.5
8thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:23.5539.2.6

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:05.8840.1.8
2ndWestlake Boys High School 2[ crew ]7:23.8440.1.6
3rdMacleans College 1[ crew ]7:32.7840.1.5
4thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:45.0340.1.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:47.3440.1.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:55.1640.1.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:09.1740.1.1
8thSt Peter's College 2[ crew ]8:54.3140.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:16.0840.2.2
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:23.8940.2.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:28.6940.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:36.8840.2.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:14.1340.2.1
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:17.3240.2.3
7thPukekohe High School 2[ crew ]8:48.2440.2.8
8thRosehill College 1[ crew ]9:08.6440.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:06.2040.3.1
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:15.0340.3.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:27.7240.3.2
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:30.7240.3.8
5thSt Kentigern College 2[ crew ]8:15.6940.3.3
6thWellington College 1[ crew ]8:20.6840.3.5
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:25.0840.3.7
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:46.5140.3.6

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stQueen Margaret College 1[ crew ]7:53.7441.1.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:55.0941.1.8
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]7:58.7941.1.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]8:21.3641.1.2
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:34.4541.1.7
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:47.5541.1.4
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:00.9341.1.1
8thTrident High School 1[ crew ]9:08.2641.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:57.9341.2.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:10.6541.2.6
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:14.1541.2.4
4thEdgewater College 1[ crew ]8:27.8841.2.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:30.7241.2.5
6thCullinane College 1[ crew ]9:19.8041.2.7
7thLytton High School 1[ crew ]9:24.5541.2.2
Heat 3[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:49.7141.3.6
2ndTauranga Girls College 21[ crew ]8:09.5041.3.3
3rdWhangarei Girls High School 2[ crew ]8:27.0841.3.1
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:38.2341.3.7
5thFraser High School 1[ crew ]8:39.7541.3.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:59.6541.3.2
7thWentworth College 1[ crew ]9:19.5941.3.4
Heat 4[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:54.0241.4.8
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:08.0941.4.3
3rdIona College 1[ crew ]8:08.9341.4.6
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:16.2041.4.7
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:16.9841.4.2
6thWanganui High School 1[ crew ]8:26.9041.4.4
---Waikato Diocesan School 1[ crew ]NRR41.4.1
---Wellington Girls College 2[ crew ]NRR41.4.5

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:38.8842.1.2
2ndSt Andrew's College 1[ crew ]6:39.0142.1.6
3rdRotorua Boys High School 1[ crew ]6:48.9542.1.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51.5442.1.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:53.2642.1.7
6thTauranga Boys College 2[ crew ]7:14.6942.1.3
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:34.6142.1.4
Heat 2[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]6:44.7942.2.2
2ndKings College 1[ crew ]6:45.0942.2.5
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]6:45.5342.2.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]6:46.4642.2.4
5thWellington College 1[ crew ]6:47.3242.2.7
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:05.4742.2.3
Heat 3[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]6:48.4442.3.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]6:52.4242.3.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]6:57.3142.3.2
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]6:57.3142.3.6
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:05.2142.3.7
6thCullinane College 1[ crew ]7:17.7442.3.4

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:59.4343.1.5
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:00.4243.1.4
3rdHillcrest High School 1[ crew ]8:07.0643.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:41.4243.1.7
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:02.3543.1.2
---Kings College 2[ crew ]NRR43.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43.4243.2.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:56.4843.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:25.4843.2.6
4thHillcrest High School 2[ crew ]8:58.1943.2.7
5thHastings Girls High School 1[ crew ]9:09.2643.2.5
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]10:54.8943.2.3
Heat 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:45.7943.3.6
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:16.7243.3.7
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:24.5143.3.4
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:27.1043.3.5
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:41.3143.3.3
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:06.5143.3.2

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stEdgewater College 1[ crew ]7:07.1544.1.5
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:15.0744.1.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:19.2044.1.6
4thJohn Paul College 1[ crew ]7:28.9344.1.4
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:41.2844.1.7
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:02.6744.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:55.9844.2.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00.4444.2.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]7:29.6844.2.2
4thWanganui High School 1[ crew ]7:35.0044.2.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:37.4244.2.6
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:40.1944.2.3
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:06.7144.3.2
2ndSt John's College (Hamilton) 2[ crew ]7:19.7744.3.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:24.6344.3.4
4thNew Plymouth Boys High School 1[ crew ]7:38.8244.3.6
5thFraser High School 1[ crew ]7:41.6944.3.5
6thWellington College 1[ crew ]8:24.8744.3.7

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTauranga Girls College 21[ crew ]8:11.7745.1.4
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]8:23.6445.1.7
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]8:32.8245.1.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:35.3745.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:39.7745.1.8
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:40.1845.1.1
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:44.3545.1.3
8thTrident High School 2[ crew ]8:44.7345.1.6
Heat 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:54.8445.2.8
2ndRotorua Girls High School 2[ crew ]8:13.9345.2.1
3rdQueen Margaret College 1[ crew ]8:18.7845.2.4
4thCarmel College 1[ crew ]8:23.1045.2.7
5thCambridge High School 1[ crew ]8:36.0645.2.3
6thWanganui High School 1[ crew ]8:38.5245.2.6
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:39.5545.2.5
8thPukekohe High School 2[ crew ]8:47.8345.2.2
Heat 3[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]8:03.9645.3.3
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:13.0845.3.2
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:14.2745.3.8
4thTe Awamutu College 1[ crew ]8:34.1145.3.6
5thSt Peter's School 3[ crew ]8:38.6745.3.4
6thQueen Margaret College 2[ crew ]9:00.1445.3.5
7thTrident High School 1[ crew ]9:14.6645.3.1
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:12.2445.3.7
Heat 4[ race results ]
1stMarian College 1[ crew ]8:10.7645.4.8
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:11.6745.4.7
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:12.2245.4.4
4thSt Andrew's College 2[ crew ]8:19.6545.4.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:25.4645.4.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:00.4045.4.5
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:25.3945.4.2
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:33.1845.4.1
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:59.0745.5.7
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:03.7545.5.5
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:15.4145.5.4
4thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:33.9445.5.2
5thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:35.4945.5.1
6thHauraki Plains College 2[ crew ]8:46.6245.5.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:50.1045.5.6
8thBethlehem College 2[ crew ]8:56.9445.5.3
Heat 6[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:11.7745.6.5
2ndTauranga Girls College 22[ crew ]8:18.8745.6.3
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]8:29.3045.6.7
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:31.0445.6.8
5thWoodford House 1[ crew ]8:34.6245.6.2
6thMarian College 2[ crew ]8:50.3445.6.1
7thWellington Girls College 2[ crew ]8:52.6245.6.4
8thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:14.7745.6.6

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:55.4946.1.5
2ndLytton High School 2[ crew ]7:58.1846.1.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:59.8146.1.1
4thTawa College 1[ crew ]8:06.5346.1.7
5thSt Andrew's College 2[ crew ]8:15.7046.1.2
6thWellington College 1[ crew ]8:35.9146.1.3
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:59.4346.1.4
8thAquinas College 3[ crew ]9:01.5146.1.8
Heat 2[ race results ]
1stSt Andrew's College 1[ crew ]7:54.0946.2.6
2ndHavelock North High School 1[ crew ]7:59.0546.2.4
3rdSt Peter's College 1[ crew ]8:10.5146.2.3
4thCambridge High School 1[ crew ]8:28.2446.2.7
5thWanganui High School 2[ crew ]8:43.1746.2.8
6thLindisfarne College 1[ crew ]8:50.4546.2.1
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:59.1746.2.2
8thCampion College 1[ crew ]9:37.8146.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWanganui High School 1[ crew ]7:55.8546.3.1
2ndSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:59.3146.3.8
3rdSt Peter's School 3[ crew ]8:08.5346.3.4
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:11.0046.3.5
5thTawa College 2[ crew ]8:24.9146.3.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:38.1946.3.2
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:46.6646.3.3
8thCullinane College 1[ crew ]9:02.9346.3.7
Heat 4[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:15.4746.4.6
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:19.1646.4.7
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]8:29.0546.4.4
4thSt Peter's College 2[ crew ]8:35.9346.4.2
5thAquinas College 2[ crew ]8:44.4446.4.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:44.4546.4.3
7thACG Strathallan College 1[ crew ]8:48.1646.4.5
Heat 5[ race results ]
1stLytton High School 1[ crew ]8:13.7246.5.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:20.4246.5.2
3rdWellington College 2[ crew ]8:25.7146.5.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:33.8446.5.1
5thLindisfarne College 2[ crew ]8:45.9546.5.3
6thBethlehem College 2[ crew ]8:47.5746.5.7
7thCambridge High School 2[ crew ]8:56.0946.5.5
Heat 6[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:54.7746.6.4
2ndRutherford College 1[ crew ]8:02.9646.6.5
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]8:06.0546.6.7
4thWhakatane High School 1[ crew ]8:28.4046.6.2
5thBethlehem College 1[ crew ]8:40.1146.6.1
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:43.7146.6.3
7thAquinas College 1[ crew ]8:46.2346.6.6

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:00.4447.1.3
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:05.2447.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:07.7447.1.4
4thBaradene College 2[ crew ]7:37.8947.1.6
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:30.2347.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:03.2847.2.4
2ndWanganui High School 1[ crew ]7:23.1747.2.6
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:30.3147.2.5
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:35.3047.2.3

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:09.9648.1.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:15.6448.1.3
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:17.4448.1.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:18.4848.1.5
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]6:23.9848.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:06.1948.2.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:09.3848.2.5
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:11.1448.2.2
4thKings College 1[ crew ]6:17.7148.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:27.2448.2.4

Event 49 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:22.7249.1.3
2ndKings College 1[ crew ]7:30.1849.1.2
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:31.4849.1.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:34.9149.1.6
5thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]8:18.1449.1.5
6thTauranga Girls College 21[ crew ]8:32.3549.1.4

Event 50 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:44.9050.1.8
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.2750.1.6
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:00.1350.1.1
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:07.3950.1.3
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:12.2450.1.4
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:36.1750.1.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:37.5950.1.2
8thWellington College 1[ crew ]8:21.2150.1.5

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

Schools:   and/or   Crew #:

School Type:


Event sex:

Age-group:        

Boat:                


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis11 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics