NZSSRA school results: 2013 Meridian South Island Championships

St Bede's College's singlet

St Bede's College [ school details || school results ]

Following are the results achieved by St Bede's College at the 2013 Meridian South Island Championships regatta. See the medal table for St Bede's College's final ranking at the regatta.

St Bede's College also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || sis07 || sis08 || sis09 || sis11 || sis12 || sis13

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

STBD 1: Crew - William Hudson

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

STBD 2: Crew - David Childs

Event 1 Boys under-17 single [ event results ]

STBD 3: Crew - Jack Donaldson

Event 3 Boys under-15 double [ event results ]

STBD 1: Crew - Connor James | Tom Reid

Event 3 Boys under-15 double [ event results ]

STBD 2: Crew - Oliver Davidson | Tom Foubister

Event 3 Boys under-15 double [ event results ]

STBD 3: Crew - Jed McArthur | Harry Stanley

Event 5 Boys under-18 pair [ event results ]

STBD 1: Crew - Jack Donaldson | David Childs

Event 7 Boys under-16 quad [ event results ]

STBD 1: Crew - Jake Carmody | Thomas Paterson | Justin Jordan | Liam Anderson + Matthew Jones (cox)

Event 7 Boys under-16 quad [ event results ]

STBD 2: Crew - Johnny Fitzpatrick | Brad Walter | Zac Montgomery | Ciaran Taylor + Cian Taylor (cox)

Event 9 Boys under-18 novice double [ event results ]

STBD 1: Crew - Stephen Dennehy | Simon Ellis

Event 9 Boys under-18 novice double [ event results ]

STBD 2: Crew - James Condon | Robert Earl

Event 10 Boys under-17 eight [ event results ]

STBD 1: Crew - Nathan Arscott | David Brydon | Tyler McKendry | Jordan Kennedy | Tremaine Cragg-Love | Mathew Lilley | Cameron Scott | Hayden Soper + Josh Dolan (cox)

Event 12 Boys under-18 lightweight four [ event results ]

STBD 1: Crew - Sam O'Hara | Liam McArthur | George Davidson | James Tranter + Finn Montocchio (cox)

Event 16 Boys under-16 four [ event results ]

STBD 1: Crew - Johnny Fitzpatrick | Thomas Paterson | Jake Carmody | Brad Walter + Jack O'Neill (cox)

Event 16 Boys under-16 four [ event results ]

STBD 2: Crew - Nathan Arscott | Tyler McKendry | Jordan Kennedy | Sam O'Hara + Josh Dolan (cox)

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

STBD 1: Crew - Jack Donaldson | David Childs

Event 19 Boys under-17 double [ event results ]

STBD 2: Crew - William Hudson | Ed Sullivan

Event 21 Boys under-15 eight [ event results ]

STBD 1: Crew - Malakai Hia-King | Connor James | Jake van Peer | Tom Reid | Harrison Joesph | Jed Lee | Jed McArthur | Ryan Campbell + Quinn Houghton (cox)

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

STBD 1: Crew - Zac Montgomery | Ciaran Taylor

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

STBD 2: Crew - Liam Anderson | Justin Jordan

Event 26 Boys under-16 double [ event results ]

STBD 3: Crew - Sam O'Hara | George Davidson

Event 28 Boys under-18 single [ event results ]

STBD 1: Crew - Ben Meates

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

STBD 1: Crew - Malakai Hia-King | Connor James | Tom Reid | Jake van Peer + Finn Montocchio (cox)

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

STBD 2: Crew - Jed McArthur | Harrison Joesph | Oliver Davidson | Jed Lee + Matthew Jones (cox)

Event 30 Boys under-15 quad [ event results ]

STBD 3: Crew - Jed McArthur | Harry Stanley | Tom Foubister | Taine Cragg-Love + Jack O'Neill (cox)

Event 32 Boys under-17 four [ event results ]

STBD 1: Crew - David Brydon | Mathew Lilley | Tremaine Cragg-Love | Hayden Soper + Quinn Houghton (cox)

Event 34 Boys under-18 lightweight double [ event results ]

STBD 1: Crew - William Hudson | Ed Sullivan

Event 36 Boys under-16 eight [ event results ]

STBD 1: Crew - Nathan Arscott | Liam McArthur | Tyler McKendry | Jordan Kennedy | Simon Ellis | Thomas Paterson | Jake Carmody | James Tranter + Josh Dolan (cox)

Event 36 Boys under-16 eight [ event results ]

STBD 2: Crew - Sam O'Hara | Connor James | Johnny Fitzpatrick | Tom Reid | George Davidson | Justin Jordan | Liam Anderson | Brad Walter + Matthew Jones (cox)

Event 38 Boys under-18 double [ event results ]

STBD 1: Crew - Ben Meates | Cameron Scott

Event 38 Boys under-18 double [ event results ]

STBD 2: Crew - Stephen Dennehy | James Condon

Event 38 Boys under-18 double [ event results ]

STBD 3: Crew - Jack Donaldson | David Childs

Event 40 Boys under-15 four [ event results ]

STBD 1: Crew - Malakai Hia-King | Jed Lee | Harrison Joesph | Jed McArthur + Finn Montocchio (cox)

Event 40 Boys under-15 four [ event results ]

STBD 2: Crew - Harry Stanley | Oliver Davidson | Jake van Peer | Taine Cragg-Love + Jack O'Neill (cox)

Event 44 Boys under-18 novice four [ event results ]

STBD 1: Crew - Jake Carmody | Thomas Paterson | Simon Ellis | Stephen Dennehy + Quinn Houghton (cox)

Event 44 Boys under-18 novice four [ event results ]

STBD 2: Crew - Ed Sullivan | Brad Walter | Johnny Fitzpatrick | Robert Earl + Cian Taylor (cox)

Event 46 Boys under-16 single [ event results ]

STBD 1: Crew - Sam O'Hara

Event 46 Boys under-16 single [ event results ]

STBD 2: Crew - George Davidson

Event 48 Boys under-18 eight [ event results ]

STBD 1: Crew - Nathan Arscott | David Brydon | Tyler McKendry | Jordan Kennedy | Mathew Lilley | Tremaine Cragg-Love | Cameron Scott | Hayden Soper + Josh Dolan (cox)

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other sis13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Crew #: or medal winning crews

Event:

Result: in

[tick box]
or choose new regatta

Other sis13 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics