NZSSRA school results: 2006 North Island Secondary Schools

Wellington College's singlet

Wellington College [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Wellington College at the 2006 North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Wellington College's final ranking at the regatta.

Wellington College also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

WLCO 1: Crew - Miller Dean | Kit Horsley

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

WLCO 2: Crew - Sam McLean | Joseph Trappitt

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

WLCO 1: Crew - Jack Wiley | Jeremy Stewart | Bryn Ward | Matt Fraser + Paul Campbell (cox)

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

WLCO 1: Crew - Josh Lee | Sam Wells | Jesse Tuiomanufili | Hector Sharp + Jack Plowright (cox)

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

WLCO 2: Crew - Taylor Hughson | Mike Leadbeater | Henry Dengate-Thrush | Kit Bennett + Oscar Salmond (cox)

Event 6 Boys under-18 pair [ event results ]

WLCO 1: Crew - George Hitchcock | James Corcoran

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

WLCO 1: Crew - Joseph Trappitt | Sam McLean | Miller Dean | Kit Horsley + Jack Plowright (cox)

Event 17 Boys under-18 lightweight four [ event results ]

WLCO 1: Crew - Cameron Gilbert | Lewis Richards | Kyle Boonzaier | Sam Saunders + Paul Campbell (cox)

Event 18 Boys under-17 quad [ event results ]

WLCO 1: Crew - Jack Wiley | Edward Wiley | Bryn Ward | Jeremy Stewart + Oscar Salmond (cox)

Event 18 Boys under-17 quad [ event results ]

WLCO 2: Crew - Simon Watson | Ian Carmen | Larry McKee | Tom Armstrong + Jack Plowright (cox)

Event 24 Boys under-17 single [ event results ]

WLCO 1: Crew - Edward Wiley

Event 24 Boys under-17 single [ event results ]

WLCO 2: Crew - Ira Reilly

Event 30 Boys under-17 novice eight [ event results ]

WLCO 1: Crew - Josh Lee | Jack Crawford | Sam Wells | Joseph Trappitt | Sam McLean | Kit Horsley | Mike Leadbeater | Kit Bennett + Jack Plowright (cox)

Event 31 Boys under-17 eight [ event results ]

WLCO 1: Crew - Simon Watson | Matt Fraser | Jack Wiley | Bryn Ward | Ira Reilly | Fraser Weir | Kyle Boonzaier | Sam Saunders + Oscar Salmond (cox)

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

WLCO 1: Crew - Hector Sharp | Jesse Tuiomanufili | Taylor Hughson | Henry Dengate-Thrush + Paul Campbell (cox)

Event 38 Boys under-17 double [ event results ]

WLCO 1: Crew - Edward Wiley | Jeremy Stewart

Event 38 Boys under-17 double [ event results ]

WLCO 2: Crew - Tom Armstrong | Larry McKee

Event 39 Boys under-18 single [ event results ]

WLCO 1: Crew - Lewis Richards

Event 42 Boys under-15 double [ event results ]

WLCO 1: Crew - Josh Lee | Sam Wells

Event 42 Boys under-15 double [ event results ]

WLCO 2: Crew - Mike Leadbeater | Kit Bennett

Event 43 Boys under-18 eight [ event results ]

WLCO 1: Crew - Simon Watson | Jack Crawford | Ira Reilly | George Hitchcock | James Corcoran | Fraser Weir | Kyle Boonzaier | Lewis Richards + Paul Campbell (cox)

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Crew #: or medal winning crews

Event:

Result: in

[tick box]
or choose new regatta

Other nis06 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays