NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Nelson College's approved colours
#48: Nelson College


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2014 Aon North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2022 Aon Maadi Cup NoticesNewsletter - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2014 Aon North Island Secondary Schools regatta results, filtered to show races with schools from the North Island region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:21.141.1.4
2ndOnslow College 1[ crew ]7:24.591.1.6
3rdDilworth School 1[ crew ]7:30.051.1.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:33.011.1.1
5thCambridge High School 1[ crew ]7:35.881.1.8
6thListon College 1[ crew ]7:38.411.1.3
7thOtumoetai College 1[ crew ]7:38.801.1.2
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:39.031.1.7
B Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 2[ crew ]7:39.271.2.2
2ndWellington College 2[ crew ]7:41.761.2.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:43.771.2.5
4thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:45.231.2.3
5thRosehill College 1[ crew ]7:51.971.2.4
6thCullinane College 1[ crew ]7:58.071.2.7
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:03.021.2.8
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:10.481.2.1
C Final [ race results ]
1stWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:11.481.3.1
2ndOtumoetai College 2[ crew ]8:14.741.3.4
3rdPalmerston North Boys High School 1[ crew ]8:16.981.3.3
4thGisborne Boys High School 2[ crew ]8:17.501.3.5
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:22.441.3.7
6thWellington College 1[ crew ]8:24.181.3.6
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:25.471.3.8
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:29.641.3.2

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:12.582.1.4
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]7:25.012.1.5
3rdBaradene College 1[ crew ]7:25.122.1.3
4thHillcrest High School 1[ crew ]7:32.302.1.2
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:35.002.1.6
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:35.812.1.1
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:38.682.1.7
8thGlendowie College 1[ crew ]7:40.762.1.8
B Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 2[ crew ]7:38.762.2.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:45.392.2.2
3rdOnslow College 1[ crew ]7:46.932.2.7
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:49.622.2.6
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 3[ crew ]7:50.092.2.4
6thCarmel College 1[ crew ]7:53.132.2.3
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:00.372.2.1
---Wellington Girls College 2[ crew ]DNS2.2.8

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:01.013.1.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:10.993.1.4
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]7:17.083.1.3
4thHuanui College 1[ crew ]7:22.953.1.6
5thSt Peter's School 2[ crew ]7:24.433.1.1
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.193.1.2
7thGlendowie College 1[ crew ]7:30.753.1.7
8thKings College 2[ crew ]7:36.143.1.8
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:26.923.2.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:27.033.2.2
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:31.943.2.6
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:34.613.2.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:42.773.2.1
6thSt Peter's College 1[ crew ]7:44.733.2.3
7thBethlehem College 2[ crew ]7:45.773.2.7
C Final [ race results ]
1stSt Peter's School 3[ crew ]8:13.813.3.4
3rdWellington College 2[ crew ]8:17.223.3.8
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:19.953.3.2
4thTauranga Boys College 2[ crew ]8:08.033.3.5
5thGlendowie College 2[ crew ]8:26.443.3.6
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:33.723.3.3
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:20.563.3.5
---Kings College 1[ crew ]DNS3.3.7

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:32.344.1.3
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:40.434.1.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:40.984.1.8
4thTrident High School 1[ crew ]7:42.814.1.6
5thBaradene College 1[ crew ]7:46.804.1.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:50.164.1.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:56.634.1.7
8thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:00.024.1.1
B Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]7:55.434.2.6
2ndEdgewater College 1[ crew ]7:59.704.2.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]8:02.434.2.5
4thGlendowie College 2[ crew ]8:03.694.2.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:05.014.2.7
6thWhanganui High School 1[ crew ]8:05.834.2.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:06.504.2.8
8thWentworth College 1[ crew ]8:19.124.2.1
C Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:52.544.3.7
2ndDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:55.534.3.1
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:59.734.3.5
4thWhakatane High School 1[ crew ]9:00.814.3.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:31.604.3.3
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:35.814.3.8
---Macleans College 1[ crew ]DNS4.3.2
---Wellington Girls College 2[ crew ]EXC4.3.6

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:04.315.1.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]7:06.455.1.4
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:08.295.1.2
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10.095.1.6
5thRosehill College 1[ crew ]7:15.535.1.1
6thWellington College 1[ crew ]7:20.725.1.3
7thAquinas College 1[ crew ]7:34.465.1.8
8thWellington College 2[ crew ]8:08.525.1.7

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:23.956.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:29.286.1.3
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:29.896.1.8
4thBethlehem College 1[ crew ]7:39.026.1.1
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:41.926.1.5
6thWellington Girls College 2[ crew ]7:53.136.1.7
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:57.446.1.6
8thSancta Maria College 1[ crew ]8:07.506.1.2
B Final [ race results ]
1stWellington East Girls College 1[ crew ]7:42.436.2.3
2ndRosehill College 1[ crew ]7:52.156.2.2
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:57.956.2.6
4thWentworth College 1[ crew ]8:01.686.2.7
5thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:03.036.2.4
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:09.026.2.5
7thKings College 1[ crew ]8:15.486.2.8
8thSt Peter's School 3[ crew ]8:16.676.2.1

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:34.897.1.6
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:35.867.1.5
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:45.147.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]6:47.297.1.3
5thOnslow College 1[ crew ]6:47.937.1.2
6thKings College 1[ crew ]6:53.627.1.8
7thSacred Heart College (Auckland) 3[ crew ]6:53.827.1.7
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:01.167.1.1
B Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]6:52.377.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:55.037.2.8
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:00.407.2.7
4thCambridge High School 1[ crew ]7:02.567.2.6
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:10.137.2.2
---Kings College 2[ crew ]EXC7.2.1
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DNS7.2.3
---Whanganui High School 2[ crew ]EXC7.2.5
C Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 2[ crew ]7:24.217.3.4
2ndOtumoetai College 1[ crew ]7:25.427.3.2
3rdWestlake Boys High School 3[ crew ]7:27.827.3.3
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:28.717.3.6
5thBethlehem College 1[ crew ]7:40.417.3.1
6thJohn Paul College 1[ crew ]7:40.587.3.7
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:56.427.3.5
---Whanganui High School 1[ crew ]DNS7.3.8

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:16.278.1.5
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:17.738.1.4
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:18.178.1.6
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:24.618.1.2
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:27.568.1.8
6thWoodford House 1[ crew ]8:42.248.1.7
7thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:45.118.1.1
8thParaparaumu College 1[ crew ]8:47.808.1.3
B Final [ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:38.068.2.5
2ndRutherford College 1[ crew ]8:41.038.2.7
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]8:45.518.2.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:49.658.2.3
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:55.328.2.8
6thSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]8:56.308.2.1
7thWhakatane High School 1[ crew ]9:12.088.2.2
---Wellington East Girls College 1[ crew ]DNS8.2.6
C Final [ race results ]
1stIona College 1[ crew ]9:30.958.3.8
2ndHamilton Girls' High School 3[ crew ]9:49.298.3.7
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]9:53.358.3.4
4thTrident High School 1[ crew ]10:11.338.3.5
5thKatikati College 1[ crew ]10:12.478.3.1
6thQueen Margaret College 2[ crew ]10:20.138.3.6
7thOtumoetai College 1[ crew ]10:22.598.3.3
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]10:47.118.3.2

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:56.619.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:08.409.1.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:11.589.1.5
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:12.659.1.7
5thWestern Heights High School 1[ crew ]7:24.269.1.2
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:24.349.1.1
7thHuanui College 1[ crew ]7:28.379.1.3
8thCambridge High School 1[ crew ]7:45.329.1.8
B Final [ race results ]
1stHutt Valley High School 1[ crew ]7:22.929.2.2
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:28.039.2.5
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:29.719.2.4
4thWentworth College 1[ crew ]7:33.969.2.1
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:34.539.2.6
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:38.609.2.8
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:47.749.2.3
8thFraser High School 1[ crew ]7:48.449.2.7

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:02.1810.1.1
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:05.2910.1.6
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:06.4310.1.7
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:09.2410.1.5
5thOnslow College 1[ crew ]6:33.9710.1.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:51.0610.1.3
---Wellington College 1[ crew ]EXC10.1.2

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:20.4611.1.6
2ndGisborne Girls High School 1[ crew ]7:20.8011.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:24.6711.1.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:26.9811.1.8
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:27.1311.1.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]7:27.4611.1.1
7thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:33.5011.1.2
8thMacleans College 1[ crew ]7:36.3211.1.7
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]7:29.7911.2.4
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:32.9311.2.6
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:33.0511.2.1
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:39.7611.2.5
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]7:44.9311.2.3
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:45.6211.2.2
7thRosehill College 1[ crew ]7:47.8911.2.7
---Whanganui Girls College 1[ crew ]EXC11.2.8

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:41.5412.1.4
2ndOnslow College 1[ crew ]6:44.0112.1.5
3rdGlendowie College 1[ crew ]6:47.8812.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:49.9812.1.2
5thWestern Heights High School 1[ crew ]6:54.9412.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:56.3012.1.3
7thWellington College 1[ crew ]7:05.1812.1.8
8thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:09.9512.1.1

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:33.5113.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:35.4413.1.4
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:39.5113.1.1
4thBaradene College 1[ crew ]7:43.8613.1.3
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:56.3013.1.6
6thWestlake Girls High School 4[ crew ]8:01.1813.1.7
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:06.6413.1.2
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]8:21.7113.1.8
B Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:08.5113.2.4
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:08.7413.2.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]8:19.2213.2.6
4thHillcrest High School 1[ crew ]8:26.0913.2.8
5thWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:31.2813.2.3
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:32.8713.2.7
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:00.8713.2.1
8thWestlake Girls High School 3[ crew ]9:08.7713.2.5

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:24.6214.1.4
2ndKings College 1[ crew ]6:26.2414.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:28.4714.1.5
4thHamilton Boys High School 1[ crew ]6:29.4514.1.3
5thLindisfarne College 1[ crew ]6:39.0114.1.2
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:39.6414.1.1
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:41.9814.1.7
8thRosehill College 1[ crew ]7:04.2414.1.8

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:45.1515.1.5
2ndChilton St James School 1[ crew ]7:45.5115.1.6
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:45.5815.1.4
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:01.1015.1.1
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:07.5715.1.3
6thBaradene College 1[ crew ]8:11.5215.1.2
7thNapier Girls High School 1[ crew ]8:16.1815.1.7
8thWentworth College 1[ crew ]8:29.8815.1.8

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:47.2516.1.3
2ndWellington College 1[ crew ]6:48.4316.1.4
3rdWestlake Boys High School 1[ crew ]6:48.7916.1.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:53.8316.1.1
5thCambridge High School 1[ crew ]6:54.3416.1.5
6thSt Patrick's College 1[ crew ]6:57.0816.1.7
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:59.3616.1.2
8thSt Peter's College 1[ crew ]7:04.8716.1.8
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:01.5616.2.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:02.0716.2.6
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:06.4916.2.1
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.8416.2.2
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:11.8816.2.3
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18.9716.2.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:39.0916.2.7
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]DNS16.2.5

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]6:55.5117.1.7
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:01.0117.1.4
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:02.0617.1.5
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:05.4117.1.6
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:09.5417.1.3
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:14.0617.1.2
7thWellington Girls College 1[ crew ]7:19.8517.1.8
8thOnslow College 1[ crew ]7:26.5517.1.1

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:35.7918.1.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:39.6918.1.7
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:41.5118.1.2
4thRosehill College 1[ crew ]7:59.5018.1.3
5thBaradene College 1[ crew ]8:11.4618.1.6
---Whanganui High School 1[ crew ]EXC18.1.5

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:54.8419.1.5
2ndKings College 1[ crew ]6:57.8819.1.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:59.8619.1.3
4thTe Awamutu College 1[ crew ]6:59.9419.1.4
5thTauranga Boys College 1[ crew ]7:04.8519.1.8
6thOtumoetai College 1[ crew ]7:12.7219.1.2
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:15.8519.1.1
8thRosehill College 1[ crew ]7:21.2819.1.7
B Final [ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:09.2019.2.5
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:10.8819.2.3
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:12.7619.2.1
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:13.0919.2.2
5thPukekohe High School 2[ crew ]7:20.2619.2.6
6thLindisfarne College 1[ crew ]7:26.6819.2.4
---Wellington College 2[ crew ]DNS19.2.7
---Pukekohe High School 1[ crew ]SCR19.2.8
C Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:57.2219.3.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:57.3719.3.3
3rdSt Patrick's College 1[ crew ]8:04.7719.3.2
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:07.3119.3.6
5thWentworth College 2[ crew ]8:07.3219.3.1
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:19.2319.3.8
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:21.6319.3.7
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:31.6619.3.5

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:23.6920.1.4
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:25.4320.1.5
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:26.0620.1.6
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:34.9920.1.3
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:40.5520.1.8
6thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:42.3620.1.7
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:45.3420.1.2
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:47.3920.1.1
B Final [ race results ]
1stTe Kauwhata College 1[ crew ]8:37.4720.2.6
2ndPukekohe Christian School 1[ crew ]8:40.9820.2.7
3rdWellington Girls College 1[ crew ]8:41.4720.2.1
4thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:42.2320.2.4
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:42.7320.2.2
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:54.1320.2.3
7thSacred Heart Girls College (New Plymouth 3[ crew ]9:01.2420.2.8
8thGlendowie College 2[ crew ]9:04.0720.2.5
C Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:26.0420.3.1
2ndIona College 1[ crew ]9:38.3320.3.3
3rdSancta Maria College 1[ crew ]9:42.7920.3.8
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:42.8620.3.6
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:53.6220.3.4
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:06.1420.3.7
---Paraparaumu College 1[ crew ]DNS20.3.2
---Macleans College 1[ crew ]DNS20.3.5

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:16.4621.1.4
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]6:21.6521.1.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:22.1421.1.6
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:31.0721.1.5
5thAquinas College 1[ crew ]6:32.5621.1.7
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:38.6221.1.2
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:55.3121.1.8
---Macleans College 1[ crew ]SCR21.1.1
B Final [ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]6:49.5321.2.4
2ndOnslow College 1[ crew ]6:55.1821.2.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:56.9621.2.5
4thSt Kentigern College 2[ crew ]6:59.0921.2.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:05.9721.2.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:07.9321.2.8
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:13.0221.2.1
---Mt Albert Grammar School 1[ crew ]DNS21.2.7

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]7:56.9222.1.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:59.0422.1.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:59.0622.1.6
4thWellington East Girls College 1[ crew ]8:00.2122.1.3
5thHuanui College 2[ crew ]8:06.3722.1.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:06.4322.1.7
7thTrident High School 2[ crew ]8:20.8922.1.8
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:21.8922.1.1
B Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:17.6222.2.6
2ndBethlehem College 3[ crew ]8:22.4322.2.2
3rdKings College 2[ crew ]8:23.7322.2.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:26.9922.2.8
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:31.5722.2.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:32.4022.2.7
7thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:35.5822.2.1
8thCambridge High School 1[ crew ]8:42.7522.2.5
C Final [ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]9:21.9822.3.2
2ndFraser High School 1[ crew ]9:37.3222.3.7
3rdWhakatane High School 1[ crew ]9:39.3322.3.5
4thBaradene College 1[ crew ]9:45.6622.3.1
5thWhanganui High School 1[ crew ]10:09.6022.3.6
6thKatikati College 1[ crew ]10:20.6722.3.4
7thGisborne Girls High School 2[ crew ]10:29.8722.3.8
8thPukekohe High School 4[ crew ]11:25.7922.3.3

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:37.4623.1.4
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]6:41.4923.1.5
3rdWellington College 1[ crew ]6:45.1323.1.3
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]6:46.2623.1.2
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:47.6723.1.6
6thKings College 1[ crew ]6:54.8923.1.7
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:58.8923.1.8
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:16.1423.1.1

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]7:17.7524.1.2
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:25.7324.1.4
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:32.3224.1.1
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:43.2124.1.6
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:43.3724.1.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]8:01.4324.1.3
7thWentworth College 1[ crew ]8:01.7024.1.7
---Westlake Girls High School 2[ crew ]SCR24.1.8

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:29.5625.1.4
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:33.1625.1.5
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:35.3525.1.6
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:39.8325.1.8
5thRosehill College 1[ crew ]7:41.9725.1.2
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:44.7225.1.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:51.4225.1.3
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:54.0225.1.1
B Final [ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:50.9225.2.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:54.1725.2.3
3rdJohn Paul College 1[ crew ]7:54.7425.2.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]7:55.6125.2.4
5thWellington East Girls College 1[ crew ]7:56.7225.2.6
6thWoodford House 1[ crew ]8:00.9125.2.1
7thOnslow College 1[ crew ]8:04.2625.2.8
8thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:04.3225.2.7
C Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:32.6825.3.6
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:33.2225.3.7
3rdPukekohe High School 2[ crew ]8:42.3925.3.4
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:44.3125.3.2
5thWhanganui High School 2[ crew ]8:49.1825.3.1
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:53.7125.3.8
7thHutt Valley High School 1[ crew ]9:07.8025.3.5

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:08.5926.1.5
2ndWellington College 2[ crew ]7:11.6026.1.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:13.2526.1.7
4thGlendowie College 1[ crew ]7:14.4526.1.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:22.9526.1.1
6thCambridge High School 1[ crew ]7:25.7526.1.2
7thPukekohe High School 1[ crew ]7:26.9226.1.8
8thWellington College 1[ crew ]7:30.2126.1.3
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:19.6226.2.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:23.6026.2.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25.8626.2.8
4thSt Patrick's College 1[ crew ]7:27.9026.2.2
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:34.2626.2.1
6thCambridge High School 4[ crew ]7:39.8926.2.3
---Hamilton Boys High School 2[ crew ]NRR26.2.4
---Hamilton Boys High School 1[ crew ]NRR26.2.7
C Final [ race results ]
1stMassey High School 1[ crew ]8:02.9826.3.8
2ndSt Kentigern College 2[ crew ]8:08.1026.3.5
3rdCambridge High School 3[ crew ]8:10.1426.3.4
4thACG Sunderland 1[ crew ]8:11.8526.3.1
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:14.6426.3.6
6thMacleans College 2[ crew ]8:19.4626.3.3
7thKings College 1[ crew ]8:19.6226.3.7
8thSt Patrick's College 2[ crew ]8:30.7026.3.2

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]7:59.5027.1.4
2ndNapier Girls High School 1[ crew ]8:09.4127.1.8
3rdNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:12.8927.1.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:14.2027.1.3
5thTe Awamutu College 1[ crew ]8:16.6327.1.5
6thTauranga Girls College 1[ crew ]8:22.4727.1.2
7thBethlehem College 1[ crew ]8:26.1527.1.7
8thParaparaumu College 1[ crew ]8:34.6127.1.1
B Final [ race results ]
1stKatikati College 1[ crew ]8:26.2427.2.4
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:33.6927.2.6
3rdRosehill College 1[ crew ]8:39.8127.2.5
4thWestern Heights High School 1[ crew ]8:42.2027.2.2
5thOtumoetai College 1[ crew ]8:42.9027.2.7
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]8:43.7227.2.1
7thRosehill College 2[ crew ]8:53.4327.2.8
---Wellington Girls College 1[ crew ]NRR27.2.3
C Final [ race results ]
1stTe Awamutu College 2[ crew ]9:41.1627.3.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]9:50.3527.3.2
3rdHillcrest High School 1[ crew ]9:51.3427.3.6
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:53.9327.3.8
5thMarist College 1[ crew ]9:56.5327.3.5
6thPukekohe Christian School 1[ crew ]10:04.6927.3.3
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]10:15.3727.3.1
---Sacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]DNS27.3.7

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:25.7928.1.6
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:28.0528.1.2
3rdFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:28.7728.1.5
4thMana College 1[ crew ]7:29.2628.1.4
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:34.1128.1.7
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:41.2928.1.3
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:44.9728.1.8
8thWellington College 1[ crew ]7:46.4728.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:43.4028.2.4
2ndSancta Maria College 1[ crew ]7:44.1028.2.2
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]7:54.6428.2.1
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:01.4828.2.3
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:23.6328.2.7
6thWhakatane High School 2[ crew ]8:50.5228.2.5
---Wentworth College 1[ crew ]NRR28.2.6
C Final [ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:20.2628.3.5
2ndOnslow College 1[ crew ]8:20.8628.3.3
3rdRosehill College 1[ crew ]8:27.9328.3.6
4thLindisfarne College 2[ crew ]8:35.2928.3.4
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:37.4728.3.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:46.5328.3.8
7thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:47.5428.3.1
8thCullinane College 1[ crew ]8:49.1628.3.7

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:02.9429.1.5
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:10.4029.1.7
3rdRosehill College 1[ crew ]8:17.2529.1.3
4thTrident High School 1[ crew ]8:25.2729.1.6
5thTrident High School 2[ crew ]8:28.9529.1.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:31.0529.1.8
7thPukekohe High School 1[ crew ]8:32.2929.1.1
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:44.1329.1.4
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:27.7029.2.6
2ndNapier Girls High School 2[ crew ]8:29.0929.2.3
3rdPukekohe High School 2[ crew ]8:29.4129.2.5
4thBaradene College 1[ crew ]8:34.2329.2.4
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:39.9129.2.2
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:43.3729.2.7
7thMacleans College 1[ crew ]8:51.6629.2.1
C Final [ race results ]
1stSt Peter's School 3[ crew ]9:05.1429.3.6
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:07.4929.3.3
3rdSt Peter's School 2[ crew ]9:18.7829.3.4
4thWhakatane High School 1[ crew ]9:19.0529.3.5
5thBethlehem College 1[ crew ]9:33.6529.3.2
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:41.8929.3.7
7thWhakatane High School 2[ crew ]9:43.7929.3.1
8thQueen Margaret College 2[ crew ]10:37.7029.3.8

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:54.1730.1.5
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:59.5030.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:00.4330.1.2
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:00.7630.1.1
5thKings College 1[ crew ]7:05.0030.1.3
6thTauranga Boys College 1[ crew ]7:08.3430.1.6
7thBethlehem College 1[ crew ]7:15.8730.1.7
8thSt Peter's School 2[ crew ]7:31.0430.1.8
B Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:12.6030.2.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:14.2130.2.3
3rdKings College 2[ crew ]7:17.3030.2.7
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:21.0530.2.2
5thPukekohe High School 2[ crew ]7:23.8930.2.1
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:31.7130.2.6
7thCambridge High School 1[ crew ]7:34.6330.2.8
---Sacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]NRR30.2.4
C Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:52.9730.3.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]8:02.1330.3.3
3rdOnslow College 1[ crew ]8:04.0130.3.4
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:17.2330.3.7
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:18.6930.3.6
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:19.9630.3.1
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:28.7530.3.8

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]6:58.5531.1.6
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:00.9831.1.3
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:05.0831.1.2
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:12.5131.1.4
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:28.2431.1.5
6thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:32.0531.1.7

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:41.6332.1.3
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:44.3432.1.7
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:44.6932.1.4
4thMacleans College 1[ crew ]6:45.4232.1.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]6:55.4332.1.1
6thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:01.6632.1.6
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10.1832.1.2
8thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:11.4432.1.8
B Final [ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:03.6332.2.4
2ndWellington College 1[ crew ]7:04.0132.2.1
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:06.6732.2.5
4thOnslow College 2[ crew ]7:11.0532.2.3
5thGlendowie College 1[ crew ]7:15.7432.2.7
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:21.5832.2.8
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:30.8932.2.6
8thSt Patrick's College 2[ crew ]7:33.6432.2.2
---St Peter's College 1[ crew ]SCR32.2.6

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:51.4233.1.3
2ndMacleans College 1[ crew ]7:53.6733.1.5
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]7:57.0933.1.6
4thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:03.9033.1.8
5thTauranga Girls College 1[ crew ]8:04.0733.1.7
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:07.2733.1.4
7thRosehill College 2[ crew ]8:09.5033.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:37.5233.1.2
B Final [ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:17.1133.2.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:19.8433.2.2
3rdPukekohe High School 2[ crew ]8:25.1033.2.8
4thSt Peter's School 2[ crew ]8:28.6333.2.4
5thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:29.8033.2.6
6thPukekohe High School 1[ crew ]8:33.9533.2.7
7thCambridge High School 2[ crew ]8:45.8533.2.1
8thBaradene College 1[ crew ]8:46.0533.2.5

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]6:57.6234.1.3
2ndWentworth College 1[ crew ]7:00.6334.1.7
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:04.4534.1.5
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:09.2434.1.2
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:09.5234.1.6
6thWhakatane High School 1[ crew ]7:13.7134.1.4
7thSt Peter's School 1[ crew ]7:18.9134.1.8
8thWellington College 3[ crew ]7:31.3634.1.1
B Final [ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:10.5934.2.8
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:15.8434.2.5
3rdKings College 1[ crew ]7:15.8534.2.4
4thPukekohe High School 1[ crew ]7:22.8534.2.7
5thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:24.1034.2.6
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:26.1934.2.2
7thWellington College 4[ crew ]7:42.8234.2.3
8thWellington College 2[ crew ]7:47.2134.2.1

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:32.9835.1.3
2ndBaradene College 1[ crew ]7:41.8935.1.4
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]7:42.5235.1.7
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:44.3035.1.2
5thWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:46.6535.1.5
6thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:56.6135.1.8
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:07.8835.1.6
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:09.3235.1.1
B Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:50.0235.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:01.2535.2.3
3rdWestlake Girls High School 2[ crew ]8:05.3235.2.7
4thAquinas College 1[ crew ]8:07.6335.2.1
5thBaradene College 2[ crew ]8:08.0335.2.8
6thOnslow College 1[ crew ]8:10.9335.2.4
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:16.7235.2.2
8thWhanganui High School 1[ crew ]8:19.4535.2.5

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:10.5436.1.4
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:11.9036.1.5
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]6:17.6636.1.3
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]6:22.9036.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:26.5436.1.1
6thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:28.1336.1.7
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:30.7636.1.2
8thKings College 1[ crew ]6:38.9436.1.8

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:17.7037.1.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:22.7037.1.6
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]7:24.2637.1.4
4thWellington East Girls College 1[ crew ]7:25.0137.1.2
5thTe Awamutu College 1[ crew ]7:32.3837.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:35.5437.1.3
7thCambridge High School 1[ crew ]7:49.1637.1.1
8thKings College 1[ crew ]8:08.3037.1.8

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:55.4738.1.5
2ndKings College 1[ crew ]7:01.1638.1.4
3rdOnslow College 1[ crew ]7:02.7238.1.3
4thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:04.7838.1.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:09.2538.1.7
6thGlendowie College 1[ crew ]7:16.1938.1.6
7thTe Awamutu College 1[ crew ]7:16.3138.1.1
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]7:17.7738.1.8
B Final [ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:03.5238.2.3
2ndSancta Maria College 1[ crew ]7:03.9338.2.5
3rdFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:17.7638.2.4
4thWellington College 1[ crew ]7:20.9038.2.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:20.9138.2.1
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:26.3938.2.2
7thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:32.4738.2.8
8thKings College 2[ crew ]7:58.2338.2.7

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:16.5639.1.6
2ndBaradene College 1[ crew ]7:19.9339.1.5
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:26.9539.1.4
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:29.2939.1.2
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:41.8839.1.3
6thWestlake Girls High School 1[ crew ]7:46.6339.1.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:47.5139.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:56.9139.1.8

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:04.2540.1.2
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:05.5140.1.4
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:08.0440.1.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:09.7340.1.6
5thAquinas College 1[ crew ]7:11.7740.1.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:17.9540.1.1
7thMacleans College 1[ crew ]7:27.8740.1.8
8thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:30.1840.1.7
B Final [ race results ]
1stNapier Boys High School 1[ crew ]7:22.2340.2.4
2ndAquinas College 2[ crew ]7:31.0640.2.6
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]7:35.1840.2.7
4thOnslow College 1[ crew ]7:35.2640.2.3
5thHauraki Plains College 1[ crew ]7:39.1840.2.8
6thWellington College 1[ crew ]7:46.5240.2.5
7thWhanganui High School 1[ crew ]7:53.5640.2.2
---Tauranga Boys College 1[ crew ]EXC40.2.1

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:41.6841.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:46.8241.1.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:50.2841.1.5
4thSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]7:53.7541.1.3
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:54.5241.1.7
6thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:05.4541.1.1
7thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:08.1941.1.2
8thHauraki Plains College 1[ crew ]8:12.1141.1.8
B Final [ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:00.8441.2.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:03.0541.2.3
3rdRotorua Girls High School 1[ crew ]8:06.0141.2.7
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:07.3841.2.4
5thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:09.9641.2.2
6thSancta Maria College 1[ crew ]8:18.8241.2.6
7thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:24.6341.2.8
8thSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]8:26.4541.2.1
C Final [ race results ]
1stCambridge High School 2[ crew ]8:48.6141.3.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:54.2941.3.1
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:59.7341.3.2
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:01.4641.3.8
---Macleans College 1[ crew ]DNS41.3.4
---Sacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]NRR41.3.5
---Hamilton Girls' High School 1[ crew ]NRR41.3.6
---Wellington East Girls College 2[ crew ]DNS41.3.7

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:35.1842.1.3
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:36.2442.1.4
3rdSt Peter's School 1[ crew ]6:37.4742.1.1
4thKings College 1[ crew ]6:39.0542.1.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:42.7642.1.5
6thWhakatane High School 1[ crew ]6:43.7242.1.7
7thCambridge High School 1[ crew ]6:44.1042.1.8
8thWellington College 1[ crew ]6:55.2842.1.2
B Final [ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]6:51.2342.2.5
2ndSt Peter's College 1[ crew ]6:53.1542.2.3
3rdWentworth College 1[ crew ]6:54.8042.2.4
4thGlendowie College 1[ crew ]6:55.7842.2.6
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:00.2942.2.7
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:02.0242.2.8
7thPukekohe High School 2[ crew ]7:02.3842.2.2
8thMacleans College 1[ crew ]7:04.7042.2.1

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:43.3643.1.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:50.8943.1.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:51.2043.1.4
4thGlendowie College 1[ crew ]7:56.2643.1.3
5thBaradene College 1[ crew ]7:57.3243.1.7
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:05.1243.1.2
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:24.8643.1.1
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:28.0343.1.8
B Final [ race results ]
1stWestlake Girls High School 1[ crew ]8:04.1843.2.5
2ndBethlehem College 1[ crew ]8:11.3143.2.6
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:20.4043.2.3
4thBaradene College 2[ crew ]8:25.7543.2.2
5thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:26.6443.2.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:26.8843.2.4
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:33.2043.2.7
8thWellington Girls College 1[ crew ]8:46.9043.2.1

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:01.3044.1.6
2ndWellington College 1[ crew ]7:11.7744.1.5
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:12.1044.1.4
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:13.2644.1.1
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:16.8644.1.3
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:20.0944.1.2
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:37.8444.1.7
8thCambridge High School 1[ crew ]7:51.2944.1.8
B Final [ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:24.1744.2.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:28.9144.2.4
3rdMacleans College 1[ crew ]7:30.5244.2.5
4thFraser High School 1[ crew ]7:31.3444.2.7
5thSt Patrick's College 2[ crew ]7:34.7644.2.6
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:44.9844.2.3
7thMacleans College 2[ crew ]7:47.5544.2.8
8thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:49.1844.2.1

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:00.8445.1.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:03.6945.1.5
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:06.9245.1.6
4thRosehill College 1[ crew ]8:11.8645.1.7
5thWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:14.6245.1.3
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:15.2745.1.8
7thHuanui College 1[ crew ]8:20.6245.1.2
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:23.1645.1.1
B Final [ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]8:20.1345.2.5
2ndJohn Paul College 1[ crew ]8:24.9345.2.1
3rdWellington East Girls College 2[ crew ]8:26.6845.2.4
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:29.0045.2.3
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:29.8245.2.6
6thGisborne Girls High School 2[ crew ]8:32.9045.2.7
7thCambridge High School 1[ crew ]8:34.0145.2.2
8thSt Peter's School 1[ crew ]8:48.3545.2.8
C Final [ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:03.6245.3.6
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:10.8945.3.1
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:20.2245.3.7
4thRosehill College 2[ crew ]9:25.6345.3.4
5thMt Albert Grammar School 2[ crew ]9:32.1745.3.8
6thQueen Margaret College 2[ crew ]9:35.2045.3.5
7thHauraki Plains College 1[ crew ]10:16.2645.3.3
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]NRR45.3.2

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:52.6546.1.6
2ndWellington College 2[ crew ]8:00.1246.1.4
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]8:02.5246.1.2
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:08.6646.1.7
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:09.6246.1.1
6thMassey High School 2[ crew ]8:12.7646.1.3
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:20.4746.1.8
8thKings College 3[ crew ]8:44.6446.1.5
B Final [ race results ]
1stMassey High School 1[ crew ]8:10.1746.2.3
2ndOnslow College 1[ crew ]8:13.3146.2.5
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:13.3646.2.8
4thACG Sunderland 1[ crew ]8:16.9546.2.7
5thCambridge High School 1[ crew ]8:20.1346.2.4
6thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:20.3746.2.2
7thSancta Maria College 1[ crew ]8:20.5446.2.6
8thWaiopehu College 1[ crew ]8:20.9546.2.1

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]6:53.6047.1.2
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]7:01.8047.1.1
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:07.8047.1.5
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:09.8047.1.8
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:14.8647.1.4
6thWaikato Diocesan School 3[ crew ]7:17.6547.1.6
7thWaikato Diocesan School 2[ crew ]7:19.0547.1.7
8thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]7:42.1247.1.3

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:05.3748.1.4
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:14.0348.1.5
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]6:14.6148.1.6
4thWestern Heights High School 1[ crew ]6:14.9348.1.2
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:17.4448.1.8
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:19.8448.1.3
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:20.4948.1.7
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:26.7848.1.1

Event 49 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:06.1349.1.4
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:08.8849.1.6
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:12.9749.1.5
4thBaradene College 1[ crew ]7:15.5749.1.3
5thHutt Valley High School 1[ crew ]7:24.9849.1.2
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:32.0849.1.8
7thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:33.0249.1.7
8thGlendowie College 1[ crew ]7:56.2149.1.1

Event 50 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:22.6050.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:27.5450.1.6
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:30.3450.1.5
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:39.9950.1.8
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:50.7850.1.3
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:08.3650.1.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:28.2850.1.1
---Macleans College 1[ crew ]EXC50.1.2

Event 51 Girls under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:50.8751.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:26.0851.1.4

Event 52 Boys under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:46.6252.1.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]6:51.5352.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:52.3052.1.2
4thKings College 1[ crew ]7:16.8452.1.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:48.0352.1.3

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stDilworth School 1[ crew ]7:51.601.1.2
2ndListon College 1[ crew ]7:53.561.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:00.071.1.1
4thCambridge High School 1[ crew ]8:05.721.1.5
5thRosehill College 1[ crew ]8:11.321.1.6
6thFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:13.221.1.8
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:17.421.1.4
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:38.841.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:55.221.2.4
2ndOnslow College 1[ crew ]7:59.961.2.6
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:06.161.2.8
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:08.961.2.5
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:21.941.2.2
6thWellington College 2[ crew ]8:25.221.2.3
7thCullinane College 1[ crew ]8:27.971.2.7
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:29.871.2.1

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:32.503.1.5
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:48.153.1.3
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:49.553.1.2
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:52.133.1.4
5thCambridge High School 1[ crew ]8:03.233.1.8
6thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:05.023.1.1
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:05.903.1.7
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:16.273.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:45.283.2.3
2ndHuanui College 1[ crew ]7:53.543.2.4
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]8:01.743.2.5
4thKings College 2[ crew ]8:09.373.2.1
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:15.703.2.6
6thSt Peter's College 1[ crew ]8:16.493.2.2
7thBethlehem College 2[ crew ]8:30.113.2.7
---Napier Boys High School 2[ crew ]DNF3.2.8

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:19.034.1.4
2ndTrident High School 1[ crew ]8:19.434.1.3
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:21.664.1.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:32.844.1.6
5thEdgewater College 1[ crew ]8:36.044.1.7
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:39.514.1.8
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:45.814.1.1
8thSt Kentigern College 1[ crew ]8:55.274.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:20.924.2.4
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:24.904.2.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:31.034.2.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:32.394.2.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:40.784.2.7
6thGlendowie College 2[ crew ]8:51.274.2.1
7thSt Peter's School 2[ crew ]8:55.814.2.2
8thWentworth College 1[ crew ]9:07.204.2.8

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:02.727.1.4
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:04.967.1.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 3[ crew ]7:17.087.1.6
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:17.967.1.5
5thWhanganui High School 2[ crew ]7:21.057.1.8
6thCambridge High School 1[ crew ]7:22.237.1.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:29.647.1.7
8thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:36.077.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:09.007.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:10.877.2.5
3rdOnslow College 1[ crew ]7:14.167.2.3
4thKings College 1[ crew ]7:16.507.2.4
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:17.437.2.8
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:24.887.2.2
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:30.647.2.1
8thKings College 2[ crew ]7:46.887.2.7

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]9:09.038.1.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]9:22.168.1.1
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:28.848.1.7
4thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:30.978.1.4
5thSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:42.088.1.2
6thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:45.948.1.3
7thWhakatane High School 1[ crew ]9:51.218.1.6
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]10:03.388.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]9:26.538.2.5
2ndParaparaumu College 1[ crew ]9:35.678.2.6
3rdWoodford House 1[ crew ]9:36.108.2.2
4thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:37.698.2.1
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:43.758.2.3
6thWellington East Girls College 1[ crew ]9:46.018.2.4
7thRutherford College 1[ crew ]9:50.688.2.8
8thSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]10:21.788.2.7

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:33.7419.1.5
2ndKings College 1[ crew ]7:37.9219.1.3
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:39.3519.1.4
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:40.7519.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]7:44.0419.1.8
6thPukekohe High School 2[ crew ]7:51.6019.1.1
7thWellington College 2[ crew ]7:59.9819.1.7
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:05.4819.1.6
Semi-final 2[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]7:33.3619.2.4
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:33.9619.2.3
3rdRosehill College 1[ crew ]7:40.3819.2.7
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:41.1219.2.1
5thLindisfarne College 1[ crew ]7:44.4519.2.5
6thWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:47.2319.2.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:53.5419.2.2
8thGisborne Boys High School 1[ crew ]7:56.7019.2.8

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:58.8020.1.5
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:02.4720.1.3
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]9:08.7620.1.6
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]9:09.1320.1.1
5thGlendowie College 2[ crew ]9:09.4920.1.4
6thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:12.7920.1.7
7thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:35.3120.1.8
8thSacred Heart Girls College (New Plymouth 3[ crew ]9:55.8520.1.2
Semi-final 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]9:03.0420.2.8
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:04.7920.2.4
3rdSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:09.5520.2.3
4thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:10.9620.2.5
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:11.3320.2.1
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:25.8620.2.6
7thPukekohe Christian School 1[ crew ]9:30.1020.2.2
8thWellington Girls College 1[ crew ]9:38.2720.2.7

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:44.4422.1.6
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:44.5222.1.5
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:57.1222.1.3
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:08.8722.1.2
5thCambridge High School 1[ crew ]9:18.1022.1.1
6thKings College 2[ crew ]9:26.2022.1.4
7thBethlehem College 3[ crew ]9:42.4022.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]8:43.9022.2.4
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]8:50.2222.2.6
3rdHuanui College 2[ crew ]8:53.9322.2.5
4thTrident High School 2[ crew ]9:01.0822.2.1
5thSt Peter's School 2[ crew ]9:11.9722.2.2
6thKings College 1[ crew ]9:15.2022.2.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:15.7822.2.7
8thWaikato Diocesan School 1[ crew ]9:20.6722.2.8
9thTauranga Girls College 1[ crew ]9:34.3322.2.9

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:01.9125.1.2
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:10.2325.1.5
3rdRosehill College 1[ crew ]8:13.4125.1.4
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:16.5225.1.3
5thWestern Heights High School 1[ crew ]8:16.6825.1.6
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.6225.1.8
7thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:32.6825.1.7
8thOnslow College 1[ crew ]8:38.6125.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:06.2225.2.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:12.4825.2.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:13.0925.2.6
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:14.3325.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:20.6325.2.8
6thWellington East Girls College 1[ crew ]8:26.9125.2.3
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:29.1925.2.1
8thWoodford House 1[ crew ]8:38.3925.2.7

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:53.4926.1.5
2ndWellington College 1[ crew ]7:56.1426.1.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:56.3126.1.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]8:00.7026.1.1
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:02.7126.1.3
6thOnslow College 1[ crew ]8:07.5726.1.2
7thSt Patrick's College 1[ crew ]8:11.1026.1.4
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:17.2426.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:50.8326.2.4
2ndWellington College 2[ crew ]7:56.9626.2.6
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:01.2626.2.5
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:03.0726.2.2
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]8:03.8226.2.3
6thCambridge High School 4[ crew ]8:14.3626.2.7
7thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:21.2926.2.1
8thOtumoetai College 1[ crew ]8:40.5626.2.8

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]8:59.1627.1.2
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:01.8927.1.5
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:04.8927.1.6
4thParaparaumu College 1[ crew ]9:14.8427.1.3
5thRosehill College 1[ crew ]9:26.8727.1.4
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:28.7427.1.1
7thOtumoetai College 1[ crew ]9:37.7927.1.8
8thRosehill College 2[ crew ]9:58.0627.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:52.5027.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]9:01.1327.2.1
3rdBethlehem College 1[ crew ]9:03.8127.2.3
4thNapier Girls High School 1[ crew ]9:06.3727.2.5
5thKatikati College 1[ crew ]9:13.2427.2.2
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:22.8127.2.6
7thWestern Heights High School 1[ crew ]9:38.8327.2.7
8thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:47.8827.2.8

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:56.2428.1.5
2ndLindisfarne College 1[ crew ]7:58.5428.1.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:59.2828.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]8:07.6928.1.6
5thWhakatane High School 2[ crew ]8:13.8328.1.4
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:14.7228.1.1
7thSancta Maria College 1[ crew ]8:25.8828.1.8
---Dilworth School 1[ crew ]DNS28.1.7
Semi-final 2[ race results ]
1stMana College 1[ crew ]8:00.5628.2.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:07.4928.2.3
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:07.5028.2.2
4thWellington College 1[ crew ]8:07.7228.2.7
5thSt Peter's School 1[ crew ]8:07.9228.2.6
6thWentworth College 1[ crew ]8:19.7128.2.8
7thWhakatane High School 1[ crew ]8:19.7628.2.4
8thSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:30.6428.2.1

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:41.3929.1.6
2ndRosehill College 1[ crew ]8:55.9929.1.1
3rdTrident High School 2[ crew ]9:03.4829.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:09.2729.1.5
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:13.0829.1.7
6thNapier Girls High School 2[ crew ]9:16.1429.1.4
7thACG Strathallan College 1[ crew ]9:19.4529.1.2
8thMacleans College 1[ crew ]9:40.5429.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:56.6529.2.3
2ndTrident High School 1[ crew ]9:00.2129.2.6
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]9:01.4229.2.7
4thPukekohe High School 1[ crew ]9:02.1529.2.1
5thBaradene College 1[ crew ]9:12.9129.2.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:13.0929.2.5
7thTauranga Girls College 1[ crew ]9:13.3429.2.2
Scratched crews (Semi-finals) 
SCRWTLG 1[ crew ]_:__:__29.2.8

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:27.5230.1.2
2ndKings College 1[ crew ]7:31.8330.1.3
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:32.0030.1.4
4thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:35.4430.1.5
5thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:43.5030.1.7
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:51.6930.1.1
7thKings College 2[ crew ]7:59.8330.1.6
8thPukekohe High School 2[ crew ]8:08.0730.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:19.1630.2.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:42.4930.2.2
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:46.4330.2.5
4thSt Peter's School 2[ crew ]7:50.1530.2.1
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:51.2030.2.8
6thWhanganui High School 1[ crew ]7:55.1530.2.6
7thSt Kentigern College 1[ crew ]7:58.9330.2.3
8thCambridge High School 1[ crew ]8:11.6230.2.7

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:34.9241.1.4
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:38.8041.1.5
3rdPukekohe High School 1[ crew ]8:40.2141.1.3
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:42.3441.1.2
5thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:48.7641.1.6
6thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:51.2841.1.1
7thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:59.5941.1.7
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:31.7441.1.8
Semi-final 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:24.4541.2.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:33.7941.2.3
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:38.1641.2.4
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:43.5541.2.6
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:46.7941.2.1
6thSancta Maria College 1[ crew ]8:49.2141.2.2
7thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:49.8641.2.7
8thSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]9:04.9141.2.8

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Semi-final 1[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]8:39.6245.1.4
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:48.2045.1.5
3rdRosehill College 1[ crew ]8:50.3345.1.3
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:56.1645.1.6
5thWellington East Girls College 2[ crew ]9:02.1145.1.7
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:06.0245.1.8
7thCambridge High School 1[ crew ]9:08.7645.1.2
8thSt Peter's School 1[ crew ]9:09.1445.1.1
Semi-final 2[ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:41.1845.2.7
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:50.9445.2.4
3rdHuanui College 1[ crew ]8:50.9545.2.3
4thNapier Girls High School 1[ crew ]8:57.6345.2.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:07.1145.2.8
6thSt Peter's School 2[ crew ]9:10.0845.2.2
7thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:12.9945.2.1
8thJohn Paul College 1[ crew ]9:24.2245.2.5
 

Event 1 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stListon College 1[ crew ]7:43.601.1.5
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:48.571.1.3
4thOtumoetai College 2[ crew ]8:01.311.1.8
5thCullinane College 2[ crew ]8:20.721.1.4
6thRutherford College 1[ crew ]8:24.251.1.6
7thMacleans College 1[ crew ]8:35.051.1.1
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 2[ crew ]7:43.811.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]7:52.901.2.3
3rdFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:57.801.2.6
4thGisborne Boys High School 2[ crew ]7:59.101.2.1
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:13.031.2.2
6thCambridge High School 3[ crew ]8:15.571.2.8
7thWaiopehu College 2[ crew ]9:38.951.2.5
---Hastings Boys High School 1[ crew ]DNS1.2.7
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:39.941.3.6
2ndOnslow College 1[ crew ]7:48.821.3.1
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:57.911.3.5
4thPalmerston North Boys High School 1[ crew ]8:04.131.3.2
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:17.881.3.4
6thBethlehem College 1[ crew ]8:24.451.3.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:39.641.3.8
8thLytton High School 1[ crew ]8:49.341.3.3
Heat 4[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:39.651.4.6
2ndDilworth School 1[ crew ]7:40.751.4.5
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:44.161.4.3
4thOtumoetai College 1[ crew ]7:44.481.4.2
5thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:08.601.4.1
6thWaiopehu College 1[ crew ]8:12.111.4.7
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:22.211.4.4
8thOnslow College 2[ crew ]8:24.101.4.8
Heat 5[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]7:43.561.5.5
2ndRosehill College 1[ crew ]7:54.011.5.3
2ndWellington College 2[ crew ]7:58.941.5.6
3rdCullinane College 1[ crew ]8:02.091.5.2
4thWellington College 1[ crew ]8:03.801.5.1
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:10.391.5.6
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:19.171.5.7
7thWhanganui High School 2[ crew ]8:27.331.5.4
8thHorowhenua College 1[ crew ]8:32.661.5.8

Event 2 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]7:35.742.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:41.702.1.2
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:44.202.1.7
4thWestlake Girls High School 2[ crew ]7:50.292.1.4
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]7:56.092.1.3
6thWellington Girls College 2[ crew ]8:27.402.1.6
Heat 2[ race results ]
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:41.462.2.4
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:46.732.2.5
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:52.612.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:56.782.2.2
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:29.352.2.6
Heat 3[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:34.182.3.4
2ndHillcrest High School 1[ crew ]7:37.492.3.3
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 3[ crew ]7:55.762.3.5
4thCarmel College 1[ crew ]8:00.882.3.2
5thOnslow College 1[ crew ]8:14.692.3.6
Heat 5[ race results ]
---Westlake Girls High School 1[ crew ]DNS2.5.4

Event 3 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:15.333.1.8
2ndAuckland Grammar School 2[ crew ]7:32.963.1.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:37.813.1.1
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:03.523.1.6
5thOnslow College 2[ crew ]8:06.043.1.3
6thWellington College 1[ crew ]8:08.443.1.2
7thWestlake Boys High School 3[ crew ]8:21.533.1.5
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]6:57.273.1.1
---Onslow College 1[ crew ]SCR3.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]7:22.233.2.7
2ndBethlehem College 2[ crew ]7:30.563.2.3
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:31.433.2.2
4thGlendowie College 2[ crew ]8:04.623.2.6
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:12.273.2.8
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.583.2.5
7thWentworth College 1[ crew ]8:39.773.2.1
8thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:45.483.2.4
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]EXC3.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Peter's School 2[ crew ]7:29.263.3.8
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:40.603.3.3
3rdSt Peter's School 3[ crew ]7:45.713.3.5
4thTauranga Boys College 2[ crew ]7:53.653.3.1
5thSt Kentigern College 2[ crew ]7:57.253.3.4
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:00.713.3.2
7thRotorua Lakes High School 2[ crew ]8:03.323.3.7
8thCullinane College 1[ crew ]8:04.523.3.6
Heat 4[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]7:24.703.4.3
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:32.643.4.7
3rdKings College 2[ crew ]7:32.693.4.4
4thKings College 1[ crew ]7:37.333.4.8
5thNapier Boys High School 1[ crew ]7:39.293.4.5
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:13.333.4.1
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:45.333.4.1
7thHauraki Plains College 2[ crew ]8:26.513.4.6
8thJohn Paul College 1[ crew ]8:31.973.4.2
Heat 5[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]7:27.233.5.5
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:39.713.5.8
3rdBethlehem College 1[ crew ]7:42.463.5.6
5thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:03.433.5.4
6thACG Strathallan College 1[ crew ]8:15.723.5.7
8thCambridge High School 2[ crew ]8:21.293.5.1
Heat 6[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:22.123.6.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:30.823.6.5
3rdNapier Boys High School 2[ crew ]7:39.603.6.2
4thWellington College 2[ crew ]7:47.513.6.6
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:52.793.6.1
6thPukekohe High School 2[ crew ]7:53.553.6.4

Event 4 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:54.144.1.3
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:09.914.1.1
3rdWhakatane High School 1[ crew ]8:17.034.1.7
5thEdgewater College 2[ crew ]8:33.634.1.8
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:36.534.1.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:41.774.1.2
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:19.574.1.4
Heat 2[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]7:51.764.2.8
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:05.834.2.5
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:43.044.2.6
3rdWentworth College 1[ crew ]8:10.384.2.6
4thWellington Girls College 2[ crew ]8:13.694.2.2
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:28.344.2.4
6thWestlake Girls High School 3[ crew ]8:40.864.2.1
7thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:59.374.2.3
---Westlake Girls High School 1[ crew ]SCR4.2.7
Heat 3[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]7:48.074.3.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:52.114.3.6
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:03.714.3.4
4thMacleans College 1[ crew ]8:03.744.3.8
5thPukekohe High School 2[ crew ]8:07.514.3.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:13.254.3.7
7thCambridge High School 1[ crew ]8:21.004.3.1
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:23.784.3.5
Heat 4[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:51.284.4.1
2ndEdgewater College 1[ crew ]8:03.314.4.5
3rdGlendowie College 2[ crew ]8:04.764.4.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]7:02.194.4.5
4thWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:18.214.4.2
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:01.774.4.4
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:09.524.4.2
5thWellington East Girls College 1[ crew ]8:24.144.4.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:31.984.4.6
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:29.304.4.7
7thHauraki Plains College 1[ crew ]8:56.944.4.3
Heat 5[ race results ]
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:59.994.5.3
4thDiocesan School For Girls 3[ crew ]8:18.594.5.1
5thBethlehem College 1[ crew ]8:22.474.5.6
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:53.834.5.2
Heat 6[ race results ]
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]8:04.474.6.6
3rdTauranga Girls College 2[ crew ]8:11.294.6.1
4thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:35.154.6.5
5thSt Peter's School 3[ crew ]8:38.964.6.4
6thCambridge High School 2[ crew ]8:45.144.6.3
7thQueen Margaret College 2[ crew ]11:26.364.6.2
7thQueen Margaret College 2[ crew ]11:26.364.6.2

Event 5 Boys under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:16.365.1.2
2ndWellington College 1[ crew ]7:21.405.1.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:21.825.1.4
4thRosehill College 1[ crew ]7:22.385.1.5
5thMt Albert Grammar School 2[ crew ]7:30.855.1.6
Heat 2[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:23.945.2.3
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:25.145.2.5
3rdWellington College 2[ crew ]7:39.235.2.6
4thAquinas College 1[ crew ]7:44.865.2.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:04.105.2.4

Event 6 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]7:36.776.1.1
2ndSt Peter's School 2[ crew ]7:43.646.1.4
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:51.726.1.2
4thRosehill College 1[ crew ]7:54.796.1.6
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:58.936.1.3
6thChilton St James School 1[ crew ]8:05.456.1.5
7thWhanganui High School 1[ crew ]8:36.006.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:47.196.2.1
2ndBethlehem College 1[ crew ]7:54.036.2.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]8:03.446.2.2
4thKings College 1[ crew ]8:11.236.2.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:11.966.2.4
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:33.526.2.7
7thSt Kentigern College 1[ crew ]8:43.716.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:45.976.3.3
2ndWellington Girls College 2[ crew ]8:02.536.3.4
3rdNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]8:04.866.3.5
4thWentworth College 1[ crew ]8:09.476.3.1
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:13.196.3.6
6thOnewhero Area School 1[ crew ]8:22.236.3.7
7thRosehill College 2[ crew ]8:34.996.3.2
Heat 4[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:54.556.4.4
2ndSancta Maria College 1[ crew ]8:05.036.4.5
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:09.266.4.7
4thSt Peter's School 3[ crew ]8:18.476.4.6
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:22.926.4.3
6thMacleans College 1[ crew ]8:31.186.4.2

Event 7 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:43.177.1.7
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]6:51.447.1.5
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:58.007.1.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:58.007.1.3
4thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:01.757.1.4
5thOtumoetai College 1[ crew ]7:03.447.1.1
6thSt Patrick's College 1[ crew ]7:09.217.1.8
7thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:36.957.1.2
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:06.167.1.6
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Boys College 1[ crew ]6:56.087.2.1
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:57.077.2.7
3rdCambridge High School 1[ crew ]6:57.117.2.2
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:18.147.2.3
5thCambridge High School 2[ crew ]7:27.257.2.5
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]7:28.237.2.8
7thTauranga Boys College 2[ crew ]7:34.777.2.4
8thWellington College 1[ crew ]7:42.147.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:43.427.3.8
2ndOnslow College 1[ crew ]6:50.577.3.3
3rdWhanganui High School 2[ crew ]6:51.467.3.4
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:51.807.3.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]7:10.537.3.2
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:11.917.3.6
7thACG Strathallan College 1[ crew ]7:12.287.3.5
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:31.457.3.1
Heat 4[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:51.397.4.7
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:55.967.4.1
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:01.917.4.3
4thWestlake Boys High School 3[ crew ]7:09.557.4.5
5thBethlehem College 1[ crew ]7:15.437.4.8
6thGlendowie College 1[ crew ]7:16.937.4.2
7thSt Kentigern College 2[ crew ]7:32.287.4.6
8thSt Peter's College 2[ crew ]7:33.047.4.4
Heat 5[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:47.217.5.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 3[ crew ]6:56.597.5.2
3rdKings College 2[ crew ]7:03.677.5.4
4thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:05.307.5.8
5thWhanganui High School 1[ crew ]7:08.437.5.1
6thKings College 3[ crew ]7:17.427.5.7
7thSt Peter's College 1[ crew ]7:32.977.5.6
8thSt Patrick's College 2[ crew ]8:19.007.5.3

Event 8 Girls under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:46.268.1.7
2ndSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]8:55.208.1.4
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]8:59.208.1.1
4thOtumoetai College 1[ crew ]9:05.348.1.8
5thWellington Girls College 2[ crew ]9:18.938.1.5
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:20.878.1.3
7thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]10:45.288.1.2
Heat 2[ race results ]
1stHastings Girls High School 1[ crew ]8:29.008.2.5
2ndParaparaumu College 1[ crew ]8:39.998.2.2
3rdRutherford College 1[ crew ]8:43.668.2.6
4thQueen Margaret College 2[ crew ]9:20.348.2.4
5thOnslow College 1[ crew ]9:28.928.2.3
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:34.938.2.8
7thPukekohe High School 2[ crew ]9:35.058.2.1
Heat 3[ race results ]
1stRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:40.558.3.4
2ndWoodford House 1[ crew ]8:42.528.3.2
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:45.318.3.6
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:04.198.3.1
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:08.268.3.7
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:17.358.3.8
7thCullinane College 1[ crew ]9:56.018.3.3
---ACG Strathallan College 1[ crew ]EXC8.3.5
Heat 4[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:43.478.4.3
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]8:46.218.4.4
3rdSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:54.108.4.6
4thHamilton Girls' High School 3[ crew ]8:58.278.4.7
5thACG Sunderland 1[ crew ]9:08.398.4.2
6thSacred Heart Girls College (New Plymouth 3[ crew ]9:18.358.4.1
7thSt Peter's School 1[ crew ]9:23.768.4.5
Heat 5[ race results ]
1stWellington East Girls College 1[ crew ]8:47.458.5.3
2ndWhakatane High School 1[ crew ]9:05.018.5.7
3rdTrident High School 1[ crew ]9:10.508.5.1
4thKatikati College 1[ crew ]9:17.678.5.4
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:22.418.5.6
6thTrident High School 2[ crew ]9:24.458.5.5
7thWoodford House 2[ crew ]9:36.148.5.2
Heat 6[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:26.928.6.7
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.018.6.6
3rdWhanganui High School 1[ crew ]8:35.458.6.5
4thIona College 1[ crew ]8:36.888.6.1
5thWaiopehu College 1[ crew ]9:06.718.6.2
6thCambridge High School 1[ crew ]9:26.638.6.3
7thOnewhero Area School 1[ crew ]9:30.198.6.4
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEWHGG 1[ crew ]_:__:__8.1.6
YET TO RACEWHGG 2[ crew ]_:__:__8.2.7

Event 9 Boys under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:30.259.1.1
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:35.229.1.3
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:42.089.1.6
4thHutt Valley High School 1[ crew ]7:44.359.1.2
5thNapier Boys High School 2[ crew ]8:05.299.1.4
6thCullinane College 1[ crew ]8:21.309.1.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:48.479.1.8
Heat 2[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]7:27.129.2.1
2ndRotorua Lakes High School 1[ crew ]7:39.449.2.4
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:52.789.2.2
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:58.529.2.3
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:02.749.2.8
6thCambridge High School 2[ crew ]8:03.289.2.7
7thTauranga Boys College 2[ crew ]8:13.729.2.6
8thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:32.599.2.5
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:17.409.3.5
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]7:29.389.3.3
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:29.779.3.7
4thWentworth College 1[ crew ]7:45.039.3.6
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:01.119.3.2
6thFraser High School 2[ crew ]8:14.569.3.4
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:45.869.3.8
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:19.619.4.4
2ndNapier Boys High School 1[ crew ]7:25.399.4.1
3rdTauranga Boys College 1[ crew ]7:34.099.4.8
4thFraser High School 1[ crew ]7:49.939.4.5
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:09.559.4.7
6thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:16.889.4.2
7thWaiopehu College 1[ crew ]8:31.149.4.3
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEWLCO 1[ crew ]_:__:__9.1.5
YET TO RACEWLCO 2[ crew ]_:__:__9.3.1
YET TO RACESPTW 1[ crew ]_:__:__9.4.6

Event 10 Boys under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACESPLH 1[ crew ]_:__:__10.1.1
YET TO RACEWLCO 1[ crew ]_:__:__10.1.2
YET TO RACEONSL 1[ crew ]_:__:__10.1.4
YET TO RACESHAK 2[ crew ]_:__:__10.1.5
YET TO RACEHAMB 1[ crew ]_:__:__10.1.6
YET TO RACEAGSB 1[ crew ]_:__:__10.1.7

Event 11 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:40.7211.1.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:43.8111.1.1
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]7:52.1011.1.6
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]7:56.7611.1.4
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:16.0411.1.8
6thTauranga Girls College 2[ crew ]8:16.2311.1.7
7thWellington Girls College 1[ crew ]8:23.4311.1.5
8thCambridge High School 3[ crew ]8:29.8811.1.3
Heat 2[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:42.9711.2.7
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:43.9311.2.4
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:46.5611.2.5
4thWellington East Girls College 1[ crew ]7:53.5411.2.2
5thCarmel College 1[ crew ]8:05.8011.2.1
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:16.7111.2.8
7thKings College 2[ crew ]8:19.0211.2.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:30.0011.2.6
Heat 3[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]7:41.6211.3.1
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]7:47.0111.3.2
3rdCambridge High School 2[ crew ]7:51.6211.3.5
4thRosehill College 1[ crew ]7:59.5611.3.4
5thKings College 1[ crew ]8:12.2911.3.7
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:24.5111.3.6
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:05.1711.3.3
Heat 4[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:49.3411.4.6
2ndMacleans College 1[ crew ]8:00.5011.4.5
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:02.5311.4.1
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:10.1011.4.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:12.3611.4.7
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:15.0311.4.4
7thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:50.9511.4.2

Event 12 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:16.4312.1.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:20.3712.1.7
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]7:26.1912.1.3
4thWellington College 1[ crew ]7:28.3112.1.6
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:33.7312.1.4
6thPukekohe High School 1[ crew ]7:50.6012.1.5
Heat 2[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:09.6512.2.3
2ndGlendowie College 1[ crew ]7:19.1712.2.7
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:22.2012.2.5
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:39.4012.2.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]7:40.3712.2.2
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:41.5612.2.4

Event 13 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:23.3513.1.8
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:30.4913.1.1
3rdWestlake Girls High School 3[ crew ]9:44.4513.1.5
4thSt Peter's School 1[ crew ]9:49.9313.1.7
5thWellington East Girls College 1[ crew ]9:51.5213.1.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:53.9413.1.4
7thHauraki Plains College 2[ crew ]10:03.9113.1.6
8thQueen Margaret College 1[ crew ]10:19.7013.1.3
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:17.5113.2.6
2ndWestlake Girls High School 2[ crew ]8:47.2513.2.4
3rdGlendowie College 1[ crew ]8:52.4713.2.2
4thEdgewater College 1[ crew ]8:59.7913.2.3
5thDiocesan School For Girls 3[ crew ]9:22.0313.2.1
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]11:00.4313.2.5
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]SCR13.2.7
Heat 3[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:31.6613.3.2
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]9:04.2613.3.3
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:10.2913.3.1
5thTauranga Girls College 1[ crew ]9:28.0413.3.5
6thWhanganui High School 1[ crew ]9:33.8113.3.7
7thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]11:04.8013.3.6
Heat 4[ race results ]
1stHauraki Plains College 1[ crew ]8:41.1113.4.4
2ndWestlake Girls High School 4[ crew ]8:51.6913.4.2
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]9:23.0313.4.7
4thDiocesan School For Girls 2[ crew ]9:36.2313.4.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:51.3913.4.5
6thWentworth College 1[ crew ]10:01.4613.4.1
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]10:18.4613.4.6

Event 14 Boys under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]6:59.2314.1.7
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:00.0014.1.8
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:13.6214.1.4
4thRosehill College 1[ crew ]7:16.0614.1.6
5thWentworth College 1[ crew ]7:20.6314.1.5
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:27.0614.1.1
7thSt Patrick's College 1[ crew ]7:53.9014.1.3
---Auckland Grammar School 2[ crew ]DNS14.1.2
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:52.8814.2.1
2ndKings College 1[ crew ]6:57.4914.2.8
3rdLindisfarne College 1[ crew ]7:05.9214.2.5
4thWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.8714.2.6
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:09.2114.2.2
6thWellington College 1[ crew ]7:25.1114.2.4
7thWestern Heights High School 1[ crew ]7:52.9414.2.7
8thAuckland Grammar School 3[ crew ]8:01.8814.2.3

Event 15 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:29.4415.1.4
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:43.3915.1.2
3rdNapier Girls High School 1[ crew ]8:46.4515.1.1
4thHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:51.2915.1.7
5thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]9:15.0115.1.3
6thHastings Girls High School 1[ crew ]9:17.5615.1.8
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:25.6615.1.6
8thHillcrest High School 1[ crew ]9:30.8715.1.5
Heat 2[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:25.4815.2.4
2ndChilton St James School 1[ crew ]8:28.4615.2.5
3rdBaradene College 1[ crew ]8:52.6015.2.8
4thWentworth College 1[ crew ]9:02.0515.2.7
5thKapiti College 1[ crew ]9:03.8915.2.1
6thWellington East Girls College 1[ crew ]9:07.0215.2.2
7thSt Kentigern College 1[ crew ]9:13.5315.2.3
8thGlendowie College 1[ crew ]9:34.8015.2.6

Event 16 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:25.1916.1.3
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:28.9916.1.6
3rdOnslow College 1[ crew ]7:31.9316.1.8
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:43.9616.1.1
5thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:04.4016.1.2
6thKings College 1[ crew ]8:30.1616.1.5
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:33.8516.1.7
---Sacred Heart College (Auckland) 3[ crew ]SCR16.1.4
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:21.9916.2.8
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:27.4316.2.3
3rdSt Kentigern College 1[ crew ]7:37.0316.2.5
4thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:45.7016.2.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:46.0916.2.7
6thSt Kentigern College 2[ crew ]7:59.6016.2.2
7thGlendowie College 1[ crew ]8:09.5616.2.1
8thSt Peter's College 2[ crew ]9:06.4816.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:23.9416.3.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]7:25.6616.3.6
3rdWestlake Boys High School 2[ crew ]7:47.2616.3.2
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:02.1016.3.3
5thWhanganui High School 1[ crew ]8:07.4916.3.5
6thWestlake Boys High School 3[ crew ]8:22.6516.3.1
7thTauranga Boys College 2[ crew ]8:41.4816.3.7
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:26.3916.4.3
2ndSt Patrick's College 1[ crew ]7:34.1916.4.7
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:39.1816.4.6
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:47.6316.4.5
5thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:05.0816.4.2
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:45.0416.4.1
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACETAKA 2[ crew ]_:__:__16.4.4

Event 17 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:38.6717.1.3
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:39.9517.1.5
3rdTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:54.6517.1.4
4thOnslow College 1[ crew ]8:06.1117.1.6
5thAquinas College 1[ crew ]8:23.8117.1.2
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:31.5317.1.7
7thWestlake Girls High School 1[ crew ]8:33.6817.1.1
Heat 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:33.3717.2.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:34.3617.2.2
3rdBaradene College 1[ crew ]7:38.6117.2.3
4thWellington Girls College 1[ crew ]8:03.0317.2.5
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]8:19.1717.2.4
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:32.8717.2.6

Event 18 Girls under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACESTKT 1[ crew ]_:__:__18.1.2
YET TO RACEROSE 1[ crew ]_:__:__18.1.3
YET TO RACEWTLG 1[ crew ]_:__:__18.1.4
YET TO RACEWNHS 1[ crew ]_:__:__18.1.5
YET TO RACEBARA 1[ crew ]_:__:__18.1.6
YET TO RACESTPC 1[ crew ]_:__:__18.1.7

Event 19 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:34.2019.1.5
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:42.9919.1.6
3rdWellington College 1[ crew ]7:47.7819.1.1
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:55.1319.1.7
5thKings College 2[ crew ]8:06.2119.1.4
6thSt Patrick's College 2[ crew ]8:45.1619.1.2
7thAuckland Grammar School 3[ crew ]9:19.1519.1.3
---Cambridge High School 2[ crew ]SCR19.1.8
Heat 2[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:27.1919.2.3
2ndWhangarei Boys High School 1[ crew ]7:35.1419.2.4
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:39.0619.2.2
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:54.0119.2.5
5thWentworth College 1[ crew ]7:58.1919.2.6
6thHutt Valley High School 1[ crew ]8:14.4319.2.8
7thLindisfarne College 2[ crew ]8:31.6319.2.7
8thHamilton Boys High School 1[ crew ]8:34.1219.2.1
Heat 3[ race results ]
1stOtumoetai College 1[ crew ]7:35.7219.3.3
2ndRosehill College 1[ crew ]7:37.9819.3.2
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:39.2119.3.4
4thSt Patrick's College 1[ crew ]8:02.5619.3.8
5thHauraki Plains College 1[ crew ]8:12.5919.3.1
6thCullinane College 1[ crew ]8:14.5219.3.7
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:00.9619.3.6
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:35.8419.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:34.9919.4.4
2ndPukekohe High School 1[ crew ]7:41.9419.4.5
3rdGisborne Boys High School 1[ crew ]7:47.3519.4.3
4thSt Kentigern College 2[ crew ]8:00.2719.4.7
5thMacleans College 1[ crew ]8:08.1919.4.2
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:28.7319.4.6
7thTauranga Boys College 2[ crew ]9:14.8619.4.1
Heat 5[ race results ]
1stLindisfarne College 1[ crew ]7:53.5619.5.1
2ndWellington College 2[ crew ]7:58.9419.5.6
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]8:03.2419.5.2
4thWentworth College 2[ crew ]8:04.3219.5.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:16.0019.5.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:43.7519.5.7
7thWellington College 4[ crew ]9:05.2319.5.4
Heat 6[ race results ]
1stTe Awamutu College 1[ crew ]7:36.2319.6.6
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:40.9919.6.2
3rdPukekohe High School 2[ crew ]7:47.3219.6.1
4thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:01.5519.6.5
5thSt Peter's College 2[ crew ]8:10.2519.6.4
6thWellington College 3[ crew ]8:12.7519.6.3
7thOnslow College 1[ crew ]8:28.9619.6.7

Event 20 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]9:05.8320.1.6
2ndNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:15.2320.1.5
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]9:30.3720.1.3
4thTrident High School 2[ crew ]9:55.9820.1.1
5thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:57.0220.1.8
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:21.0820.1.4
7thWhakatane High School 2[ crew ]10:52.2720.1.2
---Queen Margaret College 1[ crew ]EXC20.1.7
Heat 2[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]9:13.3620.2.4
2ndWellington Girls College 1[ crew ]9:22.1520.2.3
3rdParaparaumu College 1[ crew ]9:28.1720.2.1
4thSacred Heart College (Lower Hutt) 2[ crew ]9:29.3320.2.5
5thSancta Maria College 2[ crew ]9:46.4120.2.7
6thACG Strathallan College 2[ crew ]9:53.6720.2.2
7thACG Strathallan College 1[ crew ]10:10.4920.2.6
Heat 3[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]8:58.1920.3.2
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]9:04.0720.3.3
3rdIona College 1[ crew ]9:20.3420.3.1
4thTe Awamutu College 1[ crew ]9:29.0820.3.4
5thSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]9:43.7820.3.6
6thChilton St James School 1[ crew ]9:59.3420.3.5
7thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]10:32.4820.3.7
Heat 4[ race results ]
1stGlendowie College 2[ crew ]9:15.7420.4.1
2ndPukekohe Christian School 1[ crew ]9:22.5220.4.6
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]9:24.8520.4.5
4thOtumoetai College 1[ crew ]9:37.2120.4.2
5thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:37.7220.4.7
6thKings College 1[ crew ]9:42.4320.4.4
7thOtumoetai College 2[ crew ]10:04.4720.4.3
Heat 5[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:08.4120.5.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]9:12.5220.5.7
3rdMacleans College 1[ crew ]9:24.8920.5.3
4thHastings Girls High School 1[ crew ]9:48.4720.5.6
5thMt Albert Grammar School 2[ crew ]9:51.9320.5.2
6thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:54.0720.5.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:54.5620.5.4
Heat 6[ race results ]
1stSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:10.0720.6.1
2ndTe Kauwhata College 1[ crew ]9:18.9620.6.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:35.3920.6.5
4thWhanganui High School 2[ crew ]9:39.2520.6.6
5thWhangarei Girls High School 2[ crew ]9:50.2920.6.4
6thWhanganui High School 1[ crew ]10:17.7120.6.2
7thOnewhero Area School 1[ crew ]10:36.0220.6.7
Heat 7[ race results ]
1stWhanganui Girls College 1[ crew ]9:27.0620.7.7
2ndSacred Heart Girls College (New Plymouth 3[ crew ]9:35.5120.7.5
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:39.8920.7.4
4thTrident High School 1[ crew ]9:48.3320.7.1
5thACG Strathallan College 3[ crew ]10:15.4720.7.3
6thOnslow College 1[ crew ]10:52.4320.7.6
---Queen Margaret College 2[ crew ]EXC20.7.2
Heat 8[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]9:03.3220.8.4
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]9:14.9620.8.7
3rdSancta Maria College 1[ crew ]9:25.1420.8.3
4thRosehill College 1[ crew ]9:34.5620.8.2
5thMacleans College 2[ crew ]9:35.5120.8.1
6thWellington East Girls College 1[ crew ]9:58.3820.8.5
---Samuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]SCR20.8.6

Event 21 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:44.6821.1.6
2ndAquinas College 1[ crew ]6:48.6821.1.3
3rdWhanganui High School 1[ crew ]7:08.3921.1.1
5thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:25.5821.1.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:33.1421.1.7
7thCambridge High School 1[ crew ]7:57.0821.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:40.4621.2.4
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:43.2421.2.3
3rdHamilton Boys High School 2[ crew ]7:05.0921.2.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:22.9321.2.6
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:30.5021.2.2
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]7:40.3121.2.7
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:33.3121.2.1
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:36.8221.3.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:54.0321.3.5
3rdMacleans College 1[ crew ]7:01.4021.3.2
4thOnslow College 1[ crew ]7:18.6121.3.4
5thPukekohe High School 1[ crew ]7:26.5121.3.6
6thHauraki Plains College 1[ crew ]8:24.6021.3.7

Event 22 Girls under-18 novice double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:29.5822.1.2
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]8:35.7222.1.6
3rdKatikati College 1[ crew ]9:21.5522.1.7
4thPukekohe High School 4[ crew ]9:34.9022.1.1
5thEdgewater College 2[ crew ]9:40.7822.1.5
6thCampion College 1[ crew ]10:53.8322.1.4
---Westlake Girls High School 2[ crew ]SCR22.1.3
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]SCR22.1.8
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:33.5022.2.5
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:48.3422.2.3
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]9:01.4622.2.6
4thWhanganui High School 1[ crew ]9:03.5322.2.7
5thPukekohe High School 3[ crew ]9:16.1022.2.8
6thRotorua Girls High School 1[ crew ]9:25.8522.2.1
7thWhanganui High School 2[ crew ]9:32.5922.2.2
8thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:35.1922.2.4
Heat 3[ race results ]
1stKings College 2[ crew ]8:41.8522.3.7
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:42.8922.3.6
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:53.2022.3.2
4thCambridge High School 2[ crew ]9:01.4822.3.8
5thPukekohe High School 2[ crew ]9:25.8722.3.1
6thWaiopehu College 1[ crew ]10:07.7822.3.5
7thEdgewater College 1[ crew ]10:18.2122.3.3
---Cullinane College 1[ crew ]SCR22.3.4
Heat 4[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]8:26.2222.4.6
2ndGlendowie College 1[ crew ]8:34.1222.4.7
3rdWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:54.9822.4.3
4thFraser High School 1[ crew ]9:04.1722.4.2
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:21.7622.4.4
6thWhakatane High School 2[ crew ]9:23.4022.4.5
7thCarmel College 1[ crew ]9:34.2122.4.8
8thWellington Girls College 1[ crew ]9:37.6422.4.1
Heat 5[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]8:52.0722.5.6
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:55.7622.5.1
3rdWhakatane High School 1[ crew ]9:07.9222.5.7
4thBaradene College 1[ crew ]9:11.1722.5.2
5thBethlehem College 2[ crew ]9:23.6222.5.5
6thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:52.9122.5.3
---Westlake Girls High School 1[ crew ]DNS22.5.4
Heat 6[ race results ]
1stHuanui College 2[ crew ]8:46.5122.6.7
2ndBethlehem College 3[ crew ]8:56.3122.6.1
3rdTrident High School 2[ crew ]9:02.6622.6.6
4thGisborne Girls High School 2[ crew ]9:26.1922.6.3
5thRotorua Lakes High School 2[ crew ]9:55.3222.6.4
6thJohn Paul College 1[ crew ]10:18.9222.6.5
7thBethlehem College 4[ crew ]10:25.7122.6.2

Event 23 Boys under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:10.7023.1.6
3rdKings College 1[ crew ]7:11.7023.1.3
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:14.9023.1.4
5thAquinas College 1[ crew ]7:16.2523.1.5
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:52.5123.1.7
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]SCR23.1.1
Heat 2[ race results ]
1stWestern Heights High School 1[ crew ]7:08.9223.2.2
2ndWellington College 1[ crew ]7:11.6823.2.7
3rdAuckland Grammar School 1[ crew ]7:12.1723.2.3
4thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]7:27.3423.2.6
5thHamilton Boys High School 3[ crew ]7:33.6523.2.5
---Westlake Boys High School 2[ crew ]DNS23.2.4

Event 24 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEWKDS 2[ crew ]_:__:__24.1.1
YET TO RACEWTLG 1[ crew ]_:__:__24.1.2
YET TO RACEWLGC 1[ crew ]_:__:__24.1.3
YET TO RACEWKDS 1[ crew ]_:__:__24.1.4
YET TO RACEHAUR 1[ crew ]_:__:__24.1.5
YET TO RACESTPC 1[ crew ]_:__:__24.1.6
YET TO RACEWENT 1[ crew ]_:__:__24.1.7
SCRWTLG 2[ crew ]_:__:__24.1.8

Event 25 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:00.9225.1.2
2ndHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:08.5325.1.7
3rdOnslow College 1[ crew ]8:19.4825.1.6
4thPukekohe High School 2[ crew ]8:19.6525.1.4
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:29.4825.1.3
6thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:32.8825.1.8
7thTe Awamutu College 1[ crew ]9:06.0825.1.5
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:22.7725.1.1
Heat 2[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:50.6125.2.1
2ndWellington East Girls College 1[ crew ]8:00.8425.2.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:01.5225.2.6
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:02.3925.2.7
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:14.9525.2.4
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:23.8825.2.2
7thWellington Girls College 3[ crew ]8:46.7325.2.8
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]9:24.4525.2.5
Heat 3[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]7:54.9525.3.3
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:00.4725.3.6
3rdDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:22.5125.3.2
4thHutt Valley High School 1[ crew ]8:31.4725.3.7
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]8:43.5225.3.8
6thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]8:52.8225.3.1
7thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:13.7325.3.5
---Takapuna Grammar School 1[ crew ]SCR25.3.4
Heat 4[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]7:59.0725.4.1
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:08.0725.4.2
3rdWoodford House 1[ crew ]8:18.9725.4.7
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:25.7725.4.5
5thSt Peter's School 2[ crew ]8:41.8825.4.8
6thBaradene College 1[ crew ]8:49.1725.4.3
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:01.4525.4.6
---Wellington Girls College 1[ crew ]EXC25.4.4
Heat 5[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]7:49.5225.5.5
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:54.2725.5.1
3rdJohn Paul College 1[ crew ]8:15.8425.5.3
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:18.2325.5.6
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:33.4725.5.2
6thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:43.4225.5.7
7thCullinane College 1[ crew ]9:13.4925.5.8
8thTrident High School 1[ crew ]9:28.7125.5.4

Event 26 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Patrick's College 1[ crew ]7:49.2926.1.3
2ndCambridge High School 4[ crew ]7:50.0426.1.4
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:52.5826.1.5
4thMacleans College 2[ crew ]8:00.3526.1.7
5thKings College 2[ crew ]8:06.7226.1.6
6thPukekohe High School 2[ crew ]8:12.7826.1.2
7thCambridge High School 2[ crew ]8:47.2526.1.8
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:08.8926.1.1
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:45.8626.2.8
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:50.3526.2.7
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:50.6126.2.2
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:58.8726.2.3
5thSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:19.1926.2.5
6thMt Albert Grammar School 2[ crew ]8:38.1726.2.1
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:52.6026.2.6
8thTauranga Boys College 2[ crew ]8:58.0226.2.4
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:44.6926.3.8
2ndWellington College 2[ crew ]7:59.5326.3.3
3rdCambridge High School 3[ crew ]8:14.3926.3.7
4thSt Patrick's College 2[ crew ]8:29.6826.3.6
5thOnslow College 2[ crew ]8:32.4926.3.4
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:35.6926.3.2
7thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:37.7826.3.1
8thACG Strathallan College 3[ crew ]9:56.2926.3.5
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:56.4326.4.8
2ndOnslow College 1[ crew ]7:58.7426.4.5
3rdSt Kentigern College 2[ crew ]8:02.4926.4.3
4thKings College 1[ crew ]8:07.5726.4.1
5thACG Strathallan College 2[ crew ]8:28.6826.4.2
6thTauranga Boys College 1[ crew ]8:55.3726.4.4
7thHamilton Boys High School 4[ crew ]9:05.3626.4.6
8thGlendowie College 2[ crew ]9:18.8426.4.7
Heat 5[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:49.3726.5.1
2ndWellington College 1[ crew ]7:56.9426.5.4
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]7:59.9626.5.3
4thACG Sunderland 1[ crew ]8:07.3826.5.7
5thMacleans College 1[ crew ]8:07.4726.5.8
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:08.1426.5.2
7thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:36.7126.5.6
8thHamilton Boys High School 3[ crew ]8:48.0726.5.5
Heat 6[ race results ]
1stSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:44.8526.6.6
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:54.7426.6.8
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:56.6426.6.3
4thMassey High School 1[ crew ]8:00.2026.6.1
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:18.6826.6.2
6thOtumoetai College 2[ crew ]8:26.7126.6.5
7thJohn Paul College 1[ crew ]8:37.3426.6.7
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:41.2826.6.4

Event 27 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]9:12.3127.1.2
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:17.7127.1.4
3rdWellington Girls College 1[ crew ]9:30.0427.1.1
4thTe Awamutu College 2[ crew ]9:47.3427.1.8
5thCambridge High School 1[ crew ]10:01.8927.1.6
6thChilton St James School 2[ crew ]10:19.7727.1.3
7thTrident High School 1[ crew ]10:33.1827.1.7
---Bethlehem College 2[ crew ]SCR27.1.5
Heat 2[ race results ]
1stParaparaumu College 1[ crew ]9:16.4727.2.4
2ndKatikati College 1[ crew ]9:22.2827.2.6
3rdOtumoetai College 1[ crew ]9:33.8327.2.3
4thMarist College 1[ crew ]9:45.4927.2.1
5thSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]9:47.7427.2.5
6thJohn Paul College 1[ crew ]9:50.7727.2.7
---Kings College 1[ crew ]SCR27.2.2
Heat 3[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]9:14.9027.3.4
2ndBethlehem College 1[ crew ]9:20.0327.3.1
3rdRosehill College 2[ crew ]9:47.0827.3.6
4thPukekohe Christian School 1[ crew ]9:49.9327.3.7
5thWestlake Girls High School 1[ crew ]10:00.8727.3.2
6thWhangarei Girls High School 1[ crew ]10:02.8327.3.3
7thChilton St James School 1[ crew ]10:39.8127.3.5
Heat 4[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:54.0027.4.4
2ndTe Awamutu College 1[ crew ]8:56.7327.4.6
3rdSt Peter's School 1[ crew ]9:00.8627.4.7
4thTe Kauwhata College 1[ crew ]9:31.2527.4.3
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:44.0927.4.2
6thWhanganui High School 1[ crew ]10:10.1027.4.1
7thWhanganui Girls College 1[ crew ]10:30.4327.4.5
Heat 5[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]9:01.9827.5.7
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]9:07.6927.5.3
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]9:31.7827.5.2
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:53.4927.5.6
5thSt Kentigern College 1[ crew ]10:13.4127.5.1
6thWellington East Girls College 1[ crew ]10:24.2127.5.4
7thWhakatane High School 1[ crew ]11:13.1527.5.5

Event 28 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:05.3328.1.1
2ndWhanganui High School 1[ crew ]8:20.3728.1.6
3rdDilworth School 1[ crew ]8:20.9828.1.4
4thLindisfarne College 2[ crew ]8:33.7228.1.2
5thSt Kentigern College 1[ crew ]8:38.2228.1.5
6thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:47.1128.1.7
7thOnslow College 2[ crew ]9:16.6528.1.8
8thSt Kentigern College 2[ crew ]9:53.3028.1.3
Heat 2[ race results ]
1stFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]8:00.0728.2.4
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:06.8928.2.1
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:09.0628.2.2
4thWentworth College 1[ crew ]8:16.3428.2.8
5thPalmerston North Boys High School 1[ crew ]8:40.6428.2.3
6thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:50.0328.2.7
7thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:57.8228.2.6
8thSt Patrick's College 1[ crew ]9:16.6828.2.5
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 2[ crew ]8:07.5828.3.7
2ndSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]8:08.6228.3.6
3rdSancta Maria College 1[ crew ]8:14.0928.3.5
4thKings College 1[ crew ]8:18.6328.3.4
5thCullinane College 1[ crew ]8:36.1628.3.2
6thAquinas College 1[ crew ]8:48.6428.3.8
7thBethlehem College 1[ crew ]9:11.6528.3.1
8thLytton High School 1[ crew ]9:30.6528.3.3
Heat 4[ race results ]
1stMana College 1[ crew ]7:59.0728.4.8
2ndLindisfarne College 1[ crew ]8:06.7728.4.1
3rdWellington College 1[ crew ]8:12.4428.4.6
4thOnslow College 1[ crew ]8:23.4128.4.7
5thGisborne Boys High School 1[ crew ]8:35.6628.4.2
6thRosehill College 2[ crew ]8:55.0928.4.4
7thKings College 2[ crew ]9:21.0328.4.5
8thSt Paul's Collegiate School 3[ crew ]9:26.6428.4.3
Heat 5[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]8:12.6628.5.2
2ndSt Peter's College 1[ crew ]8:13.2228.5.4
3rdSt John's College (Hastings) 1[ crew ]8:15.4528.5.6
4thRosehill College 1[ crew ]8:18.8928.5.3
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:31.7428.5.7
6thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:57.9628.5.1
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:11.5328.5.5

Event 29 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stTrident High School 2[ crew ]8:46.1029.1.6
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:47.4229.1.7
3rdSt Peter's School 2[ crew ]9:11.0429.1.8
4thTe Awamutu College 1[ crew ]9:15.5229.1.2
5thWellington Girls College 1[ crew ]9:52.5229.1.4
6thBethlehem College 2[ crew ]10:07.9829.1.3
7thJohn Paul College 1[ crew ]10:29.7229.1.1
8thWestlake Girls High School 2[ crew ]11:01.7729.1.5
Heat 2[ race results ]
1stNapier Girls High School 2[ crew ]8:50.1629.2.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:59.4829.2.7
3rdWhakatane High School 1[ crew ]9:10.1729.2.5
4thEdgewater College 2[ crew ]9:34.7729.2.4
5thHauraki Plains College 2[ crew ]9:51.1529.2.2
6thNga Tawa Diocesan School 2[ crew ]10:25.1829.2.1
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]12:17.8429.2.8
Heat 3[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:17.7529.3.2
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:29.4129.3.3
3rdWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:57.2629.3.5
4thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:08.5729.3.1
5thDiocesan School For Girls 1[ crew ]9:22.1429.3.7
6thCambridge High School 2[ crew ]9:44.0929.3.6
7thCampion College 1[ crew ]10:51.3329.3.4
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:41.5229.4.3
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:43.6629.4.5
3rdSt Peter's School 3[ crew ]8:48.6829.4.2
4thWaiopehu College 1[ crew ]9:19.8829.4.4
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]9:35.6329.4.1
6thWentworth College 2[ crew ]9:47.5129.4.7
7thCambridge High School 1[ crew ]9:51.6129.4.6
Heat 5[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:33.9329.5.2
2ndRosehill College 1[ crew ]8:34.2429.5.3
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:58.4729.5.1
4thWentworth College 1[ crew ]9:01.1729.5.4
5thTe Awamutu College 2[ crew ]10:00.4629.5.5
6thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]10:01.2129.5.7
---Whanganui Collegiate School 2[ crew ]SCR29.5.6
Heat 6[ race results ]
1stTrident High School 1[ crew ]8:41.5829.6.3
2ndACG Strathallan College 1[ crew ]9:01.5429.6.5
3rdWhanganui Girls College 1[ crew ]9:08.3629.6.6
4thGlendowie College 2[ crew ]9:17.6129.6.7
5thWhanganui High School 1[ crew ]9:31.1829.6.4
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:41.1229.6.2
7thWellington East Girls College 1[ crew ]10:27.0929.6.1
Heat 7[ race results ]
1stTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:48.0029.7.6
2ndPukekohe High School 2[ crew ]9:00.3829.7.1
3rdWhakatane High School 2[ crew ]9:12.0029.7.4
4thEdgewater College 1[ crew ]9:12.6429.7.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]10:05.8029.7.7
6thHutt Valley High School 1[ crew ]10:07.2029.7.2
7thCullinane College 1[ crew ]10:45.9329.7.5
Heat 8[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]9:08.1529.8.3
2ndMacleans College 1[ crew ]9:23.2329.8.7
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]9:31.6829.8.4
4thBaradene College 2[ crew ]9:50.7829.8.5
5thNapier Girls High School 1[ crew ]10:02.0229.8.6
6thTakapuna Grammar School 3[ crew ]10:03.8929.8.1
7thWellington East Girls College 2[ crew ]10:35.3929.8.2
Scratched crews (Heats) 
SCRWLGC 2[ crew ]_:__:__29.2.3

Event 30 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 3[ crew ]7:31.3630.1.4
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:32.6030.1.3
3rdSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:37.3130.1.8
4thNapier Boys High School 1[ crew ]7:40.2430.1.5
5thWellington College 1[ crew ]7:41.7230.1.1
6thGlendowie College 1[ crew ]7:45.8230.1.6
7thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:05.6130.1.2
8thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:17.1930.1.7
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:32.9830.2.6
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:46.3530.2.2
3rdPukekohe High School 2[ crew ]7:50.7530.2.4
4thOnslow College 1[ crew ]8:05.1930.2.3
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:09.0630.2.1
6thCambridge High School 2[ crew ]8:28.8130.2.5
7thSt Kentigern College 2[ crew ]8:32.2830.2.7
---St Patrick's College 1[ crew ]EXC30.2.8
Heat 3[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]7:26.1630.3.8
2ndWhanganui High School 1[ crew ]7:35.4030.3.4
3rdPukekohe High School 1[ crew ]7:42.8330.3.5
5thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:06.4530.3.3
6thSt Peter's College 2[ crew ]8:35.2830.3.6
7thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:44.5830.3.7
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]9:06.5930.3.2
Heat 4[ race results ]
1stBethlehem College 1[ crew ]7:31.6730.4.7
2ndKings College 2[ crew ]7:33.7030.4.3
3rdSt Peter's School 2[ crew ]7:41.7030.4.6
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:51.5130.4.4
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]8:23.2030.4.5
6thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]8:42.4030.4.2
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:45.3330.4.1
Heat 5[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:08.6130.5.4
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:27.1730.5.5
3rdCambridge High School 1[ crew ]7:51.7630.5.6
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:01.4730.5.7
5thJohn Paul College 1[ crew ]8:13.5030.5.3
6thKings College 3[ crew ]8:19.9130.5.2
7thAuckland Grammar School 2[ crew ]8:46.4330.5.1

Event 31 Girls under-17 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEEGGS 1[ crew ]_:__:__31.1.2
YET TO RACEWKDS 1[ crew ]_:__:__31.1.3
YET TO RACEWTLG 1[ crew ]_:__:__31.1.4
YET TO RACEWLGC 1[ crew ]_:__:__31.1.5
YET TO RACESHGH 1[ crew ]_:__:__31.1.6
YET TO RACEEGGS 2[ crew ]_:__:__31.1.7

Event 32 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]7:09.5332.1.5
2ndHamilton Boys High School 1[ crew ]7:11.1032.1.4
3rdSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:30.3432.1.3
4thSt Peter's College 1[ crew ]7:34.1232.1.2
5thGlendowie College 1[ crew ]7:38.7632.1.6
6thSt Patrick's College 1[ crew ]8:10.5532.1.7
Heat 2[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]7:16.3332.2.7
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:19.7632.2.5
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:26.5932.2.6
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:33.6632.2.2
5thWellington College 1[ crew ]7:38.6332.2.3
---Whanganui Collegiate School 1[ crew ]EXC32.2.4
Heat 3[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:26.5432.3.3
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]7:38.2532.3.5
3rdAquinas College 1[ crew ]7:40.1532.3.6
4thOnslow College 2[ crew ]7:51.6932.3.2
5thSt Patrick's College 2[ crew ]8:25.7432.3.7
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]10:02.3632.3.4

Event 33 Girls under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:43.6833.1.2
2ndTauranga Girls College 1[ crew ]8:57.4533.1.6
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]9:01.7133.1.5
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]9:31.4933.1.8
5thCambridge High School 1[ crew ]9:37.5933.1.4
6thPukekohe High School 2[ crew ]9:44.3233.1.1
7thPukekohe High School 3[ crew ]10:14.5133.1.7
---Whanganui High School 1[ crew ]EXC33.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:54.8233.2.1
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]9:12.5733.2.7
3rdSt Peter's School 2[ crew ]9:18.9733.2.6
4thBaradene College 1[ crew ]9:34.6533.2.2
5thPukekohe High School 1[ crew ]9:41.3633.2.3
6thTrident High School 1[ crew ]9:55.6433.2.4
7thMacleans College 2[ crew ]10:06.9733.2.8
---Wellington East Girls College 1[ crew ]SCR33.2.5
Heat 3[ race results ]
1stMacleans College 1[ crew ]8:48.8033.3.3
2ndWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:53.7533.3.6
3rdRosehill College 2[ crew ]8:54.1733.3.5
4thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:14.5933.3.1
5thCambridge High School 2[ crew ]9:49.6933.3.4
6thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:00.6733.3.7
7thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]10:19.4233.3.2

Event 34 Boys under-18 lightweight double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]7:46.0834.1.3
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:47.2834.1.7
3rdSt Peter's School 1[ crew ]7:54.8734.1.4
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:00.1934.1.5
5thPukekohe High School 1[ crew ]8:00.7334.1.2
6thOnslow College 1[ crew ]8:01.3434.1.8
7thWentworth College 2[ crew ]8:13.7934.1.1
8thWellington College 1[ crew ]8:14.8534.1.6
Heat 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]7:44.2134.2.5
2ndWentworth College 1[ crew ]7:45.4634.2.2
3rdWellington College 3[ crew ]8:05.7134.2.4
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:11.2834.2.8
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:13.3934.2.3
6thPukekohe High School 2[ crew ]8:17.3734.2.1
7thWestern Heights High School 1[ crew ]8:27.8634.2.7
8thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:31.8034.2.6
Heat 3[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]7:47.5434.3.1
2ndTauranga Boys College 1[ crew ]7:54.6434.3.2
3rdKings College 1[ crew ]8:06.2134.3.7
4thWellington College 4[ crew ]8:20.8434.3.6
5thWellington College 2[ crew ]8:41.3434.3.5
6thSt Kentigern College 2[ crew ]9:10.7334.3.4
7thSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]9:40.6734.3.3
---Westlake Boys High School 1[ crew ]EXC34.3.8

Event 35 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]8:28.0635.1.1
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:29.8435.1.2
3rdEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:31.5035.1.4
4thSt Peter's School 1[ crew ]8:55.5535.1.7
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:03.9935.1.6
6thQueen Margaret College 1[ crew ]9:26.9135.1.3
7thWellington Girls College 2[ crew ]9:34.4135.1.8
8thHamilton Girls' High School 1[ crew ]10:50.6235.1.5
Heat 2[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:26.1935.2.6
2ndWestlake Girls High School 1[ crew ]8:27.1235.2.1
3rdOnslow College 1[ crew ]8:43.7835.2.3
4thWhanganui High School 1[ crew ]9:05.5635.2.5
5thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:06.6035.2.8
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:12.6535.2.4
7thWellington Girls College 1[ crew ]9:25.5835.2.7
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]10:19.4435.2.2
Heat 3[ race results ]
1stHillcrest High School 1[ crew ]8:08.4235.3.3
2ndTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:28.3535.3.2
3rdWaikato Diocesan School 2[ crew ]8:33.4335.3.1
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:48.6635.3.6
5thAquinas College 1[ crew ]8:58.2435.3.4
6thBaradene College 2[ crew ]9:09.3035.3.7
7thOnslow College 2[ crew ]9:38.3135.3.5

Event 36 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]6:11.2536.1.6
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]6:15.7536.1.4
3rdSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]6:18.1736.1.3
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:20.9636.1.8
5thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:26.4936.1.7
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:36.1236.1.2
7thTauranga Boys College 1[ crew ]6:40.3036.1.5
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:08.5936.2.1
2ndWestlake Boys High School 1[ crew ]6:14.6936.2.2
3rdSacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]6:21.0036.2.3
4thKings College 1[ crew ]6:21.8536.2.7
5thPukekohe High School 1[ crew ]6:22.4236.2.6
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]6:25.8236.2.4
7thWhanganui High School 1[ crew ]6:30.2036.2.5

Event 37 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:13.9737.1.7
2ndWellington Girls College 1[ crew ]7:18.7137.1.6
3rdWellington East Girls College 1[ crew ]7:21.6137.1.2
4thCambridge High School 1[ crew ]7:32.9337.1.4
5thRosehill College 1[ crew ]7:44.5937.1.3
6thHastings Girls High School 1[ crew ]7:56.0437.1.5
Heat 2[ race results ]
1stTauranga Girls College 1[ crew ]7:23.3437.2.4
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:26.2437.2.2
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]7:30.4537.2.6
4thKings College 1[ crew ]7:41.6437.2.5
5thRotorua Girls High School 1[ crew ]8:17.5237.2.7
---Bethlehem College 1[ crew ]SCR37.2.3

Event 38 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:51.3438.1.7
2ndGlendowie College 1[ crew ]6:58.5038.1.5
3rdFrancis Douglas Memorial College 1[ crew ]7:03.4038.1.3
4thWellington College 1[ crew ]7:09.3438.1.8
5thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:14.9438.1.1
6thWellington College 2[ crew ]7:26.5438.1.6
7thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:27.6838.1.2
8thTauranga Boys College 1[ crew ]7:33.5938.1.4
Heat 2[ race results ]
1stOnslow College 1[ crew ]6:50.8738.2.8
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]6:54.5138.2.1
3rdTe Awamutu College 1[ crew ]6:58.8638.2.7
4thRosehill College 1[ crew ]7:04.6938.2.2
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:10.0438.2.5
6thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:12.8838.2.4
7thCullinane College 1[ crew ]7:27.2638.2.3
8thSt Kentigern College 1[ crew ]7:52.3538.2.6
Heat 3[ race results ]
1stWhakatane High School 1[ crew ]6:44.3638.3.5
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:54.9838.3.3
3rdHamilton Boys High School 1[ crew ]6:58.7238.3.8
4thSancta Maria College 1[ crew ]7:00.9738.3.1
5thKings College 2[ crew ]7:17.7938.3.7
6thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:21.9838.3.4
7thWellington College 3[ crew ]7:32.0138.3.6
8thGlendowie College 2[ crew ]7:34.5738.3.2

Event 39 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stBaradene College 1[ crew ]6:59.0739.1.7
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:06.7339.1.4
3rdDiocesan School For Girls 1[ crew ]7:11.3039.1.2
4thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]7:38.1839.1.1
5thCambridge High School 1[ crew ]7:50.1939.1.3
6thDiocesan School For Girls 2[ crew ]8:02.3039.1.5
7thQueen Margaret College 1[ crew ]9:06.0539.1.6
Heat 2[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:07.8539.2.4
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:14.7239.2.2
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:30.5139.2.3
5thWellington Girls College 1[ crew ]7:51.9439.2.5
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:07.4039.2.1
Scratched crews (Heats) 
SCREDWT 1[ crew ]_:__:__39.2.7

Event 40 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stAquinas College 1[ crew ]7:04.0440.1.7
2ndMacleans College 1[ crew ]7:07.3840.1.4
3rdNapier Boys High School 1[ crew ]7:07.5940.1.1
4thHauraki Plains College 1[ crew ]7:24.7040.1.3
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]7:28.9440.1.2
6thAuckland Grammar School 2[ crew ]7:30.5840.1.5
7thJohn Paul College 1[ crew ]7:33.1940.1.6
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:06.0940.1.8
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:56.1840.2.3
2ndSt Kentigern College 1[ crew ]7:02.2440.2.4
4thSt Kentigern College 2[ crew ]7:22.7840.2.2
5thSt Peter's School 1[ crew ]7:36.3040.2.8
6thSt Peter's School 2[ crew ]7:46.8040.2.5
7thAuckland Grammar School 3[ crew ]7:53.1640.2.1
8thPukekohe High School 1[ crew ]8:39.7440.2.7
Heat 3[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]7:08.3140.3.7
2ndHamilton Boys High School 2[ crew ]7:10.4840.3.6
3rdOnslow College 1[ crew ]7:20.7040.3.8
4thTauranga Boys College 1[ crew ]7:25.6040.3.1
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:32.2240.3.5
6thTakapuna Grammar School 1[ crew ]7:59.4440.3.4
8thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]8:36.0940.3.3
Heat 4[ race results ]
1stAuckland Grammar School 1[ crew ]7:00.4640.4.7
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:13.1440.4.8
3rdAquinas College 2[ crew ]7:16.5040.4.4
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:27.5240.4.5
5thMacleans College 2[ crew ]7:51.4940.4.6
6thHillcrest High School 1[ crew ]7:59.8940.4.2
7thOnslow College 2[ crew ]8:09.3840.4.1
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:34.6640.4.3

Event 41 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:03.0241.1.1
2ndRotorua Girls High School 1[ crew ]8:05.2541.1.7
3rdHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:11.2141.1.5
4thWellington East Girls College 2[ crew ]8:27.3041.1.2
5thACG Strathallan College 1[ crew ]8:27.8341.1.3
6thKings College 1[ crew ]8:29.6941.1.4
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:28.0341.1.8
Heat 2[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:59.3641.2.5
2ndSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:14.4341.2.6
3rdMacleans College 1[ crew ]8:20.2441.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]8:21.5641.2.2
5thRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:28.7541.2.8
6thPukekohe High School 2[ crew ]8:31.5941.2.4
7thOtumoetai College 1[ crew ]8:34.6641.2.1
8thHastings Girls High School 1[ crew ]9:13.8841.2.7
Heat 3[ race results ]
1stCambridge High School 1[ crew ]8:02.8241.3.7
2ndSancta Maria College 1[ crew ]8:10.3241.3.8
3rdSacred Heart College (Napier) 1[ crew ]8:19.0041.3.5
4thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:22.8441.3.2
5thTrident High School 1[ crew ]8:28.3641.3.1
6thNapier Girls High School 1[ crew ]8:35.9041.3.3
7thNapier Girls High School 2[ crew ]9:20.7341.3.4
8thMt Albert Grammar School 1[ crew ]10:03.4241.3.6
Heat 4[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:01.3941.4.2
2ndWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:14.4841.4.1
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 2[ crew ]8:28.2141.4.7
4thKings College 2[ crew ]8:36.4341.4.8
5thHillcrest High School 1[ crew ]8:41.8941.4.4
6thWhanganui Girls College 2[ crew ]8:45.8541.4.6
7thSt Peter's School 1[ crew ]8:49.6041.4.3
8thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]9:04.6641.4.5
Heat 5[ race results ]
1stGisborne Girls High School 1[ crew ]8:10.3941.5.3
2ndDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:19.9641.5.4
3rdCambridge High School 2[ crew ]8:25.5341.5.5
4thHuanui College 1[ crew ]8:29.5241.5.2
5thTauranga Girls College 2[ crew ]8:46.4841.5.6
6thCarmel College 1[ crew ]8:53.2841.5.1
7thMacleans College 2[ crew ]8:58.4341.5.8
8thWhakatane High School 1[ crew ]9:35.4641.5.7
Heat 6[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:09.0841.6.2
2ndSacred Heart College (Lower Hutt) 1[ crew ]8:24.3941.6.8
3rdHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:33.5541.6.3
4thQueen Margaret College 1[ crew ]8:38.1441.6.4
5thWellington East Girls College 1[ crew ]8:39.2641.6.1
6thRosehill College 1[ crew ]8:42.6741.6.6
7thOnewhero Area School 1[ crew ]8:56.4641.6.5
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:23.2541.6.7
Heat 7[ race results ]
1stSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:14.4541.7.1
2ndHauraki Plains College 1[ crew ]8:30.4541.7.4
3rdTauranga Girls College 1[ crew ]8:44.5241.7.6
4thTakapuna Grammar School 2[ crew ]8:49.0341.7.2
5thWhanganui High School 2[ crew ]8:51.1941.7.5
6thWellington Girls College 1[ crew ]9:14.5941.7.8
7thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]9:25.3741.7.7
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]9:56.1141.7.3
Scratched crews (Heats) 
SCRWNHS 1[ crew ]_:__:__41.1.6

Event 42 Boys under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stSt Kentigern College 1[ crew ]6:56.3942.1.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]6:57.6042.1.5
3rdOtumoetai College 1[ crew ]7:10.5042.1.7
4thPukekohe High School 2[ crew ]7:16.6542.1.6
5thWellington College 2[ crew ]7:39.5242.1.4
6thSt Patrick's College 2[ crew ]7:45.9842.1.3
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:21.5742.1.1
Heat 2[ race results ]
1stPukekohe High School 1[ crew ]7:05.1842.2.3
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:05.3542.2.5
3rdWentworth College 1[ crew ]7:22.9842.2.6
4thWhanganui High School 1[ crew ]7:26.0942.2.2
5thOnslow College 1[ crew ]7:31.6042.2.4
---Sacred Heart College (Auckland) 2[ crew ]DNS42.2.7
Heat 3[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:58.1642.3.2
2ndWellington College 1[ crew ]7:07.0042.3.3
3rdSt Peter's College 1[ crew ]7:14.1842.3.4
4thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:15.6942.3.6
6thCambridge High School 2[ crew ]7:54.3242.3.5
Heat 4[ race results ]
1stKings College 1[ crew ]6:58.0742.4.2
2ndWhakatane High School 1[ crew ]7:00.7542.4.3
4thMacleans College 1[ crew ]7:13.4042.4.4
5thHamilton Boys High School 2[ crew ]7:22.1942.4.6
6thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:26.5742.4.7

Event 43 Girls under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWaikato Diocesan School 1[ crew ]8:15.8643.1.3
2ndEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:46.5543.1.7
3rdBethlehem College 1[ crew ]8:56.4843.1.4
4thBaradene College 2[ crew ]9:01.5343.1.2
5thAquinas College 1[ crew ]9:05.9043.1.5
6thPukekohe High School 1[ crew ]9:40.9043.1.8
7thMt Albert Grammar School 2[ crew ]9:51.0443.1.1
8thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:55.7043.1.6
Heat 2[ race results ]
1stGlendowie College 1[ crew ]8:26.4043.2.8
3rdWestlake Girls High School 1[ crew ]8:46.8743.2.5
4thHillcrest High School 1[ crew ]9:00.0043.2.2
5thEpsom Girls Grammar 2[ crew ]9:03.1243.2.4
6thOnslow College 1[ crew ]9:05.0043.2.1
7thEdgewater College 1[ crew ]9:09.1343.2.7
8thSt Mary's College (Wgtn) 1[ crew ]10:21.9043.2.3
Heat 3[ race results ]
1stSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]8:22.3843.3.4
2ndHutt Valley High School 1[ crew ]8:25.7843.3.7
3rdGisborne Girls High School 1[ crew ]8:42.5843.3.2
4thSacred Heart Girls College (Hamilton) 2[ crew ]8:48.8843.3.6
5thWhanganui Collegiate School 2[ crew ]9:05.6943.3.1
6thPukekohe High School 2[ crew ]9:16.3643.3.3
---Mt Albert Grammar School 1[ crew ]EXC43.3.5
Heat 4[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]8:14.1443.4.5
2ndBaradene College 1[ crew ]8:23.9343.4.1
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]9:01.1343.4.7
4thWellington Girls College 1[ crew ]9:01.7743.4.4
5thWestlake Girls High School 2[ crew ]9:09.5243.4.2
6thWellington East Girls College 1[ crew ]9:47.9643.4.3
Scratched crews (Heats) 
SCRMACL 1[ crew ]_:__:__43.4.6

Event 44 Boys under-18 novice coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]7:13.8644.1.5
2ndCambridge High School 1[ crew ]7:52.0844.1.2
5thGlendowie College 1[ crew ]8:14.8944.1.6
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:29.1644.1.4
7thHillcrest High School 1[ crew ]8:41.4444.1.7
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 2[ crew ]7:24.5244.2.1
2ndSt Peter's College 1[ crew ]7:29.2844.2.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]7:40.3444.2.4
5thOnslow College 1[ crew ]7:44.9844.2.5
6thSt Kentigern College 1[ crew ]8:20.0844.2.7
7thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:32.5744.2.2
Heat 3[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:22.5644.3.2
2ndSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]7:32.7944.3.3
3rdMacleans College 1[ crew ]7:39.4644.3.6
4thFraser High School 1[ crew ]7:49.3544.3.1
5thWestlake Boys High School 2[ crew ]8:07.0144.3.4
6thCambridge High School 2[ crew ]8:11.9444.3.5
Heat 4[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]7:17.4444.4.5
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:19.5044.4.2
4thSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]8:08.0344.4.4
---Wentworth College 1[ crew ]SCR44.4.7

Event 45 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWhanganui High School 1[ crew ]7:58.0745.1.7
2ndHastings Girls High School 1[ crew ]8:18.0445.1.3
3rdSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:31.3945.1.4
4thTauranga Girls College 1[ crew ]8:32.2145.1.8
5thNapier Girls High School 2[ crew ]8:39.3845.1.6
6thWhanganui Girls College 1[ crew ]8:58.4445.1.5
7thCullinane College 1[ crew ]9:13.0645.1.1
---Westlake Girls High School 1[ crew ]SCR45.1.2
Heat 2[ race results ]
1stRosehill College 1[ crew ]8:07.3645.2.8
2ndGisborne Girls High School 2[ crew ]8:29.2845.2.3
3rdWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:30.4945.2.7
4thTrident High School 1[ crew ]8:33.1745.2.6
5thTakapuna Grammar School 1[ crew ]8:41.0445.2.2
6thWestern Heights High School 1[ crew ]8:51.1345.2.5
7thGlendowie College 2[ crew ]8:51.3545.2.4
8thHamilton Girls' High School 2[ crew ]8:52.2345.2.1
Heat 3[ race results ]
1stWhangarei Girls High School 1[ crew ]8:10.3545.3.4
2ndSt Peter's School 2[ crew ]8:22.6145.3.7
3rdHauraki Plains College 1[ crew ]8:25.6945.3.2
4thOnslow College 1[ crew ]8:27.6845.3.8
5thCambridge High School 2[ crew ]8:34.6045.3.5
6thSt Kentigern College 2[ crew ]8:36.8245.3.6
7thNga Tawa Diocesan School 1[ crew ]8:57.6845.3.1
8thWhanganui High School 3[ crew ]9:24.8545.3.3
Heat 4[ race results ]
1stHamilton Girls' High School 1[ crew ]8:18.8845.4.3
2ndPukekohe High School 1[ crew ]8:23.2245.4.6
3rdRosehill College 2[ crew ]8:34.7945.4.5
4thSamuel Marsden Collegiate School 2[ crew ]8:41.7345.4.7
5thWellington Girls College 2[ crew ]8:45.5745.4.1
6thWoodford House 2[ crew ]8:46.2145.4.8
7thSt Paul's Collegiate School 2[ crew ]8:48.7945.4.2
8thCambridge High School 3[ crew ]9:02.5845.4.4
Heat 5[ race results ]
1stHuanui College 1[ crew ]8:13.3945.5.5
2ndWellington Girls College 1[ crew ]8:33.8245.5.4
3rdQueen Margaret College 2[ crew ]8:44.4945.5.6
4thDiocesan School For Girls 1[ crew ]8:52.9845.5.7
5thQueen Margaret College 1[ crew ]8:55.7145.5.8
6thWaiopehu College 1[ crew ]9:07.3545.5.1
7thBethlehem College 1[ crew ]9:15.3545.5.3
8thHauraki Plains College 2[ crew ]9:18.0845.5.2
Heat 6[ race results ]
1stMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:05.8845.6.4
2ndWellington East Girls College 2[ crew ]8:22.6945.6.1
3rdSacred Heart Girls College (New Plymouth 1[ crew ]8:31.5745.6.7
4thACG Strathallan College 1[ crew ]8:33.8345.6.5
5thWoodford House 1[ crew ]8:34.0145.6.3
6thWhangarei Girls High School 2[ crew ]8:38.5545.6.2
7thFraser High School 1[ crew ]8:42.9145.6.8
8thEpsom Girls Grammar 1[ crew ]8:47.8045.6.6
Heat 7[ race results ]
1stNapier Girls High School 1[ crew ]8:07.0445.7.2
2ndSt Peter's School 1[ crew ]8:14.9545.7.3
3rdRotorua Lakes High School 1[ crew ]8:28.4745.7.7
4thWhanganui High School 2[ crew ]8:31.8445.7.8
5thWellington East Girls College 1[ crew ]8:45.1545.7.5
6thPukekohe High School 2[ crew ]8:47.8345.7.4
7thSamuel Marsden Collegiate School 1[ crew ]9:02.5345.7.1
8thGisborne Girls High School 1[ crew ]9:07.6745.7.6
Heat 8[ race results ]
1stJohn Paul College 1[ crew ]8:21.9845.8.4
2ndCambridge High School 1[ crew ]8:28.6145.8.3
3rdMt Albert Grammar School 2[ crew ]8:39.7745.8.5
4thOnslow College 2[ crew ]8:43.9245.8.6
5thWhakatane High School 1[ crew ]8:50.1245.8.7
6thBaradene College 1[ crew ]8:54.2145.8.1
7thJohn Paul College 2[ crew ]8:55.9045.8.8
8thKatikati College 1[ crew ]9:15.2345.8.2

Event 46 Boys under-16 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWellington College 2[ crew ]46.1.1
2ndSt Peter's School 1[ crew ]46.1.3
3rdMassey High School 1[ crew ]46.1.2
4thWaiopehu College 1[ crew ]46.1.4
5thWhanganui High School 2[ crew ]46.1.6
6thHastings Boys High School 1[ crew ]46.1.7
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]46.1.5
8thCambridge High School 2[ crew ]46.1.8
Heat 2[ race results ]
1stMassey High School 2[ crew ]8:11.5546.2.8
2ndMt Albert Grammar School 1[ crew ]8:13.4946.2.2
3rdOnslow College 1[ crew ]8:15.6746.2.3
4thWhangarei Boys High School 1[ crew ]8:22.7146.2.1
5thKings College 1[ crew ]8:26.3846.2.7
6thWhanganui High School 1[ crew ]8:27.5246.2.5
7thOtumoetai College 2[ crew ]9:05.2646.2.4
8thSt Patrick's College 1[ crew ]9:26.0946.2.6
Heat 3[ race results ]
1stKings College 3[ crew ]8:10.6546.3.6
2ndGisborne Boys High School 1[ crew ]8:13.6746.3.4
3rdSancta Maria College 1[ crew ]8:25.8946.3.3
4thACG Sunderland 1[ crew ]8:26.7346.3.8
5thMacleans College 1[ crew ]8:51.2846.3.2
6thSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]8:54.8246.3.7
7thOtumoetai College 3[ crew ]9:06.7446.3.1
8thTakapuna Grammar School 2[ crew ]9:16.8446.3.5
Heat 4[ race results ]
1stWellington College 1[ crew ]8:10.9646.4.4
2ndWestern Heights High School 1[ crew ]8:15.9846.4.1
3rdCambridge High School 1[ crew ]8:16.9546.4.5
4thHauraki Plains College 1[ crew ]8:20.6346.4.2
5thRutherford College 1[ crew ]8:53.9346.4.7
6thHorowhenua College 1[ crew ]8:57.2446.4.3
7thKings College 2[ crew ]9:09.2246.4.6
Scratched crews (Heats) 
SCRSHAK 1[ crew ]_:__:__46.4.8

Event 47 Girls under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACEWTLG 1[ crew ]_:__:__47.1.1
YET TO RACEWKDS 1[ crew ]_:__:__47.1.2
YET TO RACEEGGS 2[ crew ]_:__:__47.1.3
YET TO RACEWLGC 1[ crew ]_:__:__47.1.4
YET TO RACESHGH 1[ crew ]_:__:__47.1.5
YET TO RACEWKDS 3[ crew ]_:__:__47.1.6
YET TO RACEWKDS 2[ crew ]_:__:__47.1.7
YET TO RACEEGGS 1[ crew ]_:__:__47.1.8

Event 48 Boys under-18 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stWestlake Boys High School 1[ crew ]6:23.1248.1.7
2ndAuckland Grammar School 1[ crew ]6:23.2948.1.6
3rdWestern Heights High School 1[ crew ]6:28.1748.1.5
4thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]6:30.3448.1.2
5thKings College 1[ crew ]6:30.7648.1.4
6thWellington College 1[ crew ]6:36.2648.1.3
Heat 2[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:23.1848.2.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]6:31.7148.2.6
3rdMt Albert Grammar School 1[ crew ]6:33.7648.2.2
4thHamilton Boys High School 2[ crew ]6:33.9848.2.4
5thGlendowie College 1[ crew ]6:42.1848.2.3

Event 49 Girls under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stEpsom Girls Grammar 1[ crew ]7:25.6949.1.5
2ndWaikato Diocesan School 1[ crew ]7:33.2249.1.6
3rdSacred Heart Girls College (Hamilton) 1[ crew ]7:45.1249.1.4
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:51.8649.1.3
5thWhanganui Collegiate School 1[ crew ]8:07.5749.1.2
Heat 2[ race results ]
1stSt Peter's School 1[ crew ]7:23.6049.2.3
2ndBaradene College 1[ crew ]7:26.7549.2.5
3rdHutt Valley High School 1[ crew ]7:41.1949.2.6
4thGlendowie College 1[ crew ]7:57.0449.2.4

Event 50 Boys under-18 novice coxed eight oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
1stHamilton Boys High School 1[ crew ]6:53.8050.1.4
2ndSt Paul's Collegiate School 1[ crew ]7:03.9750.1.7
3rdMacleans College 1[ crew ]7:06.1250.1.5
4thMt Albert Grammar School 1[ crew ]7:06.1950.1.2
5thAuckland Grammar School 1[ crew ]7:20.6350.1.6
6thWestlake Boys High School 1[ crew ]8:00.4050.1.1
7thTakapuna Grammar School 1[ crew ]9:05.2350.1.3
Heat 2[ race results ]
1stSt John's College (Hamilton) 1[ crew ]7:02.3650.2.5
2ndSacred Heart College (Auckland) 1[ crew ]7:16.9150.2.6
3rdAuckland Grammar School 2[ crew ]7:40.6750.2.3
4thSt Kentigern College 1[ crew ]7:46.7650.2.7
5thSt Patrick's College 1[ crew ]7:57.3250.2.4
6thGlendowie College 1[ crew ]8:20.1150.2.2

Event 51 Girls under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACESTKT 1[ crew ]_:__:__51.1.4

Event 52 Boys under-15 [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results ]
Scratched crews (Heats) 
YET TO RACESHAK 1[ crew ]_:__:__52.1.2
YET TO RACESTKT 1[ crew ]_:__:__52.1.3
YET TO RACEHAMB 1[ crew ]_:__:__52.1.4
YET TO RACEWNHS 1[ crew ]_:__:__52.1.5
YET TO RACEKGCA 1[ crew ]_:__:__52.1.6

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other nis14 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

North Island's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other nis14 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics

NZSSRA