NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Craighead Diocesan School's approved colours
#16: Craighead Diocesan School


Aon NZ

MAADI CUP™

Regatta results

logo  
 

2007 Meridian Energy South Island Championships

 
  Printer Friendly Version updated: 16 January 2020  
 

2020 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

Results shown...

Following are the 2007 Meridian Energy South Island Championships regatta results, filtered to show races with schools from the Otago region that competed in under-1 events.

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:06:691.1.6
9thOtago Boys High School 1[ crew ]8:23:121.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 2[ crew ]8:02:191.2.4
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:03:681.2.5
5thOtago Boys High School 3[ crew ]8:19:501.2.6

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:54:812.1.1
B Final [ race results || race reproduction ]
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:30:952.2.4
6thColumba College 2[ crew ]9:44:682.2.8

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
Scratched crews (Finals) 
SCRDUNS 2[ crew ]_:__:__4.1.2
SCRDUNS 1[ crew ]_:__:__4.1.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:15:185.1.2
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndKings High School 1[ crew ]7:54:065.2.6

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:32:737.2.5
3rdColumba College 1[ crew ]8:40:487.2.3
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:50:317.2.6

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:13:9011.1.7
7thColumba College 1[ crew ]8:16:3111.1.1

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
9thOtago Boys High School 1[ crew ]7:35:0112.1.8

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:19:6814.1.6

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:28:5515.2.5
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:40:4715.2.6

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:35:8616.1.1

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:20:1618.1.4
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:52:4518.1.7
9thKavanagh College 2[ crew ]9:46:5518.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
2ndKavanagh College 1[ crew ]9:23:6418.2.5
4thMt Aspiring College 1[ crew ]9:44:7918.2.6
5thQueens High School 1[ crew ]10:09:5118.2.7

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
2ndWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:32:5719.2.3

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thColumba College 1[ crew ]8:16:5321.1.2

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]8:09:0022.1.5
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:22:2422.1.1
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:53:0522.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
6thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:48:2922.2.2

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:53:7923.1.2
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:58:7923.1.7
5thJohn McGlashan College 2[ crew ]8:05:5423.1.3
7thSt Kevin's College 2[ crew ]8:29:5523.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:11:3123.2.3
8thDunstan High School 1[ crew ]8:57:9423.2.8

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thColumba College 1[ crew ]8:24:1624.1.8

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:01:3325.1.4
6thDunstan High School 2[ crew ]7:20:8925.1.7
7thOtago Boys High School 2[ crew ]7:30:0025.1.8
8thOtago Boys High School 1[ crew ]7:31:2125.1.1

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:08:1226.1.6
7thKavanagh College 1[ crew ]8:54:4826.1.1

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:45:6427.2.7

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:14:9928.2.2
4thColumba College 1[ crew ]8:21:0328.2.5
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:33:8928.2.7

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thKavanagh College 1[ crew ]7:29:9530.1.1
7thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:43:1930.1.8

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
3rdOtago Girls High School 1[ crew ]8:08:5631.2.6
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:11:0331.2.7
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:52:8331.2.1

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 1[ crew ]7:25:3332.1.3

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
3rdDunstan High School 1[ crew ]6:23:9833.1.5
6thOtago Boys High School 1[ crew ]6:56:4533.1.7

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
6thQueens High School 1[ crew ]8:15:6534.1.1

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:11:2736.1.2
9thKavanagh College 1[ crew ]7:31:2736.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:25:2836.2.5
7thDunstan High School 1[ crew ]7:47:4736.2.8

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:45:3937.1.6

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
2ndSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:50:7638.2.2
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:58:5638.2.4
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:05:4338.2.1

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

B Final [ race results || race reproduction ]
5thColumba College 1[ crew ]8:38:4639.2.3

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

A Final [ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:37:8140.1.4
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:20:8740.1.8
B Final [ race results || race reproduction ]
4thKings High School 1[ crew ]8:07:2440.2.9
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:33:9940.2.8
 

Event 1 Boys under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdOtago Boys High School 1[ crew ]7:55:271.1.4
4thSt Kevin's College 1[ crew ]7:57:691.1.5
5thOtago Boys High School 3[ crew ]8:09:441.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thDunstan High School 1[ crew ]8:05:211.2.2
7thOtago Boys High School 2[ crew ]8:34:921.2.5

Event 2 Girls under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]9:22:302.1.4
4thColumba College 2[ crew ]9:45:752.1.8
5thDunstan High School 2[ crew ]10:13:662.1.5
7thWaitaki Girls High School 2[ crew ]10:19:372.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:15:572.2.8
Heat 3[ race results || race reproduction ]
6thMt Aspiring College 1[ crew ]9:36:282.3.1
7thOtago Girls High School 1[ crew ]9:38:372.3.4
8thColumba College 1[ crew ]9:44:142.3.5
Heat 4[ race results || race reproduction ]
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:39:032.4.7
7thQueens High School 1[ crew ]9:49:792.4.3
Scratched crews (Heats) 
SCRSTKV 1[ crew ]_:__:__2.4.5

Event 3 Girls under-18 coxless pair oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
Scratched crews (Heats) 
SCRCOLU 1[ crew ]_:__:__3.1.6

Event 4 Boys under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thDunstan High School 1[ crew ]7:24:684.1.1
5thDunstan High School 2[ crew ]7:30:234.1.6

Event 5 Boys under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:29:575.1.4
5thOtago Boys High School 2[ crew ]8:30:655.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdKings High School 1[ crew ]8:00:775.2.7

Event 7 Girls under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
5thColumba College 1[ crew ]8:36:907.1.7
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:41:027.1.2
Heat 2[ race results || race reproduction ]
Heat 3[ race results || race reproduction ]
3rdDunstan High School 1[ crew ]8:34:657.3.3
Scratched crews (Heats) 
SCRCOLU 2[ crew ]_:__:__7.2.7

Event 11 Girls under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:52:1911.1.6
7thColumba College 1[ crew ]8:05:8111.1.5

Event 12 Boys under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
---Otago Boys High School 2[ crew ]DNS12.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:26:2212.2.2
5thSt Kevin's College 1[ crew ]7:37:3712.2.5
7thKings High School 1[ crew ]7:53:2512.2.1

Event 14 Boys under-15 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:17:9214.1.7

Event 15 Girls under-16 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:34:0915.2.4
5thOtago Girls High School 1[ crew ]9:02:8715.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:28:3915.3.1
6thQueens High School 1[ crew ]8:57:0615.3.5

Event 16 Boys under-18 lightweight coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
7thWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:05:6516.1.2

Event 18 Girls under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:34:3818.1.2
3rdSt Kevin's College 1[ crew ]9:06:5718.1.3
4thKavanagh College 2[ crew ]9:19:5418.1.8
7thQueens High School 1[ crew ]10:13:7518.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
5thKavanagh College 1[ crew ]9:25:3618.2.3
6thMt Aspiring College 1[ crew ]9:32:6618.2.4

Event 19 Girls under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:38:7819.2.5
6thSt Kevin's College 1[ crew ]9:29:0919.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
4thOtago Girls High School 2[ crew ]9:13:3719.3.6
---Waitaki Girls High School 2[ crew ]DNS19.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
5thOtago Girls High School 1[ crew ]8:53:3319.4.4
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:02:8319.4.5
Scratched crews (Heats) 
SCROGHS 3[ crew ]_:__:__19.1.4

Event 21 Girls under-18 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdColumba College 1[ crew ]8:08:1821.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
5thDunstan High School 1[ crew ]8:46:9021.2.4

Event 22 Girls under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:26:3622.1.5
8thQueens High School 1[ crew ]9:25:2422.1.6
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]8:10:7622.2.5
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:35:6922.2.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Girls High School 1[ crew ]8:20:8622.3.2
5thOtago Girls High School 2[ crew ]8:49:3722.3.3
Heat 4[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]8:39:9922.4.2
5thSt Hilda's Collegiate 2[ crew ]9:19:4322.4.4

Event 23 Boys under-17 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]8:09:9623.1.3
4thDunstan High School 1[ crew ]8:45:3923.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndJohn McGlashan College 2[ crew ]7:58:0123.2.5
7thKavanagh College 2[ crew ]8:50:6323.2.2
Heat 3[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 2[ crew ]8:22:1923.3.4
Heat 4[ race results || race reproduction ]
1stSt Kevin's College 1[ crew ]7:58:8423.4.2
2ndKavanagh College 1[ crew ]8:03:5723.4.5

Event 24 Girls under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
8thColumba College 1[ crew ]8:25:7924.1.3

Event 25 Boys under-16 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stDunstan High School 1[ crew ]7:04:1925.1.6
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:24:7425.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
3rdDunstan High School 2[ crew ]7:17:9225.2.3
4thOtago Boys High School 2[ crew ]7:40:5525.2.7
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:22:5725.2.1

Event 26 Girls under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:05:7026.1.8
3rdKavanagh College 1[ crew ]8:29:8726.1.1
5thQueens High School 1[ crew ]8:49:6426.1.7
Heat 2[ race results || race reproduction ]
6thSt Kevin's College 1[ crew ]8:39:3926.2.3

Event 27 Girls under-15 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
5thWaitaki Girls High School 1[ crew ]8:34:9227.1.2
7thOtago Girls High School 1[ crew ]9:11:4527.1.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:20:4627.3.5

Event 28 Girls under-17 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
6thColumba College 1[ crew ]8:22:7328.1.6
7thDunstan High School 1[ crew ]8:42:6228.1.4
Heat 2[ race results || race reproduction ]
7thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:53:2228.2.3

Event 30 Boys under-18 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdKavanagh College 1[ crew ]7:26:5530.1.6
4thJohn McGlashan College 1[ crew ]7:28:6430.1.3
5thWaitaki Boys High School 1[ crew ]7:43:4730.1.5
Heat 2[ race results || race reproduction ]
Scratched crews (Heats) 
SCRJMCG 2[ crew ]_:__:__30.2.4

Event 31 Girls under-16 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thOtago Girls High School 1[ crew ]8:17:3631.2.3
6thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]8:41:9631.2.6
Heat 3[ race results || race reproduction ]
4thSt Kevin's College 1[ crew ]8:27:7331.3.3

Event 32 Boys under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:32:2032.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
8thOtago Boys High School 2[ crew ]8:43:6132.2.7

Event 33 Boys under-16 coxed eight [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndDunstan High School 1[ crew ]6:31:3833.1.2
6thOtago Boys High School 1[ crew ]7:06:4533.1.3

Event 34 Girls under-18 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
3rdQueens High School 1[ crew ]8:23:3934.1.5

Event 36 Boys under-17 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndKavanagh College 1[ crew ]7:34:3636.1.7
4thDunstan High School 1[ crew ]7:51:4936.1.8
Heat 2[ race results || race reproduction ]
2ndSt Kevin's College 1[ crew ]7:20:9436.2.5
3rdJohn McGlashan College 1[ crew ]7:28:9036.2.7

Event 37 Boys under-18 single scull [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thOtago Boys High School 1[ crew ]7:54:4537.1.5

Event 38 Girls under-17 coxed quadruple sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
4thOtago Girls High School 1[ crew ]7:55:7738.1.1
Heat 3[ race results || race reproduction ]
4thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]7:59:7238.3.7
5thSt Kevin's College 1[ crew ]8:20:7638.3.6

Event 39 Girls under-15 coxed four oars [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 2[ race results || race reproduction ]
4thColumba College 1[ crew ]8:37:7239.2.1
7thWaitaki Girls High School 1[ crew ]9:40:6739.2.7
Heat 3[ race results || race reproduction ]
5thSt Hilda's Collegiate 1[ crew ]9:36:3339.3.2
6thColumba College 2[ crew ]10:30:9839.3.3

Event 40 Boys under-15 coxless double sculls [ event results ]

heats > repechages > semi-finals > finals

Heat 1[ race results || race reproduction ]
2ndOtago Boys High School 2[ crew ]8:07:6940.1.4
3rdWaitaki Boys High School 1[ crew ]8:27:4140.1.3
7thKings High School 2[ crew ]8:41:1440.1.1
Heat 2[ race results || race reproduction ]
1stOtago Boys High School 1[ crew ]7:40:5740.2.2
7thSt Kevin's College 1[ crew ]8:37:8040.2.4
8thKings High School 3[ crew ]9:20:9740.2.5
Heat 3[ race results || race reproduction ]
---Kings High School 1[ crew ]DNF40.3.2

Event/Race results selection

Event:   and/or  Race:

Race type:        

or choose new regatta

Other sis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Region:

Otago's Schools:


Event sex:

Age-group:        


Result:

[tick box]
or choose new regatta

Other sis07 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA