NZSSRA school results: 2006 North Island Secondary Schools

Cambridge High School's singlet

Cambridge High School [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Cambridge High School at the 2006 North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Cambridge High School's final ranking at the regatta.

Cambridge High School also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 2 Girls under-17 single [ event results ]

CAMB 1: Crew - Alex Gibb
Coach - Tony Nelson

Event 2 Girls under-17 single [ event results ]

CAMB 2: Crew - Jessica Hoverd
Coach - Tony Nelson

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

CAMB 1: Crew - Jake Tindall | John Graham | Thomas Brakenrig | Joel Payne + Charmaine Williams (cox)
Coach - Dave Rippey

Event 7 Girls under-16 four [ event results ]

CAMB 1: Crew - Katee Herdman | Jodie Beaumont | Jenni Steadman | Robbie Fear + Lauren Askew (cox)
Coach - Tony Nelson

Event 12 Girls under-15 eight [ event results ]

CAMB 1: Crew - Katy Cooper | Meagan Williams | Rian Denton | Melanie Monks | Rachel Crosthwaite | Claire Prentis | Breahn Shaw | Kelsey Tindall + Kate Cogswell (cox)
Coaches - Alex Barry | Neil Gibb

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

CAMB 1: Crew - Tom Jensen | Matt Lobb | Tyrone Atkinson | Kieren Trezona Le Comte + Lloyd Curl (cox)
Coach - Alison Storey

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

CAMB 1: Crew - Matthew Wallace | Jarred Bayliss | Joseph Edlin | John Baron | Michael Pepper | Jonathon Carter | Patrick Geraghty | Jarrod Saxton + Hamish Herdman (cox)
Coaches - Neil Saxton | Don Baron

Event 16 Girls under-16 double [ event results ]

CAMB 1: Crew - Megan Liddy | Naomi Smith
Coach - Neil Gibb

Event 18 Boys under-17 quad [ event results ]

CAMB 1: Crew - Jake Tindall | John Graham | Thomas Brakenrig | Joel Payne + Charmaine Williams (cox)
Coaches - Dave Rippey | Norm Charlton

Event 20 Girls under-15 double [ event results ]

CAMB 1: Crew - Rebecca Stead | Rebecca Prentis
Coach - Neil Gibb

Event 23 Girls under-17 double [ event results ]

CAMB 1: Crew - Jessica Hoverd | Alex Gibb
Coach - Tony Nelson

Event 24 Boys under-17 single [ event results ]

CAMB 1: Crew - Shane Gerritsen
Coaches - Tony Nelson | Norm Charlton

Event 25 Girls under-16 eight [ event results ]

CAMB 1: Crew - Robbie Fear | Georgina Waswo | Jenni Steadman | Jodie Beaumont | Melissa Russo | Karren Edlin | Elle Hemmings | Katee Herdman + Lauren Askew (cox)
Coach - Tony Nelson

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

CAMB 1: Crew - Tom Jensen | Matt Lobb | Tyrone Atkinson | Kieren Trezona Le Comte + Lloyd Curl (cox)
Coach - Alison Storey

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

CAMB 2: Crew - Joseph Edlin | Michael Pepper | Mark Pemberton | Matthew Wallace + Hamish Herdman (cox)
Coaches - Neil Sazton | Don Baron

Event 27 Girls under-18 double [ event results ]

CAMB 1: Crew - Hannah Jensen | Amy Woods
Coach - Tony Nelson

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

CAMB 1: Crew - Rachel Crosthwaite | Rian Denton | Katy Cooper | Meagan Williams + Kate Cogswell (cox)
Coach - Alex Barry

Event 28 Girls under-15 quad [ event results ]

CAMB 2: Crew - Naomi Smith | Melanie Monks | Breahn Shaw | Kelsey Tindall + Hamish Herdman (cox)
Coach - Alex Barry

Event 32 Boys under-18 double [ event results ]

CAMB 1: Crew - Joshua Monks | Shane Gerritsen
Coaches - Tony Nelson | Norm Charlton

Event 32 Boys under-18 double [ event results ]

CAMB 2: Crew - James Allwood | Laine Hopkins
Coaches - Dave Rippey | Norm Charlton

Event 33 Girls under-16 quad [ event results ]

CAMB 1: Crew - Katee Herdman | Karren Edlin | Elle Hemmings | Georgina Waswo + Lauren Askew (cox)
Coach - Tony Nelson

Event 33 Girls under-16 quad [ event results ]

CAMB 2: Crew - Megan Liddy | Rebecca Stead | Claire Prentis | Rebecca Prentis + Kate Cogswell (cox)
Coach - Neil Gibb

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

CAMB 1: Crew - Patrick Geraghty | John Baron | Jarred Bayliss | Jarrod Saxton + Hamish Herdman (cox)
Coaches - Neil Saxton | Don Baron

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

CAMB 2: Crew - Matthew Wallace | Joseph Edlin | Michael Pepper | Jonathon Carter + Charmaine Williams (cox)
Coaches - Neil Saxton | Don Baron

Event 39 Boys under-18 single [ event results ]

CAMB 1: Crew - Joshua Monks
Coaches - Tony Nelson | Norm Charlton

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Crew #: or medal winning crews

Event Sex:

Event:

Result: in

[tick box]
or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays