NZSSRA
est. 1967



MEET OUR MEMBERS
Mount Maunganui College's approved colours
#53: Mount Maunganui College


Aon NZ

MAADI CUP™

School results

logo  
 

2005 North Island Secondary Schools

 
  Printer Friendly Version updated: 4 March 2016  
 

2019 Aon Maadi Cup Notices - Sitemap -  

Auckland Grammar School's singletAuckland Grammar School [ school details || school results ]

Following are the results achieved by Auckland Grammar School at the 2005 North Island Secondary Schools regatta. See the medal table for Auckland Grammar School's final ranking at the regatta.

Auckland Grammar School also attended: mad03 || mad04 || mad05 || mad06 || mad07 || mad08 || mad09 || mad10 || mad11 || mad12 || mad13 || nis02 || nis03 || nis04 || nis05 || nis06 || nis07 || nis08 || nis09 || nis10 || nis11 || nis12 || nis13

Event 1 Boys under-16 double [ event results ]

AGSB 1: Crew - Richard Bennett | Devon Hyde
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 4 Boys under-17 four [ event results ]

AGSB 1: Crew - David Allen | Andrew Pickett | Joseph Pascoe | Lloyd Manning + Fraser Pervan (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

AGSB 1: Crew - Adnan Siamwala | Heath Colthurst | Oliver Rosser | Patrick Pethica + Thomas Knight (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 5 Boys under-15 quad [ event results ]

AGSB 2: Crew - Jacob Choi | Michael Franklin | Jared Sillick | Nick Ajayoush + Philip Spector (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

  • Repechages: Scratched

Event 6 Boys under-18 pair [ event results ]

AGSB 1: Crew - Zachary Gravatt | Nicholas Wallwork
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

AGSB 1: Crew - Michael Vear | Michael Arms | Geoffrey Cornell | Mark Clemo + Ryan Darby (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 13 Boys under-16 quad [ event results ]

AGSB 2: Crew - Mark Pardington | Nick Barnard | Kirk Jacinto | Nicholas Eade + Thomas Knight (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

AGSB 1: Crew - Adnan Siamwala | Heath Colthurst | Oliver Rosser | Sam Milne | Alex Brooks | Ashton Hyde | Patrick Pethica | Frano Staub + Thomas Knight (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 15 Boys under-15 eight [ event results ]

AGSB 2: Crew - Richard Belcher | Sam Pascoe | Stephen Kennedy | Nick Goddard | Jacob Choi | Michael Franklin | Jared Sillick | Nick Ajayoush + Philip Spector (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 18 Boys under-17 quad [ event results ]

AGSB 1: Crew - David Allen | Stephen Baker | Ben Boyce | Ben Cooper + Fraser Pervan (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 18 Boys under-17 quad [ event results ]

AGSB 2: Crew - Richard Bennett | Guy Endean | Nathan Batts | Devon Hyde + Ryan Darby (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 24 Boys under-17 single [ event results ]

AGSB 1: Crew - Anthony O'Connor
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 26 Boys under-16 four [ event results ]

AGSB 1: Crew - Michael Vear | Michael Arms | Geoffrey Cornell | Mark Clemo + Ryan Darby (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 32 Boys under-18 double [ event results ]

AGSB 1: Crew - Zachary Gravatt | Nicholas Wallwork
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 34 Boys under-15 four [ event results ]

AGSB 1: Crew - Sam Milne | Ashton Hyde | Richard Belcher | Stephen Kennedy + Thomas Knight (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 35 Boys under-16 eight [ event results ]

AGSB 1: Crew - Michael Vear | Michael Arms | Geoffrey Cornell | Mark Clemo | Mark Pardington | Nick Barnard | Kirk Jacinto | Nicholas Eade + Ryan Darby (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 38 Boys under-17 double [ event results ]

AGSB 1: Crew - Ben Boyce | Ben Cooper
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 42 Boys under-15 double [ event results ]

AGSB 1: Crew - Frano Staub | Alex Brooks
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 42 Boys under-15 double [ event results ]

AGSB 2: Crew - Sam Pascoe | Nick Goddard
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

Event 43 Boys under-18 eight [ event results ]

AGSB 1: Crew - Zachary Gravatt | David Allen | Andrew Pickett | Joseph Pascoe | Nicholas Wallwork | Nathan Batts | Lloyd Manning | Richard Bennett + Fraser Pervan (cox)
Coach - Auckland Grammar Coaching Team

School results selection

Region:

Schools:

or choose new regatta

Other nis05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

Advanced results selection Add one or more of the options below to further filter your results selection

Event:

Result: in or medal winning crews

[tick box]
or choose new regatta

Other nis05 results: schools, pupils, events || medal tables, statistics, replays

NZSSRA